Wedstrijdfilmers krijgen meer tijd Bejaarde beroofd van sieraden Bacterie belaagt Lijsterbes De Trechter kan wachtlijst oplossen Lijsterbes Sórbus aueupüria -s Jongen (L6) op straat afgetuigd gestolen Slagboom bij strand vernield Volkstuinders exposeren Opmerking leidt tot steekpartij Marianne (23) Blue Bel! bij 't Lido Parijs Eigen havendagen in de Hoek Gevluchte brokkenmaker toch nog gepakt HET VRIJE VOLK WOENSDAGSSAUGUSTUS 1984"" SCHIEDAM „Als er geen banen zijn, kun je de mensen ook niet dwingen om te solliciteren", zegt de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), drs. G.A.A. Smits. Uit zijn woorden valt op te maken dat de GSD vergeleken met an dere gemeenten het begrip „sollicitatieplicht" soe pel hanteert. In een notitie die onlangs door het college van Burgemeester en Wethouders werd goedgekeurd zegt. de sociale dienst dat niet wette lijk is geregeld of iemand met een uitkering ver plicht kan worden dagelijks een sollicitatie te ple gen. Directeur Smits van de GSD„Wij gaan ervan uit ddt de cliënten zo snel mogelijk van hun uitkering af wil- len." Een tekening van de Lijsterbes die ook dit jaar weer wordt getroffen door het bacterievvur. )yDe mensen liepen elkaar soms in de weg. Die tijd is nu voorbij," zegt team-leider Ton Koayman". Juliana Ton Kooyman staat in de nieuwe ruimte achter de work-mate. Bezoeker A. van Vliet legt de laatste hand aan het schilderwerk. op komst MMIiÉfllnÉÉiMHiÉIMHÉMalMMit Schiedam soepel met sollicitatieplicht (Van een onzer verslaggevers) «Wij gaan ervan uit dat de cliënten aan het werk willen en daar al het mogelijke voor doen", zegt Smits. „De sollici tatieplicht is onderwerp van landelijke besprekingen. Je moet als GSD inspelen op de situatie op de arbeidsmarkt. Van het solliciteren op zich is het effect nihil. Er zijn bran ches met veel werkloosheid maar zonder vacatures", aldus Smits. De GSD in Schiedam bekijkt per Individu of sollicitaties zin hebben. „Er zijn gemeenten waar men het zuiver wiskun dig bekijkt", zegt Smits. „Daar wordt het aantal sollicitaties berekent. Je moet volgens mij realistisch zijn en zien dat het soms overbodig is een plicht te hanteren." Iemand die een uitkering bij de sociale dienst krijgt wordt de eerste drie maanden nog onderworpen aan een controle. Elke drie maanden moet op een kaart worden ingevuld of er is gesolliciteerd en of er in komsten uit arbeid zijn. Tussen de derde en zesde maand heeft de GSD een ge sprekje met de cliënt waarin de kans op een baan bekeken wordt. Na zes maanden wordt over. het algemeen niet meer gekeken of iemand solliciteert. Opvallend noemt Smits de verandering in de werkwijze van het Gewestelijk Arbeids bureau; „Het GAB kijkt tegen woordig naar wie er in welke baan past. Vroeger was dat Juist omgekeerd. Hierdoor wordt er bijna niets meer. ge daan voor mensen die bijna geen opleiding hebben en vrij kansloos zijn", zegt Smits. De directeur pleit ervoor dat de gemeente en dc bedrijven activiteiten ontplooien om de werkgelegenheid voor de kans arme werkzoekers te vergro ten. Schiedam telde op 1 juli 3.047 werklozen. SCHIEDAM Zonder dui delijke reden hebben ongeveer vijf jongens van ongeveer ze ventien jaar een Schiedammer van zestien op straat in elkaar geslagen. Het slachtoffer werd met bloedend gelaat in het Schleland ziekenhuis opgeno men. De politie wist drie van de vijf overvallers in de kraag te vatten. Het zijn Schiedam mers in de leeftijd van 16, 17 en 18 jaar oud- De laaghartige overval vond plaats bij de tunnel op de Schied&mseweg, tussen de sporthal en zwembad Groen- oord. De Schiedammer kwam op zijn fiets iangs de groep jongens. Volgens de politie werd hij aangeroepen en gaf hij daarop een antwoord waar mee hij de woede van het vijf tal op z'n hals haalde'. Een voorbijganger alar meerde de politie. Toen de agenten ter plekke arriveerden stoven de overvallers uiteen, jongens waren echter niet SCHIEDAM Vanaf de werf Wilton Feijenoord is een partij koperdraad gestolen. Het draad, enkele kilometers lang en tonnen zwaar, moet volgens de politie beetje voor beetje van de werf ontvreemd zijn. De partij heeft een waar de van 30 40.000 gulden. (Van een onze!- verslaggevers) VLAARDINGEN Wed- strijdfilmera van het Haring en bierfeest om zaterdag 1 sep tember krijgen meer tijd op hun produkt te monteren. De feestorganisatie heeft fotofir ma Boer bereid gevonden alle smalfilms In een week tijd te ontwikkelen. Zo blijft er voor de;filmers nog een volle week over om te monteren. De organisatie hoopt dat door deze service meer men sen mee zullen doen aan de smalfilmwedstrijd. Een aantal video-filmers heeft zich al ge meld. De eerste prijzen be staan onder meer uit een rels- cheque van 750 gulden en een' radio-cassetterecorder. De stichting Haring- en bier feest zoekt nog vrijwilligers om het 12-de feest tot een suc ces te maken. Geïnteresseer-i den kunnen contact opnemen met Jan Brouwer, tel. 347481 of 342288. Tevens roept de organisatie imitators, goochelaars en playbackers op mee te doen aan een talentenfestival tij dens het Haring- eri bierfeest Melden eveneens bij Jan Brou wer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een bejaarde Schledamse (70) Is maandag middag in haar woning aan de Van Oldebarneveldstraat be roofd van haar sieraden. De daders, twee onbekende vrou wen, hadden haar met een truc om de tuin geleld. Het tweetal ls nog voortvluchtig. Rond kwart over twaalf bel de een van de vrouwen bij de bejaarde aan met een vraag of zij een pen en een papiertje kon lenen. Hiermee wilde .zij haar vriendin helpen die vol gens haar zeggen zwanger was en in een taxi op haar wachtte. Samen met de bejaarde Uep zij daarna de woning in. Intussen sloop haar hand langster eveneens de woning binnen, vermoedelijk richting slaapkamer. Daar graaide zij de sieraden van de bejaarde •weg. Ongeveer een uur nadat de twee vrouwen waren ver trokken, ontdekte de bejaarde dat haar sieraden weg waren. De buit had een waarde van ongeveer 6500 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Lijster bessen in Schiedam zijn ook dit jaar niet ontkomen aan het gevreesde bacterlevuur. De ge meentelijke plantsoenendienst heeft zelfs een rooster op moe ten stellen om getroffen bomen te behandelen. „Het hing ge woon in de lucht," zegt een van de medewerkers van de dienst Al zo'n tien jaar achter el kaar worden dé Lijsterbessen, maar oók heesters als de Mei doorn en Vuurdoorn, het slachtoffer van de bacterie Er-, wlna zoals het bacterlevuur of ficieel wordt genoemd. Ook blijken kleine zwammetjes, de nectria's, nogal eens voor ver rotting en verdorring te zor gen. De plantsoenendienst kapt de getroffen delen van de bo men af. Deze worden of door de dienst zelf verbrand of naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) afgevoerd. .Als je ze achter je neer zou gooien, wordt de rest van de bomen ook binnen de kortste keren ge troffen," aldus de medewerker van de dienst. In Schiedam wordt geen ge bruik gemaakt van chemische ml/dt'cn om de bacterie te lijf te g.« a-i: „Er is nog niets tegen ge. .'öniïCji, ai wordt er in Schie dam noMt gespoten of zo." Hoewel de bacterie elk jaar toeslaat, wordt algemeen aan- genomen dat het weer ook eni ge invloed heeft. De natte en koude voorzomer zou de plaag van het bacterlevuur versterkt hebben. Over ongeveer een maand zullen de Lijsterbessen Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De verbou- wing van het ontmoetings centrum van de Trechter aan de Overschiesestraat nadert haar voltooiing. Ton Kooy- tnan (29), de teamleider van het centrum, verwacht dat over anderhalve week al on- officieel de pluim op het werk van zo'n vijftien gele- genhëidsbouwvakkers gezet kan worden. Na een aantal maanden hard werken is er l een geheel nieuw onderko- men in de vroegere tuin van het ontmoetingscentrum ver- rezen. In dit pandje zullen in de toekomst vooral de cur- sussen worden gegeven. „Het totale gebouw lijkt van de buitenkant groot, maar is dat zeker niet," maakt Ton het ruimtegebrek waar de Trechter de laatste i tijd mee kampte enigszins duidelijk. Als Schiedams eni ge werklozenproject is de toeloop door toedoen van de steeds grotere economische recessie gegroeid. „We hebben een wachtlijst voor de cursussen. Die kun nen we door het nieuwe ge bouw helemaal oplossen," zegt Ton. „Nu kunnen continu cursussen worden gegeven." Tot voor kort liepen de werkloze Schiedammers, die van de Trechter gebruik ma ken, elkaar nogal eens voor de voeten. Vooral de werk plaats en de activiteiten die daar doorgaans plaatsvon- - den zorgden voor overlast. „De ruimte waar de cur sussen werden gegeven, ligt haast de werkplaats. Als er iemand aan het schuren of zagen is, kun je geen cursus geven. Ook hadden veel men sen last van het stof of van de herrie. Doordat de cursus sen nu in een eigen ruimte worden gegeven is dat pro bleem uit de wereld," zegt Ton Kooyman, De Trechter heeft het geld voor het nieuwe pandje, zo'n 30.090 gulden, te danken aan het Koningin Juliana Fonds. Deze instantie benaderde zelf de Trechter. De verbouwin gen in de rest van het ge bouw kosten vrijwel niets. „Wc gebruiken verfresten die we in de loop der jaren hebben opgespaard. De schil der doet z'n werk gratis," al dus een lachende Kooyman. Naast het nieuwe pand werden verder de muren en plafonds van de werkplaats onder handen genomen en werden de „herriemakers" onder het gereedschap naar de vroegere cursusruimte versleept. Ook de veiligheid is vol gens Kooyman aanzienlijk vergroot Op de electrische zaagmachine werd een bevei liging aangebracht zodat de ze direct afslaat als er iets fout loopt. „Verder hebben we de bedrading veranderd. Het was hier vroeger niet onvei lig. De veiligheid ls alleen verbeterd," legt Ton uit. Rond de helft van septem ber moet het ontmoetings centrum officieel haar deu ren openen. 'in de stad in volle bloei staan. De bessen aan de plant krijgen dan hun rode of gele kleur. HOEK VAN HOLLAND Een onoplettende automobilist uit Schiedam heeft dinsdag middag de slagboom bij de Zeekant volledig vernield. De 25-jarige bestuurder van een personenauto zag de slagboom niet, die de Zeekant van het ge wone verkeer afsluit en hij reed er met volle vaart tegen aan. Een mede-inzittende van de auto kreeg glas van de voorruit in het gezicht en moest in het ziekenhuis wor den behandeld. De slagboom en de computerkast ernaast werden volledig vernield, het geen een schadepost betekent van duizenden guldens. Ook de auto werd zwaar beschadigd. Omdat het strand nu bij mooi weer niet kan worden afgeslo ten, voorziet de politie een ver keerschaos. SCHIEDAM Vol trots zul ten de leden van de Schledam se Volkstuinders vereniging Thurlede hun kunnen tonen op een grote Bloemen-, Groente en Frulttentoonstelling. Deze jaarlijkse expositie wordt op zaterdag 25 en zondag 26 augustus gehouden In het ver enigingsgebouw op het volks- tuinencomplex. Burgemeester Relnier Scheeres zal de exposi tie rond half elf officieel ope nen. Het volkstutnencomplex Thurlede ls gevestigd aan de Parkweg In het Beatrixp&rk. ROTTERDAM EN OMGEVING DE DOELEN, tel. 132490: Ja panmanifestatie, 11.00-22.30 uur. KLEINE ZAAL: Het Hato-en- semble, wo. 20.15 uur. Dans, zang en koto-muziek uit Osa ka, do. 14.15-15.30 uur. WEENA: Japanse straat, 11.00-22.30 uur. LUMIERE3, tel. 117755: Can- nonball run 2 (a.l.) 7 en 9.30 LUMIERE4 tel. 117755: Against all odds (12) 6.45 en 9.15 u. REX. tel. 772793: Nummertje op de schoolbank (18) 10-24 THALIA, tel. 111555: Indiana Jones and the temple of doom (12) 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1. tel. 364998: La terrazza (16) dag. 21.30 uur. 't VENSTER 2. tel. 364998: Le beau mariage (16) dag. 22.00 uur. LANTAREN, tel. 364998: Last night at the Alamo (16) dag. 22.00 uur. EURO (Spljkenisse), tel. 01880-24144, zaai 1: Cannon- ball Run I11.30, 6.45 en 9.15 uur. zaal 2: Police Academy (a.l.) 1.30, 6.45 en 9.15 uur. zaal 3: Krull (a.l.) 1.30, 6.45 en 9.15 uur. TIVOLI (Hellevoetsluls), tel. 01883- 12608: zaal 1:Tank (a.l.) 8 uur. Zaal 2: Krull (a.l.) 8 uur. BIOSCOPEN ALHAMBRA 1, tel. 330293: En- tfe Nóus (16) 7 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: MGM Diamanten Jubileumfes tival 8 uur. CALYPS01, tel. 131855: An gel (16) 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 131855: Las- siter (a.l.)/' 6.45 en 9.15 uur.' CALYPSO 3. tel. 131855: Foot loose (a.l.) 7 en 9-30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: 18:15, 19.45 en 21.15 uur: Nightlife (18). CINEMA OSCAR, tel. 121139: Emanuelle 4 (16) 2,7 en 9.30 uur. CINEAC NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Indiana Jones and the temple of doom (12) 6.45 en 9.30 uur. C CINERAMA 1, tel. 115300: Po lice Academy (a.l.) 7 en 9.30 u. CINERAMA 2, tel. 115300: Lo- sin' it (16) 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3. tel. 115300: r: .20.000 mijlen onder zee (al.) ,7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. .115300: CIs- ke de Rat (a.l.) 7 uur. Friday the 13th laatste deel? (16) 9.30 uur. l":-- CINERAMA 5, tel. 115300f Terms of endearment (a.l.) 6.45 en 9 uur. CORSO, tel. 121110: Taxi in aktle (a.l.) 7 en 9.30 uur. KRITERION, tel. 128615: End less love (a.l.) 7 en 9.30 uur LUMIERE 1, tel. 117755: Ro mancing the stone (12) 7 en 9.30 uur. LUMIERE 2, tel. 117755: Police Academy (a.l.) 6.45 en 9.15 uur. izj. kt HOEK VAN HOL LAND Een op merking van een 20-jarige Hagenaar aan het adres van twee meisjes, leid de' dinsdagnacht op het Hoekse strand tot een steekpartij, die achteraf-gelukkig- nog mee bleek te vallen;. De Hage naar, die op het nu- dlstenstrand ver toefde, riep tegen twee passerende en geklede meisjes, dat ze op dit strandgedeelte be ter hun broek kon den laten zakken. Een opmerking die bij de dames en bij een andere naakt- recreant in het ver keerde keelgat schoot. Het één .haalde het ander uit en een 40-jarige Rotterdammer kreeg een klap, waarna hij terug sloeg. De Hagenaar pakte vervolgens een stiletto uit een polstasje en bracht de Rotterdammer daarmee verwon dingen toe. Uitein- C" delijk moest de po- f, litie er aan te pas komen om aan de-,-,» vechtpartij een ein-.; r de te maken. De 20-jarige Hagenaars- is voorlopig inge-, sloten op beschul- dlging van poging tot toebrenging van - zwaar lichamelijk letsel. Het stiletto- mes werd in beslag X genomen. SCHIEDAM Een 64-jarige Schie dammer heeft vol gens dé politie in dronken toestand twee auto's aange reden en Is er van door gegaan. De man wilde uit een parkeerkom wegrij den en botste tij dens het steken te gen een achter hem geparkeerde auto op. Vervol gens ramde hij een auto voor hem. Zonder een briefje achter te laten reed hij d8 straat uit. Omwonenden hoor den de klappen echter en gaven het kentekennum- - mer door aan de politie. De Schle- "'t: dammer werd thuis aangehouden. VLAARDINGEN De Vlaardlngse Ma rianne Vogel (23), dochter van Rita Vogel-Verdijssel- donk, is als Blue Bell danseres aan genomen bij het Li- do in Parijs. De groep beroemde danseressen telt In totaal 35 meisjes. Marianne moet tweemaal per avond optreden en zij heeft één avond ,per week vrij. Een vakantie in Neder land zit er de eer ste zes maanden niet in. Marianne Vogel heeft haar beroeps opleiding gevolgd aan de Ballet Aka- demie van Peter Leoneff in Den Haag. Ook haar moeder, directrice van de Vlaardirigse: Ballet Akademie, ia daar afgestudeerd. HOEK VAN HOL LAND Op vrij dag 24, zaterdag 25 en zondag 26 augustus krijgt Hoek van Holland dit jaar zijn eigen havendagen, in dat weekend brengt het zeilend zee schip "De Een- dracht" een bezoek aan de Berghaven en dat bezoek zal worden omlijst met tal van attracties en festiviteiten, Het dagelijks be stuur van de deel gemeente biedt de bemanning van "De Eendracht" een receptie aan aan boord van het zeilschip op vrij dagavond 24 augustus. Op het terrein van Rijks waterstaat zal op die avond een fees telijk vuurwerk wor den afgestoken. Vooral zaterdag 25 augustus zal een enorme drukte bie den. De hele dag lang zal het zeil schip dan te be zichtigen zijn. Maar ook de in de Berg haven aanwezige vaartuigen van de havendienst en van rijkswaterstaat zul len dan toeganke lijk zijn voor de be zoekers, ^evenals de patrouilleboot van de havenpolitie, de reddingboot en an dere vaartuigen. De Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen orga niseert een red dingsdemonstratie waaraan ook een helikopter zal deel nemen. Langs de Bergha ven zullen kraam pjes worden ge plaatst waarin on der meer oude am bachten op het ge bied van visserij en scheepvaart zullen worden vertoond. De "Koningin Bea trix", het fenryschip van de maatschap pij Zeeland, zal'ook bezichtigd kunnen' worden. Voor de echte lief- hebbers ls er zon- dag 26 augustus dan nog gelegen heid om een dag tocht te maken met "De Eendracht". De kosten daarvoor bedragen vijfen tachtig gulden. In clusief de lunch. Men kan zich opge ven bij hot VW- kantoor aan de Hoekse Brink. De organisatie van de havendagen be rust bij de VW, Al-2 le Hens, EHBO, Ró1 de Kruis, Redding- - maatschappijen deelgemeent^raad.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1