10 m MEVROUW K. OVER ZWERFKATTEN: Ik wil dat telen tegengaan kortaf Bedrijven voetballen voor tweede keer Hockey-toernooi voor recreanten Bijna-ontp!offing in benzinestation Professionele auto- kraker aan 't werk Bevolking Schiedam Maassluis: min 43 Sociale werkplaats maakt ook muziek WS (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Anderhalf jaar na een financieel schandaal van twee ton loopt buurthuis De Heipaal in Holy-Zuid nog steeds mank. Voor de pure geldverspilling, de wat duur uitgevallen ver bouwing in 1980, mis standen rond gemeente lijke subsidie en een justitieel onderzoek dat niets heeft opgeleverd moet de Heipaal nog steeds bloeden. m t.wwm r-' ftm Figuurtjes maken van brooddeeg, 't Is niet duur. De kinderen werken zoveel mogelijk met gratis spullen. Een aluminium velletje met muisjes is luik om te maken en is nog goedkoop ook. door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Mevrouw K. uit Nieuwland blijft liever anoniem. Een tijd geleden nog ston den twee woedende vrouwen op haar voordeur te trommelen. En menig straatjongen roept "dierenbeul" als zij met haar vangkooi op pad is. Gel» «Tonregeling Intriest rfm Archief De Haven (1) De Haven (2) Dammen Proefwoning Winkelen ZATERDAG «.AUGUSTUS 1984 Eei paal zucl it nog onder schuldenlast Het enige buurthuis in Vlaardingen met geen par keerplaats direct voor de deur in de Meerkoetstraat zucht nog steeds onder de schulden last die inmiddels is terugge drongen tot één ton. Met bin go's, fancy fairs, een nauwkeu rige voorraadcontrole en misschien een gift van het Koningin Julianafonds hopen opbouwwerker Ron Haanstra en cultureel werker Bart Noyon de schade verder in te halen. De kinderen in De Heipaal spelen met vrijwel gratis ma teriaal en er wordt slechts één keer per week geëmailleerd In plaats van vier keer per week zoals vroeger gebeurde. De bar is ook een belangrijke bron van inkomsten al wijken de prijzen niet af van andere buurthuizen. „Een bar in een buurthuis is prima maar als je het ding nodig hebt om te blij ven bestaan wekt dat wel frus traties," zegt een gelaten Ron Haanstra. Vrijwilligster Nel: „Je merkt de problemen van toen nog steeds. Er kan veel minder. Bij alles wat we doen denken we: hoeveel moet dat kosten?" Noyon en Haanstra waren belden al in dienst van De Hei paal ten tijde van de geldver spilling. „Wij wassen onze han den niet in onschuld", aldus Haanstra. „Maar wij hadden te maken met vrijwilligers en het bestuur. En als die bepaalde dingen willen, kun je dat moei lijk tegen houden. Bijvoorbeeld het feest rond het tien-jarig be staan in 1980 werd in onze ogen voor onmogelijk gehou- den.Een groot feest en heel leuk, dat wel. Maar het heeft •een gigantisch verlies opgele verd." V V.l.n.r.: vrij willigster Nel, opbouw werker Ron Haanstra en cultureel werker Bart Noyon. Deze laatste: „De Heipaal wordt een puur activi teitencen trum en ver der kun je oprotten." .fNS De klappen van toen zijn nog maar een peuleschil vergele ken bij de bezuinigingen die De Heipaal van het stadhuis mag verwachten. Van de vijf opbouwwerkers in Vlaardin gen moeten er in '86 twee a drie overblijven. Zij zullen in een pouie langs alle buurthui zen rouleren. Tevens zouden de buurthuizen, dus ook De Hei paal, in een stedelijk bestuur worden verenigd. De buurthui zen gruwen al bij de gedachte. Bar,. Noyon: „Ze willen alles beter op elkaar afstemmen. Okay. Maar het eigen karakter van een buurthuis halen ze weg. Een stukje home voor de bewoners is er dan niet meer. De Heipaal wordt puur een ac- tiviteltencentrum en verder kun je oprotten." En Haanstra schetst met het poulesysteem een beeld van de opbouwwer ker, immer op reis van het ene naar het andere buurthuis: „Ik zou als rondfietsende opbouw werker de mensen nog wel kunnen helpen met problemen. Maar de mensen leren hun eigen problemen zelf op te los sen, nee. Daar kom ik dan ab soluut niet meer aan toe." Zou hij weigeren aan de pou le mee te doen als hij al het geluk zou hebber niet meteen op de kelen te belanden? „Als ik zou weigeren, schiet nie mand er wat mee op. Voor mij hebben ze zo weer een ander. En ik ben geen principiële RWW-genieter." Het dagelijks leven In De Heipaal gaat ondanks de don kere wolken boven het buurt huis gewoon door. Een batterij vrijwilligers van zo'n 80 man zorgt daarvoor. Een buurthuis is hard nodig, zo zeggen vrij williger en de twee beroeps krachten. Niet alleen in de oude wijken maar ook in een vrij moderne buurt als Holy- Zuid waar de "stille armoede" achter vele deuren verscholen zit. „Veel jaloezie," valt Nel tel kens op. „Sommigen halen de neus voor je op. Ik heb aan de Lepelaarsingel gewoond. Ik praat graag, veel en met ieder een. Daar hielden ze niet van. Toen dacht ik: woonde ik maar in de Vettenoordsepolder. Al die haat en nijd heb ik geen behoefte aan. Bovendien moet ik aan de Lepelaarsingel de helft van mijn inkomen aan woonlasten besteden." -# -=> „Dat onbegrip van de men sen, dat onbegrip", verzucht mevrouw K. Zij voert name lijk een niet aflatende strijd tegen de overbevolking van deze dieren rond de flats in haar buurt. En dan helpt maar één ding: castreren of steriliseren. Dat gebeurt in samenwerking met de die renbescherming. Na de be handeling worden de beesten weer uitgezet, op een plek waar medelijdende mensen wel eens wat voer gooien. Veel Nieuwlanders kennen die achtergrond niet. Ze den- ken, dat mevrouw K. een cen tje bijverdient door slachtof fers te leveren voor dierproe ven. Of ze vinden het gewoon gemeen om katten te vangen. Wat ook de reden moge zijn. „Maar zelf doen zulke men sen niets voor die arme stumpers", oordeelt me vrouw K. streng. Nieuv, kent net als ande re Scli. wise buurten een groeiende kattenbevolking. Door de wijk schooieren op straat gezette beesten en hun snel toenemend nageslacht. Mevrouw K„ kattenliefheb ster In hart en nieren, beseft, da» Je er bij het nu en dan strooien van wat brokjes niet bent. De katten hebben ge- boortenregeling nodig. "Ik heb de verschrikkelijke ellende gezien van die jonge poesjes," zegt ze. "Van de winter, dat die oogjes er half uit hingen van de niesziekte. En die hongerige lijfjes... En die stumpers zitten te ver rekken van de kou. De men sen weten niet, wat een diepe, diepe ellende dat is." Vandaar dat mevrouw K. met haar vangkooi present is, als ze merkt dat een poes het ene na het andere nest zwakke en zieke jongen pro beert groot te brengen. Kat ten die te slim zijn om in haar val te trappen, krijgen door het voer gemengd de pil. Wie een exemplaar ziet lopen met een klein knipje in het oor, heeft wellicht een van mevrouw K.'s bescher melingen voor ogen. Daar mee geeft het dierenassyl aan, dat zo'n beest gesterili seerd is en gecastreerd. Afmaken is er niet meer bij. Alleen als een poes echt ongeneeslijk ziek is, Iaat de dierenbescherming hem in slapen, aldus mevrouw K. "Ja,", zegt ze "Je vangt die jonge katjes met een schreiend hart. Als het aan mij lag, waren er helemaal geen zwerfkatten, maar dat Op de buik door het gras. Een paar zwerf katten kun nen hun kostje nog wel opschar relen in de stad. Komen er teveel dan vallen ze ten prooi aan honger en ziekte. kan nu eenmaal niet. Ik wil dat telen tegengaan. Katten vind ik zulke intelligente beesten. Ik weet zeker, dat ze zich bewust zijn van het in trieste leven, dat ze lelden." Deze dierenliefde betekent een fikse aanslag op me vrouw K.'s portemonnee. Al leen aan voer voor de zwer vertjes van haar buurt is ze per week veertig gulden kwijt. En ook de kosten voor al die sterilisaties en castra ties komen voor haar reke ning. Ze draagt die last blijmoe dig en vol overtuiging. Maar een beetje begrip, dat zou het allemaal wel makkelijker maken.... vSP»*" - (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De so ciale werkplaats van de gemeente Maassluis krijgt een muziekband. De muziekanten zullen be staan uit geestelijk gehan dicapte mensen, veelal werknemers van het Be drijf Gemeentelijke Socia le Werkvoorziening (BGSW). De gemeente denkt er over na om 20.000 gulden uit te geven waarmee de BGSW instrumenten en uniforms kan kopen. Een naam voor de band is ook al bedacht: de Dukdalf band, vernoemd naar het handelsmerk van de BGSW. Het zal nog maanden duren voordat het eerste optreden achter de rug is. Eerst moet nog goedkeu ring komen van Gedepu teerde Staten en moet een repertoire worden inge studeerd. De bandleden zullen muziek leren spelen volgens de Josti-methode die speciaal voor muzi kanten is ontwikkeld met een verstandelijk handi cap. Overigens zijn men sen met een lichamelijk handicap ook weikon, evenals vrienden en fami lieleden van de BGSW- werknemers. Directielid mevrouw D. J. T. Tuitel: „In principe Is het aantal bandleden on beperkt." SCHIEDAM Voor ae tweede maal in successie wordt in Schiedam een bedrijfs-zaal- voetbaltoernooi ge houden. Onder auspiciën van de Bondsspaarbank zulien maar liefst vijftig bedrijfsteams strijden om de wis seltrofee die de bank beschikbaar stelt. Onder de teams bevinden zich ondermeer de politie, ambtenaren van de Openbare Nutsbedrijven en Gemeentewerken, het Schieland zie kenhuis en de Ro de Kruis Bloed bank, Het toernooi begint op 28 augustus om zeven uur *s avonds. De wedstrijden worden afgewerkt in sports hal Margriet. De fi nale wordt gehou den op 25 septem ber om tien over half tien. VLAARDINGEN Vanwege het grote succes van het vol- leybaS-stratentoer- nooi voor recrean ten in de maand ju ni. heeft het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen weer een toernooi op po ten gezet. Ditmaal wordt hockey ge speeld. De organi satie gebeurt in sa menwerking met hockeyvereniging Pollux. Gespeeld wordt op het verharde veld van de vereniging in de Broekpolder. Data: 5. 12. 19 en 26 september van 19 tot 21 uur. Belang stellende gemeng de teams van 8 tot 10 personen, die niet aan competi- tiehockey doen, kunnen zich tot 1 september melden bij het bureau (355888, toestel 159 of 199). De kosten bedragen 10 gulden per team. Aan de suc cesvoile voorgan ger, het volleybal toernooi, namen 34 teams deel. SCHIEDAM Een benzinestation aan de 's Gravenland- seweg is donder dagmiddag aan een grote ontplof fing ontsnapt. Toen de eigenaar van een patat-wagen LPG kwam tanken, vatte de brandstof vlam. Het vuur ont stond door de hitte die van de ovens, even boven de tank, af kwam. Door snel optreden van de eigenaar van de snackwagen was het vuur snel gedoofd. De politie stelt een onderzoek in maar verwacht niet dat er iets mis is met de wagen. "L.PG-tanks staan under een regelma tige controle," al dus een woord voerder van de Schiedamse politie. SCHIEDAM De Schiedamse politie vermoedt dat een „professionele" autokraker actief is geweest rond de Burgemeester Knappertlaan. Op één dag werden drie auto's openge broken op dezelfde wijze, met behulp van een valse sleu tel. De waarde van de totale buit be draagt zo'n 2500 gulden. Uit een geparkeer de personenauto aan de Da Costa- straat verdwenen een boordcomputer en een radio- en cassetterecorder. De computer had een waarde van 1000 gulden terwijl de radio-appara- tuur zo'n tweehon derd gulden waard was. Een 36-jarige Schiedammer mist sinds donderdag z'n autoradio en cassetterecorder. Hij had zijn wagen op de Jacob Maris- straat geparkeerd. De waarde van het gestolene bedraagt 200 gulden. Een enveloppe met daarin 1200 gulden aan bankbiljetten verdween uit een geparkeerde auto aan de Kortland straat. De eigenaar, een 22-jarige inwo ner van Schiedam, miste verder ook zijn radiocassette recorder met een waarde van onge veer 200 gulden. SCHIEDAM Ook in de maand juni is het aantal inwoners van Schiedam af genomen. Vanaf eind mei liep het aantal met 89 terug naar 69.456. Er woonden eind juni 35.579 vrouwen en 33.877 mannen in Schiedam. Aan het begin van dit jaar telde de stad bijna 350 mensen meer, 69.800. De maand juni ken merkt zich door een serie „laagte records". Zo wer den vergeleken met andere maanden het minste aantal echtscheidingen (21) uitgesproken en kwamen er min der baby's ter we reld (49) en overle den er minder mensen (53). Sinds het begin van dit jaar vestig den 1957 mensen zich in Schiedam. Daarentegen keer den 3317 mensen de stad de rug toe. Vanaf 1 januari '84 overleden 742 Schiedammers ter wijl er 671 werden- geboren. MAASSLUIS Het aantai inwo ners van Maassluis is vorige maand met 43 personen teruggelopen tot 32.986. Sinds het begin van het jaar is" het bevolkingslal nu geslonken met 121 personen. Er werden in juli 37 baby's geboren en 19 personen over leden. In Maassluis vestigden zich 114 personen, in omge keerde richting ver trokken 175 Maas- siuizers. Tegen 7 huwelijken stonden 3 echtscheidingen. De gemeentelijke archiefdienst Vlaardingen houdt in oktober een contactbijeenkomst met de archiefbezoekers. Er zuilen die avond zaken doorgepraat worden, die "zowel u als ons aangaan", aldus gemeente-ar chivaris Theo Poelstra. Doel is "waar mogelijk tot verbeterin gen te komen of om verslech teringen tegen te gaan". Uitge nodigd zijn vijftig geregelde en vaste bezoekers van het ar chief en het bestuur van het archief en het bestuur van de Historische Vereniging Vlaar dingen. Buurthuis De Haven, Wees huisplein 18 te Vlaardingen is op zoek naar vrijwilligers, die wilien heipen bij de clubs voor kinderen van 4-12 jaar. Iedere woensdag- en donderdagmid dag doen de kinderen allerlei activiteiten, zoals koken, toneel spelen, tekenen, spelletjes doen enz. Wie belangstelling heeft, wordt verzocht contact op te nemen met Llesbeth Zoetmulder, tel. 344539. De meidenclub van Buurthuis De Haven houdt haar eerste bijeenkomst op 5 september. Om 20.00 uur begint de avond, die gewijd zal zijn aan mode. Het programma van de volgen dewoensdagavonden ziet er als volgt uit. Woensdag 12 september: T-shirts bedruk ken, 19 september: oorbellen emailleren en 26 september: spelletjes. Alie meiden vanaf 14 jaar zijn welkom. Kosten 1,25 per keer. In Dienstencentrum Holy, Wm. de Zwijgeriaan te Vlaardingen kunnen liefhebbers van dam men en schaken elke dinsdag middag terecht. Zowel gevor derden als beginners zijn wei- kom. Er wordt gespeeld In competitieverband. Eerste keer: dinsdag 28 augustus van 14 tot 16.30 uur. Inlichtingen: A. Stolk (749921), schaken; Lu- cassen (749362), dammen. Uit een renovatie-proefwonfng aan de Goudenregenstraat te Vlaardingen is een grijze aar dewerk schaal ontvreemd ais- mede een horloge, totaal ter waarde van 1800 gulden. Tegen een 42-jarige inwoon ster van De Lier is door de po litie proces-verbaal opgemaakt wegens winkeldiefstal. Zij had bij Vroom en Dreesmann te Vlaardingen artikelen ter waar de van 65 gulden meegenomen zonder te betalen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1