mmm.v Het mooiere is te duur Kennis-exploitanten zien weer brood in Schiedam n 'Ik I lijf vechten tegen isolement' Poortugaal wil snelle verkiezing deelraad Mient Jan Faber in Westvoorne ï*m mmm Werklozen werken aan oeververdediging WS ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 Door onze medewerker Leen van Ooijen HOEK VAN HOL LAND Alsof een slechte zomer en een te ruglopende omzet niet voldoende zijn, zitten de strandexploitanten met nog een vraag: haalt het Hoekse strand 1985? Immers, minister Smit Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten geen cent te kun nen geven voor redding van het afkalvende strand. Haar pogingen cm bij collega-minister Rietkerk geld los te krijgen voor opspuiting van het Hoekse strand zijn tevergeefs geweest. Risico's SplPlp 'iMx De zee geeft en de zee neemt. Zandrollen hebben nau welijks ef fect. Het geld van de overheid blijft weg, zo ook het geld voor de strandex ploitanten. Bezwaren De organisatoren van de Schiedamse feestweek (22-80 september): "Als het weer maar goed is." Kentering Afkalving fï ill HET VRIJE VOLK schtedari n 12 (or W Haalt Hoekse strand 1985 Dat betekent vrijwel zeker een nieuwe rampwlnter. Kr valt met geen mogelijkheid te zeggen hoeveel bedrijven de komende maanden ten prooi zullen vallen aan het geweld van wind en water. Maar dat ook nu weer paviljoens zullen sneuvelen is vrijwel zeker. Vorig jaar is het strand ver stevigd met een groot aantal zandrollen; plastic matten ge vuld met zand. Dat was (zo werd uitdrukkelijk gesteld) een noodmaatregel die maar één seizoen zou helpen. Het heeft er alle schijn van dat het bedrag van 3,5 ton voor het project letterlijk en figuur lijk in het water is gegooid. Zelfs in de zomer heeft de zee nog kans gezien om centime ters op te rukken, richting pa viljoens. Zandrollen of geen zandrollen. Strandtent „Marlus" is mo menteel het meest bedreigd. Bij hoog water reikt de zee tot op luttele meters van het be drijf. Eigenaar Marius Lam- bermon: „Door verschillende Instanties is mijn tent afge keurd. De afgelopen maanden heb ik verschillende nood maatregelen genomen om toch redelijk de mensen te ontvan gen. Maar wat wil men dan? Moet Ik hier tienduizenden gaan investeren, terwijl ik weet dat de hele zaak met de eerste de beste noord-westers torm waarschijnlijk verdwe nen is. Afgelopen winter heb ik het hele bedrijf meerdere ma len ontruimd in verband met gevaar." Ook restaurant "De Blaas balg", grotendeels in steen op getrokken en dus niet te ver wijderen, loopt hij slecht weer gevaar, door de zee te worden verzwolgen. Eigenaar Ben Bakker behoort tot de weinige exploitanten die via een jaar- rond-exploltatie proberen het strand een beter aanzien te ge ven en service te bieden aan het toenemend aantal mensen dat ook buiten het seizoen ver tier op het strand vindt Zelfs de drie bedrijven die in 1983 door de zee werden ver zwolgen en die verderop in de n wm$m duinen weer zijn herbouwd, staan niet helemaal veilig. Het tempo waarmee de zee bij stormweer het zand terug neemt is zo hoog dat het niet denkbeeldig is dat ook de nieu we plaats van die bedrijven weer bedreigd gaat worden. Het enige "voordeel" dat zij hebben is dat ze zodanig zijn gebouwd dat ze snel kunnen worden afgebroken en opgesla gen. Noordelijk van het strand- plateau heeft men nog wat meer zand voor de paviljoens, maar ook hier neemt de onge rustheid toe. De zekerheid dat de regering geen maatregelen wil nemen voor fouten die zij zelf gemaakt heeft, leidt tot bittere uitspraken. „Achteraf beweert men dat wij hier op eigen risico staan en formeel is dat wel juist," zegt een ex ploitant. „Maar rijkswater staat heeft steeds gesteld dat er eerder kans was dat er zand bij zou komen dan dat het eraf zou gaan. Men heeft ons door de op spuiting tien jaar geleden min of meer gedwongen hier te gaan staan en nu blijkt dat men zich falikant heeft misre kend laten ze ons in ons hemd staan. Dat geldt trouwens ook voor provinciale en gemeente lijke overheden. Immers, bij het Openbaar Lichaam Rijn mond bestaat het Hoekse strand niet eens. Wij worden in geen enkel plan of geen enkel officieel stuk genoemd. Ze la ten ons mooi rotten." De enige zekerheid die de exploitanten de komende maanden hebben is, dat er bij stormweer duizenden mensen naar het strand zullen komen. Niet echter om er iets te ge bruiken, maar vooral om te zien hoe en wanneer het vol gende paviljoen in de kolkende zee zal verdwijnen. De frustraties komen extra hard aan. Het afgelopen sei zoen bracht welgeteld twee we ken mooi strandweer. Maar toen waren de schoolvakanties al bijna afgelopen. Niettemin togen in die periode nog tien duizenden mensen strand- waarts om te genieten van de late zomer. De brede lach van de strandexploitanten verstar de echter snel. Met de tiendui zenden mensen kwamen ook duizenden koelboxen en rijen boodschappentassen het strand op. Gevuld met lekker eten van thuis. Exploitant Gerrit Bos die op het Hoekse strand meerdere bedrijven exploiteert: „Wat vo rig jaar al merkbaar was, heeft zich dit seizoen versterkt doorgezet. De centjes zijn duur. De mensen brengen hun eigen spullen mee. We blijven gewoon met een dikke strop zitten." Een visie die door vele andere exploitanten worden beaamd. (Van onze verslaggeefster Lelia Kuiper) MAASSLUIS Omdat het alweer jaren geleden is dat de kerk aan de Maassluise Hoog straat is gesloopt, zou je haast denken dat het zo hoort: een kaal stuk dijk tegenover het Delflandhuls en de andere fraai gerenoveerde panden aan de Hoogstraat. Dat is geens zins het geval; er worden al ja ren plannen gesmeed om de dijk te bebouwen. Eindelijk Is er nu een plan uit de bus geko men dat financieel haalbaar is. In theorie kan de eerste paal voor dit bouwplan - dat voor ziet in 27 huurwoningen - voor 1 oktober de grond in, als de minister snel 'ja' zegt. Als de minister nu geen toestemming geeft dan kan de bouw pas in april beginnen, want tussen ok tober en april mag 'in het dijk- lichaam niet geroerd worden'. De gemeenteraad van Maas sluis is akkoord gegaan met een bouwplan van de 'Stichting Verantwoord Wonen'. Volgens dit plan komen er 27 woningen in twee gebouwen van maxi maal vier lagen. Onderin, op het niveau van het Schoolsiop, komen de bergingen en slaap kamers, daarboven de woon- etages. De ingang van de wo ningen en het trappenhuis ko men ook aan de Schoolslop- kant, zodat aan de Hoogstraat geen toegangsdeuren te zien zullen zijn. Het dak 'gaat be staan uit topgeveltjes, die hier en daar boven de bestaande daken van de Hoogstraatpan den uitsteken. 'Dat is op geen enkele wijze strijdig met het historisch mi lieu', vindt het gemeentebe stuur. De afstand tussen de ge vels van de nieuwbouw en de gerenoveerde panden aan de Hoogstraat Is slechts 6,5 me ter. Een ongebruikelijke kleine afstand, maar daarover heeft de gemeente met het Hoog heemraadschap Delfland on derhandeld. De huurders van de nieuwe huizen, bedoeld voor één- en tweepersoonshuishoudens gaan straks via het Schoolsiop naar binnen. Maar dat straatje wordt geen normale verkeers weg. Het binnenterrein wordt voetgangersgebied. Net als vroeger zal het Schoolsiop via steegjes achter de bestaande hulzen van de Veerstraat langs, worden verbonden met de Markt en de Wip. Speciale verkeersmaatregelen moeten die steegjes bromfietsvrij hou den. Vrijwel zonder discussie is de gemeenteraad met dit bouwplan voor de Hoogstraat akkoord gegaan. Maar zeker 28 Maassluisers zijn ertegen. Zij hebben een bezwaarschrift met negen uitgebreide kritiek punten ingediend bij de ge meente én Rijnmond. Die bei de Instanties hebben de bezwa ren ongegrond verklaard. Twee van de onderteke naars, Sylvia Cameron en Kees Vernooy, wijden graag uit over hun bezwaren. Met de 26 anderen zijn zij nog steeds vastbesloten alle beroepsmo gelijkheden, die hen ,nu nog resten, te gaan benutten. Voor zij hun kritiek spuien zeggen zij nadrukkelijk niet princi pieel tegen bebouwing van de Hoogstraat te zijn. Dan volgt hun waslijst: de belanghebbenden hebben niet voldoende inbreng gehad het beschermde stadsgezicht wordt bedorven door dit plan de privacy van de huidige bewoners komt' in 't gedrang de geluidshinder neemt toe de waarde van de bestaande bebouwing neemt af de steegjes zullen de veilig heid niet ten goede komen Kees Vernooy klinkt verbit terd: "Omdat dit plan economisch haalbaar is, wordt het ons door de strot gedouwd. Een mooi stuk Maassluis wordt zo door geldgebrek verkwanseld." Sylvia Cameron heeft zich erover verbaasd, dat door de gemeenteraad geen aandacht is besteed aan de bezwaar schriften. Zij zegt: "Ik heb niet gemerkt dat een raadslid zich heeft verdiept in onze bezwa ren. Waarom heeft de gemeen te zo'n haast? Als er nu geen geld is voor een goed plan kun je het beter uitstellen: Tegen een gebouw moeten de mensen nog heel lang aankijken. Er is best een goed alternatief te be denken. Maassluis had de moed moeten hebben om bij voorbeeld een prijsvraag uit te schrijven voor pasafgestudeer- de architecten. Daar was vast wat leuks uitgekomen. Nu staan hier op de Hoogstraat nog drie panden leeg. Ais die nieuwbouw aan de overkant komt, kan je de verkoop van die panden helemaal wel ver geten. Sylvia Cameron laat een brief van Rijnmond zien, waarin staat dat de verklaring van "geen bezwaar" voor de bebouwing aan de Hoogstraat aan het gemeentebestuur is verleend. Of zij en haar mede standers Rijnmond ertoe kun nen bewegen tot schorsing van de bouwvergunning over te gaan is zeer de vraag. De fi nanciële haalbaarheid en de volkshuisvesting wegen bij de gemeente Maassluis zwaarder dan het mooiere, maar duurde re alternatief. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Kermisex ploitanten zien weer brood in Schiedam. „Er is duidelijk veel meer belangstelling dan in voorgaande jaren", zegt amb tenaar J. H. van den Hof. „Er waren meer inschrijvingen, zo dat wij uit een veel groter pak ket konden kiezen." De toegenomen belangstel ling houdt verband met de ver schuiving van de kermis naar eind september. Tot vorig jaar werd de kermis aan het eind van de zomervakantie gehou den. Omdat de publieke be langstelling terugliep, keerden ook de exploitanten Schiedam de'rug toe. De nieuwe datum valt dit jaar samen met de Schiedam se feestweek, die van 22 tot 30 september gehouden wordt. Enkele oude bekende activitei ten, zoals de Welzijnsmarkt (7e maal) en de Zondagsmarkt (2e maal), zijn daarin samen gebracht. Een fors pakket aan nieuwe festiviteiten moet de periode tot een echte feestweek maken, waarin Schiedam op zijn kop staat. De kermisex ploitanten hebben daar In ieder geval vertrouwen in, al dus Van den Hof. De feestweek wordt georga niseerd door de gemeente, VW en de twee winkeliersver enigingen van de Hoogstraat en Broersvest. Vice-voorzitter C. Coppens van de Hoogstraat- vereniging: „Je hoort zo links en rechts dat er nooit wat kan In Schiedam. Daar is met deze feestweek een duidelijke kente ring in gekomen. Als je het sa men aanpakt, blijkt er toch heel wat te kunnen." Hoogtepunten tijdens de week zijn optredens van Vul- cano, Vanessa en de Guys and Dolls. Maar ook daarbuiten is er genoeg te beleven. Een greep: welzijnsmarkt in de Lange Kerkstraat, tentoonstel ling. en open dag in de Grote Kerk, rondvaarten in de Ha vens, optredens van orkesten, trucker-trekwedstrijden, zaal voetbal, kinderactiviteiten, po ny rijden, brandweerdemon- stratie, sportdemonstraties, dahlia-tentoonsteliing, brade rie, optredens van koren en harmonie-orkesten, wielerron de van Schiedam, zondags markt, kelner-race en tot be sluit een vuurwerk, dat wordt afgestoken op het dak van het Stadskantoor. Hierbij gaan duizend stuks vuurwerk de lucht in. Het volledige programma staat gepubliceerd in een krant, die hula-aan-huis ver spreid wordt. De feestweek kost ruim 25.000 gulden. ROTTERDAM „Als gevolg van die deelgemeentelijke parkeermaatregel zijn wij nu behoor lijk geïsoleerd ge raakt. Vriendinne tjes van mijn doch tertje blijven al weg en ik vrees dat In de naaste toekomst ook familie en vrienden ons zullen mijden. Dat par keerverbod moet worden opgehe ven." Jenny van Duijn (32) zegt het vast beraden. Met haar gezinnetje woont ze in een dijkhuisje langs de Charloisse Lagedijk, een druk ke verkeersader. Parkeren op de dijk zelf is al geruime tijd verboden. Daarmee had Jen ny van Duijn geen grote problemen. Ze kon haar wa gentje parkeren op een stukje straat dat ioopt aan de zuidkant van de Charloisse Lage dijk. Vorige maand heeft de deelge meente besloten ook daar een par keerverbod in te stellen. „Ik kan mijn wagen nu alleen nog kwijt op een gehuurd stukje grond. Dat kost mij 65 gulden per jaar en boven dien móet ik het zelf geschikt maken om te parkeren. Daar heb ik ook nog we! vrede mee, als daarmee de verkeersveiligheid in de omgeving toeneemt. Maar anders is het gesteld met de auto's van mensen die op visite ko men. Zij kunnen al leen nog parkeren op het terrein van hotel-restaurant Deltapoort, zo'n dikke driehonderd meter hiervandaan. Dat betekent dat men moet wande len over de smaile Jenny van Duijn is de wanhoop- nabij. Bij haar woning (rechts) mag se al jaren niet parkeren.". Aan de andere kant van de dijk mag haar auto tegen betaling wel staan. Visite moet ruim driehon derd meter lopen om de auto te parkeren. en druk bereden Charloisse Lage dijk." Een wandeling over het betreffende stuk dijk leert dat Jenny van Duijn niet overdrijft. Het verkeer stuift met snelheden van te gen de honderd ki lometer voorbij. Andere mogelijkhe den dan langs de dijk te lopen zijn er niet. Bij regen is besmeurde kleding het resultaat. „Ik kan een par keerhaven krijgen bij mijn woning, maar moet daar dan wel 12.000, voor neerteilen. De deelgemeente heeft ons in dit isolement gebracht en dient ook te zorgen dat er voor ons een af doende oplossing komt. Ik heb intussen te gen het parkeerbe- sluit een schor- singsverzoek inge diend bij de afde ling rechtspraak van de Raad van State en daarnaast bij de Kroon be roep aangetekend. Onze buren hebben weinig problemen met het parkeer verbod. Zij be schikken over ruim te naast hun wo ning. Wij verkeren niet in die situatie. Bovendien rijdt hier geen openbaar ver voer, zodat ook daarin geen alter natief is te vinden." Deelraadsbestuur der Henk van Oos tende belast met verkeerszaken geeft een ande re visie. „Ik begrijp me vrouw Van Ouijn niet. Ze heeft inder tijd ingestemd met onze parkeermaat regel, die bedoeld is om onnodig par keren door bedrij ven tegen te gaan. Doordat men on deraan de dijk par keert, verzakt deze. Het Waterschap heeft gewaar schuwd dat de deelgemeente aan sprakelijk wordt gesteld voor scha de die zo ontstaat. Mevrouw Van Duijn zeurt als ze zegt dat visite niet kan parkeren. Eén van de buren heeft tij--, dens een vergade- j ring aangeboden in" dat soort gevallen zijn erf open te I stellen." Jenny van Duijn: „Dat is gebeurd tij-" dens een zeer emo-- tionele vergade- i ring. In de praktijk j blijkt het parkeren l bij buren niet mo- gelijk." I Van Oostende: „Onjuist, het was- een serieus aanbod, tijdens een erg rus tige vergadering." j Zegt dan: „Ik heb - best begrip voor de*, problemen van me-' vrouw Van Duijn, maar als deelge meente kunnen wij niet anders. Een t bijdrage geven om parkeergelegenheid' bij haar woning te realiseren be schouw ik ais on- i mogelijk. Ik wacht wel af wat - de Raad van State - en de Kroon beslis sen. Voor mij is de zaak thans afge-r daan." I ROTTERDAM Landurlg werklozen zijn ingeschakeld om te voorkomen dat de oevers langs het Haringvliet en Hollands Diep ver der afslaan. Enkele tientallen hectaren natuurgebied zijn sinds 1970 in de goiven verdwenen. Bijzonder ernstig is de situatie bij het natuurmonument "De Korendijkse Slikken", eigendom van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. .Dit gebied is gele gen in de gemeente Goudswaard. Voor de oever van de "Korendijkse Slikken" zal een dam van stortsteen worden aange bracht met openin gen. om de water uitwisseling met de strook water tussen dam en oever mo gelijk te maken. Dit karwei wordt uitge voerd door de werklozen en AZC Marine Contractors BV Uit Werkendam. De totale kosten van de werken om de oevers langs het» Haringvliet te ver- "t dedigen, werden in» 1980 op vijftien miK joen gulden ge- schat. Het Ministe-'ü rie van Landbouw en Visserij kende subsidie toe uit de middelen voor de stimulering van de werkgelegenheid in, 1984 en 1985. Na 1986 zal het Minis-» terie van Verkeer en Waterstaat de aanleg van de J oeververdedigingerr subsidléren. POORTUGAAL De Initiatiefgroep Boomgaardshoek ,en Platen (I8P) heeft bij de ge meenteraad van Rotterdam met klem aangedron gen op versnelde verkiezingen voor een nieuwe Hoog- vlietse deelraad. Een nieuwe datum voor deze. oor spronkelijk op 24 oktober geplande, verkiezingen is nog niet bekend. IBP had zich al la ten inschrijven om ais onafhankelijke groepering deel te nemen aan de ver kiezingen. "Massaal hebben onze wijken zich verzet tegen een overgang naar Rot terdam. Onze stem werd genegeerd. Nu gaan wij over naar Uw gemeente, zonder dat wij een stem hebben ge had in de samen stelling van uw (deeljgemeente- raad. Zoiets is zeer ongebruikelijk bij een herindeling. Tot nu toe is de be volking niet serieus genomen door de politiek. Het zou een slechte start - zijn, indien u zich bij die tendens aansluit." aldus een brief aan de - Rotterdamse raad. Het uitstel van de verkiezingen is het gevolg van een procedurefout door Rotterdam. Om verkiezingen te kunnen houden in het nieuwe gebied, heeft Rotterdam medewerking van Poortugaal nodig, maar dit bleek niet meer tijdig te rege len. WESTVOORNE De secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad Mient Jan Faber spreekt maandag in de zaal van hotel ,,'t Wapen van Ma rion" aan de Zee weg 60 in West- voorne, over actue le ontwikkelingen in het vredes- en vei ligheidsbeleid. Hij zal vooral ingaan op de opstelling van de vredesbe weging. Na zijn in leiding is er gele-' genheid tot discus sie. De avond is ge organiseerd door- de IKV-kern West-i voorne als onder-- deel van de Vre desteek '84 en be gint om 20.00 uur.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1