REQUIEM: NOG ZES KEER OEFENEN 'J^k Pijpers: nummer 6 van Nederland 'Geen het moraal, als leuk is' BK wm ïmÈÊtiÊ Mini-doe wordt nu doe-het-zelf Schutter voelde zich bedreigd Actiegroep vecht voor PA-gebouw Oosthavenkade licht; voor gijzelingstunt Gratis concert trekt weinig publiek m JÏÏI iX] Jr Sltï üt St i - <m t WS a- ïtio n la Dirigent Ri chard Ram temidden van 220 kelen. "Het valt me tot nu toe mee. Het klinkt al ho mogeen." m'Lw MAASSLUIS De spoorwegpolitie moest hele hordes tegenhou den, anders konden de spoorbomen niet dicht, de helicopter was me teen „uitverkocht" en de gloednieuwe mijnen veger Maassluis in de Buitenhaven werd bij wijze van spreken tot zinken gebracht, zoveel mensen als er op ston den. Kortom, de Furia- de was zaterdag in Maassluis de knaller van het jaar in deze an ders zo rustige gemeen te. Met gelijke slag roeien de seekadetten door de Buitenhaven. Even later weten ze nog maar net.op tijd te hukken en de riemen langszij te leggen voor de brug bij het Havenplein. lit IPjC és» llemaal om beaonnen is. Stoomsleepboot Furie om begonnen is. Geen spelletje w>"' zaterdag tijdens de muzifair te dol: zo lang het de clubkas ten goede komt. Hier proberen kinderen kwartjes op een schoteltje onder water te gooien. Wie het lukte kreeg een prijs. >4 HET VRIJE VOLK Schiedam 4 MAANDAG 8 OKTOBER 1984 ff ci- an- ia 9. i ïai k r id rdt it I n- ïre at s- et sr« SCHIEDAM Nog zes keer oefenen en dan ts het zo ver: het Schiedamse man nenkoor Orpheus, het Toon kunstkoor, het gemengd koor Excelsior en het Schiedams Vrouwenkoor treden als één groep op ln de Margriethal. Zaterdag kwamen in kerkge bouw De Ark de 220 deelne mers voor het eerst bij el kaar. "Het klonk al homo geen, afwachten maar of het goed versmelt," luidde de eerste indruk van dirigent Richard Ram. Hij leidt het mannenkoor Orpheus en dan nu, voor één keertje, ook de drie andere koren. Op 14 november zal het Requiem van Verdi in de Margriethal klinken.. Een ro mantisch stuk waarbij ge mengde koren onmisbaar zijn. De mannen van Orpheus hebben wel eens gezongen met het Schiedams Vrou wenkoor maar een" gemengd koor van een grootte zoals Richard Ram die nu bij el kaar heeft gebracht is voor hen een unicum. De discipline bleef zater dag ondanks het massale toch overeind. Ram: "De mensen reageerden snel op mijn aanwijzingen. Dat gaat alle3 een stuk vlugger. Het valt me tot nu toe mee." Maar het moeilijkste moet nog komen: de generale re petitie. De uitvoering wordt ondersteund door het Gel ders orkest die, zoals Ram het formuleert, nu eenmaal niet veel tijd wil steken in. amateur-optredens. Het or kest komt éénmaal naar Schiedam om te oefenen. Daarna moet alles in orde zijn. Ook sopraan Elzbieta Szmytka, mezzo-sopraan Jard van Nes (belden heb ben het zangconcours in Den Bosch gewonnen), tenor Da vid Johnston en bas Wout Oosterkamp kunnen niet veel tijd vrijmaken voor de repetities. Gelukkig kende één van de leden van het Schiedams Vrouwenkoor de solopartij van het Requiem. Met over gave zong zij zaterdag het zodat de overige koorleden vast konden wennen aan hun deel van het stuk. Ondanks alle inspanningen en organisatorische hoog standjes zal het Requiem slechts één keer worden op gevoerd. Er wordt geen langspeelplaat van gemaakt. Wel heeft de Schiedamse zie kenomroep plannen om het concert uit te zenden naar zijn luisteraars. f. M v» sk nkW/w. !B f' mï' W<f;h'Wk H i- V Vij fde Fuiriadeweer meer belangstelling Het leek er op dat de schiet gebedjes van organisator Jaap de Nie en gemeente-voorlicht ster Gerry de Jong werden verhoord. In alle vroegte zonk De Nie de moed nog in de schoenen: stortbuien! Stand-, bouwers mopperden en enkele deelnemers aan het volksfeest van de bovenste plank dreig den zelfs gewoon thuis te zul len blijven. Maar de lucht klaarde op, al bleven In de verte donkere wol ken hangen. Slechts hier en daar een spatje, dat was alles. Met uitzondering van de Go- vert van Wijnkade, bij scheepswerf De Haas, Brand- blusboot Waterweg II spoot on ophoudelijk ter wille van de tientallen nieuwsgierigen zijn straal de lucht in. Honderden passanten werden verrast door het water dat de straffe wind in een fijne nevel meevoerde. De felle windstoten verjoe gen alleen de parachutisten van de Flying Dutchman-equi- pe die een landing hadden wil len maken op het ponton in De Kolk. De drie waaghalzen be sloten niet te springen. Vorig jaar kwam het er ook al niet van door slecht zicht. Iedere centimeter kade werd benut door oude schepen waar de mensen op mochten. De stoomsleepboot Furie, waar het feest naar Is vernoemd, sleepte op de Nieuwe Water weg eerst een aantal bruinzei- lers alvorens het de haven bin nen ging met aan boord een 25-man accordeonorkest. Het water stond 's middags hoog genoeg voor de Furie. Maar weer te hoog voor de zeekadet- ten van het schip de Rigel die hun demonstratie van een red- dingloopnet niet aandurfden. Eén zeekadet haalde tijdens een eerder proefloop een nat pak. De Maassluise politie schat- I voorgaande jaren. Dit jaar. te het aantal bezoekers op j werd de Furiade voor de vijfde 35.000 mensen, weer meer dan I keer gehouden. ';X li Bm PlUiW - aim.iii.'m1 waar het allemaal 111 ui li i ill i nil rf m niiii )H ilïi 1W iWii i i Ti VLAARDINGEN Buurt huis De Haven zit met de han den in het haar. Niemand is geïnteresseerd in de "mini- doegroep" waar beroepskracht Llesbeth Zoetmulder en twee vrijwilligers in augustus mee zijn begonnen. Voor Liesbeth en de haren een volslagen raadsel. Welke Vlaardinger wil niet leren behangen, meu bels repareren, timmeren en andere handigheidjes die thuis goed van pas komen? De naam "mini-doegroep" Is wellicht verkeerd gekozen. Weliswaar is het een leuke woordspeling op "Super-Doe", een groothandel in bouwmate rialen, maar de naam heeft toch misverstanden veroor zaakt. „De mensen dachten door het woordje mint dat het een kinderclubje was," zegt vrij willigster Grietje de Nijs. Inmiddels is een nieuwe naam bedacht: een doe- het-zelfclub. Geen cursus, zo zegt Liesbeth Zoetmulder, want de mensen mogen ook zelf met kapotte stoelen of bij voorbeeld schilderijlijstjes aankomen. De deelnemers komen iedere donderdag van 10 tot 11.30 uur bij elkaar in buurthuis De Ha ven, Weeshuisplein 18. Kosten: ƒ1,25 per keir. Meer informa tie: Liesbeth Zoetmulder, tel. 344539. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Tijdens het "Championship 1984" van de stichting Drum Corps Holland in Dordrecht zijn de senioren van Showband De Pijpers geëindigd op de zesde plaats. Winnaar van de nationale titel werd de Beatrix- band uit Hilversum, als nummer 2 ein digde Jubal uit Dordrecht. Volgend jaar wordt in Vlaardlngen één van de voorrondes om de titel van landskampioen 1985 gehouden. Dat ge beurt op 26 mei. De voorrondes zullen meetellen voor klassering om de strijd voor het Europese kampioenschap, dat in 1985 voor het eerst in Engeland zal worden gehouden. De respectabele zesde plaats in Dor drecht had niet op een mooier moment kunnen komen. Afgelopen zaterdag hielden De Pijpers een "Muzifair" voor het clubhuis op het Weeshuis plein in Vlaardingen. Een soort rom melmarkt en fancy fair met muziek. De opbrengst is bedoeld voor de club kas waar jaarlijks 50.000 gutden uit wordt gehaald om de rekeningen te betalen. Weliswaar wordt de zaalhuur volledig en de instructlekosten half door de gemeente betaald, de aanschaf van peperdure instrumenten en unifor men zijn voor eigen rekening. Er zullen in de nabije toekomst nog heel wat Investeringen worden ge daan. De "bes-instrumenten" worden vervangen door Instrumenten die in "g" staan. Zo hebben de blazers meer bereik. Met de aankoop van nieuwe in strumenten wordt er al op gelet. De gloednieuwe "french horns", "mellow- foons" en barritons staan al in g. Ook het repertoire wordt omgegooid. Vol gend jaar kunnen de Vlaardingers bij voorbeeld het bekende "New York, •New York" horen. Nadeel van de nieu we Instrumenten ia dat de blazers vrij wel opnieuw moeten beginnen met het leren beheersen van hun spel. De to nen zitten bij de g-instrumenten op an dere plaatsen. (Van een onzer - verslaggevers) MAASSLUIS - De 23-jarige A.H.S. uit Maas sluis heeft met een pistool in de lucht en ln het wa ter geschoten. Hij voelde zich bedreigd door een groepje jongelui. De schoten werden ge hoord door buurtbewo ners in óe Haven. Toen de politie ging kijken vond zij vijf hulzen. De schut ter werd even later aan gehouden. SCHIEDAM "Nee, er zit geen moraal In." Koos Altink zegt het doodkalm, met een glaasje fris In zl|n handen, een paar minuten voordat hij "op moet". "Als de kinderen het leuk vinden, is het goed." Even later staan hij en zijn drie collega's voor een joelende kin dermenigte op zol der van café de Quibus aan de Lan ge Haven in Schie dam. De kleintjes vinden het dus leuk en dus is de voor stelling goed. Kindertheater Cou pe (een fusie van de twee Vlaarding- se gezelschappen Kuch en Troep) had de primeur. De zol der van de Quibus werd al geruime tijd niet meer ge bruikt omdat het dak lekte. Het euvel is verholpen. Coupe was de eer ste die weer leven in de brouwerij bracht. En wat voor ievenl Job Gorree, René van Hulst, Margret Stigter en Altink kunnen de proble men in het tover- bos met een in slaap gevallen boom niet alleen aan. De boom moet wakker, maar hoe? Het kleine publiek moet meegülen, la waai maken en hard stampen op de eeuwenoude houten vloer van de Quibuszolder die ook aan vernieu wing toe is. Mar gret Stigter (een tot elf geschminkte Vlaardingse) ver baast zich achter de coulissen om de gemene trucjes die de kinderen wel niet bedenken om de oude toverboom wakker te maken. "Schop 2'n ogen uit!" klinkt het over de zolder. En: "Spugen of onder steboven houden en schudden!" Het moet gisteren een leerzame erva ring zijn geweest voor Margret die midden in haar stu die kleuterleidster zit. De meeste verhalen die Coupe brengt komen uit Koos Ai- tinks koker. Stee vast verschijnt hij als handelsreiziger met een koffer vol verhalen in een treincoupé, Hetxte- cor blijft dus te!-" kens hetzelfde. - Heeft hij de kinde ren eenmaal opge zweept en willen zij dolgraag een ver haal van hem zien (liever wil hij er aan verdienen maar voor de kinderen maakt hij een uit zondering), dan in schuift hij het raam in de coupé naar beneden en zien de kinderen daar ach ter een poppen-^' kast. In wezen heeft Coupe dus twee decors. In de Quibus ge-.- beurt iedere eerste zondag van de maand Iets leuks-; voor kinderen. Zo Is voor 4 november een "open po- dium" gepland. De deelnemers mogen hun talenten laten zien: van break-.-, dance, goochelen en play-backen tot een mooi stukje op de plano van de Quibus. De organi satie zoekt nog kin deren die mee wil len doen. Meer in formatie: Johan Stokhof, tei. 260003. ROTTERDAM Het geduld van de actiegroep Het Nieuwe Westen raakt op. Omdat nog steeds niet be sloten Is wat er met de voormalige Pe dagogische Acade mie in de Hofstede straat gaat gebeu ren, wordt op woensdag 10 okto ber een actiedag gehouden. Dat het mogelijk is om het nu leeg staande gebouw tot wijkvoorziening om te bouwen, zal blijken uit de pre sentatie van een onderzoek dat Is verricht door archi- tektenbureau Van Amerongen/Stalen- hoef. Het geheel, dat „in de oude PA plaatsvindt, wordt feestelijk omlijst met muziek, dans, kunst, acrobatiek, bingo voor bejaar den en tekenen voor kleuters. De gemeente, en In het bijzonder wet houder H. Simons, is er na drie maan den nog niet over uit wat de toekomst van het monumen tale pand wordt. Het onderzoek naar de verbouwing tot wijkgebouw gaat gewoon door, te gelijkertijd wordt de haalbaarheid van vestiging van een MAVO voor dans en muziek be keken. Pas wan neer beide onder zoeken voltooid zijn zullen zowel de commissie voor ge coördineerd wel zijnsbeleid als de commissie voor on derwijs zich nader over de keus bera den. De actiegroep Is dit, wat zij noemt, "tweesporenbe leid", hevig veront waardigd. In eerste instantie zag het er namelijk naar uit VLAARDINGEN De Vlaardingse po litie heeft gisteren de Oosthavenkade afgezet. Op de ka de werden stunt- scenes opgenomen voor de film De Gij zeling. De speelfilm wordt geprodu ceerd en geregis seerd door twee le den van de Vlaar dingse filmvereni ging Buenos Pictu res, Richard Korb en Jean van Oos terhout. De Gijzeling ver haalt over twee ba jesklanten die per auto ontsnappen en na een wilde rit een zwangere vrouw gijzelen. Als de politie, met hulp van een "A-team", de zaak oplost, ko men de boeven naar buiten met de vrouw en haar in middels geboren baby. De wilde rit werd gisteren gefilmd op de Oosthavenkade. Stuntman Henk Huizebosch uit Vlaardlngen be stuurde de wagen. Hij reed een jongpn aan die juist een paar dozen op dé kade wilde stapejen en een jongen dif achter de dozen zat te vissen. De politie werkt enthousiast mee? aan de produktie* van de film. De ma kers hebben de be schikking over ech te surveillancewa gens van het korps en hebben vrij toe gang gekregen tót de meidkamer. VLAARDINGEN Ondanks het feit dat het Jongeren centrum Summer- street, afgelopen zaterdag, voor een prima muziekpro gramma had ge zorgd,, was het be zoekersaantal abominabel te hoe- men. Aan het gratis concert, wat daar die avond door Sammle America's Mam en In het voorprogramma Smit's Inc. werd gegeven, kon het zeker niet liggen. „Je kunt natuurlijk vele oorzaken aan dragen, maar bij een groep als S.A.M., die norma liter volle zalen trekt, verwacht je zoiets niet", aldus Summerstreet-me- dewerker Imre Gyorfi. Een uur later dan was gepland, stond daar, gewapend met een microfoon en naar al gauw bleek een flinke do sis Inzet, Erik Smit voor de moeilijke taak om In z'n eentje een selfma de tape show te brengen. Deze one man band, Smit's Inc. genaamd, doorliep In een hoog doch uitge kiend tempo de ve le stromingen die de popmuziek rijk is, waarbij vooral zijn eigen stemge luid hem behoedde voor het gevaar van kopieerwerk. Na jaren in bands te hebben ge speeld, waarin de broodnodige muzi kale bevrediging achterwege bleef, besloot hij alleen door te gaan. In zijn eigen studio en met behulp van o.a. gitaren en een drumcomputer, heeft hij een aardig repertoire op tape weten te zetten. Hoewel de kwaliteit en het gegeven van deze one man band op zich Interessant bleek, Is het zien van een totale band voor het pu bliek toch aantrek kelijker. Met het aantrekken van gitarist John Nuyten, bleek de Tllburgse groep Sammie America's Mam een goede vervanger voor Van otó- scno- Woerkom gevon-, den te hebben. Men kreeg een in drukwekkend op' treden voorgesc.._ teld van de in muzi kaal opzicht veran derde band. Na' twee jaar in een vrije vorm te heb ben gespeeld, heeft men bewust ge werkt aan een toe gankelijker, wat melodieuzer reper toire. Het aantrek kelijke, wat com plexe gitaarspeys hierbij bewaard ge bleven. Nog steeds wordt er aan hét nieuwe werk ge*- sleuteld, waardöor het voor kan ko men dat de promi nente rhythm-box bij ieder optreden anders klinkt. Iq december zal ejf een nieuwe LP wor den opgenomen. Het typerende van deze groep Is het elan van de" muzi kanten. In hettöe- giftnummer „Wat is dit" dreigde zelfs gitarist Antolné, door zijn beweeg lijkheid zijn broek te verliezen.- li- dat de gemeente het pand een wijk- - bestemming zou, geven. Eind '83 kreeg de actie- groep 10.000 om een architekt te Ja- ten onderzoeken wat de mogelijkhe den van het ge bouw zijn. Geble ken is dat de voor malige PA uiterma te geschikt is orp er een peuterspeeH zaai, het Algemeen Maatschappelijk Werk, een Gezond heidscentrum als mede een aantal woon/werkvoorzie ningen in te vésti- gen. "De Hofstede Is van ons", luidt de boodschap van de actiegroep die dp 10 oktober om 14.30 uur Haarde- komst van de voor malige PA onthult. 'J .11 ,'i *1 tl 1 fJ

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1