ruim Boudewijn de Groot waar IS Vroeger draaide alles om 't Hoofd' Stil alarm zit inbreker dwars Dubbele expositie grillig en strak Tientallen auto's beschadigd en open gebroken Inbraken Maassluis Scoutgroepen in de hele wereld communiceerden in het weekeinde met elkaar. In Vlaardingen ratelden voort-' durend de telexengaven computers internationale ge gevens door en ving een metershoge antenne signalen op uit vreemde oorden. Communicatie Leningrad Uitkering Big Band Een bronzen beeld van Gloria Pe- cego. O Herfstweer Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN VLAARDINGEN Ontzet concludeerden 200 mensen vrijdagavond in de Vlaardingse zaal Har monie dat de Amnestie-actie niet voor niets "Mar telen is Mensenwerk" heet. „Ik heb dat met mijn eigen lichaam ervaren," verklaarde de Uru- guayaanse kinderarts Tito Pais. HET VRIJE VOLK. MAANDAG 22 OKTOBER 1984 Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Tiental len auto's in Vlaardlngen-Holy zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag het mikpunt van diefstal en vernielingen ge weest. Achttien autobezitters hebber, zaterdag aangifte ge daan van vernielingen aan hun voertuig, variërend van kapot te antennes, spiegels, sierstrip- pen en spatborden tot bekraste lak en ingedeukte daken en motorkappen. De vernielingen strekten zich uit over de Jan Willem Frisolaan, de Stadhouders- laan, de Louise de Collgnylaan en de Dillenburgsingel. De po litie vermoedt dat de daders ook verantwoordelijk zijn voor schade bij een bowlingcentrum aan de A. van Saksenweg. Daar v 2rden drie buitenlam pen kapot geslagen en enkele terrastafels in een naburige sloot gesmeten. Inbraken en auto's vonden plaats aan de Kastanjedreef, de Mcerkoetstraat en de Leemsterlandhoeve. De politie denkt dat hier andere daders in het spet zijn. Uit de voertui gen werd In hoofdzaak ra dioapparatuur gestolen. De to tale buit heeft een waarde van ruim 2.000 gulden, zo berekent de politie aan de hand van de aangiften. Ook bij de Maassluise politie zijn in het weekeinde aangiften van diefstal uit en vernielin gen aan auto's binnengeko men. Zes autobezitters deden aangifte. Vein de daders ont breekt elk spoor. Volgens de politie komen dergelijke aan giften de laatste weken steeds vaker binnen. VLAARDINGEN Zonne vlekken bemoeilijkten dit weekeinde de poging van Vlaardtngse padvinders om radiocontact te maken met scouts in de hele wereld. Lan den als Nigeria, Australië en de Verenigde Staten werden deze keer niet gehaald, tijdens de jaarlijkse "Jamboree on the Air". Maar groot was het ent housiasme als onder de gege ven omstandigheden toch de stemmen van scouts ln Enge land en Noorwegen door de luidsprekers klonken. Spanning bond tientallen jeugdige Vlaardingse padvin ders twee dagen lang aan het scoutcentrum aan de Broek- polderweg. Het hele weekeinde gonsde het van de activiteiten in het tot radiostation omge bouwde padvlnderboofdkwar- tier. Voortdurend ratelden te lexen, gaven computers Inter nationale gegevens door en ving een metershoge antenne signalen op uit vreemde oor den. "Communic&tlepersoneel" wisselde elkaar efficiënt af bij de apparatuur. Van enige teleurstelling over het uitblijven van een teken van leven van scoutgroepen uit andere werelddelen viel niets te bespeuren. "Wij hebben ai- les gedaan wat mogelijk is," aldus de padvinders bij de zendapparatuur. "De maat is hoog genoeg en de installatie is prima. Maar de atmosfeer is toevallig uiterst beroerd. Door de zonnevlekken hebben we zelfs de officiële startwoorden van Jamboree on the Air uit Sassenheim niet kunnen ont vangen." Het geduld van ruim 100 Vlaardingse scouts werd zon dagmiddag toch nog aardig beloond. Overwacht werd con tact gemaakt met een zenda mateur ln Leningrad (Sowjet- Unie) Maassiuizers die menen In aanmer king te komen voor de "Eenmalige Uit kering" moeten een formulier invul len en dat voor 15 november bij de Sociaie Dienst aan de Koningshoek in leveren. De formu lieren zijn verkrijg baar bij het post kantoor. De uitke ring is bedoeld voor mensen met een inkomen op of net boven het mini mumniveau. Men sen met een bij stands- of RWW- uitkering krijgen automatisch be richt van de Sociale Dienst. Wie het for mulier al voor 1 no vember inlevert, heeft kans dat de uitkering voor de jaarwisseling wordt i/i»hetaald. In het Israëlische eethuis Asher aan de Hoogstraat Jft'. Schiedam treedt* zondagavond 28; oktober de 14-kop- pige Big Band van de StreekmuzieRw- school op. De Big Band staat onder leiding van Cees Matla, tevens do cent klarinet en saxofoon bij de Streekmuziek- schook. X. MAASSLUIS Twee Rotterdam mers van 37 en 43 jaar oud zijn zater dagnacht op tv ..i er- daad betrapt bij een inbraak in de sportkantine van voetbalvereniging Excelsior Maas sluis. De politie werd gewaar schuwd via aiarm- apparatuur in de kantine, die recht streeks me t het hoofdbureau in ver binding staat. De dieven hadden een klein bedrag aan gestolen geld op zak bij hun aanhou ding. Ook heeft de Maas sluise politie in het weekeinde drie jeugdige dieven van een brom- ep een racefiets aan gehouden. Het gaat om jongens van. 14, 15 en 19 jaar oud. Verrukt en soms zelfs emtioneel reageerden bewo ners en oud-bewoners op oude beelden van 't Hoofdi MAASSLUIS De bankjes in het plantsoen, waar veel sterke verha len werden gebo ren. De woningen, die tien jaar gele den voor de aanleg van de Deltadijk werden afgebro ken. De watertoren, die jarenlang een rotsvast baken vormde in het Maassluise panora ma vanaf de Nieu we Waterweg. Dat zijn enkele beelden uit de lange ge schiedenis van het Maassluise Hoold. Een wijkvereniging zag daarin genoeg stof voor c ~n ten toonstelling. Het was zaterdag een komen en gaan van bewoners en oud-bewoners in wijkcentrum de Dukdalf, bij het be gin van een twee- weekse foto-expo sitie. Wat er al niet is gebeurd in de Maassluise haven wijk, die kortweg met ,,'t Hoofd" wordt aangeduid. Het zien van oude beelden riep bij veel bezoekers ver rukking op. Ande ren raakten in de Dukdalf met elkaar in emotionele ge sprekken over lang vergeten feiten, zoals een enkel on geluk van een fiet ser met een vracht auto. „Vroeger draaide alles om 't Hoofd. Tegenwoordig ligt deze wijk er maar een beetje bij in Maassluis." meent Lydia Spoor, die de tentoonstelling sa men met Ria Hen driks heeft opgezet. Dat er in tientallen jaren veel veran derd is; ionen de foto's aan van Bel gische giasblazers op weg naar de fa briek, van een oor logsmonument dat maar kort in de wijk heeft gestaan! en van een „zwem bad" dat zijn watejr rechtstreeks uit de Waterweg betrok.' Van het inmiddeisj verdwenen zwem-t bad leverder de badmeester de plaatjes. Maar ver reweg de meeste foto's van de ten-j toonstelling zijn at- komstig uit het Ste delijk Museum en» uit de collectie vag privè-verzamelaar- Quist uit Maasland, vertelt Lydia Spoor, Zaterdag stelde hij vast hoeveel pfezior zij en Ria Hendriks vele Maassluizersf doen door hot mat teriaal in een expo sitie te bundeiersi! De Dukdalf is ge-ji vestigd aan de Ger neraal de Weth- straat. Tot zaterdag 3 november is de£ tentoonstelling tët bezichtigen; SCHIEDAM De kunstwerken van de Schiedamse Clara de Water en de Braziliaan Gloria Poe ego passen uit stekend bij eikaar. Niet door hun gelij kenis, maar door hun tegenstrijdig heid. Om en om staan in de Schie damse galerie 't Koetshuys de grilli ge beelden van Pe- cego opgesteld. Wei is hun mate riaalkeuze eender; de beelden zijn in hoofdzaak van brons gemaakt. „Een Internationaal gebeuren." zo ken schetst An Brandt van 't Koetshuys de opening van de dubbele expositie, vrijdagavond. Die kreeg een officieel tintje door een toe spraak van afge- vaardlge Amorim van de Braziliaanse ambassade. Niet alleen in Schiedam zijn de werken van de Nederlandse en de Braziliaanse ge combineerd te be wonderen. Als Pe- cego In Holland is. zoekt zij De Water op. Belde vrouwelijke kunstenaars beel den veel mensen uit. Clara de Water toont mensen in een actleye hou- ding, bijvoorbeeld rennend, muziek makend en zittend op een paard. Glo ria Pecego maakt meer statige vor men. die hier en daar zelfs naar het abstracte neigen. De tentoonstelling duurt tot en met 18 november. Galerie 't Koetshuys Is gei- vestigd aan de lan ge Haven 78, X "We houden er binnenkort mee op" zei Boudewijn de Groot donderdagavc.t m de Teerstoof. Geruchten gaan als zou de troubadour weer naar de Verenigde Staten willen. Door RON DE GROOT SCHIEDAM „Iedereen die er niet is, heelt iets gemist." drukte Boudewijn de Groot de afgelopen week zijn publiek in theater De Teerstoof op het hart. En hij had gelijk. Met twee gedegen optredens be wees dc befaamde troubadour zijn naam in de muziekwereld meer dan waar te kunnen ma ken. Het succes was niet in dc laatste plaats te danken aan de weergaloze "begeleidings band" die hem op het podium terzijde stond. Een band die was samengesteld uit zeer er varen sessiemuzikanten. Het nieuwtje van een door ons land reizende Boudewijn de Groot Is er blijkbaar wel, enigszins af. Vorig;! stroomde de Teerstoof >-:tot tweemaal tot de nok -tbe»vot.; De Groot koos Schiedam toene akt startplaats voor zijn ren tree in Nederland na jarenlang in de Verenigde Staten en Bel gië te hebben gespeeld. Afgelo pen vrijdagavond liep de Teerstoof wel vol maar de avond ervoor stond De Groot voor een slechts voor de helft gevulde zaal. En het zou best (voorlopig) wel eens de laatste keer kun nen zijn geweest dat de trouba dour de Teerstoof aandeed. Ge ruchten gaan alszou De Groot zijn toevlucht wederom in de Verenigde Staten zoeken. Hij verkondigde tenslotte zelf om "ermee op te houden". Die opmerking had overi gens niets te maken met zijn optredens. Evenals vorig jaar speelde De Groot donderdag, veel nummers van zijn laatste lp Maalstroom. Veel strakke composities die een "moderne" Boudewijn laten zien. Vooral IrV^dpze,, 'hardere nummers "ktfffny gitarist Hans Hollestcl- ie tot z'n recht in prachtige so lo's. Hoogtepunten waren Tip van de sluier en Jlmmy (Hoe sterk is de eenzame fietser) die er belden werkelijk inknal- den. Gedurende het concert bleek Dc Groot de volumeknop steeds hogsr te zetten. De laat ste nummers werden in soort hard-rock sfeertje ten gehore gebracht. Des te mooier klon ken later tSt "oudjes" die De Groot als toegift en in z'n een tje op het podium bracht. Ver dronken vlinder. Testament en (met band) Land van Maas en Waal. En dat terwijl De Groot had "beloofd" om geen num mers die ouder zijn dan Jim my te spelen. Nogmaals, Boudewijn had een groot deel van zijn succes te danken aan de band die naast Hollcstelle bestond uit Jan Rietman (piano). Jan Ver meulen (ba3). Loeis de Bij (drums) en Hans Jansen (key boards). Stuk voor stuk muzi kanten die hun sporen In voor- af-de* popwereld ruimschoots hebben verdiend cn dat ook duidelijk lieten blijken. ctie tegen martelen alleen somber niet Tegen de achtergrond van de windmolen van dc Nutsbe drijven. die was uitgeschakeld in verband met harde windsto ten, gingen meer dan honderd amateurhardlopcrs zaterdag middag van start voor een prcstatieloop. georganiseerd door de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam. Bar herfstweer weerhield slechts weinig lopers van een keuzo voor een pittig parcours met een maximale afstand van 16 kilometer, die door de beste loper in minder dan ccn uur werd afgelegd. Opvallend was ook een flink aantal jeugdige lopers, dat na een startschot van wethouder Hafkamp (foto) anderhalve ki lometer volmaakte. Met de prestaticloop sluiten dc Nuts bedrijven een feest af. dat drie weken heeft geduurd. Centraal daarin stond het 100-jarig be staan van stroom in Neder land. Het Schiedamse electrlci- teitsbedrijf bestaat overigens pas sinds 1913. Toch was het niet louter ont zetting wat de regionale mani festatie opriep. Ondanks de ernst van het onderwerp droeg de avond vooral een onderhou dend karakter. Een vier uur durend meifg- sel van sprekers, muziek en theater zorgde ervoor dat het publiek aan de manifestatie niet al te zwaarmoedige herin neringen zal overhouden. De opzet van de organisatie was het meest terug te vinden in de presentatie van Marjan Berk. Zij vervulde een krachtig rela tiverende rol door voortduren de vrolijk en serieus tegelijk te zijn. Dat het programma wat chaotisch in elkaar stak was ook in het voordeel van de sfeer. Niet zeiden moest Berk improviseren, wat bij presen tatrice en publiek op de lach spieren werkte. In hoogtempo zonder saaie momenten wikkelde de mani festatie zich daarna af tot mid dernacht. Met muzikale inter mezzo's als een Filippijnse dansgroep, zangeres Nelleke Burg, het Rotterdamse koor Ondersteboven en de Brass band 't Samenraapsel. Met mo menten van bezinning bij een voordracht door Willem Nij- holt, een toespraak van een Zuid-Afrikaanse priester en een optreden van de Amnesty- theatergroep. I De eensgezinde stemming in zaal Harmonie ontlokten som migen de vraag of de manifes tatie niet "preken voor eigen parochie" was. Bestuursleden van dc organiserende Amnes ty-groepen uit Vlaardingen. Schiedam en Maassluis daar entegen beweerden "veel nieu we gezichten" te hebben ge zien. Concreet resultaat van vrijdagavond Is in elk geval dat negen regeringen een aan tal telexen krijgt uit Vlaardin gen, waarin om opheldering wordt gevraagd over het lot- van met name genoemde ge vangenen. Dat werd mogelijk doordat de bezoekers gezamenlijk 800 gulden bijeen brachten. Het Rotter damse zang koor Onder steboven was één van de muzikale intermez zo's, die de Amnesty- manifestatie een onder houdend ka rakter gaf. Een indringend begin kort na acht uur deed even" anders vermoeden. Alle lichten gingen uit en het werd muisstil. Voor gegaan door trommelslag schreden links cn rechts van het publiek mensen naar het podium, met voor hun borst grote borden met foto's en na men van politieke gevangenen. Een 20-koppig koor zong "Fas cism e is Moord". Vervolgens vroeg een Amnesty-bestuurslid om een minuut stilte voor de slachtoffers van het martelen. Het afgrijselijke verhaal van de kinderarts Pais was het volgende programma-onder deel. Pais vertelde over de fol teringen die hij jarenlang in Uruguayaanse gevangenissen heeft moeten ondergaan. Zo was hij zes maanden achter een geblinddoekt en geboeid. „Misschien is dc psychologi sche marteling nog erger. Alle menselijke creativiteit wordt vernietigd." aldus Pais, die nu in Nederland woont. Zijn boodschap: "Martelen voorko men is beter dan martelen be strijden." 1

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1