3 ClfêdS ITb 16 m Buit van inbrekers ƒ18.000 Bertus de Bruin in de Teerstoof kortaf I Huiswerkprojecten leggen 'ruzie' bij Piet Groen verlaat nutsbedrijven Vijftienhonderd namen voor torenflat Veel klachten over fiats Hoek van Holland i t i Onbekenden zetten school onder water Man vlucht in gestolen auto WS -1 mm t mm-VmmÊP?^¥m<M SCHIEDAM Het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat, al ja renlang een doorn in het oog van vele omwonen den, wordt gesloopt. De gemeente koopt het ge bouw en de grond van de staat. Na de sloop zal de grond in erfpacht worden uitgegeven voor woning bouw. De bedoeling is dat er vijftig vrije sector koopwoningen komen. Iets waarover de PvdA in de afgelopen raadsvergade ring verdeeld was. De omwonenden van dit schoolgebouw zullen blij zijn met het besluit van de gemeenteraad. Danig aangetast door de verpaupering zal het pand met de grond gelijk worden gemaakt. Het werk van Bertus de Bruin is tot S0 november in het theater De Teerstoof te zien. "Ik probeer uit wat ik kan." Kees de Wit opent vrijdag de allereerste natuurvoedselwinkel in Schiedam (foto). "Er komen geen filialen," voorspelt hij al. Reuma- patiënten Staking Bingo's HET VRIJE VOLK fSS<™ School tegen de vlakte voor 5 koopwoningen Een minderheid binnen het socialistische kamp, drie raadsleden, is tegen de uitgifte van de grond voor vrije sector woningen. "Het is grond tegen een prijs die normaal is voor sociale woningbouw," zeggen de drie bij monde van Yvonne Siljee. "Het is een goede plek voor woningen en dat zal de bouwer zeker in de adverten ties tot uiting laten komen." Het gemeentebestuur is al zo'n tweeëneenhalf jaar doen de om van het schoolgebouw af te komen. Het contract met de staat eist dat de gemeente het gebouw overneemt. Met de overname is een bedrag van "enkele tonnen" gemoeid. Het gemeentebestuur is al eens in een eerder stadium naar de onderhandelingstafel teruggestuurd omdat de raads commissie de prijs te hoog vond. Deze is later gehalveerd Burgemeester Reinier Scheeres, portefeuillehouder van Economische Aangelegen heden, vond de bouw van de koopwoningen de "meest gun stige oplossing. We zijn ver plicht om de grond te kopen. Daar komt de onvermijdelijke sloop van het pand nog bij. Als daar niets tegenover staat kost het ons alleen geld." Volgens het gemeentebe stuur komt de sloop de buurt alleen maar buurt knapt ten goede. "De ervan op," zegt Scheeres. "Dat staat buiten kijf. Het is al met al een moei zame transactie die nu einde lijk is afgewikkeld." SCHIEDAM Geluidsappa ratuur, een kleurentelevisie en een videorecorder vormden de bult van een Inbraak in een woning aan de Schiedamse- weg. De goederen hadden een waarde van ruim 15.000 gul den. De daders waren de wo ning binnengekomen door een ruit in te gooien. Uit een keiderbox van een woning aan de MCM de Groot straat is een bromfiets ter waarde van 2900 gulden weg genomen. Het vervoermiddel behoorde tot aan een 60-jarige Schiedammer. De deur van de box werd met geweld geopend. SCHIEDAM Het gebouw van de Rijnmondschool aan de Dr. Visserlaan is door onbe kenden blank gezet. Toen de schoolleiding maandag de deu ren openden bleek de gehele 'Kelder en de eerste verdieping onder water te staan. In de kel der waren alle kranen open ge zet. De daders waren het ge bouw binnengekomen door een ruit in te gooien. Hoeveel scha de er is aangericht is niet be kend. SCHIEDAM Een onbeken de man is maandagnacht na een wilde achtervolging ont snapt aan de politie. Surveille rende agenten vonden dat een personenauto op de Mgr. No- ienslaan „opvallend" reed. Toen zij achter de wagen aan reden, gaf de bestuurder gas en sloeg op de vlucht. In de Ro ellstraat werd de wagen zon der bestuurder teruggevonden. Het vervoermiddel bleek te zijn gestolen in Vlaardingen. De man bleek met het gestolen voertuig op de Burgemeester van Haarenlaan een gepar keerde auto te hebben geramd. Van de onbekende chauffeur ontbreekt tot nu toe nog elk spoor. BsïSSci'-' SCHIEDAM Wat vier Jaar "zo maar* is oegonnen, heeft nu een exposi tie als resultaat. Bertus de Bruin be gon zijn zijn carriè re als kunstenaar aan het ziekbed van zijn vader. Nu zijn schilderijen tot 30 november te be zichtigen in theater De Teerstoof in Schiedam. Zonder een voor opleiding Is Bertus gaan schilderen: .Als iets mijn aan dacht trekt dan ga ik het onderzoeken. Zo ging het ook met schilderen. Ik ben nu aan het uitpro beren wat ik kan." De verschillende schildertechnieken heeft de jonge -kunstenaar zichzelf aangeleerd; ..Ik schilder wat lo gisch is. Iemand mei veei ervaring vertelde me laatst over mogelijke technieken. Maar ik gebruik die al in mijn schilderijen zonder dat ik ze ge leerd heb." Bertus is begon nen met het na schilderen van voorwerpen en fo to's. De Bruin: „Na anderhalf jaar ging ik vanzelf land schappen maken. Ik lette steeds meer op de dingen die ik zag en thuis schil derde ik het na. Sinds een half jaar maak ik mystieke schilderijen en ga ik de kant van het surrealisme op. in de toekomst wil ik dat aspect verder uitdiepen." Kruidenier-nieuwe- stijl in Schiedam Van onze medewerker BRAM UIL SCHIEDAM Schiedam krijgt haar eerste natuurvoed- selwinkel. Goed nieuws voor stadgenoten die de schonere produkten eens bij elkaar wil len aantreffen en niet met een verhaal over de kleinschalige mislukte oogsten en daarom hogere prijzen zullen worden afgescheept. Op vrijdag 26 ok tober 'a ochtends om tien uur opent kruldenier-nieuwe-stijl Kees de Wit (40) zijn nering vol zorgvuldig gekozen waren door eenvoudig zijn deur te ontsluiten. Geen tamboer en pijper korps, meisjes op rollerskates met vlaggetjes of stickers. Dat wuift Kees allemaal weg. Geen dikdoenerij. De eenvoudig met schappen gevulde winkel, waarvan de eerste bcderfvrije droge waren inmiddels al zijn gearriveerd, ligt op nummer 4d aan het begin van de Singel. Maar weinig Schiedammers weten dat juist déér de omloop naar het N.S.-station aanvangt: de eerste of zo U wilt de laat ste aflopende zijstraat van de Rotterdamsewljk, Koemarkt zijde: De Wit; „Een prima plek hoor, in de binnenstad, niet te gek duur. Daar heb Ik lang en geduldig op geloerd. Er komen toch geen filialen". Voor de goede orde, het gaat hier niet om een nostalgische grutter die grootmoeder als reklamemiddel nodig heeft. Deze natm rvoedselwinkel is een half zei :bedieningstype an no 1984. Ze'fs ai zullen bepaal de geuren doen denken aan ko loniale tijden van kolonlal we leer. Al vergelijkend komt men tot de plaatsing van de natuur- voedselwinkel in de keten van de alternatieve waren: Reformwinkel: Artikelen hebben de preten tie zo min mogelijk verwerkt te zijn. Het gaat om voedlngs» waarde, niet om herkomst, sa menstelling of kwaliteit. Geen laboratoria. Gaat meestal sa men met homeopatische ge neesmiddelen en er wordt al vele Jaren welbewust inge speeld op het ondermijnende vertrouwen in de gangbare ge neeskunst. Ecologische winkel; Producten worden in directe ■wisselwerking met de vraag in de winkels geteeld, gekontro- leerd.op produktiewljze en sa- menstelling en op sociale mens en diervriendelijke factoren. Geheel gericht op een vriende lijker milieu. Er wordt niet in gekocht buiten de oogstafspra- ken, zodoende niet het beste van de wereldmarkt. Eigen la boratoria. Natuurvoedselwinkel: Onderschrijft de idee achter de ecologische produktie maar blijft kritisch op de kwaliteit van de gehele markt. Net als de ecologische winkel veel bio logisch dynamische produkten (verbouwd volgens astrolo gisch bepaalde oogst en zaai- kalenders en de Ideeën van Dr. Rudolf Steiner, grondlegger der antroposofie) assortiment richt zich ook ruimer op de vrije macrobiotiek. Staat op en voor artikelen uit de Derde Wereld en voor ambachtelijke produkten die niet per se in de voedingssfeer liggen. Gebruik van Eco-laboratoria. Kees de Wit heeft alle ont wikkelingen in oe alternatieve kruidenlerswarensector nauw keurig gevolgd en deed een tijdje ervaring op door enkele maanden in een alternatieve winkel stage te lopen. Hij be haalde zijn 3-jarige vestlgings- opleldlng voor het diploma in de kruldeniersbranche op een avondkursus in 2 Jaar. Woor den als gezonde of eerlijke voe dingsmiddelen komen niet over zijn lippen. De Warenwet omschrijf* nauwkeurig waaraan vocd^ i dient te voldoen. En hoewel er in Nederland vrijelijk kan worden gerom meld kan dit nooit leiden tot ongezonde en oneerlijke arti kelen ais gangbaar. De over heid wil de ondernemer niet teveel aan banden leggen om de vrije handel te beschermen. En het Is natuurlijk een bewijs van vrije handel dat er van ea 4000 natuurprodukten er 6000 worden bij gefabriekt" die ver tol veel verder af staan van het eigenlijke produkt. In plaats van een ongezonde pro duktie kan men beter spreken over een ongezonde leefwijze. Veel steun heeft Kees de Wit aan regionaal verdeelcentrum De Schalm te Zevenhuizen om dat Je nu eenmaal niet vol doende hebt aan kijken, ruiken en knijpen in een artikel. De ecologische distributeur werkt samen met het ministerie van Landbouw, dlrektie Voedings en Kwaliteitsaangelegenheden, Het Bolk Instituut, de Stichting Alternatief Warenonderzoek, allen met voor contróle uitge ruste laboratoria. Vertrouwt Kees een oogst niet kan De Schalm besluiten om een partij nog eens bij T.N.O. te laten onderzoeken. Laslo van De Schalm: "Jawel, dat onderzoek betalen wij. En dit jaar hebben we daar een keer of tien toe besloten". Alternatieve boeren zijn over het algemeen eerlijke mensen die afspraken nakomen. En toch kun je nooit weten. De ar tikelen lopen ook nogal uiteen. Een greep: brood en bakkerij- produkten van De Schalm, zui vel, kaas en eieren, groente en fruit, granen, vlokken, melen en deegwaren, peulvruchten en zaden, vruchtensappen, wijnen en bieren, makrobiotische pro dukten zoais zeewier, koudge- perste en ongeraffineerde oli ën, noten en zuidvruchten, no tenpasta's, vruchtenbeleg,. stropen en jams, honing, gra- nenkoffie, thee, kruiden, mi lieuvriendelijke schoonmaak middelen en shampoos, dier- proefvrije cosmetica van Beauty Without Cruelty. Zo nu en dan wordt Kees de Wit bijgestaan door Ivonne van Buuren (20) die eveneens over de warenkennis beschikt. De openingstijden van natuur voedselwinkel Puur zijn dins dag tot en met vrijdag van 10.00-18.00 uur; zaterdag van 10.00-16.00 uur. De ondernemer was niet ziek, komt niet uit mi- lieu-aktlegroepen, maar leerde kwallteitsvoedael kennen ge woon bij moeder thuis... WOENSDAG 24 OKTOBER 1984, 4» sAtzrr S. 'jl. 'jara&- De Reumapatiën tenvereniging Nieu we Waterweg Noord belegt vol gende week dins dag een bijeen komst in de Ark aan het Hargpleln. Gastsprekers zijn fysiotherapeut A. J. Strudiger en ergo- therapeute J. Jon gen. Zij zijn beiden verbonden aan het St. Franclscus zie kenhuis in Rotter dam. De avond be gint om half acht. De mijnwerkerssta king in Groot Brit- tannië is het onder werp op de discus sie-avond komende vrijdag in café Kar- bid van het NIVON. Deze Instantie vindt dat er kanttekenin gen kunnen worden geplaatst bij de manier waarop or ganisaties de sta king steunen. „Er is vaak meer aan dacht voor de eigen organisaties dan voor wat er in Engeland gebeurt", zegt het NIVON. De discussie begint om half negen 's avonds. Café Car bid is gevestigd aan de Dirk Smits straat 76 In Rotter dam. De wekelijkse bin go in het pand van Lentefeest, Broers- r »- vest 101 barst ko- mende donderdag—-f- avond om precies acht uur los. De zaal gaat om zeven j uur open. De opr t-j brengst Ss bedoeld voor het werk dat "f Lentefeest doet voor bejaarden, ge- -- handicapten en - mensen die slecht ter been zijn. Ook wijkverenfging Nieuwland houdt een bingo. Deze Is v op komende vrij dag in het wijkcen- trum aan het Wi- bautplein. De wijk- vereniging is van plan om de veer tien dagen een bin go-avond te hou den. SCHIEDAM Door toedoen van de Trechter is de wat gebrouilleerde verhouding tussen de twee huiswerk projecten DT en Punt Uit enigszins uit de wereld ge holpen. DT, dat geen geld kreeg ais vervangend werk project en zodoen de naar de Sociale Dienst moest, gaat voorzichtig een computercursus begeleiden die door de Trechter wordt georgani seerd. „Uniek," vindt Hans Verlinde, coordinator van het Schfedamse werk- lozenproject dit. „De moeilijkheden zijn weer een beet je voorbij. De moeilijkheden tussen de twee huiswerkwinkeis waren ondermeer toegespitst op de ruimten die de bei de instanties ge bruiken. Die liggen op een steenworp afstand van elkaar aan de Lange Kerkstraat. DT werd niet als vervangend werk project gezien om dat het werd opge zet om In het on derhoud van de medewerkers te voorzien. Punt Uit kreeg wel het fiat van de stuurgroep voor de vervangen de werkprojecten. Met een beschei den computercur sus wil de Trechter de markt voor dit soort activiteiten J"*: verkennen. „In Rot- terdam wordt het al op grotere schaal gegeven," zegt Veriinde. „Wij be- ginnen met zo'n :- negen cursisten. Als het aanslaat breiden we uit." Het zal de eerste keer zijn dat de 1 Trechter een ver- vangend werkpro- - ject inschakelt om - - een cursus. „Hier- -■ door is wat oud zeer weggewerkt," *-" meent Verlinde., „Er waren wat pro blemen die nu zijn opgelost." De cursus is overi- gens voornamelijk -'-T* bedoeld voor jon- geren. -'"-s SCHIEDAM Piet Groen, all-round chauffeur bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam, neemt na een dienstverband van bijna 27 jaar af scheid van zijn werkgever. Volgen de week woensdag is er een receptie in de kantine van de nutsbedrijven aan de Van Heeck- straat. Piet Groen kan ge zien worden als een moderne "putjes schepper". Hon derdduizenden put ten zijn in de loop der Jaren door hem gereinigd van zand en andere rommel om de doorstro- ming van het water te garanderen. Groen deed het vanzelfsprekend niet meer met de schep. Hij had een kolkenzuiger aan .de achterkant van een vrachtwagen tot z'n beschikking. Jaarlijks ging Groen de 22,000 putten die Schle- - dam telt langs. Hij trok tijdens zijn werk vooral de be langstelling van kinderen die zich J vaak om hem heen schaarden als hij een verstopte put aanpakte. De receptie bij de nutsbedrijven is van kwart voor vier tot vijf uur 's mid dags. VLAARDINGEN Vijftienhonderd mensen hebben een naam bedacht voor de nieuwe woonflat voor ouderen aan de Westhavenkade. De Jury heeft a! een keuze gemaakt. Voorzittr r mevrouw Van Lief-te Flier- haar, da vrouw van de burgemeester, zal op 3 november bij de torenflat de nieuwe naam ont hullen. Alleen het stich tingsbestuur van de ASHVB, eige naar van de 20 ver diepingen tellende flat aan de Nieuwe Waterweg, kan nog roet in het eten gooien. De stich ting kan de keus van de Jury onge daan maken en op dracht geven tot een nieuwe selectie uit de 1500 inzen dingen. Dit is ech ter niet gebeurd. Volgens één lid van* de jury werden na men als "Burge meester Kleboom- flat" en "Wethou der Goudriaan-flat" al in de eerste ron- de opzij gelegd. De r~ gekozen naam sprong er volgens' het lid "echt uit". HOEK VAN HOL LAND De bewo ners van de vier hoge fiats aan de Wierdsmastraat en de Houtmanstraat In Hoek van Hol land blijken nogal wat klachten te hebben over het woongerief in deze flats. Tijdens de leden vergadering van de woningbouwvereni ging "Rotterdam aan Zee", eigena resse van de flats, moest voorzitter Ad van Nes een lange lijst met aanteke ningen maken. Portieken worden niet volgens af spraak schoonge maakt, de kelder boxen zijn gemak kelijk te bereiken voor nlet-huurders, met diefstal als ge volg. De kelders met vuilcontainers daarentegen zijn nauwelijks bereik baar. Ook het schilderen van de liften vorm de een bron van er gernis. Voora! in dat laatste gevat echter kaatste het woningbouwbe- stuur de bal terug naar da huurders omdat de kinderen van die huurders veelal zelf de liften bekladden en de verf beschadigen. Een suggestie om bij de toewijzing van flatwoningen een selectiever be leid te voeren, wees van Nes van de hand als onge wenst en onuitvoer- baar. Of het aanbrengen- 1 van warmtemeters voor een groot deel van de huurders aantrekkelijk is, za! worden uitgemaakt - na een onderzoek van de technische dienst van het GEB. Het woning- •„-» bouwbestuur had er zijn twijfels over - omdat warmteme- ters duur en niet helemaal betrouw baar zouden zijn, s - O O - sjd - A mo

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1