'Blinden met boeken uit isolement halen' 'Clips' voor minderheden Brandweer sluit twee 'filialen Bewoners boos om parkeerplaatsen Rectificatie Kortaf Jacht leeggehaald Autokraker trekt mes •mdbrtli LOU REED Brandstichting in flat m WisêM DOORZETTEN Achtervolging na ruzie Lentefeest V* ï1 ^T1 Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De pompstations in Schiedam •Oost gaan gebukt onder een serie gewapende overvallen. Dit weekeinde werden twee stations aan de Horvathweg en de Rotterdamsedijk be roofd door twee mannen met een pistool en een Jénipmes van ruim een halve meter lang. Het staat Xaöjwel vast dat de twee berovingen door hetzelf de tweetal werden gepleegd. Weer raak De 16-jarige bediende van het pompstation aan de Rot terdamse dijk ifoto) stond in veertien da gen tijd tweemaal oog in oog met gewa pende over vallers. llkÉ "TV-ieesloep" Henk Ewoldt, di recteur van de Schie damse bi bliotheek: „Ik hoop dat tehuizen ook hun perso neel naar de informatie dag sturen". COMBINATIE RBTTBTfliM jjgS op 4 dec. 1984 in Ahoy' Als over zeven maanden een nieuwe uitrukgarage aan de Breedstraat klaar is, haalt de Brandweer haar ma terieel onder andere weg uit een loods aan het Frans Halsplein (foto). In het advertentie-kruiswoordspel nr 4, ge plaatst donderdag 25 oktober, is in de advertentie van Warmtebron abusievelijk de omschrijving vermeld van een vorige puzzel. De juiste omschrijving voor puzzel nr 4 is VERTIKAAL 7 overweging 9 stad in Brabant 10 riviertje 11 Austr. struisvogel 12 steendruk Bovenstaande omschrijvingen zijn ook reeds op de betreffende pagina opgeno men. i op komst ROTTERDAM EN OMGEVING Caroline Kaart en Lex Goudsmit met hun „Mooiste Melodieën in de Stadsgehoorzaal. Stadsgehoorzaal Circustheater Schuurkerk Teerstoof Theatercafé Woningver betering Afgesloten Fietsgrave- ren f'ET VRUE VOLK - a üedam OlNSDAG 30 OKTOBER 1984 stations in Oost 3Étet station aan de Rotter- dfiyisedijk is al twee keer in veertien dagen door dezelfde mannen beroofd. Zater dag rond zes uur 's middags stfend de 16-jarige bediende oog in oog met de overvallers yfttj twee weken geleden. J i.Toen ze de zaak binnenkwa men wist ik al hoe laat het wiss," herinnert de Schiedam mer zich de angstige ogenblik- £lZe vroegen eerst om een ptótje sigaretten. Toen ik me omdraaide keek ik recht in de loop van een pistool. Ik schrok me dood. De ander had een I^rtg knipmes waarmee hij achter de toonbank kwam. Hij gpgaide meteen de kassa leeg," aldus de pompbediende. 1 «Het duo maakte zich uit de yfifeten via de Hogebanweg waar zij nog door twee agen ten werden gezien. Deze wisten echter nog niets van de over val en gingen door met het uit schrijven van een parkeerbon. Rond zeven uur zondag avond werd de zestigjarige pompbediende van het station aan de Horvathweg door twee gewapende mannen de stuipen op het lijf gejaagd. Ook dit keer werd de bediende be dreigd met een pistool en was de andere overvaller gewa pend met een mes. De misdadigers hadden een bivakmuts over hun hoofd ge trokken. Deze kledingstukken werden later in de buurt van het station teruggevonden. De twee overvallers vluchtten in de richting van Rotterdam. De politie heeft een onduide lijk signalement. Het gaat om f- - a: ÊISlisll i mm-xi twee mannen van ongeveer 19 en 20 jaar oud. „We weten niet of we ie makenhebben met professionele criminelen," zegt .politiewoordvoerder Van Hof. De Schiedamse politie heeft in middels de Centrale Recher che Informatiedienst geraad pleegd. ;(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Pas uitgevon den en reeds lang bekende ."'leesmethoden" voor blinden en slechtzienden worden don- "derdag tentoongesteld in het ■filiaal Nieuwland van de 'Schiedamse bibliotheek. "De ;mensen moeten weten wat wij ,te "bieden hebben op dit ge bied," aldus bibliotheek-direc- .teur Henk Ewoldt. De informa tiedag is ook bedoeld voor ver' jzorgers en familieleden aan ~;"visueel gehandicapten". Volgens Ewoldt richten bi bliotheken zich steeds bewus ter op mensen die een speciale benadering nodig hebben. In die tendens past ook de wissel- collectiedienst, waarmee de bi' »bliotheek in bejaarden- en zie- 'kénhuizen verschijnt. Naast .-"gewone" boeken bevat die col lectie boeken met grote letters ;en brailleboeken. "Met boeken 'haal je mensen uit een isole ment," vindt de bibüothe«ek-di- 1 recteur. I Bezoekers van de informa tiedag krijgen ook te horen hoe talrijk tegenwoordig de moge lijkheden zijn met geluidscas settes. Wie een bepaalde cas sette bij de bibliotheek in 'Schiedam bestelt, heeft die binnen enkele dagen via de Ne- derlandsche Blindenbiblio theek in bezit. De blindenbi bliotheek is donderdag ook met een informatiekraam in -het filiaal Nieuwland aanwe- zig. Andere deelnemers aan de informatiedag zijn de afdeling l Visionaal van de Schiedamse ziekenomroep, de Stichting 1 Hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden en enkele parti culiere opticiens die handige vindingen hebben gedaan. Zo demonstreert een bedrijf een zogenaamde "TV-leesloep." De bibliotheek heeft alle te huizen voor bejaarden en ge- handïeapten in Schiedam inge- seind over de informatiedag. I Ewoldt: "Ik hoop dat de tehui zen hun personeel naar de In formatiedag sturen. We maken nog al eens mee dat zelfs ver plegers verwonderd reageren als we met een wagentje vol boeken door een tehuis gaan, zo van: hé, ik wist niet dat jul lie dat óók doen." De Informatiedag duurt van tien tot vier uur. Het filiaal Nieuwland van de bibliotheek is gevestigd aan het Dr. Wi- bautpletn 163. SCHIEDAM Geheel eigentijds reageert het bureau Voorlichting van de gemeente Schiedam op de ontwikkelingen op de videomarkt. Er bestaan plannen om volgend jaar videobanden te maken waarin voorlichting wordt gegeven aan Tur ken en Marokkanen in de gemeente. De migranten- voorlichtster, Hanneke Burggraaf, bestudeert op dit moment materiaal uit de gemeente Eindhoven die al een langere tijd vi deobanden In eigen be heer maakt. Het is de bedoeling dat de banden bij de verhuurbe drijven voor Turkse en Marokkaanse films ko men te liggen. Iemand die daar een film huurt, krijgt de "gemeentelijke clip" er gratis voor een bepaalde tijd bij. Het hele project staat nog In de kinderschoenen want het gemeentebestuur moet er nog toestemming voor geven. Het bureau Voorlich ting heeft de beschikking over een videorecorder maar zal een camera moeten aankopen. De vi deobanden zouden een aanvulling zijn op de we kelijkse migrantenpagi na's (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse brandweer trekt spoedig al haar materieel terug uit loodsen aan de Villastraat en het Frans Hals plein. Deze twee "filialen" zijn overbodig, als over zeven maan den een nieuwe ultrukgarage aan de Breedstraat klaar is. Gis termiddag werd met de bouw daarvan begonnen. Een loods aan het Noordeinde blijft wel als filiaal in gebruik. Het officiële begin van de bouw van de uitrukgarage trok tientallen belangstellenden naar de kazerne aan de Breedstraat. Burgemeester Scheeres sloeg de eerste paal, wat met vuurwerk en loeiende sirenes gepaard ging. Scheeres was gisteren in een dubbelrol: als burgemeester is hij formeel hoofd van de brandweer en eerste man van de gemeente, die het geld voor de nieuwe garage op tafel legt. bo-ïproskboro A.s. woensdag 31 okt. 1984 voorverkoop: standplaats:Vlaardingen Veerpleïn 13.30-16.00 uur.' Ook voor' theatervoorstellingen en advertentie! kunt'u terecht In <fo» intomobW INFOMOBIEL - BESPREEKBURO De nieuwe ultrukgarage komt tien jaar nadat is begonnen met de bouw van een geheel nieuwe kazerne, die voordien aan de Sin gel was gevestigd. Geldgebrek heeft de realisering van de ka zerne aan de Breedstraat "ver snipperd". Zo is nog steeds onze ker of ook andere ruimten er ko men, die na de garage op het verlanglijstje van de brandweer stonden: een werkplaats en een ruimte waar het personeel kan verblijven en slapen bij nacht dienst Opmerkelijk was gistermid dag de aanwezigheid van de Delftse brandweercommandant Van der Sman. Schiedam staat samen met Vlaardingen op het punt om de samenwerking op het gebied van de rampenbe strijding (ook een brandweer- taak) met Rotterdam te verbre ken en met Delft verder te gaan. Rotterdam heeft aan Schiedam een extra financieel offer ge vraagd, dat volgens comman dant Metaal gelijk staat aan de kosten van drie arbeidsplaatsen. Alleen als Rotterdam zijn eisen flink omlaag schroeft zou Schiedam (en Vlaardingen) als nog van mening kunnen veran deren. De Rotterdamse brand weercommandant Vosaenaar was er gistermiddag niet, zijn Vlaardingse coilega De Jong wel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van het Hofje van Belois wil len absoluut geen haakse par keervakken in de Jan van Avennestraat. Zij vrezen uit laatgassen in hun slaapka mers. Door haakse parkeer plaatsen wil de gemeente de ruimte voor auto's vergroten. Dit !n verband met het nieuwe wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat. In haar voorstellen om de straat te veranderen wil de ge meente het aantal parkeer plaatsen vergroten met 12. De ruimte wordt gecreëerd door parkeerplaatsen langs de weg een kwart siag te draalen. Daartoe wordt een stuk trot toir opgeofferd en komen de parkeervakken dichter bij de woningen van het Hofje van Belois te liggen. „Wij zijn helemaal niet ge raadpleegd door de gemeente," zegt Wout van der Schalie, een van de boze bewoners van de Jan van Avennestraat. In een brief ,'ian het college van Bur gemeester en Wethouders zegt Van der Schalie „overdonderd" te zijn. Naast de parkeervakken hebben de bewoners nog meer noten op hun zang. Een steegje tussen het hofje en de nieuwe gymnastiekzaal bezorgt vooral de oudere bewoners regelma tig bange momenten en moet worden afgesloten. „Het is een donkere doorgang die makke lijk met begroeïng kan worden dichtgemaakt," vindt Van der Schalie. De gemeente is van plan haar parkeervoomemens door te zetten. „Als we de parkeer ruimte niet aanpassen, ont staat er dadelijk een tekort," zegt J. J. Donkers van de dienst Gemeentewerken. „En dan zegt iedereen dat de ge meente daar niet voor zorgt." De boze bewoners hebben een lijst met ongeveer 20 hand tekeningen aan het gemeente bestuur gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse politie heeft zaterdag nacht geruime tijd drie Schie dammers achtervolgd na een vechtpartij voor de deur van discotheek Manhatten aan de Vlaardingerdljk. De politie was gealarmeerd door een taxichauffeur. Deze kwam •vlak na de ruzie bij de disco theek om een klant op te halen. Terwijl deze op de achterbank plaats nam sloeg een 18-jarige Schiedammer een zijruit van de taxi kapot. Hij had het op de pas ingestapte passagier, een inwoner van Delft, ge munt. Toen de politie op het toneel verscheen maakte de Schie dammer zich met twee vrien den uit de voeten. Op de Slachthuislaan vluchtte het drietal een woning binnen. De politie vatte post voor de deur van de woning. Na enige tijd kwamen de jongens "vrijwil lig" naar buiten nadat ze had den gemerkt dat het de politie ernst was. Zowel de passagier van de taxi als de Schiedammer die op de vlucht sloeg zijn in het Schieland ziekenhuis behan- dels aan lichte verwondingen opgelopen in de vechtpartij. De laatste heeft een proces ver baal gekregen. SCHIEDAM Een 22-jarige Schiedammer is vrijdagavond op het Broersveld met een mes In z'n arm gestoken door een autokraker. De messentrekker stond "te morrelen" aan de auto van een Schiedamse die de hulp van de man inriep. De ze onfortuinlijke Schiedammer sprak de autokraker aan die daarop prompt een mes trok en daarmee uithaalde. Na de steekpartij maakte de dader zich uit de voeten. Sur veillerende agenten werden door de vrouw gealarmeerd maar konden de dader niet meer te pakken krijgem De man kon na behandeling in het Schieland ziekenhuis naar huis toe. m Gewapend duo teistert pomp- In verband met een kunst- en antiekveiling in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen van 2 tot en met 9 november, zijn er in die periode geen voor stellingen. Niet in de Stads gehoorzaal, niet in de Harmo nie en ook niet in het Film huis. De voorverkoop van het muzi kale theaterfeest "De Mooiste Melodieën" In de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen begint maandag. De voorstelling vindt op zaterdag 10 november plaats. Caroline Kaart presen teert het spektakel. Solisten zijn Lex Goudsmit, de tenor Ni co Boer en de Poolse Elzbieta Szmytka. Zij won het solisten concours in Den Bosch. Het Hollands Solisten Ensemble, 25 man sterk, begeleidt het geheel. Aanvang 20,15 uur. Toegang: ƒ25, ƒ22 en 20. Pas 65/CJP: ƒ20. Tot en met maandag 12 no vember zijn er bij de Maassiui- se VVV nog kaarten te koop voor een tweede voorstelling van het Nederlands Dansthea ter in het Circustheater in Scheveningen. Speciaal voor dit optreden, op 24 november, rijdt een gratis bus vanuit Maassluis naar Scheveningen. Eerste rang: ƒ27,50, tweede rang: 23,50. Jongeren tot 26 jaar en ouderen vanaf 65 beta len respectievelijk 20 en 15. Het Haags Marionettentheater komt woensdag 7 november naar de Schuurkerk met de •voorstelling De Gouden Schelp. Een verhaal over Bartje Bolle boos die door het zeepaardje Jodocus wordt betoverd en meegaat naar de bodem van de zee. Aanvang 14 uur. Toe gang: ƒ3,50. De voorverkoop is bij de VW onder gebracht. Zondagmiddag 4 november komen Yolanda Davids (harp), René Snoei (altviool) en Marie ke van der Horst (fluit) naar de Schuurkerk. Alle drie hebben het conservatorium achter de rug, Yolanda Davids heeft te vens de docentenopleiding van het conservatorium doorlopen. Aanvang 15 uur. Toegang: 2,50, kinderen tot 13 jaar be talen één gulden. Voorverkoop via de VVV. Donderdag draalt de film "En Eeuwig zingen de bossen" in de Schuurkerk. Een film. gemaakt naar de succesroman van Trygve Buibranssen. Aanvang 14 uur en 20.30 uur. Toegang: 5 voor het matinee en "s-avonds 7,50. CJP-ers en 65-Plussers krijgen korting. Dorine van der Klei staat vrij dag en zaterdag op de planken In zoldertheater de Teerstoof met "Ga maar rustig slapen". Het programma is gestoeld op onder meer radio Oranje, mu ziek van de Ramblers, de aan het front gespeelde en naar Nederland overgewaaide En gelse en Amerikaanse amuse mentsindustrie, vertaalde lie-,„ deren van Brecht en Tucholsky en Noel Coward ("Don't let us be beastly to the Germans"). Kortom: de Tweede Wereld-, fv. oorlog vanuit een andere hoek bekeken. Aanvang 21 uur op beide dagen, toegang: 12,50. CJP: 10. Zaterdagmiddag 3 november - komt poppentheater Popstand, met de voorstelling Vlieg heen. Voor kinderen van 5 tot 10.:, jaar. Toegang: 3,50. Aanvang 14.30 uur. In het Theatercafé van het Passagetheater aanstaande donderdag: het Patricia Bey- sens-kwartet. Zang, piano, bas en drums. De aangekondigde voorstellingen van Caroussel ("Applause") zijn in het Passa getheater afgelast. De hoofd rolspeler is ziek. Voor de tweede maal houdt de ge meente een infor matie-avond over het verbete:«n van particuliere wonin gen. Bewoners van de Singel, Chr. Huygensstraat, Si mon Stevinstraat, Laurens Coster- straat en de Archi- medesstraat zijn er welkom. Donder dagavond worden ondermeer de sub sidieregelingen on der de loep geno men. De bijeen komst begint om acht uur in de St. Jansschool aan de Lange Singelstraat 55. Komende donder dagavond barst in het gebouw van de stichting Lentefeest aan de Broersvest IOI de wekelijkse bingo los. Om acht uur precies wordt het eerste nummer omgeroepen. De zaal gaat om zeven uur open. De op brengst is bedoeld voor het werk dat de stichting ver richt voor bejaar den, gehandicapten en mensen die slecht ter been zijn. De Boterstraat is vanaf gisteren voor de helft afgesloten. Alleen verkeer van af de Broersvest kan de straat inrij den. Verkeer in do andere richting zal worden omgeleid. De stremming wordt veroorzaakt door werkzaamhe den aan de tram rails en duurt onge veer veertien da gen. Sinds het begin van het fietsgrave- ren in Schiedam zijn vijfduizend rij wielen onder han den genomen. Ver wacht wordt dat 32.000 fietsen gra tis van een postco de voorzien kunnen worden. Het pro ject draalt naar vol le tevredenheid van de medewerkers al zijn er af en toe stille periodes. In november is de graveerploeg actief in: De Blauwe Brug, elke woensdagmid dag van half twee tot half vier en za terdag 17 novem ber van tien tot twee. De Bever, el ke donderdag van drie tot vijf uur 's middags en in de Fatima-Willibror- dusschool elke woensdagmiddag van twee tot vier en op zaterdag van tien tot twee uur. Ook bij een groot aantal rijwielhande laren kunnen fiet- senbezitters te recht. SCHIEDAM Goederen ter waar de van 12000 gul den zijn gestolen uit een plezierjacht dat "op het droge" stond aan de Jan van Riebeeckweg in de 's-Graven- landsepolder. De daders hadden de deur van de kajuit geforceerd. Dit ver oorzaakte een schade van zo'n 150 gulden. Na een grondige inspectie van het interieur gingen de inbre kers er vandoor met een buiten- boordmotor, mari- .foon, agregaat, ver rekijker, kleurente levisie en gereed schap. Het jacht was eigendom van een 56-jarige inwo ner van Rotterdam. SCHIEDAM Twee branden in de keider en in de vuilstortkoker brachten zaterdag middag een fiat aan de Mozartlaan in rep en roer. D© brandweer moest er aan te pas ko men om de twee brandhaarden te doven. Er zijn ster ke aanwijzingen dat 'de branden zijn aangestoken. De politie acht het "vreemd" dat op twee plaatsen in één flat tegelijk brand uitbreekt

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1