SSSW-affaire nu in handen van justitie Opbouwwerkers hangt ontslag boven 't hoofd Wapens gestolen Ballon vliegt mijlen Amateurs warm voor expositie Jaarboek'84 van Vlaardingen is uit Achtervolging Rijksweg 20 op Zere knie na val Inbraak in kantine De Schie damse brandweer' comman dant A. Me taal ziet in de gemeen schappelijke kazerne een prima alter natief voor de afgeket ste nieuw- bouwgarage in de wijk Kethel. Argument Afgewezen Opbouwwerker Armand Van Puyvelde van Schie- dantiZuid; tussen wal en schip..,? Dreiging SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN Komt er een extra brandweerka zerne, op de grens van de Vlaardingse wijk Holy en Schiedam- Noord? Beide brand weercommandanten zijn het erover eens dat de "uitruktijd" bij som mige branden hierdoor aanzienlijk zou kunnen worden bekort, plus riante mogelijkheden tot samenwerking. On langs hebben ze samen nog over het idee ge sproken. De belangstel ling lijkt aan Schiedam se kant het grootst. Brandweercommandant P. de Jong (rechts): "Wij halen Holy binnen zes minuten.' Üiili Het "Educatief Centrum Dt" aan de Lange Kerkstraat. Sch ëzmSÈÊm Wmm Negatief "Het woord amateur heeft ten on rechte een negatieve klank," vindt IPS-voorzitter Bob Slangen: v f HET VRIJE VOLK Schiedam 14 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee rijksre chercheurs onderzoeken mo menteel de administratie van de SSSW, de werkmaatschap pij van de vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen. De strafrechtelijke inspectie wordt gedaan op last van Offi cier van Justitie mevrouw C.M.P. Flint-van Noort in Rot terdam. Het bestuur van de SSSW wacht intussen angst vallig op de uitkomsten van het onderzoek. Deze kunnen een nieuw licht werpen op het door de rechtbank tegengehou den ontslag van directeur Ge rard Prins. Op aandrang van het SSSW- bestuur bekijken de recher cheurs eerst de informatie die op Prins betrekking heeft. Af gesproken is dat morgen een rapportage zou volgen maar de twee onderzoekers hebben meer tijd nodig. Het onderzoek naar het totale reilen en zeilen van de SSSW zal pas later kun nen worden afgerond. Het bestuur bekijkt met ar gusogen de twee "jonge onder zoekers" Bovenschen en Brou wer. Zij zijn werkzaam op de afdeling Recherche van het ministerie van Volkshuisves ting en "ingehuurd" door de Officier van Justitie. De indruk bestaat dat het be stuur, of een meerderheid daarin, wacht op een nieuw ar gument om Prins wederom de wacht aan te kunnen zeggen. „Voordat we met "de zaak Prins verder gaan, wachten we op de uitkomsten. Daaraan gekoppeld zou dus ook, nee.ik, kan beter niets zeg gen," merkte Schenk desge vraagd op. Hij achtte het on derzoek "niet gezond" voor de organisatie. Volgens voorzitter Schewe van woningbouwvereniging Schiedam Vooruit kan het on derzoek inderdaad zorgen voor een nieuwe ontslagprocedure tegen de directeur .die, al maanden óp non-actief staat. „Je weet niet waar die mensen mee komen. De kantonrechter heeft ook niet een, twee, drie over de zaak beslist maar kan het best eens fout gehad heb ben." Het ontslag van Prins werd begin juli door de kantonrech ter afgewezen. Het bestuur van de SSSW was de procedure be gonnen na het verschijnen van een onthullend rapport over het werkapparaat in-februari. De rechter vond het "gebrek aan wantrouwen" niet genoeg om Prins aan de kant te zeg gen. De ontslagzaak bevindt zich sindsdien in een impasse. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ontslag lijkt onafwendbaar voor de Schie damse opbouwwerkers Ar- mand van Puyvelde en Anton van Bijnen. De PvdA/WD- coalitie wil de Stichting Werk geversinstituut Opbouwwerk (SSWO) liquideren, waarbij de twee werkers in dienst zijn. De oppositie in de raad noemt dit "onaanvaardbaar". Van Puyvelde en Van Bijnen yerrlchten ondersteunend werk voor bewonersverenigin- gen in de wijken Zuid en Oost. 1 Morgen praat wethouder Luub Hafkamp met de SSWO. Deze stichting zal voor de keu ze worden gesteld: óf zichzelf vrijwillig op te heffen, óf de gemeente beëindigt de subsi die aan de SSWO per 1 januari 1985. In beide gevallen moet de ontslagprocedure van Van Bij nen en Van Puyvelde vrijwel onmiddellijk in gang worden gezet, in verband met de op zegtermijn in hun arbeidscon tracten. De dreiging van een liquida tie van de SSWO bestaat al sinds het verschijnen van de nota opbouwwerk van wethou der Hafkamp eerder dit jaar. Betrokkenen zijn er echter steeds vanuit gegaan dat de SSWO pas din zou worden op geheven, als er nu een nieuw werkgeversinstituut voor het opbouwwerk kan worden ge vormd. Van Puyvelde en Van Bijnen zouden dan gewoon kunnen blijven werken, zij het onder een andere "baas". Wethouder Hafkamp heeft echter niet zolang willen wach ten. Hij zou nog wel voorstan der van een nieuw werkgevers instituut zijn. Dat de opbouw werkers nu tussen wal en schip dreigen te vallen noemde de wethouder deze week in een besloten vergadering van de raadscommissie welzijn on- vermijdeljk. Overleg met be wonersverenigingen begon hem te lang te duren, Vrijdag zal wethouder Haf kamp ook de bewpneraverenl- glngen van zijn besluit op de hoogte stellen. Kazerne op grens van twee steden? Voor de Schiedamse brand weercommandant A. Metaal zou de gemeenschappelijke ka zerne in het noorden van de twee steden een prima alterna tief zijn voor de afgeketste nieuwbouwgarage in Schie dam Kethel. De Schiedamse burgemeester Scheeres her haalde deze week dat de ge meente geen geld heeft voor die nieuwbouw. Wel ziet Schee res kansen voor een verbete ring van de bestaande garage In Kethel. Aan Vlaardingse zijde staan minder belangen op het spel. Brandweercommandant P. de Jong bevestigt wel dat hij met Metaal over een gemeenschap pelijke kazerne heeft gespro ken, maar hij acht dit idee "verre-toekomstmuziek." De Jong: "De brandweer is gehou den aan een maximale uitruk- tijd van zes minuten. Wij ha len dat van de Hoflaan naar Holy. Op wat stoplichten na zijn er geen obstakels." Los van deze kwestie is de band tussen de brandweer korpsen van Vlaardingen en Schiedam momenteel hecht. Eenstemmig willen zij de sa menwerking met Rotterdam op het gebied van de rampen bestrijding verbreken en ver der gaan met Delft. Dat zou aanzienlijk goedkoper zijn. Metaal (Schiedam) vergelijkt het prijsverschil van de kosten van drie arbeidsplaatsen. De Jong spreekt van een gulden per inwoner van Vlaardingen. Alleen als Rotterdam bereid is zijn financiële eisen voor de samenwerking met Vlaardin gen en Schiedam omlaag te schroeven, lijkt de breuk nog te lijmen. Volgende maand praten de burgemeesters van de drie gemeenten met elkaar. SCHIEDAM Twee ver meende concurrenten worden buren. Na wekenlang geharre war heeft het werklozenproject "Punt Uit" toch een pand aan de Lange Kerkstraat toegewe zen gekregen, ofschoon tn die straat al enkele maanden het "Educatief Centrum Dt" is ge vestigd. "Dt" heeft zijn protes ten ingeslikt. Beide bedrijfjes verzorgen cursussen, maar in gesprekken zou zijn gebleken dat zij zich op een verschillend publiek richten. "Dt" reageerde vorige maand furieus toen bekend werd dat het concurrentie zou krijgen. De twee ex-werkloze leraren die "Dt" In het voor jaar hebben opgezet, zeiden: "Net nu we onze eigen boter ham bijna kunnen verdienen, gooit de gemeente roet in het eten." Wethouder Posthoorn vond het ook wat "pijnlijk" dat de projecten buren zouden worden en beloofde dat hij "Punt Uit" een ander pand zou aanbieden. Eerst is Posthoorn echter met "Dt" gaan praten, dat hij ervan wist te overtuigen dat "Punt Uit" geen bedreiging is. Marcel van Oorschot van "Dt": "De wethouder heeft ons gega randeerd dat Punt Uit uitslui tend cursussen huiswerkbege leiding bij scholieren aanbiedt. Nou, wij mikker ooral op vol wassenen. Dus dat probleem ia uit de wereld." Hij heeft geen bezwaar meer tegen de vesti ging van Punt Uit in de Lange Kerkstraat. "Dt" uitte eerder ook kritiek op het feit dat "Punt Uit" wèl en "Dt" geen subsidie van de gemeente heeft gekregen. Dat nu heeft wethouder Posthoorn "gecompenseerd" door "Dt" werk te geven. Van Oorschot en zijn "compagnon" Van Alp hen mogen deelnemers aan. de Trechter-cursus computerkun- de tegen betaling gaan begelei den. De reden dat "Dt" nooit ge subsidieerd is, is dat de initia tiefnemers er een commercieel bedrijf van wilden maken' waarin zij een eigen salaris verdienen. De gemeente subsi dieert alleen projecten waarin meerdere w.iklozen elkaar kunnen afwisselen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee lucht buksen zijn verdwenen bij een inbraak in een mosterdfabriek aan de Callandstraat. De buk sen stonden in één van de tien tallen kasten die in het pand door de inbrekers zijn door zocht. Het slot van de toe gangsdeur van de fabriek werd vernield. De politie kan de aanwezig heid van luchtbuksen in de fa briek niet verklaren. Dat is ook niet van belang, aldus een woordvoerder, omdat het niet Is verboden dergelijke wapens "binnenshuis" op te slaan. De waarde is onbekend. SCHIEDAM Jack Carels uit het Singelkwartier moet ballonvaarder worden. Deze raad mag men deze jonge Schiedammer geven nadat zijn luchtballon, opgelaten in een wedstrijd, maarliefst 212 kilo meter aflegde alvorens terug te keren op aarde. Al gaat het hier dan om een plastic op- blaasballonnetje, Jack lijkt wel enig inzicht te hebben in de luchtverplaatsingen aan de rand van onze atmosfeer. De ballon werd gevonden door een inwoner van het Westduitse Betzdorf. Met deze afstand werd Jack winnaar van de wedstrijd. Op de tweede plaats eindigde Mark MIndcrman die zijn ballon tot aan Melnerzha- gen In West Duitsland zag gaan. WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 i/s&yjy MMaHflHMMMHI S V f SCHIEDAM De amateurkunste naars in Schiedam blijken een flinke interesse te heb ben voor de ten toonstelling van amateurkunstwer ken in de 4 Molens die komende zater dag begint. Bij het Instituut voor Prak tische Schilder kunst (IPS), die de tentoonstelling or ganiseert, waren begin deze week 86 kunstwerken inge leverd. "Het loopt prachtig," zegt de voorzitter van het instituut. Bob Slan gen. Samen met zijn vrouw Eiiy heeft hij zo'n 2V4 jaar geleden de Stichting IPS in het leven geroepen. De kwaliteit van de ingeleverde kunst werken is volgens Slangen van goede kwaliteit. "Er zijn veel klassieke wer ken binnengeko men. Schilderijen van oud-Schiedam of nagemaakte oude meesters. Het niveau ligt zonder meer hoog," vindt hij. Het IPS rekent op ongeveer 100 kunstwerken die zaterdagmiddag rond twee uur door wethouder Herman Posthoorn (Cultuur) onthuld zullen wor den. Het IPS is een lde ele organisatie die mensen op prakti sche wijze de schil der- en tekenkunst bij wil brengen. "De cursisten kun nen zelf bepalen wat zij willen schil deren. Pas dan ko men zij er achter wat zij missen en waar zij dus aan dacht aan moeten besteden. Dat is anders dan bij de normale cursus sen," legt Slangen uit. Volgens de voorzit ter heeft het woord "amateur" in ons land een negatieve klank. "Ik weet er ook geen goed an der woord voor maar in bijvoor beeld Frankrijk wordt er heel an ders tegenaan ge keken. Hier denkt men gelijk dat je niets kan als je amateur bent." Om daar meteen een einde aan te maken, houdt het IPS de tentoonstel ling. Het is de elfde keer dat onder de vlag van het IPS amateurs hun kun ne tonen. "Het is een manier om te laten zien wat de amateurs waard zijn," zegt Slangen. "We wil len dat naar buiten toe uitdragen. Men sen die nog niets doen aanzetten tot schilderen en teke nen en de mensen die het wel doen extra stimuleren." Het IPS is geves tigd in Overschie en heeft de afgelo pen tijd vaak expo» sities gehouden in.t Rotterdam. Plan nen bestaan om in Schiedam volgend- jaar een grote "amateurdag" te houden. Niet alleen schilders en teke naars maar ook knutselaars zouden op deze happening; hun werken wereltfi kundig kunnen ma ken. De tentoonstelling in de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, duurt tot ne- gen november en is dagelijks van ne-'., gen tot vijf fe be zichtigen. Kunst- werken kunnen tot en met vrijdag bij het dienstencen- j trum worden inge leverd. - K VLAARDINGEN - Het historisch jaar boek 1984 van Vlaardingen is uit. Gisteravond wer den de eerste exemplaren in het gebouw van de Ka mer van Koophan del overhandigd aan burgemeester Van Lier, wethou der Maarieveld, de heer L. F. Oppe, secretaris van de Kamer, en de heer F. Nipius, hoofd van het handelsre gister. Het historische jaarboek is een ge zamenlijke uitgave van de gemeentelij ke archiefdienst en de Historische Ver eniging. De plaats van overhandiging hield vrband met één der artikelen, dat handelt over de geschiedenis van een bekend Vlaar- dings bedrijf: de Pelmolen. "Van bloemfabriek tot pelmolen", heet dit artikel, dat als on dertitel heeft "An derhalve eeuw mo lenaarsbedrijf tus sen Galgkade en Westerhoofd". Het werd geschreven door de heren Eikema en Nele man. De overige artike len gaan over Viaardingen tijdens de eerste maanden van de Eerste We reldoorlog (auteur drs. C. L. Noord- hoek) en de levens standaard van vis sersgezinnen In Vlaardingen in de periode 1850 tot 1910. Auteur van dit artikel is Dirk- Jan van der Veen, wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Evenals Eikema en Noordhoek voerde hij gisteravond het woord. "Om de vis- seri| hangt een ro mantische waas, maar voor de vis sers was het een bijzonder hard en moeizaam be staan", zei hij. Als titel voor zijn artikel koos hij een uit spraak van een re der. Vond hij niet dat de manschap penverblijven aan boord van de log gers hard aan ver- belering toe waren, werd hem ge vraagd door de commissie tot on derzoek naar hepS teven van schepe lingen aan boord in 1904. De reder ant woordde: "Men be denke, dat deze lier den bitter weinig gewend zijn." Het hislorisch jaar boek, dat met dezé uitgave zijn achtste jaargang ingaat, f- bevat verder jaar-'J verslagen van de" gemeentelijke ar--~ chiefdienst, history sche vereniging, streekmuseum Jan' Anderson en Visso- rijmuseum, en het bevat de inmiddels traditionele Kro- - nlek, waarin dit-- maai de jaren 1933 en 1983 naast el- kaar worden gezét; Het jaarboek is ge-' drukt In een oplage van 1000 exempla- ren. Het kost ƒ27,90. VLAARDINGEN - De politie heeft maandagnacht twee automobilis ten aangehouden, die onder invloed achter het stuur za ten. In het ene ge val betrof het een 23-jarlge Inwoner van 's-Gravezande. Hij reed met hoge snelheid op Rijks weg 20. Na een achtervolging lukte het de politie de auto in te hafenen tot stilstand (e >- dwingen. De and<H re automobilist dia een rijverbod kreeg opgelegd, was een 22-jarige Vlaardin- fler. SCHIEDAM Een 20-jarige Rotter dammer is aan de Van Heekstraat met zijn bromfiets ten va! gekomen, toen hij plotseling moest remmen voor een auto die via een uitrit de weg op reed. De man moest voor een onderzoek (hij klaagde over knie pijn) naar het Schieiand Zieken huis, maar hoef dér daar niet te blijven: Tegen de bestuur-' ster van de auto, de 32-jarige Rotter damse M, is pro-' cesvarbaai opge-t maakt f SCHIELaM On bekenden hebben in de kantine van voetbalvereniging SFC in sportpark Thurlede vernielin gen aangericht en snoepgoed ter waarde van 230 gulden gestolen. De schade wordt geschat op 120 gulden. De inbre kers sloegen een ruit kapot om de' kantine binnen te?, dringen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1