Patatvork zat klem in mond Hafkamp bevestigt ontslagen Stadsvernieuwing in groot gevaar 700 pakjes sigaretten gestolen bij inbraak Uit Op komst On gewenste 'kopbal' voor supporter PvdA: stem tegen de regering Ikkie gaat op 'reclame-toer' Vlaardingen: 17 minder Man Iaat zijn auto in de sloot liggen Banden lekgeprikt Doorgereden na botsing met voetganger WS immm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Actie van woonwagenbewo ners tegen de stort van gifgrond vlakbij hun centrum heeft gisteren snel het kookpunt be reikt. Terwijl zij 's mid dags nog bereid waren om de zaak met de ge meente uit te praten, sloeg 's avonds de vlam in de pan. Vele kubieke meters gifgrond wer den voor de deur van het Stadskantoor ge dumpt. Een spontane demonstratie van een groep woonwagen bewoners leidde gister middag tot emotionele ta ferelen. Wethouder Luub Haf kamp: "Ik heb mijn ver antwoorde lijkheden als wethouder ge nomen." Het Boerha- veplein; wo ningen zijn hard aan ver betering toe, maar het geld dreigt straks te ontbreken. Wethouder Cor van Til borg Derek de Lint en Trins Snijders in "Slippers". Vol gende week in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Stadsgehoorzaal Harmonie De Teerstoof Theatercafé D'Oude Stoep j. Schuurkerk Het Klein Orkest speelt op 28 november in Maas sluis, vrijdag begint al de voorverkoop. HET VRIJE VOLK schiedam 14 OINSDAG-é^OVEMBlER 1984 Ad tie woonwagen mensen bereikt snel 't kookpunt Ongerust en woedend de monstreerden de woonwagen bewoners gistermiddag bij het terrein, waar met lood vervuil de grond (afkomstig van het Spinhuispad) wordt opgesla gen. Dat leidde tot emotionele taferelen, waarbij de vutlstor- ters een lading kritiek over zich heen kregen. De woonwagenbewoners wa ren spontaan in verzet geko men nadat één van hen had ontdekt waarmee de gemeente dichtbij hun centrum aan de Schiekade bezig was. „Mooie boel," zo riepen de actievoer ders. „Bij het Spinhuispad moet die grond weg omdat het gevaarlijk is, en dan storten ze het maar bij ons voor de deur." Door bemiddeling van de po litie kwam gistermiddag een eind aan de actie, nadat de ge meente Schiedam en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) zich bereid hadden getoond nog diezelfde middag met de demonstranten te willen overleggen. Dat ge beurde tussen vier en vijf uur in het Stadskantoor. De woonwagenbewoners gin gen ogenschijnlijk gerustge steld naar huis, nadat hun was beloofd dat de stort tijdelijk zou worden gestaakt totdat het college van burgemeester en wethouders zich vandaag op nieuw over de kwestie buigt. Wethouder Luub Hafkamp (volksgezondheid) meent dat "de grond geen direct gevaar voor de gezondheid oplevert. Als men er niet aankomt, kan (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een plastic patatprikkertje is zondag in de mond van de 19-jarige Schiedam mer Anton Z. geschoten. Op het ene moment zat hij In een snackbar aan de Hoogstraat mg rustig zijn "patatje" v,p te peu zelen, op het andere mo ment zat het vorkje dwars in zijn mond en bloedde hij hevig. Een andere klant belde ge schrokken de GGD. De GGD wist het klem zit tende prikkertje te ver wijderen, zodat Anton niet mee hoefde naar het ziekenhuis. Zijn verwon dingen zijn niet ernstig. Anton was er, aldus de politie, beduidend slech ter aan toe geweest als hij het prikkertje per on geluk had ingeslikt. SCHIEDAM Die ls niet meer te redden, moet de eige naar van een Mercedes hebben gedacht nadat hij met zijn auto in een sloot langs de Har- reweg was gereden. Toen de politie het voertuig zondag middag aantrof, was de eige naar in geen velden of wegen meer te bekennen. Aan de hand van het kenteken wist de politie hem later op die dag toch op te sporen. Het bleek de 24-jarige J.M.M. van W. uit Delft te zijn, die niet ver van de plek waar hij zijn auto achterliet, woont. Hij verklaarde dat hij de macht over het stuur was verloren. er niets gebeuren." Overigens heeft de gemeente verzuimd om een hek rond het stortter- reln te plaatsen. Ook stellen de woonwagenbewoners vraagte kens bij de waarde van de ver gunning die de gemeente zegt te hebben. Gisteravond, nadat 40 woon wagenbewoners een lading vervuilde grond van het op slagterrein naar de sloep van het Stadskantoor hadden ge transporteerd, reageerde de wethouder als volgt: „Ik ben van deze actie nog niet op de hoogte, maar ik begrijp dat het met die grond te maken heeft. Nou, met dit soort acties heb ik moeite. Zeker als wij beloven dat we de kwestie opnieuw gaan be spreken. Waarom wacht men de uitsiag daarvan eerst niet af? Is die negatief, dan heb ik misschien iets meer begrip voor zo'n actie." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp (welzijn) geeft toe dat de positie van de twee opbouwwerkers in Schiedam "op losse schroeven" staat. Ook wil hij niet garanderen dat de twee in Schiedam kun nen blijven werken. Hiermee maakt de wethouder een einde aan de speculaties op een mo gelijk ontslag van de opbouw werkers. PvdA-fractleleider Gé Brouwer noemde die be richten vorige week nog "on juist". „Ik heb mijn verantwoorde lijkheden ais wethouder geno men," verklaart wethouder Hafkamp, die pas gisteren voor het eerst commentaar op de zaak wilde geven. De SSWO, die formeel werkgever ls van de opbouwwerkers, wordt op geheven. Dat, terwijl er nog (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Geld voor nieuwe plannen in de stadsver nieuwing is er straks niet meer. Dat vreest de Schiedam- se wethouder Van Tilborg, die gistermiddag met wethouders van 20 andere gemeenten in Den Haag protesteerde tegen de bezuinigingen van het Rijk. Schiedam dreigt volgend jaar slechts vijf miljoen gulden voor stadsvernieuwing te krij- SCHIEDAM Een 30-jarige voetbaltoeschouwer is zondag ochtend bewustelooos geraakt nadat hij een voetbal hard te gen het hoofd heeft gekregen. De man, J.H.H., stond te kijken bij een wedstrijd van de Schie- d&mse club SVDPW in het sportpark Har ga. Andere sup porters belden de GGD. Die trof de man aan in een "knock- out-toestand" en nam hem mee naar het Schieland Ziekenhuis. De man heeft aan zijn onge wenste "kopbal" vermoedelijk een hersenschudding overge houden. SCHIEDAM Een Rijs- wijks bedrijf vond één van zijn voertuigen onklaar gemaakt terug op een parkeerterrein aan de Spoorbaanstraat. Onbe kenden hadden alle vier ban den lekgeatoken met een mes. De schade bedraagt 1200 gul den. gen, In plaats van de eerder beloofde negen miljoen gulden. „Als we niet uitkijken wordt de stadsvernieuwing in Schie dam gehalveerd," zei de wet houder gisteren vlak voor zijn vertrek naar Den Haag. Som mige van de 21 gemeenten zou den zelfs 70 procent minder geld overhouden, als de rijks- bezuinigingen doorgaan. Zelf heeft Van Tilborg zijn partij genoten in de Tweede Kamer (WD) al van zijn verontrus ting op de hoogte gesteld. „Dat kostte me moeite, want ik be grijp als WD'er best dat er bezuinigd moet worden". Maar een teruggang van ne gen naar vijf miljoen gulden gaat hem te ver. Talloze plan nen dreigen op de lange baan te moeten worden geschoven. Als voorbeeld noemt Van Til borg „het Boerhavepleln. De woningen zijn daar puur slecht, dat weet iedereen. Maar nu ontneemt het Rijk ons de kan3 daar iets aan te doen." Ook houdt de gemeente geen geld meer over om de subsidie voor particuliere wo ningverbetering uit te breiden. Mocht de bezuiniging toch doorgaan, dan zal de gemeen teraad nog lastige knopen moeten doorhakken. „We zul len moeten gaan kiezen," aldus de wethouder. Schiedam heeft momenteel voor 16 miljoen gulden aan plannen klaarlig gen, die men de komende jaren wil uitvoeren. Die betreffen on der andere de Brugmanstraat, de Hoofdstraat, het GTB-ter- rein en de Sommelsdijkse- straat. Wat de wethouder vooral "grieft" ls het feit dat Schie dam juist "een behoorlijke start heeft gemaakt met veel plannen. Nu worden we ineens weer afgeremd." Schiedam is al jarenlang een zogeheten "ISR-gemeente", hetgeen ga rant stond voor forse rijkssub sidies voor stadsvernieuwing. Die regeling wordt per 1 ja nuari beëindigd. *rtm. -"'AA '7, 's Afa# iSïiiSïSfcjÖ SCHIEDAM 700 pakjes sigaretten ter waarde van 3,000 gulden zijn gestolen uit een winkelpand aan de Hoogstraat. De dieven drongen de winkel (in de nachtelijke uren) binnen door de voordeur te force ren. Ook ls ingebroken in twee woningen. (Jit een woning aan de Vondellaan werd een tas van de bewoner ge stolen. Hierin zaten girobe taalkaarten en persoonlijke bescheiden. Een bewoner van de Vlaardingerdljk werd gedupeerd door de diefstal uit zijn huis van een videorecorder, banden en een radio. De waarde van de goederen is 1350 gul den. Onbekenden hebben een auto op het parkeerterrein bij zwembad Groenoord opengebroken. Zij namen een tas mee met een porte monnee "(inhoud: 150 gul den), een rijbewijs en een paspoort. Een ruitje werd ingeslagen. geen nieuw "werkgéverslnsti- tuut" voor het opbouwwerk is. Hafkamp: „Langer wachten was onverantwoord geweest." De wethouder bestrijdt de kritiek dat hij bezig zou zijn „om het hele opbouwwerk af te breken". Nog deze maand zal hij zelf met een voorste! ko men voor een „nieuwe struc tuur in het opbouwwerk". Of de twee werkers Armand van Puyvelde en Anton van Bijnen in die structuur een plaats krijgen, ls onzeker. Mogelijk krijgt het opbouwwerk een an dere inhoud. ,JDan hangt 't van de twee zelf af of zij willen blijven," aldus Hafkamp, De wethouder geeft de SSWO een flinke veeg uit de pan. „We waren het er al lang over eens dat de SSWO moest worden vervangen door een andere structuur. Maar de SSWO heeft verzuimd tijdig haar ad ministratieve gegevens op ta fel te leggen. Op de koop toe deed zij de laatste tijd onver antwoorde uitgaven. Dat be dreigde de gemeente met een financiële strop. Dus is eigen lijk de SSWO verantwoordelijk voor de gevolgen." Als andere oorzaak voor zijn tijdnood wijst Hafkamp het langdurige overleg van de be wonersverenigingen aan. „Zij mochten een voorstel doen voor de nieuwe structuur van het opbouwwerk. Maar men is er in zes, zeven maanden niet uitgekomen. Dan moet de wet houder op een gegeven mo ment de knoop doorhakken. Do« ik dan niet, dan krijg ik van de gemeenteraad het ver wijt dat ik mijn verantwoorde lijkheden niet neem." Hafkamp zegt zich te reali seren dat hij alie betrokkenen onder druk zet. „Men moet nu maar hom of kuit kiezen," al dus de wethouder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie is op jacht naar een Vlaardingse automobilist, die is doorgere den na een aanrijding met een overstekende voetganger. Zon dagmiddag reed hij op een oversteekplaats aan de P.K. Onneslaan het 7-jarJge meisje Henriëtte aan, waarna hij er met hoge snelheid vandoor ging. Het meisje moest in het Schieland Ziekenhuis worden opgenomen met een zwaar ge kneusde enkel. Getuigen no teerden het kentekennummer van de auto, zodat de politie in middels weet naar wie men moet zoeken. Een andere aanrijding vond plaats op de kruising van de Nieuwe Damlaan en de Burge meester Honnerlage Grete- laan. Daar schepte de auto van de Schiedammer W.F.L. de overstekende vrouw M.H. (76). de vrouw ls naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Donderdag 15 november spe len Luc Lutz, Trins Snijders. Liz Snoyink en Derek de Lint „Slip pers". een blijspel van Alan Ayckbourn in de vertaling van Walter Kous. Twee jonge men sen willen trouwen, maar er staat één kleinigheid in de - weg. Zij moet een eind maken aan de relatie met een oudere vriend, van wie hij denkt dat het haar vader is. En de oude re vriend meent in de jonge man de minnaar van zijn vrouw te zien. Toegangsprijzen: f 22.50; 20 en 17,50; Pas 65 en CJP 17.50. Voorverkoop vanaf 9 november. Zaterdag 10 november, 20.30 uur: De Volharding met Bernlef op doorreis. Bernlef leest teks ten van hemzelf, Tranströmer, Voliejo en Schwitters en De Volharding speelt. Toegangs prijzen: ƒ9,-; Pas 65 en CJP ƒ7,50. Dinsdag 13 november: film Monthy Python's „The meaning of life". Woensdag 14 novem ber: 5 kinderfilms over het the ma verliefdheid, gespeeld en gemaakt door Vlaardingse kin deren. Vrijdag 9 en zaterdag 10 no vember treedt Dimitri van To ren op in Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam. De 45 jaar oude bard uit Breda brengt een liedjesprogramma, dat „En soms waait er zoiets als vrede door mijn hart" heet. Aan vang 21 uur. Toegangsprijzen: 10,-; CJP 7,50. Kinderen van 4 tot 10 jaar kun nen op 10 november om 14 uur terecht voor huis-clown Woudi met het programma CarreeToegangsprijs 3,50. Op 17 november speelt Woudi „Poppenkraam". Op donderdag 8 november - speelt de salsa-band Mayafra in het nog steeds naamloze theatercafé van het Passage Theater te Schiedam. Aanvang.--;r 21 uur. Toegang gratis. Hans Dorrestein treedt op don- v derdag 8 november op in café D'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat 5 te Vlaardingen. Onder de titel „Het rancune park klein Dorrestein" bezingt hij met zijn zwartgallige humor de uitwassen van de hedendaagse - maatschappij. Aanvang 21 uur. Toegang gratis. Het Haags Marionettentheater speelt op woensdag 7 novem- tiJ. ber in Theater De Schuurkerk te Maassluis „De Gouden Schelp". Bartje Bolleboos maakt een reis naar de bodem van de zee. Aanvang 14 uur.- Entree 3,50. De film „Winden waaien om de J rotsen", een vervolg op „En eeuwig zingen de bossen", beide van Gustac Icicky, draait op donderdag 8 november om', J 14 en 20.30 uur. Problemen en een opbloeiende liefde. Entree 's middags 5,-; Pas 65 2.50 en 's avonds 7,50; CJP en Pas 65 6,-. Vrijdag 9 november begint bij de VVV in het stadhuis de 'V. voorverkoop voor het optreden, ,1 van „Het Klein Orkest" op 23 november. Tot en met 12 no- vember kunnen bij de VW 1 toegangskaarten worden ge kocht voor de tweede voorstel ling van het Nederlands Dans Theater in Scheveningen op 24 november. Er rijdt weer een gratis bus. Op het programma staan twee balletten van Jiri Kyiian. SCHIEDAM Niet de plaatselijke poli tiek, maar het ver zet tegen het rege ringsbeleid zal inzet zijn van de PvdA bij de eerstkomen de gemeenteraads verkiezingen in maart 1986. Dat vait at te lelden uit een publicatie van afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer In de Voorwaarts, het plaatselijke PvdA-blad. Van der Veer schrijft daarin: "Naar verwachting zal dat (de raads verkiezingen - red.) de eerste keer zijn dat de bevolking zich werkelijk kan uitspreken over het beleid van deze re gering. Ongetwij feld zal dit kabinet in het laatste jaar nog wat leuke din gen doen om te proberen het wan hopig slechte be leid In een wat be ter daglicht te stel len, maar wij zullen niet nalaten deze mooi gekleurde zeepbellen door te- prikken en te wij zen op de werkelij ke gevolgen van het slechte rege ringsbeleid voor grote delen van de bevolking." In hetzelfde artikel roept Van der Veer nog PvdA-leden op - zich aan te melden als kandidaat-ge meenteraadslid. SCHIEDAM "Voor mensen die In de WW. RWW of ABW zitten, biedt de speel-o-theek ikkie mogelijkhe den om hun tijd nuttig en aange naam te beste den." Met deze re- clame-achtige tekst probeert speel-o-t heek Ikkie nieuwe vrijwilligers te wer ven. In een persbe richt meldt Ikkie dat het zich heeft laten opnemen in de vrijwilligers-va- caturebank bij de Trechter, het werk- lozenproject van de gemeente. Ikkie tracht zich zo goed mogelijk te "verkopen" voor potentiële kandida ten. "Ons motto is: Bij Ikkie kunt u speelgoed lenen voor een prikkie!". En verder: "Spelen Is erg belangrijk voor de ontwikke ling van het kind. Speten is: iets doen, iets voelen, iets denken, kort om bezig zijn." Achter deze mo derne aanpak var» Ikkie gaat overi gens een flink te kort aan vrijwillige hulpkrachten schuil. VLAARDINGEN Het aantal inwo ners van Vlaardin gen is in september met 17 personen teruggelopen tot 76.064. Sinds 1 ja nuari is het bevol kingstaf nu vermin derd met 4Q2 inwo ners. Er werden in september 76 ba by's geboren (46 Jongens en 30 meisjes) en 41 per sonen overleden, in Vlaardingen vestig den zich 177 perso nen, de stad werd verlaten door 229 inwoners. Bij ver huizingen binnen de gemeente waren 430 personen be trokken. Tegen 67 huwelijken stonden S 16 echtscheidiir. «Sit gen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1