Minder aanloop in wijkgebouwen Man slipt tegen lantaarnpaal Woningzoekenden speuren in bouw Wiegman blij met nieuwe expositie Wegwijzer Voetballer kopte mis Tafeltennis met oudjaar Kot taf Driemaasstede 'voelt' bezuinigingen Moeders beginnen huiskamer-crèche Voor/ 20.000 weg WS II 2 4*'4v: Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het woonwagencentrum moet snel-een betere plek in de stad krijgen. Die les trekken de meeste gemeenteraadsfracties uit de spectaculaire actie van 30 woonwagenbewoners. In het algemeen wijst de Schiedamse politiek de „gijzeling" van de burgemeester scherp af, maar men noemt de actie wel begrijpelijk, in het licht van de vele problemen waarmee de woonwagen bewoners kampen. Spanningen Met groot materieel wordt de stortplaats aan de Schiekade opgeruimd na de 'gijze lingsactie' van de om wonenden. Minder uit Supermarkten Kunstenaar Theo Wiegman is blij met expositie in Spijkenisse. HET VRIJE VOLK* schiedam 18 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 "b'bV!«.*^ r 'jK, •i^x :3&i ït&s&'ï: Woonwagenkwestie snel goed rege en PvdA-fractieleider Gé Brou wer herhaalt de woorden van burgemeester Renter Scheeres door te spreken van „een drup pel die de emmer deed overlo pen. Je weet dat de emoties van deze mensen het kookpunt al naderden, door die slechte woonomgeving en dat haven- slib, dat aan de andere kant van het centrum is gestort. Komt daar dan nog een lading gifgrond van de gemeente bij, dan voelt men zich helemaal in de kou gezet." WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk bekritiseert de actiemethode van de woonwa genbewoners het scherpst. „Zo mag men de boel niet aanpak ken in Schiedam. Met deze burgemeester valt altijd goed te praten, zonder dat je haast zijn lijf beschadigt. De actie voerders moeten uitkijken dat ze niet een tegengestelde reac tie van de politie krijgen. Die kan denken: als het zó moet, dan kan je me wat." Herman Noordegraaf vn de PSP/PPR-fractle: „De burge meester zelf weigerde van een gijzeling te spreken. Er is geen geweld gebruikt, dat zie ik als belangrijkste pluspunt voor de woonwagenbewoners. Nu is weer eens duidelijk geworden hoe groot het ongenoegen bij hen is over allerlei zaken. Als je bedenkt dat vandaag (don derdag) de bezwaarschriften tegen een nieuw woonwagen centrum aan de Koekoekslaan precies twee jaar in de la lig gen, is er geen reden voor feest. Dan moet er snel Iets ge beuren." Voor Adrie Reljnhout (D'66) kwam de actie van de woonwa genbewoners niet onverwacht. „De spanningen waren al groot. Als er dan zoiets als een gifstort bovenop komt, d&n ontploft de zaak. Door afspra ken binnen de WD/PvdA-coa- litie staat een nieuw woonwa gencentrum in de koelkast. Ja, af en toe zegt het college wel: wij zijn aan het zoeken naar een plek. Maar de woonwagen bewoners willen wat zien." Fractieleiders van CDA en CPN waren gisteren buiten de stad en niet bereikbaar voor commentaar. Alle fracties in de raad steu nen het besluit van burgemees ter Scheeres om de stortplaats van verontreinigde grond (uit het Spinhuispad) bij het woon wagencentrum weg te halen. Ook deelt men de kritiek, die Scheeres zelf al verwoordde, dat het fout is geweest niet tij dig met de woonwagenbewo ners over de gifstort te over leggen. Gé Brouwer (PvdA): „Dat soort fouten moet je niet maken. We hebben niet voor niets een afdeling voorlich ting." ¥>.s-&y v.' vfc» 'j ö- f% A fss'W ,S, SCHIEDAM Tegen het storten van verontreinigde grond nabij het woonwagen centrum aan de Schiekade konden tot en met maandag 5 november bezwaarschriften worden ingediend. Dat beves tigt het Openbaar Lichaam Rijnmond. Donderdag 1 no vember was de gemeente ech ter al met storten begonnen. Rijnmond heeft daar toestem ming voor verleend, omdat het een "haastklus" betrof. Formeel valt de gemeente niets te verwijten, omdat zo'n procedure vaker wordt ge volgd in noodsituaties. In dit (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotter damse wijkgebouwen (bijvoor beeld De Klimmende Bever in IJsselmonde en Odeon in het Oude Westen) trekken samen minder bezoekers. Hun aantal Is verminderd met 6 percent tot circa 2,1 miljoen mensen. Ook de buffetomzetten zijn on- SCHIEDAM Na een slip partij op de Oranjebrug is een 40-jarige Rotterdamse auto mobilist met zijn voertuig te gen een lantaarnpaal gereden. De man werd met onbekend letsel naar het Schieland zie kenhuis gebracht. Volgens de politie was op het moment van het ongeluk, kwart over zes dinsdagochtend, het wegdek op die plaats nat waardoor de man de macht over het stuur verlopr. De wagen werd zwaarbeschadigd door een ta kelwagen weggesleept. danks een prijsverhoging ge daald. De teruglopende belangstel ling voor wijkgebouwen wordt in het jaarverslag 1983 van de Raad voor de Gemeentelijke Wijkaccommodaties gedeelte lijk verklaard door de inko mensontwikkeling. Mensen hebben minder te besteden, en geven wanneer zij toch op stap gaan minder uit. De tweede oorzaak voor de vermindering van bezoekers zoekt de Raad in de gemeente lijke bezuinigingsoperaties, waardoor verschillende gebou wen op hun programma moes ten snoeien. Ook de bezuinigin gen op de Rotterdamse Muziek en Dans School en het verdwij nen van GSD-kantoren haalt de loop uit gebouwen. De Rotterdamse wijkgebou wen, die samen 10 percent meer uitgaven en 6 percent meer ontvingen (in totaal re spectievelijk 19,5 miljoen tegen 8,5 miljoen gulden) wijzen op een aantasting van de oor spronkelijke gedachte: wijkge bouwen zouden een soort so ciaal-culturele supermarkten worden, waar elke wijkbewo ner kon halen wat hij wilde. geval diende de stortplaats voor de met lood vervuilde grond uit het Spinhuispad, dat dringend geschikt moest wor den gemaakt voor woning bouw. Overigens blijkt achter af dat de plannen voor die wo ningbouw aanzienlijke vertra ging hebben opgelopen, zodat (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niet een toe schouwer, maar een voetballer is zondag bewusteloos geraakt .nadat hij een bal verkeerd op zijn hoofd had gekregen. Het ging hierbij om een 30-jarige speler van de vereniging SVDPW. Eerder deze week meldden wij foutief dat een supporter Unock-out raakte. De onfortuinlijke voetballer loopt, na een behandeling in het Schieland Ziekenhuis, in middels weer op eigen benen. SCHIEDAM Het jaarlijk se schooltafeltennistoernooi voor scholieren wordt dit keer gehouden op maandag 31 de cember. Mensen die mee wil len doen moeten zich vóór 15 november aanmelden bij het secretariaat van de Centrale Schoolsportcommissie in het Stadskantoor. De wedstrijden worden vanaf negen uur 's och tends .tot half zes 's middags afgewerkt in sporthal Mar griet. Het toernooi is bedoeld voor de leerlingen van de vier de, vijfde en zesde klassen van het lager onderwijs en alle klassen van het voorgezet on derwijs. haast niet was geboden. Nadat woonwagenbewoners via een "gijzeling" van de bur gemeester de verwijdering van de stortplaats aan de Schiekade hebben afgedwon gen, wordt de giftige grond voorlopig ondergebracht in een depot aan de Nieuwe Wa terwegstraat. Daar ligt ook de grond (vervuild met olie en cyaniden) uit het GTB-terreln aan de Dwarsstraat opgesla gen. Het gaat hier om een "nood oplossing". Het college heeft eerder wel opslag van de lood- grond aan de Nieuwe Water wegstraat overwogen, maar dit om financiële redenen afge wezen. Hans van der Vlist, hoofd civiele werken: „De GTB-grond wordt daar ver moedelijk in 1986 al wegge haald. Het bedrijfsleven is dan ver genoeg met methoden om cyaniden eruit te halen. An ders ligt dat met Jood." Van der Vlist vreest dat de loodgrond enkele jaren langer moet blijven liggen. „Het ge volg daarvan is weer dat het terrein aan de Nieuwe Water wegstraat niet kan worden verkocht, als bedrijfsterrein bijvoorbeeld. Dan kan de ge meente er niets aan verdie nen." De kosten voor de verwijde ring van de stortplaats aan de Schiekade zijn niet hoog, aldus Van der Vlist. „We moeten al leen de extra ritten van de vrachtwagens betalen. We hadden er in drie dagen tijd zo'n 3.500 kubieke meter grond gestort." Hij schat de "tegen valler" op enkele tienduizen den guldens. Veel woonwagenbewoners keken gisteren met instem ming toe bij het komen en gaan van de vrachtauto's, die nu omgekeerd werk deden. Al vanaf zeven uur *s ochtends was men aan de slag. ,,'t Schiet lekker op," aldus een reactie uit het woonwagencentrum, waar deze dagen een sfeer van overwinning heerst. Adri Reijn- hout (D'66): trAls er zoiets als een gifstort bovenop komt, dan ontploft de zaak." irssjs Gerard Ver hulsdonk (VVD): ,£)e actievoer ders moeten uitkijken dat ze niet juist het tegen deel berei ken." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouwvak kers die bezig zijn met de nieuwbouw In het centrum worden de laatste dagen nauw gezet in de gaten gehouden. Gewapend met een brochure van de gemeente nemen steeds vaker toekomstige bewoners een kijkje op de bouwplaats. „Mensen die geïnterresseerd zijn moeten ter plekke een wo ning uitkiezen. Het is een te in gewikkeld bouwplan om vanaf papier te kunnen beoordelen," zegt R. J. W. van der Noll, staf medewerker van Algemene Zaken. Hij is belast met het toewij zingsbeleid van de gemeente: „Ik schat dat er tot nu toe, voor de 164 woningen, zo'n hon derd mensen zich hebben laten inschrijven. Zij zijn Inmiddels aangeschreven en hebben de brochure ontvangen." Nadat de gegadigden een huls hebben uitgezocht, kun nen zij met hun voorkeur naar het Bureau Huisvesting. Daar worden zij dan voor een be paalde woning ingeschreven. Sommige mensen staan vol gens Van der Noll al ruim an derhalf jaar op de lijst en krij gen min of meer voorrang. „Vroege vogels mogen wel eens -worden beloond," vindt hij. Hoewel de woningen nog al lemaal in de steigers staan en de gehele dag het geluid van hamers en hijskranen klinkt, begint de gemeente al met het inventariseren van de geïnte resseerden. Vanaf morgen is het gemeentelijk informatie- kantoortje aan de Hoogstraat 34 elke vrijdag geopend. Men sen die vragen hebben over het "plan Bagijnhof kunnen daar bij medewerkers van het Ge- meenteljk Woningbeheer en Bureau Huisvesting terecht De informatiewinkel is steeds geopend van tien uur 's ochtends tot half drie 's mid dags. SCHIEDAM De Schie damse kunstenaar Theo Wieg man (76) is in z'n nopjes met de onlangs geopende tentoon stelling van zijn werk in Splj- kenisse. In dikke drommen lie pen de bezoekers waaronder veel Schiedammers, zaterdag lange de ongeveer veertig kunstwerken die in het Oude Raadhuis zijn opgehangen. „Ik heb al vier werken verkocht. Het loopt allemaal prima," zegt de bejaarde kunstenaar die door vrienden en bekenden steevast met "Doop" wordt aangesproken. Wiegman is herstellende van een zware operatie enkele maanden geleden. Aangetast door suikerziekte moest een van zijn benen voor een groot dee! worden afgezet. „Ik heb ondanks dat toch hard gewerkt de laatste tijd," zegt de kuns tenaar. „Ik heb vooral kleine zcU'lderijtjes gemaakt." Enke le van die nieuwe werken han gen tussen oudere in Spijkenis- se. Het is ongeveer een jaar ge leden dat de bekende Schie dammer voor het laatst expo seerde. In het Stedelijk Mu seum werd ter gelegenheid van zijn 75 ste verjaardag een tentoonstelling ingericht. De nestor van de Schiedam se kunstwereld heeft in Spljke- nisse zowel abstracte als rea listische werken opgehangen. Ook zijn er enkele zogenoem de "monotypes", steendrukken die slechts éénmaal zijn afge drukt. „Ik heb veel medewerking gehad van het Stedelijk Mu seum in Schiedam", vertelt Wiegman. „Zij hebben de lijs ten voor de schilderijen ge leend. Die heb ik zelf niet." Tot begin december is de tentoonstelling dagelijks te zien in het Oude Raadhuis, Noordelnde 7 in Spijkcnisse. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam; Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266S46 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient de woensdagochtend voorafgaand aan de donderdag van plaatsing in ons bezit te zijn, FILMCLUB De stief ting Film club Schiedam ver toont vrijdag 9 no vember de under- groundfilm Subway Riders van de New Yorkse regisseur Amos Poe. In de speelfilm draait het om het grote stads leven. Art Zindo, de hoofdpersoon, is een waanzinnige schrijver die in de ondergrondse me tro-stations men sen vermoordt. De film met detective- elementen begint om 21.30 uur. zaal open 20.30 uur. Toegang donateurs f 2,59. Gebouw de Teers',oof, Nieuw- straa 12. Köi TSHUYS Tot 1f november Is in Ga'rie 't Koets huis, uange Haven 78. iel 739950. beeldhouwwerk te zien van de Schie damse Clara van de Water en de Braziliaanse Gloria Pecego. Alleen Lentefeest Bij de stichting Lentefeest rollen vanavond weer de balletjes op de we kelijkse bingo avond. Om acht uur precies wordt het eerste nummer om geroepen terwijl om zeven uur de zaal open gaat. Morgen is er in het pand van Lente feest, Broersvest 101, een mini-rom melmarkt. Deze duurt van tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags. Handwerkclub De handwerkclub in bejaardencen trum Thurlede biedt op volgende open in de week einden en op don derdag. Toegang gratis. SCHIELAND Willem Janssen en Tanneke Baren- dregt exposeren met respectievelijk schilderijen en gouaches en kera miek in de galerie van het Schleland- ziekenhuis aan de Stadhouderstaan 98. De galerie is dagelijks geopend van 8 tot 20 uur. Tot en met 18 no vember te zien. KUISVROUWEN Dinsdag 13 novem ber gaan de leden van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen op ex cursie naar de nieuwe bibliotheek in Rotterdam. Deel name I,-- per persoon. Verzame len om 9 uur bij be ginpunt lijn 8 op het Hemaplein. Op geven bij mevrouw B. Roelants, tel. 268921 of aan me vrouw M. Hoogslag, tel. 705971. :;;y BLAUWE BRUG, Toneelgroep Diskus- speelt vrijdag 9 no-;; vember hun nieuwe stuk Kosten op het sterfhuis in ont moetingscentrum de Blauwe Brug, Bachplein 590. Aanvang 20 uur. Toegang/ 1,—. Een Yopje koffie gratis. WEEKEIND- DIENSTEN Het Schielandzie- - kenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde - EHBO-dienst. tel. 733733. Ambulan- ce, tel. 333300. Huisarts: beilen met de boodschapt r pendienst, tel. 206611. Spoedre- cepten, tel. 261480. Tandarts: spreek uur op zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur Dr. J. H. Cornelisse, Buys Baliotsingel 67, tel 153461. week dinsdagmid dag haar zelfge maakte spullen te koop aan. Geïnte resseerden kunne .1 zodoende hun "Sint Nicolaaslnko- pen" doen. Tafella kens, babykleer tjes, poppen, kus sens en kleedjes zullen worden aan geboden. De markt is van twee tot vier in het centrum aan de Nieuwe Dam- laan. Hagestein Adjudant W. Hage stein van de Ge meentepolitie Schiedam neemt morgen afscheid van zijn werkgever. Hij krijgt functio neel leeftijdsont slag. Van kwart voor drie tot vier uur "s middags is er* een receptie op het hoofdbureau aan de Lange Nieuw- *r straat. Van een onzer ver slaggevers SCHIEDAM Het verpleegtehuis Driemaasstede heeft de gevolgen van de bezuinigin gen vorig jaar goed kunnen merken. Het bestuur en de directie zeggen dit in het jaarverslag over '83 dat on langs verscheen. Zo moesten de bouwplannen voor een "filiaal" In Maassluis in de ijs kast. De leiding prijst zich gelukkig dat er niet moest worden beknibbeld op de arbeidsplaat sen. Verwacht wordt dat begin '86 de eerste paal voor een ver zorgingshuis met 150 bedden de grond in kan. Ais gevolg van een al gehele bouwstop voor verzorgingste huizen, die vorig jaar van kracht werd, moest Drie maasstede de bouw begin dit jaar uitstellen. Eind '83 stonden 122 mensen inge schreven voor een plaatsje in het ver pleegtehuis. Voor. het merendeel van de mensen is de wachttijd zo'n 105. dagen. Gemiddeld bewoonden 268 mensen het ver- pieegtehuis in '83. VLAARDINGEN Een gewoon woon huis in het centrum biedt sinds enkele dagen onderdak aan peuter-dagver blijf "Pinkeltje". De crèche Is een Initia tief van twee Vlaar- dingse moeders, die vinden dat de mogelijkheden voor kinderopvang In Vlaardingen veel te beperkt zijn. Bo vendien menen zij, dat peuterspeelza len en kinderdag verblijven te duur zijn. Begin september werd het idee ge boren om zelf met een crèche te be ginnen. Carla, moe der van een 3-Jari- ge peuter, wilde haar zoon opgeven voer een peuter speelzaal. Ze kreeg te horen dat er een wachtlijst van 2 Jaar was. Mensen uit haar omgeving bleken dezelfde er varingen te heb ben, Lenie van den Hooven, moeder van twee dochters van 3 en 5 jaar: „Ouders die nood gedwongen moeten werken, kunnen hun kinderen nog geen eens ergens onderbrengen. En overal zijn de prij zen onwijs hoog. De twee vrouwen besloten toen maar zelf hun probleem op te lossen. Met hulp van anderen richtten ze de wo ning van Carla in als crèche. Speel goed, twee hemels blauw geschilderde boxen, een matras je met lapjesdeken. een hobbelpaard, kleurpotloden, bed jes en een poppen kast kregen ze van alle kanten aange boden. Enkele ad vertenties in een plaatselijk huis- aan-huisblad lever de een lawine van enthousiaste tele foontjes op. „Wij hebben veel reac ties van ouders ge had", vertelt Lenie. „De telefoon stond hier roodgtoeiend." Na een contactmid dag en -avond met de ouders van hun toekomstige klant jes begonnen Lenie en Carla deze week enthousiast met hun eigen crèche. Verdeeld over ver schillende tijdstip pen, zorgen ze voor 25 kinderen in de leeftijd van 0 tot 4 jaar, waaronder hun eigen kinderen. De ouders betalen 1 gulden per uur. Voor dat bedrag krijgen de kinderen limonade, melk, thee en een lange vinger. Een maal tijd kost 2 gulden. De crèche is ge opend van 8 tot 18 uur. Tot nu toe gaat het goed met Pinkeltje, vinden ze. Lenie: „We hebben geen centje last met de kinderen. Ze spelen zo leuk met elkaar en ze hebben wei nig ruzie." De toekomst ziet er echter minder rooskleurig uit. Omdat de crèche onderdak biedt aan, "vijl of meer kinde- - ren uit drie ol meer gezinnen" valt zij onder de Verorde-" ning op de Kinder centra. Deze ge meentelijke veror-- dening stelt stren- -- ge eisen op het ge- bied van de inrlch-' ting, kwaliteit van - het personeel en hygiöne. De afde ling Bouw- en Wo- ningtoezicht van gemeentewerken - •- controleert de nale- ving. Tot nu tools- de crèche nog niet 'ontdekt', maar zo-;" dra dit gebeurt moet gevreesd worden voor het voortbestaan, om- -H dat niet aan alle eisen voldaan wordt. Overigens kunnen B. en W. ontheffing verlenen' van bepaalde eisen. SCH'^DAM Bij een inoraak In een woning aan de Wil lem Pijperstraat is voor 20.000 gulden aan sieraden en geld verdwenen, DAj daders zagen kans de woning te betre-/ den docr de voor-- deur te forceren..!t i

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1