.fancy-fair voor Indianen )n Bolivia 'Er moet eerst 'n éngeluk gebeuren' I bekken bij overval li 9!SSÊS(i m Vergunning abortus onomstreden Tramlijn 1 korter mUÊKÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Verkeersbeleid? 'n voetzolen! 100 kilometer film? 'liiets te doen tegen racistisch pamflet' Extra dag voor graveren fiets Diefstal op de dag ilÉl®i§ i Dief ontsnapt: vals adres Sch j v (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onderzoeken hebben een vijf eeuwen oiid kerkhof gevonden in de bodem aan Spinhuispad. 17 lijkkisten met stoffelijke res- tjeR zijn de „verrassende en bijzondere vondst", die gisteren direct is aangemeld bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amers foort. Het kerkhof heeft in de achtertuin van een klooster gelegen, in het begin van de vijftiende eeuw. en kruiwagens aan de slag ge gaan om de ondergrond op zijn historische waarde te beproe ven. Met succes, „We wisten dat in deze om geving het Sint Anna Convent klooster heeft gestaan," vertel len De Roo en Kaal. „Helaas hebben we daarvan nog geen oude funderingen aangetrof fen, maar de vondst van het kerkhof heeft ons wel een stuk dichterbij het klooster, ge bracht." Van het klooster zijn tot dusver alleen enkele bijge bouwen gelocaliseerd. In latere eeuwen hebben op en rond het Spinhuispad diver se andere bebouwingen ge staan, te weten Kaal en De Roo. Een boerderij, een lood- witmolen, branderijen, wonin gen en een schoolgebouw wa ren de opvolgers van het kloos ter. Enkele kisten uit het kerkhof zijn intussen geborgen. De Roo: „Het zijn eenvoudige, rechthoekige kisten zonder bij zonderheden, zoals een kruis. Ze waren afgedekt met een dikke laag klei, die de deksels van de kisten dwars door de stoffelijke resten heeft ge drukt Maar Je kunt toch wel duidelijk zien dat het om men selijke overschotten gaat" De vondst was mogelijk, doordat het bewuste terrein tot nihn een meter onder straatni veau is afgegraven. De verwij derde grond was vergiftigd mat loodwit. Zodra het terrein i£rH was, zijn Chr. de Roo van hef museum enL. A Kaal van IjeJ stadsarchief met schoppen SCHIEDAM De schelden- Je rector van de scholenge meenschap Splerlngshoek, pa ter J. Uijterwaal, heeft van- Jnlddag de grote fancy-fair in pet schoolgebouw geopend. Vandaag, morgen en zondag uroberen de leerlingen met het ^erkopen van allerhande goe- peren zo'n 30.000 gulden te ver garen. Dit geld is bedoeld als steun voor de Indianen in Boli via die slachtoffer dreigen te worden van de levendige co- païne-handel in dat land. Met het geld wordt radio-ap- paratuur gekocht zodat de In- dianendorpjes onderling con- fact kunnen hebben. De rom melmarkt is morgen van fwaalf tot vijf en zondag van één tot vijf 's middags. In te genstelling tot eerdere berich tten is de oud-lèérlingen-bijeen- Jcomst vanavond niet open baar.-..". 1 Ook is een reeks beerputten en waterputten van latere leef tijd-in het afgegraven terrein aan het Spinhuispad aange troffen. De Roo en Kaal, die in Schiedam ai veel oudheidkun*. dig werk hebben gedaan, ho pen nog een flink aantal dagen te kunnen doorwerken. „Er is wel haast bij," aldus het duo. Als zij klaar zijn wordt de enorme kuil met zand gedicht en gaan (iets later) de palen voor nieuwe woningen de grond in. Kil Onderzoekers De Roo en Kaal speuren onder publieke belangstelling naar de histo rische waarde van een terrein aan het Spinhuispad. SCHIEDAM Personeel en bezoekers van Zaal Irene heb ben een vermeende dief bij de politie afgeleverd die later weer aan de greep van de wet wis te'ontkomen. De man werd opgemerkt toen hij in de gar derobe van het zalencentrum rondhing. Iemand bleek twee honderd gulden te missen zo dat de verdenking zich direct op de man richtte. De politie werd gewaarschuwd en nam de verdachte mee naar het bu reau. Daar werden naam en adres genoteerd en kon de man wegens gebrek aan be- Ttfljs naar huis. Na een onder zoek kwam de politie achter de schuld van de verdachte. Toen zij op het adres ging informe ren bleek de man daar niet te wonen. Hij had een valse iden titeit opgegeven. SCHIEDAM Het Schle- land-Ziekenhuls heeft, evenals vele andere ziekenhuizen in Nederland, een abortusvergun ning aangevraagd. Terwijl die kwestie bij sommige andere ziekenhuizen nogal voor wat opschudding zorgde, is in het SchlelandZlekénhuia pro bleemloos tot aanvraag over gegaan. Een vergunning wordt verplicht gesteld in de nieuwe abortuswet. Wethouder Hafkamp (volks gezondheid) informeerde de gemeenteraad deze "week over het standpunt van het Schie- damse ziekenhuis. Algemeen, directeur K. G. W. Peters be vestigt dit. Volgens Peters zijn alle geledingen (bestuur, me dezeggenschapsraad) erbij be trokken en akkoord gegaan. SCHIEDAM Als voorloper van "de nieuwe tramlijn", wordt de route van lijn 1 vanaf 19 november korter. In plaats van aan de Honingerdijk komt het eindpunt te liggen op het Oostplein. Om de verbinding in stand te houden zal lijn 3 wor den verlengd naar de Honin gerdijk. Door de verandering s begonnen met het aansluiten van lijn 1 op de Rotterdamse Metro die op het Oostplein een station heeft. Als de "nieuwe lijn" in Schiedam is voltooid, ls er een verbinding van Woud- hoek-Noord naar Rotterdam- Alexander. Bfööfdonderwijzer Boven op het gewraakte kruispunt: "^Lk sluit acties op het plein niet uit." 'jytin een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vrijwel Jjyfëreen in Nieuwland is het ér over eens: De stoplichten op 'dè" kruising Nieuwe Damlaan/ Burgemeester Honnerlage Gretelaan moeten overdag weer gewoon werken. De proef de gemeente om de lichten flleen op bepaalde tijden aan e zetten is levensgevaarlijk. Set werkt hardrijden op de ieuwe Damlaan in de hand jnet alle gevolgen van dien. Drie scholen, enkele buurt verenigingen en bejaardencen trum Thurlede hebben ln een $>rief aan drie raadscommis sies hun ongenoegen over de jyéükeerslichtenproef - kenbaar «emaakt. "Er moeten zeker ^érSst ongelukken gebeuren," ;zegt de hoofdonderwijzer van jdaThorbeckeschool, Jacob Bo- yytt "Dan is er een argument uom"de proef te stoppen." i üBe.'.gemeente moest begin sdeze maand al pas op de >pï$its maken met haar experi ment. Het plan om de lichten $m"4Ésr.helemaal uit te schake- §eh werd bedolven onder een ajflftng kritiek. Uit de bus rolde ^uiteindelijk het compromis dat Wellichten op de tijden dat de Ischolen in de omtrek open en Wicht gaan zouden werken, fDjjgr het experiment wil de ge- «neente'ondermeer geld bespa- ^renenhet ongemakvoor auto mobilisten verkleinen. i/-? "Het gaat nietalleenóm de schoolkinderen," zegt Boven. "Aan de kruising ligt diensten centrum de 4 Molens waar veel publiek, vooral bejaarden, gebruik van maakt. Die moe ten ook veilig over kunnen ste ken. STUKJES Volgens Boven hebben be jaarden nogal moeite om van de ene naar de andere kant van de Nieuwe Damlaan te ko men. "Ze moeten tussen twee golven verkeer door zien over te steken- Aangezien deze men sen niet allemaal even snel zijn, gaat dat met stukjes en beetjes tegelijk." Onlangs werd een bejaarde dame op een van de - vier zebrapaden op het plein door een auto geschept De stoplichtenkweatle houdt ook de politiek danig bezig. In drie raadscommissies werd de brief ter sprake gebracht en kregen evenzoveel wethouders kritiek. "Ik vind dat er nog geen steekhoudende argumen ten zijn om de proef te stop pen," meende wethouder Luub Hafkamp (Welzijn) op aan drang van alle partijen in zijn commissie. Daarmee maakte hij duide lijk dat het college voorlopig nog heil ziet in het experiment. "Ik sluit acties niet uit," zegt hoofdonderwijzer Boven. "Je zou kunnen denken aan een. be zetting van het plein." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Zo'n kans krijg je nooit meer, hooguit misschien over twintig jaar,' verzuchten drie zusters Jo Pe- terboers (45), Annie van der Touw (37) en Nel Zandbergen (36). Hun plannetje is mi3iukt. Jo en Nel komen niet naast el kaar in hetzelfde portiek te wo nen. Zo gaat voor hen een unie' ke kans verloren om gezamen lijk de zorg voor hun ernstig gehandicapte zusje Gerda (34) op zich te nemen. Hun maandenlange inspan ning ls achteraf tevergeefs. Het bureau Huisvesting heeft de door hen zo fel begeerde woning aan een ander gezin toegewezen. Dat gezin had meer "punten" (in het toewij zingssysteem van huisves ting), was bovendien uiterst urgent in verband met even eens de handicap van één van de gezinsleden en had mo gelijk maandenlang moeten wachten op een nieuwe, ge schikte kans. Al die argumen ten hebben het tenslotte ge wonnen van het praktische voordeel van het voorstel van de drie zussen, aldus huisves ting. Huisvesting Al in april hebben Jo, Annie en Nel bij huisvesting aan de bel getrokken. Jo Peterboers zorgt al jarenlang alleen voor' Gerda, wat voor haar een zwa re belasting is. Op het moment dat de zusters hoorden dat Jo's buurvrouw aan de burgemees ter Van Ha^renlaan van plan was eind dit jaar te verhuizen, zagen zij hun kans schoon. Nel wilde haar huis in dc Woud- hoek verlaten om met haar ge zin naast Jo te komen wonen. Jo: "Als ik weg moet, dan is er niemand om voor Gerda te zorgen. Met Nel naast de deur heb ik wat meer vrijheid. We kunnen elkaar dan in noodge vallen even afwisselen. Nu moeten we eerst met Gerda in een rolstoel de hele stad door, plus al het gesjouw dat daarbij nodig is." Een prachtkans, vonden de zusters het vertrek van Jo's buurvrouw. Door het maanden tevoren aan te kaar ten moest dat toch uitvoerbaar zijn? Afwijzend Al in mei reageerde het col- "We hadden samen voor Gerda kunnen zorgen", aldus Nel Zandbergen (SB), Annie van der Touw (SI) en Jo Peterboers (45), rond het bed van hun jongere zuster Gerda Peters (S4). lege van burgemeester en wet houders afwijzend. Het inko men van Nel's echtgenoot was te hoog, er zijn gezinnen ln Schiedam die hogere urgenties hebben en de bewuste wonin gen aan de Burgemeester Van Haarenlaan zijn speciaal be doeld voor grote gezinnen, schreef het college. In een schrift heeft Jo bljge-, houden welke stappen de zus ters sindsdien hebben onderno men. Gesprekken met het hoofd van de afdeling huisves ting, met de burgemeester, met de wethouders Zijdeveld en Van Tilborg. "Iedereen zei tegen ons: we zullen ons uiter ste best doen het tóch voor u te regelen. Maar niemand wilde hier komen kijken hoe hulpbe hoevend Gerda ls. Daar had den ze geen tijd voor." Tehuis Nu het huis naast Jo aan een ander gezin is toegewezen, zijn de drie zusters hevig teleurge steld. 'De gemeente is te licht vaardig langs ons heengestapt. Ze dwingen je op deze manier om Gerda in een tehuis onder te brengen. Waar vind je dat nog in deze tijd, dat zwaar ge handicapte mensen gewoon in de familie worden verzorgd?" Jo Peterboers, Annie van der Touw en Nel Zandbergen po gen nu uit alle macht zelf een oplossing te bereiken. Ze heb ben advertenties geplaatst met een oproep voor wonlngruil. Jo: "Het gezin dat naast mij komt wonen wil best naar een ander huis in de buurt, als het maar even groot is en net zo geschikt voor bun gehandicap te zoon. Maar ja, de kans is klein, want dit zijn unieke hui zen." SCHIEDAM Naar nu pas bekend is geworden is een 74-jarige Schiedamse op vijf november slachtoffer gewor den van een tasjesroof. Dc vrouw stapte om half elf 's avonds op de Koemarkt uit de bus. Ze liep vla de Broersvest het Herenpad in waar zij van achteren werd aangevallen door een ongeveer 20-jarige jongen. Deze gaf haar een klap en een trap en probeerde de be jaarde de tas uit handen te rukken. Toen de vrouw om hulp be gon te schreeuwen maakte de jongen zich uit de voeten zon der de tas. Door een te hulp ge schoten automobilist werd de bejaarde vervolgens naar het Schieland ziekenhuis gebracht 'waar een gescheurd bekken werd geconstateerd. De vrouw ligt nog ln het ziekenhuis. De dader is nog voortvluchtig. HET VRIJE VOLK Schiedam VRÜSafG 16 NOVEMBER 1984 Onderzoekers stuiten pp eeuwenoud kerkhof v .V' Verkeersbeleid schijnt vaak onvriendelijk te moeten zijn. tenminste voor kinderen, grijs aards, mfnder-validen, wande laars en soms ook fietsers. Nu heeft het onbeschermd staan wachten bij bushaltes daar niet zo veel mee te ma ken, maar het bedremmeld staan kijken voordat je een zeebrapad over durft te steken natuurlijk wel. Die kwetsbare verkeersdeelne- mers worden niet omhuld door veelkleurig plaatstaal. Nooit kunnen en zullen zij hun mede slachtoffers zo passeren dat er sprake is van opspattende wa tervallen. Het weinige water J dat door hun schoenzolen op weg naar de hemel gaat, blijft steken in de omslagen van hun broekspijpen. Eén van de waardevolste ken merken van een progressief raadslid Is een autovijandelijk beleid. Nou zeg je dat liever niet, dus spreek je van een voetgangersvriendelljk uit gangspunt. Overal zijn de laat ste Jaren woonerven, voetgan gersgebieden, verkeersdrem pels en stoplichten verrezen. Stop dat vierwielige monster en leg die veelspakige brom- torren aan banden is al jaren lang de leuze. Kinderen en oude dames met Brabantla boodschappen wagentjes gaan voor. Hier en daar staat bij de gevaarlijkste kruispunten een vriendelijk wijkagent te contro leren, of het allemaal wel vol gens de letter, maar zeker naar de geest van het gemeentebe stuur wordt uitgevoerd. Dat schijnt een beetje veel af genomen te zijn. Je hoort Schiedammers in alle leeftijds categorieën steen en been kla gen. Zijn het niet de winkeliers op de Broersvest vanwege de tram dan zijn het zeker de be woners van de wijk Nieuwland en niet alleen omdat alles op gebroken ls, daar heeft men wel begrip voor. Je kan je niet aan de indruk onttrekken dat het gemotori seerde kapitaal weer Invloed aan het terugwinnen is. Het gemeentebestuur heeft iets leuks bedacht. Een experi ment dus. Om het verkeer wat sneller de stad uit te loodsen, hebben ze de stoplichten op de Nieuwe Damlaan op een laag pitje gezet, en de gevol gen zijn nu al te merken. Menig automobilist die op de Nieuwe Haven in de file heeft gezeten geeft op de hoek van de Vlaardlngerstraat zo'n dot gas dat hij, en natuurlijk ook zij, vrijwel door de vloermat trapt. Men denkt niet aan de bejaar- den van Thurlede die even naar de vier Molens willen. Men houdt geen rekening met- de kinderen die naar school willen en de Nieuwe Damlaan wel vier keer per dag over moeten steken. Nee hij denkt alleen aan het stoplicht op het Nleuwland- pleln: zal Ik het nog halen? Zijn collegawegpiraat denkt precies hetzelfde als hij lang achter de RET-bU3 heeft moe-T" ten wachten. Toevallig stond die ln de tunnel aan de andere kant van het Nieuwlandpleln. - Nog op het Nleuwlandplein springt hij In galop en zwenkt achter de bus vandaan de .:.c; Nieuwe Damlaan op en koerstr onverantwoord hard rijdend, naar de Nieuwe Haven. '"f- Een rot situatie die best voor- komen had kunnen worden als hst stadskantoor had geluis terd naar de bewoners van Nieuwland. Zij waren en zijn nog steeds tegen het experi- ment. Onlangs hebben zij zelfs brieven, zeg maar rustig, nood kreten afgegeven bij die ivoren toren op het Emmaplein. De buurtbewoners en de orga nisaties uit Nieuwland wisten v; dat de Nieuwe Damlaan als een exploderende slagader In hun wijk zou gaan werken wan neer de stoplichten uitgescha-' keld worden. En je ziet het. Af en toe is het een tomeloze bende, waar je je niet tegen kan verweren. Ja cob van Boven, de hoofdon- derwljzer van de Thorbecke- school weet heel goed waarom het gaat. Het gaat om de vei ligheid. Daarom moet het ex- X, perlment ook stoppen. Heel diep Is een duiveltje aan het spreken. Een experiment,-1 aan m'n voetzolen. Volgens mij willen ze minder verkeer heb ben op de Broersvest en óp' het Koemarktplein. Daar staat' het vol met stoplichten. Met mondjesmaat en in een slakke- gang gaan de auto's richting 's Gravelandseweg. c En wat doe je dan als automoe bilist? Je snelt over de Nieuwe Haven. Je Jakkert de Nieuwe - Damlaan af. Als je pech hebt, moet je heel even wachten voor het Nieuw-: landplein en dan liggen de we gen open. Richting Rotterdam en Vlaardlngen. Dat heet dan verkeersbeleid en daar vallen' dus geen bejaarden, kinderen, minder-validen, voetgangers' en wielrijders onder. Melndert Buytensluysér „Is die film hon derd kilometer lang?" vroeg één van de leerlingen van de vijfde klas van de Bernardus- school gistermid dag in de fllmcabi- ne van het Passa getheater. Nee, zó- lang Is die strook niet. Maar van de werkelijke lengte waren de scholie ren toch ook onder de Indruk. Vief kilo meter verderop is Immers ook niet naast de deur. Al dus één van de ge spreksonderwerpen tijdens een "kijkje in de keuken" van hët Passagethea ter, dat deze weken aan 22 klassen van zeven Schiedamse scholen wordt ge boden. Dat strekte zich over alle hoe ken en gaten van het theater uit. In de filmcabine, op het "grote toneel", In de kleedkamers van de artiesten. Ook krijgen de kin deren Iets te horen over de brandvei ligheid en voeren zij zelf een tonéejf, stukje op. En aan het einde van het bezoek gaan de kinderen ge schminkt en met een eigen strookje film (foto) naar huis. VLAARDINGEN Tegen het versprei den van racistische pamfletten is niets te doen. Dat zegt het college van B en W na vragen hierover van het WD-raadslld Jan Bulva. Onlangs hebben aanhangers van Jongeren Front Ne derland in de Vlaardingse bin nenstad pamfletten uitgereikt aan win kelend publiek. De verspreiders maak ten In hun bood schap bezwaar té gen het Instellen van de „anti-discrl- minatiewet". Hier door zou het niet meer mogelijk zijn een „vrije mening" te geven over bui tenlanders In ons land. Volgens de officier van justitie, die door de Vlaarding se politie van de zaak op de hoogte is gesteld, valt er wettelijk niets te doen aan de pam fletten. In de grondwet is de vrij heid van drukpers gegarandeerd, dus ook de vrijheid om racistische folders te maken. Waar mee tevens het be zwaar van het Jon geren Front Neder land van tafel wordt geveegd. Dankzij dezelfde grondwet kunnen zij wel degeliljk een „vrije mening" ge ven over de anti discriminatiewet. SCHIEDAM Het fietsgraveerproject heeft een extra dag ingelast voor de fietsbezitters die hun postcode in hun tweewieler wil len hebben. In de Blauwe Brug staan medewerkers van het project zater dag van tien uur 's ochtends tot twee uur '8 middags klaar. Het graveren Is gratis. Met het hulsnummer en postcode In het fra me, ls het voor de politie makkelijker gestolen fietsen bij de rechtmatige eigenaar af te leve ren. SCHIEDAM On bekenden hebben op klaarlichte dag twee portefeuilles uit een woning aan de Rembrandtlaan ontvreemd. De da ders wisten via het balkon de woning te betreden. In de kleinoden zat een bedrag van onge veer 550 gulden.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1