ieringshoek ere Henk Helvoirt: 'Ze zeggen dat ik een talentvol schilder ben' Sint kwam niet mét een vliegtuig Harpe Davids blij met eigen pand Steeds minder Schiedammers Na glasbak nu de papierbak Kortaf ügp- Afscheid na 42 Jaar Werkloosheid daalt verder Parkeergarage komt eraan Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Volle parkeerhavens en lange rijen fietsen maakten zaterdag duidelijk dat scholengemeen schap Spieringshoek op het goede paard had gewed. De grootste fancy-fair, die vrijdag tot en met zondag het hele gebouw op z'n kop zette, trok honderden bezoekers. Bij het binnengaan van het schoolgebouw was dat al meteen te merken. Een doordringende etenswalm ver mengde zich met het geroezemoes van de talloze be zoekers. Indianen Gelegenheid door Rein Woiters Aan het werk in de winkel van foto Niestad. „Mijn. werk is óók mijn hobby", lacht Henk van Helvoirt opgewekt. Ook een 'schoenpoet ser verdien de op de fan cy fair van scholenge meenschap Spierings hoek geld voor de in dianen in Bolivia. En een wel erg kleine leer- ling had so. z'n eigen ge dachten over de in de kraampjes aangeboden waar. Henk van Helvoirt aan de schildersezel onder het toeziend oog van zijn vrouw die hem in zijn hobby erg stimuleert. Gadegeslagen door honderden Schiedammer^ we^d Sinterklaas op het bordes van het, oude stadhuis,,L- verwelkomd. Later deed de Schiedamse jeugwhel .nog eens dunnetjes over. Ballon PTT HET VRIJE VOLK MAANDAG 19 NOVEMBER 1984 ipiiter stuurt tam naar goed einde Misschien hadden de organi satoren bij de ingang beter een kleine plattegrond in de han den van de bezoekers kunnen duwen. De fancy-fair was zo groot opgezet dat je iedere keer weer een nieuw stukje te genkwam. Allerhande spelle tjes, een rommelmarkt plus veiling, een restaurant, tiental len kraampjes op de hallen met vooral etenswaren (Ita liaans ijs!) tweedehandsplaten, SCHIEDAM De christelij ke muziekvereniging Harpe .Davids betrekt komende zater dag officieel een eigen onder komen aan het Faassenplein. Met deze gebeurtenis komt er een einde aan de jarenlange versnippering van het korps over diverse lokalen in de stad. Regelmatig waren de drum fanfare, het tamboerkorps, de mini- en majorettes en het harmonie-orkest in verschil lende schoolgebouwen te - ho ren. Er werd gebruik gemaakt van lokalen aan de Singel en de. Oostsingel. Harpe Davids betrekt nu een pand dat vroe ger dienst deed als depèndance van deHotenkfakersschooi.' Leden van de vereniging "hebben het nieuwe pand gron dig aan moeten pakken voor dat het "gebruiksklaar" was. Door de lange leegstand waren de lokalen doelwit van vanda len geworden. De officiële ope ning geschiedt door wethouder Herman Posthoorn (Cultuur) rond drie uur. Tussen twaalf en één zal de vereniging al spelend door Woudhoek en de Boterbuurt wandelen. boeken, en zelfs een schaaksl- multaan. In een aparte ruimte werd met behulp van een com puter de opbrengst van de fan cy fair nauwgezet bijgehou den.- Om maar aan te geven welke afmetingen deze had. De opbrengst van de fancy- fair en de andere activiteiten eerder in de week, gaat naar de indianen in het Zuidamerl- kaanse Bolivia. De straatarme indianen zijn een gemakkelijk slachtoffer voor handige za kenlieden die hen dwingen de hard-drug cocaïne op hun land te verbouwen. ..Wij willen van dat geld ra dio's kopen zodat de indianen- dorpjes onderling contact kun nen hebben," zegt de rector van de scholengemeenschap, pater Jan Uijterwaal, „Zo kun nen zij overleggen wanneer zij de spullen die ze nu verbouwen op de markt brengen en hoe je problemen in de landbouw kunt voorkomen. De dorpjes liggen er nu geïsoleerd bij." De leerlingen en leraren van Spieringshoek hadden van te voren een streefbedrag van 30.000 gulden vastgesteld. Za terdagmiddag gaf het compu tergestuurde saldo al een be drag van ruim 25.000 gulden aan. - .;"y ■■- „Gezien de drukte" moet het streefbedrag makkelijk haal baar zijn," dacht rector Uijter waal voor wie de fancy-fair een afscheidfeestje betekende. Na 23 jaar Spieringshoek gaat hij op 1 december met pen sioen. „Met veertienhonderd leerlingen is het niet zo moei lijk om veel mensen; te trek ken. Elke leerling neemt wel z'n vader of moeder mee." Die leerlingen lieten geen ge legenheid voorbij gaan om be halve hun ouders ook andere „Zes jaar geleden kwam er een man In de winkel en die praatte enthousiastover de schilderkunst. Hij heeft me verschillende van zijn werk stukken getoond en dat werk te op mij zéér aanstekelijk. Ik kocht van hem niet alleen twee werkstukken, maar schafte ook zelf 'n schilderse zel en verf aan. Ik wilde ook proberen of ik van zulke mooie schilderijen kon ma ken. Zelf zal Je me dat nooit horen vertellen, maar veel mensen zeggen dat Ik talent heb." Henk-Helvoirt is de beschei denheid in eigen persoon. De 43-jarige in Delfshaven gebo ren en getogen amateurschil der heeft zeker talent. Een be zichtiging van zijn presenta ties op het doek zijn een lust voor het oog. Hij schildert uit sluitend ijstaferelen en oude dorps- en stadsgezichten. Zijn. werken zijn echter niet te koop. „Daar begin ik beslist niet aan. Dan komt het zakelijke om de hoek kijken en is het voor mij geen hobby meer. Ik geef mijn schilderijen weg aan familie of overhandig ze als een geschenk bil bijvoor beeld een huwelijk of bruiloft. In die zes jaar heb ik zo'n twintig schilderijen gemaakt. Meestal schilder Ik in de avonduren en soms ook in het weekend. Ik trek me dan te rug in mijn werkkamer ter wijl mijn vrouw zich in de huiskamer bezighoudt met handwerken. Néé, ze vindt mijn hobby niet vervelend. Ze stimuleert me zelfs en dat vind ik prettig." „In het schilderen kan je ontzettend veel van jezelf kwijt. Je komt er na een druk ke werkdag van tot rust. Ge middeld doe ik een paar maanden over een werkstuk. In de zomermaanden hanteer ik de penselen nagenoeg niet. Dan kan je ons elk weekend vinden op camping 't Haasje in Oosterhout. We kamperen daar al ruim twintig jaar." „Het werken met verf is mij bezoekers naar „hun" kraam te lokken. „U doet toch ook even mee meneer" of woorden van gelijke strekking waren veel gehoord. De aangesproke ne voelde zich dan welhaast verplicht om een lot te kopen en aandachtig ,het rad van avontuur in de gaten te hou den. Er zat voor de leerlingen een klein wedstrijdelement in de fancy-fair. Dankzij de compu ter kon na afloop worden uit gerekend welke afzonderlijke kraam het meeste geld had verzameld. Er was dan wel geen prijs aan verbonden, het moet. de leerlingen door het hoofd hebben gespeeld gezien het fanatisme waarmee de „klandizie" soms werd beje- -gend.V':-"^; Anders was het gesteld bij de kleine veiling in de hoek van de rommelmarkt. De vei lingmeester (een leraar) nam soms geèn genoegenmet de gebodén prijs. „Een gulden, nee, het is. toch voor dit artikel veel te weinig," sprak hij op een gegeven moment. Aan elk aangeboden artikel was een minimumprijs verbonden. Het was de tweede maal dat Spieringshoek een grote fancy- fair en actieweek organiseer de. Acht jaar geleden bleek een dergelijk evenement even suc cesvol. De organisatie nam on geveer zes weken in beslag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De werkloos heid in 'het Waterweg Noord gebied is ook in de maand ok tober iets afgenomen. Het aan tal ingeschreven werkzoeken den zakte van 10.699 naar 10.205. Als belangrijkste oorza- ,ken hiervoor noemt het Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB) de daling van werkloosheid onder schoolverlaters en het afschaf fen van de registratieplicht voor werknemers ouder dan 5714 jaar. Bij de jeugd onder 23 jaar daalde het aantal werklozen met 231 tot 3549 ingeschreve nen. Vorige maand vormde het aantal jeugdige werklozen nog 35,3 procent van het totale be stand. Eind oktober was dat 34,8 procent. Op de peildatum was 12,1 procent van de mannelijke be roepsbevolking in de regio Wa terweg Noord werkloos. Van de vrouwelijke beroepsbevol king zat 15,2 procent zonder baan. Het aantal vacatures dat bij het GAB werd aangemeld steeg vergeleken met septem ber flink. Van 24 naar 116. Het totale aantal vacatures daalde van 209 naar 153. In 172 vaca tures werd voorzien. In okto ber vorig jaar werden 20 vaca tures aangemeld. In vergelijking met die pe riode i8 de werkloosheid met zeven procent afgenomen. De cijfers op een rijtje: mannen vrouwentot Schiedam 2.750 1.390 4,140 Vlaardlngen 2.328 1395 3.723 Maassluis 845 493 1.343 Rozenburg 376 268 644 Hoek van Holland 167 87 254 Maasland 48 47 95 Bulten rayon 2 4 6 Totaal 6.516 3.689 10.205 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal in woners van Schiedam is vanaf begin dit jaar teruggelopen met 510 tot 69.290 mensen op 30 september. September en juni waren de maanden met de grootste daling: 89 mensen. De cijfers uit oktober zijn nog niet bekend. De verwachting is dat i Schiedam bij de jaarwisseling net boven de 69.000 inwoners zal tellen. De daling was bij de vrou wen en mannen bijna even groot. De mannen zakten van 34.055 naar 33.793 terwijl het aantal vrouwen daalde van 35.745 naar 35.497. 3317 inwo ners keerden Schiedam in de negen maanden de rug toe ter wijl 1957 mensen zich kwamen vestigen. met de paplepel Ingegoten. Vader was huisschilder en daar heb ik zelf ook nog voor geleerd en ben ook nog een paar weken in dat vak werk zaam geweest. Ik ben geboren aan de Lan- gendijkstraat als' de middel ste van drie broers. Op het Bospolderplcin heb ik de dr. Woltjesschool bezocht en la ter de ambachtsschool aan de Gordelweg. Die school heb ik niet afgemaakt, tot ergernis van mijn vader. Ik trad na mijn korte perio de als huisschilder in dienst bij Van Geffen, de camera dokter aan de Josephlaan. Ik werd daar fotograaf. In de avonduren maakte ik fotore portages op bruiloften in de randgemeenten van Rotter dam. Ik moest daar steeds heen met de bus of op de fiets. En werd het een beetje laat, dan probeerde ik weer naar huis te liften. Van die camera had ik de balien verstand. Van Geffen stelde hem altijd vooraf in en ik deed niks anders dan knip pen. Maar het resultaat mocht er over het algemeen toch wel zijn- Later heb Ik nog gewerkt in een afdrukcentrale aan de Ochterveldstraat en weer la ter trad ik in dienst bij de be kende fotograaf Tom Kroeze. Bij die man heb ik, wat ik al tijd zo noem, 'n barbaarse maar wel goede opleiding ge noten. De ellende in het fotogra fenvak was toen dat werkge vers op een vrij goedkope ma nier aan werkkrachten kon den komen. Er waren altijd wel Jongens die gratis wilden werken als ze op die manier het vak konden leren. Dat ge beurt tegenwoordig niet meer, althans voor zover lk weet. Op m'n negentiende trad ik in dienst bij de firma Van de Velde aan de Schiedamseweg, dus eveneens in de fotobran che. Ik moest toen trouwen en toen ik dat tegen mijn baas zei, gaf die lachend als ant woord: „Nou jóh, dan ben Je- de enige niet, want ik ben ook stout geweest." „We gingen inwonen bij mijn schoonmoeder aan de Hudsonstraat, maar dat heeft niet lang èeduurd. De bran dende kachel zakte er door de zoldervloer. Ons stulpje ging volledig in vlammen op. Ge lukkig waren we uitstekend verzekerd en'zo zaten we eni ge tijd later niet op rotanstoe- len maar op een knus bank stel. We hebben ook nog een jaar of drie gewoond ln de Gaffel straat om daarna te verhui zen naar de Oostkousdijk, waar we trouwens het langst hebben gewoond. Sinds twee jaar wonen wè in een fraaie nieuwbouwwoning aan de Achterhaven. Onze zoon ls intussen ook getrouwd en dus zijn we weer samen. Volgend jaar zijn we 25 Jaar getrouwd. Ik kijk daar nu al naar uit." „Naast het schilderen ls het verzamelen van fotocamera's mijn grote hobby. Ik heb er zo'n zeventig van alle denkba re en ook ondenkbare merken. In de huiskamer heb ik nog een originele studiocamera staan. Dat ding is nu goed geld waard, maar ik doe hem beslist niet weg. Naast dat fotograferen en ook filmen mijn hobby is, is het ook nog altijd mijn brood winning. Twintig Jaar heb ik voor Van de Velden gewerkt. Hij deed zijn zaak vier jaar terug over aan foto Niestad. We hebben zaken aan de Rot- terdamsedijk, waar ik als verkoper werk, en in Zuid- wijk. Ik denk dat ik in de loop der Jaren zo'n 2600 bruidsreporta ges heb gemaakt. Dat heb ik altijd ontzettend leuk werk gevonden. Steeds meer men sen fotograferen nu zelf, óók de trouwerij van htm kinde ren, neven en nichten. Dat werk is teruggelopen, maar dat is beslist niet het geval met de verkoop van camera's. Ik zeg wel eens bij wijze van grapje dat ik met de verkoop van camera's bezig ben met m'n eigen handel te ondermij nen:' Ik houd ontzettend veel van Delfshaven. Het is alleen erg jammer dat door het slechte stadsvernieuwingsbeleid Delfshaven minder mooi is geworden. De wijk wordt nog steeds armer als het gaat om de mensen die hier geboren en getogen zijn. Steeds meer van hen trekken naar nieuwe re wijken omdat ze de reno vatietroep niet meer kunnen verwerken. Niettemin heerst ln Delfs haven nog erg veel sfeer. El ke maandagmiddag ga ik een snuif sfeer opdoen in café Verschoor. Daar kaart ik al tijd met rasechte inwoners van Delfshaven. Niet om geld, maar voor ons plezier." SCHiEDAMWas Sinterklaas dit jaar met een vliegtuig; uit Spanje geko men? Een vraag die burgemeester Reinier Scheeres zaterdagmiddag vol belangstelling aan de Goedheiligman voorlegde bij zijn intocht In Schie dam. De kinder vriend wees de ge ruchten resoluut van de hand. „Er Is met mijn schip niets aan de hand," sprak hij. Als vanouds werd Sinterklaas mas saal ingehaald. Rond twee uur was de kindervriend met zijn stoomboot en knechten aan gekomen in de - Voorhaven. Aan zijn bleke-gezicht was het te zien dat hij een "zware tocht" achter de rug had. Eenmaal yoet aan wal gezet, vrolijkte de goed- /helHgmani zichtbaar op én bleek hij nog voldoende energie te hebben voor de wandeling naar het 'oude stadhuis aan de Grote Markt. Voor hem uit en in zijn kielzog een grote stoet kinde^ ren die zich soms angstvallig achter de ruggen van hun ouders verscholen; Op de Groote markt had de plaatselijke politie 'de handen vol aan het vrijhouden van het bordes van het stadhuis. Met fer me hand werden kinderen van zes tot tien jaar van de trappen atgejaagd. Vrij baan voor: Sin terklaas. Dié arriveerde rond half drie op de Groote Markt. Het publiek wachtte hem in een dikke kring achter drang hekken op. Schee res zag in zijn wel komstwoord zijn kans schoon om maar meteen recla me te maken'voorr: Wilton Fijenoord. „Als de Sint een nieuwe bootmodlg heeft, kan hij dig;; daar laten ïr^akëjj." Verder verzgcht'de burgervade'r'de grijsaard hiët.al te veel kinderen mee te nemen raar". Spanje. „Schiedam krijgt tochSllstëèeis minder inwbnerS?' verzuchtte hij. Het is toch. nog ,'Z maar de vraag ofcer niet heel wat Scbïe- dammertjeajafrei- zen naar heijZónni- ge zuiden.'Op de vraag of er'aog1:, "stoute kindertjes" waren klonFtoch' een overwegend vrolijk "ja'vHet zal wel te maken heb ben gehad met de kou die de Jaatstp dagen heefbinge* .zet. Na het officiële wel kom op hetbordes van het oude stad huis werd de Sint later op dè'middag welkom gèheten döor de Schtedam- se jeugd tijdens^ een feest Imhet n stadhuis. :£=- -M SCHIEDAM Schiedam krijgt binnenkort papier bakken. Met deze groene bakken wil de gemeente hét papier van het - huisvuil schelden. Dit in navolging van de succesvolle glasbakken. De Schiedammers kunnen in de bak ken al hun oud pa pier kwijt dat niet wordt opgehaald. De Openbare Nuts bedrijven Schie dam (ONS) die de papierbakken in beheer zullen ne- De tweeëneenhalf Jaar oude Cathari- na Scharze uit het Westduitse Rahden (bij Osnabrück) heeft de ballon- wedstrijd van de nieuwe scholenge meenschap Ter Schie gewonnen. De schooi heeft haar Inmiddels een cadeautje ge stuurd. De ballon- men, schatten dat eenvijfde van het huisvuil uit papier bestaat. In Schie dam wordt jaarlijks zo'n 18.000 ton huisvuil naar de vuilverbranding in het Dreritse Wijster gebracht. De parti culiere papierop haaldiensten kun nen niet voorko men dat elk jaar zo'n 3600 ton pa- pief naar het Noor- den wordt ver voerd. Door de afval stroom naar Wijs ter te beperken kan de ONS daar geld op besparen. De-" gemeente «ërwaèht ruim duizend torn papier per .jaar in te kunnen zamelen», De groene pep in bakken zullen w.or- den neergezet op het Hot vagi^Sp%, land, de Lgjent?- laan, de Rem- brandtiaan, de Laan van Böl'es'en het Wibautplein.«Dit zijn wijkenMie vól gens de ONS nog niet door particulie re ophaaldiensten worden bestreken. wedstrijd was be gonnen ter gele genheid van de onthulling van de nieuwe naam voor de scholengemeen schap. Ter Schie is een samenwer kingsverband tus sen de Technische Schoot en de huis houdschool Harga- hof. Aan de ballon nen was een kaart je met het nieuwe vignet van de school bevestigd. Het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat islop 'Sinterklaasavond, vijf december, om zes uur 'sjnlc' gesloten, De tlngstljdepvag^ overige kaptoreo In Schiedajn blijven hetzelfde, <,-» er, om i agjde SCHIEDAM Na 42 jaar In dienst te zijn geweest voor de Openbare Nuts bedrijven Schie dam (ONS) neemt meteropnemer Jan Noordijk met in gang van volgende maand afscheid van zijn werkgever. Noordijk begon op 8 juni '42 als pen- ninggasmeterllch- ter/helpersjongen in het gasstation aan de Dwars straat. Ai verander de de apparatuur, Noorddijk bleef min of meer het zelfde werk uitoefenen. In '82 vierde hij zijn 40-jarig jubileum. Ter gelegenheid van het afscheid i Ly Xy» T "r> jtW wordt op 28 no- vemberln de kanti ne van de nutsbe drijven een r$<$btle gehoudgn. Dezéjs van kwart voor yjer tot vljfWr 'sÉ- dags. NoordljK maakt gebruik van de regeling voor vervroegde uittre ding (VUT). ~'J r t ft VLAARDINGEN Begin volgeiid jaar zal de gemeente raad een besluit nemen over de bouw van een par keergarage aan de Atrol. De bespre- kingen met projec tontwikkelaar en bouwer Van Wijnen Vastgoed zijn zo goed als afgerond, aldus wethouder Goudriaan. Hij denkt nog één of twee besprekingen met dit bedrijtho- dig te-JiebbBths' Het ^eindplaatje" wordtxin december doorKB. erfcVjfope- sproken. «uó

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1