- 'Opvangwoning' voor bewoners vèn Waltstraat Wie is de baas oyer het geld? ■tan pÉKIi - m I P I Geen licht, op heterdaad 'ATV moeten even wachten' Kopbotsing na een College verwacht fiat voor 'fonds voor de minima' Agent 'redt' zwemwater ïf 'Laten we elkaar goed vasthouden' in rij voor Centraal Wonen: We willen iets anders I Kleurwedstrij d Ml 5 2| Schiedam waart rond over de wereldzeeën (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Binnen zeer korte tijd heeft Schiedam twee rechtszaken aan z'n broek gekre gen. In navolging van het Hoogheemraadschap Delfland heeft nu ook de Schiedamse Gemeen schap (SG) de hulp ingeroepen van Vrouwe Justi tie Via een rechtszaak bij de Raad van State wil de SG Voorkomen dat zij op 1 januari 1986 wordt opgeheven. Op voorstel van het college van Burge meester en Wethouders heeft de gemeenteraad dit onlangs besloten. iliiil Hl *,Collé.vtadt (Jfttj(ie.dienst Ge meentewerken riMuriÜ" is inzar ;teefe.irt!wiwerttim&fi Hij fn Poppetje gezien, kastje dicht. Die uitdrukking is van toepassing op het Spinhuispad. Waar twee onderzoekers vorige week een historische vondst deden (de ontdekking I van een eeuwenoud kerkhof), wordt intussen alweer zand gestort om het terrein bouwrijp te maken. En onderzoekers Chr. de Boo van het Stedelijk Museum en L. A. Kaal van het Stadsarchief hebben hun schoppen en kruiwagens ingepakt en maken de balans op. Het aantal gevonden lijkkisten is in een week gestegen van 17 naar 25. Ook zijn de twee in de tussentijd op een tweetal grafkelders gestoten, die vermoe- j delijk stammen uit de periode 11^0-1570. „Ik sluit niet uit dat ér nog meer in de grond zat," aldus De Roo. ,fMaar we hebben razendsnel moeten werken, want de bouw moet doorgaan." Voor De Roo en Kaal is de kous nu niet af. Ze hebben hun werk verlegd naar een terrein vlakbij, aan de Raam. Daar hopen zij de resten van een „Pesthuis" (huis voor pestlijders) uit de zestiende eeuw aan te treffen.Morgen duiken we weer de put in," aldus Chr. de Roo gisteravond. "We zijn niet van plan met de gemeente te praten als van tevoren al vast staat dat de SG moet worden opge heven," meent directeur Ruud Pillard. CPN-raadslid Collé "We brengen de miljoe nenpot toch niet onder bij de afdeling onderwijs?" WS mm Stakers en uitkeringstrekkers lopen 's middags eenf^ rondje langs de HVO-werf. Draaiboek schiedam j-jw Schiedam opnieuw voor het gerecht gedaagd De liquidatie van de SG zou aanvankelijk begin volgend jaar al plaatsvinden. Tegen een beslissing van de gemeen teraad in die richting diende de stichting een bezwaar schrift in waarop het uitstel van een jaar volgde. Ook hier is de SG fallkant tegen. "De raad heeft ons naar aan leiding van het bezwaarschrift gelijk gegeven. Op alle fronten zijn procedurefouten ge maakt", zegt Ruud Pillard, di recteur van de SG. Volgens de SG is van een goed, overleg geen sprake ge weest. "Wij zijn niet van plan met ,de gemeente te praten als al van tevoren vaststaat dat we worden opgeheven," aldus Pillard. In een vergadering van de stiehtingsraad is unaniem be sloten gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de beslis sing van de gemeente. Deze zo genoemde AROB-procedure houdt de beslissing niet op kor te termijn tegen. Hangende de uitspraak van de Raad van State kan de gemeente haar zin nog doen. "Als de Raad van State ons in het ongelijk stelt, leggen we ons bij die beslissing neer. Het spreekt voor zich dat we daar niet vanuit gaan." aldus Pil lard. De verantwoordelijke wet houder, Herman Posthoorn (Cultuur), noemt de stappen van de SG "onverstandig. Wij wachten de uitspraak rustig af." De SG, waarin naast een cul turele poot ook de VW en het Vormlngs- en Ontwikkelings werk zijn verenigd, is In '83 zelf op de proppen gekomen met het voorstel voor her structurering. "Wij hebben in een nota aangedrongen op een cultureel orgaan waarin onder meer een grote vrijheid voor het ontwikkelen van eigen be leid zou zijn. Na de nota kre gen we de toezegging dat er overlegd zou worden. Voordat we een gesprek hadden, kwam het besluit dat de SG zou wor den opgeheven," schetst Pil lard de voorgeschiedenis. Wethouder Posthoorn ver weet de SG in de raadsverga dering van oktober dat zij niet in een duidelijk overleg wilde treden. Het is hem een doorn in het oog dat de stichting blijft procederen tegen het op- heffingsbesluit. "'//ik ,V'! -.V -1""'7; '/-''V-l,JV' ..V' - Van-een onzer verslaggevers SCHIEDAM Geboorde ga ten bij de stoeprand in de Wattstraat geven aan dat drif tig wordt gewerkt aan de „re novatie" van enkele woningen in de straat. Tot grote schrik van de bewoners werden enke le maanden geleden ernstige fouterr geconstateerd in de eer ste groep opgeleverde wonin- gèn. Eind vorige maand is de SSSW, de werkmaatschappij v£n dé vijf woningbouwvereni gingen in de stad. begonnen met het herstellen van deze fouten. 'De gaten in de grond leiden naar de kruipkelders die van meer „lucht" voorzien worden. Ook wordt isolatiemateriaal in deze ruimten aangebracht. Het zijn de enkele uiterlijke ken merken van de herrenovatie. VLAARDINGEN Onder het motto "Sinterklaas, maak van ons een vechtersbaas" vperen de gezamenlijke Vlaar- dingse vredesbewegingen weer actie tegen oorlogsspeelgoed. De actie bestaat dit maal uit een kleurwedstrijd. In de meeste Vlaardingse peuter speelzalen krijgen de peuters een kleurplaat uitgereikt en vöor hun ouders een folder, waarin het onderwerp aan de orde wordt gesteld. Het merendeel van het werk wordt binnen gedaan. Voor enkele bewoners zorgt het .herstel voor -nogal wat overlast De gebreken in hun behuizing zijn van dergelijke omvang dat zij tenminste overdag ruimte moeten maken voor de werklieden. Zij kunnen tijdens de werkuren terecht in speciaal daarvoor gereser veerde opvangwoningen. *s Nachts kunnen zij onder hun eigen dak van hun nachtrust genieten. Volgens Jacques Freijer, be- wonersdeskundige in Oost, pakt de'SSSW de zaken [„zorg vuldig" aan. „Alles is met de bewoners doorgesproken en vastgelegd in contracten," weet hij. „Als er bij de werk zaamheden spullen kapot gaan, worden deze vergoed. Denk bijvoorbeeld aan vloerbe dekking. Er ia een taxateur die de schade opneemt." Voordat de werklieden hun hamer ter hand namen werden de bewoners vergast op een be zoekje van een SSSW-vertegen- woordiger en een sociaal bege leidster. Het gesprekje diende als voorbereiding op de werk zaamheden. „Er zijn mensen die hun wo ning zelf opknappen," zegt Freijer. „Die hebben bijvoor beeld een wand met schrootjes fedekt en willen dat niet kwijt. De kosten die zij maken wor den uiteraard vergoed." (Van een onzer verslaggevers) -SCHIEDAM Terwijl alle ogen zijn gericht op de verde ling van de stadsvemieuwings- geiden. heeft het CPN-raadslid Eef Collé deze week ook het beheer van die gelden ter spra ke gebracht Hij wijst op de merkwaardige situatie dat de dienst Gemeentewerken straks de miljoenenpot onder haar hoede krijgt. De CPN vindt dat de afdeling financiën van de gemeente meer als beheerder van het geld voor de hand ligt Collé vraagt zich af of er een dubbele bodem zit in deze ogenschijnlijk Interne gemeen telijke kwestie. "Gemeentewer ken valt onder een andere wet- nouaer dan financiën (respec tievelijk Zijdeveld en Van Til- oorg - red.). Bovendien is fi nanciën een veel neutralere af deling. We brengen de pot toch ook niet onder bij. ik noem maar-wat, de afdeling onder wijs. Die mensen bekijken hun werk met een heel andere brlL" SCHIEDAM Na het Comité Schiedam tegen Kernwapens hebben ook de raadsfracties van CPN en PSP/PPR zich uitgesproken tegne het feit dat een mijnenjager van de Koninklijke Ma rine de naam "Schie dam" krijgt "Als ik dat hoor dan wordt het mij te machtig," zei PSP/ PPR-raadslid Herman Noordegraaf deze week in de gemeenteraad. Hij wijst elke associatie van Schiedam met bewape ning van de hand. Burgemeester Schee- res ziet het nèt even an ders. Behalve dat een mijnenjager naar zijn inzicht een "defensief karakter" heeft, achtte hij nog een ander ele ment van belang. "Heeft u zich gerealiseerd dat er een enorme promotie vanuit gaat? Stel u eens voor: de naam Schiedam wordt uitgedragen over de zeven wereldzeeën," aldus de burgemeester geestdriftig. SCHIEDAM Met het aan houden van een vrachtwagen gisterochtend rond half drie heeft de Schiedamse politie binnen zeer korte tijd een diefstal opgelost Surveilleren de agenten merkten de vracht wagen op toen deze zonder verlichting door de Van Kleef- straat reed. De achtervolging werd ingezet waarop de be stuurder van de vrachtwagen sneller ging rijden. Met de hulp van een andere politiewa gen werd de vrachtwagen uit eindelijk tot stoppen gedwon gen. De wagen bleek gestolen evenals de lading, een hoeveel heid drank ter -waarde van dertigduizend gulden. De com binatie was gestolen van een drankenhandel aan de Nieuw Mathenesserstraat. De wagen had een waarde van zo'n 90.000 gulden. Aan de drankenhandel zelf was een schade toege bracht van ruim 3500 gulden. De poliie hield drie Schie dammers In de leeftijd van 20 tot 23 jaar aan. Zij zaten alle drie in de vrachtwagen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Hafkamp houdt de boot nog even af met betrekking tot ar beidstijdverkorting (ATV) voor gemeente-ambtenaren. „Dat zal allemaal nog ter tafel komen," was het enige dat Hafkamp kwijt wilde in reac tie op vragen van het PSP/ PPR-raadslid Herman Noor degraaf. Noordegraaf vroeg zich af of Schiedam zich net ais vele an dere gemeenten gaat inzetten voor een 38-urige werkweek voor ambtenaren. Het raadslid vindt de tijd rijp om "een scheur op te zetten tegen de uitlatingen van minister Riet kerk" op dat punt. Rietkerk is er geen voorstander van dat gemeenten op eigen houtje ATV doorvoeren. SCHIEDAMEen frontale botsing tussen twee personen auto's vond woensdagavond rond kwart over elf plaats op de Van Daisumlaan. Vermoe delijk door de gladheid van het wegdek raakte een 20-jarige automobilist in een slip. Hij kwam terecht op de andere weghelft waar juist een 38-jari- ge Rotterdammer aan kwam rijden. Door de botsing die volgde raakten beide wagens zwaar beschadigd. Met een ta kelwagen werden zij later weggesleept. De Schiedammer werddoor de GGD naar het Schielandziekenhuis gebracht waaruit hij na een korte be handeling werd ontslagen. De Rotterdammer bleef onge deerd. der de aandacht van stadsver- nieuwings-wethouder Van Til- borg. Deze ontkende niet dat er sprake is van een vreemde constructie. Maar zijn verkla ring is eenvoudig; bij financiën ontbreekt het aan menskracht voor zo'm tijdrovende taak, bij de dienst Gemeentewerken niet. SCHIEDAM Het gemeen tebestuur verwacht dat de pro vincie toestemming verleent voor het zogenoemde "fonis voor de minima". Tijdens het bezoek van Gedeputeerde Sta ten afgelopen dinsdag heeft het college van Burgemeester en Wethouders aangedrongen op een snelle beslissing. Er ligt een plan om vijftigduizend gul den voor dit jaar beschikbaar te stellen voor mensen in ern stige financiële nood. Voor de komende vijf jaar moet dat telkens een ton zijn. „Natuurlijk vinden wij het ook lang duren." zegt wethou der Herman Posthoorn (Socia le Zaken). „Wij hebben ook het liefst dat ze binnen drie maan den beslissen." In de begro tingsbehandelingen begin van dit jaar kwam het idee voor het fonds op tafel. Posthoorn verwachtte dat op 20 december de beslissing zou vallen. VLAARDINGEN Een Vlaardingse politieagent heeft het zwemwater van het Kolpabad gered. Dit voorval wordt gemeld in het novembernummer van het Korpsblad, De agent kreeg de op dracht in het zwembad een watermonster te nemen en dit op verontreiniging te la ten onderzoeken in het labo ratorium van het zieken huis. Nadat het laborato riumonderzoek had uitge wezen, dat het water inder daad verontreinigd was, kreeg hij een flesje vloei stof mee met de opdracht het ter neutralisering van het gif in het zwemwater te druppelen. De agent voerde de opdracht nauwgezet uit en druppelde het anti-gif ten aanschouwen van een groep zwemmers in het wa ter." Dit alles gebeurde tot groot vermaak van zijn col lega's, zo meldt de rubriek "Er wordt getokt dat...". VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 VLAARDINGEN „Het is vandaag een overwinning voor ons allebei. Werklozen en werknemers staan vandaag samen bij HVO. Jullie moeten je niet schamen. Je hebt recht op die uitkering." Woor den van Piet Boo gaard. werknemer bij HVO en voorzit ter van de bedrijfs- ledengroep. Dan, terwijl hij onver wachts in snikken uitbarst: „Laten we elkaar goed vast houden. Nou hou den we vol tot het einde..." De kantine waar Boogaard 's mid dags zijn bewogen toespraak houdt, zit voor de helft vol met stakers en uit keringstrekkers. In de vroege ochtend was de zaal hele maal gevuld maar een groot aantal stakers is naar huis gegaan „om het plafonnetje effe te witten". Zij zullen zich later op de dag bij de demons tratie op het Schouwburgplein in Rotterdam voegen. Er komt geen ge luid meer uit de dichtgeknepen keet van Boogaard. Uit- keringstrekker Maarten Dorsman uit Schiedam neemt zijn plaats achter de micro- c foon in. Hij vertelt een hart verscheurend ver haal over zijn invali diteit sinds 1972, na een beroerte, en hoe hij zich „uit de rolstoel" heeft ge vochten. Maar zijn werkgever, de oude RDM, wilde hem niet meer hebben. „Sinds 1979 ben ik 45 percent in uitke ring achteruit ge gaan. Als de rege ring zo door gaat, moeten we straks de vissekoppen van Colijn weer opvre ten," roept hij. Even later komt een bus voorrijden die de stakers en een handjevol uit keringstrekkers naar een verregend Schouwburgplein zal brengen. Het draaiboek voor de komende maan den kent FNV-dis- trictsber '"der Dick ter cha uit zijn hoold, De staking is gericht tegen de kortingen op het ziekengeld (een werknemer: „Straks word ik aan mijn maag geopereerd. Ik ben minstens een maand uit de roula tie, dat kost me 400."), de kortin gen op de uitkerin gen en dë „lakse houding" van de werkgevers die zo maar akkoord gaan met de snode plan nen van de rege ring. De kortingen gaan vrijwel zeker door. Ter Wisscha: „Wat dat betreft, geven we onze mensen geen valse hoop." De staking bij HVO heelt daaróm niet zoveel meer met de politiek te maken maar is meer ge richt tegen de werf- directie. Een ouder wetse staking dus met drie strijdpun ten: de tijd-voor- tijd-regeling, dé ar beidstijdverkorting en meer uitwisse ling met personeèl van andere werven in de Rijnmond. Deze zaken moeten in de nieuwe me- taal-CAO nog wor den geregeld. Voorzitter van de ondernemingsraad van HVO, Bas Diepstraten, toon de zich gelukkig met de rustig verlo- pen staking waar $8 vrijwel alle 687«pem3 soneelsleden aan meededen, met uit-i* zondering van en- jgaj kele kantoormen- sen. „Maar die „fe kunnen op de wérfïK' ook geen poot breS ken en dus minderp? ziekengeld krij- gen," luidde zijn verklaring. De mas^ sale 24-uurs onder- l breking moet direc- J teur Blok duidelijk i maken dat hebde arbeiders ernst is; 2 De arbeidstijdver-„ korting mag géén -j middel worden óm .ui- personeel op wille keurige dagen vrij te geven, al naar gelang het druk of - rustig is op de werf/" De werknemers moeten hun vrije dagen lang van te-V voren vast kunnen leggen, vinden zij.>T De verhouding met de directie is on- danks de staking ia opperbest, zo, blijkti/ uit de woordeii van. Ter Wisscha. Na een vorige staking,; ook tegen korting r;; op ziekengeld, is samen met de* HVO-top keihard O gewerkt om de ver- liezen op te van- i r gen. Directeur Blok- bevestigt dit. De schade van de stac king van gisteren .n acht hij gering-:,,Er,,?, is op dit moment toch niet veel te Ki doen op de wëff... «s Het isallemaalnlelv zo spektakulair," /;- zegt hij. v Blok is volgens ve-,2 len een uitzonde-i ring op het gemid-.:; delde managersty pe van scheeps- werven. Ter Wis- scha: „Hij vecht zich kapot om de tent open te hou den. Dai zie janiet tf veel. Maar hij is en blijft een werkge- i. ver." t'S ;T SCHIEDAM Wat hebben de volgen de Schiedammers met elkaar gemeen: W. Gouweleeuw, Astrid van Irsen, Leon van IJzerloo, Ron Heusdens, J. H. Heeze, K. van der Bijl, J. den Hartog, Willem Noorduin, Richard de Vries, Iris Week hout, Bertha Ver voort, Desiree Sa muels, Th. Broeren en H. van Velzen? Het zijn sportkam- pioenen, die allen op vrijdag 30 no vember in het Stadskantoor wor den gehuldigd. Elk is kampioen in zijn eigen sportieve discipline/van zwemmen, biljarten en dammen tot ka rate. Eén sporter valt in de lange lijst van kampioenen het meest op, ge zien zijn superieure staat van dienst. Het is Willem Noorduin van inva liden sportvereni ging De Ooievaars, die officieuze we reldrecords heeft néergezet bij de at- letiekonderdelen en kogelstoten, sprintJ en speerwerpen. Jammer voor-1" Noorduin worden zijn wereldrecords c- niet erkend. Wat is het geval: Willem is te jong (17 jaar 7? oud). Pas in 1986 krijgt hij een/se- - nlor-llcentle":'Maarr vrijdag wordt'hij rs tenminste doof wethouder Haf- -?1 kamp in de bloe- 'a metjes gezet,'even-' als de 14 andere J-' Schiedamse kam- pioenen. -- De huldiging begint die dag om 2Ö"uur."! VLAARDINGEN „Wij zijn allemaal doodgewoon en respectabele bur gers. Maar wij zijn wel mensen die iets anders willen dan het doorsnee huis je-boompje-beestje patroon.".Dit zeg gen leden van de Vereniging Cen traal Wonen Vlaar- dingen, diehard werken aan hun ideaal: 22 wonin gen aan de Konin ginnestraat in Vlaardingen-Oost met een aantal ex tra ruimtes om bij voorbeeld samen te eten, naar mooie muziek ie luisteren of een gemeen schappelijke was machine neer te zetten. Het is de bedoeling dat de verenigings leden In 1986 hun nieuwe hulsvesting betrwkken. Dan zal het drie jaar gele den zijn, dat een aantal Vlaardingers de koppen bij el kaar stak om het project van de grond té tillen. „Het is wonder baarlijk voorspoe dig gegaan", zegt Bart Noyon. „De gemeente en wo ningbouwverenigin gen willen wel mee werken." Jos Bergenhene- gouwen van Sa menwerking '77 bevestigt Barts woorden: „Hoewel het voor ons als woningbouwvereni ging nieuw is, zijn wij bereid volledig mee te werken. Ik denk, dat het best zal lukken, hoewel er nog een heleboel problemen te over winnen zijn. Maar die komen in de loop van het pro ject wel." De plannen zijn thans nog in een pril stadium. Archie tect Ton Voet3,uitv, Delft zal hét com- plex ontwerpen. .1- Voorlopige bouwlo-: katie is het Wem- w ka-terrein aart de Koninginnestraat, t Momenteel onder handelt de ge meente met de al daar gevestigde -t* bedrijven overver-«- plaatsing naar el ders. Opdracbjge-^, ver Is woningbouw^ vereniging Samen werking'77. Om fouten te yer-; mijden die elders gemaakt zijn, gin- gen de verenlglngs-? leden onlangs op excursie naar-- soortgelijke projeo- ten in Zevenkamp cv (Rotterdam) en de.-,r» Houtwijk (Den; Haag). SU. ,Vf '2W >*M 'r

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1