f Schiedam ,14 Brouwer komt terug op z'n uitspraken Breed 'verbond' geeft molens nieuwe impuls wegwijzer Ir Toch bingo Radio Atlantic is uit de lucht Stations-diefstal Baby vaker jongetje Mannenkoor In de Arü mmm tel Wm y. iïfcr mmm mrnmmiMS9xMWê mmm Een voor beeld van "verdachte" bodem: het terrein cn- der nieuw bouw aan de Korte Ha ven. ^(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam telt meer dan dertig mogelijke locaties vaii bodemverontreiniging. Dat tilfjkt uit het onlangs gepubliceerde "Bodemsaneringsprogramma" van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Voilgens een woordvoerder van de geïneênte Schiedam bestaat in geen van de genoemde locaties gevaar vóór de volksgezondheid. Wel moe tje® sommige terreinen dringend wdrden onderzocht in verband met woningbouw. Opening Jan Noor dijk, Jf2 jaar lang meter opnemer bij de Nutsbe drijven, gaat met de VUT. "Je was er gens een soort sociaal werker." Molen-coör dinator Jos Gunnewegh vecht al ja ren voor het behoud van de Schie damse mo lens. De mo len De Drie Koombloe- men foto rechts, is door inspan ning van de stichting in tussen in grijpend ge renoveerd. p-amma Sch "3 Wheel Circus" treedt op in QT. A 'ril» V>'* ■izïiiiiL"' HET VRIJE VOLK mm& Bodem is op dertig plaatsen verdacht („Het gaat om mógelijke bo demverontreiniging," bena drukt J. M. de Klerk van de af deling Civiele Werken van de gemeente. „Ais een bepaald terrein maar een beetje ver dacht was, heeft Rijnmond die op de lijst gezet. Maar Schie dam kampt beslist niet met Lekkerkerkse toestanden, er is geen echt urgente situatie." Al is de publicatie van Rijn mond voor Schiedam niet di rect alarmerend, rooskleurig is zij evenmin. Maakt .Schie dam zich geen zorgen over het grote aantal onzekere terrei nen? De Klerk: i.Schiedam is van oudsher een industriestad. Ais op een terrein een fabriek heeft gestaan, die chemische middelen heeft gebruikt, dan nioet je bedacht zijn op veront reiniging. Ook locaties waar havenslib is gestort zijn per definitie verdacht." .-*"■■ i Enkele voorbeeldèn uit de lange opsomming door Rijn mond zijn:' ••De Korte Haven, waar op de plaats waar nu nieuwbouwwo ningen staan ooit een haarwa- térfabriek en een autosloopter rein gevestigd was. ••De Boterstraat, waar drink waterleidingen van koper zijn aangelegd na sniaakkiachten van bewoners; de bodem is mo gelijk vervuild door een voor malige ondergrondse opslag tank voor olieprodukten. De Woudhoek, waar óp be paalde plaatsen verontreinigd havenslib is gebruikt als teel-, aarde voor openbaar groen. •.Da Rijnstraat, waar op een open terrein vlakbij woning bouw grond afkomstig, uit rioolsleuven is gestort. Rijn mond signaleert dat dit terrein vrij toegankelijk is. Het Bachplein, waar bij op- hoogwerkzaamheden haven slib. is verwerkt, dat vermoe delijk met drins is verontrei nigd. Overigens bevat de Rijn mond-lijst ook bekende gifloca ties' waar sanering al achter de rug is, zoal3 het Spinhuis pad, het GTB-terrein en het terrein van Tankercleaning. Slechts in enkele gevallen wil Schiedam spoed zetten achter een diepgaand bodemonder zoek, veelal omdat het daar woningen wil gaan bouwen. Als voorbeeld noemt De Klerk de Willemskade, vermoedelijk vervuild door een voormalige formicafabriek. SCHIEDAM Gé Brou wer, fractievoorzitter van de PvdA, heeft zijn sterke uitspraken over het Schie- damse theaterbeleid schie lijk ingetrokken. Hij zal het beleid van zijn wethouder Herman Posthoorn niet ter discussie stellen. Evenmin zal Brouwer pogingen on dernemen om de fusie tus sen het Passagetheater en de Teerstoof te keren. De ommezwaai'volgt na een gesprek tussen de PvdA- fractie en de bewindsman. Brouwer meldde eerst dat het conflict binnen, de Teerstoof aanleiding vorm de voor zijn partij om het hele theaterbeleid onder de loep te nemen. „Het is een politieke zaak,"zo vond Brouwer, daarmee niet doe lend op het conflict zelf. „Dat is het signaal waarop wij reageren." Op verzoek van de PvdA zette Henk Holmer, die als beheerder van het Zolder theater ernstige bezwaren heeft geuit tegen de fusie met Passage, zijn argu menten op papier. Vervol gens ging een uitnodiging naar Posthoorn. „Wij zullen ons niet met het theaterbeleid be moeien," zegt Brouwer nu. "We zullen niet proberen om de fusie tegen te hou- doen." In haar vergadering van mei '83 besloot de gemeen teraad tot de fusie tussen Passage en de Teerstoof. Sindsdien werken de twee theaters nauw samen onder leiding van directrice Con nie Eggink. Henk Holmer heeft onlangs in een brief aan het bestuur van zijn theater gedreigd met ont slag als dé fusie doorgaat. Volgens Brouwer is er kijk op een oplossing van het Teerstoof conflict. .Al les wijst erop dat er een duidelijke opening in zicht is," aldus de fractievoorzit ter. Volgens hem hebben Holmer en het Teerstoof- bestuur binnenkort een ge sprek dat hélderheid moet verschaffen. „Het beleid van Post hoorn is prima en de Teers toof moet blijven," zo vat Brouwer de uitkomsten van zijn gesprek met Posthoorn samen. smm. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Dat het werk van een meteropnemer bol staat van de contacten met al lerlei mensen, is niet moeilijk voor te stellen. Het wekt ook geen verbazing dat Jan Noordijk (62). die dat werk ruim 42 jaar lang heeft ge daan, terugblikt juist op dat menselijke aspect. Maar me nigeen zal knipperen met de ogen 'bij het horen van Noor- dijks talrijke "levenslessen", die hij put uit schijnbaar on- eindige praktijkervaring. Zo haarfijn als hij mensen, situaties en vooral het leven zelf weet te typeren; tegen het filosofische aan. Al is Jan Noordijk de eerste om beschei den op te merken dat hij de wijsheid niet in pacht heeft. En, om één van zijn eigen zin spreuken te citeren; "Je kunt heersen met hetgeen je weet, je kunt ook dienen met hetgeen je weet." Waarmee tevens is gezegd dat Jan Noordijk iets voor anderen wil betekenen. Dat was (hij gaat binnenkort met de VUT) ook de rode draad door Noordijks lange loopbaan als meteropnemer. Hij vertelt; "Je was ergens een soort sociaal werker. Je kon niet overal twee uur blijven zitten en je helemaal inleven in het leed van dé mensen, maar je kon wel luisteren. Dan heeft men even van zich af kunnen praten. En met een goede handdruk en wat troos- tende woorden steek je iemand toch een hart onder de riem." Kunnen "luisteren, zo vindt hij, is een zeer belangrijke eigenschap voor een niens. He laas ligt het vaak anders. Hij pakt de hoorn van de telefoon op om dat te demonstreren. "Kijk, waar je je oor plaatst zitten maar een paar gaatjes in de hoorn, en waar je je mond plaatst zitten er een he leboel." Eerlijk voegt hij toe*. "Dat heb ik niet zelf ontdekt, maar dat maakt niet uit. Je moet het in 't leven allemaal' van anderen hebben." Maar al te vaak grepen de mensen, die Noordijk beroeps- SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Molens, de over heid en het bedrijfsleven heb ben elkaar gevonden. Samen Villen zij het plaatselijke mo- lengebeuren een krachtige im- puls gaan geven. Met als aan- 7 leiding het 200-jarig bestaan 1; vaiv molen De Vrijheid roepen Mij de maand mei 1985 uit tot Schiedamse molenmaand, met een lange reeks feestelijke ac tiviteiten rond vier molens, sDé drie "partners" hebben élk hun eigen reden om mee te doen aan de molenmaand. De stichting Schiedamse Molens - bekijkt het vooral ideëel: de molens ais waardevolle, histo- rische. objecten. Ze vecht al en kele jaren voor het behoud van de molens, wat onder.andere heeft geleid tot ingrijpende re- hovaties van de molens De Vrijheid en de Drie Korenbloe- 7 men. ||7', De overheid (gemeente j Schiedam) draagt- haar steen- hgtje bij vanuit'het besef dat de molens een aardige toeristi- 7 sche attractie vormen. Om die f reden was gisteren, tijdens een Persconferentie van de voltalli- :f ge organisatie van de molen- j maand, ook de Schiedamse ■•yVV vertegenwoordigd. 1 Het bedrijfsleven is vanuit j'; .verschillende diciplines tot het "verbond" toegetreden. In de eerste plaats zijn er de "Echte Bakkers", zo'n 70 regionale bakkerijen die hun meel recht streeks van molen De Vrijheid "g'-két'rekkcn (die molen is sinds iJcorje tijd weer volledig in ge- jjfibniik, produceert-, behalve !;ymeej„;ook veevpérr.en draalt 1 «tow^tfeel zelfs-mét, winst) .7; L. :'.Qaa_js er het. produktschap voor. gedistilleerd, Oftewel de drankindustrie. Dat heeft een historische band met de mo lens, die ooit het graan voor de branderijen maalden. Dat stukje nostalgie zal tijdens de molenmaand worden onder streept door een speciale "je neverdag". Ook de winkeliersvereniging van de Parkweg (nabij molen De Noord) wil volop mee gaan doen met de molenmaand. via een aangepaste braderie. Voor de winkeliers zijn de molens van belang voor de levendig heid van het stukje stad, waar zij 'vanzelfsprekend hiin klan ten naartoe willen lokken, Het programma voor de mo lenmaand is door de organisa toren al in hoofdlijnen vastge steld. Naast de jeneverdag en de "molenbraderie" zijn er ac tiviteiten te verwachten als: een dag broodbakken, een aan tal tentoonstellingen, wedstrij den, muziek en een afsluitend festijn met "ouderwets volks vermaak". De Nationale Fiets dag en de Nationale Molendag, die ook in die maand plaats vinden, worden in het feest be trokken. De kosten van de molen-, maand (naar verwachting 75.000 gulden) dragen de be trokken gezamenlijk, ai komt de grootste financiële bijdrage van de Stichting Schiedamse Molens en de Stichting Molen De Vjrijheid. matig bezocht, zijn komst aan om hun hart te luchten. Hij i neemt hen dat niet kwalijk: "Als een trein ontspoort, is het dan geen trein meer? Een mens met problemen blijft een mens. Niemand kan zonder aandacht." Evenwel bleef hij In de eerste plaats meteropne mer. Er kwam altijd een mo ment dat hij moest zeggen: "Het spijt me, nu moet ik echt weer verder." Noordijks sociale bewogen heid is altijd door zijn supe rieuren en collega's geaccep teerd. "Bij de Nutsbedrijven weten ze ook dat iedereen die de straat op gaat om te wer ken, met menselijk leed te ma ken krijgt. Ik had ook tijd om af en toe ergens wat te praten. En als het echt iets te lang had geduurd, nam ik gewoon een kortere lunchpauze". Gistermiddag boden dc Nutsbedrijven Noordijk een af scheidsreceptie aan. De vraag ligt voor de hand of hij zijn werk niet enorm zal missen. Zijn reactie: "Ik ga mij wijden aan mijn hobby's, zoals postze gels verzamelen, boeken lezen over de oorlog en lange na tuurwandelingen maken. De herinnering aan 42 jaar om gaan met alle mogelijke men sen. is een goede buis om aan andere dingen te beginnen." Jan Noordijk voorspelt dat hij de herinnering aan zijn werk "levend houdt zo lang als ik leef. Ik begin nu aan een nieuw hoofdstuk, maar ik dank niets af. Ik zeg wei: Dank u wel." SCHIEDAM In tegenstel ling tot een eerder bericht houdt de stichting Lentefeest vanavond wel een bingo. De bingo begint om acht uur in het gebouw van Lentefeest aan de Broersvest 101. Op diezelfde plaats tusBen één en drie zal zaterdag ook Sinterklaas op duiken. DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen bridgen vrijdag 30 november In de Margriethal. Dindsdag 4 december leest Sheherazada voor uitelgen werk in zaal Ire ne, Nieuwe Haven. Entree 2,50, introducee's 5,-'. Aan vang 14 uur. Inlichtingen, tel. 705971. WOUDHOEK Op zondag 2 december staan de deuren van dienstencen trum de Woudhoek wagenwijd open om Sinterklaas en zijn Pieterbazen te ontvangen. Tus sen 13,30 en 16.30 uur zijn grootouders, ouders en kinde ren welkom. Woudhoek, Heijermansplein 36, tel. 709555, BLAUWE BRUG Het i3 deze week druk in ont moetingscentrum de Blauwe Brug, Bachplein, tel. 701049. 29 en 30 november begint er een cursus'kleine presentjes voor Sint en Kerst maken'. Kosten/25,-exclusief mate riaal. Vrijdagavond Is er vanaf 20 uur disco in de grote zaal. Zaterdag 1 december wordt er bingo gespeeld. Vanaf 20 uur kan er eveneens gedanst wor den. Kosten ƒ7,50 per boekje. Dinsdag 4 december kunnen klaverjassers hun hart ophalen. Aanvang 13.30 uur. Kaarten 2,50 per persoon verkrijgbaar aan de balie. QT Het komische trio 'Three Wheel Circus' treedt zaterdag 1 december op met een hele humoristische show In sociëteit QT, In gebouw de teerstoof, Nleuwstraat 12.3 Wheel Circus bestaat uit de Amerikanen Ga ry Edwards en Paul Kuster- mann en de Duitser Andreas Wörmann. Het vierde wiel aan de wagen Ype Limburg is ver antwoordelijk voor de techniek en de belichting. Aanvang 22.30 uur. Toegang nlet-leden FILMCLUB De laatste speelfilm van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman 'Fanny en Alexander' wordt vrijdag 30 november ge draaid door de filmclub Schie dam In gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Omdat de film lang Is wordt er al om 21 uur Redactie Het Vrije Volk, edi tie Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD, Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de donder dag van plaatsing in ons be- - zit te zijn. begonnen, zaal open 20 uur. Toegang donateurs ƒ3,50 per voorstelling. Donateur worden kost 5,- per seizoen, Inclusief toegang eerste film. 4 MOLENS Vaders, moeders, opa's en oma's met kleinkinderen zijn zondag 1 december welkom in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Sint en zijn Pieten komt ook langs van 13.30 tot 16 uur. Harmonie Ambrosius zorgt voor de mu ziek. In kamer 2 kunnen ruiters van munten en postzegels aan hun trekken komen. Dinsdag 4 december kunnen de oudere Schiedammers bingo spelen in de grote zaal van de 4 Molens. Aanvang 14 uur. AQUARIUMVERENIGING Aquariumverenfging Natuurge not in Huis houdt maandag 3 december haar maandelijkse contactavond In de grote zaal van gebouw Soc. belangen. Lange haven 73. De heer J. G. 't Hooft uit H.l. Ambacht vertelt over 'Tilapla avonturen'. Ook nlet-leden zijn welkom vanat 20 uur. GOUDSBLOEM Café de Goudsbloem, Sint An- nazusterstraat 30, staat deze 7- avond in het teken van de - Rock and Roll. Elke zaterdag treedt er een andere Rock and •Rollgroep op. Zaterdag 1 de- cember opent Yompln Cock- roaches de rij. De groep begint om 21.30 uur. Entree per avond ƒ2,50. .V„_. W EEKEIND DIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dlt- weekelnde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Hulsart: belten met de boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel. 261480. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur Dr. M. Handana, J. G. van Markenstraat 19, tel. 736383. SCHIEDAM Na lange tijd onge moeid te zijn gela ten; is dinsdag avond plotseling de illegale radiopiraat Radio Atlantic door de politie uit de lucht gehaald. Ap paratuur ter waar de van zo'n 20.000 gulden werd in be slag genomen. Drie mensen zijn giste ren door de politie verhoord. Er zijn geen arrestaties verricht. De politie deed in samenwerking met de radiocontrole dienst een Inval In een pand aan de Hoogstraat. Omwo nenden hadden ge klaagd over ernsti ge storingen op hun radio. Al eer der hadden winke liers op de Hoog straat een pellwa- gen van de contro ledienst op de straat zien staan. Het heeft nog en kele weken ge duurd voordat daadwerkelijk inge grepen werd. Radio Atlantic was de grootste en meest profession©- Ie piraat In Schie-*' dam. Het was op de Hoogstraat en - omstreken een pu bliek geheim dat vanuit een woning aldaar uitzendingen werden verzonden. Veel mensen vra gen zich af waarom de politie juist nu heeft ingegrepen^ De piraat was ten-'* slótte al lange tijd 7 in de lucht. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft een man aan gehouden die van een Inbraak In de restauratie van het NS-station Schle- dam/Rotterdam- West wordt ver dacht. Rond half één dinsdagnacht zijn de buitendeu ren van twee res tauraties openge broken. Uit de ene ruimte verdween 600 gulden uit de kassa. Uit de ande re ruimte werden rookartikelen, aan stekers en geld "met een totale waarde van bijna 300 gul den ontvreemd. De verdachte zit vast op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat en moest gisteren nog verhoord worden. VLAARDINGEN In Vlaardingen wor den beduidend meer jongetjes dan meisjes geboren. Dat blijkt een uit een overzicht van de afdeling bevol king. In de maand okto ber zagen 42 jon getjes het levens licht, tegenover 26 meisjes. Ook voor gaande maanden lagen de verhou dingen Ietwat scheef. Vanaf ja nuari dit jaar tot en met eind oktober zijn 61 meer Jon gens geboren, Een tekort aan vrouwen zal er voorlopig niet ont staan. Nog steeds zijn vrouwen In Vlaardingen In de meerderheid met 1388. De totale be volking liep in okto ber terug met 16, tot 76048, SCHIEDAM Het Schiedams Christe lijk Mannenkoor verzorgt op vrijdag 30 november In zaal de Ark een na jaarsconcert. Het koor staat onder leiding van dirigent Meeuwis Rebel. Medewerking wordt verleend door so praan Iris Giet, te nor Jan Wander, pianist (vleugel) Martin van Broek- hoven en hét - Hoornkwartet ön- der leiding van Jos den Boer..<_ Het concert wordt voorafgegaan door een openingswoord van de voorzitter van het mannen koor, W. Groene^ weg. In het pro gramma dat volgt zitten muziekstuk ken van onder an deren Fr. Poulenc, W.A. Mozart, J. ••-w Brahms, E; Grieg© Fr. Llazt en C.£ea Weber.L De aanvang vaHÏ£ het concert is 20** uur. Zaal de Ark Is gevestigd aan het Hargpleln 101. De niet65-plussersen~ vier gulden vijftig- voor 65-plussers„L

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1