Parkeerder weet de>v^g hiel Ongeregeldheden bij clnbhuis Schiedam aangesloten op Groote Lucht Uit op komst nog meer Vernielingen in weekeinde Nog niet genoeg fietsen gecodeerd Schuim blust brand in ruim Boor en zaag weggenomen Auto weg, auto terug (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 20.000 gulden is de omvang van de schade die ra cisten, vermoedelijk aanhangers van het Na tionaal Jeugdfront en de Centrumpartij, in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben aange richt in de Opstan dingskerk aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan. Dat is een eerste voorzichtige schatting die koster mevrouw M. Post- Kroos maakt aan de Hand van een inventari satie van vernielde voorwerpen en appara ten. i '-fv aU x- Sporadisch Schuurkerk Quibus Koster mevrouw M. Post-Kroos in de bank van de Op standingskerk, die zij met hulp van tientallen vrijwilli gers weer keurig heeft opgeruimd. Parkeren in het stads centrum; on danks over schot aan plaatsen vaak toch opeenhopin gen van auto's. Het hoofdgemaal in Bijdorp is één van'de voornaamste kostenposten geweest in totaal heeft Schiedam de laatste jaren 20 miljoen gulden aan zijn riolen uitgegeven. HET VRIJE VOLK DINSDAG 4 DECEMBER 1984 Het Interieur van de Opstan dingskerk werd door onbeken den volledig in puin geslagen en beklad met hakenkruisen. Muren en pilaren werden vol- gekalkt met racistische leuzen, waaronder „NJF" en „CP" ge schreven stond. Intussen heb-, ben tientallen vrijwilligers de- koster bijgestaan in het oprui men van de ravage. Waar verf moeilijk te verwijderen was, heeft men nu vreedzame affi ches opgeplakt. Koster mevrouw Post vertelt <jat de Opstandingskerk (een als progressief bekend staande kerk van de Hervormde Ge- meente) niet voor een dergelij ke catastrofe is verzekerd. ;»Dat is onbetaalbaar voor zo'n groot gebouw." Zij somt op door welke vernielingen de tjchade zo hoog is opgelopen: *De stencilmachine, de in- brandmachine, het doopfonds, microfoons, en ze hebben een spiksplinternieuwe boormachi ne meegenomen." L. de Ru, predikant van de Opstandingskerk, zegt inmid dels talloze rcactiës te hebben binnengekregen. „Iedereen is verbijsterd. 'Vooral oudere mensen moeten sterk terug denken aan de Tweede Wereld oorlog, toen, bepaalde geweld- groepen systematisch dit soort dingen deden." Burgemeester Seheeres, die onlangs nog in een interview heeft gezegd dat hij geen toe name van racisme in Schie dam- zag, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. De Ru, die de burgemeester zaterdag direct heeft bena derd, zei eerder dat Seheeres 'diep onder de indruk was na de gebeurtenissen in de Op standingskerk. Navraag bij de Openbare Nutsbedrijven leert dat vóór afgelopen vrijdag in Schiedam slechts zelden racistische leu zen zijn aangetroffen. Volgens een speciale regel komen de Nutsbedrijven direct in actie als burgers melden dat ergens discriminerende kreten op mu ren of gebouwen staan. „Tot dusver hebben we maar spora disch hoeven op te treden", al dus een woordvoerder. voorstelling var. Wayang Kulit, het Javaanse poppen/ schimmenspel. Normaal duurt zo'n voorstelling een he le nacht, in Vlaar- dingen een kléine vier uur. Het ver-; haal gaat over de fijnzinnige prinses Subadra, die liever haar leven opoffert dan dat ze zich geeft aan de brute prins Burisrawa. Het geheel wordt ondersteund door bijbehorende ga melan muziek. Ge wijzigd aanvangs- tijdstip 20 uur. „Sophie's Choice". Aanvang 20.15 uur. Donderdag 6 de cember draait „The Godfather", deel II in de Schuurkerk te Maassluis: De maf fiawereld om 14 en 20.30 uur. Kaart verkoop bij de WV. Zondag 9 decem ber geven Frieda Jacobowitz (dwars fluit) en Marie tomi- zuka (piano) een concert. Ze spelen werken van onder- meer C. P. E. Bach, Mozart en Samuel Barber. Aanvang 15 uur. De Schiedamse Kunststichting houdt op woensdag in café Quibus aan de Lange Haven 28 te Schiedam weer. een landenavond. Ditmaal is Spanje aan de beurt. Dia's, hapjes en drankjes .en als surprise een 'film over stieren- vechten. Toegang gratis. Aanvang 21.30 uur. Zondag treedt The Noble Band op. Toegang 2.50. .(Van een onzer verslaggevers) j SCHIEDAM Behalve in de Opstandingskerk blijken in het weekeinde ook vernielingen te zijn aangericht in een gebouw yan de Stichting Gereformeer de Jeugdraad langs de Schie. Dat gebeurde een nacht later. Hier werden drie ruiten met [bakstenen kapot gegooid door onbekenden. Diezelfde nacht (zaterdag op zondag) werden van een ge parkeerde auto aan de Nieuwe ^Sluisstraat een achter- en een zijruit vernield, vermoedelijk [met een ketting. SCHIEDAM Ongeregeld heden tussen de politie en een groep van 25 jongeren hebben zaterdagavond plaatsgevonden bij clubhuis de Dijk aan de Westfrankelandsedijk. De poli tie werd door de groep be dreigd en met bierflesjes beko geld, toén zij tijdens een feest in het clubhuis een 18-jarige Schiedamse jongen wilde ar resteren. Een agent wist de ge moederen te. sussen door ter afschrikking zijn dienstpistool te trekken. De jongen zou zich hebben .misdragen tijdens een brand- ï'weeroptreden kort tevoren. De brandweer kwam in actie om dat de jongeren naast het club huis een groot open vuur had den gesticht. Het gevaar zou hebben bestaan dat het vuur oversloeg naar het terrein van een naburige houthandel. Eén van de brandweerlieden werd door de 18-jarige jongen be dreigd met een bierfles en moest zijn waterspuit gebrui ken om hem op afstand te hou den. De jongen verzette zich he vig toen even later twee ge alarmeerde poiitie-agenten hem wilde meenemen, wegens belemmering van de bluswerk zaamheden. Hij schopte wild om zich heen en klom op dé nek van één van de agenten. De agenten gaven hem daarop een paar rake klappen, maar dat pikten de overige bezoe kers van het clubhuis niet Spoedig vlogen de bierflesjes in het rond. De agenten riepen assisten tie op en één trok zijn dienst pistool om de menigte op af stand te houden. Toen nog eens zes agenten waren gearriveerd kon de 18-Jarige jongen worden afgevoerd. Tevens werd een 31-jarige Hagenaar aangehou den op verdenking van openlij ke geweldpleging. Een politie woordvoerder zegt niet te ver wachten dat nog meer arresta ties zullen volgen. schrikkende wer king vanuit en we ten dieven: de kans is groot dat ik ge pakt wordt," aldus een politiewoord voerder. Voor dat het per centage van 50 is gepasseerd valt er nog veel werk te verzetten. Het to taal aantal fietsen in bezit van Schie dammers wordt ge schat op 60.000. SCHIEDAM Op 1 december was de stand van het plaatselijke fiets- graveer-project 8.750, zo meldt de politie. Dat Is het resultaat van de in spanningen van tientallen vrijwilli gers (via het werk- lozenproject de Trechter) en rijwiel handelaren, die op aanvraag van de eigenaars gratis een postcode op hun flet3 aanbren gen. Volgens de politie is het aantal van 8.750 nog steeds te laag om het beoog de effect (het te gengaan van vele fietsdiefstallen) te bereiken. „De praktijk leert dat meer dan de helft van alle fietsen ge codeerd moet zijn. Dan gaat er een af- weg lozen." Die lozingen hebben Delf land sinds april '83 schade be rokkend. Voorlichter F. J- Vos: „Voor alles wat Schiedam in de Waterweg heeft laten lopen heeft Delfland heffingen aan het rijk moeten betalen." Delf land wil dat geld nu van Schie dam terug hebben omdat het Hoogheemraadschap anders de „belasting voor elke Delf land-inwoner moet verhogen," aldus Vos. Schiedam heeft de claim al tijd van de hand gewezen. Het beroept zich op „overmacht". De kosten zouden zo hoog zijn geweest- dat de gemeente ge noodzaakt was om de werk zaamheden (voor de aanslui ting op de Groote Lucht moest de stroomrichting in de Schie damse riolen worden omge keerd) over een langere perio de uit te smeren. Burgemees ter Seheeres onlangs: „We heb ben ook nooit beloofd precies in april 1983 klaar te zijn." Van de 25 miljoen gulden die aan dat werk zijn uitgegeven heeft Schiedam er zelf 20 mil joen voor zijn rekening geno men. Die kosten, zo blijkt nu, bestaan onder andere uit de bouw van een hoofdgemaal in Bijdorp, de ombouw van diver se bestaande gemalen en de ombouw en aanleg van riool- trajecten. Volgens de gemeen te moeten alleen nog „een paar kleinigheidjes" (zoals het aan leggen van een riool in de Lan- ge Haven) worden gedaan. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schie damse riolen blijken al sinds oktober te zjn aangesloten op de rioolwaterzuiveringsinstal latie te Groote Lucht. Om dit te bereiken is naar schatting 25 miljoen gulden uitgegeven.! Deze gegevens heeft de ge meente Schiedam gisteren ge publiceerd, kort nadat bekend is geworden dat het Hoog heemraadschap Delfland Schiedam vanwege de riole ring voor de rechter sleept Delfland verwijt Schiedam dat het zijn riolen veel te laat op dé Groote Lucht (in Vlaar-' dingen) hetfi aangesloten. De zuiveringsinstallatie werd in april 1983 geopend. Door de vertraging aan Schiedamse zijde, zou Delfland 7,7 miljoen gulden schade hebben opgeio pen. Dat Schiedam intussen bijna volledig is aangesloten, aidus Delfland-voorlichter Vos, „is prettig maar doet aan de claim niets af." In de jongste publicatie over deze kwestie roemt de ge meente Schiedam de zuive ringsinstallatie „die het afval water eerst voor zo'n 95 pro cent zuivert, voordat het in het oppervlaktewater terecht komt." Verder is erin te lezen dat de aansluiting op de Groo te Lucht „vanuit milieu-over* weging een grote verbetering is, Schiedam kan niet meer on bemerkt -vervuild water recht streeks öp de Niéuwe Water» laswerkzaamheden, die in het ruim wer den uitgevoerd. Er lag ook wat olie op de bodem van het ruim. schip, dat voor re paratie bij de werf Wilton Fijenoord lag. Het vuur is ver; moedelijk ontstaan door vonken van SCHIEDAM Door het rulm.vol schuim te spuiten heeft de brandweer een brand be zwaard in een Brits een ruit vernield, bij een woning aan de Louise de Collg- nystraat bleek een keukendeur gefor ceerd te zijn. Maar in beide gevailen is niets gestolen. bouwddoorde nieuwe gebruikers. Uit de etalage van een kledingwinkel aan de Boerhave- laan is kleding met onbekende waarde gestolen. De etala geruit werd met stenen ingegooid. Een inbraakpoging bij twee woningen heeft tot niets ge leid. Van een wo ning aan de Burge meester Stuhle- meijerlaan werd SCHIEDAM Bij een inbraak in het voormalige pand van de Kruisvereni- .'ging aan de Stad houderslaan is een hoeveelheid ge reedschap buit ge maakt. Verdwenen zijn onder meer een boor, een zaag en een schuurma- chine. De dieven zijn via een raam het pand binnenge drongen. Dat wordt momenteel ver- VLAARDINGEN De 26-Ja- rige M. A. uit Vlaardingen heeft in de Van Maanenstr&at en Van der Spiegelstraat ver schillende geparkeerd staande auto's geramd. Na aanvanke lijk uit deze laatste straat te zijn weggereden, kwam hij er even later weer terug. De poli tie was toen inmiddels al ter plaatse na telefoontjes van omwonenden. De Jongeman bleek onder invloed te zijn.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1