Kopstoot Voor Voetbal supporter OP GELE STREEP VOOR AFSCHEID POLITIEMAN 'Fabriplein komt weer tot leven' Bewoners willen niet mét wethouder praten 94 denkers leveren slag op schaakbord Willen huurders duurder wonen? Meerderheid raad vóór kieswetmotie g\uto ramt Jzuil en Verkeerslicht fv/ Verkoop kinderzegels verloopt bar slecht 'Expositie Wolvecamp £v -Verblind door zon; botsing Aangehouden doorbreektisolement' Sr. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN 3? SCHIEDAM Sluiting van het Schiedamse slachthuis is hélemaal niet nodig. Dat vinden vier groothandelaren in vlees, die bij het slachthuis zijn ondergebracht. Hun plan óm het slachthuis van de gemeente Schiedam over te nemen, is niet serieus bekeken, aldus de groothandelaren. Ook bestrijden zij dat hef slachthuis niet langer le vensvatbaar is, zoals wethouder Van Tilborg (fi nanciën) beweert. Het Openbaar Slachthuis aan de Slachthuislaan gaat dicht; De ge meente Schiedam hoofdeigenaarziet er geen brood meer in. Wennen Opgang dag". Het'ls voor het eerst sinds lan ge tijd dat Wolve- HET VRIJE.VOLK Schiedam Begin oktober hebben de groothandelaren (de bedrijven Poot, Philip, Van der Spek en Wennekers) aan de gemeente een lening van een miljoen gulden gevraagd. Met dat be drag zouden zij zelf het slacht huis overeind kunnen houden. De reactie van de gemeente kwam enkele dagen geleden. In één adem maakte wethou der Van Tilborg aan de groot handelaren bekend dat hun voorstel was afgewezen en dat hét slachthuis dicht gaat. Dé gemeenteSchiedam, hoofdeigenaar, beroept zich er op dat het slachthuis al sinds 1978 .forse verliezen lijdt. De apparatuur is sterk verouderd. „Bovendien is op korte termijn een investering van-miljoenen guldens noodzakelijk, in ver band .metverscherpte eisen van i de Keuringsdienst van Waren én de EEG," aldus wet houder Cor van Tilborg (finan- ciën). - - Om" „niet- door te blijven modderen" heeft Schiedam nu een aanbod van het particulie- SCHIEDAM Een Vlaar- dingse voebtalsupporter heeft zaterdag op het terrein van VV Olympus in het Schiedamse sportpark Harga een kopstoot opgelopen. Hij wilde een ruzie sussen tussen aanhangers van Olympus en van VW, die on enigheid hadden gekregen gjbver de gang van zaken tijdens jfêen wedstrijd van de twee Jgfclubs. .jjg.Na dekopstoot moest de l^yiaardinger zich in het Schie- gtand Ziekenhuis laten behande- EJén. -Zijn wenkbrauw werd ge hecht en hij kon weer vertrek- |;t SCHIEDAM Een 20-jarige Rotterdamse automobilist SI heeft zaterdagnacht met zijn 'voertuig op de Burgemeester aSVan Haarenlaan een verkeers- izuil en een stoplicht geramd. ëHij werd afgeleid door een ge- fsprek met zijn passagiere en 'zag de obstakels over het Tioofd. Het resultaat: de auto 1 total Joss, de zuil en het stop licht volkomen vernield. De GGD verscheen ter plaatse, maar hoefde de weggebruikers aleen aan enkele lichte ver wondingen te behandelen. SCHIEDAM Op de Schie- -Sdamse Woudweg zijn twee Vlaardingse weggebruikers -met elkaar in botsing geko- -men. Het betrof een 20-jarige -yrouw op een bromfiets en een 45-jarige autobestuurder. De vrouw werd (vrijdagmiddag rond half drie) vermoedelijk door de zon verblind en reed op de auto, die haar tegemoet ■ikwam. liZij is met een enkelfractuur 'opgenomen in het Schieiand Ziekenhuis. -(Van een onze verslaggevers) MAASSLUIS De 17-jarige ,M. A. K. en de evenoude R. D., beiden uit Maassluis, zijn door de politie aangehouden in ver- .band met de diefstal van ra dio's en cassetterecorders uit twaalf auto's. Zij ontvreemd den deze apparatuur vrijdag ^en zaterdag. Bij huiszoeking in |.,.net huis van één der verdach ten zijn enkele spullen terug gevonden. re Rotterdamse slachthuis Broere cn Zonen met beide handen aangegrepen.'Dat wil de het 13-koppige personeel overnemen op voorwaarde van sluiting van het Schiedamse slachthuis. Het plan van de groothandelaren noemt Van Tilborg "te riskant. Er was geen enkele garantie dat de ge meente ooit nog iets van dat miljoen terug zou zien," Behalve dat ze het met de gemeente niet een3-zijn, voelen de grossiers zich ook gedu peerd door de sluiting van het slachthuis. De vier bedrijven worden nu gedwongen hun slachtactiviteiten naar Rotter dam te verplaatsen. Volgens Jan Poot,' directeur van Poot Grossierderij BV, kan'dat zijn kosten flink verhogen. „Tach tig procent van mijn handen gaat naar slagers in Schie dam, Vlaardingen en Maas- sluis. Transport wordt straks veel duurder." A. Philip, directeur van het gelijknamige bedrijf: „Als eer. bewoner moet verhuizen, kost dat al duizenden guldens. Kun „Ik wist niet wat me over kwam toen ik al die mensen zag," zegt. de 59-jarige adju dant van de gemeentepolitie J. C.jdc Vos, daags na een recep tie ter gelegenheid van zijn af scheid. Die ervaring zullen ook de honderdén mensen hebben gehad die De Vos vrijdagmid dag in de kantine van het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat de hand kwam schudden. Twee uur lang standen re- ceptiegangers in meterslange dikke rijen voor het dolgeluk kige echtpaar De Vos, dat werd bedolven onder cadeaus. De bezoekers hadden het bui ten al kunnen aanvoelen, getui ge de verkeerschaos voor het politiebureau. Auto's dubbel geparkeerd, langs gele stre pen, tot zo'n honderd meter voor en na het bureau. „Voor deze ene keer dan," moet men gedacht hebben. Wat De Vos vooral plezier heeft gedaan is de komst van talioze mensen die hij niet had verwacht. „Er waren vele jon ge collega's, die doorgaans dit soort bijeenkomsten ontlopen. Ik zag officieren van justitie en.advocaten. En zelfs een ge vangene uit de Scheveningse gevangenis, die ik pas nog had bezocht. Die man moet spe ciaal voor mij een verlofdag hebben genomen." Adjudant De Vos heeft 38 jaar bij de gemeentepolitie ge werkt. Sinds 1957 zat hij bij de recherche. „Ik heb het hier pri ma naar mijn zin gehad en ik kreeg nooit de behoefte om el ders te solliciteren. Het is wel een druk leven geweest. Vooral de laatste jaren vroegen veel mensen naar mij. Voor velen was de politie Schiedam De Vos." Hij gaat per 1 januari met functioneel leeftijdsontslag. De Vos voorspelt dat hij „het in het begin ontzettend moeilijk zal krijgen zonder het werk." Over zijn toekomstige vrije tijdsbesteding heeft hij nog maar weinig nagedacht. „Ik wil het rustig gaan aanpakken. In elk geval zal ik veel in mijn volkstuin te vinden zijn." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De betrokke nen zijn alle dramatische ver wikkelingen nog niet vergeten. Desondanks verliep de opleve ring van de eerste drie gereno veerde woningen aan het Fa briplein vrijdagmiddag in har monieuze sfeer, niet in het laatst te danken aan de glun derende gezichten van de men sen die de huizen gaan bewo nen. „Het Fabriplein komt ein delijk weer tot leven," heette het. Zowel de bewonersvereni ging als wethouder Van Til borg herinnerden in' toespra ken aan de problemen, die de renovatie van het Fabriplein ongetwijfeld tot de pijnlijkste gebeurtenis in de geschiedenis van dc Schiedamse stadsver nieuwing hebben gemaakt. J. van Ipercn, een van dc be woners die vrijdag zijn sleutel kreeg, heeft zodoende negen maanden in een wisselwoning moeten doorbrengen. „Dat was flink behelpen. De helft van on ze inboedel heeft al die maan den ingepakt gestaan." Met Van Ieperen zijn vele bewo ners in die situatie terechtge komen. Wat is cr gebeurd: begin dit jaar, kort na de start van de renovatie, constateerde de SSSW fouten in het bestek. Terwijl vele bewoners al in wisselwoningen zaten, werd de renovatie afgeblazen. Maan denlange onderhandelingen volgden. Gemeente, SSSW en bewoners moesten alles op nieuw bekijken, van de inhoud van dc renovatie tot de huur prijs. Met als gevolg: een half jaar vertraging en diepgaande conflicten. Een van de be woonsters (me vrouw De Jong) neemt de sleutel van haar geren oveerde wo ning in ont vangst van wethouder Van Tilborg. In het midden voor zitter Scheeuwe van Schiedam Vooruit. De bewoners kijken liever naar het resultaat dan naar het verleden. De drie die vrij dag hun sleutel kregen (Van Iperen, Harrak en De Jonge). „Wat in de huizen is gedaan is echt eersteklas werk. Alles ziet er mooi uit. De ruimte is nu beter benut en we hebben er een grote berging bij gekre gen." Tientallen buren kwa men hen feliciteren. Zowel wethouder Van Tilborg als voorzitter Scheeuwe van wo ningbouwvereniging Schiedam Vooruit (eigenaresse van de huizen) spraken van een her nieuwd wederzijds vertrou wen. Van Tilborg: „We zijn wel eens boos geweest op elkaar, maar het is nu eindelijk weer goed wonen aan het Fabri plein. En daar ging het ons toch om." je nagaan wat een heel bedrijf daarvoor; op tafel moet leg gen." Bij de vier bedrijven (Poot, Philip, Wenneker3 en Van der Spek) werken ruim 80 mensen. Poot: „De gemeente gaat er wel erg gemakkelijk van uit dat hun werkgelegen heid ook niet in gevaar komt." Dat het overnamevoorstel van de grossiers voor de ge meente te riskant was, be strijdt A. Philip. „Een register accountant heeft berekend dat wij in staat zouden zijn om al in het eerste jaar 400.000 gul den aan de gemeente terug te betalen. Verder zouden we na een jaar een half. miljoen gul den schoon overhouden, waar mee dan nieuwe: apparatuur kon worden aangeschaft. Een volkomen verantwoorde trans actie dus." v Dat het Schiedamse slacht huis er momenteel slecht voor staat is grotendeels aan het "ondernemersbeleid" van de gemeente te wijten, vinden de groothandelaren. Schiedam zou het slachthuis als melkkoe hebben gebruikt. Poot: „Van Tilborg bekijkt de financiën vanaf 1978, maar hij moet ver der terugkijken. Jarenlang heeft het slachthuis met winst gedraaid, die geheel in de ge meentekas vloeide." Investeringen in het slacht huis bleven achterwege ën zo kon het volgens Poot dat het bedrijf anno 1984 nog steeds met apparatuur uit 1945 werkt. „Deze zaak riekt naar wanbe leid. Van Tilborg is unfair door alleen op de laatste jaren te wijzen. De conjunctuur is even ingezakt, maar die trekt al lang weer aan. Nee, het lijkt opzet. Wij krijgen de indruk dat het slachthuis weg moet omdat de gemeente de grond eronder wil gebruiken voor an dere doeleinden." Philip wijst er nog op dat de groothandelaren "voorreen vol dongen feit zijn gesteld. Als de gemeente nu eerst had gezegd: jullie voorstel is niet goed. dan waren er nog wel andere mo gelijkheden. We hadden er zelf geld in kunnen steken, of we zouden naar een bank zijn ge stapt." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De bcwo- nersvereniging van Schic- dam-Zuid laat morgen een kans liggen om „informeel" met de leden van het college van burgemeester en wethou ders te praten. De vereniging wil hiermee protesteren tegen de maatregelen met betrek king tot het opbouwwerk. Het college is morgen de hele dag op „werkbezoek" in de wijk Zuid. Eerder maakte het college bekend dat het om half een in een buurtrestaurant graag vertegenwoordigers van be woners en winkeliers uit de wijk zou willen ontvangen. „Een uiterst ongelukkig tijd stip." schrijft' de bewoners- vereniging aan het collége. „Wie kan zich nou midden op de dag even vrij maken? De meeste van ons werken op dat moment of zitten thuis met kinderen, die uit school ko men om te eten." Maar buiten dit praktische bezwaar meldt de bewoners- vereniging nog: „Bij ons gaat het er niet goed in dat het col lege interesse komt tonen voor de wijk en tegelijk mist schept over het opbouwwerk voor diezelfde wijk." Zuid heeft momenteel één opbouw werker: Armand van Puyvel- dc. Uit uitspraken van wet houder Hafkamp blijkt dat zijn positie uitert onzeker is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stilte werd zaterdag in zaal Irene slechts verstoord door onregel matig getik. Dan drukte een aantal van de 94 schakers al daar met een meppend gebaar cp een schaakklok, na een zet te hebben gedaan. Maar liefst zeven uur lang was zaal Irene het vrijwel geruisloze strijdto neel van denkers uit de verre omtrek van Schiedam. Het jaarlijkse open toernooi vin Schaakvereniging Schie dam is opnieuw een succes ge worden. De enige tegenvaller was het kleine aantal junioren dat deelnam. Na de opening van het toernooi door Schie dams burgemeester Reinier Scheeres speelde ieder vijf partijen van een uur. De scha kers werden vooraf naar speelsterkte in één van de 14 groepen ingedeeld. Wedstrijdleider Mario van Kleef, tevreden: „Het is beslist geen Schiedamse aangelegen heid geworden. 15 deelnemers Zeven uur lang was zaal Irene het vrijwel ge ruisloze strijd toneel van het open Schie damse schaak toernooi. waren lid van onze vereniging, verder waren er mensen van Gouda tot Oude Tonge en Zwijndrecht. Er kwam zelfs iemand uit Etten Leur, die moet ontzettend vroeg zijn op gestaan." Geheel volgens verwachting won Gert Timmerman, op pa pier de sterkste schaker, het toernooi. Een tegenvaller voor Daan 't Hart, die het toernooi won in 1982 cn 1983 en bij een nieuwe winst de wisselbeker tot zijn bezit had mogen reke nen. Hij werd derde. C. Lans- begen wist zich nog tussen de twee „groten" in groep 1 te wringen. De overige groepswinnaars zaterdag waren: groep 2: K. J. de Groot; groep 3: R. Leemans; groep 7: W. de Kuyper; groep 8: D. Kruyf; groep 9; A. van Has selt; groep 10; A. den Kinderen; groep 11: F. Rosinga; groep 12; E. Schilten; groep 13: J. Vonk; groep 14: P. Muller. De prijzen werden rond vijf uur uitgereikt door Rob Lutz, eigenaar van zaal Irene. MAANDAG 10 DECEMBER 1984 vinden VLAARDINGEN In hoeverre zijn wo ningzoekenden, die een voorkeur heb ben voor eenge zinswoningen met een maandhuur van 400 gulden, bereid een hoger bedrag aan huur te betalen? Op ver zoek van de ge meenteraad zal dit uitgezocht worden. Ook word! bekeken of deze categorie woningzoekenden bereid zijn een meergezinswoning met een even hoge huur te accepteren. Beide vragen zijn onbeantwoord ge bleven in een on derzoek naar de woningmarkt In Vlaardingen en om geving door het bu reau Woonanalyse te Leiden. Vrijdag avond besprak de gemeenteraad de resultaten van dit onderzoek. Belang rijkste conclusies; er zullen meer duurdere woningen moeten worden ge bouwd. de nadruk in Holy zal gaan lig gen op de bouw van huur- en koop woningen in de vrije sector, de bin nenstad moet door de bouw van win kels. woningen en andere voorzienin gen aantrekkelijker gemaakt worden én in de stadsvernieu wingsgebieden blijft de nadruk lig gen op de bouw van goedkopere woningen. Uit het onderzoek is gebleken, dat een groot aantal woningzoekenden een eengezinswo ning wil met een maximale maand huur van 350 600 gulden per maand. "Gezien de belang rijke categorie wo ningzoekenden met lage inkomens, lijkt et ons niet reëel eze woningen te doen bouwen", al dus B. en W. SCHIEDAM Een meerderheid in de Schiedamse ge meenteraad steunt de motie van de kleine linkse par tijen over de kies wet. Daarin wordt geprotesteerd te gen de voorwaarde dat buitenlanders minstens vijf jaar in ons land moeten wonen voordat zij mogen meedoen aan gemeente raadsverkiezingen. De Tweede Kamer in De Haag zal van de steliingname op de hoogte wordèn gebracht. In de raadsverga dering van vorige maand kwamen de PSP/PPR, CPN en D'66 met de motie op de proppen. Op verzoek van Arle Verlinde (PvdA) werd het onder werp verschoven naar de commissie voor Algemene Za ken die kort gele den vergaderde. Klein links kan re kenen op de steun van de socialisten. „Het is een beetje raar om te kisse bissen over de tijd dat iemand in Ne derland woont," vindt fractievoorzit ter Gé Brouwer van de PvdA. In het wetsontwerp staat dat "niet Ne derlandse ingezete nen" minstens vijf jaar in ons land moeten vertoeven./ wiilen zi) recht heb ben op een stem. Volgens de kleine linkse partijen wor den de buitenlan ders daarmee ach tergesteld. De VVD en het CDA zijn het eens met het wetsont werp. Volgens de laatste partij moe ten buitenlanders eerst een tijd wen nen alvorens zij zich op het electo rale pad begeven. „Zij moeten toch eerst leren hoe ons parlementaire stel sel In elkaar zit." zegt raadslid M. C. van Lambalgen. Voordat de com missie begin deze week uit elkaar ging vroeg burge meester Scheeres het gezelschap nog een poging te doen om op één lijn te komen. „De meer derheid is niet groot genoeg," vond hij. „Het is zwak als er In Den Haag een verkla ring aankomt nriet de kanttekening dat een groot deel van de gemeente-, raad het er niet mee eens is." De motie zal in de raadsvergadering van december we derom aan de orde komen. ;:.y SCHIEDAM De verkoop van kin derpostzegels ver loopt dit jaar bar slecht. Na drie we ken verkopen, blijft de omzet ver onder die van vorig jaar. Het comité dat de verkoop regelt, heeft uit nood be sloten om ook op zaterdag de zegels en kaarten aan de man te brengen. "De mensen lijken geen geld meer te hebben," zegt me vrouw J. Eijsbergen die de leiding over de verkoop heett. Meteen op de eer ste dag ai consta teerde mevrouw Eijsbergen een fik se daling in de ver koop. "Normaal hebben we dan een omzet van zo'n 24.000 gulden. Wij kvyamen dit keer niet verder dan tienduizend gul den". De verkoop van kinderzegels is op 14 november begonnen. Niet alleen de éco nomische crisis maar ook andere acties gooiden de afgelopen weken roet in het eten. "De dag na de gro te actie voor Afrika hebben we, bijna niets verkocht,"- zegt mevrouw Eijs bergen. "De heie dag is er vrijwel niemand aan de kraam geweest." Volgens de ver koopleidster heeft de omzetdaling niets van doen met de zegelactie die de Stadspost Vlaardingen/Schie- dam voert. Deze organisatie pro beert vijftiendui zend gulden bijeen te krijgen voor De Hoefslag, een ver eniging die paard rijden voor gehan dicapten verzorgd. Oe Stadspostactie moet echter nog op gang komen. "Wij hebben de zegels ;/j .alleen nog maar aan filatelisten ver-; kocht. Ze gaan echt over de hele •wereld," aldus Ron Houke, een van de s twee directeuren. De Stadspost wil volgende week be ginnen met de ge wone verkoop van de zegels met het oog op de kerstda gen. Mevrouw Eijsber gen heeft ook haar hoop op de komen de feestdagen ge vestigd. "Misschien dat de verkoop nog wat bijtrekt. Het is tenslotte voor een goed doel." De kraam van de kinderpostzegels is dagelijks van .half negen "s ochtends tot vier uur 's mid dags "geopend". De verkoopsters zijn te vinden in het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat en in het Hof van Spaland. In het Stedelijk Mu séum is zaterdag middag een over- zichtstentoonstei- ling van de Cobra- schilder Theo Wol vecamp geopend. Dit gebeurde in aanwezigheid van de Hengelose kunstenaar (op de foto in gesprek met een bezoeker van de opening) en zijn vrouw. Directeur Hans Paalman van het Stedelijk Mu seum sprak van "een bijzondere ge camp weer naar buiten treedt; na - langdurige afzon dering In zijn ate lier." Er zou een gesprek van vijf uur. achtereen nodig zijn geweest om Wolvecamp ervan te overtuigen dat hij echt niet om een expositie in Schie dam heen kon. Het Stedelijk Museum heeft een voor Ne derland unieke Co- bra-coilectie, waar- In ook werken van Appel en Roos- kens. Opvallend was zaterdag de1 aanwezigheid van' de weduwe van Rooskens. Paalman greep dit aan om haar even in de schijnwerpers te zetten en haar een exemplaar van de onlangs versche nen Cobra-catalo gus van het Ste delijk Museum aan te bieden.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1