College loopt niet mee in fakkeloptocht Vrouw twee keer over de kop Museum in kerstslemming met Sehmiermann Bewoners kwamen niet naar lunch Verkeersplan de 'doodsteek'? Kortaf Inwonertal Inbraken en vernielingen mm Inspraak kinderopvang mislukking? jg: Van een onzer J verslaggevers) «f Sfé&MEDAM Direc- teur|Hans Paalman van het! «Stedelijk Museum vreest het ergste voor de Schiedamse kunste- naaS die op dit mo- mer» nog gebruikma- keii-srvan de Beeldende Kuhgtenaars Regeling (BKR). „Als je de maatregelen bekijkt, die! staatssecretaris De Graaf voor heeft, valt volgens mijn inschat tingen driekwart af," voorspelt hij. De ver scherpingen die de be windsman in wil voeren komen deze maand aan de;orde in de Tweede Kamfer. Aankopen Besparen ür £Hisifei ;-/r vVSSiif FifM. Deze vrou wen zijn be slist niet van plan om zich er, met het oog op de na derende kerstdagen, met een en kele boom vanaf te ma ken. Nee, voor een echte kersts feer is meer nodig. En dus togen zij gisteren naar de Hoogstraat om enige in kopen te doen die hun huiskamers beslist in ge paste stijl kunnen brengen. Beiden een klein boom pje in een pot, de één nog een bos je hulst en de ander een flink aantal takken. Twee wer ken van Sjef Sehmier mann naast elkaareen portret van zijn vrouw en een Lu- duina-af- beelding in glas-in-lood, afkomstig van het weeshuis de Uitkijk. Woningnood Decoraties Alle aspecten Weliswaar zonder boodschappentas trokken de vijf collegeleden er winkelend op uit in de Groenelaan; Burgemeester Scheeres en wethouders Hafkamp en Van Tilborg bewonderen de waren van een groente- boer. Kerstboom Lentefeest "•"4c (I 4' WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 HET VRIJE VOLK schiedam 'Sombere toekomst 4 3 toor kunstenaars' Vorig jaar ontstond beroe ring in de kusntwereld door nieuwe voorwaarden waaraan kunstenaars moeten voldoen om in de BKR te kunnen blij ven. Over '83 moesten zij op z'n minst-3000 gulden aan eigen inkomen (uit ondermeer ver kopen) hebben om in de BKR te blijven. Voor dit jaar is dat 6000 gulden terwijl dat volgend jaar 8000 gulden is. Een aantal bezettingen van musea, waar onder het Stedelijk, deed niets aan de maatregel af. „De. staatssecretaris is nu van plan om niet alles waar mee kunstenaars geld verdie nen, mee te tellen als eigen in komsten," zegt Paalman. „Zo wil hij het lesgeven laten ver vallen." De museumdirecteur ziet, wat invoering van nieuwe re gelingen betreft, duidelijke overeenkomsten met vorig jaar. „Dat gebeurt juist vóór of na de feestdagen. Dat lijkt de tactiek van De Graaf. Als de politici niet voor de volle hon derd procent opletten, komen de nieuwe regelingen," zegt hij dat vóór 31 december '83 de aankopen moesten zijn ge daan. Nu blijkt dat net zo goed in januari dit'jaar kunst kon worden aangekocht. Het voor deel daarvan zou zijn geweest, dat het bedrag ook voor vol gend jaar als inkomen zou hebben meegeteld. „Wij hadden die informatie niet," zegt Paalman die in die periode overigens ziek thuis was. Op basis van informatie uit de Staatscourant werd de kunst aangekocht. Ook dit jaar roert de ge meente zich op de kunstmarkt, al zijn de uitgaven niet alleen bedoeld voor de BKR-kunste- naars. Afgelopen maandag werd voor ongeveer een ton aan kunst aangekocht. Daar naast wordt nog eens vijftig duizend gulden aan andere kusntwerken besteed. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het colle ge van Burgemeester en Wethouders zal morgen avond niet meelopen in de fakkeloptocht tegen racis me en fascisme. "Wij zijn niet op afroep beschik baar," zegt VVD-wethouder Cor van Tilborg. Burge meester Reinier Scheeres vindt dat de uitnodiging veel te laat is binnengeko men. "We hebben andere af spraken en die kun je niet zomaar afzeggen." De bur gervader ontsteekt morgen avond om half acht de tra ditionele grote kerstboom een geschonken door Zweeds concern. De organisatie van de op tocht, die om kwart voor acht bij de opstandingskerk vertrekt, heeft het college verzocht voorop te lopen. De hoop was erop gevestigd dat Scheeres op het eind punt, de Grote Markt, een toespraak zou houden. 'De aanleiding voor de fakkeloptocht is de vemiel- partij in de Opstandings kerk. Drie Schiedammers hebben het interieur van de kerk kort en kiein geslagen en de muren en pilaren met racistische leuzen beklad. Door het aankoopbudget van het museum aan te spreken, heeft de gemeente vorig jaar de Schiedamse BKR-kunste- naars allemaal in de regeling kunnen houden. Nu achteraf blijkt dat dat geid te vroeg is uitgegeven. Op basis van (summiere) in formatie ging men ervan uit SCHIEDAM Een 37-jarige vrouw is maandagochtend met haar personenauto twee keer over de kop geslagen op rijks weg 19. Ter hoogte van de af slag Schiedam-Noord reed zij in de richting van Hoek van Holland toen zij door een ande re wagen werd gesneden. De' vrouw, een inwoonster van Hendrik Ido Ambacht, schrok daar dermate van dat ze een ruk aan het stuur gaf. De wagen raakte daardoor uit balans en maakte tweemaal een,koprol. In het Vlaardingse Hóly ziekenhuis werd de vrouw aan onbekende verwon dingen behandeld. Haar wagen werd totaal verwoest door een takelwagen weggesleept. De politie zoekt nog naar ge tuigen die iets over het onge val en de automobilist die de vrouw deed schrikken, kunnen vertellen. Zij is te bereiken op telefoonnummer 260.760. fc<i* v? Y; W'A- r^$ÉÉ i Jj- Üffi - /SS', Tft jt, Vrx V. "t U t T (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het licht van de naderende kerstdagen wordt vrijdagavond in het Ste delijk Museum een tentoonstel ling van de kunstschilder Sjef Sehmiermann geopend, Sehmiermann heeft dertig jaar van zijn leven (hij over leed in 1950) in Schiedam ge woond en gewerkt. Hij is voor al i bekend geworden door zijn omvangrijke decoratiewerk, zoals-muur- en wandschilde ringen. Ignatius Josephus Maria Sehmiermann, geboren op 3 oktober 1875, had een, grote voorliefde voor religieus werk. Dat uitte hij in Schiedam bij voorbeeld door zijn uitbeelding van de Heilige Liduina, onder gebracht in de Havenkerk, en een drieluik met de geboorte van Christus in de Singelkerk. Ander bekend Schiedams werk van Sehmiermann, dat niet di rect op religie slaat, is de serie "Van Korrel tot Borrel" voor het nationaal Gedistilleerd Museum. Sehmiermann is in 1920 in Schiedam terecht gekomen, verdreven uit Rotterdam door een enorme woningnood als gevolg van de Eerste Wereld oorlog. Met zijn gezin betrok hij de woning Overschicse- straat 8b. Naast zijn werk als kunstschilder gaf hij in de ja ren dertig ook les op de avond cursus van de Vak- en Teken- school Sint Jozef, in die tijd ge vestigd aan de Lange Haven. Zijn eigen opleiding heeft hij grotendeels "genoten bij de kunstacademie in Rotterdam en in de praktijk, in dienst van het decoratie-atelier Groene- wegen. Vanaf 1903 is hij als zelfstandig decorateur gaan werken. Na verloop van tijd kreeg hij opdrachten uit het hele land; zo ontwierp hij tallo ze reclameplaten, voor distil leerderijen, winkels, de zuivel- en cacao-industrie en gerced- schapfabrieken. In zijn Schiedamse tijd maakte Sjef Sehmiermann ook decoraties voor plaatselijke gebeurtenissen, zoals jubilea en feestelijkheden in de ge zinssfeer. De oorkondes, diplo ma's en herdenkingsprenten die zo tot stand kwamen be zorgden de kunstenaar medail les in nationale wedstrijden. De tentoonstelling In het Ste delijk Museum, die vrijdag avond om kwart over acht wordt geopend (door F. L. Geerdcs van de Historische Vereniging) zal alle aspecten van Schmiermanns werk be vatten. Het laatste werk waar het museum de hand op heeft weten te leggen is een Lludui- na-afbeelding in glas-in-lood, afkomstig uit het voormalige weeshuls de Uitkijk, dat dit jaar bijna werd gesloopt. SCHIEDAM Een In spraakbijeenkomst vanavond over de kinderopvang in Schie dam dreigt een mislukking te worden. De gemeente heeft niet tegemoet willen komen aan verzoeken van enkele kin dercentra om de bijeenkomst een maand uit te stellen. Mar- ja van Wolferen van dagver blijf Honki-Ponk verwacht nu dat de meeste kindercentra, zoniet alle, vanavond verstek zullen laten gaan. Volgens welzijnsambtenaar Mulder waren de verzoeken tot uitstel veruit In de minderheid en "is het niet netjes ten op zichte van de overige genodig den om de avond af te gelas ten." Hij telt vier voorstanders van uitstel in een groep van 40 genodigden. Gespreksonder werp tijdens de inspraakavond zal een gemeentelijke nota over de kinderopvang zijn. die twee weken geleden aan de kindercentra is toegezonden. In het algemeen vinden de kindercentra de tijd tussen ontvangst van de nota en de inspraakavond te kort. Marja van Wolferen; .December is een drukke maand. We hebben onze handen vol gehad aan het Sinterklaasfeest. Als if j? daarbij realiseert dat de mees te kindercentra sterk onderbe zet zijn met arbeidskrach ten..." Bovendien hebben de geza menlijke kindercentra (dag verblijven en peuterspeelza len) begin vorige maand zelf een nota uitgegeven, waarin al hun wensen omtrent het ge meentelijk beleid zijn ver woord. In de gemeentelijke no ta worden die wensen niet be sproken. De centra wilden meer geld en man/vrouw kracht, de gemeente bekijkt het andersom en zegt voorlo pig niet op de kinderopvang te willen bezuinigen. Marja van Wolferen; „We willen best ingaan op de stand punten van de gemeente, maar niet zonder ruggespraak. In twee weken tijd kunnen de kin dercentra niet met elkaar en afzonderlijk met hun besturen overleggen. Ik vind het wat naïef van de gemeente om dat te veronderstellen." Zij gaat ervan uit dat de kindercentra in de loop van januari met een reactie komen. i SCHIEDAM De Bewonersvereni ging Schiedam Zuid heeft gister middag woord ge houden. De infor mele lunch met het college van Burge meester en Wet houders werd uit protest tegen maatregelen in het opbouwwerk geme den. Opmerkelijk was dat wel de op bouwwerker in de wijk, Armand van Puyvelde, zich ter elfder ure aan de dis In restaurant De Klok aan de hoofd straat meldde. „Niet namens de bewoners" haastte hij zich te zeggen. Het verorberen van de meloenen, kro ketten en bakken groentesoep vorm de een onderdeel van de toernee die het college hield door Zuid. De we kelijkse vergader dag van het college was ditmaal gere serveerd voor cont acten met de bur gerij en bezoekjes aan diverse instan ties en bouwwer ken in Zuid. Ook ditmaal be wees het uitstapje haar nut. „Neem de Provinciale Bi bliotheekcentrale," noemde wethouder Chris Zijdeveld een voorbeeld. „Ik heb nooit geweten dat daar zoveel men sen werkten. Ik had me altijd een grote stape! boeken voorgesteld." Behaive restaurant De Klok en de Bi bliotheekcentrale deed het college het bedrijf Hoek- icrsf Loos, de Heilige Hartkerk en het kantoor van het projectbureau Stadsvernieuwing aan. Juist voor de lunch werd een boot tochtje afgewerkt vanaf de steiger van de Havendienst naar de Buitensluis. Het was niet toe vallig dat het rap port over de RSV de gesprekken aan tafel gedeeltelijk gaande hield. Het college had er van afgezien om een informatie- avond op poten te zetten voor de wijk. C, Een dergelijk eve- nement was bij een vorige toernee doorT-^f Noord compleet in het water gevallen door gebrek aan belangstelling. j.ty. ..if,. 'y ;V t, 'jnr ,-vtr -T.V af, «cr UuSl SCHIEDAM De winkeliers van de Broersveld vrezen dat het nieuwe ver keerscirculatieplan van de gemeente "de doodsteek" "voor hun handel is. In dat plan moet het verkeer, dat vanaf de Broers- vest de Broersveld wil bereiken, een paar straten omrij den. Wethouder Zijdeveld (verkeer) stelt de winkeliers echter gerust door erop te wijzen dat de gemeente in het voorjaar nog met hen wil overleggen. Namens 50 Broers- veld-middenstan- ders pleitte winke lier Nijs gister avond in de raads commissie ruimte lijke ordening voor een veel directere toegangsroute voor Volgens vast ge bruik wordt mor genavond officieel de verlichting van een grote kerst boom, ditmaal op de Koemarkt, ont stoken. Om half acht gaan de licht jes aan van de boom, die evenals In de voorgaande jaren door een groot Zweeds con cern wordt ge schonken aan de gemeente Schie dam, Een en ander wordt feestelijk omlijst met een op tocht van het oude stadhuis aan de Grote Markt, waar burgemeester Scheeres en Ne derlands concern leider Nellen In een arreslee worden opgehaald, naar de Koemarkt. de Broersveld. De rijrichting van het Herenpad, een kort straatje dat de Broersvest met de Broersveld ver bindt, zou moeten worden omge keerd. Het verkeer kan er dan gemak kelijk in maar er moeilijker weer uit. Verder verzetten de winkeliers zich te gen het voornemen van de gemeente om de Broersveld in één richting ge heel af te sluiten. Op dit punt kregen zij bijval van voor zitter Hagendoorn van de bewoners vereniging Cen trum. De conse quentie is dat de Lange Kerkstraat op een bepaald punt moet worden doorgebroken ten koste van een oud pandje met een kiokgevet, wat Ha gendoorn niet wil. De belofte van wet houder Zijdeveld om nog over de j? Broersveld te gaan overleggen ontlokte-■ het CDA-faadslld Üis J. Snel de vraag of de gemeente be- reid is om desge- wenst van plan te veranderen. Reac- tie van Zijdeveld: „Ach, meneer Snel, als wij overleg wil- ten is dat altijd - -f open. Ja, men moet natuurlijk nletf" met verzoeken ko- 'yf": men om van de 'c""- Broersveld weer een gracht te ma ken of een asfalt- baan over de hele breedte. Maar ver der staat a!le3 ter discussie." 'ih- ■M "ur< De Stichting Lente feest houdt mor genavond zijn we kelijkse bingo. Dit begint om 20 uur in het pand van Len tefeest aan de Broersvest 101. Een dag later, vrij dag, is In hetzelfde pand een mini-rom melmarkt van 1015 uur. De op- brengst van de Lentefeestactivitei ten komen ten goe de aan het werk voo? gehandicap ten. ,-jii Ti" >- YhJ j*r èit, ith SCHIEDAM - De grens van 69.000 Inwoners lijkt Schiedam nét niet voor de jaarwisse ling te zullen pas seren. De laatste stand is 69.226, of ficieel per 1 novem ber. Vorig jaar dook het inwonertal op de valreep van 1983 onder de 70.000. In de vr ifft SCHIEDAM On bekenden hebben in het gebouw van de Jan Ligthart- school vernielingen aangericht. Door een ruit In te gooien '.visten zij het pand aan het Frans Halsplein te betreden. Eenmaal binnen doorzoch ten zij alle kasten. Flesjes met Inkt werden over de grond leeggegooid. Een televisietoestel werd in stukken ge slagen en naar bul ten gegooid. De vernielers gingen er vandoor met ge luidsboxen en en kele schoolbeno- digdheden. Vrijwel alle kamers In het pand werden door zocht. Twee motorzagen en een kruiwagen zijn gestolen uit een houten keet van de plantsoe nendienst die stond geparkeerd aan de Parkweg. De da ders hadden de deur geforceerd om binnen te ko- maanden die volg den daalde het aantal inwoners ge middeld met enkefe tientallen per maand, zodat niet aan te nemen valt dat de bevolking in de laatste twee maanden van dit jaar Ineens mat 226 mensen zou afne- men. --'Jj -"S' tTw :jr? men. De waarde van de bult is on bekend. De ruiten van een' graafmachine op een bouwterrein aan de Dwarsstraat zijn door onbeken- den ingegooid. Een .-sr. zwaailicht en ge- O. reedschap werden «f< vervolgens uit het w: voertuig weggegrist ssn en meegenomen.-pj; Zowel het schade- r," bedrag als de ':i*C waarde van de ver-sv- dwenen spullen zijnov onbekend. - fiilz 1 tl t il I

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1