Grote Broer in 't Stedelijk Frankeland breidt uit Tegenliggers ^éramd Lauwe reacties op üuiting slachthuis Joris Doele timmert er flink op los Crosswedstrïjden tijdens kerst Politie wil wijkteams VLAARDIN GEN/SCHIEDAM De bejaarden- alarmeringssystemen in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis lopen qua financiering sterk uiteen. In Schiedam betalen bejaarden 11 gulden per maand, in Vlaardingen 14 gulden en in Maassluis gulden. De service die zij voor dit bedrag krijgen, vertoont dezelfde verschillen. In de Woüthof en Bolder (Vlaardingen) wordt de huismeester gewaarschuwd bij een alarmmel ding, in Schiedam (Emmaflat en Nieuwlandflat) en in Maassluis (De Vliet en De Vloot) familiele den óf kennissen. Directeur W. J. B. Huckriede, op de foto met zijn adjunctdirectrice A. M. van den Bergen, voor de heistelling, die kort na het slaan van een paal voor een nieuwe keuken alweer wordt gestreken. 't Ran nog net. Nog bijna drie weken lang mogen wij refereren aan het wereldberoemde boek van George Orwell. Bij dezen een plaat die de gevleugelde zinsnede „Big-Brother Is watching you" maar al te waar maakt. Hèt j& geen bewakingsdcenlrum in een warenhuis en oüfc peen regiekamer bij een telvisie-opname. Dit is de balie.van het Stedelijk Museum Schiedam, uitgerust metébujaalf monitors die het bezoek in de gaten houden. 'Hel Goud der Traders, dat in het Rotterdamse Boy- mlgvSt van Beuningen honderdduizenden mensen trok, zofi ijn Schiedam ook veilig zijn geweest. De camera's zijn vn de zomer aangebracht. Geen van de suppoosten invasie diénst hoefde het veld te ruimen. Wel worden ei. geen studenten meer ingezet om de kunstwerken in heit oog te houden. Klein Enkele deel nemers aan het „erva- rinsproject" op de zolder van de Doe len met in hun midden jongeren werker Jo han Janssen. .Misschien dat er in de toekomst een klein be drijfje uit voortvloeit," zegt deze. instuif :.v lei IXM HET VRIJE VOLK Bejaarden-alarm is financiële warboel (Van een onzer verslaggevers) Déze,week hielden de Alarm Centrale: Vlaardingen (ACV) en Jjv installatiebedrijf Boo gaard Vlaardingen een presèn- tatie van hun pakket in het No- yotel te Schiedam. Uitgeno digd waren instellingen uit het gehele land die zich bezig hou den !met; bejaardenhuisvesting. Met'830-aanslultingen, behalve in Vlaardingen en Maassluis ook in Amsterdam en Didam, presenteerde de ACV zich als een landelijk koploper op dit gebied, met name omdat zij een „bodemprijs" van 3 gulden bij bejaardenwoningen die deel uitmaken van een complex en 6 gulden bij afzonderlijke wo ningen rekent. De bewoners van De Vliet en De Vloot hebben een Ericare installatie: een toestel met een drukknop waarmee zij een ver binding kunnen maken met de centrale van dé ACV. Die waarschuwt na de melding een familielid of kennis. De rela- Uef lage abonnementskosten van 4 gulden zijn mogelijk doordat het Gemeentelijk Wp- ningbouwbedrijf de installatie- kosten uit éigen middelen gefi nancierd heeft. In de Vlaardingse Wouthof en Bolder bevinden zich in elke woning trekfcoorden en boven het bed een beworierstoestel. De ACV waarschuwt bij een alarmmelding de dienstdoende huismeester. Kosten bedragen 14 gulden per maand, een be drag dat mogelijk zal zakken wanneer ook de Valkhof te zij ner tijd op het systeem wordt aangesloten. Het Schiedamse systeem beidt in tegenstelling tot het Viaardings/Maassluls sys teem niet de mogelijkheid tot een direct spreek-luisterver- binding tussen alarmcentrale en bejaarde. De melding komt (via trekkoorden en/of een me daillon) die binnen bij de Open bare Nutsbedrijven, die net als in Maassluis over drie adres sen van familieleden en ken nissen beschikt. Als énige ge meente gebruikt Schiedam niet een telefoonlijn maar de CAI-kabel. „Het grote nadeel Is, dat ze In Schiedam nooit weten of het alarm écht of vals is", zegt de heer L. A. Droog van Boo gaard. „Het unieke van ons systeem is, dat wij kunnen vragen wat er aan de hand is." Op deze manier worden vol gens hem „valse" meldingen geëlimineerd die kunnen ont staan bij het afstoffen van het toestel, door nieuwsgierige kleinkinderen die aan de koordjes trekken of door over- bezorgde ouderen die willen controleren of de apparatuur nog werkt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Verzor gingstehuis Frankeland is een stapje dichter bij uit breiding gekomen. Gisteren werd begonnen met de bouw van een nieuwe cen trale keuken. Onder andere op de plek van de oude keu ken, die nu wordt gesloopt, wil directeur W. J. B. Huc kriede van Frankeland nieuwe bejaardenwoningen zien verrijzen. IJdele hoop of een reëel plan? Los daarvan is de nieuwe keuken, waarvoor wethou der Hafkamp gisteren een paal sloeg, ook een belang rijke aanwinst voor het ver zorgingstehuis. Iedere be jaarde kan in de toekomst eten naar eigen smaak, be looft Frankeland. De consu ment kan gaan kiezen uit verschillende menu's zodat "men zich niet de aange paste kostganger hoeft te voelen." Van de "vele jaren over belaste oude keuken" zijn de 'onderhoudskosten intus sen te hoog geworden en "de betrouwbaarheid van de apparatuur werd nogal negatief," aldus het tehuis- bestuur. "De goede maaltij den die er desondanks uit komen zijn te danken aan de handigheidjes van de keukenbrigade meer nog dan aan gewoon goed vak manschap." Maar directeur Huckrie de kijkt opzettelijk verder dan culinair alleen. De ge wenste uitbreiding is een aantal van 150 bejaarden-, woningen, met als doel groep ouderen die in grote mate zelfstandig kunnen wonen. Huckriede wil de woningen wel in de directe omgeving van. het torenho ge Frankenland hebben, op dat het personeel van het tehuis toch wat verzorging, kan bieden. Formeel zouden de 150 woningen "los" komen te staan van Frankeland, dat momenteel 300 bewoners telt. Frankeland mag na melijk niet uitbreiden van de provincie; het landelijk beleid is juist gericht op verkleining van tehuizen. Huckriede is het daarmee: niet eens. "Hoe groter de capaciteit van een tehuis, hoe beter jo de ouderen in groepen kunt verdelen. De ene bejaarde behoeft nu eenmaal een totaal ander soort verzorging dan de an dere." Huckriede hoopt snel toe stemming te krijgen van de gemeente om met bouwen te beginnen. Hij mikt op het najaar van 1985. Behalvë de oude keuken zouden voor: die nieuwbouw ook een aan tal bestaande, verouderde bejaardénwoningen en een klooster moeten wijken. SCHIEDAM Een 50-jarige automobilist heeft dinsdag avond twee auto's geramd in de Boterstraat. Hij reed het stukje eenrlchtingsweg in van af de verkeerde kant. Nadat hij de eerste wagen had ge raakt, reed de man verder. Te gen een tweede tegenligger kwam hij uiteindelijk tot stil stand. De man, een inwoner: van Schiedam, bleek na onder zoek van de politie te veel alco holhoudende dranken te heb ben genuttigd; (Vajf een onzer verslaggevers) SfÜEDAM - De politieke partjjfen reageren lauw op de aangekondigde stuiting van het openbaar slachthuis. Ze ne men voorlopig genoegen met het standpunt, zoals het colle ge van burgemeester en wet houders vorige week heeft ge publiceerd. Wethouder Van Jilborg vindt dat de gemeen teraad pas later aan de beurt dient te komen. Alleen het CPN-raadslid Ulfert Bruseker heeft zich beklaagd over ge brekkige informatie. Het,,,college gaat ervan uit dat feet slachthuis te duur wordt voor de gemeente, die hoofdeigenaar is. Sinds 1978 leidt het bedrijf forse verlie zen. Bovendien zou op korte termijn, een investering van miljoenen guldens noodzake lijk zijn, ihlverband met ver scherpte eisen van dé Keu ringsdienst van Waren en de van dé raadsfracties greep gisteravond een com missievergadering financiën aan om de motieven van het college eens nader onder het licht te houden. Dat, terwijl een viertal groothandelaren in vlees zich inmiddels al vernie tigend over de sluiting van het slachthuis heeft uitgelaten. Naar hun oordeel is het college "unfair" om alleen te wijzen op de verhezen sinds 1978, terwijl in de periode daarvoor forse winsten in de gemeentekas, zijn gevloeid. Wethouder Van Tilborg hield zich op dc vlakte over het pre cieze tijdstip waarop hij de raad om een oordeel zal vra gen. Hij wil eerst de reacties van dc direct betrokkenen af wachten, zoals het personeel en in het verlengde daarvan de vakbonden. De gemeente heeft de garantie dat bij sluiting van het slachthuis het 20-koppigc personeel wordt overgenomen door het particuliere Rotter damse slachthuis Broere en Zonen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het vervan gende werkproject in St. Joris Doele lijkt een regelrecht suc ces te worden. Op de ruime zolder van het pand aan het Doeleplein zijn zo'n tien jonge ren vier dagen per week druk in de weer in de timmerplaats. Het is een van de vijf leerpro jecten die in Schiedam zijn of worden opgezet. Dankzij een rijkssubsidie kon de gemeente Schiedam en kele maanden geleden 75.000 gulden op haar conto bijschrij ven. Dit geld is bedoeld voor leerprojecten voor werkloze jongeren die een minimale kans hebben op de arbeids markt. Johan Janssen, jongerenwer ker in de Doele, bedacht zich geen moment toen hij van dé subsidie op de hoogte werd ge bracht. De gehele zomer zijn jongeren in het clubhuis al be zig geweest met het bouwen van kano's. „Ik zag dat meteen zitten. Een kleine werkplaats zonder de bedoeling dat de deelnemers er hun loon uit krijgen. Misschien dat zoiets in de toekomst ontstaat." Dc jongeren in de Doele heb ben 17.000 gulden voor de aan koop van machines gekregen. Het materiaal moeten zij zelf betalen. Het eerste werkstuk, een werkbank, is deze week af gemaakt. De timmerlieden hebben hiermee trouwens hon derden guldens bespaard ver geleken bij een nieuwe uit dc winkel. „De jongens zullen zich rich ten op kleine dingen. Nacht- kastjes, stoelen enzovoort. Ook voor de Doele zelf worden spullen gemaakt," zegt Johan. De jongerenwerker heeft in het verleden zelf in de bouw ge werkt en staat de jongens re gelmatig bij met adviezen. Hij loopt zelfs met plannen rond om lessen "stoclenmatten" te geven. „Wi1 hebben hier het voordeel dat er al met hout ge werkt werd," zegt Johan. De jongerenwerker twijfelt niet aan het nut van het erva ringsproject zoals de bena ming officieel luidt. „De deel nemers zullen makkelijker aan een baan komen." denkt hij. „Als ze solliciteren loopt het toch vaak mank door gebrek aan ervaring. Die kunnen ze nu hier opdoen." Bij de sociale dienst wordt aangemeld wie er meedoen aan het project. De timmerlie den zijn verlost van de sollici tatieplicht. Daar staat tegen over dat ze verplicht een aan tal uren per week invie werk plaats moeten vertoeven. DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 wegwijzer •HUISVROUWEN ->Si. 7. -is-?*«Jij/; - ,.v.-V Dè leden van de Nederlandse Vereniging van; Huisvrouwen bridgen vrijdag 14 december' in de Margriethal. Dinsdag 18 december gaan de dames niet de NVvH-leden uit Vlaardingen op excursie naar Brussel. /-Woensdag 19 december geeft mevrouw M, Hoogslag les in hét maken van kerststukjes, tel. 705971. Graag van te vo ren opgeven. Donderdag 20 december wordt het kerstfeést gevierd In zaat Irene, Nieuwe Haven. Aanvang 11 uur, zaal open 10.30 uur. Kosten voor het bijwonen van de hele dag tot 16 uur bedragen 22,50. i BLAUWE BRUG In het wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein, wordt vrijdag 14 december de speelfilm Speedtrap vertoond. Aanvang 20 uur. Entree leden 2,50, niet-leden ƒ3,50. Dinsdag 18 december vanaf 18.30 uur wordt er in de Blauwe Brug een ruilbeurs gehouden. Toe-, gang ƒ1,-r, kinderen 0,50. In lichtingen, tel.701049. •FILMCLUB De Filmclub Schiedam ver toont vrijdag 14 december de film The Elephant Man van de regisseur David Lynch. In de hoofdrollen John Hurt, Anthony Hopkins, Anne Bancroft en John Gielgud. De film begint om 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Donateurs betalen 3,50 entree. Gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. in samenwer king met jongerensociëteit QT wordt zaterdag 15 december een extra filmvoorstelling ge- gegven. Op het programma staat Flying High nr. 2. Aan vang 21.30 uur, zaal open 20.30 uun Toegang QT-ieden gratis, filmclubleden ƒ3,50, niet-leden 5,-. •SCHAKEN De schaakvereniging Schiedam houdt maandag 17 december een Kerstsnelschaaktoernooi. Senioren en ieugd kunnen meedoen: Bij een snelschaak- toernooi heeft Iedere speler slechts vijf minuten per partij. De jeugd begint om 19 uur, se nioren om 20 uur. Er wordt ge schaakt in het clubgebouw op de werf Wilton Fljenoord, In gang Rubenslaan, Schiedam. Deelname senioren 2,50, jeugd 1,-. Aanmelden bij Frans Groeneweg, Praam 5, tel. 701215. •MUSEUMORGEL De laatste orgelbespeling dit jaar in de aula van het Stede lijk Museum, Hoogstraat 112, vindt zaterdag plaats. In de aula kunt u luisteren naar wer ken van Sweelinck, Pachelbel, Bach, HSndel en Guilmant ge speeld door organist Kees Passchier. Bas-baritonzanger Jaap Blom verleent ook mede werking. Aanvang 15 uur, duur concert drie kwartier. De toe gang is vrij. MOLENS Donderdagmiddag 20 decem ber van 12.30 tot 13.30 uur verzorgt het koor Het Lichtpunt een lunchconcert in diensten centrum De Molens, Nieuwe Damlaan 766. De toegang is vrij. Het koor zingt 'a cappella'. ST. RADBOUD Muziekvereniging St. Radboud heeft voor zaterdag 15 decem ber een kerstconcert met sa menzang georganiseerd in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein. Dit Kethels harmo nie orkest betrekt het publiek door middel van de samenzang bij hun concerten. Aanvang 20 uur. Toegang ƒ1.-, inclusief programmaboekje. ZUID Theatergroep Diskus treedt za terdagavond voor het laatst op Redactie Het Vrije Volk, edi tie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de donder dag van plaatsing in ons be zit te zijn. met het stuk 'kosten op het' sterfhuis' in clubhuis Zuid, Dwarsstraat 42. Aanvang 20 uur. Toegang gratis. VIER AZEN Klaverjasverenigihg de Vier Azen houdt vrijdag 14 en 21 I december haar jaarlijkse Kersttoernooi in het jeugdcen- trum aan de Or; Schaepman- singel 1. Aanvang 20.15, zaal: - open 19.30. Kosten'per avond? 3.-. Inschrijven of inlichtingen op de nummers: 261206 of 708950. - WOUDHOEK Het zangkoor O.A.S.E; (Ons Advies: Samen Eén) geeft woensdag 19 deeëmber een i kerstconcert in het diensteen--- trum de Woudhoek, Heljer- - -- mansplein 36. Kinderkoor Jong' Begin vrolijkt de boe! extra op- Aanvang 20 uur. Toegand ƒ1,50. GOUDSBLOEM In café dé Goudsbloem staan.:: deze maand alle muziekoptre-' dens in het teken van de Rock; and Roll. Vrijdag 14 december" komt de RenR groep Shake de? boel op stelten zetten. Aan vang 21.30 uur. Toegang ƒ2,50. Goudsbloem, Sint An- nazusterstraat 30. - "•ONS GENOEGEN Klaverjasvereniging Ons Ge noegen West houdt ook een Kersttoernooi en wel op vrijdag 14 december in gebouw Chr. Soc. Belangen, Lange haven 73. Aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Inschrijfgeld Is 3,50 per persoon. Opgeven aan de Zaal Of op de nummers: 701154 of 708203. Tl.; Een achfmans/vrouws forma-, j tie. Pasta geheten gaat zondag - r 16 december swingende dans-; muziek spelen in de Instuif. zaal Irene, Nieuwe Haven. Pas-" ta bestaat uit: Margareth suVZ Schipper zang, percussie,:a diverse slaginstrumenten; ha* s zustér Patricia Schipper SI zang en slaginstrumenten; - Robbi Grosveld toetsen en - zang; Michael Meulemans drums en zang; Joost Fransen lead- en slaggitaar en zang; •- Paul Fisher bas en zang; 2? Joop Meulemans techniek en eflecten; Peter van Hest v. roadie en techniek. Aanvang .v: 20.30 uur. Toegang vijf gulden:.-- WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandzlekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap- pendienst, tel. 206611. Tand- arts: spreekuur op zaterdag en; zondag van 17 tot 18 uur Dr. z- D. J. van Gendt, M. C. M. de Grootstraat 9, tel. 737348. SCHIEDAM - Ook dit jaar houdt de Autocrossclub Schiedam op Tweede Kerstdag haar Open Kam pioenschap. Vanaf twaalf uur wordt er op een terrein aan de Kerkweg gestre den om de titels. De club werkt te kens de interne competitië af. Het inschrijfgeld voor niet-leden bedraagt 25 gulden. Zij kun nen zich aanmel den via telefoon nummer 26.69.46. Het eerste start- schot zal om twaalf; uur worden gelost. SCHIEDAM De Schiedamse politie overweegt in de toekomst met wijk teams te gaan wer ken. Deze zouden dan vanaf oktober volgend jaar, als het Schiedamse korps er tien men sen bijkrljgt, actief moeten worden. "Je kunt de extra mensen beter ach ter hun bureau van- daan halen en op straat inzetten," meent hoofdin specteur J. P. van Hof. in andere steden in ons land wordt al langer met wijk teams gewerkt. Het Brabantse Breda kwam onlangs in het nieuws nadat daar de wijkteams, bij gebrek aan ef fect, juist waren opgeheven. "Wij hebben lering getrokken uit de rapporten die er tot nu toe over zijn verschenen," zegt Van Hof. "Hoe we de teams in zullen zetten is nog niet bekend. We zullen in ieder geval geen blauwdruk maken van de bestaande wijkteams." De ervaringen met teams in steden aiS; Haarlem en Delft - zou goed zijn. "Het is een voordeel als 7 de agenten dichter - bij het publiek - staan," geeft Van Hof een van de re-" denen om wijk- teams in te voeren: ko be: ho en; ooj tin Eë gel hij fin bea we vo< j tac -om ruf inl uit inïi ""sen nér die ten inl "he me las! del! pen de l van gen nog dus jam dén tiek "wa ren; dén stjel Zijn "Ee rpid en r kon- van Kor .'.SC biijkl Schi< voor lerla naar dach frauc Pleeg fén 'vj in k s'chie veel i •„W gekr< in te,, teur werdi stajig de d< aan d jHct wone: om wat 1 ScMe

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1