Stichting levert in Iconen: het -recept' is al een heksentoer I Nieuwste snufjes als bewoners 't mssm r Uitkeringen voor de Kerst in huls Schatzoeker* ÓhdervvUswinkel stopter mee i A Grootscheepse face lift NS-station Geen subsidie voor het SOR Maha (21) gaat voorlichten Prijs natuurwerk ws Man voor mishandeling ^aangehouden msmÊÊSm ÉSïiit - (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Door vaker bedrijven te bezoeken wil het Gewes telijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord het aantal vacature-meldingen opkrikken. „Dat is de atanp-?.k", zegt directeur J. A. van Lent, die dit een "^vernieuwde, geen nieuwe aanpak" noemt. Opmer kelijk vindt hij de toename van het aantal vacatu re-meldingen in november (met 26 naar 142), om dat de intensievere bedrijfsbezoeken pas deze maand begonnen zijn. Directeur J. A. van Lent van het Ge- westelijk Arbeidsbu- reau: „Dat is de aan pak." I Koenraad Ouwens is pastoor van de Oud-Ka tholieke parochie in Alk maar en schilder van de iconen die deze maand in Hef Zoldertheater de Teerstoof te bewonderen zijn. Iconen zijn op hout ge schilderde beeltenissen van heilig verklaarde fi guren, en kennen een al eeuwenlange traditie. Vooral de Grieks- en Rus- sisch-Orthodoxe kerken hebben een diepgaande iconencultuur. Iconen werden gemaakt door monniken voor wie hef schilderen een liturgi sche handeling was. Na dagenlang vasten waren zij -in staat om met verf die gemengd werd met gewijd water, de heilige iconen te schilderen. Schiedam Een van de iconen van Koenraad Ouwens. Op lindehout ge schilderde beeltenissen van een hei lige. Techniek Bladgoud lift ,JDe vuile was hangt buiten" riep fotograaf Arie Wapenaar uit toen hij de kleurige versieringen op het Museumplein aanschouvjde. Hangt mijn broek er ook bij? De kledingstukken zijn natuurlijk onderdeel van de versieringen die de Schiedamse kunstenaar Bram Uil onlangs heeft aangebracht in en buiten het gebouw aan de Hoogstraat. „Omdat hij er zin in had" kreeg Uil van de museumleiding de gelegen heid om het gebouw te versieren. Onder meer een groot rood hart siert nu de binnenkant van de museumramen. De versieringen op het plein moeten het publiek naar binnen lokken. Elk kledingstuk heeft een letter. „Ontdooi binnen..." staat er op. Jammer dat het weer nog niet al te veel meewerkt om die spreuk wacrheid te maken. Geen CV Minimum- energiewo ningen in Woudhoek- Noord; tech nieken hier van zullen nu ook in een flat in Nieuwland worden toe gepast. HET VRIJE VOLK Schiedam 12 VRIJDAG 21 DECEMBER 1984 \T| "T| 5-h A Arbeidsbureau zoekt vacatures i VLAARDINGEN De Ne derlandse Aardolie Maat schappij (NAM), die al drie jaar bezig: is Rotterdam en omgeving geologisch te ver kennen, onderzoekt ook Vlaar- dingen. Dit gebeurt op het wa ter. Bij dit onderzoek wordt de ondergrond tot een diepte van vier- vijfduizend meter'in kaart gebracht. Bij het seismisch onderzoek wordt gebruik gemaakt van samengeperste lucht „Blijkbaar gaan steeds meer bedrijven beseffen, dat het aanbieden van een vacature bij het arbeidsbureau borg staat voor een snelle, goede en goedkope manier van vervul len", aldus Van Lent in zijn maandoverzicht met de werk loosheidscijfers van november. Hij zegt, dat het beleid er sinds mei "vrij nadrukkelijk"- op ge richt is de vacatures zo goed mogelijk'te behandelen: „Het lukt ons 60 procent van de va catures te vervullen." De ove rige worden buiten het ar beidsbureau om vervuld. Zo werd vorige maand in 140 van de 142 gemelde vacatures ''wmwiï'- voorzien. De openstaande vraag steeg van 153 naar 155. Evenals voorgaande maan den daalde ook inthovember de werkloosheid In Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ro zenburg, Hoek van Holland en Maasland. Met name jeugdi gen, die stonden ingeschreven onder metaal-, handels- en kantoorpersoneel vonden werk. De daling In de vorige maan den was het gevolg van het af schaffen van de registratie plicht van 57V4-jarigen en ouder. De daling in november be droeg 296 werklozen: 137 man nen en 159 vrouwen. Eind no vember stonden 9.909 werkzoe kenden bij het GAB ingeschre ven: 3.994 in Schiedam, 3.612 in Vlaardingen, 1.330 in Maas sluis, 623 in Rozenburg, 252 in Hoek van Holland en 98 in Maasland. Vergaande conclusies wil Van Lent uit deze cijfers niet trekken. „Heel redelijk, maar nog geen hoera", zegt hij. „Ik ben blij, dat het terugloopt en hoop dat hetzo door blijft gaan." SCHIEDAM Als de stich ting Maatschappelijk Werk niet goedschiks wil bezuinigen, dan moet het maar kwaad schiks. De gemeente dreigt haar toestemming aan het in vullen van enkele vacatures te onthouden, nu de stichting niet bereid lijkt te zijn in 1985 een halve ton in te leveren. Dat blijkt uit een gemeentelijk overzicht van de stand van za ken bij de bezuinigingsopera ties. In het algemeen gaat het goed met die operaties, is de conclusie In dat overzicht. Een aantal posten, gezamenlijk goed voor een besparing van 4,4 miljoen gulden, zijn onder de loep genomen. Met als re sultaat een tegenvaller van ruim een ton, oftewel een klei ne twee procent. Op langere termijn moet de gemeente wel rekening houden niet enkele forse tegenvallers, maar die komen nog niet in 1985. De "tegenvaliertjes" voor de gemeente in 1985 zijn: Onverwacht stelt de wet de gemeente niet in staat om elke speelautomaat in de stad met 75 gulden te "belasten". Hier door mist zij een opbrengst van 30.000 gulden (niet uitge sloten is dat de maatregel la ter alsnog wordt ingevoerd). Een geplande verplaatsing van een aantal parkeermeters van de omgeving van het Ru bensplein naar de binnenstad gaat niet door. De parkeerme ters zouden daardoor 20.000 gulden meer in het laatje heb ben gebracht. De Oranjevereniging Schie dam is niet bereid om de ex ploitatie van de kermis Kethel in handen van de gemeente te geven. De vereniging wordt verder niet onder druk gezet, waardoor de gemeente moet afzien van 20.000 gulden in komsten. Er zijn nog maar weinig schilders die iconen op tradi tionele manier maken. Neder land kent;: er een handjevol, daaronder de 31-jarlge Koen- »aad Ouwens, Schiedammer \fan; origine. Ouwens schildert al tien jaar en noemt zichzelf (ienjsemi-prof. „Het schilderen van; iconen is geen dagtaak, fnaar voor mij ligt het in het verlengde van mijn werk als pastoor." Ouwens houdt zich veel be- zig met religieuze kunstge schiedenis en heeft zich de techniek van het iconen schil deren - zelf aangeleerd. „Er- worden wel cursussen iconen- Schilderen gegeven, maar de traditionele techniek wordt daar niet gebruikt. Ik heb het geleerd door veel naar andere iconen te kijken, door er veel over te lezen en door het zelf te doem" Een icoon moet zo opgezet zijn dat Iemand direct kan zien welke voorstelling zij uit beeldt, en is daarom erg inhou delijk. Ouwens raadpleegt hiervoor een 18e eeuws boek daarin precies wordt beschre ven hoe elke bijbelse voorstel ling gesuggereerd moet wor den. Toch is er volgens hem nog genoeg ruimte voor de f SCHIEDAM De politie neeft een 31-jarige man aange houden die ervan wordt ver dacht een 19-jarlge prostituée te hebben mishandeld. Vorig weekeinde zou de man de yrouw in de Nieuwe Mathenes- serstraat hebben geslagen en geschopt. Daarbij liep de vrouw over haar hele lichaam blauwe plekken op en werden pnkele tanden uit haar mond geslagen. I De vrouw waa op do vlucht geslagen toen do man een •"ateekvormig" voorwerp voor Vie dag haalde toen zij bij hem in de auto zat. - kunstenaar om er zijn eigen creativiteit in te leggen. Ouwens schildert zijn iconen het liefst op lindehout dat hij eerst zorgvuldig schuurt en in de grondverf zet. Dan brengt hij als ondergrond een laag van krijt en lijm aan. Het men gen var de tempera-verven aie traditioneel gebruikt wor den voor iconen is een uiterst- vies karweitje volgens Ouwens. Eerst: moeten de eier dooiers zorgvuldig van het eiwit géscheiden worden, ver-' volgens knipt hij het doóier- zakje een stukje in opdat het slijmerige eigeel vrijkomt. Het temera poeder mengt hij aan met een beetje water. Dan kun nen eigeel en verf door elkaar geroerd worden, waarbij nog een druppeltje wijn wordt toe gevoegd. Minder traditionele Iconen schilders gebruiken olieverf omdat het ingewikkelde ico nenrecept te arbeidsintensief is en daar het bijna een hek sentoer is om een uiteenlopen de kleurencollectie tempera verven te verzamelen. Ouwens wil echter zo min mogelijk concessies doen aan de tradi tie. „Bovendien kun je met olieverf niet de effecten berei ken die je met temperea wel bereikt doordat deze ver' enigszins doorschijnend is." Ouwens verwerkt in zijn ico nen, zoals het ook hoort, blad-, goud. „Ik probeer me wel te be perken in het gebruik van bladgoud omdat ik het effect te protserig vind. Vooral als je dé achtergrondvlakken, zoals ze het vroeger vaak deden, hele maal met bladgoud invult. Bo vendien heeft bladgoud optisch een hele donkere uitwerking, het is vaak mooier om een achtergrond in crèmewit te schilderen. Voor de stralen krans van de heiligen gebruik Ik wel graag bladgoud.' In het Zoldcrtheater de Teerstoof hangen veel beelte nissen' van De Moeder Gods. Ouwens verklaart dat het schilderen van Maria in vor- schillende voorstellingen zijn voorkeur heeft. Inmiddcis heeft Ouwens zo'n honderd ico nen op zijn naam staan, die hij in de meesje gevallen in op dracht van particulieren en een enkele keer ook voor ker ken heeft geschilderd. a m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een nog on bekend flatgebouw met "gemo tiveerde" bewoners in de wijk Nleuwland wordt in het voor jaar van binnen en van buiten onder handen genomen met de modernste energiebesparende voorzieningen. Het zal dan voor het eerst zijn dat de ge meente het gasverbruik van bestaande woningen aanzien lijk probeert terug te dringen. Volgens wethouder Chris Zijdeveld zullen gesprekken met bewoners moeten uitwij zen welke flat voor de proef in aanmerking komt. „Want zon der medewerking van de bewo ners kunnen we zo'n ingrijpend karwei niet uitvoeren. Zij zui len ook enthousiast moeten zijn." Het zal in elk geval een fiat moeten worden "waarvan er vele zijn in Schiedam," al dus de wethouder. De voorzieningen die worden aangebracht stammen recht streeks van de minimum-ener giewoningen, waarvan er vorig jaar enkele tientallen in de Woudhoek-Noord zijn opgele verd. Zo krijgt de uitgekozen flat in Nleuwland: buitenisolatie, SCHIEDAM De Onderwijswinkel Schiedam (OWIS) stopt ermee. Vol gens de twaalf vrij willigers is de win kel aan de Hoog straat overbodig geworden nu twee professionele in stanties zich onder meer met het ge- van van onderwijs- adviezen bezig houden. Bedoeld worden de twee educatieve centra aan de Lange Kerkstraat (Punt Uit en DT). Een toe nemend gebrek aan vrijwilligers en een daling in de klandizie deden voor de winkel defi nitief de deur dicht. De sluiting zaf za terdag, allerminst in een droevige sfeer, officieel plaatsvinden. Een informeel samen zijn met drankjes gaat vooraf aan het vallende doek om vijf uur precies. Uit een nota die de winkel op de val reep heeft gepubli ceerd blijkt dat zo'n duizend men sen werden gehol pen in de zeven jaar dat de Onder wijswinkel heeft ge draaid. „We hebben heel wat wezenlijke pro blemen voor men sen weten op te lossen," zegt Anne- miek Jeene, een van de vrijwilligers. „Het is allemaal niet voor niets ge weest." Gemiddeld deden 125 mensen per jaar een beroep op"** de winket die ge vestigd is aan de afrol van de HoogS* straat. „Het laatst®;,; jaar kwamen maai- weinig mensen. On geveer twee per - week," schetst An- - nemiek de terug loop aan klanten. De Onderwijswinkel was op donderdag avond en zaterdag geopend. Ze wérd bemand door men sen die of in het onderwijs werk- zaam zijn of werk hebben dat er nauw mee samen hangt. Tijdens de „slui- - tingsceremonie'" - zal wethouder Her- man Posthoorn ëeh* toespraak houden. De sluiting begint om drie uur. SCHIEDAM De Nederlandse Spoorwegen spre ken over een "grootscheepse fa ce lift" die het sta tion Schiedam Nieuwland onder gaat. Tegelijk met de aanleg van de tunnel onder de nieuwe Damlaan wordt het station drastisch veran derd. De perrons worden langer en overdekt, er komen liftschachten waar in wellicht in de toekomst cabines in worden aange bracht en het aan tal parkeerplaatsen bij het station wordt van 74 naar ruim 150 uitge breid. De Spoorwegen schenken aandacht aan het station in het blad Koppeling van deze maand. Het oog van de spoorwegen valt ondermeer op de ruime groenvoor ziening die bij het station wordt aan gebracht. "Niet zo maar hier en daar een boompje of een struikje op een plaats waar toeval lig toch niets staat. Via een weloverwd-; gen inrichtingsplan is het groen op 'dë juiste plaats ge zet," aldus de Kópr' peling. De aanleg van dé v tunnel vormt de. aanleiding voorde face lift van station Nieuwland. De hal-;. te werd ln 1975,ge£ „- opend. De treinreizigêr3 kunnen onderméér ook een permanent stationsgebouw te gemoet zien. Dit als vervanging van de. porto-cabln die al sinds 1980 in gè- bruik is. SCHIEDAM Het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR) krijgt van de ge meente geen subsi die. De instantie had om een bedrag van ruim duizend gulden gevraagd waarmee de belan genbehartiging voor vooral gehan dicapten in betere banen geleid kon worden. De ge meente stelt dat niet voor iedere or ganisatie die zich voor een bepaald soort zieken Inzet, subsidie vrijge maakt kan worden. Als het SOR in de toekomst iets wil organiseren, ge richt op de Schie damse gehandicap ten, maakt zij wel kans op een bijdra- .ge. „Ook andere ver enigingen, zoais die van reumapatiën ten, krijgen geen subsidie. Dan zou je elke patiënt sub sidie moeten ge ven," meent G. W. J. van Marsbergen, chef van de afde ling Sociale Zaken en Volksgezond- S heid. :-*<&. De Patiëntenbeiain- J genvereniging Schiedam heeft vo-1 rig jaar een start- subsidie gekregen. De gemeente wacht nog op verdere aanvragen van da- ze instantie. „De belangenvereniging- is een overkoepe- i lend orgaan, ge- richt op Schiedam. 23} bindt de andere groeperingen," ai- - dus Van Marsber- gen. SCHIEDAM Alle eenmalige uitkerin gen aan Schiedam mers worden vóór de Kerstdagen overgemaakt. De meeste mensen die er recht op hebben, zuilen dat vandaag al op hun rekening gestort zien. Zo'n 45 aanvragen zijn nog in behandeling omdat het bureau eenmalige uitkering nadere gegevens nodig heeft van de aanvrager, In totaal hebben 5350 men sen een verzoek in geleverd. Ongeveer een kwart hiervan zal niet gehono reerd worden. De gemeente Rot terdam Is er niet in geslaagd alle een malige uitkeringen vóór de teestdagen over te maken. Het gaat om de aanvra gen dis niet auto matisch worden overgeschreven. „We hebben met man en macht ge werkt om de aan- vragen behandeld te krijgen," zegt El- ly Pauw van het Schiedamse bu reau eenmal'ge uit kering van de so ciale dienst. Het bureau is speciaal voor de afhande- - ling van de verzoe ken in het leven ge roepen. „We heb ben het goddank voor de feestdagen gehaaid." VLAARGINGEN De 21-jarlge Maha Abu Awad is als voorlichtster voor etnische minderhe den in dienst getre den bij de gemeen te Vlaardingen. Zij zal zich 28 uur per week bezig gaan houden met de voorlichting aan buitenlanders over tal van zaken, zoals het gemeentelijk beleid, kiesrecht voor buitenlanders, sociale wetgeving, onderwijs, hulsves ting enz. Informatie over de ze onderwerpen verschijnt met In gang van volgend jaar in een perio diek uitgegeven bulletin, dat via de migrantenorganisa ties verspreid wordt onder de Turken, Marokka nen en Palestljnen die in Vlaardingen wonen. Ook wordt gedacht aan Infor matieavonden, waarop een en an der verder monde ling kan worden toegelicht. Maha Abu Awad kwam In 1970 met haar ouders naar Nederland en woont thans in Schiedam. Zij heeft de Jordaanse na tionaliteit, maar heeft een aanvraag ingediend voor het Nederlanderschap. Zij volgde een Ha- vo-opieldlhg aan de Prof. Caslmlr. Sinds kort studeert zij aan de Sociale Academie In Rot-' terdam voor cultu reel werkster. De benoeming geldt voor één jaar. Gebruik is gemaakt van de regeling Werkverrulmende Maatregelen (WVM), Deze landed lljke regeling Is be doeld om werkloze jongeren tot 23 jaar werkervaring té la ten opdoen. geen CV maar een luchtver- versingsinatallatie, speciale beglazing om zonnestraling beter te benutten en isolatie van het trappenhuis, Tot dusver is een combinatie van deze voorzieningen in Schiedam alleen in nieuw bouwwoningen aan te treffen. Bij bestaande woningen is ook wel geprobeerd energie te be sparen, maar niet zo rigoreus. Zo kregen blokken in de wij ken Oost en Tuindorp in het verleden al buitenisolatie, en werden delen van Nleuwland volgens "oude" methoden on der handen genomen. ROTTERDAM - Piet Steltman, o.a. Dekend van het tv- programa "Ja, na tuurlijk". heeft gis teren de Cornells van Doornprlj8 ont vangen. Voor zijn werk op het gebied van de natuurbe schermingseduca tie, kreeg hl) In Diergaarde Blijdorp de prijs, een giraffe op schaal, uitge reikt. Temidden van de vele geno digden was ook ra dioman Bert Gart- hot die Steltman een "self-made man" noemde. "„Hoewel deze uit drukking biologisch gezien onverant woordelijk is," voegde hij daaraan toe. Cornelia van Doorn heeft 52 jaar lang In Diergaarde Blijdorp gewerkt. Hj begon als kan toorklerk, maar door zelfstudie ver overde hij een vooraanstaande plaats In de dieren- tuinenwereld. Van Doorn was 100% autodidact, die veel goeds heeft gedaan voor de Rotterdam se Diergaarde.' Om. zijn bljzondere ver- diensten te beha- .2 drukken la de prijs Ingesteld. .1'

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1