m Kortaf 6300 brieven voor banenplan minister Ziekenfondsen fuseren per 1 januari Meer uitleningen minder lezers Huurachterstand is bijna zeven ton WD op bres voor mk Huurversehillen MUWI 'kunnen gewoon niet' ik' y-'Nog drie dagen en het isv echt kerst. De één pakt een lekker boek, de ander laat zijn familie overkomen en richt co pieuze maaltijden aan. HW schetst het kerst beeld in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Over te vroeg ge kapte kerstbomen, de blauwe spar die geen haalden verliest, eenza me mensen die stoelen door de ruit gooien, de „wezenlijke betekenis' van kerstmis en „een gewone, stomme bio- kip". schiedam/vlaardin- 'Zeer Zij zijn met Kerst de klos. V.l.n.r.: agente Louise Blei je, brigadier Piet van Noort, hoofdagenten Kees den Hartogh, Peter Hoog werf, Ron Sleeuwenhoek en brigadier Aad Cordia. Hun chef zal ze in de wat ten leggen. De inwijding van de Vlaardingse, gemeentelij ke kerstboom. Het werd pas echt kerst even later, in de burgerzaal. Deze oliebol xs tijdloos Met Kerst heeft het wei- i nig meer te maken. Kerstbomenverkoper Ab Klepke en zijn hulpje. Sommigen willen de mooiste en de duurste boom. Liefde Olto Sterman: ,J2r is te veel duisternis op deze wereld om echt vreugdevol te zijn.' Corrie Groen (rechts) en Joke van Herik. „Ik wil het journaal op televisie niet zien." Oliebollen Marks Inbraken Winkel 2:: j HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggever») GEN/MAASSLUIS „Er zijn van die mensen die met kerst problemen krijgen. De hele fa milie is op bezoek, ze drinken een beetje veel en vallen dan uit hun rol. Dan zegt de man tegen zijn vrouw: en toch zit het fout, moe, met die vriend ,yan je. Er vallen klappen en wij moeten tot vijf uur in de ochtend met die man praten om hem te kalmeren. Door die hele kerstsfeer komen de die pe dingen naar boven drij ven." Kerst Is gezelligheid en tra giek tegelijk. Brigadier Piet van Noort van het Maassluise politiecorps weet er alles van. Zijn collega Kees den Hartogh weet ook een paar voorbeel den: „Vooral alleenstaanden krijgen het soms moeilijk. Die j realiseren zich dan dubbel zo goéd dat ze eenzaam zijn. Ik heb wel eens een man laveloos op da 3toep zien liggen en Iemand een stoel door het ,£aam zien smijten." 'Maar de politieploeg die v 'kerstdienst heeft, laat zich niet i van dé wijs brengen. Korps chef C. van Nieuwkoop heeft één bedragje achter de hand 'Voor een tafellaken In stemmig wit, wat lekkere hapjes, kaar- "séri en een flesje wijn. Zijn on dergeschikten die straks -de "klos zijn, worden in de watten gelegd- Dat mag ook wel want acht uur werken met de kerst is „gewoon rottig". Een enke ling moet zelfs op beide dagen perken. Op de eerste verdieping van ,ftët hoofdbureau aan de West- landseweg hangt een vier me- ;;(er breed bord. Kleine plastic legosteentjes symboliseren de kerktijden. De blauwe steent jes, die „verlof betekenen, .klonteren samen onder de data 25 en 26 december. De meeste ^'prpsieden hebben enkele ja ren achter elkaar recht op 'Ï3auw. Tot ook zij aan de beurt zijn. Het duurt dan weer net zo tang om uit de kerstcyclus te komen. ""Brigadier W. Bakker heeft zo'n periode net achter de rug. Hij zit straks weer gewoon thuis. „Toch Is het wel leuk op het bureau met kerst." meent „hij. „Het Leger des Heils komt een pakje brengen en zingt 'Jjeel mooi voor ons. En veel - burgers komen langs met "snoepjes en koekjes." „Bij mij doet het een beetje zeer," zegt brigadier Piet van 'Noort die straks geen vrij heeft. „Mijn vrouw zit alleen "thuis. D'r ouders wonen te ver weg om even op bezoek te "gaan. Ja, dat vind ik verve lend." 'Als geen ander ziet oolitie -ae keerzijde van de kerst. On- "l&ugs verklaarde hoofdinspec teur Gijs Bierling van het Vlaardingse korps zlcb de ko mende twee feestdagen te wil len „afsluiten" van alle ellende op straat. Hij wil de dagen met zijn gezin gezellig thuis door brengen en bewust niet stil staan bij alle onrecht op de wereld. „Dat proberen wij ook," zegt hoofdagent Peter Hoogwerf ln '""het Maassluise bureau- „Maar het probleem is dat wij het "Kaast niét kunnen buitenslui ten. Een hoofdinspecteur kan dat veel gemakkelijker omdat '"hij minder wordt geconfron teerd met de dingen die op '"Straat gebeuren." rw De autohandelaar, markt koopman en ijzerboer. Mensen -bij voorkeur in deze beroeps sector zijn bereid twee weken lang te rillen in hun stalletje met kerstbomen. Ook als de verkoop iets minder vlot ver-' loopt dan vorig jaar. Voorma lig e.v.-monteur en antiquair ',Aad van Rijswijk bijvoorbeeld. Op de hoek van de Alelda- Btraat-Vlaardingerdijk ln ^Schiedam. Omdat hij het vorig -jaar zo koud had, heeft hij dit keer een kerstmanpak aange trokken. Koud heeft hij het niet meer, nu heeft deze Schie- dammer met astma sinds zijn vijftiende voornamelijk last —•■van de regen. Het magische verkoopcij- "fertje van 400 van vorig jaar verwacht hij niet meer te ha- r'len. Ondanks zijn knalrode pak met puntmuts en witte baard ("ook goed voor de verkoop") -blijven de grote klappers uit. Heeft'dat te maken met de krl- «tlek- vdn de Heidemaatschap- "pJjT'Die stelde onlangs dat de .kerstbomen In hét Sauerland en'België veel te vroeg zijn ge kapt,'al ln seotember. De helft Kerstsfeer brengt boven van de ln Nederland aan de man gebrachte bomen zou niet deugen. „Daar konden ze wel eens gelijk ln hebben. Ik heb inder daad flink moeten zoeken bij de groothandel om goede bo men te krijgen," bekent Aad van Rijkswijk. „Toen Ik van die kritiek van de Heidemaat schappij hoorde dacht ik: nou komt de klad er ln. Maar nee zeg, de mensen zijn helemaal niet kritischer geworden. Daar heb ik nog niks van gemerkt.' Waarom hij dan toch minder bomen verkoopt? „Ach, vorig jaar heb ik gewoon ontzettend veel mazzel gehad. Negen van de tien handelaren hadden slechte bomen in voorraad. Door toeval kreeg ik een pri ma partij in handen. De men sen kwamen ten einde raad bij mij terecht." Van Rijswijk, die 's ochtends ook kranten bezorgt, wacht met smart op de komende feestdagen. „Ik ben helemaal versleten," zegt hij. „M'n ge zinsleven ia effe zoek geweest." ,Ik moet wel eens lachen om de mensen," zegt kerstbomen- verkoper Ab Kiepke aan de Nieuwe Haven, bij zaai Irene. „De mensen moeten per se de mooiste boom en als het even kan meteen de duurste. Geluk kig komen hier ook klanten die nog met liefde een boom uit zoeken en pas later naar de prijs kijken. Daar hou ik fijne contacten aan over." Maar wat is dan de duurste boomt Klepke: „Van die hele grote. Die lever ik aan kerken. Ja, die kosten al gauw 150 gulden. Maar voor de mensen thuis is het de blauwe spar. Die kosten zo'n 27 gulden. Daar vallen de naalden niet van uit." Zijn vrouw heeft dan ook voor deze boom gekozen. Zelf had Ab Klepke liever een ge wone kerstboom in huls gehad 'omdat het nu eenmaal zo hoort en,ik ben opgegroeid ln de oude stijl met die kerst boom'.'* Hij la überhaupt voor stander van een bomenhandel zoals dat vroeger ging. HIJ kent In de Ardennen nog een "fijn katholiek mannetje" die al in de zomer de stofkam door zijn gekweekte bomen haalt. „Die man neemt z'n werk nog serieus," aldus Klepke, Het doet hem dan ook veel pijn om te zien hoe Hollandse kwekers te werk gaan. Hun bomen staan te dicht op eikaar en worden niet goed onderhouden. Ook de baldadige jeugd die 's nachts niet van zijn met zeil bedekte bomen af kan blijven stelt hem teleur. Hoe vaak is hij niet uit bed gebeid door de politie? Maar, zo zegt hij, het valt dit jaar reuze mee. „Nog geen trammelant gehad. Een wonder..." Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ademen nog nauwe lijks de altijd zo moeilijk on der woorden te brengen kerst sfeer uit. Geen snijdende kou, geen dikke sneeuwvlokken en geen winkelend publiek dat zich glibberend een weg baant over dt Hoogstraat of door de Koningshoek. Wel een koele I bries, een'Irritante motregen die al dagen aanhoudt en auto's met condens op de zij- en achterruiten. Even bekroop de honderd aanwezigen op maandagavond 10 december op de Vlaardingse Markt een kerstachtig gevoel. Daar ontstak burgemeester Fred van Lier de lichtjes van een reuze-kerstboom (hoe duur zou die wel niet zijn?) en stak, staand op het bordes van het oude stadhuis, beide armen Ir. de lucht en riep net hard ge noeg dat iedereen het horen kon: „u bent allen welkom in de burgerzaal." Langs de zo juist geïllumineerde kerst boom beklom men wat ongelo vig het bordes en dronk binnen warme bisschopswijn of choco lademelk. Dat was nog eens een verrassing, al is het een jaarlijks terugkerend gebruik. Velen zullen zich de bijzondere blik in de ogen van de burge meester nog herinneren. Hij straalde lets van verbroeder- lijking uit en was op dat mo- ment de verpersonificatie van de kerstgedachte... In Schiedam, langs de Nieu we Haven, vlakbij de kerstbo men van Ab Klepke, staat een oliebollenkraam. Al sinds half november. De link met kerst mis en oud en nieuw wordt stees onduidelijker in deze branche. De eigenaar heeft Willem Groeneveld aangesteld als verkoper. Na de feestdagen zal de oliebollenkraam mes- draaien op kermissen in Utrecht. Het hele jaar door, Groeneveld staat voor een ha gelwitte achtergrond. Neutra ler kan het haast niet. „Met kerst lekker thuis," zegt hij. „Met de hele familie er bij. Dat hoort zo, hè. Nee, ik kan geen oliebol meer zien." Een echt diepe kerstgedachte zegt hij niet te hebben. De Amsterdamse acteur Ot to Sterman raakt er niet over uitgepraat. Donderdagmiddag was hij ln Triangel in Vlaar dingen, op uitnodiging van de Nederlandse Vereniging var. Huisvrouwen, en speelde hij de hoofdrol in een kerstviering. Sterman boekt succes als ac teur ln de komedie De Negers ln het Haagse theater Aan de Haven. Zijn visie: kerst is niet een feest met veel eten en drin ken zonder bij de ellende van de wereld stil te staan. Zowaar een weinig opzienbarende ge dachte, zij het dat Sterman het wat krachtig formuleerde voor de zaal met zo'n 200 huisvrou wen en later nog een keert'c in zijn kleedkamer. „Zowel chris telijk als niet-christelijk beke ken. is kerstmis het feest van het licht, de enorme verinner lijking en verdieping van ons bestaan," verduidelijkt hij half ontkleed nog eens. Dan op dic teer snelheid: „Maar het ls moeilijk feest vieren als zo veel mensen verrekken van de honger. Er zijn mensen die daar volkomen immuun voor zijn. Die zitten op hun eigen stekkie. Dat hdada&t ik. Er is te veel duisternis op de wereld om echt vreugdevol te zijn." Otto Stermans vader komt van Curacao waar de kerstge dachte ook al niet afwijkt van de onze. „Het uiterlijk vertoon is anders maar de boodschap komt op hetzelfde neer," aldus Sierman. Hoe zou het ln Finland gaan? Dat vragen Corrie Groen en Joke van Horik zich al lange tijd af. Samen drijven zij de winkel Het Waalgat op de Vlaardingse Hoogstraat waar uitsluitend Finse kle ding, servies, glaswerk en nu ook kerstversiering te koop ls, Corrie, eigenaresse, en haar hulp Joke zijn beide Finland- gekken. Ze zijn er al een paar keer naar toe geweest maar hebben nog geen kerst daar meegemaakt. „Wat ik wel weet is dat de sfeer daar anders moet zijn. Het is er zo lang donker." De etalage ligt vol met hou ten kerstdecoraties uit Fin land. Hartjes, kerstkabouters, kerstmobiels en, dat is er even tussendoor geslipt, Deense kandelaars en een houten kerstster uit Zweden. Corrie en Joke zijn al lang van de tradi tionele kerstballen ("die kun nen breken") voor hun eigen boomversiering afgestapt. Hoe ziet him kerstfeest er uit? Joke: „Gezellig, natuurlijk. Maar ik ga wel naar een kerst dienst in de kerk." Corrie: „Ik ga naar een dienst van het Le ger des Heils. En verder wil ik niet het journaal op televisie zien. Ja ja, ik steek misschien wel m'n kop in het zand maar ik wil geen vervelende beelden zien. Verder eet ik geen konijn want dat kan ik niet aanzien. Ik neem liever een gewone, stomme biokip„." ZATERDAG 22 DECEMBER 1984 In verband mét de feestdagen worden de twee eerstvolgende dinsdagmarkten In de Ko ningshoek te Maassluis gehou den op maandag 24 en 31 de cember. De sluitingstijd wordt met één uur vervroegd tot 16 uur. Uit een woning aan de Juliana- laan te Vlaardingen zijn bank biljetten en betaalkaarten ont vreemd. Om binnen te komen, - werd een raam geforceerd. Uit een kelderbox aan de Van - der Palmstraat zijn een brom- flets en een helm ter waarde van 800 gulden ontvreemd.- De deur werd geforceerd. Als verdacht van winkeldiefstal ls de 32-jarige J. W. N. uit Vlaardingen aangehouden. Hij j had bij V D goederen ter waarde van 436 gulden gesto len. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN/ MAASSLUIS Het Gewestelijk Ar beidsbureau heeft een begin gemaakt met het banenplan van minister De Koning. 600 lang durig werkloze jon geren en 6000 werkgevers in de regio hebben in middels een brief gekregen, waarin zij op de mogelijk heden van dat plan worden gewezen. Het Arbeidsbureau inSchledam.dat verder Vlaardingen, Maassluis, Maas land; Hoëk van Hol land en Rozenburg bedient, Is onlangs voor een proef met De Konings banen plan aangewezen. In april 1985 gaat het ministerie van sociale zaken de resultaten bekijken. Het plan is geba seerd op tijdelijk werk via het uit zendbureau Start van de overheid (bij het Arbeidsbureau ondergebracht). Jongeren, die ten hoogste 25 jaar oud en tenminste twee jaar werkloos moeten zijn, komen ervoor in aanmer king. Voor de werk gevers kan het aantrekkelijk zijn hen aan te nemen, omdat het ministe rie eenderde van de loonkosten ver goedt. Volgens directeur J. A. van Lent van het Arbeidsbureau heeft het ministerie geen limiet gesteld aan het subsidiebe drag voor de regio Schiedam. „Als ik al die 600 jongeren aan een tijdelijke baan zou kunnen helpen, dan mag dat. Het geld is er. Nu nog de mede- werking van die jongeren en de werkgevers...". SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Per l januari fuse ren het Regionaal ziekenfonds Delft, het Algemeen zie kenfonds Schie-. dam, Vlaardingen, Maassluis en de Stichting Delfland, Schleland, West- land. Zij zullen gaan opereren on der de naam "De Onderlinge Waar borgmaatschappij Het RegionaafZie- kenfonds Delfland.' Schleland, West- land". De bekende' administratie adressen blijven tot mei volgend jaar - ongewijzigd. VLAARDINGEN Simon J. Rljnaard heeft gisteren d9 huurversehillen bij de renovatie van de 694 MUWI-wonin- gen achter de Van Hogendorplaan on aanvaardbaar ge noemd. „Dat kan 'gewoon niet", ze) hij. Ook vond hij de vergoeding van 150 gulden die elke be woner krijgt, te laag. Gemiddeld zijn de mensen vol gens hem 600 gul den kwijt. Rijnaard zei dit tij dens een eenvoudi ge receptie ter ge legenheid van het feit, dat de renova tie nu halverwege is. De voorzitter van de kerngroep, die jarenlang actie heeft gevoerd voor een zo laag moge lijke huur, beloofde dat de kerngroep zich volgend jaar sterk zal maken voor het optrekken van de vergoedin gen. „Wij gaan het proberen, want nooit geschoten is altijd mis." Desgevraagd ver klaarde wethouder Goudriaan, dat hij bereid Is om samen met de bewoners naar het ministerie te stappen voor overleg over de hu irverschillen. Deze houden ver band met het feit, dat tussentijds de desbetreffende re geling voor dë fi nanciering van re novatieprojecten gewijzigd is. Als ge volg hiervan beta len sommige bewo ners minder huur verhoging dan an dere. Goudriaan vindt, dat het ministerie toestemming moet geven om de huur verhogingen te „m iddelen". Tevens dient het ministerie de huurcommissie te instrueren hoe te handelen, wanneer bewoners die een lagere huurverho ging hebben, hier tegen via de com missie bezwaar zouden maken. -Wat betreft het vraagstuk van de vergoedingen be loofde hij dit te zul len bestuderen. De MUWI-wonin- gen worden gere noveerd door een combinatie van ze ven Vlaardingse aannemingsbedrij ven. Het werk wordt gedaan door werknemers van Van der Waal. In december '83 werd het startsein gege ven, maar het duur de tot maart '84 voor het werk be- - gon, omdat de sa menwerkende aan nemers het niet eens konden wor den. Op dit moment zijn 156 woningen o'>': reed, 96 zijn van binnen klaar en in 36 woningen is men bezig. Gedu rende de win»' -- maand»-or de ge., .„.oiie een winte>stop, omdat men beneden de 5 graden en bij regen en sneeuw niet kan werken. Naar ver- wachting zijn alle 694 woningen eind volgend jaargere-- noveerd. Ter gelegenheid van de mijlpaal ver wijderde Goudriaan gistermiddag het restant van een stelling voor een flat aan de Mei- doornstraat. SCHIEDAM De openbare biblio theek Schiedam heeft In 1983 een aantal van 667.200 uitleningen be haald. Dat blijkt uit een jaarverslag dat deze week Is gepu bliceerd. Ten op zichte van 1982 Is het aantal uitlenin gen met ruim 24.000 toegeno men. De meest spectaculaire stij ging is geboekt op de volwassenenaf deling van de hoofdbibliotheek aan de Lange Ha ven, waar 17.000 uitleningen meer plaatsvonden. Merkwaardig ge noeg fs het aantal leden van de bi bliotheek in 1983 juist 'eruggevallen naar 17.995 (in 1982 nog 19.175. VLAARDINGEN De huurachterstan den zijn bij het ge meentelijk woning bedrijf in 1983 met meer dan één ton opgelopen tot 673.473 gulden. Van dit bedrag heeft 170.861 gul den betrekking op achterstanden, die In voorgaande ja ren zijn ontstaan. De nieuwe direc teur van het GWB, F. M. Melis, vindt dat Vlaardingen inv ergelijking met an dere steden van dezelfde grootte "uitstekend" uit de bus komt. De ach terstand bedraagt 1,6 procent. Eiders is die 2,3 procent en in de grote ste den ligt de achter stand zelfs op per centages tussen de 6 en 10 procent. J'Wij liggen niet on gunstig. Wij werken met huurophalers, dat heeft een ge weldig preventieve werking", aldus de directeur. SCHIEDAM De ondernemers in de binnenstad onder vinden veel hinder van grote werken zoals de aanleg van de trambaan en de stadsvernieuwing. Daarop wijzen de WD-raadsleden P. C. Prins en A. K. Klug In een brief aan de verantwoor delijke wethouders. „Ware het niet ver standiger geweest de werkzaamheden gedurende de maand december, vanwege de vele feestdagen, op een lager pitje tezet- ten?" vragen zij zich af. Opvallend is dat hm brief fs verzor-v*. op 17 decen toen ruim de helft van de maand er al op zat.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1