J 1M 3ClS.IT i 10 Folder alleen geven als men erom vraagt Energiebedrijf ifeëlt flink CDA hekelt laat begrotingsdebat Verstoten PvdA'er bereidt zich voor op z'n come back Geen franje voor kleuters niéé in malaise Wateroverlast door dooi Langlaufen in de huiskamer Overval mislukt Duikers in 't water Klarinetkwartet in Stedelijk Museum Gemeenteraad kapittelt minister 1' iöflfc- Een maaltijd uit de NIBUD-folder kost weliswaar maximaal een rijksdaalder, maar de hoeveelheden zijn afgestemd op de behoefte van een volwassen man die zittend werk verricht. SCHIEDAM Er bestaat onzekerheid over de refrfivatiepremies die de gemeente dit jaar zal uit- kejrfcn. Op het stadskantoor is men koortsachtig aaWJhét berekenen hoeveel geld er nu aan aanvra ger-ligt. De grote vraag is welk bedrag de ge meente van het rijk krijgt. De problemen zijn ont staan door een verandering in de richtlijnen voor de! vergoeding die per 1 januari is ingevoerd. Potje De'bewoners van twintig woningen aan de St. Liduina- straat (foto) zitten in on zekerheid over hun re novatiepre mie. w\ 'i>n? Het raadslid en ex-frac- -tievoorzitter Aad van Lingen is éêh van de twee CDA'ers die zich afvra gen of het college wel zijn best doet. Jos van der Lugt Nieuws WS h' '*H HET VRIJE VOLK 'H j-r ^^^55?^'«ê^53ö£3^5sM!!0/S5ÖJ£SÏB»iS^Ï3^ «wwwmm »wyiimii' UuWWM'lW* 1 r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Informatie zoals de gewraakte NIBUD- folder, waarin staat hoe iemand voor een rijksdaal der per dag een warme maaltijd kan samenstellen, rnoqt alleen worden ver strekt als men erom vraagt. Die suggestie doet een over wegend ambtelijke werk groep, die een nota heelt ge produceerd over een ge meentelijk "minima-beleid". Dn werkgroep stelt vast dat de folder "nogal wat weerstanden" heeft opgeroe pen.-bij cliënten van de So ciale Dienst, die de NIBUD- folder korte tijd op de balie had liggen. Eind vorig jaar stortte een groep van twintig uitkeringsgerechtigden en kele vuilniszakken leeg voor de deur van de Sociale Dienst, uit protest daarte gen. Volgens de actievoerders draagt de NIBUD-folder er toe Hj dat meer mensen zul len zeggen dat de sociale uit keringen wel wat omlaag kunnen. „Maar dan zitten we wel appeltaart van broodres- ten te eten en groentesoep uit een pakje, als je recepten in de folder uitvoert," aldus de groep uitkeringsgerech tigden. De ambtelijke werkgroep zegt vernomen te hebben dat bij het opstellen van de be wuste folder is uitgegaan van het "benodigde aantai calorieën vooeen volwas sen man die zittend werk verricht. Om deze reden kan niet worden aanbevolen om het in de folder aangegeven voedingspatroon "in algeme ne zin te volgen." Maar de werkgroep vindt niet dat de folder moet wor- den afgeschaft. Gerichte in formatie over gezonde voe ding "en daarvoor te beste den middelen" is nodig, ais tegenwicht voor het feit dat veel mensen (vooral jonge ren) in de regel ongezond eten. Wel dient aan de infor matie een toelichting te wor den toegevoegd "in die zin dat het hier slechts gaat om referentiebudgettr en zij niet is bedoeld als normstel ling.- 4C|;J Onzekerheid over r enovatie KV WH*" •set. premies I K De - bewonersvereniging Schiedam Wi bel getrokkei on(waardigd chiedam West heeft al aan de el getrokken. Zij is nogal ver- om dat volgens haar de gemeente heeft ge wei geld bewoners van twintig wo ningen aan de St. Liduina- strjaat een vergoeding in het vooruitzicht te stellen. "En dat tetfyijl volgens ons de moge lijkheden juist zijn vergroot do$r de verandering in de richtlijnen," meent Hans Cos- ter! van de bewonersvereni- gi«S- Iji Schiedam Oost is het de derde fase van de 305 SSSW- wohiagen waarvan de vergoe ding wordt bekeken. Het is niet uitgesloten dat de bewoners hiervan- minder krijgen dan hun buren die toevallig een wqhing in de tweede fase heb ben. Yolgens Jules Peppelaar van de« afdeling Stadsvernieuwing i 1 v (Van een onzer verslaggevers) fCHIEDAM Het gemeen- jlc, energiebedrijf heeft In 19§3 "flink meegedeeld in de malaise in het bedrijfsleven. Aajn bedrijven werd in dat jaar 12>miljoen kilowattuur minder elektriciteit geleverd dan in 1982. Als gevolg daarvan daal de! dé' omzet met 5,5 miljoen gulden. Dat blijkt uit onlangs gepubliceerde cijfers van de Openbare Nutsbedrijven Schie- dajn. Volgens een woordvoerder is dej omzet in 1984 niet verder gedaald. „1983 gaf de grote klip. bedrijfssluitingen en ver trek van bedrijven naar elders zijji daar de oorzaak van. Bo vendien gingen de meeste be drijven in dat jaar minder om- zejten. De machines zijn min der actief en dan daalt vanzelf- spbekènd het elektriciteitsge bruik." SCHIEDAM De korte pe riode van dooi deze week heeft op( diverse plaatsen in de stad voor wateroverlast gezorgd. Op vijf plaatsen ontstonden door het ontdooien van water leidingen overstromingen. De leidingen waren eerder bevro ren en gesprongen. In veel -gevallen kwam bij bewoners het water door het pijlfond naar beneden. De bo venburen waren of met vakan tie of de woning stond leeg. De overfast werd door de nutsbe- drijven en het Gemeentelijk WonTngbeheer opgelost. is de gemeente druk bezig om zo snel mogelijk de berekenin gen boven tafel te hebben. "We willen in een dag of tien de be woners uit hun onzekerheid halen," zegt hij. "Het is beslist niet zo dat de gemeente in West de vergoeding heeft ge weigerd." Tot begin dit jaar stuurde de gemeente de aanvragen voor een verhuis- en herinrichtings vergoeding door naar het ml-" nisterie van Volkshuisvesting. Deze besliste dan over de aan vraag en de hoogte van het be drag. De/nieuwe regeling geeft de gemeente meer bevoegdhe den. Zij zal het bedrag in z'n geheel overgemaakt krijgen en zelf mogen beslissen wie en hoeveel er iets van krijgt. f"V "We hebben nog totaal geen inzicht. Ik durf nu geen ant woord te geven op de vraag hoe hoog de bedragen zijn en of dat minder is dan eerder uitgekeerde vergoedingen," al dus Peppelaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De CDA-frac- tie protesteert heftig tegen de late behandeling van de begro ting 1985 in de gemeenteraad. De christen-democraten A. J. A. van Lingen (tot vorig jaar nog fractievoorzitter) en L. J. Snel vragen zich af of het col- ge van burgemeester en wet- I.juders zijn best wel heeft ge daan om de zaak tijdig in orde te brengen. Wettelijk dienen gemeenten hun begroting voor dc aan vang van het boekjaar vast te stellen. Maar voor de zoveelste keer zou de raad pas eind ja nuari aan de slag kunnen met de vier lijvige boekwerken, die de begroting omvat. Deze week werd bekend dat alle ver gaderingen zelfs naar de twee de week van februari moeten opschuiven, in verband met vertraging bij de drukker. Raadslid Snel: „Al jaren kla gen we over de late begro tingsbehandeling. Maar Schie dam blijft maar in de fout gaan. Dat moet toch een keer ophouden. Als het zo doorgaat, wordt het steeds later." Over de "vertraging op het laatste nippertje zegt hij "verbolgen" te zijn. „Zeggën dat het aan de drukker ligt vind ik een simpe le afdoening." Die drukker, het bedrijf May-Day in Lisse, vertelt dat problemen bij de tekstverwer king de vertraging hebben ver oorzaakt. „De lay-out van de begroting is compleet omge gooid. In voorgaande jaren konden we grote delen zo over nemen uit oude begrotingen," aldus directeur B, G. D. de Wil de. Maar voor honderd procent wil De Wilde de schuld niet op zich nemen. „Oorspronkelijk zouden wij de stukken in augustus binnenkrijgen, maar toen had Schiedam twee maanden langer de tijd nodig. Ik geef toe dat wij ons vervol gens flink op het werk hebben verkeken." En toen zond May- Day noodsignalen uit (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Jos van der Lugt, ex-PvdA en nu onaf hankelijk gemeenteraadslid, maakt deze maand waar schijnlijk' zijn come-back als gemeentebestuurder. Van der Lugt is van plan om na een half jaar afwezigheid de ver gadering van januari te be zoeken. "Ik heb het de afgelo pen maanden gewoon te druk gehad om de gemeenteraads vergaderingen bij te wonen," zegt Van der Lugt. Van' der Lugt kondigde ruim een half jaar geleden aan dat hij een eenmansfrac tie in de raad zou beginnen. Hij kwam tot deze stap nadat hij zijn lidmaatschap voor de PvdA had opgezegd en dus uit de fractie van de socialis ten was gestapt. In deze pe riode aanvaardde Van der Lugt ook een nieuwe betrek king bij een culturele instel ling in „het Oosten des Lands". ..Die baan vergde vooral in de begin periode enorm veel tijd. Het bezoeken van de ver gaderingen Is trouwens niet het enige werk dat je als raadslid doet," vindt Van der Lugt. In het afgelopen half jaar is Van der Lugt verstoken gebleven van de achter grondinformatie bij raads- stukken. „Ik ben uit alle raadscommissies gezet. Dat was een unaniem besluit van de gemeenteraad. Sinds die tijd krijg ik alleen nog de agenda van de raadsvergade ringen," aluds de omstreden politicus. Van der Lugt kwam zo'n twee jaar geleden in het nieuws als opbouwwerker bij de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam Noord.-'Hij werd daar ontslagen. De PvdA, waar hij toen raadslid voor was, vond nadat een commissie een onderzoek had gedaan, dat Van der Lugt geen lid meer mocht zijn van de raadsfractie. De Schiedammer besloot echter uit eigen beweging de PvdA de rug toe te keren. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De samen voeging van vier kleuterscho len met vier lagere scholen In Maassluis zal zonder franje moeten gebeuren. Minister Dectman van onderwijs heeft de geldkraan flink dichtge draaid. Er is 180.000 gu'dcn beschik baar voor verbouwing van de lagere Koningin WïlhelmSna- school in dc Bosboom Tous- saintstraat zodat de kleuters van de naburige Kleuterhof- school een plaatsje kunnen krijgen. De samenvoeging is nodig omdat per 1 augustus ,in heel Nederland van alle scho lenkoppels één basisschool wordt gemaakt. De verbouwing behelst voor de kleuters alleen de hoogst noodzakelijke voorzieningen zoals een speellokaal, een "nat te hoek" en verkleinde toilet ten. Geldproblemen waren ook de oorzaak van het jarenlange uitstel van de verbouwing. De Meester Blomschool krijgt 178.000 gulden voor een verbouwing zodat de kleuters van 't Kraalenest erbij kunnen. Verder zullen nog volgen de la gere Kuiperschool die de kleu ters van Rommeldam erbij krijgt en de lagere Sint Anto- niusschool die samen gaat met De Driesprong. Volgens ambtenaren van dc afdeling onderwijs op het stad huis zullen deze laatste twee koppels nog minder geld krij gen voor een verbouwing om dat zij onder een nieuwe rege ling vallen. VRIJDAG 11 JANUAR11985 Zal ik nu echt boos moeten worden? Dat schijnt weer de bedoe ling te zijn, alhoewel ik daar geen enkele zin in heb. Kijk Schiedam ligt er vrolijk bij, ingepakt in een donzen dekbed van sneeuwwitte vlokken. Het geeft weinig warmte maar het is wel mooi. Ik weet heus wel dat sommi ge stadsgenoten een bloed hekel hebben aan zo'n win ters landschap en do deur niet uit kunnen of willen, maar ik behoor niet tot die categorie. ik kan niet ontkennen dat ik 's avonds met veei plezier in het Beatrixpark vertoef waar de lichtjes rond de vijver het me mogelijk maakt om de oeroude schaatssport te beoefenen. Moe, koud maar zeer voldaan duik ik dan het pannekoekhuis in waar ik me met een korenwijntje weer op temperatuur breng. Wat zal ik me dus boos ma ken? Toch zal het moeten. Mijn boosheid is gericht op al die plannenmakers, aanne mers, en trendvolgers die zo hier en daar bezig zijn in nieuwbouw, stadsvernieuwing en renovatie. Dat doe ik niet graag want ik vind dat zij het over het alge meen niet zo slecht doen en dat willen ze natuurlijk ook niet. Maar dat zal de heer Noord- dijk en al die andere huur ders van de 213 St. Jozefwo ningen in West een schrale troost zijn. Het is natuurlijk ook van de gekke als je woning zo'n vijf jaar geleden voor tienduizend gulden is opgeknapt maar nu de meest barbaarse manke menten vertoont. Eigenlijk is het oud nieuws want er wordt al veel langer over die renovatie gekan kerd. Tientallen keren is erop gewezen dat er iets aan ge daan moet worden want an ders zou het goed fout gaan. Nou, het is goed fout gegaan en al die gezinnen zitten met de ellende en een oplossing is er voorlopig niet in zicht. Je zal muar 's morgens wak ker worden en zien dat het niet alleen buiten heeft ge sneeuwd maar dat kieren en gaten, veroorzaakt door on deskundig uitgevoerde reno vatie, er voor zorgen dat Jo In je eigen kamer kan langlau fen en dat je deur vastgevro ren is door de condens. Een leuke inbraakbeveiliging al schijnt het meer het uitbre ken te voorkomen. Nu zou je denken dat de ver huurder gelijk zijl veront schuldig igen aan gaat bie den, een voorlopige oplos sing aanbrengt en tracht de huurders zo goed mogelijk van dienst te zijn. Nee, dat doet de verhuurder dus niet. „Cees Kamminga, de waarne mende directeur van SSSW zegt dat hij zich grote zorgen maakt en dat het minstens vier en half miljoen gulden gaat kosten. Ruim 21 dui zend gulden per woning en dcA heeft hij niet. De overheid moet ingrijpen is zijn oplossing. Maar Cor van Tilburg, de wsthouder van Stadsvernieuwing <>n Financi en zegt dat hij niet met de geldbuidel staat te rammelen en dat je maar bij de woning bouwvereniging moet zijn. Leuk, daar schiet je als be woner van de Anthonie Muysstraat en de Van Beve renstraat iets mee op. Hebben die bestuurders dan geen kijk op de zaak vraag je je af, en dan bedoel Ik niet de organisatorische kant. Nee, het gaat om het wonen zelf. Het kan niet anders dan dat die mensen zich een on geluk moeten stoken om het warm te krijgen en dat er nog meer vocht in het huis komt dan nu al het geval is. Je mag er best vanuit gaan dat bij deze strenge vorst de kieren en scheuren nog gro ter worden en wanneer de dooi Invalt het huis drijfnat zal worden met alle gevolgen van dien en dan zal het niet alleen bij schimmei blijven. Begrijpt u nu dat ik weer boos moet worden. Volgens mij kan je beter in zo'n minimum energiewoning zitten met drie truien over el kaar dan in zo'n ongezonde situatie als in West. Het wordt tijd dat er Iets aan ge daan wordt, al is het vsei te laat. Meindert Buyteusluyset SCHIEDAM Twee mannen van ongeveer 20 jaar oud hebben een poging gedaan het benzinestation aan de Horvathweg te beroven. Rond half acht woensdag avond kwamen de twee mannen het station binnen en kochten iets. Toen de 37-jarige pomp bediende 'het ver schuldigde bedrag op de kassa aan sloeg spoof een van de mannen een soort gas in z'n ge zicht. De bediende draaide zich snel om en raakte niet bedwelmd. Het duo maakte zich daarop uit de voeten. De pompbediende werd onderzocht in de EHBO-post van het Schielandzie- kenhuis. Hij bleek geen schadelijke gevolgen aan de spuitparti] te heb ben overgehouden. SCHIEDAM Dui kers van de Schie- damse brandweer zijn gistermiddag in het sportpark Har- ga op zoek geweest naar een vermeen de drenkeling. Vlakbij een wak In het ijs werd een muts van een kind gevonden. Omstan ders vreesden dat er een kind in het wak was gevallen en waarschuwden de politie en brand weer. In een korte zoekpartij werd echter niets gevon- den. SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum geeft het Ne derlands Klarinet kwartet zondag middag een con cert. De organisatie van de middag is in handen van de ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum. De laat ste keer dat het kwartet in het mu seum speelde Is ruim vijf jaar gele den; het bestond toen pas kort. De vier musici zijn Jan Jansen, Marten Hemminga, Kees Vos en Henri Bok. Zij brengen werken van onder andere Bach, Absll, Du bois, Poot en Loe vend!. Da aanvang van het concert is half drie. VLAARDINGEN Minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en water staat is door de Vlaardingse ge meenteraad op de vingers getikt, in een motie noemt de raad haar han delwijze om rijks weg 19 door te drukken "onzorg vuldig".. De raad vindt, dat de re constructiecommis sie Midden-Delf land alsnog de ge legenheid moet krijgen om op ver antwoorde wijze te adviseren over de inpassing van de rijksweg in het fraaie polderland schap. Met deze motie (die niet door de VVD werd gesteund) schaart Viaardin- §en zich achter chiedam en Delft, die eerder soortge lijke moties aanna men. De drie ste den hebben kritiek op het feit, dat de minister de recon structiecommissie eind november een uitspraak heeft af gedwongen over de Inpassing van de rijksweg, in de commissie, die plannen maakt voor Midden-Delf land, zitten verte genwoordigers van ondermeer de pro vincie, landbouwor ganisaties en de gemeenten in het gebied. Volgens de Vlaar dingse gemeente raad, die door PvdA'er Willem Kwakkelstein om een uitspraak werd gevraagd, kunnen nu nog geen defini tieve besluiten over de rijksweg worden genomen. Eerst moeten de resulta ten van een akoes tisch onderzoek, dat momenteel gaande is, bekend zijn. Voorts moet duidelijkheid ko men over de voor zieningen plus kos ten, die in het ka der van de geluids hinder en luchtver ontreiniging getrof fen moeten wor den. Tenslotte moeten, aldus de motie, eerst de di rect betrokkenen (gemeentebesturen en plaatselijke be volking) worden ge raadpleegd. De reconstructie commissie besloot eind november om de minister positief te adviseren over de inpassing van de rijksweg. Het onderwerp stond aanvankelijk niet op de agenda, maar werd onder druk van de minis ter toch besproken. Het positieve be sluit werd met één stem verschil geno- men. Schiedam, Vlaar- dingen en Delft vre zen. dat ze nu door deze uitspraak zwakker staan in hun strijd voor ge luid- en stankwe- rende voorzienin gen langs de rijks weg op hun grond gebied. Als nu al bepaalde delen van de weg aanvaard baar worden ge noemd, zou de mi nister straks ge makkelijker over de eisen van de drie gemeenten kunnen heenstappen. Rijksweg 19 is dwars door Midden Delfland geprojec teerd, vanaf het Ketheiplein richting Delft waar hij aan sluit op de rijksweg naar Amsterdam. Delen zijn at aange legd.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1