Westland- toertocht njog even uitgesteld 'Onafhankelijke éénmansfractie' zit echt niet te treiteren Muziekweek Paard schopt bok Smit Lloyd 23 wordt Maassluis Lyts Begjin gaat hét podium op Maassluizer wil ook een fietsenstalling Inbraak opgelost 7 VLAARDINGEN Ze bestaan nog maar net twee jaar en nu al is er sprake van een bescheiden sensatie. Hoewel het instantelijke succes van hun huidige repertoire hen plaatst naast een groep als de Simple Minds, is de band, na een jaar landelijk toeren, maar op een ding gespitst, streven naar kwaliteit en dansbaarheid in hun nummers. Deze naar -wave riekende groep waagt zich op grote hoogten. De bandleden benaderen hun muziek met de eerlijkheid en passie die binnen hun amateur- status ligt: Pant Pant. Echteband Wapenfeit Pant Pant: „We zitten nog steeds vast aan het Peter Koele- wijn trau ma." Een gemiddelde Schiedammer zou zeggen: „Hij is dan toch nog goed terecht gekonaen." Jos van der Lugt (34) bekleedt een hoge functie bij een "middelgrote culturele in stelling in het oosten van ons land." Zo'n jaar geleden zag het er nog heel wat be roerder uit voor" deze omstreden politi cus. Ontslagen als opbouwwerker in Schiedam Noord werd hij ook nog eens als raadslid uitgespuwd door de PvdA. Als smet op de fractie was hij niet langer te handhaven. Van der Lugt zegde daar op zelf zijn lidmaatschap van de PvdA op en begon een eenmansfractie in de raad. Tot eind vorig jaar heeft hij echter nog geen enkele vergadering van het gemeen tebestuur verblijd met een bezoek. Iets waarin hij deze maand verandering wil brengen. Lijnrecht Opgezegd Treiteren v Beurs Kaarten Kelderbox Op een gezellige bovenwo nlng ineen nu door vrieskoude verlaten winkelstraat in hartje Vlaardingen. ontmoet ik drie van de vijf Pant Pant-Ieden: Willem van Antwerpen, Rob Lebbink en gastheer Willem Kamerbeek. Er wordt koffie geschonken en een tape ge draaid waarop een aantal idee- en vobr nieuw werk te horen is. -- In "februari 1983 ontmoette Willem Kamerbeek tijdens een performance in Rotterdam gi tarist Lebbink, die daar optrad met .de groep Rigor Mortis. Hierojr ontstond een samen werking, die resulteerde in het uiteengaan van Rigor Mortis en het aantrekken van Moniek van Steenbergen. Dat broer Peter reeds in Pant Pant drumde was voor nieuwbakken Lebbink een. verrassing, even als de'manier waarop Moniek het door hem meegebrachte toetsenbord bespeelde. Lebbink: „Zij bleek niet. ver der fe'komen dan de elemen taire basisbeginselen. Nu ble ken wij allemaal geen virtuo zen te zijn, waardoor het in het begin erg rommelig was. We zaten'"op hetzelfde niveau en zijn geleidelijk aan ook samen gaan^gróeien, wat een prima effect op het totale gebeuren heef?"' gehad." Peter verliet echter na. een half jaar de band en Rob Stoute diende zich aan.^ Begin 1984 nam Willem van Antwerpen diens plaats in en Pant Pant was een feit De eerste muzikale prioritei ten die de band zichzelf in eer ste instantie stelde, was dat er Engelstalig en in de new wave sfeer muziek gemaakt moest worden. Er werd toen intensief geoefend en optredens volgden. Kamerbeek: „We stonden wer- kelijk?cversteld van de goede reacties van het publiek en be sloten ons repertoire meer op hen alite stemmen." Na óp verzoek van Stichting popmuziek Nederland een de mo terhebben opgestuurd naar KRO's Rocktempel, werd de groep in dit radioprogramma uitgenodigd. Kamerbeek: „Na dit radiodebuut, waarin je toch door de mensen in de gaten wordt gehouden, werd onze aanpak professioneler. We werden een echte band." Lebbink: „Door het vele op treden en de radio werd ons zelfvertrouwen gesterkt. De climax voor mij wa3 het con cert hier onlangs in de Harmo nie, dat ondanks de pressie die je normaliter ondergaat bij de aanwezigheid van vele beken den, als een van onze hoogte punten geldt." VtAARDINGEN/MAAS- SLUIS De Westlandtoer- tociit gaat voorlopig niet door. De tocht stond voor zaterdag op bet programma. Volgens de organisatie is het ijs echter nog! te onbetrouwbaar wegens de ^norme sneeuwval in de af gelopen dagen. Bij het sneeuw ruimen donderdagmddag zak te ar zelfs een traktor van de Vlakrdingse IJsclub door het ijs.. Djs sneeuw zórgt ervoor dat de soms strenge vorst wordt -tegengehouden en het ijs niet dikker wordt. Voorlopig is nog nietj bekend, wanneer het ijs wehdik genoeg is. Met een ge- luldjswagcn van de. Vlaarding- ..••;'se naad voor Sport zal het pu- "bliejt op de hoogte worden ge bracht Inlichtingen over de ;-We$landtoertocht'kunnen iworoen ji'verkregenbij - de jVift^rdlngse; IJsclub, tel. i?3.0T.70- 'm- Hun als grap bedoelde, maar later serieus genomen deelna me aan de Grote Prijs van Ne derland, eindigde voor het vijf tal in een desillusie. Kamer beek: „Als je bedenkt dat wi. de enige waren die tijdens on ze voorronde de mensen op de vloer kregen, er zelfs om een toegift werd gevraagd en door recensent Swie Tio van mu- ziekkrant Oor getipt werden als een der kanshebbers, is het niet zo verwonderlijk dat wij vraagtekens plaatsen achter de deskundigheid en objectivi teit van de juryleden. Niet dat wij in de finale hadden moeten zitten, maar aan het hele ver loop van deze 'wedstrijd' zat een vreemde nasmaak. Van Antwerpen: „Hoewel je qua ontwikkeling verder komt, word je door het toegepaste systeem terug naar af ge stuurd. Als je bijvoorbeeld ons juryrapport bekijkt, dat door de zogenaamde cracks is sa mengesteld en bestaat uit de enige redenen; de nummers zijn te lang en wij lijken teveel op de Simple Minds, dan is dat beschamend. Iedere band is wel met een prominente groep te vergelijken. Wil men echt helpen, geef dan een uitgebreid verslag waarin ook over bé- langrijke zaken als amuse mentswaarde wordt gerept." Lebbink: „Het wedstrijd ele ment is hierdoor te krampach tig, een te subjectieve beoorde ling. Het publiek had eigenlijk als jury moeten dienen." Hun deelname aan de Grote Prijs heeft toch een staartje gekregen. Nadat bassist Wil lem Botterweg overwoog op te stappen, is hij juist degene ge weest die verandering in het oefenschema heeft gebracht. Kamerbeek: „Behalve het feit dat iedereen naast Pant Pant nog andere dingen te doen heeft, besloten we onze tijd nog productiever en doel treffender te gebruiken. Ieder een zet nu zijn ideeën op tape zodat de anderen dat thuis kunnen bewerken. Nu wij onze instrumenten beheersen is dat geen probleem." Van Antwerpen: „Oefenen moet geen klus worden. Het re pertoire kennen we en nemen we alleen door voor een optre den. Wanneer het nieuwe ma teriaal door iedereen is bestu deerd, pas dan steken wij de koppen bij elkaar." Lebbink: „De teksten, die nooit, een vast patroon en in houd tonen, levert Kamerbeek. Ik vertaal ze in het Engels en fraseer deze in een nieuw num- Daar het publiek na afloop van een concert nogal eens in formeert of er plaatwerk van de groep voorhanden is, en men de tijd gekomen acht. dat de muziek er rijp voor is, wil men nog voor de zomer een LP uitbrengen. Tot die tijd zullen er minder optredens worden gedaan. Men wil zich dan con centreren op het maken van nieuw materiaal en het bekij ken van oude nummers. Van Antwerpen: „Het wordt tijd om een wapenfeit neer te zetten. Het is naast de promo tie doeleinden en publicitaire voordelen een prima test om te kijken of je het ook als muzi kant in een studio kunt waar maken." Pant Pant ziet voor zichzelf het manifesteren niet als hoofddoel. Een droom is dan ook veel LP werk en weinig optredens. Kamerbeek: „Optre den is natuurlijk te gek, maar de voorbereidingen en de klei ne opbrengst van zowel geld als ervaring is de minder aan trekkelijke kant. Daarbij komt nog dat het erg moeilijk is in het leuke circuit van de grote podia te geraken." Lebbink: „Het maken, uit werken en het live doen slagen van nieuw werk, dit proces om het bewijs te leveren, dat is de ware kick. Een geplande toer van twee maanden, is dan ook wat we ambiëren." Op de vraag hoe het met de media in Nederland is gesteld voor minder hit gevoelige groepen, wordt er fel geageerd. Lebbink: „De meeste orgine- Ie en experimentele^ groepen krijgen bijna geen kans. We zitten nog steeds vast aan het Peter Koelewijn trauma. Er loopt zoveel talent rond, maar de jaarlijkse aanmoedigings prijs gaat naar muzikanten die ai jaren het beeld bepalen. Waar blijf je als Het Goede Doel vanwege het internatio nale karakter via de satelliet Engels gaat zingen. Je valt hier in de Koos Alberts of Spleen sector, twee uitersten zonder aanvaardbare midden weg." Kamerbeek: „Wat wij probe ren is het maken van niet zul ke voorspelbare muziek, dat mag dus blijkbaar niet." Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM Al enkele maanden blijft een "onafhan kelijke" zetel in de Schiedamse gemeenteraad angstvallig leeg. „Drukte in het werk", heeft Jos van der Lugt ervan weerhouden zijn nieuwe stek aan de kop van de kleine linkse partijen op te zoeken. „Het be zoeken van de vergaderingen is niet het enige wat een raads lid doet", zegt Jos. „Het is mis schien wel het enige wat de mensen kunnen zien. Ik houd alles precies bij, ik lees alle stukken die ik krijg toege stuurd." Vee) stukken zullen dat niet zijn. Na zijn ontslag als op bouwwerker in Schiedam Noord (fraude, zo luidde de re den in het geruchtencircuit, procedureie akkefietjes, zegt Van der Lugt) brokkelde de politieke carrière van de Schiedammer langzaam af. Een half jaar na het ontslag kreeg het raadslid de wind van voren van zijn eigen partij, de PvdA. „Volgens hen bekende ik schuld door niet naar de rech ter te stappen na het ontslag. Precies een half jaar r.a m'n ontslag begon het gedonder", herinnert Jos zich. Vooral door toedoen van het be stuur en de oude garde binnen de partij werd de positie van Van der Lugt in de fractie onder druk gezet. Heeft het werk van de fractie te lijden onder de nega tieve publiciteit rond haar le den? Een vraag die. hoewel om streden door enkele verontwaar digde leden, door een "onafhan- Jos van der Lugt: Ze hebben me gekozen dus blijf ik tot '86 zitten." kelijke commissie" in overleg met Jos zou moeten beantwoord. In het géval dat de vraag met "ja" zou worden beantwoord, zou Van der Lugt automatisch z'n biczen moeten pakken. Er was van het begin af aan geen overleg mogelijk", zegt Jos over de periode van vergaderen met de commissie. Het PvdA-bc- stuur wilde mij weghebben. Er viel niet over te discussiëren. Wat standpunten betreft stonden we lijnrecht tegenover elkaar. Ik ben ontzettend kwaad geworden en heb in een brief aan Reinlcr Scheeres (nu burgemeester en PvdA-lid. red.) mijn lidmaat schap opgezegd. Met de vriende lijke groeten van Jos." Geboren uit wraak voor een eer der tumult, heeft volgens Jos vooral het PvdA-bestuur er alles aan gedaan om hem uit de weg te ruimen. Van der Lugt was in de vorige raadsperiode lid van het "links clubje" binnen de PvdA-fractie. Een clubje dat op het laatst vier leden telde. Op een wilde vergadering werden drie van hen van de kieslijst voor de nieuwe gemeenteraad gestoten. Jos bleef als laatste der Mohicanen over. Er werd net zo lang ge wacht tot ik iets verkeerds zou doen, zodat ze een aanleiding zouden hebben om me de laan uit te sturen. Nou, toen het ont slag kwam hadden ze inder daad hun aanleiding," aldus Jos. Door het bestuur van de PvdA werd Van der Lugt te kennen gegeven dat hij maar beter niet op de gemeente raadsvergaderingen kon ko men. „Ook de landelijke secre taris van de partij heeft me dat mondeling meegedeeld," aldus de politicus. Van der Lugt besloot daarna zelf zijn lidmaatschap van dc PvdA op te zeggen. „Ik zag echter geen aanleiding om ook m'n zetel in de gemeenteraad op te zeggen. Je bent tenslotte gekozen tot 1986. Tot die tijd blijf ik daar zitten. Ik heb nooit een duidelijke reden gezien om op te stappen. Er was verder niets aan de hand geweest als de PvdA de zaak niet zo had opgeklopt. Ook de publiciteit rond de hele zaak heeft een be langrijke rol gespeeld. Het Is buiten alle proporties opgebla zen." Volgens de "onafhankelijke éénmansfractie", is hij niet aangebleven als raadslid om de PvdA-afdeling te treiteren. „Zonder arrogantie durf ik te zeggen dat ik daar boven sta," zegt hij. „Als het er duidelijk op had gelegen dat mijn han delingen politiek niet juist wa ren gewect. had ik m'n zetel opgezegd. In de gemeenteraad ben je eigenlijk een soort zet baas. De kiezers stemmen voor een bepaald programma dat jij dan moet uitvoeren. Ik heb niets gedaan dat tegen bij voorbeeld het programma van de PvdA indruist." De schermutselingen mogen dan hevig zijn geweest, voor de politieke voorkeur van Van der Lugt hebben zij geen enke le consequentie gehad. „Om nou te zeggen dat ik nog socia list ben, vind ik overdreven. Dat klinkt net of je een Jeho va's getuige bent. Ik sta poli tiek gewoon links van het mid den." Van der Lugt sluit zelfs niet uit dat hij bij de volgende ge meenteraadsvergaderingen volgend jaar met een nieuwe "splintergroepering" deel zal nemen. „Daar is best een kans op. Ik zou dan een nieuwe iijst op moeten richten. Het ligt er gewoon aan hoe m'n contacten dan liggen. Het meedoen kost in ieder geval niets." - Het wordt tijd voor 'n Een grote beurs met daarin zo'n 3300 gulden is gestolen uit een bedrijfspand aan de Schiedamse Van Heeckstraat. De diefstal werd donderdag nacht gepleegd. De daders hadden de buitendeur van het pand ingetrapt. De VVV in Vlaardingen ver koopt sinds kort 10-overtoch- tenkaarten voor het veer Maassluis/Rozenburg. Ook zijn maandabonnementen verkrijg baar. Deze kaarten zijn niet op het veer zelf te koop. Een herenfiets en een hoeveel heid gereedschap zijn ont vreemd uit een kelderbox aan de Vlaardingse Van Hoorn beekstraat. De daders hadden de deur geforceerd. Uit een kelderbox aan de Van der Palmstraat verdween een brui ne damesfiets. De gezamelijke waarde van de gestolen spul len ligt rond de 1500 gulden. Wapenfeit SCHIEDAM Op een grasveld aan de Schiedamse Vlaardingerdijk heeft de politie donderdagmiddag een zwaargewonde bok aangetroffen. Het dier had won den, over het hele lichaam en was - deels verlamd. De agenten dachten eerst te maken te hebben met een geval van dieren mishandeling. Een paard, dat op het zelfde weiland stond, was echter verantwoordelijk voo /erwondin- gen. overleg met de eigenaar van de dieren, een 26-jari- ge inwoner van Schiedam, is de bok naar het even verderop gelegen slachthuis gebracht om te worden ge slacht. De politie was ge waarschuwd door omwonenden die zagen hoe het dier strompelend zich zelf met een ketting om een paal heen draaide. Het Is vol gens de politie geen bezwaar als bokken of paarden met dit weer buiten staan. VLAARDINGEN Met de aanhouding van vier mannen in de leeftijd van 19 tot 27 jaar denkt de Vlaardingse po litie een inbraak in een botenloods te hebben opgelost. Vorige maand werd vanuit een boten loods aan de Ha venstraat een hoe veelheid gereed schap gestolen. De waarde van de buit bedroeg ruim elf duizend gulden. Het gereedschap was afkomstig van boten die geduren de de winter in de loods worden on dergebracht. De verdachten zijn al len woonachtig in Vlaardingen. Tegen hen is procesver baal opgemaakt. MAASSLUIS Deelnemers aan de Maassluise muziek week in februari, kunnen zich nog tot en met vrijdag 25 januari opgeven. Dit kan met een formulier dat is af te halen bij de VVV op het stadhuis, bij de meeste muziek leraren en bij me vrouw J. Vons-Pen- ning. Jan Steen straat 59 in Maas sluis. Bij deze adressen kunnen de formulieren ook weer worden inge leverd. De kosten voor deelname bedra gen vier gulden per persoon en acht gulden per groep. De muziekweek duurt van 18 tot er» met 22 februari en wordt voor het eerst in theater 't Schuurkerkje ge houden. Meer in formatie bij de Werkgroep Muziek week, tel. 01899 - 19111, toestel 255. Overigens kijken sommige zeelieden met enig wantrou wen naar een her doping van een schip, zoals is ge beurd met de Smit Lloyd 23. Het zou ongeluk kunnen brengen, zo bewe ren de bijgelovigen onder hen. Maar of dat ook voor de Smit Maassluis op gaat is de vraag. „Smit Lloyd 23" was geen echte naam, slechts een nummer. Boven dien Is het schip zodanig aangepast dat het eigenlijk een nieuw schip betreft... der mee.naar huis zodat zij óp adem kunnen komen. De man des huizes raakt van alle druk te bijna over z'n toeren. Vooral als een telegram arri veert en... bloemen voor ene Berber. Aanvang acht uur. MAASSLUIS „Ik doop u Smit Maas sluis." Met deze traditionele zegs wijze, echter zon der een fles cham pagne op de scheepshuid kapot te slaan, heeft me vrouw Van Es-Ha- moen, de vrouw van de burgemees ter, gisteren een werkschip van Smit-Tak Interna tionaal ingewijd. Dit gebeurde voor een pakhuis van het zeesleep- en ber gingsbedrijf aan de Govert van Wijnka de. De burgemees tersvrouw onthulde de naam op de boeg van het schip. De Smit Maassluis heette voorheen Smit Lloyd 23 en was in vaart bij Smit-Tak als be voorradingsschip. Op een Dordtse werf is het omge bouwd tot offshore- werkschip. Naar aanleiding van deze „verbouwing" heeft het schip zijn nieu we naam gekregen. Precies een maand t geleden werd in Maassluis een ge lijknamige mijnen- jager in gebruik ge nomen. In '82 werd ook een schip naar Maassluis ver noemd: een tanker van Nedlloyd. VLAARDINGEN De Friese vereni ging in Vlaardingen "Lyts Begjin" (klein begin) laat wéér van zich horen. Op 18 januari geven elf leden een toneel voorstelling in zaal Triangel in'dé Fran senstraat. Het stuk heet "Blommen foar Berber". Moeder Gelske ver oorzaakte een aan rijding met een taxi en een bromfiets bestuurder. Ze neemt de chauf feur, de passagiere én de geschepte bromfietsbestuur- MAASSLUIS De Maassluizer Ton Klok wil een be waakte fietsenstal ling beginnen. Een plaatsje heeft hij al op het oog: bij de toekomstige uit breiding van win kelcentrum Ko ningshoek. Klok is werkloos. Een fietsenstalling zou voor hem een leuke bezigheid - - zijn. Hij kwam op het idee toen hij als vrijwilliger fietsen graveerde bij een bewaakte fietsén- staliing op het Veerplein in Vlaar dingen. „Dat zou ook iets zijn voor Maassluis want daar worden ook fietsen gestolen. Met name in het winkelcentrum Ko ningshoek", aldus Klok. Ook is hij secretaris van de Maassluise vrijwilligerscentrale. „Als die stalling ér eenmaal is en ik heb al een baan gevonden, dan zijn een paar vrijwilli gers wel bereid op de fietsen te pas sen", verwacht Klok. Hij heeft de ge meente" al op de hoogte gesteld van zijn voornemen. Maar, hoe kan het anders, er kleven een paar nadelen aan. De nieuw- bouwplannen voor het winkelcentrum zijn nog niet hele maal tot in de de tails uitgewerkt dus is ook nog niet be kend waar precies de stalling kan ko men. De gemeente zegt dan ook geen ja en geen nee tegen Klok. Hij moet de start van de nieuw bouw afwachten. „Als het hele zaak je klaar is, dan kunnen we kijken waar de stalling zou kunnen ko men", zegt ad junct-directeur van Gemeentewerken C.H. den Hond.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1