^pipronilsboort Bejaarden gaan nu ook meer betalen voor bibliotheek Hartje winter: diefstal van zonnebrillen Speciale voedselplaatsen in parken m Autobrandje niet sneeuw geblust Voorlichting ouderen Auto slipt en ramt lichtmast Ijsbaan geopend Aardige vangst (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een compromis van de coalitie partijen PvdA en VVD heeft een erfpachtsrel in de kiem gesmoord. Beide partijen kunnen elkaar vin den in een verhoging van 11-17 procent van de erfpachtcanon voor 400 eigenaar-bewoners in Woudhoek-Noord. Dat standpunt kwam de coalitie gisteren op een felle botsing met de oppositie en de betrokken bewoners te staan. Contractbreuk Bevriezing Ben van Rooij, voorzitter van de vereniging Huis eigenaren Woudhoek: „Dat contract plaatst jOO gezinnen in een uniek slechte positie in Schie dam." VVD-raads- lid Prins: „Ik heb hier niets anders te doen dan te verdédi gen wat mijn fractie vrijdag heeft besloten." op komst Gerrit van den Hoek voedt een den en meerkoeten bij een wak in de Polder vaart. „Je kunt de vo gels met die kou maar beter niet opjagen. Ze hebben 't al zo zwaar...". Muizen Harmonie Harmonie Filmhuis Theater De Teer- stoof Robert Long voor het eerst solo. Zaterdag 19 janua ri in de Stadsgehoorzaal (Viaardingen). Stadsgehoorzaal •isrrr ïoJ5 :s\ro Frits Lambrechts Fred Florusse in „Ver schoten Rood". Vrijdag 18 januari in De Teer- stoof (Schiedam). aSsSr Theater De Schuur-^- kerk Quibus 3 7 HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 JANUAR11985 Erfpachtsrel in kiem gesmoord als Prins een ordevoorstel van Herman Noordegraaf (PSP/ PPR) verwierpen met de woorden: „Hiervoor ben lk door mijn fractie niet gemach tigd." Prins gaf zelfs ruiterlijk toe dat „ik hier niets anders te doen heb dan te verdedigen wat mijn fractie vrijdag heeft besloten." De coalitiepartijen vinden dat het niet-verhogen van de erfpachtcanon een "contract breuk" betekent. In de contrac ten, die de meeste bewoners in 1980 met de gemeente hebben afgesloten, staat dat de canon elke vijf jaar moet worden aangepast aan de prijsstijgin gen. Wel geven Prins en Wieg man toe dat de gemeente vijf jaar geleden nog dacht dat de prijzen en de grondwaarde zich op dezelfde manier zou den ontwikkelen. Maar het tegendeel is ge- beurdf zo betoogde gisteren Bern van Rooij, voorzitter van de vereniging Huiseigenaren Woudhoek. Terwijl de prijzen zijn gestegen, Is de waarde van grond juist scherp ge daald. "Dat contract plaatst 400 gezinnen in een uniek slechte positie in Schiedam. Men geeft toe dat er een fout element in het contract zit. Waarom worden we er dan toch aan gehouden?" Andere bewoners zetten het verzet tegen de canonverho ging extra kracht bij met op merkingen als: "een lastenver zwaring van honderden gul dens per jaar kunnen wij niet dragen"; "mijn huis is door dat Tot gisteravond zes uur had den de Woudhoekbewoners nog de hoop dat een meerderheid van de gemeenteraadsfracties hun ernstige bezwaren tegen een verhoging van de erfpacht canon zou delen. Maar nauwe lijks tien minuten later, nadat de raadsleden Wiegman (PvdA) en Prins (WD) kort hadden gesproken, was die hoop reeds de grond in ge boord. Een en ander speelde zich af in een tumultueuze vergade ring van de raadscommissie voor economische zaken, in het Stadskantoor. Voor het eerst sinds lange tijd was de publie ke tribune rond het Schiedam- se politieke „circus" gevuld met naar schatting 150 men sen. Een tiental van hen noem de in het „Vragenhalfuurtje". elke- verhoging van de erf pachtcanon onredelijk. Groot was dan ook de ver ontwaardiging na afloop van- de vergadering, ai hadden sommige Woudhoekbewoners eerder zelfs een verhoging van 25 procent gevreesd. Maar het PvdA/WD-standpunt gaat ve le van hen jaarlijks nog altijd enkele honderden guldens ex tra kosten. Zij namen de coali tiepartijen vooral kwalijk „dat zij absoluut niet op onze reder lijke argumenten zijn inge gaan." De woordvoerders 'van PvdA en WD bleken gisteren met handen en voeten gebonden te zijn aan, de standpunten, die hun fracties al lang voor de vergadering hadden ingeno- 'men. Nieuwe argumenten mochten zij niet accepteren. Dat bleek toen zowel Wiegman (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mensen van 65 jaar en ouder gaan vanaf 1 februari meer con tributie voor de Openbare Bibliotheek betalen. Een jaarkaart gaat voor hen negen gulden kosten; dat is de helft van het bedrag dat andere volwassenen moe ten neertellen. Voor de bejaarden wordt de verhoging in feite een jaar te laat toegepast. An dere volwassenen betalen als sinds 1 februari 1984 achttien gulden voor een jaarkaart. Aanvankelijk vond het gemeentebestuur dat bejaarden van de ver hoging moesten worden ontzien. Bibliotheek-directeur Henk Ewoldt zegt het te be treuren dat de contributie alsnog ook voor bejaarden omhoog gaat. „Maar je kunt het ook van de positie ve kant bekijken. We heb ben dat een jaar lang kun nen uitstellen." Momenteel kost een jaarkaart voor iemand van 65 jaar of ouder nog zes guiden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dieven trek ken zich niets aan van het jaargetijde. Hartje winter is uit een brillenwinkel aan de Mrg. Nolenslaan een hoeveel heid zonnebrillen gestolen, met onbekende waarde. De inbre kers drongen het pand zater dagnacht binnen door met een steen een etalageruit van zes bij tweeënhalve meter te ver nielen. Bij een inbraak in een wo ning aan de Buitenhavenweg zijn zondagnacht een geldbe drag van enkele honderden guldens en een kistje sieraden verdwenen- De hele woning Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een auto brandje is door de eigenaar met een hoop sneeuw geblust, zondagmiddag. De brand ont stond in het veringssysteem van het. voertuig, op een mo ment dat de auto roet Jopende motor stilstond, aan het plein •4Ó/?tósWadatC deeigenaar de .vlammeh anel .en effectief had bedwongen; moest de auto met een takelwagen worden ver sleept naar èen garage. werd doorzocht. De toegangs deur was geforceerd. Ook dc personeelskantine op het complex van de Algemene Begraafplaats aan de La.an van Spieringshoek is door in brekers doorzocht. Uit een on derzoek is tot dusver geen ver missing van goederen geble ken. SCHIEDAM Vertegen woordigers van het Zieken fonds en de Sociale Dienst zijn morgen in dienstencentrum De Woudhoek aanwezig: om oude ren informatie over hun instel lingen te geven. Zo zullen zij .wijzen op bijvoorbeeld de taxi vergoeding. de eigen bijdrage in de ziektekosten en de hoogte van de ziekenfondspremie. De voorlichtingsbijeenkomst begint 's middags om twee uur. Het dienstencentrum Is gevestigd aan het Heyermans- plein 36. enorm slechte contract onver koopbaar"; "Schiedam prijst zichzelf uit de markt door dit soort wantoestanden te laten voortbestaan, de stad loopt niet voor niets leeg." Ook wezen PvdA en WD op de krappe gemeentekas, ais ar gument om zich aan de con tracten te houden. Daarop be ten de bewoners de coalitiepar tijen toe: "Moeten uitgerekend wij daarvoor bloeden? Maak van onze wijken geen uitzuig- wijken." Van de oppositiepartijen kre gen de Woudhoek-bewoners niets dan steun, hetgeen zij herhaaldelijk met een applaus beloonden. CDA, PSP/PPR en CPN spraken zich aan het ein de van de vergadering uit voor bevriezing van de erfpachtca non. Ulfert Bruseker (CPN): "Steeds zegt de gemeenteraad dat zij de woonlasten voor de bevolking wil beperken. Welnu, nu doet zo'n kans zich voor. Ook bij veel eigenaar-bewo ners staat het water aan de Uppen, Zij hebben ook hun in komen zien dalen de laatste ja ren." Asiels slepen vogels door de barre winter Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Om alle vogels door de barre winter te slepen zijn le den van de regionale vogel- werkgroep begonnen met het verspreiden van vogelzaad, vetbolletjes, broodresten, rot tend fruit en ander voedsel. Vooral de zangvogels hebben momenteel ernstig te lijden. De watervogels maken het nog best, maar ook zij dreigen in problemen te komen ais de strenge vorst nog lang aan houdt. „Neem de eenden, die zijn dit soort weer gewend. Ze gaan net zo lekker kopje onder in een wak. Als je zorgt dat die dieren genoeg te eten hebben, dan zijn ze in topvorm. Zij zor gen wel dat hun zwemvliezen SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedamsc automobilist, is vrijdagavond op de Burge meester Van Haarenlaan in botsing gekomen met- een lichtmast. De man bleef onge deerd, zijn auto en de licht mast raakten zwaar bescha digd. Een bloedproef wees uit dat de man te veel alcohol in zijn blbed had. niet bevriezen. Als een eend uit het water komt, gaat hij direct op zijn pootjes zitten," vertelt Gerrit van den Hoek van het Vogelasiel Schiedam, die het initiatief voor het georgani seerd voeden heeft genomen. Voor de zangvogels zijn in de grote Vlaardingse en Schïe- damse parken speciale voed selplaatsen aangelegd. Van den Hoek: „In de stad geven de mensen de vogels nog wel te eten. maar in de parken zie je nu alleen nog schaatsers." De voedselplaatsen bevinden zich op open terreinen, om te ver hinderen dat stropers hun kans schoon zien en hongerige vogels vanuit bosjes overval len. „Ja, het is met dit weer be paald niet moeilijk om een vo geltje te vangen," weet Van den Hoek, wiens lichtgroene kledij in dit jaargetijde niet de gewoonlijke camouflage biedt. „Als ik wat eten in m'n fuik doe, zit 'ie zo vol met eenden. Maar ik ben tijdelijk gestopt met het ringen van die dieren. Je kunt ze met die kou maar beter niet opjagen. Zc hebben het al zo zwaar..." Bovendien, zo redeneert de beheerder van het vogelasiel langs de Schiedamse Polder vaart, „als de vogels schrikken dan gebruiken ze veel energie en hebben ze weer meer voed sel nodig. Voedsel is er nu niet veel." Van den Hoek doet dan ook een beroep op de bevolking om zaad en rottend fruit ter beschikkig van de vogelwerk groep te stellen. Op drie plaatsen wordt dat voedsel ingezameld. Het zijn het Vogelasiel Schiedam (Schiedamsedijk 2a, tel. 713362), het Dierenasiel Har ga- hoeve (Sportlaan 2, Schiedam, tel. 714151) en het Dierenasiel Nieuwe Waterweg (Van Lin den van den Heuvelweg 2, Viaardingen, tel. 345335). Ook is een gironummer openge steld (4353964), waarop men sen giften kunnen storten on der vermelding van „winter- voedering". Overigens ontbreekt het de leden van de vogelwerkgroep (zo'n tien vrijwilligers zijn da gelijks in de weer) niet aan contacten die ook voedsel bin nen brengen. Van den Hoek heeft in een schuur zakken erwten van de Pelmolen, bolle tjes gesmolten van vet van het Openbaar Slachthuis, gemalen brood van diverse bakkers en graan van Molen de Vrijheid staan. Alles keurig verpakt en afgesloten, „want je hebt zo muizen." Vanwege dat laatste raadt Gerrit van den Hoek de bevol king ook af om er in de woon omgeving „maar op los te strooien met eten voor de vo gels. Als je ze wilt voeden, dan moet je dat 's ochtends doen. Dan hebben de vogels ruim de tijd om te eten. Wat blijft lig gen, dat trekt muizen en rat ten. Die beesten zoeken zich momenteel ook naar naar voedsel." En: beter geen teiltje met water in de tuin, met oog op het risico dat vogels erin vastvriezen. De beheerder van het voge lasiel is deze winter nog niet geconfronteerd met sterfte on der de vogels. „Ze houden het aardig vol. Ja, 's ochtends zijn de vogels duf en verkleumd, maar dat gaat in de loop van de dag wel over. Als het nog lang zo streng blijft vriezen, voorzie ik meer problemen. De vogels kunnen niet op hun vet blijven teren. Nee, van mij mag het gaan dooien..." De Nieuwe Dansgroep Osmose brengt op vrijdag 18 januari "Inserts". Stichting De Nieuwe Dansgroep is een samenwer kingsverband waarin dansers, choreografen, componisten en musici met een wisselend aan tal medewerkers moderne dansproducties realiseren. Het programma bestaat uit drie 'onderdelen: "Zeitschleuse", "Threefold", en "In golven". Toegang: 7,50; Pas 65/CJP ƒ6,-. Aanvang: 20.30 uur. Zaterdag 19 januari een piano concert van de Vlaardinger Lèon Bak. Léon trad reeds vele ypalen op in binnen- en buiten land en heeft een recital ver zorgd voor de Belgische radio. Hij heeft een programma geko zen, voornamelijk samenge steld uit romantische werken van Chopin, Schumann, Liszt, Debussy en Rachmaninoff. Toegang: 7,50. Aanvang: 20.30 uur. Schiedamseweg 51, Viaardingen. Donderdag 17 The Secret Agent van A. Hitchcock. Een agent van de Geheime Dienst wordt tijdens de eerste Wereldoorlog naar Zwitserland gestuurd om een spion te elimineren die hij niet kent. Bij het vervullen van zijn opdracht wordt hij gehol pen door een professionele moordenaar en de leerling spionne Elsa. Toegang: ƒ6,-; Pas 65/CJP 4,-. Aanvang: 20.30 uur. Vrijdag 18 januari young and Innocent van A. Hitchcock. Een man wordt beschuldigd van moord maar is onschuldig. Hij vlucht met de dochter van de commisaris en zij komen via een zwerver op het spoort van de ware moordenaar. Toegang ƒ6,-; Pas 65/CJP/4,-. Woensdag 23 januari in het Harmonie Jeugdtheater, Thea tergroep "De Jonge Honden" met In de aap gelogeerd. Fiti, een doortrapte wrede dresseu- se probeert op een slinkse ma nier de vriendschap tussen Jack, de oppasser met het gouden hart, en de chimpan sees Daisy en Bonkers te ver breken. Een stuk vot dans, zang en muziek. Toegang: 2,50. Aan vang: 14.30 uur. Voor kinderen uit klas twee t/m zes. Ouders en begeleiders gratis toegang. Schiedamseweg 51, Viaardin gen. Vrijdag 18 januari, Fred Florus- se en Frits Lambregts met Ver schoten Rood". Zij zeggen: De voorstelling "Egmond" door Theater (donderdag 17 januari) gaat niet door wegens gebrek aan belangstelling. Rita Reys en het trio Pim Ja cobs geven in Nederland en serie concerten, die in het te ken staat van hun vijfentwintig jarig samenspel. Rita Reys, Pim Jacobs en slagwerker Pe ter Ypman brengen onder meer ten gehore. Can't buy me love, My funny Valentine. Toe gang: 15,-; Pas 65/CJP ƒ10,-. Aanvang: 20.15 uur. Te beluis teren op vrijdag 18 januari. Robert Long komt op zaterdag 19 januari voor het eerst sinds tien jaar met een soioprogram- ma onder de titel "Robert Long Solo". In dit programma be perkt hij zich niet alleen tot zin gen, maar zal ook door de ver bindende teksten een reeks van onverwachte gebeurtenis sen plaatsvinden. Toegang: ƒ20,-;/17,50;/15,-; Pas 65/CJP 15,-. Aanvang: 20.15 uur. Schiedamseweg 51. Viaar dingen. ISil arol 300 'A I'öüs H sur? e/1.7 r; jrtf. ?a «ÏV sCi „Met groot eian zullen wij, na een kwart eeuw vermeend ge luk te hebben gekocht, prober ren weer tevredenheid en blij-', heid uit onszelf te halen en op u over te brengen onder het motto: Wij staan al maanden rood., en dat willen we zo hou wen". Toegang: ƒ10,-; Pas 65/CJP 7,50. Aanvang: 21 uur. Zaterdag 19 januari. The Dut-. chies met "F and Chips": Een spektakel waarin theater en muziek elkaar afwisselen en aanvallen. Dit vanuit de achter grond dat de hemel elke dag op ons hoofd kan vallen,'de wetenschap mét de handel in; het haar zit en computers het werk doen enz. enz. Toegang: 10,-; Pas 65/CJP ƒ7,50. Aan vang: 21 uur. Zaterdag 19 januari om half drie, poppentheater Damiet van Dalsum met "Lord Wan hoop". Lord Wanhoop gaat opC fï zoek naar zijn hoofd. Hij Is het sutsz kwijt. Daardoor kan hij niet <ïUSy luisteren, kijken en denken. J not Wanhopig zoekt hij en ten slot te vindt hij zijn hoofd in zich zelf. T oegang 3,50. Aanvang-^ 14.30 uur. Theater de Teer- -1*' stoof, Nieuwstr 12, Schiedam. Donderdag 17 januari In het theatercafé Amster Octet". Een wekelijks terugkerende gebeurtenis met gratis versna-ïH peringen en muziek voor jazz- liefhebbers. Toegang gratis. <3 r.» Aanvang: 2Tuur. Passage loïtiE 9-13, Schiedam. -N-W ■icst i cyci-g V.1 Donderdag 17 januari de film,"..^ 7fte Missionary van Richard Loncraine. Charles Fortecue (hij heeft tien jaar zendings- "'.j. werk achter de rug) wordt ge- vraagd door de rugby-spelen-''* de bisschop van Londen een missie in het leven te roepen voor wat hij noemt gevallen >'^„>5 vrouwen. Scenario en hootdroli "TA Michael Palin (Monthy Python).' Toegang: middag voorstelling»;^ ƒ5.-; Pas 65/CJP ƒ6,-. Aan- (Vw vang: 20,30 uur. Schuurhof 142, Maassluis. -.sb p.73'? - .l-.CC Woensdag de film: Schiedam1? kiest voor het water" van Jan Schaper. Verder dia's en hap-, jes. Toegang vrij. f Zondagavond speelt in de Qui-":.'L bus Het Surinam Music En- semble. De muziek iseensa-77^ menstelling van Surinaamse j'. ij Kaseko muziek en Amerikaan^' se Bebop, het wordt wel Parajj .'j- maribop genoemd. Toegang: 2,50. Aanvang: 21.30 uur. Lange Haven, Schiedam. VLAARDINGEN Vanaf 14 uur is de ijsbaan aan de Wa tersportweg morgen geopend voor korte baanwedstrijden en schaatsinstructie, georgani seerd door het bureau sportie ve recreatie van de gemeente. De baanwedstrijden zijn be stemd voor de jeugd tot en met 16 jaar. Inschrijven vanaf 14 uur bij de keetwagen. Start 14.30 uur. Schaatsinstructie wordt om 14,- 15 en 16 uur gegeven door Marijke Verbeek, die verbon den is aan de hardrijploeg de Vlaardingse IJsclub. De glnselen en fijne kneepjes kunst- en hardrijden de revue. Deelname en gang zijn in beide gevallen gra-; tls. D'/G A VLAARDINGEN De politie heeft een aardige vangst ge daan met de aanhouding van de 16-jarige Schiedammer H. G. B. De jongen bleek verant woordelijk te zijn voor de dief stal van een 13 meter hoge kerstboom, bij bejaardenhuis Drieën-Huysen, en kunstkerst- :.?vqb- bomen bij het Holy-ziekenhuls! j." Hij heeft de bomen tijdens oudejaarsavond verbrand. Te-j^rj. vens bekende de jongen de - y" diefstal van een scanner uit een Vlaardingse winkel en in- je, braken in acht tuinhuisjes aan .-j,,, de Westlandseweg. "vei

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1