)6£ini scnaars 10 wofugd 'Gods Zegen en CDA-ledengewin' m I ■HMMMi MHHi Bijstandsvrouwen willen wintergeld enaren vechten k Bevolkingsaantal blijft dalen De Oliphant steeds meer in trek lip I e mm mm- 'hAtfYi-n* c/ihnnwc tn iiTrkin/lrkn mm, f SCHIEDAM 160 meldingen van bevroren wa terleidingen en 200 gevallen van bevroren water- meters. Dat zijn nog maar twee van de vele gege vens van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam waaraan de gevolgen van het barre winterweer voor deze stad overduidelijk zijn af te lezen. Wat ^bijvoorbeeld te denken van het feit dat er een pe- keltekort dreigt? Het barre winterweer trekt zijn spo ren. De zout- voorraad raakt op. n ~b HM '.'...-F! JÊÊÊÈÊÊÈÈÊÊËÊËËm De disco-boots verruild voor Noren, ijshockeyschaat- sen en kunstrijders... 'txi - "5' Ofschoon de waarde van de grond flink is gedaald, j moeten de eigenaars van woningen in 5. de Woudhoek honderden guldens meer j erfpacht gaan betalen. „Contract is J contract", zegt de poli- tiek., 1 "S Ben van Roóm en Marcel JöS Houtkamp: „Veel Woud- hoek bewoners zijn JiO tot 50*™ procent van 2? hunnetto-iri-ZZ komen aan 'I, hun huis kwijt." - -. fmmwXM 160 bevroren waterleidingen Voorlichter Mari Dingenouts van de nutsbedrijven: „Wij krijgen de Indruk dat de leve- ranties van pekel steeds moei lijker verlopen. We moeten langer wachten op onze bestel lingen. Voor alle zekerheid gaan we ons terughoudender opstellen bij het strooien. We kiezen zorgvuldig de plekken ..uit waar de nood het hoogst .is." Tot dusver hebben de nuts bedrijven 600 ton pekel ver strooid; 450 ton zout en 150 ton ,zand. 'X De levering van zakken strooizout aan particulieren komt niet in gevaar, aldus Dln- genouts. De nutsbedrijven heb- ben inmiddels 1600 zakken van tien kilo a twee gulden vijftig verkocht. Die gretige aftrek houdt wellicht verband met ar tikel 87 van de Algemene Poli tie Verordening, waarin de burger wordt verplicht "het voor of langs zijn woning be vindende terrein" sneeuwvrij te houden. Wat betreft de gasleiding hebben de nutsbedrijven "be hoorlijke pieken", kunnen note ren. Het absolute record van deze winter is gevestigd op 15 januari, toen tussen acht en negen uur 's ochtends 39.060 kubieke meter werd afgeno men door de kleinverbruikers. Op de tweede plaats volgt 4 ja nuari, met in een uur tijd een afname van 28.530 kubieke me ter. Dingenouts: „Het gasbe drijf draait op 75 a 80 procent van de maximale capaciteit. We kunnen de vraag voorlopig goed aan." De ijsdlkte op de meeste slo ten, singels, grachten en vij vers in de stad is volgens een opgave van de Havendienst on geveer 15 centimeter. Samen met de Rotterdamse Haven dienst wordt de Wilheiminaha- ven opengehouden. De Ver enigde Glasfabrieken hebben zelf een ijsbrekertje gechar terd, die een deel van de Voor- en de Buitenhaven openhoudt (om de aanvoer van grondstof fen veilig te stellen). Twee andere aardige "win- torgegevens" van de nutsbe drijven zijn nog: begin vorige week is de frequentie van de electriciteit enige tijd iager ge weest dan normaal, als gevolg van overbelasting van de cen trale in Rotterdam (electri- sche klokken kwamen daar door één tot twee minuten ach ter te lopen); en: de produktie van de warmtekrachtinstalla ties in nieuwbouwwoningen aan de Westvest heeft door de extreme kou nu al de omvang bereikt die men pas over drie maanden zou verwachten. SCHIEDAM leder mens heeft zo zijn eigen stijl. Dat blijkt weer eens uit de sterk verschil lende nieuwjaars- wensen, die plaat selijke CDA-politici doen in het blad Binnen Zonder Kloppen (een uitga ve van de CDA-jon- geren Schiedam). Kort laat Piet Roos- en, CDA-fractielei- der in de gemeen teraad, noteren: „In 't nieuwe jaar Jong en Oud dichter naar elkaar!" Wat een verschil met de wens van zijn voor ganger Aad van Lingen, tot voor een jaar nog frac- tieleider, die zijn partijgenoten schrijft: „Voor het nieuwe jaar wens ik U toe en Uw gezin, Gods Zegen, ge zondheid en voor het CDA veel le- dengewin". Ook andere CDA- raadsleden geven middels hun nieuw jaarswens blijk van hun politieke strijd vaardigheid. Ga maar na: Riet van Lambalgen: „Vech ten in voor- en te genspoed is wat 't CDA steeds voor u doet"; Rein van Raalte: „CDA voor elkaar in het nieu we jaar"; Wout van Haften: „Ook in dit nieuwe jaar staat het CDA weer voor u klaar". Of komen deze zinnen uit het Sinterklaasnummer van Binnen Zonder Kloppen? SCHIEDAM Het aantal inwoners van Schiedam blijft dalen- De laatste stand is volgens cijfers van de afde ling Burgerzaken van de gemeente 69.160. Dat aantal werd bereikt op 1 december 1984. Ter vergelijking: op 1 januari 1984 had Schiedam nog 69.849 inwoners. De vrouwen blijven dik in de meerder- heid in deze stad. Schiedam telt 35.427 vrouwen, tegenover 33.733 mannen. De voort durende daling van het totale aantal in woners is voorna melijk te wijten aan een onophoudelijke stroom mensen die naar elders verhui zen. Maandelijks keren gemiddeld zo'n 120 mensen Schiedam de rug 4 toe. JL I fit! 1 r - ri M S /WyK",' mBhI WÊ - ROTTERDAM Het Charloisse landhuis De Oli phant begint een centrum van allure te worden. Steeds meer mensen laten hun huwelijk daar voltrekken of huren vergaderruimte af voor een onge stoord gesprek op een historische plek. Vorig jaar werden in De Oliphant vijf honderd huwelijken gesloten. Optimis ten denken dat het ér dit jaar minstens duizend zuilen zijn. Hans Bergijk (39): „Ik verwacht dat aantal beslist niet tê halen, simpel orr.dat het tech- njsch niet mogelijk is".'. X'X-X Sinds vorig jaar ja nuari is Bergijk projectleider van De Oliphant. Hij kreeg als opdracht mee het uit 1592 daterende landhuis binnen een aan vaardbare exploita- tiestroom te bren gen. Het in 1977 aan de Kromme Zandweg herbouw de landhuis drukt stevig op de begro ting van de deelge meente Charlois. Rotterdam heeft nooit aan de ex ploitatie van De Oliphant wiilen mee betalen. „Het streven is om kosten dekkend te kunnen werken en ik verwacht dat we eind volgend jaar een eind in die richting zitten", spreekt Bergijk als hoop uit. Zonder bedragen te noemen zegt Bergijk dat de om zet in 1984 in De Oliphant vervijfvou digd is ten opzichte van 1983. Regelmatig gaat Bergijk "de boer op" om zijn Oli phant onder de aandacht van het bedrijfsleven te brengen. Er blijkt grote belangstelling om het statige landhuis af te hu ren voor vergade ringen of andere bijeenkomsten. „Aan praktisch iedere wens kun nen wij voldoen. Niet alleen wat ruimte betreft, maar zeker als het gaat om het verzor gende deel van een bijeenkomst. In principe is elke maaltijd mogelijk." Als gevolg van de ruimere belangstel ling kampt Bergijk soms met ruimte gebrek. Dat kan worden opgelost door een verbou wing te plegen In de onlangs verlaten dienstwoning op de eerste etage. „We zijn nu aan het studeren waar het geld vandaan moetf komen. Zeker is dat van de Coolsin- gel geen verbou wingskrediet is te verwachten," meent Bergijk. Het is de bedoeling in de voormalige dienstwoning o.a. een keukenruimte te realiseren ten diénste.van cate- ringsbedrljven. „Vaak staan de mensen van die be drijven voor de deur in vracht auto's te koken. Van die rompslomp moeten we af." - Het is ook mogeiiik om het landhuis Öe Oliphant te bezich tigen. Daarbij geldt als norm dat eerst een afspraak wordt gemaakt via het te lefoonnummer OIO-.- - 290889. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naar schat- - 'rjting 700 jongeren hebben zater dagavond hun Nikes en an- -dersoortige "disco-boots" ver- -csruild "oor Noren, ijshockey de schaatsen en kunstrijders. Maar voor het overige vond de wekelijkse "Saterday Night Fever" gewoon doorgang, /zij het niet in de plaatselijke (of Rotterdamse!) discotheek, maar op een ijsbaan in het Beatrixpark. Nou ja, de danspasjes oog den niet zo soepel als gewoon lijk, maar zou je dat mogen t.»- verwachten? Derhalve, geen V -"electric boogie" op de spek- gladde dansvloer, maar een -, i voorzichtige "pas op de plaats", hooguit in combinatie met wat schokschouderen. Met een pirouette konden alleen de zeer begaafde schaatsers "de - show" maken! ÏJsdlsco op de vijver voor het Pannekoekhuis in het mid den van het park. Nederlan ders hebben toch de gewoonte om van de nood een deugd te maken? Zo ook ondernemer Hans Visser, eigenaar van het Pannekoekhuis. „Waarom een ijsdisco? Gewoon; 't is weer 's wat anders, hè?" Een willekeu rige greep uit Vissers afzet za terdagavond: glühwein, warme chocolademelk, erwtensoep, broodjes warme worst Buiten een immense drukte. Alles is in het wérk gesteld om een echte discosfeer te cre- ereri: de vijver is schaars ver licht, het geluidsvolume staat op oneindig. En al hebben de jongeren nun kleding aange past aan de koude, het "avond je stappen" straalt ervan af. Meisjes met fel gekleurde wol len truien, jongens in strakke leren jacks. En dan tersluiks naar elkaar kijken of even on opvallend langs schaatsen Alleen de disc-jockey swingt lustig op zijn eigen platenkeu- ze. Bittere noodzaak! „Het i3 min tien. Ik sta hier de hele avond, dus ik moet wel 'n beet je in beweging blijven," vertelt hij, vanachter zijn meterslan ge tafel op de wal tussen de vijver en het Pannekoekhuis. De ijsdisco bevalt hem prima, wie eigenlijk niet? „De mensen zijn razend enthousiast." In de loop van de avond wordt het publiek nog even ge- tracteerd op een kort optreden van de Schiedams/Poolse zan geres Grace (haar echte naam: Grazyna), die gehuld in een lange bontjas en een dikke, ijsmuts rustige walsjes zingt. Dat blijkt uitstekend bij het ijsdansen te passen. De massa schaatst vredig en zwierig in het rond ttrr (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een tege moetkoming in de stookkos ten van vijf gulden per dag; dat vraagt het comité Vrou wen in de Bijstand afdeling Schiedam aan de gemeente, nu de regering er niets voor blijkt te voelen om "winter geld" uit te keren. Het geld moet gaan naar alle Schie dammers met een mini mum-uitkering, die door de kou in grote financiële nood zitten, aldus het comité. Het bedrag van vijf gulden per dag ontlenen de "Bij standsvrouwen" aan een on derzoek van de VGEM, die heeft berekend hoeveel de mensen meer verstoken dan normaal. Als extra argu ment om de minima te4 hel pen noemt het comité: „Deze mensen wonen meestal in slechtere en niet geïsoleerde huizen." Marja Spruit, woordvoer ster van het comité Vrouwen in de Bijstand: „Wij vrezen vooral voor de oudere men sen, die van een AOW moe ten rondkomen. De meeste van hen zijn zuinig, ze vin den het zonde om zoveel geld aan energie uit te geven en zijn bang om zich in de schulden te steken." Op de vraag hoe de ge meente Schiedam op het ver zoek van het comité zal rea geren, wil Marja Spruit niet vooruit lopen. „Ais je het niet probeert, heb. je niets. We zien het niet zo somber. We denken dat ér in elk geval over te praten valt. Verder moeten we maar. afwach ten." De gemeente zou het Fonds Sociale Noden kunnen aanspreken om de stookkos- tentocslag te betalen, vindt het comité. „Daar zit al maanden een ton in. Schie dam zegt steeds dat het niet gebruikt kan worden omdat de provincie nog geen toe stemming heeft gegeven. Nou, dan moet de gemeente zelf maar wat actiever wor den. Nu staat dat bedrag maar rente te trekken, dat kan nooit de bedoeling van het fonds zijn geweest." Het comité Vrouwen dn de Bijstand bestaat in Schie dam uit zes leden. Die "leden hebben.volgens Marja Spruit veelcontacten met lotgeno ten, met name via cursussen die het comité verzorgt. De vrouwen zijn van plan om voor hun voorstel snel steun te gaan zoeken bij andere groepen, zoals de bejaarden- bonden en de FNV-WAO- groep. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA is doodsbenauwd dat aan haar "heilig huisje", de erfpacht, wordt gemorreld. En de VVD Is zo slap dat zij zich bij het eerste kanonschot gewonnen geeft. Zo kon het volgens Ben van Rooij en Marcel Hout kamp gebeuren dat 400 gezin nen in de Woudhoek vorige week voor een "volstrekt re delijke zaak" bakzeil haalden. Hoe zit het ook weer? Door een compromis van de twee coalitiepartijen moeten de 400 huiseigenaars 11-17 procent meer erfpacht gaan betalen. Met een gemiddelde erfpacht- canon van 2800 gulden kan elk gezin op een jaarlijkse lasten verhoging rekenen van zo'n 400 gulden. Daar zaten de "Woudhoekers" bepaald niet op te wachten. Woordvoerders Van Rooij en Houtkamp: "Men zegt vaak: huiseigenaren zijn meer draagkrachtig. Dat is hele maal niet zo. Natuurlijk heb ben ze vaak meer salaris dan mensen in woningwetwonin gen, maar daarom wonen ze ook in een duur koophuls. Je moet ook kijken naar de woon lasten. Veel mensen hier zijn 40 tot 50 procent van hun netto inkomen aan hun huis kwijt." Meer nog zijn de welbe spraakte voormannen van de Woudhoekbewoners gebelgd door de onredelijkheid van de erfpachtsverhoging. Omdat het te duur is om telkens de waarde van de grond te laten taxeren, heeft de gemeente in het contract met de bewoners laten opnemen dat de erf pachtcanon gelijke tred moet houden met de prijsstijgingen. Heiaas: in vijf jaar tijd zijn de prijzen met 25 procent geste gen en is de grondwaarde met ruim 20 procent gekelderd. Ofschoon PvdA en VVD vori ge week erkenden dat de erf pachtscanon in principe de grondwaarde moet weerspie gelen, gaven de twee partijen voorrang aan de regel "con tract is contract". Zo gingen zij, aldus de Woudhoekers, een gevoelige discussie uit de weg waarn ongetwijfeld scherpe te genstellingen tussen de socia listen en de liberalen aan het licht zouden zijn gekomen. "De manier waarop het is gegaan is een aanfluiting voor de democratie," vinden .Van Rooij en Houtkamp. "Wat ons het meest heeft gefrustreerd is dat er niet is gediscussieerd. Er was een compromis voor gekookt en twee raadsleden zijn naar de commissie econo mische zaken gestuurd om dat op tafel te leggen. We kunnen al hun argumenten met bewij zen ontkrachten, maar daar gaan ze niet op in." De huiseigenaars van Woud- hoek zijn stellig van plan om in beroep te gaan, als het colle ge van burgemeester en wet houders straks het PvdA/ WD-advies omzet in een be sluit. Echter: de enige instan tie waarbij zij in beroep kun nen gaan is de gemeenteraad, waarin diezelfde PvdA en VVD de meerderheid hebben. Al hebben ze dan de plicht om te toetsen of het besluit op een be hoorlijke manier tot stand is gekomen. Hoe dan ook, het grote Woudhoek-wijkfeest gaat door, melden Van Rooij en Hout kamp. 'De bedoeling is om in juni een barbecue in de open lucht te houden. Daar heeft de wijkvereniging flink voor ge spaard. Dat neemt geen ge meente ons af!" PM

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1