Politie stond in 1984 onder hoogspanning EXCURSIE VOOR ÉÉN RAADSLID Gezin net gered Van vuurdood Bende opgerold Rietzeilers zijn niet jaloers op zuiden Uit op komst Slachtoffer overval ontsnapt Dief van 13 VUB helpt bij OGB-problemen Stellingpijpen gestolen Vechtpartij in Bilftohlaan I (Van een onzer verslaggevers) ;SCHIEDAM Schiedam staat er dit jaar finan cieel niet slecht voor. Dit meent wethouder Cor van Tilborg (Financiën) bij het verschijnen van de ^begroting voor 1985. Gisteren werd het lijvige boekwerk, met een vertraging van enkele weken, gepubliceerd. De gemeentelijke kostenraming ver- Gen relatIef kein tekc,t>t v&n ruim 1,2 miljoen Commissaris Piet van de Hengel moest in '84 schip peren met z'n personeel om dezelfde resultaten als in '83 te halen. Cewild Wethouder Chris Zijde veld (links) en raadslid Ruud Snel even voordat ze natte voe ten gingen ha len in de nieuwbouw wijk annex bouwplaats. Sfeer Bijgestaan door voorzitter Jan van Haren van car navalsvereniging De Rietzeilers, toont Prins Chris- tiaan de Eerste zijn tenue: Een smoking, een steek, een staf en natuurlijk een cape. Uitbreiding Aanhoudingen Natascha Emanuels met "DAG" Passage theater Schiedam Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Harmonie Harmonie Filmhuis Harmonie jeugd theater Deschuurkerk HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 JANUARI 1985 Schiedam zit nog bij kas Vorig jaar moesten de reser ves nog voor meer dan 3,6 mil- joeir' gulden worden aange sproken. Het gunstige financiële beeld Isiiüet in de laatste plaats te dahken aan de omvangrijke bezuinigingen die de gemeente de| plaatste jaren doorvoert. Vanaf '82 Is voor ongeveer 14 miljoen gulden beknibbeld op gemeente-uitgaven. Tot 1989 moet djt bedrag stijgen tot in totaal 20 miljoen gulden. „Gezien de omstandigheden gaat het goed," zegt Van Til- borg. „Schiedam heeft vol doende financiële armslag om de zaak goed te laten draaien. Daarbij moet je wel bedenken dat begroten een beetje natte vinger werk is. Je hebt met een groot aantal onzekerheden te maken." Zeker is in ieder geval wel dat de gemeentelijke tarieven en belastingen die jaar niet zullen worden verhoogd. Dit vloeit nog voort uit een beslis sing van de gemeenteraad bij de begrotingsbehandelingen vorig jaar. De eventuele verho gingen van het CAI-tarlef, electriclteit en het water zul len „beperkt" blijven. Om haar armslag te vergro ten doet het college van Burge meester en Wethouders voor het eerst een beroep op de „Spaarpot" van de gemeente raad. de post Reserve Bijzon dere Werken. Met geld hieruit, aangevuld met ondermeer de door bezuinigingen verkregen guldens, wordt „nieuw beleid" gefinancierd. Hiervoor 13 voor dit jaar een bedrag van 4,7 miljoen gere serveerd. Onder andere een op knapbeurt voor de sluis bij de Korenbeurs en uitbreiding en verbetering van het Schiedam- se wegennet moeten hiervan worden betaald. De Schiedamse begroting sluit op een bedrag van 284 miljoen gulden aan inkomsten en uitgaven. Het gemeentebe stuur verwacht een uitkering uit het Gemeentefonds van bij na 65 miljoen gulden. Deze is ruim 1,8 miljoen lager dan In '84. Met deze korting is reke ninggehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Slechts één lid van de Schiedamse raads commissie voor Ruimtelijke Ordening bleek gistermiddag "waterproof'. Ruud Snel (CDA) was het enige raadslid dat meedeed aan een excursie door de nieuwbouw in het cen trum. De rest van de negen raadsleden tellende commissie hid volgens Zijdeveld een slui tend excuus (gevonden?) om géén natte voeten te hoeven halen tijdens de wandeling door de wijk annex bouw plaats. ;Onder aanvoering van Zij- dérveld werd de nieuwbouw van binnen en van buiten beke ken.. „We besteden hier wat be treft de verhuur vrijwel geen aandacht meer aan," aldus Zij develd. „De mond-op-mond-re- clame werkt zo goed dat bijna alle woningen al zijn uitgege ven." ,'Een wandeling door de nieuwbouw ieert dat hier twee volstrekt andere tijden bijeen komen. De namen en de omge ving doen nog herinneren aan vroegere tijden. De architec tuur is hyper-modem en staat daar haaks op. Ruime wonin gen met vrij kleine ramen (vanwege de energiebespa ring). gevels met kronkeltjes en naar het verleden riekende vórmen, betonnen rechte trap* penen zelfs torentjes. tZeker aan de kant van de Nieuwstraat kijken de (toe komstige) bewoners aan tegen d$ verpaupering in de binnen stad: De huiskamers van wo ningen aan de Pastorietuin zijn voor een deel "gericht" op dó dichtgetimmerde "overblijf selen" van de voormalige sfadssecretarle. •„De bewoners weten ook wel dkt de gemeente er zo snel mo gelijk iets aan wil doen. We' hpbben een projectontwikke laar benaderd die nu onder- zoekt of er met het gebouw Iets te doen valt." aldus de wethou der. Dat de woningen van het "plan Bagijnhof' bij de wo ningzoekers in de smaak val len, blijkt wel uit de snelheid waarmee ze worden verhuurd. In anderhalve maand tijd wer den 140 huizen van de hand ge daan. Het Informatiewinkeltje aan de Hoogstraat is vrijdag 25 januari voor het laatst ge opend. Slechts enkele twee- en vierkamerwoningen op de bo venste verdiepingen zijn nog niet uitgegeven. •SCHIEDAM Bewoners van een pand aan de Schie damse Niéuwe Maasstraat zijn ternauwernood aan de vuur- dpod ontsnapt. Terwijl zij la gen te slapen ontstond rond vjer uur zondagmorgen brand in hun woonkamer. Surveille rende agenten zagen een flinke rookwolk rond de woning han- gjen. De benedenburen van het gezin waren intussen de straat al op gevlucht. .«Na de brandweer te hebben gewaarschuwd alarmeerden de agenten de nog nietsver moedende bewoners. Deze maakten daarop dat zij de wo ning uitkwamen. De agenten gingen even later nog tever geefs terug om de vogel van het gezin uit. de vuurzee te red den. De vloer van de huiska mer stond toen al in lichter laaie. Het vuur was vermoedelijk door een scheurtje in de schoorsteen ontstaan. Door het Intensieve gebruik van de ka chels had de vloer tussen de beneden en bovenverdieping vlam gevat. De brandweer had het vuur binnen korte tijd onder contro le. Zij gebruikte daarbij vier bluswagens. Ook de bewoners van de belendende panden vluchten hun woning uit. Er vielen geen gewondea SpHIEDAM Na een on derzoek van ruim een half jaar heeft de Schiedamse politie een serie inbraken op kunnen lossen: Het balletje kwam aan het rollen toen een inwoner vaSiV Schiedam in Juli vorig 'jaar tijdens een Inbraak in een wó'filng aan de Troeletralaan op/heterdaad werd gepakt. Dc .róSh bekende verantwoordelijk te zijn voor meer Inbraken die hij samen met enkele anderen zou hebben gepleegd. In de loop van het jaar werden de mededaders eveneens aange houden. Het uiteindelijke resultaat was de aanhouding van acht inwoners van Schiedam' in de leeftijd van 12 tot 20 Jaar. Zij worden verdacht van zeven in braken in scholen, winkels, ga rages: en woningen. Van de buit, waarvan de totale waarde niet bekend is, heeft de politie vrijwel niets kunnen achterha len. v (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De leden van de Schiedamse Carna valsvereniging De Rietzei lers kijken niet met afgunst naar steden bezuiden de gro te rivieren. „Het wordt wel eens gezegd: carnaval is nooit zo leuk als in het zui den. Je kunt het gewoon niet vergelijken." roept het be stuur van de vereniging uit volle borst. „Zelfs een stad als Nijmegen, met veertig grote carnavalsverenigin gen, klaagt over gebrekkige publieke belangstelling. Daar wordt het ook nooit een Den Bosch.'' De Rietzeilers staan on dertussen te trappelen om Schiedam weer om te tove ren in het jaarlijkse "Jene vergat." In Schiedam is het geen feest om te "zuipen". „Het zijn dagen waarop je de zorgen, de zorgen laat en je je lekker ontspant. Wij be staan nu veertien jaar en hebben nog nooit ergens last mee gehad. Er is bij ons nog nooit gevochten," aldus pen- nigmeester Harry Bek. „Er zijn mensen uit het zuiden die in Schiedam wonen maar niet meer afreizen maar hier carnaval vieren." Het "alaafzal op 16 fe bruari, de eerste dag van het carnaval, uit volle borst klin ken als de Rietzeilers uit handen van burgemeester Reinier Scheeres de sleutel van de stad krijgen overhan digd.' Voorafgaand aan dit evenement heeft de Raad van Elf de Hoogstraat al "gedweild" en is er het Boe- renbal gevierd. Chris Coppens, winkelier op de Hoogstraat, is op de elfde van de elfde vorig jaar gekroond tot Prins Chris- tiaande Eerste. „Dc sfeer in z'n totaliteit," noemt deze Schiedammer de reden om de hoogste steek op z'n hoofd te zetten. „Ik wil het carnaval in Schiedam promoten, dat is al leuk op zich. Het leeft al behoorlijk onder de mensen. Het moet alleen nog wat brulsender gemaakt wor den." Geruchten als zou een Prins Carnaval, naast een goede gezondheid en uithou dingsvermogen, ook over een dikke beurs moeten beschik ken, worden resoluut van de hand gewezen. „Dat zeggen ze wel eens over het zuiden. In deze contreien is dat per se niet nodig. Hier hoef je niet zo vrijgevig te zijn," weet Prins Christiaan. „Ook in het zuiden is dat veran derd. Daar hoef je geen di recteur meer te zijn om het tot Prins Carnaval te schop- pen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie damse politiekorps heeft in het eerste kwartaal van vorig jaar onder hoogspanning gestaan. Enkele "geweldsmisdrijven met dodelijke afloop" zorgdem ervoor dat in dc periode janua ri/maart vrijwel constant het bijstandsteam op het hoofdbu reau aan de Lange Niéuw- straat vertoefde. Dit team, dat regionaal inzetbaar is, moet de taak van gemeentelijke korp sen enigszins verlichten. Uit de Jaarcijfers over '84 blijkt dat .Schiedam 'crlmine- Ier' is geworden. Over het hele Jaar werden vijf misdrijven met dodelijke afloop opgete kend. Het totaal aantal mis drijven passeerde de grens van vijfduizend en kwam op 5243. In 1983 werd in 4630 ge vallen aangifte gedaan van een misdrijf. Ondanks de sterke stijging van het aantal delicten bleef het oplossingspercentage van de "zaken" bijna even hoog. Van dertienhonderd misdrij ven (26,6 procent) kon de da der worden achterhaald. In '83 werd 27,4 procent van de mis drijven opgelost. Om tot dit percentage te ko- meh moest commissaris Piet van de Hengel wel schipperen met zijn personeel. „We heb ben geprobeerd de geünifor meerde dienst zoveel mogelijk in te schakelen bij het oplossen van vooral de kleine misdrij ven," aldus de commissaris. Misdrijven zijn doorgaans een "prooi" voor de afdeling Re cherche waar 25 mensen wer ken. Vol verwachting zal het poli tiekorps uitkijken naar de per soneelsuitbreiding met tien mensen die in oktober zal plaatsvinden. „Je kunt stellen dat je met meer mensen meer zaken kunt oplossen. Het hangt toch ook sterk samen met wie Je voor een zaak weet aan te houden. Als je op iemand stuit die honderd inbraken op z'n geweten heeft, gaat het snel," aldus Van de Hengel. Vooral in de eerste maanden van hoogspanning in '84 had het speurwerk van de afdeling Recherche te lijden. „Er waren mensen die ln één week tijd honderd uur maakten. Dan blijft er nog maar weinig tijd over voor andere zaken." zegt Van de Hengel. Waar de tien extra krachten zullen worden ingezet is nog niet duidelijk. In verband met misdrijven werden in *84 1193 mensen aan gehouden. Ongeveer 300 daar van verbleven langer dan zes uur op het bureau terwijl er 88 werden voorgeleid aan de Offi- cier van Justitie. Het aantal processen-verbaal bedroeg in twaalf maanden 390. SCHIEDAM Door tussen komst van een onbekende vrouw is een 23-Jarige Schie dammer uit de handen van een overvaller kunnen ontsnappen. De man wandelde op de Broersvest toen hij door de on geveer 35-jarige overvaller werd aangesproken en tegen gehouden. De overvaller eiste geid van de Schiedammer. Hij zette de cis kracht bij door de Schiedammer beet te pakken en te slaan. Toen duidelijk werd dat het slachtoffer geen geld op zak had, ontstak de overvaller in toorn en schopte zijn prooi te gen de benen. Daarop ver scheen de vrouw op het toneel. Zij weerhield de overvaller er van dè man nog verder te mis handelen. Deze laatste zag zijn kans schoon en sloeg op de - vlucht. Do politie vermoedt dat de vrouw bij de overvaller hoor de. De overvaller was onge veer 1 meter 95 lang en fors gebouwd. De vrouw was rond de 35 jaar oud en had blond haar/- /Jv/ fVJ-• (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het 13-jarlge Jochie M. D. uitMaassluis heeft een reeks diefstallen be kend. Vorig jaar ontvreemdde hij 20 fietsen en verkocht deze door aan helers. Ook liep het knaapje sportaccommodaties binnen om geld uit kleding stukken te halen. Bovendien brak hij in bij Maasslulzers. Meestal had de 13-jarige het op geld voorzien. Volgens de politie zal hij vermoedelijk aan de kinderrechter worden voorgeleid. Donderdag 24 januari speelt in het theatercafé het Prisma Or kest. De muziek van het Prisma Orkest laat zich het best om schrijven als rttmische-heden- daagse improvisatiemuziek en laat Invloeden horen uit diverse muziekstijlen zoals jazz-, mini mal-, etnische-, en rockmuziek. Toegang: Gratis. Aanvang: 21 uur. Passage 9-13, Schiedam. Vrijdag 25 en zaterdag 26 ja nuari, Cabaret. Natascha Ema nuels met "Dag". Bladerend door vijfentwintig agenda's, beginnend met die van 1959, blijft Natascha "kabarettesk" stilstaan bij dagen die in haar zowel als in ons leven belang rijke momenten waren. Zij wordt hierbij begeleid door Sa ra Schriever. Toegang: ƒ12,50; Pas 65/CJP 10,—. Aanvang: 21 uur. Zaterdag 26 Januari het "Arn hems poppentheater" met "Hef Huis van Engel". Een kombina- tie van toneel en poppenspel In een levensgroot dekor. Een opgewekte voorstelling over een triest aktueel onderwerp (woningnood?). Toegang: 3,50. Aanvang: 14.30 uur. Voor kinderen vanaf zes jaar, Nieuwstraat 12, Schiedam. Vrijdag 25 januari. Theater Ballet Kodia met Black Africa. Zij hebben zich ten doel ge steld de kulturele waarden en de principes van de Afrikaanse negertradities ongeschonden te bewaren en voort te zetten. Zij brengen liederen en dansen uit het dagelijks leven. Toe gang: ƒ22,50; 20.-; 17.50; Pas 65/CJP 17,50. Aanvang: 20.15 uur. Zaterdag 26 januari. De Man, de vrouw en de moord is een voorstelling van Toneel vereniging 't Masker. Het is éen blijspel van André Roussin dat vertaald Is door Mary Dres- selhuys. Arietta is getrouwd met Sebastiaan, omdat ze denkt dat hij veel geld heeft gewonnen. Bovendien lijdt hij aan een ongeneeslijke lever ziekte. Maar wonderlijk genoeg knapt hij zienderogen op. Wat moet Arlette nu bedenken...? Toegang: 7,50 (incl. bal na). Aanvang: 20.30 uur. Schie- damseweg 51, Vlaardingen. Vrijdag 25 januari. 3 Heren. Fred Plek, Joost Belintante en Friedrfch Hléwatsch, bekende persoonlijkheden op de Neder landse podia, die alle drie ge noeg hoogte- en dieptepunten gepasseerd zijn, om elkaar dóér te ontmoeten, waar heren zich bij voorkeur ophouden: "Waar niets meer hoeft en al lés mag". Over hun "show" valt slechts te zeggen, dat né de voorstelling duidelijk wordt dat men dit gezien móet heb ben. Toegang: 7,50; Pas 65/CJP 6,—Aanvang: 20.30 uur. Schiedamseweg 51. Vlaar dingen. v Donderdag 24 januari. La fem me aux bottes rouges J. Bu nuel. Catherine Deneuve speelt de jonge Franpoise, die een boek heeft geschreven dat niet al te best verkoopt. In een café ontmoet zij de rijke kunstver zamelaar pérou, die door haar geobsedeerd raakt. Franpoise woont samen met een arme schilder, Richard, maar is ver liefd op uitgever Mare... toe gang: 4,-. Aanvang: 20.30 uur. Vrijdag 25 januari. Leonor j. Bunuel. Kasteelheer Richard verliest zijn vrouw Leonor, die begraven wordt in een verlaten tombe. Richard probeert haar zo snel mogelijk te vergeten door onmiddellijk te trouwen met de dochter van een rijke koopman. Tien jaarlang leven zij redelijk gelukkig totdat Richard, aan de overkant van de rivier de geestverschijning van Leonor ziet. Met o.a. Michel Piccoii. Liv Ullman en Ornelia Muti. Toegang: 6,-; Pas 65/CJP 4,—, Aanvang: 20.30 uur. Zaterdag 26 januari. Cet obscur objet dudesir L. Bunuel. Ma- thieu is een schatrijke man en gewend alles te kunnen kopen wat hij hebben wil. Conchlta is een jong, arm meisje wat zich wil bekwamen in de Flamenco- dans. Het gaat om de eeuwen oude wens naar macht en be zit. Niet om het houden van maar om het hebben. Met o.a. Fernando Fey, Angela Moiia en Carola Bouquet. Toegang: ƒ6,-; Pas 65/CJP ƒ4,-. Aan vang: 20.30 uur. Schiedamse- wég 51, Vlaardingen. - Woensdag 23 januari. In de aap gelogeerd Theatergroep "De Jonge honden". Fifi, een door trapte, wrede dresseuse. pro beert op een slinkse manier de vriendschap tussen Jack, de oppasser met het gouden hart, en de chimpansees Daisy en Bonkers te verbreken. Toe gang: 2,50. Aanvang 14.30 uur. Voor kinderen uit klas twee t/m zes. Donderdag 25 januari. "De brug over de river Kwal". In de verraderlijke jungle van Birma, onder een meedogenloos brandende zon, zwoegt een bataljon Engelse krijgsgevan genen. Verzwakt door ontbe ringen en gedreven door zweepslagen vordert het werk langzaam. Toch wil Kol (Nichol son) de Japanners tonen dat de Engelsen nog pit hebben en hij inspireert zijn mannen tot opmerkelijke prestaties. Toe gang: middagvoorstelling 5,-; Pas 65/SJP 6,~. Aanvang: 20.30 uur. Vrijdagavond. De groep "Sep- team". De groep telt zeven le den. De muziek is gecompo neerd door de leider, Rob van der Linden. Zowel jazz- en rock- als klassieke invloeden zijn merkbaar. Toegang: 5,-; Pas 65/CJP 3,50. Aanvang: 20.30 uur. Schuurhof 142, Maassluis. VLAARDINGEN Wie met zijn aanslag onroerend goed belasting in z'n maag zit, kan hulp krijgen van het Vlaardings Uitkeringsgerechtigden Beraad (VUB) met het invullen van ver zoeken tot kwijtschelding en uitstel van betaling. Dit gebeurt in het VUB-pandJe in de Van der Werffstraat 15 op dinsdag- en donderdagmid dag van 14 tot 16 uur en op vrijdagochtend van .10.,tót 12 uur. Tel. 359555. Assistentie wordt ook gegeven in zes Vlaardingse buurthuizen: De Haven, Ontmoetingscentrum West, De Heipaai, VOP, Oost en Nieuwelant. VLAARDINGENDieven hebben voor meer dan 10 mille aan gereedschappen en mate rialen gestolen, van een be drijfsterrein aan de Deltaweg in Vlaardingen. De bult bestond onder meer uit 100 stéllingpij- pen van 2 meter lang, 5000 kruiskoppelingen en een aan hangwagen.. VLAARDINGEN Met man en macht heeft de Vlaardingse politie een groep van vijftig vechtende jongelui in de Billi- tonlaan uit elkaar gedreven. Oorzaak van de vechtpartij was een ruzie tussen de 17-ja- rige R. T.t de 14-Jarige H. N. en de 16 Jaar oude A, T. in Ont moetingscentrum West. De oudste had met een jungle mes de 16-jarlge A. T. be dreigd. De 17-jarige jongeman werd meegenomen naar het bureau voor verhoor. De vecht- g partij deed zich voor in de nacht van zaterdag op zondag.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1