kortaf 'BLOOT ZWEMMEN IS GEWOON FI schiedam Haast met reparatie van riolen Gemeente haalt schermsport achter de schermen weg Vrachtwagen in brand Man slipt WAO-groep wil brandstoftoeslag Tijdsafstandzwemmen 'n nieuw evenement SVO haalt fel uit naar gemeente Tevreden "De kinderopvang laat te wensen over," meent de SVO. Van onze verslaggever RON DE GRÓÓT SCHIEDAM Schie dam is financieel toe aan een adempauze. De ingrijpende bezuinigin gen, die samenvallen met enkele- geldelijke voordelen, zorgen voor een vrij gunstige begro ting voor 'S5. Wethou der Cor van Tilborg (Financiën) doet naar stig pogingen optimis me over Schiedams fi nanciën te temperen maar kan zelf een glim lach nauwelijks onder drukken als hij de reeks cijfertjes bekijkt. "Voor dit jaar geen nieuwe be zuinigingen. Begin vol gend jaar zien we wel weer verder," zegt de WD-wethouder. Hiep Hoera Zorgelijk Wethouder Cor van Til borg (Finan ciën): „We moeten geen hiep, hiep, hoera-stem ming kwe ken." Lessen PvdA Met scher men kun je al op jc tien de jaar be ginnen. ZATERDAG 26 JANUAR11985 Het VRIJE VOLK Het pakket recreatiemogelijkheden in Maassluis is sinds enige tijd uitgebreid met iets speciaals: bloot zwemmen in de Dol-fijn. De naturistische zwemvereni- ging Puur Natuur huurt, met goedvinden van de meeste stadsbestuurders, elke zon- dag van half één tot half twee het zwem bad tegen een zacht zeeprijsje. De natu- risten hebben het bad dan voor zich zelf, de enige met kleren aan is de badmees- ter. Evenals de gemeenteraadsleden en de sportraadsleden is de krant onlangs voor een bezoek aan het blootzwemuurtje van Puur Natuur uitgenodigd. Tijdens dit be- zoek troffen we slechts één gemeente raadslid blootzwemmend aan, hij is óver- tuigd naturist én lid van Puur Natuur. De rest van de raadsleden vindt het kenne- lijk genoeg zich alleen figuurlijk bloot te geven tijdens hun openbare optreden bij vergaderingen en andere activiteiten. Het blootzwemmen kost kinderen altijd 2 gulden, volwassenen betalen 3 gulden als zij lid zijn van Puur Natuur, zo niet dan kost het hen 4 gulden. Lidmaatschap van Puur Natuur kost 12,50 gulden. Van onze verslaggeefster LELIA KUIPER MAASSLUIS Direcht na binnenkomst in de Dol-fijn valt het vreemde van een naturis- tisch zwemuur al op: de zo ver trouwde scheiding der sexen bij het uitkleden vervalt. Ook moeilijk doen in nauwe hokjes met wriemelende kinderen kan gevoeglijk worden overgesla gen. Mannen, vrouwen en kin deren ontkleden zich in een ge meenschappelijke kleedruim te. Dan al blijkt in Maassluis de sfeer van het blootgaan zeer gemoedelijk te zijn: ieder een kent iedereen. Éénmaal in het bad blijkt de badmeester, metkleren Mn, de opvallendste figuur. De kin deren zijn zichtbaar opgelucht als ze schoolkameraadjes ook zonder zwembroek zien rond- Tijdens het naakt zwem men kunnen mensen in Dol-fijn wor den gewei gerd want zo zeggen de blootzwem mers, "we willen het vooral gezellig houden..." spartelen. Zelf denk je, bij 't zien van een bekende: 'Hé. hij ook, dat had ik nooit vermoed'. Al het bloot om je heen went snel. Het is maar even gek om, zelf bioot, aantekeningen te maken tijdens een gesprek met twee naakte mannen. Robbert Broekstra en Hans Volker van de vereniging Puur Natuur dragen hun voorkeur voor bloot graag uit. Broekstra. heeft het blootzwemmen in Ze venhuizen enkele jaren gele den op poten gezet. Na enig heen en weer reizen met zijn gezin naar Zevenhuizen, heeft Volker met een paar andere Maassluisers het initiatief ge nomen voor het blootzwem men in de Dol-fijn. Over de wekelijkse opkomst van blootzwemmers is Volker best tevreden. 'In september zijn we met 29 mensen begonnen. Het aantal bezoekers per keer schommelt nu rond de 50. Dat is genoeg om de kosten te dekken. En dat is het belangrijkste, winst hoe ven we niet te maken.' SCHIEDAM In een lijvige re actie op de nota over kinder opvang, haalt de Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisa tie (SVO) fel uit naar de ge meente. „De accommodatie bij de verschillende peuterspeel zalen en bij het kinderdagver blijf Honki Ponk laat te wensen over," zo zegt de SVO in haar rapport dat aan de gemeente raad is gestuurd. Volgens de SVO blijkt een dui delijke behoefte aan kinder dagverblijven uit de wachtlijst die ervoor bestaat. Volgens de cijfers van de vrouwenorgani satie staan er 141 kinderen op een wachtlijst. „Dat de werke lijke behoefte nog veel groter is, is een ding dat zeker is," luidt het begeleidend commen taar. Voor de peuterspeelzalen moet volgens de SVO meer perso neel aangetrokken worden en is de capaciteit op dit moment veel te laag. Voor deze gele genheden bestaat een wacht lijst van 232 kinderen. De gemeente kwam vorig jaar op de proppen met een „raam- notitie kinderopvang" waarin ondermeer wordt geconclu deerd dat de gemeente Schie dam over een ruim aanbod van kinderopvang beschikt in ver gelijking met andere gemeen ten. „De gemeente laai na om maatregelen te treffen om het grote tekort aan goede en be taalbare voorzieningen te ver kleinen, laat staan op te hef fen," zegt de SVO echter. Vol gens de SVO is emancipatie van de vrouw onmogelijk als er geen goede mogelijkheden voor kinderopvang bestaan. SCHIEDAM Een cabine van een vrachtwagen is donder dagochtend vroeg uitgebrand. Het vuur ontstond terwijl de chauffeur van de wagen de la ding op de Dr. Wibautstraat aan het lossen was. Vermoe delijk door kortsluiting in de verwarming van de cabine vat te het dashboard vlam. De chauffeur zag kans zelf het vuur te doven met een blusap- paraat. De schade bedraagt zo'n achtduizend gulden. SCHIEDAM Een 28-jarlge Rotterdammer is dinsdag met zijn personenauto op het Kethelplein uit de bocht gevlogen. De oor zaak was volgens de politie een gladde achterband. De man reed uit de richting Rotterdam naar de Beneluxtunnel. In een bocht slipte hij en tuimelde hij vervolgens van het taiud- Hikwerd opoe- nomen in het Vlaardlngse Holy-ziekenhuis. SCHIEDAM in navolging van het comité Vrouwen in de Bijstand heeft ook de FNV- WAO-werkgroep het gemeen tebestuur gevraagd om een brandstoftoesiag. De Bij standsvrouwen vroegen eerder om een bijdrage van vijf gul den per dag om de extra kos ten in de afgelopen koude-per riode op te vangen. Wethouder Herman Posthoorn (Sociale Zaken) liet weten dat het on mogelijk is een toeslag te ga ven omdat gemeenten niet aan inkomenspolitiek mogen doen. De FNV-WAO-werkgroep vraagt het gemeentebestuur !n een brief bij de regering aan te dringen op maatregelen. „Er moet worden voorkomen dat aan het eind van dit jaar men sen in financiële problemen ko men. Nu al durven sommige mensen niet eens meer de ka chel aan te zetten uit vrees voor de rekening die straks wordt gepresenteerd," aldus de werkgroep. Verder verzoekt de werkgroep mensen die door de winterom- standigheden in "de verdruk- king komen niet af te sluiten van de nutsvoorzieningen". Een woordvoerder van de nutsbedrijven liet gisteren we- ten dat in de koudegolf nie mand is afgesloten en dat de nutsbedrijven al jarenlang een soepel beleid hanteren. SCHIEDAM De Schiedamse zwemvereniging "De Water vrienden" voegt 23 maart een nieuwe activiteit toe aan de zwemsport: het zogenoemde tijdsafstandzwemmen. Degene die in vijf uur de langste af stand zwemt, wordt "kampioen Schiedamse Watervrienden". Er kan ook meegedaan worden aan minder lange tijdsafstan den variërend van een half, één, twee en drie uur. De win naars in de diverse afstanden krijgen een prijs uitgereikt. Ook is er een prijs voor ploe gen die in alle "tijden" iemand laten meezwemman. De af standen worden bij elkaar op geteld. De winnende ploeg ont vangt een wisselbeker die elk jaar verdedigd kan worden. Voor inlichtingen en inschrij vingen kan men terecht bij W.' ten Hove, Nassaulaan 19a in Schiedam, tel. 730768. in schrijven kost (afhankelijk van de te zwemmen afstand) 3,5, 6.50,7.50 of 9 gulden, over te maken op postgiro 1653965 t.n.v. De Watervrienden, Nas saulaan 19a te Schiedam. Het evenement wordt gehouden in Sportfondsenbad Schiedam en duurt van 13.30 tot 20.30 uur. Schiedam komt even op adem Een niet onaanzienlijk aan tal Schiedammers zal zeggen dat het geen wonder is' dat de begroting ^blaakt van gezond heid"., Als je de hand op de beurs houdt, kan er gewoon geen groot tekort ontstaan. Is Schiedam gierig? De voorzie ningen hebben een aanvaard baar niveau, meent Van Til borg die echter niet onder stoe len of banken steekt dat de be zuinigingen voor de nodige fi nanciële "ruimte" zorgen. ,\Er wordt in Schiedam niet méér bezuinigd dan in andere ge meenten." 1985 moet volgens Van Til borg een jaar van rust'worden. Met eën Saldireserve van 3,5 miljoen gulden, een "spaarpot je" van 2 miljoen gulden, dui zenden guldens rentevoordeel en als klap op de vuurpijl be zuinigingen tot een bedrag van 14 miljoen gulden die met suc ces zijn doorgevoerd hoef je je zo op het oog ook niet zoveel zorgen te maken. Veer colle ga's In andere gemeenten zul len Van Tilborg mét afgunst gadeslaan. Voor het eerst in vier jaar zal de gemeenteraad zich in de begrotingsbehandelingen niet hoeven te bezinnen, over aan vullende bezuinigingen. Wel moet er worden beslist over een lijst met "prioriteiten" die het "nieuw beleid" voor dit jaar gestalte geven. 4,7 miljoen gulden ia er voor gereser veerd." „We moeten geen hiep, hiep, hoera-stemming kweken," meent Van Tilborg. „Ik geef' toe dat we er niet slecht voor staan maar er kan van alles gebeuren. Andere gemeenten worstelen soms met hun finan ciën omdat er geen degelijke meerjarenplanning wordt bij gehouden." „Neem bijvoorbeeld de brandweerauto's", vervolgt Van Tilborg. „Die zijn aan ver vanging toe. Er zijn gemeen ten die dat op de lange termijn schuiven en dat verstopoen. Wij doen dat niet." De "ruimte" om dit beleid ie voeren vindt het stadsbestuur voor het grootste deel uiteinde lijk in de bezuinigingen. In de afgelopen vier Jaar is (op jaar basis, dus structureel) zo'n 14 miljoen gulden beknibbeld op de uitgaven. Dit moet, aan de hand van de twee bezuini gingsronden die van kracht zijn, in 1989 zijn uitgegroeid tot 20 miljoen gulden. Schiedam heeft dus al ruim de helft voor haar kiezen gehad. Ronduit tevreden is Van Til borg met de medewerking die hij zegt te hebben gehad van het ambtenarenapparaat. „De ambtenaren hebben de bezuini gingen geaccepteerd en waren bereid om de kortingen te rea liseren," zegt Van Tilborg. Het Schiedamse ambtenarenappa raat moet dit jaar 57,2 arbeids plaatsen inleveren. Tot 1989 moeten ruim 90 banen verdwij nen. Een geluk bij een ongeluk lijkt voor Schiedam de nieuwe methode van het bepalen van de uitkering uit het Gemeente fonds die het Rijk er op na houdt. Tot voor kort werd het inwonersaantal aangehouden als leidraad. Tegenwoordig „vliegt er een vliegtuig over de gemeente" om te tellenhoe veel woningen er staan. En die woningbouw wordt nog steeds uitgebreid. „Het verloop van het Inwo neraantal is zorgelijk," erkent ook Van Tilborg. „We moeten doorgaan met de woningbouw en zodoende het aantal inwo ners vasthouden. Het is nog steeds zo dat we vaak mensen moeten teleurstellen die zich in Schiedam willen vestigen. Dat zijn we hard aan het ver anderen." De gemeenteraad begint maandagavond 11 februari haar eerste zitting over de be groting. De debatten worden vervolgd op 12 en 14 februari. Er zal dit jaar geen "matinee debat" worden gevoerd. SCHIEDAM De gemeente zet spoed achter het ophogen van een rioolpersleiding vanaf het gemaal aan de Marconi straat naar de Nieuwe Maas. De raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden zal in een extra vergadering komende maandag moeten be slissen of voor de ingreep ruim twee ton wordt uitgetrokken. In een brief aan het gemeen tebestuur dringt directeur ir. H.G. de Block aan op een snel le beslissing. "Het omhoog- brengen en onderheicn van de aansluiting op het gemaal en de daarop aansluitende bocht is direct noodzakelijk," zegt hij. Volgens De Block verzakt de Marconistraat constant waardoor de persleiding vanaf 1949 al een meter lager Is ko men te liggen. Hierdoor zijn al diverse malen verbindingen tussen leidingen gescheurd en uit elkaar getrokken. Tot oktober vorig jaar moest de gemeente met lede ogen toezien hoe steeds meer scha de ontstond. De persleiding was in gebruik en kon niet worden gerepareerd. In de "droge periode" april/juni kan dit worden stilgelegd en kun nen de reparaties worden uit gevoerd. Kluphuls Oost Is naarstig op zoek naar vrouwen die Neder landse lessen willen geven aan Turkse vrouwen. Al een paar maanden zijn er ontmoetings ochtenden voor Turkse en Ne derlandse vrouwen. Tijdens deze ontmoetingen kwam de behoefte aan de lessen naar voren. De vrouwen die 2ich op geven om les Ie geven krijgen eerst een "stoomcursus" van vier bijeenkomsten. De eerste is komende maandagavond om acht uur. De taallessen worden wekelijks op woensdagochtend van kwart over negen tot kwart over elf gegeven. Het clubhuis Op initiatief van de afdeling Schiedam van de PvdA wordt komende dinsdagavond de film "5 voor 12" vertoond in zol dertheater De Teerstoof. Het thema van de film is de armoe de in de Derde Wereld. Op de ze filmavond kan men zich meteen opgeven voor vijf bij eenkomsten waarop de Derde Wereldproblematiek wordt be handeld. De kosten voor deze bijeenkomsten bedragen 25 gulden per persoon. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Dins dagavond zeven uur, inhet gymnastieklokaal aan de Delftseveerweg kruisen jonge schermers de wapens. De we kelijkse oefenavond van schermvereniging "Het Tref punt" begint. Twee groepen schermers oefenen zich hier vanavond in een oude westerse verdedigingssport. Schermen, een vrij onbeken de sport. Dat is vreemd als je bedenkt dat iedere jongen, en menig meisje, wel eens met houten zwaarden op zijn of haar speelkameraadjes staat in te hakken, in navolging van Ivanhoe, Zorro of Jeanne d'Arc. Je ziet het ook niet zo dikwijls op televisie. "Dit komt waarschijnlijk omdat het heel moeilijk is vast te stellen of er een treffer is gemaakt. Daarom wordt er te genwoordig bij het floretscher- men en degenschermen ge bruikgemaakt van elektroni sche apparatuur die aangeeft fit je je tegenstander geraakt hebt. Alleen bij het sabclschcr- jmen gaat dit nog niet", vertelt •Susan de Koe, secretaris van ■de. vereniging. Schermen is een sport voor .alle leeftijden. Je kunt er rond je tiende jaar mee beginnen. Maar er zijn ook mensen die er pas op hun veertigste mee beginnen, zoals de voorzitter Jan Buysse. De afscheidne mende penningmeester Fred Keulen is op zijn 66e nog actief schermer. Daarom geeft de vereniging dan ook regelmatig demonstraties op braderieën en sportevenementen, zoals de zwemvierdaagse. Ook worden er, in samen werking met het bureau voor sport en recreatie van de ge meente cursussen georgani seerd. .Momenteel alleen nog aan de Delftseveerweg maar •van februari tot mei, ook in Holy. De kosten hiervan zijn, voor de jeugd tot 18 jaar ƒ60,- en voor ouderen 80,-. In het begin kan men de ba sisuitrusting van de vereni ging lenen om na verloop van tijd zijn eigen spullen aan te schaffen. Dit is niet zo duur. Een vest, masker en wapen kosten rond de ƒ175. Het duurt ongeveer een jaar eer men een beetje kan meekomen, maar; voor de rest zijn er nauwelijks belemmeringen aanwezig. Zelfs een sportkeuring is niet verplicht. "De sport is met wéinig an dere sporten tc vergelijken. Je gebruikt spieren die je nor maal niet gebruikt. De enige sport die ongeveer dezelfde spieren ontwikkelt is badmin-, ton. In het begin heb je dan ook de nodige spierpijn", aldus voorzitter Jan Buysse. is gevestigd aan de Ga|lileT- straat 86. Het binnenzwemmen is voor de rechtgeaarde naturisten ook niet ideaal. Zij zien het meer als een overbrugging tij dens de wintermaanden, 's Zo mers hebben zij hun naakt stranden en speciale kampeer terreinen. Wat trekt hen nu zo in het blootgaan? Hans Volker kan er kort over zijn: 'Het is gewoon fijn. Je trekt toch ook geen broek aan als je gaat douchen, waarom dan met zwemmen wel?' Zijn echtgenote Hanneke valt hem bij: 'Het is een prettig gevoel, bloot het water in. Zo'n nat zwem pak is trouwens vreselijk. Duik maar eens met je bikini een zwembad in: je bovenstuk zit om je nek en je broekje hangt op je knieën.' Hanneke Volker wil niet ver helen dat zij tot voor enkele ja ren er niet over peinsde zich bloot te vertonen.: 'Vijf Jaar terug had ik dit nooit gedaan. Ik zag zelfs het naaktstrand in Frankrijk al niet zitten. Maar Hans deed het wel en toen begon lk met topless en langzamerhand ben ik het bloot zonnen en zwem men gaan waarderen. Maar ik wil wel alleen bloot lopen met blote mensen om me heen, niet tussen allemaal aangeklede mensen, dan loop ik voor gek en dat hoeft niet'. Tijdens het Puur Natuur-uur in de Dol-fijn is het bloot zijn verplicht. De vereniging heeft ook het recht iemand de toe gang tot het bad te ontzeggen. Volker. "Dat moet wel, want dan houden we alles onder contro le. We willen het vooral gezel lig houden. Omdat er veel ge zinnen komen, heerst er het gevoel van één grote familie. Dat is erg plezierig.' Iedereen begint op de floret, dat ls het klassieke oefenwa pen, Het is zelfs het enige offi ciële wedstrijdwapen voor da mes. Het verschil in de wapens zit hem niet alleen in het ge wicht en het formaat, maar ook in de techniek en de ma nier waarmee men er mee scoort. Bij de floret is bijv. al leen de romp trefvlak, bij de degen het hele lichaam en bij de sabel, volgens de reglemen ten een echt "mannen"wapen, het lichaam boven de heuplijn. Het gevaar valt mee voor een sport waar men spreekt over wapens, steken, en hou wen. Een ongeluk gebeurt hooguit 1 op de 1000 maal. Een schermer zit goed ingepakt, de wapens zijn bot en gezicht en hand zijn extra beschermd. Al met al geen reden om weg te blijven uit de schermzaal. Mensen die belangstelling hebben voor de gemeentelijke schermcursussen kunnen bel len naar no 35 55 58. toestel 199, van het bureau voor sportieve recreatie op het stadhuis.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1