m. Surinaams tegen Forse kritiek op boycotbeleid Weg is weg Afluisteren rechtmatig Gouda krijgt verzets museum Rotterdam krijgt eerste'echte' drugprofessor Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM De baas vindt het wel mak kelijk zo. In een paar dagen tijd regelt Uit zendbureau Start een tijdelijke kracht voor hem, en nog een goed kope ook. De overheid vergoedt eenderde van het minimumloon. Geen administratieveromp slomp. Start stelt een notaatje op dat hij al léén maar hoeft te on dertekenen. En, wat hij prettig vindt, de baas mag deze kracht een hele lange proeftijd ge ven. Gevaar Na drie jaar eindelijk, werk voor Arie Borst (19); hij set scheepson- derdelen in elkaar bij een Schie dams water sportbedrijf. (Foto ARIE WAPE NAAR) n Opgefleurd jm. corduroy pantalon... Prima pantalon in standaard model. In brede rib met maar liefst 5 zakken. Van 100% katoen, maten 146 t/m 170. In navy of grijs. Alléén vrijdag van 29j95r voor MATEN Drempel door HANS MAAS Ir. A. B. M. van der Plas: naar Philips. mm. jongeren zijn geen cadeautje' Die kracht is de Schiedam mer Arie Borst (1?). Hij ral rich niet bekommeren om de motieyen die rijn werkgever heeft omhem in dienst te he men.' Voor Arie telt maar één ding; eindelijk werk, na drie jaar ronder noemenswaardige bezigheden. Nu zet hij scheeps- onderdelen in eikaar bij de Schiedamse watersportgigant Den Ouden. Het bevalt hem uitstekend. Arie Borst en het bedrijf Den Ouden hebben elkaar gevonden via een kersvers banenplan van minister De Koning (so-1 dale zaken); Het gewest Schie dam'is naast Veendam en En schede als proeftuin voor dat plan aangewezen. De Koning zal eventuele gunstige ervarin gen in de drie gewesten ge bruiken ora bij het parlement 100 miljoen gulden los te peu teren. die zijn plan een natio naal karakter kunnen geven. Maar het banenplan is nu reeds omstreden. „Het is een verkapte werkgeverssubsidie,"- roept de FNV. Welnee, beweert de minister, ik doe dit voor de jongeren. Hij spreekt van „Jeugd Ontplooiingsbanen", met de aanlokkelijke afkorting JOB. De doelgroep: jongeren tot 25 jaar die minimaal twee jaar werkloos zijn. Via de „uit- zendformule" moeten zij weer aan de slag worden geholpen. Als bemiddelaar treedt het uitzendbureau Start op, dat p van de minister twee sterke troeven in handen heeft gekre gen. Start mag extra mensen in' dienst nemen om werkge vers van een papierwinkel te besparen. Dan is er r.og de sub sidie, waardoor een kracht zijn baas maar tweederde van het minimumloon „kost". Laat nu de banen maar komen, moet de minister hebben gedacht. En ze komen, in „proeftuin" Schiedam. In zes weken tijd zijn bij uitzendbureau Start 150 vacatures voor langdurig werkloze jongeren gemeld. „Veelal vacatures die we z*ri der het banenplan waren mis gelopen." vertelt Rieneke de Vries, die aan het hoofd staat van Start Schiedam. „De subsi- die trekt vooral kleinere be drijven over de drempel. Ze hoeven een kracht maar tijde lijk in dienst te nemen, dat is voor hen heel praktisch." De jongeren reageren heel wat minder happig. Goed, er zijn er dan inmiddels zo'n- 60 aan de slag, maar bij het Ar beidsbureau in het gewest Schiedam - staan 600 jongeren ingeschreven die voor een JOB-baan in aanmerking ko men. „De score lijkt laag, maar het Is'ook niet gemakke lijk voor die jongeren. Sommi gen zijn in jaren niet op het Arbeidsbureau geweest Ineens worden ze. door ons gebeld of zè tijdelijk werk willen, en dan vragen ze; waarom ik?" aldus Rieneke de Vries. I Directeur J. A. van Lent van het Gewestelijk Arbeidsbureau Schiedam heeft al geopperd dat de '"financiële prikkel" voor de jongeren minimaal is. Het banenplan gaat uit van maximaal 32 uur werken in de .wéék. .Viervijfde deel van het minimumloon is dikwijls wei nig meer dan een uitkering. „Dtas moet de prikkel komen uit de aantrekkelijkheid van vde aangeboden banen," meent Van Lent, die 150 vacatures daarvoor té weinig vindt f- De FNV vindt dat in de lage beloning voor de jongeren een -gevaar schuilt FNV-beleids- medewerker Hans Weggelaan '„Straks roept rechts Neder land: zie Je wel dat die jonge- Tén bereid zijn voor zo weinig jgeld te werken, laten wè de 'Jeugdlonen;/:.; maar verlagen." Ofschoon de FNV felle kritiek heeft op de plannen van minis ter Dé Koning, zal dé vakorga- r nlsatie i deze niet afwijzen. /^Daa; krijgen' wij de Zwarte Ptety'ari De Koning." t-t/Sïaar'TVeggelaar ziet het al SVfor zich: „Straks is het zomer en dan vraagt de tuinmeubel industrie altijd honderden jon geren. Die worden via het ba nenplan op een goedkope ma nier binnengehaald." Als het banenplan na de proefperiode weer wordt besproken in de Stichting van de Arbeid, zal de FNV proberen er een keiharde -voorwaarde" aan te* koppelen: behalve werk moeten de jonge ren In hun "ontplooiingsbanen" ook scholing krijgen. Zolang de proef duurt kan de FNV die voorwaarde op haar buik schrijven. „Het gaat om het werk," zegt R. Dienske, die als projectleider van het JOB- plan in april de minister zal rapporteren. „Het beginsel van het banenplan Is: door werken vergroot je je kansen. Als je maar wat hebt gedaan, heb je meerkans bij een volgende sollicitatie. Dan kun je nieer zeggen dan alleen: ik ben 30 maanden werkloos geweest." Start mag in geen geval wei geren Hebemiddelen, vindt Dienske. „Elke aangeboden baan wordt in het bestand op genomen. Daar kun je geen vonnis over uitspreken, want dan beslis je over het ai of niet kunnen werken van een jonge re. De werkgever mag de jon geren evenmin als een ca deautje beschouwen. Je kunt van mensen die jarenlang uit geschakeld zijn geweest, nu eenmaal niet dezelfde produk- tivitcit verwachten als van e:n reguliere kracht." Terug naar Arie Borst, in de werkplaats van watersportbe drijf Den Ouden in de Schie damse 's-Gravelandsepolder. „Ik had er enorm veel zin in om na drie jaar eindelijk te werken. Ik heb een LTS-diplo- ma, dat was nooit genoeg bij alle sollicitaties die ik achter de rug heb. Doorleren had voor mij geen zin, want ze zeiden op school altijd: die brengt het niet ver. Hier ben Ik voorlopig tevreden." Volgens zijn baas, adjunct- directeur J. C. van der Velden van Den Ouden, is Arie hele maal opgefleurd sinds hij weer werkt. „Misschien zit er wel een vaste baan voor hem in. Dat bekijken we na een jaar, als het tijdelijk contract af loopt. Ik zie dat uitzendwerk als een verlengde proeftijd, waarin je rustig kunt kijken wat je aan iemand hebt. Maar zonder de subsidie tou ik geen uitzendkracht hebben geno men. Dan had ik gewóón iemand aangenomen." DEN HAAG De Rotter damse v politie heef't niet on rechtmatig gehandeld door te lefoongesprekken af te luiste ren van' mensen die zij ver dacht van handel in strafbla den. Tot die conclusie is het Gerechtshof in Den Haag ge komen; in een beroepsprocedu re die drie verdachten hadden aangespannen tegen vonnissen van de Rotterdamse recht bank. De Rotterdamse ex-politie man Willem van der S. (37) én diens echtgenote Maria (34) hoorden gisteren straffen te gen zich uitspreken: door het hof die gelijk waren aan de eis. Van der "S.,/directeur/ van de tectivebureau Euroteam uit Poortugaal; werd veroordeeld tot twee maanden jgevangenis- straf, waarvan een voorwaar delijk, met aftrek van voorar rest en een proeftijd van twee jaar. Zijn echtgenote kreeg een maand voorwaardelijk. Frits van E. (29), een Rot terdamse hoofdagent van poli tie, werd veroordeeld tot een geldboete van 700 gulden. Een vierde verdachte in deze zaak, hoofdagent Krijn ÏC. (37), zag veertien dagen geleden op het laatste moment af van hoger beroep. Hij was net als Van E, door de rechtbank In Rotter dam veroordeeld tot 700 gul den boete. De raadslieden van de drie verdachten hadden .3 aange voerd dat hun cliënten waren veroordeeld op grond van be wijsmateriaal dat deRotter damse politie op onrechtmati ge wijze had verkregen. De president van het gerechtshof, mr. J. Zoutstra, kwam echter tot de conclusie dat de Rotter damse politie rechtmatig tele foongesprekken van de vér- dachten had afgeluisterd. DEN HAAG/GOUDA Het 5 mei comité, in Gouda wil in deze gemeente een provinciaal verzetsmuseum. Een werk groep van het comité, wil hier voor een voormalig bankge bouw aan de Goudse Turf markt aankopen. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland steunt de plan nen van het comité, dat aan al le gemeenten in de provincie een bijdrage zal' vragen van een dubbeltje per inwoner. De provincie zal een bijdrage ver strekken die gelijk is aan het bedrag dat de gemeenten op brengen.' -//■'/. Er bestaat al één speciaal verzetsmuseum, in Leeuwar den. Het is de bedoeling dat nog dit voorjaar in Gouda het verzetsmuseum start met een expositie ROTTERDAM Surinaam se welzijnsorganisaties in ons land gaan een "voorjaarsoffen sief' ontketenen tegen het in hun ogen falende legalisatiebe- leid van staatssecretaris Korte Van Hemel. De Rotterdamse Stichting Sociale Belangen Su- rinamers (SSBS) neemt van daag deel aan een groot opge zette manifestatie in het Mo- seshuis in Amsterdam. Voor die bijeenkomst zijn alle wel- zijnsinstellingen in Nederland aangeschreven die te maken hebben met illegaal in ons land verblijvende buitenlan ders. Middels dit "voorjaarsoffen sief, dat een initiatief is van de Amsterdamse stichtingen Welsuria en Qns Suriname, gaan de instellingen bepalen hoe ze zich gaan verzetten te gen de manier waarop staats secretaris Korte van Hemel omspringt met de belangen van vooral Surinamers zonder verblijfsvergunning voor Ne derland. De welzijnsorganisaties heb ben op de handelwijze van de staatssecretaris ernstige kri tiek. Begin november van het vorig jaar riep zij alle illegale Surinamers in Nederland op zich te melden bij de Vreemde lingendienst. Zij kregen daar toe de tijd tot 15 december. Mevrouw Korte van Hemel kondigde daarbij aan dat zij soepel zou omspringen met het hanteren van de humanitaire voorwaarden voor een ver blijfsvergunning. Maar op wel ke manier zij die voorwaarden wilde hanteren werd niet dui delijk. Vermoedelijk als gevolg van de onduidelijke voornemens van de staatssecretaris meld den zich in de vier weken die zij had aangegeven slechts 68 ROTTERDAM De werk groep „Rotterdam tegen apart heid" heeft forse kritiek op het beleid van de gemeente Rotter dam en met name op dat van sportwethouder M. J. D. Jan sen ten aanzien van de sport- boycot van Zuid-Afrlka, waar toe door de Verenigde Naties is opgeroepen. In een nota geti teld „Zwart-Wit-boek", dat vandaag aan wethouder Jan sen is aangeboden, spreekt de werkgroep van een zig-zagbe- leid van Rotterdam als het gaat om het boycotten van Zuidafrikaanse sportlieden. "Het college van B. en W. wei gert In deze kwestie een eigen beleid te ontwikkelen en ver schuilt zich achter de rege ring. Officiële afvaardigingen uit Zuid-Afrika zijn niet wel kom, individuele sportlieden wel," aldus de werkgroep. Wethouder Jansen wordt in de nota politiek onbetrouwbaar genoemd. Eind 1963 werd door deze wethouder toegezegd dat de tennisser Curren geweerd zou worden uit het ABN-ten- nistoernooi van 1984, maar uit eindelijk speelde Curren toch. aldus de werkgroep. „Door schade en schande wijs geworden durven wij er niet van uit te gaan dat de re cente uitspraken van burge meester Peper over de sport- boycot nu werkelijk betekenen dat het in Rotterdam tot een effectieve sportboycot van Zuid-Afrika komt", aldus de nota van de werkgroep "Rot terdam tegen apartheid". Wethouder Jansen heeft de werkgroep inmiddels laten we ten bij de regering te hebben aangedrongen op een stringen ter beleid ten aanzien van de sportboycot van Zuid-Afrika. Volgens „Rotterdam tegen apartheid" heeft de wethouder de werkgroep echter ook dui delijk gemaakt niet van plan te zijn daar ln Rotterdam al vast mee te beginnen. Surinamers. Onofficiële schat tingen spreken van minstens drie- tot vijfduizend illegale Surinamers in ons land. «Alleen al in Rotterdam wo nen honderden, vooral oudere Surinamers zonder verblijfs vergunning. Meestal wonen zij in bij hun familieleden. Deze mensen leven geïsoleerd, uit angst door anderen te worden aangegeven bij de .Vreemdelin gendienst. Bovendien zijn. zij financieel afhankelijk van him kinderen, omdat: zij niet in aanmerking komen voor welke, uitkering dan ook". - aldus de heer R. Soeklal, maatschappe lijk werker bij de SSBS. Om hoeveel Surinamers het in Rotterdam gaat durft Soe klal niet tc zeggen. Volgens de SSBS zouden deze Surinamers graag uit hun isolement ko men, als ze maar zeker wisten dat ze het land niet worden uit gezet als ze zich aangeven bij de Vreemdelingenpolitie. „Dat Is één van de redenen waarom veel Surinamers, ook jongeren, die hier zonder ver blijfsvergunning zijn; zich niet hebben gemeld", zegt de heer H. R. Roseval, directeur van de Landelijke Federatie voor Welzijnsorganisaties vóór Su rinamers. „De staatssecretaris heeft er niet bij gezegd dat de mensen in Nederland kunnen blijven als hun verblijfsvergunning zou worden afgewezen en ze daartegen in beroep gaan. „Mevrouw Korte van Hemel verstaat onder ''humanitaire gronden" waarschijnlijk iets anders dan wij", vermoedt de heer Roseval. i; - In Rotterdaam hebben zich in de periode- november-der cember 1984 slechts 22 Surina mers gemeld bij de Vreemde lingenpolitie. „Ook voor hen was de drempel om zich te melden behoorlijk hoog. Wij hebben veel' van die mensen, die dachten sterk te staan via een advocaat naar de politie gestuurd. Maar het was ook voor hen onduidelijk wat er ging gebeurenmet hun aan vraag", aldus Soeklal. Op 20 fe bruari beslist de staatssecreta ris over hun aanvragen. Vroeger kwam Ik vaak in Boymans. Ze schonken er goeie koffie, het was er meestal rustig, maar nooit ongezellig leeg/ Het was zo'n anonieme, toch inspirerende ontmoetingsplaats, waarvan elke echte grote stad er vele heeft, maar die je In Rotter dam met een lantaarntje moet zoeken. Toegegeven, de kunst kwam op de tweede plaats, die pik te ik mooi mee, maar wat geeft dat? Ik prijs mezelf ge lukkig geen verstand van f kunst te hebben, slechts een liefhebber te zijn. Het enige waar ik mijn best voor doe is open en onbevangen te zijn en dat lukt het beste als je catalogi en ander begelei dend gewouwël ongelezen .laat.--■// Wanneer is er de klad geko men in Boymans? Hoe komt het dat je er tegenwoordig bijna altijd meer suppoosten dan bezoekers ziet? Komt dat door die riks? Ach, wat krijg je nog voor niks? De bomen groeien niet meer tot in de hemel/Dat doemnog slechts de wolken krabbers in Rotterdam en dus gaat hier zeifs de zon niet eens meer op/laat staan voor. niks. Van wat nog niet zolang geleden een unieke culturele voedingsbodem was, waarop beschilderde trams/ muurschilderingen én gratis musea groeiden, is door geldgebrek nu eenmaal niet vee! meer over/ Maar een riks, wat is nou een riks? Dat is de prijs van twee kroketten of één kwarkpunt. Trouwens,een museumkaart voor een heel jaar kost nóg bijna niks. Nee, die entree prijs heeft mij niet het mu seum uitgejaagd. Er is meer. Het is de sfeer. Het zijn het plas'tic en de zelf bediening in de cafetaria, maar veel meer nog dié wan staltige stalen platen" bij de ingang/die verschrikkelijk ongastvrije muur van Serra. Met het neerzetten van dat oudroest presenteerde de nieuwe directeur Wirh Beeren indertijd zijn visitekaartje. Hij zei erbij: "Dat blijft staan zo lang ik hier directeur ben. Hartelijk welkom." Wat volg de waren conflicten met hét personeel, afschaffing van de rondleidingen, vertrek van te genstanders, binnenkomst van fazallen, ontkenning van hét bestaan van Rotterdamse kunst en.leegloop, grote leegloop ook al toen er hele maal nog geen sprake was van een entreeprijs. Beeren wist nog net in de rij ke tijd toestemming te krlj- gen voor een aankoopbeleid. Hij kocht een Dali, een Wes- terik, en nég wat naar ik i?u„ meen, maar het verschil met legendarische voorgangers van hem was dat hij het geld T door de gemeenteraad (iet fourneren. Dirk Hannema, de man die Boymans groot maakte, deed dat anders. Die- ging naar de begrafenis van elke havenbaron en keek dató'j of er nog wat kunst te halen •j'; viel. De laatste aankoop die Beeren deed, was een groot aantal stalen balken (roestvrij^ de£e keer) van ene De Maria;?) Het spul gaat straks naar de". V kelder! ',A Ik zou liever gezien hebben dat Beéren iets verkocht had, die platen van Sérra bijvoor-S beeld, zodat het museum gratis had kunnen blijven. Dat hij dure verbouwingen achterwege had gelaten en inS plaats daarvan goede en ook/?- nog geldopbrengende ten- 4- v- toonstellingen had georgani-*1^ seerd. Zoals De Rets of Het Symbolisme. Oké, er waren ook een paar publiekstrekkers in zijn perfcM? de, maar die liet Beeren zich jt'~ door de strot duwen. Het succes van Goden en Farao's/ had hem niet gelukkig ge- maaxt, verklaarde hij. Het was vee! te druk geweest. De tentoonstelling over brood vond hij eigenlijk maar niks. En over het Goud der-fi Traciërs liet hij zich ontvallen,!/ toen Radio Rijnmond hem in •- Moskou opbelde: "Er gaat toch wel erg veel tijd in dat soort dingen zitten, ik zou me- liever puur met moderne kunst gaan bezighouden. Dat laatste mag hij nu gaan -f) doen ih het Amsterdamse Stedelijk Museum. Drie keer raden om welke kwaliteiten - hij die baan kreeg. Omdat hij*** zo'n goede manager is en omdat hij van het publiek houdt. Gelukkig heeft de Amster- damse sollicitatiecommissie zijn licht niet opgestoken in i'M Rotterdam. Er past maar één conclusie. De tegenkandidaat;,/ Rudi Fuchs moet een nog '*J$ veel arrogantere kwijlebabbep' zijn, een nóg grotere hekel f aan gewone mensen hebben.;' Als krant hebben wij ons voor geen enkele kar,laten -■ spannen, niet meegedaan :]fé aan het elitaire gelobby rond de benoeming in Amsterdam/.-"? Dat horen we ook niet te - 4? doen nu het om de opvolging"/? van Bóeren in Rotterdam -vr? gaat. (Als Fuchs het maar niet wordt). - 5* - sïa..*3y 'i „-vv ROTTERDAM De directeur van Gemeentewerken Rotter dam ir. A. B. M. van der Plas vertrekt in de loop van de zo mer naar het Philips-concern. Hij wordt directeur van Philips International B.V. in Eindho- ven, een werkmaatschappij die voor het concern in de hele wereld de bouw en het onder houd van gebouwen verzórgt. Van der Plas (46) kwam na zijn TH-studle in Delft in 1963 bij de afdeling tunnelbouw van /Gemeentewerken Rotterdam, waar hij werkzaam was bij de bouw van de eerste metrolijn, j Later raakte hij méér en meer betrokken bij organisatie en planning van het bedrijf. In 1974 volgde zijn benoeming tot chef personeels- en organisa tiezaken en drie jaar iater tot adjunct-directeur. Bij de pen sionering van hoofddirecteur ir. G. Plantema in 1979 volgde Van der Plas hem op ais direc teur. Van der Plas heeft een grote inbreng gehad in de jarenlange discussie die tenslotte leidde tot het raadsbesluit om de spoorbruggen te vervangen door een vlersporige tunnel. De laatste jaren was hij een 'aantal malen in de Chinese zusterstad Sjanghai, waar on der zijn leiding een aantal Rot terdamse diensten adviseren bij de aanleg van tunnels. v r?l X JS ROTTERDAM 4- DeAmeri- kaanse verslavingsdeskundige prof. dr. Charles D. Kaplan wórdt vrijwel zeker bijzonder hoogleraar aarr dè Erasmus Universiteit Rotterdam. Daar mee krijgt Rotterdam de eerste Europese leerstoel op het ter rein van verslavingsziekten. De aanstelling van Kapian gebeurt op initiatief van de Stichting Rotterdams Fonds ter Bestrij ding van Verslavingsziekten. Overigens moet de benoeming van de Amerikaan nog wei worden goedgekeurd door mi nister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen. Kaplan wil het probleem van verslaving (met name aan he roïne) de komende tijd niet al leen in laboratoria en klinieken, maar ook op straat bestude ren. „De hoeksteen van mijn programma is de actieve me dewerking van de druggebrui kers zelf," verklaarde hij giste ren tijdens een openbare les aan de Erasmus Universiteit, waar hij tot 1 maart de zogehe ten Tinbergen-leerstoel (een leerstoel voor gasthoogleraren in Rotterdam) bekleedt

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1