Inbreker verstopt 2 zakken radio's Vrachtwagen verliest onderweg bouwkeet Bewoners in Oost slaken noodkreet Meubelfabriek Modem De commissaris vertelt; Open dag Ter Schie Kortaf Carnavals viering begint in zaal Irene prt wmmm Vier scholen willen een duo als leiding I :mtm De meeste mogelijkheden voor de meest onmogelijke prijzen bij Meubelfabriek Modern '*-*■*' èérs* ws mm /«ést H IMi J (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ABVA/KABO-Schiedam waarschuwt tegen nieuwe bezuinigingen bij de ge meente, aan de vooravond van de begrotingsde batten in de gemeenteraad. De Ambtenarenbond signaleert nu al een groot verlies van arbeid splaatsen, met als gevolg een toenemende werk druk bij de ambtenaren. Bovendien bespeurt AB VA/KABO een „onderhuidse tendens naar privati sering" van overheidstaken. I iisift Rust Samenvoeging s 1 Snoep Consumenten Marathon béwbners 'Wijven de voor pen1 ""pr.öö: Ook de~ •ntO gaat in hpn brief Slopen of renoveren? ïmm SSplrSj*; Ie mogelijkheden zijn ontelbaar bij Meubelfabriek Modern In Schiedam. Neem nu onze kasten en wand- meubelen. Wij hebben ze In klassiek, eiken en moedern, zoals de kast op de foto, De mogelijkheden zijn legio. Groot of klein, veel of weinig planken, glas-of dicht deuren: u zegt het maar. En op de koop toe is deze kast zó voordelig dat u het bijna niet gelooft. Kom kijken bij Meubelfabriek Modern in Schiedam, vlakbij het centrum. #4s r* J HET VRIJE VOLK ciiedam i W '-^ 7 J" *mr« stop met bezuinigingen «W—JL. Vandaag maakt de ambten arenbond haar zorgen kenbaar aan de raadsfractie van de PvdA. „Na twee forse bezuini gingsoperaties in de laatste ja ren is de rek eruit," aldus Schiedams ABVA/KABO-se- cretaris Hans van Loon. „Het gaat bij de gemeente veel be- dekter als in het bedrijfsleven, waar ineens 300 man op straat staan. Er zijn hier ook nog geen gedwongen ontslagen ge vallen. Maar de arbeidsplaat sen verdwijnen wel degelijk." Door de bezuinigingen, waarmee de gemeenteraad in 1983 en 1984 instemde, zullen volgens berekeningen in 1988 132 arbeidsp-laatsen minder zijn bij de gemeente Schiedam, waar momenteel 1400 ambten aren werken. Eén van de grote boosdoeners is een maatregel die voorschrijft dat van eike twee ambtenaren die met de VUT gaan, er maar één mag worden vervangen. Extra verlies van arbeid splaatsen zal, zo voorspelt de ABVA/KABO, optreden in augustus als de Arbeidstijd? verkorting (ATV) bij de ge meente wordt ingevoerd. Amb tenaren gaan dan twee uur per week korter werken. Opnieuw (ditmaal door een regerings besluit) mogen de vrijkomen de plaatsen niet voor 100 pro cent worden herbezet. Slechts voor 75 procent, per saldo een verlies van 20 plaatsen. „Steeds minder mensen moeten hetzelfde werk doen," aldus ABVA/KABO-secretaris Hans van Loon. „Want de ge meente stoot geen taken af. Wij vrezen dat veel ambten aren met stress te maken krij gen. De werksfeer wordt ook yS&.'Ssg.-y.-ïfr x>y (Vaiveen onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam is zo ongezond nog niet. Wellicht mag deze conclusie voorzich tig getrokken worden ais we enkeie* uitslagen van de "zure- regen- test" van de D'66 afde ling Bekijken. Zo kon Trudie van der Akker twee keer een "FH* waarde" van 6.0 opteke nen. "Dat is neutraal," zegt ze. Niet teveel maar ook niet te weinig en dus een beetje posi tief. - ♦,In Schiedam hebben zo'n achttien D'66-Ieden de afgelo pen weken angstvalig het wol kendek gadegeslagen. "Ik heb meteen na de vorstperiode de eerste de beste regenbui geme ten." zegt mevrouw Van der Akker. "Ik, heb een speciaal daar voor. geprepareerd strookje vijf minuten in de lucht gehou den en flink nat laten worden. Op het strookje zaten drie vakt jes die door de inwerking van het zuur verkleurden. Later heb ik nog een beetje regenwa ter opgevangen in'een emmer en daar m'n strookje in ge doopt." Het strookje werd vervol gens vergeleken met een zuur- kaart. Aan de hand van de ver kleuring kon het zuurgehalte worden bepaald. Dit wordt uit gedrukt in "PH", lete dat in 1909 door de geleerde Sörensen werd geïntroduceerd. De "FH- waarde" staat voor de "wa- terstofionenexponent" in het regenwater. De resultaten die afdelings secretaris Harry van Doorn op zijn strookje aantrof, waren iets slechter dan zijn partijge note maar toch niet alarme rend slecht. "Een keer 6.0 en een'keer 4.5. Dat laatste bete- ,kent een hoger zuurgehalte. Maar ja, misschien komt het doordat ik aan de Churchill- weg woon," aldus Van Doorn. De Schiedamse test is onder deel1-van een landelijke actie. Gewapend met paraplu en "regenmeter" ging Trudie van der Akker de eerste de beste regenbui na de vorstperiode te lijf. Als de resultaten uit ruim 150 gemeenten bekend zijn, wordt een zure regen kaart aange legd. "Ik verwachtte geen hoog zuurgehalte," zegt Trudie van der Akker. "Ik "denk dat de meeste vervuiling die zure re gen veroorzaakt, In het Roer gebied, wordt uitgestoten. In het Rijnmondgebied wordt de vervuiling door andere stoffen veroorzaakt. De meeste ver vuilde lucht schijnt in de noor delijke landen terecht te ko men." steeds slechter. Je afdelingen elkaar vliegen afvangen. merkt dat onderling Ik voorzie problemen op alle fronten." De ABVA/KABO vindt dat er „hoog nodig rust moet komen in het ambtelijk apparaat. De mensen moeten de kans krij gen om rustig en goed hun werk te doen." Dus: voorlopig geen nieuwe bezuinigingen. Op dat standpunt heeft overigens ook het college van burge meester en wethouders zich gesteld. Een verhaal apart is de toe nemende privatisering, waar voor de ABVA/KABO vreest. „Dienst- en lease-auto's van de gemeente gaan voor onder houd steeds vaker naar een particculiere garage dan naar de garage van de VROM, om dat dat goedkoper zou zijn," noemt Van Loon als voorbeeld. Andere voorbeelden zijn: de overdracht van het slachthuis van gemeentelijke in particu liere handen en het (Inmiddels onzekere) contract met Stads post. Hans van Loon: „Er wordt beetje bij beetje brood van de plank van ambtenaren ge haald. Bij de onderhoudsdien sten van de gemeente merk je dat dat voort gaat, als men dat niet de kop in drukt. Die diens ten moet je niet dróóg zetten. Het risico i3 dat er vervolgens geluiden opgaan in de zin van: die ambtenaar heeft niks te doen, laten we hem maar ont slaan." SCHIEDAM Bij vier van de 14 toekomstige basisscholen in Schie- dam bestaat belangstel-' ling voor een "tweehoof dige leiding". Dat zegt G. Kruijt, chef afdeling onderwijs van de ge meente. De kans dat zij hun zin krijgen is groot geworden nu minister Deetman lijkt terug te komen1 op aanvankelijke bezwaren. De gemeente zal de scholen die twee direc teuren willen geen stro breed in de weg leggen, aldus Kruijt. De namen van de betrokken scho len wil hij pas prijsge ven als zijn afdeling in april de nieuwe school hoofden voordraagt bij de gemeenteraad. Wat hem betreft Is het nog steeds onduidelijk wat minister Deetman wil. De vier basisscholen zouden willen dat de léi- ding wordt gevormd door de voormalige kleu terleidster en het voor malige hoofd van de la gere school. Per 1 augus tus bestaan kleuter en lager onderwijs niet lan ger afzonderlijk. Samen voegingen leveren in Schiedam naast de 14 openbare-nog 16 bijzon dere (gegrond op een le vensbeschouwelijke richting) basisscholen op. Ambtenaar Kruijt over de motieven van de scholen om twee direc teuren te willen: "Men wil optimale kennis van zaken bij de schoollei ding. Nou, de kleuter leidster en het school hoofd hebben beide veel ervaring in hun eigen richting. Dat wil men bundelen." SCHIEDAM Tot twee maal toe wist de Schiedamse politie gisternacht inbrekers kort na hun "werk" in de kraag te vatten. Twee Schie dammers in de leeftijd van 20 en 28 jaar werden rond mid dernacht aangehouden op ver denking van inbraak in scho lengemeenschap Nieuwelant. De melding kwam van omwo nenden die meteen een signale ment gaven. Uit de school ver dween geluids- en video-appa- ratuur. Aan de -Julianalaair werd in het holst van de nacht een 22-jarige Vlaardinger staande gehouden. Hij zou enkele In braken in" geparkeerde auto's op z'n geweten hebben. Later werden in het Julianapark "twee zakken vol" met auto-ra dio's en cassetterecorders ge vonden. Enkele daarvan waren afkomstig uit de wagens aan de Julianalaan. Wederom ruk te de politie uit na meldingen van omwonenden. - SCHIEDAM Een oplegger is woensdagochtend vroeg op rijksweg 20 zijn lading verlo ren. Door nog onbekende oor zaak raakte de bouwkeet die met de vrachtwagen werd ver voerd, los en sloeg op het weg dek. Het achterop komende verkeer kon het vallende ge- Er De vaarte nog net ontwijken, raakte niemand gewond, vrijwel vernielde keet werd met een takelwagen wegge sleept. De brandweer kwam er aan te pas om de op het weg dek terechtgekomen benzine en olie op te ruimen. De rijks weg werd korte tijd afgelsoten. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 Agentes "zijn rustgevend, las ik eergisteren In deze krant. Wanneer Ik zo'n kop lees, word ik altijd verschrikkelijk nieuws gierig. Het was een klein be richtje dus Ik kon het nog net- consumeren voor het slapen gaan, net als het stukje kaas en m'n korenwijntje. Toen ik het berichtje hao' uitgelezen en de versnapering had gënuttigd, kon ik echter de slaap niet vat ten. Ik zal u uitleggen hoe dat kwam. t; Commissaris Piet van den Hengel presenteerde deze week zijn'nieuwe beleidsplan. Een prima plan, daar niet van. Meer agenten de straat op want dat geeft de burgers, u en ik dus een veilig gevoel, en natuurlijk het liefst vrouwelijke agenten in de wijk. Dat agenten meer gaan lopen en fietsen, juich ik natuurlijk toe, want ik erger me al jaren aan die witte Ford Escorts die, wanneer ik rustig over de Hoogstraat wandel, me het stoepje van de redactie van het Vrije Voik opdrijven. Het zal wel niet anders kunnen. Nu moet u niet denken dat ik een hekel heb aan agenten en zeker niet aan de Schiedamse. Ook heb ik geen aversie tegen uniformen. Ik zie graag de Rijnmondband of de majoret tes van OBK over het Broers- vest marcheren. Maar op die nieuwe uniformen van de politie heb ik het niet zo. Dat jack vind ik behoorlijk agressief. In dit geval, om met de commissaris te spreken, geen rustgevende factor. Vooral aan dat open holster en die handboeien heb ik een he kel. Een paar agenten hebben ook nog een blauwe rijbroek aan met zwarte laarzen. "Pre- .cies", zoals een vriend In mijn plaatselijke stamkroeg op merkte, "een cowboy maar dan zonder een echte colt". Al hoewel je natuurlijk hier van een sheriff moet spreken. We keren weer terug naar de rustgevende factor van het nieuwe beleid: de agentes. Ik ben het absoluut met Plet van den Hengel eens, dat twee agentes op een personeelsbe- stand van zo'n 140 man ont zettend weinig is. Zeg maar rustig: te gek om los te lopen, dus je 2iet ze ook niet at te vaak in het wild. Maar dan maakt de commissaris het echt te bont of hij heeft natuurlijk een goed huwelijk. "Vrouwen", aldus de commis saris, "gaan eerder een con flictsituatie uit de weg". Nou, nou denk Ik bij mezelf, maar misschien heb ik het nood ge troffen, ze roepen eerder con flicten op. Af en toe werken ze echt als een rode lap op een stier en soms zuigen ze het bloed onder Je nagels weg. Maar de commissaris vertelt verder: "Vrouwen zijn minder gewelddadig". Natuurlijk, ze staan niet zo snel klaar met een honkbalknuppel en ze zijn niet zo rap met het gooien van een vol sherryglas tegen de muur, maar het zijn natuurlijk wel meesters in het toepassen van verbaal en structureel ge weld. Xantippe is er soms niets bij, om maar eens een illustere voorvechtster te noemen. U ziet het, vrouwen zijn, gode zij dank, anders dan mannen en dat zal de op één na hoog ste politiechef van Schiedam dus ook bedoelen wanneer hij zegt: "Zeker in het licht van gelijkheid hoort de vrouw een wezenlijk onderdeel te zijn van de politie". Toen ik dit stukje had getikt, kon ik vol genoegen gaan sla pen, want in welke stad heb je een commissaris die echt iets vertelt? Juist, in Schiedam. ft Meindert Buytensluyser SCHIEDAM De kersverse scholengemeenschap Ter Schie houdt morgen voor het eerst een open dag. Dat ge beurt in het gebouw van de voormalige LTS aan de Mrg. - Nolenslaan 3 en in het gebouw van de voormalige LHNO (Huishoudschool) aan de Vate- riusstraat 29-31. Via groepslessen waaraan alle bezoekers kunnen deelnemen pogen de beide onderwijstypen een inzicht te geven in hun da gelijkse werkwijze. Voor het technisch onderwijs staan les sen natuurkunde, handvaardig heid, vaktekenen, bouwkunde, electrotechnfek, Informatica en dergelijke op het programma Het huishoudelijk en nijver heidsonderwijs uit zich in groepslessen huishoudkunde, textiele werkvormen, verkoop n en handel, tekenen en dergelijk ke. - De aanvang van de open dag is half tien. Om twaalf uur gaan de deuren van de schoolge- bouwen weer dicht. Een hoeveelheid snoep ver dween bij een inbraak uit de kantine van voetbalvereniging Excelsior '20. De daders ver nielden een ruit om binnen te komen. De waarde van de buit is onbekend. Ondermeer een onderzoek naar de benzineprijzen staat op de agenda voor de verga dering van de Consumenten bond werkgroep Schiedam ko mende donderdagavond om acht uur. Tijdens de bijeen komst, die wordt gehouden in de Blauwe Brug, zal meteen aandacht worden besteed aan r nieuwe onderzoeken. Abonnees op viditel van Data- x skil krijgen binnenkort uitge- breide informatie over de vijfde Rotterdamse marathon die op 20 april wordt gehouden. Een routebeschrijving, informatie f over het verkeer, de standen T en alle bijzonderheden over de- meest belangrijke atleten zijn via het systeem verkrijgbaar. SCHIEDAM Bewoners van., de Van Leeuwenhoeck- straat en omgeving hebben een „noodkreet" gestuurd naar de gemeenteraad. In een brief vragen zij de raad er alles aan te doen om te voorkomen dat hun huizen (135 in getal) wor den gesloopt. Dat sloopt dreigt concluderen de bewoners uit uitlatingen van hun huisbaas, de SSSW. De 135 woningen zouden de derde fase vormen van een grootscheepse renovatie in Schiedam-Oost, die in totaal 305 huizen omvat De eerste fa se is inmiddels gereed (een deel. van de Wattstraat), met de tweede fase gaat de aanne- mer binnenkort aan de slag (een ander deel van de Watt- straat). 'Maar Inmiddels is de reno vatie aan de Van Leeuwen- hpfekstraat danig op de losse .achröeven komen te staan. -Vólgens SSSW-directeur Cees Kamminga zouden de kosten të'ljpög zijn om op rijkssubsi die te kunnen rekenen: 93.000 gulden per huls. „Het rijk han teert als norm 85.000 gulden per/woning, dus zo'n plan kun je net zo goed niet indienen;" Kamminga vorige véxftpi f/W, aan de raad niet vrijuit Die zou het gerucht in de wereld hebben geholpen dat het rijk tegenwoordig 60.000 gulden als norm hanteert. Ambtenaar J, Peppelaar van Stadsontwikke ling, geruststellend: „Dat be drag Is door een een hoge ambtenaar genoemd, maar Den Haag heeft niets zwart op wit gezet. Dus voorlopig telt dat niet" „Laat men ophouden met dit gesol," schrijven de.bewoners aan de, gemeenteraad.' 7Ai zijn het meest getroffen door het feit dat de onzekerheid over de renovatie plots cpduikt, nadat dit hen jarenlang („de eerste beloften werden 15 jaar gele den al gedaan") is beloofd. Bo vendien vermoeden zij een „dubbele bodem" in de plotse linge koerswijziging van de SSSW. SSSW-directeur Cees Kam minga wilde gisteren geen commentaar geven, nadat hij eerder sloop van de 135 huizen „niet uitsloot". Vandaag zou hij een bespreking hebben met de gemeente over de kwestie. SCHIEDAM De termen "Boerenbal" en "Zwart Schaap" roepen bij de meeste Schiedammers al lang asso ciaties op met... de jaarlijkse carnavalsviering. Die is weer in de vertrouwde handen van de Schiedamse Carnavalsver eniging de Rietzeilers. Mor genavond barst het feest los, met een bijeenkomst in zaal Irene van acht Uur tot half twee. Het eerste uur Is gereser veerd voor een "kindercarna val". Achtereenvolgens staan op het programma: de Bóeren- kapel, het voorstellen van de Jeugdraad van 11, Graaf en Narren, de bekendmaking en onderscheiding van de Jeugd prins, een kleine polonaise, op treden van de Dansmarieken, nog een polonaise en een af scheidsspeech van de kersver se jeugdprins. Om negen uur verschijnen, voor de volwassenen, de Riet bouwers op het podium. Op nieuw wordt het publiek voor gesteld aan een Raad van 11, Prins Christiaan I, Page, Nar ren en Senaat. Verder trelen de Dansmariekes en de Boe- renkapel op, met diverse polo naises en het Carnavalslied 1985. Rond tien uur zal het Zwarte Schaap van Schiedam worden gepresenteerd. h-.'A- wM SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 132-140 TEL.01O-266815/262203 ■V-:

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1