Het schone ambacht is weer in zwang' Dubbel Dwarss Leuk maar niet Intelligent Spasmodigue is rauw én emotioneel 'We hebben allemaal iets van Mick Jagger Inbraak bij winkelcentrum SCHIEDAM Het carnaval in Schiedam moet „groot" worden. Metidit voornemen gaan De Rietzeilers de zaakjes in de toekomst anders aanpakken. Hun eerste daad staat al voor de deur: de carna valsoptocht door Schie dam zal voortaan onder worden gebracht in een stichting. Zo kunnen ook andere Schiedamse instellingen meedoen aan de jaarlijkse op tocht, op. de dag van het Prinsenbal (16 februa ri). Organist Pater ;J. Eijkman scj.(links) én, A. Pee- BlfSa i mjm* B' -• .-Hl.- -sMftMiyiBlBBBB ters voor een crucifix in de Johannes de Organist Wim Polderman op zijn eigen Dooperkerk. „Samen op weg én onder- plekje in de Oosterkerk, al vijftig jaar. weg." Een leerzaam grapje, zo'n pneumatisch hobbelpaard. Het stalen ros kan 1200 kilo op z'n rug nemen. Jos Looise alias Mick Jagger I Eén van de trio's van Kunst na Arbeid. De Schuurkerk bleek geschikter dan de Koninghof '-V 'gg MAANDAG 11 FEBRUAR11985 HET VRIJE VOLK Wel waren zij behoorlijk ac- tueel, daar zit een deet van hun kracht. Plaatselijk zijn zijn re delijk op de hoogte. Wethou der Posthoorn werd niet al té? vriendelijk bejegend. Burge meester Scheeres werd sar--'-, castisch herinnerd aan zijn gij zeling door de woonwagenbe woners en de carnavalsvereni ging De Rietzeilers gepakt met het feit dat zij diezelfde zater dagavond aan Teerstoof be heerder HenkHolmersd e J Zwarte Schaapprijs zouden uit reiken.-' ,.W De rest van het programma, dat overigens na de pauze meer niveau had, viel er wel vee! te lachen, maar het bleef bij het preken voor eigen paro chie. De onderwerpen waren voorspelbaar: de Derde We reld, kruisraketten, de benoe ming van Ter Schure tot .bis schop van Breda, het pausbe-;: zoek, het CDA. de VVD, God en de Mammom. T31 Door HENK 80NZET SCHIEDAM „Mag ik even afrekenen", luidt de titel van de voorstelling van cabaret Dubbel Dwars, die vrijdag en zaterdagavond te zien was in ZoldertheaterDe Teerstoof in Schiedam. Ondanks hel winterweer waren de voorstellingen vrijwel geheel uitverkocht. De titel dekte ech ter niet geheel de lading. Van echt afrekenen, zoals je van kritisch links cabaret mag ver wachten, was nauwelijks spra- ke. Onmiskenbaar lieeft het drie tal, Jack Spijkerman. Arie van der Wulp en Joop van Dijk ta lent in huis maar hun act blijft een beetje steken in superieur studentencabaret van de jaren zeventig. Een vleugje Donquichocking, een snuifje Ivo de Wijs. muziek in de huisstijl van Doé Maar en het voormalige Neerlands Hoop eh. onmiskenbaar, trek jes van Freek de Jonge. Jack Spijkerman maakte zich na de pauze daar behoorlijk venijnig over. Niet alleen had hij het publiek in de pauze horen pra ten, maar hij weet het ook van zichzelf. Carnaval voortaan 'groot' aangepakt zojuist gekozen tot Jeugdprins, signaleert af en toe een Ud van de Raad van Elf die er „een beetje lullig bijstaat"- op het podium. De jonge rietzèller dankt zijn titel (voor de twee de keer al weer) aan z'n vlotte babbel en een wervend ver haaltje over zijn Rietzeilers. Dat zijn de criteria waarmee de jury de Jeugdprins kiest. Midden in het gehos werd beheerder Henk Holmer van zoldertheater De Teerstoof tot Zwart Schaap uitgeroepen. Of wel „hij die met goede bedoe lingen zijn doel niet bereikt", zoals de definitie volgens de carnavalgangers van het be grip Zwart Schaap moet lui den. En wie zich de ruzie tus sen Holmer en theaterdirectri ce Conny Eggink nog herin nert begrijpt waaraan Holmer de titel te danken heeft. De Schiedammer vatte het spor tief op en zei In zijn dank woordje: „vier feest, en gooi het calvinisme van u afI" Taferelen als die van twee jaar geleden, toen een klein groepje Rietzeilers verbeten door de Schiedamse straten liep, overgoten met gemene hagel, zullen dan niet meer voorkomen. „De mensen ble ven binnen, achter de ramen en wezen naar hun voorhoofd," weet menig Rietzeiler zich nog te herinneren. Een grotere optocht, met meer Schiedamse verenigin gen-als Excelsior en de stich ting Lentefeest, zullen zelfs de meest doorgewinterde sceptici beperkt tot feestzalen. Bulten gebeurt er niet veel. Daar moe ten we pok wat aan doen, al weten We nog niet wat." uit hun huizén lokken. „De ver enigingen denken altijd dat de optocht alleen voor de Rietztl- lers ls. Daar moet een einde aan komen," zegt groot-vizier en Ud van het Rietzeilers-be stuur Arie Verwaal. Maar de plannen zijn nog toekomstmu ziek. Aanstaande zaterdag zul len veel Schiedammers nog naar hun voorhoofd wijzen als dé Riëtzeilers de koude weer zullen trotseren. Het carnaval is afgelopen zaterdag los gebroken met een boerenbal in zaal Irene. Bulten op straat was daar niets van te merken. Een snijdende wind en spiegelgladde trottoirs langs de Nieuwe Haven deden de argeloze voorbijgangers niet vermoeden wat er daar binnen zich allemaal afspeel de. „Da's ook zoiets," zegt Arie Verwaal. „Het carnaval blijft De Rietzeilers hebben boven dien moeite hun Raad van Elf, de lieden die de feestgangers behoren te entertainen, te vul len met de juiste mensen met een echte „carnavalsmind". De 13-jarige Martin Vroeg, Conclusie: een aardig maar; moraliserend programma met- verrassende vondsten.: Dubbel Dwars is er nog lang niet. -- Daar is het programma net niet intelligent en speels genoeg voor. "'•■v Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De Oostcrkerk wil samen met de NCRV een Vlaardings kerke pad organiseren. Concrete ideeën bestaan nog niet maar het enthousiasme is er al. Za terdag, bleek de eerste kerke- pad in Vlaardingen een aar dig succes. Honderden, men sen hebben ondanks de vries kou de wandeling langs zes kerkenafgelegd. Met als middelpunt de Oosterkerk aan de Schiedamseweg die vijftig jaar bestaat. Voor de feestcommissie VOS (Vijftig jaar Ooster kerk) aanleiding vaker een kerkepad te organiseren, het liefst met radio- en televisie opnames van de NCRV er bij. „Zelden hebben verschillende kerken zo nauw samen ge- monstrans uit 1698 te bewon deren: een zilveren vaatwerk met een glazen opening in het midden waarin de heilige hostie ter aanbidding wordt gelegd tijdens de eucharistie viering. Aan de muur hingen elf silhouetten van kinderen die binnenkort communie doen. De Sionskerk, de Grote Kerk, de Remonstrantse Kerk en de Christelijk Gere-: formeerde Kerk deden ook mee. Alle kerken liggen op loopafstand van elkaar. De Oosterkerk was het eindpunt. Deze kerk had nog wat te vie ren; organist Wim Polder man was vanaf het begin, dus ook vijftig jaar, aan de Oosterkerk verbonden. Hij werd overladen met geschen ken, waar onder een bijdrage aan zijn orgelrels door Euro pa en bloemen van wethou der Jan Madera, de eerste of ficiële daad van de kersverse stadsbestuurder. Poldermans werkruimte, achter hét orgel, is in al die Jarenniet veranderd. Met uitzondering van de bran card die altijd naast hem stond voor het geval een ge lovige tijdens de dienst onwel zou worden. Dit is echter in al die jaren nooit voorgeko men. De brandcard staat nu op een andere plaats. Het Vlaardingsc Gemeen te-archief heeft een boekje geschreven met als titel Vijf tig jaar Oosterkerk. Het boekje is te koop voor 50 cent. de bezoekers. 'i -ï Het overweldigende dynami-* sche en rauwe geluid in hét eerste nummer, zette de toe hoorders even op het verkeer de been. Naarmate het optre den vorderde, werd duidelijk r dat juist deze componenten, deze uitdragingen van pure emotie, de ware intensiteit van de groep profileerde. Met een sobere bezetting van drums,- bas, gitaar en zang, werd een volumineus doch harmonieus, produkt met een groot aantal decibels de zaal ingespeeld. De schrijnende, soms hartver scheurende zangpartijen wer den evenwichtig bijgestaan W door razendsnel basspel en dé daaroverheen druisende gi taar- partij. Opmerkelijk tijdens deze -.ö- avond was het uiterlijk passief ve gedrag van de bezoekers;4-'- dat een paradox leek met hurt, tevredenheid overde band. Mede oorzaak hiervan was de- slechte akoestiek in de zaal. Alleen achterin waren de muzi kale verrichtingen van dé band goed te volgen.- Door RENÉ DE HEIJ MAASSLUIS Afgelopen za terdag werd er met een optre den van de Rotterdamse groep Spamodigue in o.j.c. Dug Out aan de Lange Boonestraat, het tweede en tevens laatste ge deelte van het seizoen ingeluid. Tot de zomer za! dit oude ge bouw nog veel live-muziek en cabaret te horen en te zien zijn, waarbij als afsluiting wordt gedacht aan een klein festival. Medio september is de streefdatum, waarin het o.j.c. zich zaf verplaatsen naar zijn nieuwe, door de gemeente nog te bouwen onderkomen op het Mackayplein. Hierin zal ook een eigen oefènruirhte voor het Pop Overleg Maassluis worden opgenomen. In de barzaa! trad, rond de klok van elf uur, de in 1981 ontsproten vier-mans formatie Spasmodigue voor het voet licht: Deze naar new wave rie kende bandmet sterk op rock geschoeide "digital-drums" liet zich niet beïnvloeden door het weinig exorbitante gedrag van werkt als afgelopen zater- kerk aan de Gedempte. Bier- het kerkbestuur tnr. H. M. M. dag," zei VOS-lid Aad sloot. „Alle kerken in Neder- van der Pas. Schmidt. De „Oecumenische land hebben het motto: Sa- "Deze rooms-katholleke gedachte" werd ook om- men op weg en onderweg.' kerk had voor het kerkepad schreven door andere kerken, Daar is nu duidelijk op inge- al haar kostbaarheden van zoals de Johannes de Dooper- speeldaldus secretaris van stal gehaald. Zo was cr een Er was natuurlijk nog meer te zien. De huishoudafdellng van Ter Schie gaf acte de pre sence waaruit moge blijken dat hier niet alleen traditione le dingen worden geleerd als koken en afwassen voor meis jes en jongens). De leerlingen houden zich ook bezig met ver koop en handel, kennis der na tuurén tekenen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het schone ambacht is weer Iri zwang. De- ze blijde boodschap verkondigt directeur N. van Vierzcn van scholengemeenschap Ter Schie in Schiedam. Trokken de leerlingen, in de jaren zeventig vleze gezichten bij het vak meubelmaken, nu lopen zij de timmerlcraar bijna plat en zijn l ze apatrots op 1} hun dis comeubels en kloosterstoelen annex trapleertjes. Ter Schie voor lager tech nisch onderwijs, lager huis houd- en nijvërheldsonderwijs en "'individueel''.:''technisch on derwijs, hield zaterdag open huis. Enkele honderden ouders Hepen rond in de twee gebou wen aan de- Margriet Noles- laan en de Valeriusstraat. Zij voelen zich nauw betrokken met Ter Schie. Directeur Vier- zen wist samen met de ouders genoeg geld bijeen te schrapen voor.zes computers waarmee de leerlingen dagelijks om gaan met programma's. Maar hét ambachtelijke krijgt'nog alle aandacht. Van Vierzën haalt met trots het voorbeeld aan van een vader die zijn zoon naar Ter Schie heeft gestuurd. "En waarom juist onze school?" vraagt Van Vierzen zich af. "Alleen maar. omdat wij hier leren hoe je een bossing (gefreesd relief red.) op een houtpaneel kunt maken. Jullie houden het ambacht nog. hoog, zei de man." In dé lokalen voor techni sche vakken waren wonder baarlijke dingen te zien. De af deling pneumatiek heeft als leerzaam grapje een pneuma tisch hobbelpaard gemaakt met al3 maximale belasting 1200 kilo. De daling van het aantal leerlingen bij Ter Schie valt volgens Van Vierzen reuze mee. Het aantal is gezakt met 712 tot dit jaar 690. "Ik hou tel kens rekening met het ergste," aldus Van Vierzen, "en het blijkt Iedere keer,mee te val len." De directeur schrijft dit deels- toe aan de toenemende belangstelling voor techniek. "Ik ken leerlingen tegen wie is gezegd: jij kan gemakkelijk de MAVO of zelfs de HAVO doen," aldus Van Vierzen. "Maar die willen toch de technische kant op. Die zitten thuis, te romme len met een 27 MC-bakkie of met pa z'n auto.-Maar ja, het is ook geen wonder. De wereld om ons heen wordt steeds meer bepaald door techniek." VLAARDINGENPoseren maakt. Dèt probeer Ik uit te voor de foto, met op de achter- beelden." Gif grond één van zijn olieverf- De Rotterdammer heeft na zijn schilderijen, gaat hem gemak- opleiding een tijd lang roest $n kelijk af. Hij gooit z'n heupen ander afval verzameld. En nu»! naaf achteren, de borst iets dan toch zijn draai gevondenfin naar voren en trekt een uitda- olieverf. "Maar," zo zei voorzjt- gend gezicht, Jos Looise uit ter Hans Beckers van de Haag- Rotterdam speelt even Mick se Vrije Academie in zijn toe* Jagger, het mannelijke sexbom spraak vanaf een kistje, "Jost en leider van The Rolling Sto- worstelt nog steeds met strug- turen." GGG- 'G•- Er is natuurlijk meer te zien in De Duig. Zo heeft Looise de i beroemde Hal 4 van het voor^ malige Drinkwaterleidingterréin aan de Rotterdamse Honingér- dijk geschilderd. Op een ma-J nier die niet is té omschrijven. Gelukkig duurt te tentoonstel ling dan ook tot 9 maart. Tijd: genoeg om het zelf te zien. De Duig, Landstraat 29. Don* derdag, vrijdag, en zaterdag*' middag 13,30-16.30 uur. Voer afspraken: 359151. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Een automo biliste heeft haar wagen tegen de geveL van lagere school 't Hoeckertje aan de Kwartel laan "geparkeerd". Met een da verende klap kwam zij gister ochtend tegen de muur tot stil stand. De vrouw bleef bewuste-: loos over haar stuur hangen. Lager bleek zij volgens de po litie te diep in het glaasje te: hebben gekeken! Haar auto Is total loss verklaard. De gevel en de vróuw mankeerden niets. MAASSLUIS 'Een mooi toontje', fluisterde een onge veer 18-Jarige klarinet- speelster van Kunst na Ar beid waarderend. Ze prees de prestatie van haar zeker tien jaar jongere 'collega- muzikant' Zeger Verhage. Het, publiek, voornamelijk leden - van de Maassluise muziekvereniging en de ouders „van de jeugdleden, klapte enthousiast. De mu- ztakmiddag van Kunst na Arbeid, zaterdag voor het eerstgehouden in de Schuurkerk, was in volle gang. G:;. Het .'jeugdorkest van Kunst na Arbeid had de mu- ;ziekmlddag geopend. De vé le leden pasten ternauwer nood op het toneel. Dirigent Lou Boer ging zo op in zijn 'werk, dat zijn hakken soms over de rand van het po dium staken. De Schuurkerk beviel zo wel het publiek als de musi ci goed. „Mijn zoon vindt het leuk hier te spelen. Ik vind het bier geschikter dan de zaal iii de .Koningshof of de Immanuelkerk. Daar was de zaal vaak maar voor de helft gevuld met publiek." De penningmeester van Kunst na Arbeid toonde zich ook in zijn nopjes met deze nieuwe muziekzaal ln Maas sluis: „Dit gebouw is ervoor bestemd. We zitten vaak ln de Koningshof, maar de akoestiek is daar niét best. In de Immanuelkerk G wel, maar die wordt ons te duur." Kunst na Arbeid, als mu ziekvereniging van de touw- fabriek opgericht in 1918, telt nu 60 léden, waarvan bijna de helft jonger dan 20 jaar. De vereniging geeft le den alle gelegenheid zich te bekwamen ln het samen spel. Nieuwe leden krijgen een basisopleiding van erva ren muzikanten. Daarna worden ze geacht op de mu ziekschool hun diploma's te halen. Op het lesgeld van de muziekschool krijgen de le den van Kunst na Arbeid een aanzienlijke korting. De muziekinstrumenten krijgen ze ln bruikleen van Kunst na Arbeid. Er is een keur van blaasinstrumenten om uit te kiezen: dwarsfluit, „Ja. we hebben allemaal iets in ons van wat Mick Jagger uit beeldt," zegt Looise. „De één wat meer dan de ander." En zo begon de wat ongebrui kelijke opening van een expo sitie ln galerie De Duig aan de Vlaardingse Landstraat. In de étalage staat een doek van Looise. Het is een schilderij van twee Mick Jaggers in vol ornaat en naakt. Binnen wordt het geroezemoes van de nieuwsgierigen overstemd door Rolling Stones-muziek. Is Looise gewoon fan van Jag ger én gebruikt hij zijn idool voor, zijn schilderijen? Nee, zo luidt volgons hem het ant- G woord. |k schilder 'm niet met een plaatje als voorbeeld," zegt Looise. "Het gaat om de gevoelens die hi, bij mij los MAASSLUIS In winkel centrum Koningshoek is dit weekeinde Ingebroken. Er is voor enkele duizenden guldens buitgemaakt. De dieven kwamen binnen door dé toegangsdeur van het centrum te forceren. Zij be zochten een grote snoepwinkel en een drogisterij. klarinet, saxofoon, trompet, hoorn of trombone bijvoor beeld. Behalve het jeugdor kest heeft Kunst na Arbeid ook een 'groot' orkest en di verse kleine speelgroepen. Zaterdag trad voor het eerst de nu 47 dagen oude DIxt- landgroep op.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1