Hafkamp slaat stekelig terug 'VonderLugt, laat je zien' De Rietzeilers en Kasteleins houden 'dweilpartij' onder winkelend publiek 'De Hogebanweg raakt Rissen wal en schip' Commissaris voelt zich als een vis Voor 15 mille aan ketels gestólen Sint Honoré-taart voor 100-Jarigèn Turkse vrouwen slagen glansrijk •Waterleiding gebroken bij Nieuwe Haven Zes auto's botsen op Rijksweg20 Burgemees ter Schee res: „We we- ten niet om welke be drijven het gaat en waarom ze de stad wil len verla ten." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bijna vijf procent van de bedrij nen in Schiedam wil deze stad .verlaten. Daarbij zijn 745 arbeidsplaatsen in het geding. Dat blijkt uit cijfers van het Openbaar Lichaam Rijnmond, die burgemeester Scheeres gisteravondbekend iieéft gemaakt. Scheeres toonde zich geschrokken én kondigde maatregelen aan. Erfpacht De dames P. van Katwijk en N. Gonlag, respec tievelijk 102 en 99 jaar oud, zijn gistermiddag in bejaardencentrum de Harg verrast met een taart. Als onderdeel van een landelijke actie schonken drie Schiedamse banketbakkers alle acht inwoners van Schiedam die dit jaar honderd jaar of ouder zijn een traditioneel gebakken Sint Honoré-taart De aanleiding voor de onverwachte smulpartij vormde het honderdjarig bestaan van het banket- bakkersgilde. In moderne termen spreken we dan over de Nederlandse Banketbakkers Ondernemers Vereniging. Alle mensen in ons land die dit jaar honderd worden of al zijn, kregen gratis een taart aangeboden. "Het is weer eens wat anders," meent banketbak ker Cees Scheffer, de plaatselijke initiatiefnemer. Behalve de taart kregen de eeuwelingen ook een gravure van een oude bakkerswinkel overhandigd Het recept van de Sint Honorè is eveneens meer dan honderd jaar oud. Het werd destijds ontwikkeld aan een straat met die naam in Parijs. De vijf raadsleden van klein links; subjectief en eenzijdig Een vinnige wethouder Hafkamp nam geen blad voor de mond: „de kritiek lijkt op kretolo gie". Huisvuil Fel debat Prinsenbal (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Als een vis In het water" voelt commissaris Plet van den Hengel zich aan het hoofd van het Schiedamse politiekorps. Hij doet déze be kentenis in een interview met "De Aangever", een twee maandelijkse uitgave van de Nederlandse Politiebond afde ling Schiedam. Van den Hengel is ruim een jaar. commissaris. In deze periode zegt hij nog de meeste moeilijkheden te heb ben gehad met het bevorderen van zijn ondergeschikten. „Ik moest een keuze maken. Men sen die denken dat ik rigoreus te werk ben gegaan hebben het mis." Uit de vraagstelling blijkt dat Van den Hengel bij de bevor-,,, deringen kwaad bloed heeft g; gezet door enkele brigadiers "te passeren". Ook de zog®-;;': naamde "job-rotatión" (ieder» een krijgt telkens een andere baan) Is, zo blijkt uit de vraag öf Van den Hengel het mensen moedwillig "niet naar hun zin maakt" in verkeerde aarde ge vallen. - „Dat is niet de bedoeling,'",; antwoordt de commissaris. - „Wél ben ik van mening dat de mensen moeten weten waar dé hoed, maar ook waar de rand zit. De job-rotation is trouwens nog niet Ingevoerd." ven Rijnmond heeft In een en* zelfs van plan binnen een jaar quête onder bedrijven gericht te vertrekken. In Schiedam gevraagd naar verhuisplan- zijn momenteel ruim 2300 be nen. lil ondernemers (van drijven gevestigd. klein tot groot) zeggen binnen In vergelijking met andere vijf jaar wég te willen uit Rijnmond-gemeenten is de Schiedam, 49 daarvan zijn„verhuisdrift" van bedrijven in Schiedam groot. Van de zes tien steden staat Schiedam met een percentage van 4.7 op de tweede plaats. Alleen Portu- gaal scoort hoger mét 5.1 pro cent. Maar groot is het. ver schil met Rotterdam (3.9) en Vlaardingen (3.8). Burgemeester Scheeres, die in Schiedam economische za ken onder zijn hoede heeft, zegt geen oorzaak voor onrust barende cijfers te kunnen be denken.We wéten ook niet om welke bedrijven het gaat. Al die dingen willen we graag wel weten. Mógelijk, kan de ge meente iets voor die bedrijven doen, waardoor ze in deze stad blijven." Hij zegt dat een ad vertentiecampagne gaat wor den gevoerd. Scheeres wil niet op voor hand gissen, bijvoorbeeld door de-erfpacht in Schiedam ais mogelijke oorzaak aan te wij zen. Erfpacht was onlangs voor de textielgigant Van Heelsbergen reden om aan te kondigen dat hij zijn activitei ten naar Ridderkerk zal ver plaatsen, waar bedrijven wel grond kunnen kopen. binnen te komen. Een groot deel van het pand werd onder zocht. De politie kon niet ver tellen waar de sleutels voor dienden. Een hoeveelheid gereedschap verdween uit een container aan de Lange Achterweg. De deur van de container werd met grof geweld geforceerd. Het schadebedrag is niet bekend. Het gereedschap heeft een waarde van zo'n achtduizend gulden. SCHIEDAM Vijf CV-ketels zijn gestolen uit enkele net op geleverde panden aan de Kor te Achterweg. Om binnen te komen veroorzaakten de da ders een schade van ruim vier duizend gulden. De ketels heb ben een waarde van zo'n vijf tienduizend gulden. Vermoedelijk enkele sleutels vormen de buit van een In braak in het gebouw van lage re school 't Startblok. De da ders forceerden een raam om (|Van een onzer verslaggevers) J{SCHIEDAM Stekelig heeft Wethouder Lu'ub Hafkamp gis teravond teruggeslagen nadat hij 'maandagavond vein diverse Kanten was overladen met kri tiek; De VVD-er nam geen blad voor de mond en beschuldigde Klein links van "kretologie" en "subjectieve en eenzijdige be schouwingen". Hij trachtte met uitvoerige opsommingen dan te tonen dat hij op zijn be leidsterreinen wel degelijk een aictieve wethouder is. Hafkamp gaf vooralBruse- ker (CPN) en Noordegraaf (PSP/PPR) er flink van langs. Vinnig verwierp hij Brusekers 'betoog dat in de gemeente za- iken steeds meer in besloten heid worden besproken. „Dat is onzin", aldus de wethouder. .[Bruseker kan met zijn ver- ihaal over inspraak en demo cratie zijn voordeel doen als hij in Moskou komt" (Bruse kers reactie: „Dat is een oude, zeg"). - Noordegraafs betoog over wolksgezondheid heeft Haf kamp doen denken aan "die mug in het nudistenkamp. Al leen de mug weet waar 'Ie jpióet steken. Noordegraaf heeft in het wilde weg om zich ijeen gestoken. Hij gaat aan van alles voorbij." Maandag avond had Hafkamp Noorde graaf ai geïnterrumpeerd en hem toegebeten dat diens -'[pleidooi niet in de gemeente raad maar in de Tweede Ka mer thuis hoort." oudste raadsleden verma nend toespreken," geeft Verhulsdonk de reden voor zijn opmerkingen over Van der Lugt. De WD'er noem de het gedrag van het raadslid "te laken" en "zeer onzorgvuldig. Je kunt aan de hand van de post Alge meen Bestuur uitrekenen hoeveel de burger moet be talen om ons in deze verga derhal te laten verschij nen." Verhulsdonk heeft voor alsnog niet de intentie stap pen te ondernemen tegen Van der Lugt. „Ik geloof niet dat er wettelijk iets aan te doen valt," zegt hij. „Hij moet zich maar eens laten zien. Dit is zeer onver antwoordelijk gedrag. An ders moet hij aftreden. Je zou haast vergelijkingen trekken met de Van Aar- denne kwestie." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als eerste en enige raadslid heeft Ge rard Verhulsdonk, voorman van de WD, ln de raad kri tiek geuit op de voortduren de afwezigheid van het raadslid Jos van der Lugt. Het voormalige PvdA- raadslid is bijelkaar al ruim twee jaar niet meer in de gemeenteraad geweest, een half jaar is zijn onaf hankelijke zetel aan de kop van klein links onbezet Voor zover bekend strijkt Van der Lugt wel elke maand de presentiegelden, die elk raadslid ontvangt, op. In een gesprek onlangs met deze krant beweerde Van der Lugt dat hij in leder geval de begrotings behandelingen bij zou wo nen. „Ik wilde hem als een der worden afgehandeld als het college een totaal nieuw woon wagenplan gereed heeft Zijde veld wees een eerdere sugges tie van Noordegraaf dat dit een "illegale" manier van han delen zou zijn, af. Het college heeft gister avond vrijwel alle moties, die de fracties tot dusver hebben ingediend, ontraden. Alleen een motie van de PvdA lijkt haalbaar te zijn. De sociaal-de mocraten willen' dat er een eind komt aan de situatie dat in delen van Schiedani-Noord slechts één keer per week huis vuil wordt opgehaald. Elders in de stad gebeurt dat twee keer per week.-v" Wethouder Van Tilborg (fi nanciën) vroeg de PvdA wel om een dekking voor de extra kosten te zoeken. Vólgens frac- In meer dan één opzicht was voor Hafkamp gisteravond een hoofdrol weggelegd, tijdens de (weede ronde van de begro tingsbehandeling in de ge meenteraad. Een opmerking yan hem over de woonwagen- problematiek was aanleiding yoor een fel debatje met (op nieuw) Noordegraaf. De wet houder, zei niet te weten hoe het staat met de afhandeling (tap 653 bezwaarschriften te gen de vestiging van een woon- jvagencentrum aan de Schie- kade., 1 Wethouder Zijdeveld kwam eraan te pas om zijn collega voor nieuwe aantijgingen te behoeden. Deze zette uiteen dat de bezwaarschriften pas (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het winke lend publiek op de Hoogstraat zal morgenavond moeten let ten. Van twee kanten wordt de winkelstraat bestookt door "dweilploegen" van carnavals verenigingen De Rietzellers en De Kasteleins. Op de maat van de alom bekende hoempapa muziek wordt het publiek lang zaam "opgejaagd" om ter hoogte van het museumplein ingesloten te raken tussen de twee feestende raden van elf. De dweilpartij is het tradi tionele begin van de carna valsactiviteiten die zaterdag pas echt losbarsten. Om te be ginnen zijn de cafés ln het weekeinde dank zij een uitzon deringsvergunning tot vier urn 's nachts geopend. De Kasteleins opereren don derdagavond vanuit disco theek Cartouche. Na een lange tocht langs twaalf horecagele genheden en het intermezzo op de Hoogstraat eindigt het dweilen ln café Rinus van der Most aan de Vlaardlngerdijk. Het spreekt voor zich dat het carnavalsgedruis zich ln het weekeinde in de afzonderlijke horecagelegenheden zal afspe len. Het alaaf van de Rietzellers zal vier dagen lang klinken in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven. Voorafgaand aan dit feestgedruis is er op zaterdag middag de jaarlijkse optocht van versierde voertuigen én mensen. De stoet zet zich rond half twee op de Grote Markt in be weging voor een lange route door de binnenstad. De route loopt onder meer langs de brandweerkazerne aan de BrccdstraaL „We zijn blij met de mede werking die we van het korps hebben gekregen," aldus een lid van de raad van elf. „We hebben voorzorgsmaatregelen genomen in geval dat de brandweer plotseling moet uit rukken. Er is iemand met een walkie-talkie in de kazerne." Zaterdag houden de Rietzei lers het Prinsenbal dat om half acht 's avonds ln Irene be gint. Diverse optredens van de Rietbouwers en de Dansmarie kes en de verkiezing van de bestgekiede carnavaivierdcr staan op het programma. Zonder wordt het kindercar naval gehouden. Als prins Chrlstlaan I zich dinsdag avond rond twaalven van zijn cape en staf ontdoet, en de Rietbouwers met "treurmu ziek" de zaai verlaten, keert de rust in de "Jeneverstad" weer terug en is het carnaval afge lopen. tievoorzittër Gé Brouwer is dat geen probleem. Hij wil daarvoor de reserve voor "nieuw beleid" aanspreken. Brouwer schat de kosten op ruim een ton, waarmee de rei nigingsdienst drie nieuwe mensen kan aannemen. Don derdag vergadert dc raad ver der over de begroting van 1985. vrouwen veel geleerd over hun eigen lichaam, ziektes, veilig heid, baby- en kleuterzorg en het aanbrengen van verban den. Uiteraard Is ook veel aan dacht besteed aan hoe zij dit alles kunnen vertellen aan hun - landgenoten. Het blijkt dat orv der meer Turkse vrouwen wei nig snappen van de Neder landse gezondheidszorg. De problemen doen zich al voor' bij het lezen van etiketten en de manier waarop huisartsen de Turkse vrouwen benaderen. De overheid wil met steun aan de cursus meer buitenlandse vrouwen vertrouwd maken met gezondheidszorg. Alle deelneemsters gaan door met een tweede cursus. Bovendien zullen zij tijdens „koffie-uurtjes" hun landgeno ten vertellen wat zijzelf hebben geleerd. In Vlaardingen ge- i'! beurt dit in buurthuis Oost, In- Maassluis In kleuterschool De Woelige Roef aan de G_A. Bre- derolaan. Het PEC heelt nog een pijl op zijn boog. Het educatief - centrum wil buitenlandse vrou wen klaarstomen voor een baan in de gezondheidszorg, bijvoorbeeld in ziekenhuizen. Daarover wordt onderhandeld met het ministerie van Sociale Zaken. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS Alle twaalf Turkse vrouwen, inclusief één Amerikaanse deelneemster, zijn geslaagd voor hun voor lichtingscursus over gezond heidszorg en buitenlandse vrouwen. Zij zullen hun Turkse landgenoten gaan vertellen over gezondheidszorg in een westers land als Nederland. De Amerikaanse Pauline Vllyn spreekt Spaans dus zal zij zich richten tot Spaans sprekende buitenlanders in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Gisteren kregen de vrouwen na bijna een jaar pittige studie In het Plaatselijk Educatief Cen trum in Vlaardingen hun diplo ma's uitgereikt van wethouder Mariötte Hoogendljk (minder heden). Het Is de eerste lich ting „afgestudeerden" langs de Nieuwe Waterweg. Het PEC Is de lessen begonnen in maart vorig jaar na een subsidie van de provincie. Lerares Joke Snellen deelde links en rechts schouderklop jes uit. Onder meer aan de 16-jarige Fadime örgü uit Vlaardingen. ZIJ was de trouw ste bezoekster van de cursus en haalde daardoor de beste resultaten. Pauline Vllyn baarde eveneens opzien door een achterstand van drie maanden nog vlak voor het examen In te halen. Ze kwam net terug van een reis naar Texas, waar ze een groot deel van haar leven heeft gewoond. De laatste achttien jaar woont ze in Vlaardingen en spreekt redelijk goed Ne derlands en Spaans. Tijdens de lessen hebben de echter weer mogelijkheden voor de gemeente om bewo ners van renovatiepanden onkostenvergoedingen te ge ven. Maar die lijkt op de Ho gebanweg niet van toepas sing, waarvoor de verbeter plannen vóór die datum zijn ingediend. Wel voor bij voor beeld renovatie aan de Dr. Zamcnhofstraat, die later begint, zo bevestigen Wo- ningbeheer en de afdeling huisvesting van de gemeen te. De bewonerscommissie van de Hogebanweg blijven strijden voor een vergoe ding, ondanks de verrassen de uitslag van een enquête die Woningbeheer in hun straat heeft gehouden. Ze ventig procent van de bewo ners zou vóór renovatie zijn, ongeacht of een vergoeding wordt, uitgekeerd. Aan die enquête wordt door niemand juridische waarde toege kend; de bewoners moeten toch nog een formele verbe- terverklaring tekenen, voor dat mot de werkzaamheden kan worden begonnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van de Hogebanweg vrezen tussen wal en schip te raken bij renovatie van hun huizen, die in dc loop van dit jaar moet gaan beginnen. Zij me nen ten onrechte een onkos tenvergoeding van 1300 gul den- mis te lopen. Per brief hebben zij nu het college van burgemeester en wethouders gevraagd die kwestie nog eens in overweging te ne men. Daarbij wijzen de bewo ners er op dat bij eerdere re novaties in hun wijk' (Schie- dam-Oost) nog wel vergoe dingen zijn uitgekeerd, en dat het er bovendien naar uit ziet dat ook toekomstige re novaties vergezeld gaan van zo'n vergoeding. Voor sa menloop van omstandighe den zou alleen het.project bestaande uit de Hogeban weg, de Daltonstraat en de Lorcntzlaan buitcn de boot vallen. Feit is dat bewoners van ;i(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Nieuwe Slaven is maandag enkele uren ;afgesloten na een óverstro- ining. Oorzaak was een "spon tane buisbreuk" in de waterlei- 'kling onder het wegdek Om ongeveer half vier 's •middags ontstond de breuk .'[waardoor stenen en water om- jhoóg gestuwd werden. Binnen [korte tijd was de Nieuwe Ha- Wen onbegaanbaar voor het '.[verkeer en moest de weg door jpolitie worden afgezet. Rond vijf uur begonnen me dewerkers van de nutsbedrij ven met de reparatie van het jeuvel. Dé hoofdleiding werd af gesloten al betekende dit niet rdat omwonenden zonder water [kwamen te zitten. Via een om- ■leiding in het waterkanaal kon [de watertoevoer normaal door- 'igaan. 1 De nutsbedrijven waren 'rond kwart over negen klaar [met de reparatie. In de loop jvan de avond werd de Nieuwe 'Haven voor het verkeer open gesteld, de Buys Ballotsingel, de Ful- tonstraat en de Van Marum- straat nog wel 1300 gulden kregen. Bij de laatste twee straten kwam dat geld ech ter pas los, nadat de bewo ners harde actie hadden ge voerd (zij braken bouwstel- lingen van de aannemer af). Zij namen geen genoegen met de mededeling van hun huisbaas Gemeentelijk Wo ningbeheer dat het rijk de kraan had dichtgedraaid. „Wij zijn ertegen om de boel zomaar in elkaar te gooien", aldus leden van dc bewonerscommissie Hoge banweg, de heren Raadscn, Schipper, Steijger, Van den Brand en Sprong. „Maar het is kennelijk de enige manier om je zin te krijgen. Als je fatsoenlijk bent, wordt je af gepoeierd". Omdat het rijk plotseling met de vergoeding was gestopt betaalde de ge meente uit aan de Fulton- straat, met de mededeling: „Dit is do laatste keer." Etn nieuwe wet die op 1 januari is ingegaan opent (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op de af rit van rijksweg 20 bij de Westlandse weg zijn vier per sonenauto's en twee vrachtwa gens op elkaar geschoven. Zes personen werden met Uchte verwondingen naar het Holy ziekenhuis geb<a«;ni ,..«ar kon den snel naar huis. De voertuigen waren daar entegen aanzienlijk bescha digd en moesten worden weg gesleept. De botsing werd ver oorzaakt door plotseling rem men van één van de vrachtwa genchauffeur a.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1