Bej aar dfen vielen gelaten carnaval Wethouder Hafkamp was weer bliksemafleider Ook bezorgdheid bij bedrijfsleven Bedrijven willen hun blezen pakken 'Renovëren kan ibest goedkoper' Vuilniswagen toch 2 keer in Noord Minder misère in deze vorstperiode Hoogstraat komt meer onder druk Ikkie krijgt 3.000 gulden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Luub - Hafkamp heeft in het geheim zijn beleid gewijzigd. Tót deze beschuldiging kwam gisteravond Herman Noor- degraaf (PPR/PSP) in de begrotingsbehandelin gen. Volgens Noordegraaf onderzoekt de gemeen te de mogelijkheid om een deel van het woonwa genkamp te renoveren. Dit zou indruisen -tegen het ;beleid dat ervan uitgaat dat er kleine nieuwe woonwagenkampen komen die in ieder geval dicht bij voorzieningen als winkels en scholen lig gen; Kleerscheuren Postbus 1501;- 3100 £A SCHIEDAM VRIJDAG 15 FEBRUAR11985 HET VRIJE VOLK schiedam SCHIEDAM T-De CDA- fractie zorgde gister avond voor een ludieke uitsmijter tijdens de laat ste avond van de begro tingsbehandelingen. Puntsgewijs werden de begrotingen van de tak ken van dienst, de alge mene dienst en de bedrij ven behandeld. Het CDA had van tevoren afge sproken" tegen de begro ting" te zullen stemmen. Onbekend hiermee, kwam fractievoorzitter Roosen echter niet verder dan punt I van de ruim 25 punten. „Ik ben tegen de hele begroting" riep z'n fractiegenoot Piet van Katwijk toen nog net op de valreep. e verandert in lm haar beleid' "Wij zijn nooit geinfor- aan de Koekoekslaan zijn ge- meefd. Waar zijn we mee be- komen. "Er was afgesproken zig," beet Noordegraaf de wet- dat we de Koekoekslaan niet houder snijdend toe. Hij had 's bij voorbaat zouden loslaten, middags nog met bewoners De bezwaarschriften zouden in van het kamp gebeld. "Hun behandeling worden genomen, mond viel open." In twee moties eiste Noor- Een andere wijziging zonder degraaf dat binnen drie. maan- kennisgeving is het opschorten den met de behandeling van de van de behandeling van de bezwaarschriften zou worden' stroom bezwaarschriften die begonnen. Ook zou het college er tégen een mogelijk kamp van Burgemeester en Wethou ders binnen drie maanden met een gedegen plan voor een nieuw woonwagenkampop de proppen móéten 'komen. De béide moties werden later weggestemd, PvdA én WD waren tegen. Hafkamp noemde het onder deel- van zijn taktlek om niet bij voorbaat alle gemeentelijke voornemens aan de raad voor. té leggen. "We hebben nog geen concreet plan om mee naar bulten te treden. Wat moet ik dan. Precies op tafel leggen waar ik mee bezig ben zodat-voordat de discussie be gint alle stellingen al betrok ken zijn? Ik wacht daarmee om te voorkomen dat we er gens anders onderuit gehaald worden." Hafkamp bleek vooral bang dat het rijk roet in het eten zou gooien. Hij ontkende overigens dat de iokatie Kóekoèksïaan voor het woonwagenkamp van de baan zou zijn.. Uitstekend schaatsijs in Schiedam; twee werkne mers van een drukkerij aan de Korte Haven binden in hun lunchpauze de ijzers onder de voeten. Schiedamse strooiers inriep voor de rijkswegen in de om geving van de stad. Daardoor liep de binnenstadse glad- heidsbestrijding min of meer „in de soep," aldus een woordvoerder van de nutsbe drijven. Geringe sneeuwval in combina tie met strenge vorst heeft ook in Schiedam uitstekend „schaatsijs" opgeleverd. Daar om is de brandweer niet van pian om op diverse vijvers wa ter te spuiten, zoals in januari. „Dan zou het ijs er alleen maar slechter op worden." meent de brandweer. Overigens is het ijs nog neit overal volledig be trouwbaar. SCHIEDAM De tweede pe riode met strenge vorst dit jaar heeft aanmerkelijk minder spectaculaire gevolgen dan de eerste. De nutsbedrijven heb ben de iaatste week nog geen opzienbarende pieken gesigna leerd in het gasverbruik, zodat zij moeiteloos aan de energie vraag kunnen voldoen. Even min bevriezen, zoals begin ja nuari, aan dé lopende band waterleidingen. Ook de strooiploegen van dé nutsbedrijven hebben het rus tiger deze keer. Sneeuw is tot dusver alleen vorige week vrij dag gevallen. Die dag was wel een hectische, omdat rijkswa terstaat de assistentie van de (Van een ónzer verslaggevers) SCHIEDAM- „Waarom heeft de PvdA zulké belangrij ke posten bij WD-wethouder Hafkamp ondergebracht. Moet hij de kastanjes uit het vuur halen?" Deze opmerkingen van CPN'er Ulferd Bruseker mo gen als typisch voor de gister avond geëindigde begrotings behandelingen 1985 genoemd worden. Ook in de laatste avond was het Hafkamp die als bliksemafleider-.voor» .de rest van het college fungeerde. „Aan het begin van zijn wet houderschap was hij nog ge: heel onbesproken. -Daar den ken we nu wel anders óver. Juist de progressieve beleids terreinen werden hem toege wezen. In het budget voor wel zijn is flink'gesneden, het op bouwwerk. is gehalveerd en een emancipatiebeleid is niet van de grond gekomen," som de Bruseker enkele daden-van de wethouder op. Zelfs CDA-fractievoorzitter Piet Roosen liet zijn „zachte" gezicht vallen en - sloot zich aan bij de kleine „linkse, par tijen. „Het niet behandelen van de bezwaarschriften tegen het woonwagenkamp is een poli tieke aanfluiting," vond hij. Hafkamp vroeg zich in zijn verweer tegen Roosen af hoe het kwam dat de CDA'er zijn „vriendelijkheid" was verlo ren. Het college kon gisteravond met een gerust hart aan de „borrel en de bitterballen" (Verhulsdonk) beginnen. Zon der noemenswaardige kleer scheuren wa3 zijtenslotte de begrotingsbehandelingen door gekomen. De extra kosten die zij kreeg opgelegd voor de „vuilnismotie" van de PvdA (zje elders "deze pagina) zijn nog te overkomen. Anders moet het'zijn voor de kleine linkse partijen die enke le toch belangrike moties za gen weggevaagd. Adri Reijn- hout (D'66) bijvoorbeeld moest het afleggentegen PvdA en VVD "mét zijn voorstel, om de erfpacht voor de al in Schie dam gevestigde bedrijven af- koopbaar te stellen. Een moge lijk wapen tegen de verhuis- drang die ruim honderd be drijven volgens een recent on derzoek lijken te hebben. Volgens Gó Brouwer (PvdA) hebben „discount-prijzen" voor dé Schiedamse bodem weinig invloed;op zowel het. aantrek ken als het verstrekken van de bedrijven.' „Een goede ligging van een bedrijfsterrein is' van groter belang," meende hij. De PvdA stemde tegen de D'66 motie. Als enige VVD'er steun- dó:Plct Prins de motie die ln een door Reljnhout aange vraagde hoofdelijke stemming het onderspit dolf. Voor een vrolijke noot zorg de," behalve steevast Gerard Verhulsdonk, dit keer ook Her man Noordegraaf die voort- bordeerde op de door wethou der Haikmap „verzonnen" beeldspraak over muggen en nudistcn: „Ik kan me, herinne ren dat Hafkamp eens is be gonnen over een open gulp. Nu is dat al gevorderd tot. een nu dist. Ik ben benieuwd wat de volgende stap zal zijn." Er kwam geen antwoord.. Wethouder Cor van Tilborg beloofde plechtig dat al in no vember dit jaar de begroting voor volgend jaar zou worden behandeld. De boeken zijn waarschijnlijk nu al 'onderweg naar de drukker? SCHIEDAM Panden aan de Hoogstraat en de Lange Haven krijgen spoedig het gas onder hogere druk aangeleverd. Het gasbedrijf gaat de druk in het leidingnet voor deze straten verhogen van 25 naar 100 mil libar. Bewoners en winkeliers krijgen één dezer dagen een monteur van het gasbedrijf op bezoek, die in de panden druk- regulateurs zal aanbrengen. Het overgrote deel van de stad krijgt a! gas onder hogere druk. Wat dat betreft is de Hoogstraat en de Lange Haven een achtergebleven gebied. Het voordeel voor het gasbe drijf om met hogere druk te werken is dat daarvoor dunne re en dus goedkopen leidin gen kunnen worden gebruikt. De Hoogstraat en de Lange Haven zijn nu nog aangesloten op een aanmerkelijk minder verfijnd leidingnet dan de rest van de stad. De kans is hier door veel groter dat zij bij ca lamiteiten, zoals een leiding breuk, tijdelijk zonder gas ko men te zitten. Aan die situatie komt nu snel een einde. Ulferd Bruseker: -„Moet Hafkamp de kastanjes uit het'vüur halen?" Piet Roosen: vriendelij ke gezicht kwijt? tegen een jaarlijkse contributie van tien gulden. Omdat Ikkie ongesubsidieerd is, is het grotendeels afhanke- s, lijk van giften van particulieren// Eerder ontving de speel-o-t- heek bijdragen van het comité z Kinderpostzegels en het Natio-c-: naai Jeugdfonds. :<v Gemiddeld 25 vrijwilligers hou- n den Ikkie draaiende. Van tijd d tot tijd kampt de speel-o-theek toch met een tekort aan hulp- ei kracht. Het verloop is groot. SCHIEDAM De Speel-o-t- heek „Ikkie" heeft 3.000 gul den gekregen van 'net Schie- damse comité Zomerpostze- gels. Dit is een deel van de op brengst van de zegelverkoop in 1983. De spee!-o-theek zal het geld gaan besteden aan nieuw spelmateriaal en vervanging van verouderd speelgoed. Ikkie bestaat ruim vier jaar en Is gevestigd in wijkcentrum de Blauwe Brug (Noord) en club huis Oost. In beide vestigingen is de speel-o-theek twee dag delen per week geopend. 17-0 kinderen maken ervan gebruik. Rolstoelen vormen geen belemmering om aan het carnavalsgedruis mee te Van onze verslaggever PETER RENSEN SCHIEDAM „Ik heb hier nooit aan meegedaan, maar nu zou ik het ook niet meer kunnen"; zegt een oudere man, die de bonte stoet van carnavalsvierders in bejaardensociëteit Lente feest gelaten aan zich voor bij laat trekken. „Ais je je rustig houdt, dan gaat alles goed", vult hij ten overvloe de aan. Zijn vrouw die naast hem in een rolstoel zit, lacht hij minzaam toe, maar .de muziek, „bij ons staat op de keukendeur" en andere oudbakken carna valskrakers, schallen zo hard uit de .luidspreker- boxen, dat zij mij onmoge lijk kan verstaan. Aan mijn linkerhand een vrouw die zegt dat ik op haar achterkleinkind lijkt, dat is ook zo vriendelijk. Blijkbaar vindt zij alle mensen die even naast haar komen zitten praten per de finitie vriendelijk. Later blijkt haar kleinzoon, net als ik, Peter te heten. Dat schept een band. De vrouw is 85 jaar oud. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog moet ze op de lagere school geze ten hebben. Het gesprek komt onvermijdelijk op dc Tweede wereldoorlog. Ik ben er zelf niet over begon nen. Ze vertelt dat de bewo ners van haar bejaarden huis zo snel ontevreden zijn: dan is het eten niet goed, dan schort er weer wat aan de verzorging. In de oorlog was dat wel an ders. Ze onderbreekt haar betoog om even in de polo naise meegeduwd te wor den. Een man in een rolstoel, die door één van de keurig in het zwart gestoken vrou welijke leden van de raad van elf, wordt voortgeduwd, wijst en passant naar zijn voorhoofd. Lachend dat wel. Geklemd tussen twee zingende raadslevcn schui felt een vrouw die gezien haar gelaatsuitdrukking nauwelijks bij de festivitei ten betrokken lijkt te zijn, vooruit. Een korte gezette dame van rond de pensioenge rechtigde leeftijd heeft een WC-rol onder haar onder rok geklemd: achter haar een. lange sliert WC-papler. Ik zie de man naast me niet gelukkig kijken, hoewel hij vertelt dat het allemaal erg leuk is. i De speakster laat weten dat, jawel, de heer R. Scheeres burgemeester van Schiedam ondanks zijn drukke bezigheden een kwartiertje langs zal ko men. Naast mij hoor ik: „Ik houd niet van burgemees ters". De 85-jarige me vrouw, die weer naast mij is komen zitten nuttigt een flesje bier, zonder alcohol. Ze zegt dat ik ook rustig iets te drinken kan nemen. Als ook nog Imca Marina uitgenodigd blijkt te-zijn kan de middag voor de meesten niet meer stuk. Inmiddels zijn de Deur- zakkers, met hun optreden begonnen. „We hadden toe vallig vrij, want wij moeten anders 'gewoon' werken", zo kondigen zij hun optre den aan. Ik vraag mij al leen maar af wat al die mensen hier in hun lange leven meegemaakt zuilen hebben, maar didr zal ik nooit achter komen. pij, waarbij honderden on dernemingen zijn aangeslo ten, geen vorm van onvrede over het Schiedamse onder nemersklimaat bekend is. „Ook wij tasten in het duis ter," aldus Van der Geest. Hij wil graag dat Rijnmond behalve de cijfers ook de namen van de betrokken bedrijven bekend maakt, zodat een onderzoek kan worden gedaan naar de mo tieven van de „verhuisdrift" bij Schiedamse bedrijven- Volgens de enquête willen 111 bedrijven weg, waarvan 49 binnen de termijn van een jaar, BIJ die UI bedrij ven werken 745 mennen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na burge meester Scheeres toont ook de ..Maatschappij voor Nij verheid én Handel (afdeling Schiedam) zich bezorgd over de uitkomst van een enquête van het Openbaar Liqhaam Rijnmond. Daar uit bleek dat bijna vijf pro cent van de 2300 bedrijven in;-Schiedam verhuisplan nen heeft. Binnenkort hebben Schee res. en de secretaris van de Maatschappij -voor Nijver» heid en Handel, K. van der Geest,' een gesprek over de ze kwestie- Van der Geest zegt dat bij de maatschap. VLAARDINGEN/MAASSLUIS In Viaardingen willen 76 be drijven de komende vijf jaar weg. Dal blijkt uit een enquête van Rijnmond. Wanneer deze bedrijven daadwerkelijk hun biezen pakken, zal Viaardingen 393 arbeidsplaatsen verliezen. De cijfers zijn volgens de ge meente echter "niet onrustba rend", en worden toegeschre ven aan de opbloeiende eco nomie. Op de lange baan ge schoven verhuisplannen zou den door het aantrekken van de markt weer in de planning zijn opgenomen. Vergeleken bij Maassluis steekt Viaardingen nog gunstig af. In Maassluis wil 4 percent V, van de bedrijven in de nabije -> toekomst verkassen. Ofwel een verlies van 26 arbeidsplaatsen. in Schiedam is de verhuisfust nog groter. Daar wil 4,7 per- cent van de bedrijven weg. een, verlies van 111 arbeidsplaat- sen. De gemeente Maassluis liet gisteren weten nog niet zo ver te zijn dat zij commentaar kan geven op de cijfers. hulzen niet lukt, vanwege de zeer slechte funderingen." Om hoeveel en welke huizen het daarbij gaat kan hij niét zeg gen. Maar voor de overige wonin gen (een aantal van 135 ver minderd van Kammlnga's „paar blokjes") gaat de SSSW nu opnieuw plannen maken, na gesprekken met bewoners en gemeente. Uitgangspunt daar bij zal zijn: een „verantwoor de" renovatie die maximaal 85.000 gulden per huis kost De gemeente heeft al beloofd .om, als dat lukt, een goed woordje te doen'voor de SSSW bij het rijk. Vooralsnog Is .Kamminga niet te verleiden tot uitspraken over de haalbaarheid van de renovatie. Hij is er, in tegen stelling tot de gemeente, nog niet van overtuigd dat de kos ten te beperken zijn. „En of de renovatie doorgaat hangt ook van andere factoren af. Het verhaal moet technisch klop pen en do. bewoners moeten zich nog. uitspreken over de huurverhoging," aldus de SSSW-dirècteür. V^n een onzer verslaggevers SfcHIEDAM De gemeente denkt dat het mogelijk is om de kosten, voor renovatie van woriingen aan de Van LeeJuwenhoekstraat te beper ken; tot 85.000 gulden per huis. Dat standpunt hebben de be woners eerder al ingenomen. De iSSSW, eigenaresse van de woningen, toonde zich aanvan kelijk pessimistischer en be groette de kosten op 93.000 gul den. r Redenerend vanuit dat be drag leek het de SSSW een on haalbare kaart om de renova- ticplannen ter subsidiëring aarj het rijk voor te leggen. Een SSSW-vertegenwoordiger nai)i het woord sloop in de mond en dat wekte veel beroe ring bij de bewoners, die jaren lang niet beter wisten dan dat hup huizen in 1985 zouden wor den gerenoveerd. pc bewoners waren bang dat de SSSW-specülatie op sloop eerf voorbode van naderend on- heli waren. Niet geheel ten ón- re<#itë,- naar nu blijkt, SSS\y,- dirccteur Cces Kamminga ze^t-hljv.Zlet aankomen dat re novatie voor een paar blokjes probeerde in zijn tweede ter mijn van antwoprden de socia listen op andere gedachten te brengen. „Er is geon ruimte om zo maar 130.000 als voorschot op nieuw beleid te nemen. Als dit wordt aangenomen, moet er ergens anders worden bezui nigd. Geef det dan ook aan in het amendement." Van Tilborg wilde dc boslis- sing uitstellen tot Juni wanneer bekeken kan worden of er eventueel nog financiën be schikbaar zijn. De VVD-fractle stemde ais enige tegen het PvdA voorstel. Fractievoorzitter Gerard Ver hulsdonk vond het wel een „ontroerende motie". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inwoners van Schiedam Noord en Kethei Tuindorp .kunnen binnenkort twee keer hun vuilniszakken buiten zetten, Tot ongenoegen van vooral wethouder Cor van Tilborg (financiën) ging de ge meenteraad gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling akkoord met een amendement van de PvdA om net al3 in dc rest van de stad twee keer vuil op le halen in deze wijken. Voor de ongeveer 130.000 gul den die deze uitbreiding van de gemeentelijkeservice vergt, moet het saldircscrve worden aangesproken. Van Tilborg Jaarlijks wordt door het Openbaar Lichaam Rijnmond een onderzoek gehouden naar de economi sche activiteiten en het aantal arbeidsplaatsen van vestigingen in dit gebied. Voor het eerst is in mei 1984 de vraag gesteld: overweegt u binnen 5 Jaar van vestigingsplaats c.q. adres te veranderen? Gebleken is dat 111 bedrijven In Schiedam verplaatsing overwegen, waarvan 22 bedrijven binnen Schiedam. Het gemeentebestuur van Schiedam voert een aktief beleid om de werkgelegenheid In de stad te handhaven en uit te breiden. Daarom is het gemeentebestuur er veel aan gelegen om te trachten te voorkomen dat bedrijven onze stad verlaten. Burgemeester en wethouders willen dan ook gaarne'met de directies van bedrijven die verhuisplan nen hebben In contact komen. U wordt vriendelijk verzocht te bellen met de secretarie-afdeling Economische Aangelegenheden (tel. 260500 tst. 127/291) of te schrijven naar: Burgemeester en wethouders van Schiedam T.a.v- de secretarie-afdeling Economische Aangelegenheden Burgemeester en wethouders van Schiedam V: de secretaris, A. G. H. Gorlssen. de burgemeester, R. Scheeres.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1