'Dè coöp-gèdachte is nu bijna dood' s as w Pensioenfondsen £Z Rabo-top- man ir. P. J. Lar di nois: "Groei in Nederland alléén "maar mo gelijk ten koste van het markt aandeel van de an der." Rekenen Toevoegingen De linkse liberaalM. C. M. de Groot die in Schie dam de co operatie inf 1904,op- jichtte.Hij zou nu'on- getivijfeld lid zijn ge weest van de PvdA. W 'A ffl Het winke- Jfafg lengaat Hdoor, de za- ken krijgen '"mSKSBSA alleen een J^BI andere .7- 'naam. Aasgieren Oorsprong het vrije volk ZATERDAG 16 FEBRUAR11985 maatschappij grote Amerikaanse bank het zich niet kan permitteren dat een volle Europese dochter.* niet meer "Safe" is. Dat zou het vertrouwen bij de Europe- se cliënten in de Amerikaanse bank schaden. Komt de NCB in de financi- èle problemen, dan zal "Chase" ahajoog aan Crédit Lyonnais J bij Slavehburg's Bank moeten bijspringen. Bovendien zal ook J De Nederlandsche Bank er- voor waken dat een "bankroet" J van een van de Nederlandse banken het vertrouwen in de: i gehele, Nederlandse bankwe- reld schaadt. Dat het op de Nederlandse 1 bankenmarkt rustig zal blij- ven, moet echter worden be- twijfeld. Topman ir. P.. J. Lar- dinois van dé Rabobank Ne- J derland, tevens voorzitter van het Collegè van Overleg der gezamenlijke banken (het overkoepelende overlegorgaan van de Nederlandse banken), hééft daarop onlangs in het Fi- nancieele Dagblad ook al ge wezen. „Negentienvierentachtig was *'v" voor de banken over het alge-?™ meen genomen geen gemakke-,'^ lijk jaar. De rentemarge bleef U™ krap en er was geen groei in de leningenportefeuille. Er— was wel enig herstel bij dei» spaartegoeden, waardoor de meeste banken op dit moment behoorlijk liquide zijn (over genoeg middelen beschikken, red.) Maar in het algemeen .moet je zéggen dat de spoeling op de bancaire markt dun in. en waarschijnlijk nog dunner zal worden. Je ziet dat er aan alle kanten afkalving plaats-?» vindt. Van alle kanten knagen outsiders aan onze traditionele markten. De verschillende sec- 'M' toren raken steeds meer met elkaar vervlochten." aldus Lardlnois. Volgens hém komen in de Nederlandse geldwereld pen-'" sioenfondsen (onder aanvoe--ui ring van het grootste, het amb-'T.' tenarenpensioenfonds ABP). verzekeraars, beleggers en'," banken steeds meer op eikaars «- terrein. Lardlnois: „Het bankenland-"" schap in Nederland is minder 'dicht bezet met van elkaar on- afhankelijke ondernemingen.","," De tijd van grote concentraties- is zo ongeveer voorbij. Het is— natuurlijk wel zo dat de con--"-'- currentie toeneemt en de spoc ".«O! I ling, zoals ik al zei, dunner"?;? wordt. Groei is in Nederland.... eigenlijk niet meer mogelijk."1" behalve dan ten koste van het'-'? marktaandeel van de ander". Hoe sterk staan de banken In Nederland? In de Verenigde Staten ontstond een lichte golf van paniek toen het er "even" naar uit zag dat de in grote financiële problemen geraak te landen in Zuld-Amerika, die voor miljarden aan keiharde dollars in de schuld staan bij vooral het Amerikaanse bank wezen, en bloc de betaling van renten en de aflossing van schulden zouden gaan boycot ten. '.-...vr V''.'v- Grote Amerikaanse geldinstel lingen dreigden hierdoor op de rand van een bankroet te'ge- raken. Met hulp van het Inter- nationaal'Monetaire Fonds en soepele betalingsregelingen aan die landen is die crisis althans voorlopig bezworen. Ook de Nederlandse banken vooral de grote die buitenland se activiteiten ontplooien lo pen risico's In Zuid-Amerlka. Denk alleen maar aan de be talingsproblemen van Argen tinië met het gaspljpleldlng- projekt van Boskalis. Dat is onder andere door dc Amro Bank gefinancierd. Een be hoorlijk deel ervan wordt niet vla dc exportkredietverzeke ring door de Nederlandse staat gedekt. Maar ook in het binnenland worden met de regelmaat van de klok stroppen geleden. Be drijven gaan failliet. Onroe rend goed wordt bij executie ver onder de "gehypotheekte" waarde verkocht. Voor slechte betalers moeten ook de ban ken soepele betalingsregelin gen treffen. Daarnaast hebben de naam en de faam van de Nederlandse banken een forse knauw ge kregen door affaires van frau de, speculatie en zwart geld. In dit klimaat dreigde Slaven- burg's Bank ten onder te gaan. Slechts door bonderden mil joenen beschikbaar te stellen, wist de Franse moederbank Credit Lyonnais de bank over eind te houden. De schande was inmiddels zo groot, dat de naam Slavenburg werd veran derd in Credit Lyonnais Ne derland. Het 'vertrou wen tn het Neder landse bankwezen is ook ge schaad door grote financiële problemen bij de specifieke hypotheekbanken, die met veel geld het schip in gingen bij beleggingen in de grillige vastgoedwereld. De Westland/Utrecht Hypo: theekbank en de Frlesch-Gro- ningsche Hypotheekbank kon den ternauwernood worden gered, dankzij forsekapitaaL-.-. Injecties van respectievelijk Nationale Nederlanden/Alge- meen Burgerlijk Pensioen fonds en de. Rijkspostspaar bank. De Tilburgsche Hypo theekbank was financieel niet meer te redden en wordt nu ontmanteld. Kunnen de Nederlandse ban ken nog een stootje verdra gen? Wie. is ér sterk en wie zwak? Hoe verhouden zij zich tot eikaar? Hoe is de markt- verdeling? In het bijgaand verhaal geeft Het Vrije Volk wat meer inzicht in de machti ge en nog vrij gesloten wereld van het grote geld. I De verborgen B milj ardenstroppen in IK^S de wereld van 1 1 het grote geld den bij dc vele vorderingen op agrarische ondernemers. „Daar is het land vermoedelijk veel waardevaster dan fabrie ken. installaties e.d." Bovendien wijst hij erop dat dé geldstroom'naai- boeren in het algemeen redelijk verze kerd is,, door overheidssubsi dies, marktregelingen, (vanuit de EG) en de over het alge meen geringe betekenis van het vreemdevermogen In de landbouw (véél eigen kapi taal). Overigens heefthet woord "calamiteit'? van drs. Smit nog een nadere aanduiding nodig. Het gaat hierbijom stroppen die in het geheel niet voorzien 'zijn en als het ware uit dé' lucht komen vallen. Voor de voorziene verliezen moet de éérder genoemde? "stroppen-- pot" de klappen opvangen. Dc NCB blijkt, afgezien van Credit Lyonnais Nederland (de voormalige Slavenburg's Bank 'die. in grote verliezen kwam en inmiddelsdoor de Franse moederbank Crédit Lyonnais van de ondergang via forse fi nanciële injecties is gered), voorts het meest.van zijn bru towinst te hebben gereser veerd voor de stroppenpot. Drs. Smit vraagt zich zelfs af.of dit percentage niet geflat teerd is, dat de.NCB eigenlijk liever nog meer, aan de strop penpot. had .willen toevoegen maar dan met een negatief eindcijfer (netto-verlies) naar buiten had moeten komen, 'waardoor het vertrouwen in de bank zou kunnen worden- ge schaad. Inzijn algerriéne conclusies constateert drs. Smil dat de NCB duidelijk als zwakste uit de vergelijking komt. Niet al leen is het relatieve weer standsvermogen volgens hem het kleinst, maar ook de renta biliteit was in 1982 en 1983 zo danig dat praktisch de gehele brutowinst werd gebruikt voor de slvoppenpot. „En dan nog was deze dota tie ten opzichte .van de uit staande debiteuren nogal:ma gertjes In vergelijking mét de andere handelsbanken,", aldus Smit. Een teken aan de wand noemt hij voorts dat de NCB dé laatste jaren ook niet meer in geldomvang is gegróoid: de bank had per eind 1983 een ba lanstotaal dat praktisch gelijk was aan dat van 1981 (dit on danks de weliswaar niet meer zo grote, maar toch bestaande waardedaling van het geld) -terwijl andere banken daarin 1 een groei bereikten. Veelbetekenend stelt —hij voorts: „Het is duidelijk dat, evenals in andere bedrijfstak ken, In ongunstige tijden de zwakste bedrijven het eerst af vallen. Veelal is het dan ook nog zo dat het proces versneld wordt door een verscherpte concurrentie, waarvan dan juist de bedrijven met rela tief het geringste weer standsvermogen het slachtof fer worden." t En in die minder gunstige omstandigheden zal volgens hem de NCB vermoedelijk als eerste van de groep onderzoch te banken in moeilijkheden ko men. Overigens moet hierbij wor den aangetekend dat de Ame rikaanse Chase Manhattan Bank voor 100% aandeelhou der is van de NCB en dat deze avonden aan het rekenen ge slagen," zegt Smit bescheiden. In zijn "mini-proefschrift" rekent hij voor wat de "hardT held" is. van het .aansprakelijk vermogen van "de vèrschillen- de banken. Hij zet die "weer stand" af tegen de omvang van de debiteurenportefeuille (het 'uitgeleende geld).: Uit het percentage wat daardoor ontstaat (zie staatje) leidt hij af hoe groot eén cala miteit (een strop) bij de debi teurenkan oplopen voordat het aansprakelijk vermogen, 13 verdwenen én /waarna een bank uiteraard niét/meer kan. functioneren. Uit het /Staatje blijkt dat de NCB-als-laagste, uit de bus komt. Smit: „Een calamiteit ter grootte van 7,5% van de debi-, teuren zou het aansprakelijk vermogen wegvagen, terwijl bij andere handelsbanken de marge 10-11% is. Alleen de NMB zit in de buurt". Het lage percentage van de Rabo Bank moet. volgens hém worden bezien in relatie met de aanzienlijk grotere zekerhe-. cent (zie staatje). De nettowinsten bij de.grote banken konden weliswaar nog redelijk op peil worden gehou den. maar gezien de groei van de geldomvang (balanstotaal) hadden die eigenlijk ^moeten meegroeien om daaruit het eigen vermogen verder op te krikken. Door de stroppen, die in de cijfers nogal worden ge maskeerd, hébben de banken naar alle waarschijnlijkheid een stukje zekerheid (weer standsvermogen) moeten inle veren. Uit een onderzoek naar de fi-, nanciële positie van 150de ze ven grootste Nederlandse ban ken blijkt vooral dat de Neder landse Crédietbank niet al te sterk staat. Dat onderzoek is uitgevoerd door drs. W. Smit, in het dagelijkse leven eco noom bij het Landbouw Econo misch Instituut, voor een ken nis van hem die overhoop ligt met de Nederlandse Crediet' "Bank (NCB) en die eens wilde weten hoe die bank ervoor staat ten opzichte van dc ande re Nederlandse banken. De gegevens en conclusies van Smit geven een.alleszins interessant beeld van de Ne derlandse bankwereld.„Och, het analyseren van financiële gegevens is mijn dagelijks werk. Ik ben gewoon aan de hand van de jaarverslagen wat Banken Balanstotaal Toevoegingen aan de VAR Aansprakelijk vermogen Netto-winst" in min. in van de in van de in van de 1982+1983 1982+1983 brutowinst debiteuren-' totale debiteuren- in van? - portefeuille verplichtingen portefeuille belanstotaal Alg. Bank Ned. Amro Bank Rabo Bank Ned. Midd. Bank Mees/Hope* Ned. Crediet Bank Credit Lyonnais" 132.597 122.566 118.286 63.323 14.604 15.152 11.036 Door de enorme toevoegin gen aan de stroppenpotten zijn de brutowinsten van de banken de laatste jaren danig uitge hold. Werd aan het eind van de jaren zeventig nog hooguit twintig tot vijfentwintig per cent van de brutowinst gere serveerd voor de VAR's. in de laatste jaren lag dat percenta ge flink boven de vijftig per- Meès/Hope is dochter van.ABN .-.?■-/J'???/ Credit Lyonnais Nederland (en Slavenburg). De vergelijking is door herkapitalisatie en financiële Injecties van de Franse moederbank moeilijk. (1) VAR staat voor "stroppenpot" (2) Aansprakelijk vermogen is"eigen vérmogen" plus "achtergestelde leningen". KtJJjLgt»' Vanwege een verlies van één miljoen en een schuld van drie miljoen gulden draaide de AM- RO-bank de geldkraan dicht. „Een kwalijke zaak."-meent dc bestuurder Lou Wijnen van de Dienstenbond FNV. „Daarmee werd hét bedrijf eenvoudigweg de nek omgedraaid." Hofleverancier Schuitema koos na de maatregel van de bank eieren voor zijn geld. Alle leveringen werden gestaakt, de ai geleverde voorraad werd weer teruggeëist. De inderhaast te hulp geroepen „crisis-mana ger" G. A. M. Brouwers kon op 24 december nauwelijks anders dan de surséance aanvragen. Als dit niet w is gebeurd, was de Coöp direc' c de fles gegaan met alle gevolgen van dien. Na weken van spanning voor het personeel kwamen de Dien stenbond. manager Brouwers en de twee bewindvoerders Mr. A. H. Bos en W. G. van Hassel begin februari met een 'oplossing. De Coöp Nieuwe Waterweg zou wor den verkocht aan drie winkelbe drijven. Van het eens zo trotse socialistische bedrijf bleef niets meer over. „De idealisten hebben het moeten afleggen tegen de rij kere kapitalisten",.zo verkondig de menigeen. Volgens Lou Wijnen is misma nagement de hoofdoorzaak van de kruidenierstragedie. „De di rectie is meermalen gewaar schuwd. In 1980 is de toenmalige directeur Van der Lee al gezegd dat het zo niet langer kon. De in vesteringen die werden gepleegd stonden niet in verhouding tot de inkomsten. De waarschuwingen werden weggehoond." De bewindvoerders kregen een „nalatenschap" in handen die aan diverse kanten rammelde, zo blijkt uit het rapport dat bel de heren opmaakten. Er waren de afgelopen jaren veel te hoge investeringen .gedaan. Geld dat voornamelijk was besteed aan verbouwingen en achterstallig onderhoud. De (overigens te la ge) afschrijvingen hiervan druk ten de winstmarge omlaag. Volgens de bewindvoerders vergde een reddingsoperatie „en kele miljoenen" guldens. Daar- drs. Han van der Horst wilde hij arbeidersklasse waar mo gelijk verheffen. „De lonen waren in die .tijd erg laag. De mensen stonden bijna allemaal constant in de schuld bij de bakker, de melk boer en de kruidenier. ?Er was nauwelijks een wet die iets over de kwaliteit van de aan geboden goederen voorschreef. De mensen kochten op- de pof en waren daardoor met han den en voeten aan de kleine zelfstandigen gebonden," Met de oprichting van de co operatieve drukkerij?' Een dracht was de zogenaamde produktie coöperatie geboren.; De werknemers waren tegelijk aandeelhouder en eigenaar van het bedrijf. Niet véél later werd een coöperatieve/bakke rij opgericht waarmee ook de consumptie coöperatie z'n In trede deed in Schiedam.* „In heel Europa werden In die tijd coöperaties opgericht," zegt Van der Horst. „En dan meestal door socialisten. In Schiedam was het een liberaal die in deze tijd ongewtijfeld lid: van de PvdA zou zijn 'ge weest." Volgens Van der Horst is het coöp-ideaal al jaren lang morsdood. Het idee 'dat dit wel komen maar "juist van de»- jongeren moeten tfe het heb-« ben." soort dingen geréd moet wor den leeft niet'meer in Neder land. En Engeland floreert de coöperatie, nog steeds. Daar heeft de organisatie zelfs een eigen zondagsblad. The Sun day Citizen. Voor Zwitserland géldt hetzelfde. De MIGROS zoals het daar heet is er heel belangrijk." Tn Denemarken en vooral Zweden staat de coöp eratie ook nog steeds sterk in. de schoenen. Verbeek houdt overeind dat de ondergang vanNieuwe Waterweg" niet louter te wij ten is aan hét verzuim de ves tigingen; te vernieuwen, een .veelgehoord verwijt ook bin nen, het: bedrijf. „Er was juist volop vernieuwd. We hebben bijna alle vestigingen in een nieuw jasje gestoken. Vanzelf sprekend dat zoiets 'veel geld kost. We hadden nu in de pe riode gezeten waarin dat geld langzaam zou zijn terugver diend." De omzetcijfers van de we ken na de surséance-aanvraag laten een verbluffende stijging 'zien. Hét koude weer hield vol-, gens Wijnen van de Diensten bond de klanten dichtbij huis en dus ook dichtbij, de Coöp. „Met speciale aanbiedingen is ook een hoop bereikt. Als'er geld was, geweest, had het-be drijf zelfstandig door kunnen draaien. Maar daar was toch zeker drié miljoen'gulden voor nodig geweest." Volgens Wijnen moeten- de concurrerende kruideniersde mogelijkheden voor de Coöp ook hebben bemerkt, gezien de snelheid waarmee ze volgens hem met'aanbiedingen tot aan koop kwamen. „Als aasgieren kwamen ze op de Coöp af." zegt de vakbondsman. „Ze pro beerden achter ieders rug om toch zaken te doen. Ze zijn achteraf heel handig tegen-el- kaar uitgespeeld." mee zou een nieuwe Coöpformu- le moeten worden ontwikkeld, de efficiency worden verbeterd en het personeel beter worden opge leid. Gekozen werd voor verkoop waarmee 175 van de 215 banen bij de Coöp gered werden. Moge lijk wordt dit aantal de komende weken uitgebreid tot 190. „De winkels blijven open maar krijgen alleen een andere naam." zegt eentamelijk tevre den Lou Wijnen. „De werkgele genheid heeft bij ons voorop ge staan." Met de overname van tien su permarkten is de Haagse inkoop organisatie Door .Eendracht Sterk (DES) de grootste opkoper van "Coöp-filialen. Dit bedrijf, niet te verwarren met coöpera ties met dezelfde naam, ver koopt de verschillende vestigin gen door aan zelfstandige onder nemers. De banen van op twee na alle bedrijfsleiders staan hiermee op de tocht in tegenstel ling tot die van het lagere win kelpersoneel.' De Coöp. Nieuwe? Waterweg vindt haar oorsprong in de co operatie "Door' 'Eendracht Sterk" die in 1902 door de link se Liberale Schiedammer M.C.M. de Groot werd opge richt. Volgens de historicus Voor alle betrokkenen bij dc Coöp Nieuwe Waterweg staat"? één ding vast. Door het verlies"" van het bedrijf krijgt de socia-"-"! listische beweging in Rijn-"" mond een gevoelige tik. ..Ais er** zich eenzelfde situatie had voorgedaan in de jaren voor de„ i oorlog, hadden de klanten^ meegeholpen om het bedrijf te redden," meent Verbeek. „De mensen hebben die saamhorig-. heid van toen niet meer." Volgens Lou Wijnen is het" verdwijnen van "Nieuwe Wa-^j terweg" slechts een voorbode,-, van nieuwe faillissementen en»-' Op de werkvloer worden zo- surcéances van de paar anderen- Wel de directie als het bestuur coöperaties in ons land. „Iki nagewezen als voornaamste verwacht niet dat de coöpera-?— schuldigen voor de afbraak, tic nog een lang leven bescho-'"" „Wij zijn altijd te zoet en'te ren is. Er moeten betere bestu- netjes geweest," zegt bedrljfs- ren komen. De concurrentie',,' leider Peter Vermeulen. Hij ligt wat management én direc- zal het hoofd blijven van "de tic betreft in kwaliteit op ons vestigingen Maassluis al moet voor. Je moet een keuze ma- hij van dé nieuwe eigenaar wel ken tussen idealen of werkge-JT meteen een managerscursus legenheid maar je kunt best» gaan volgen. „Er had een veel socialist zijn en tegelijk een^ agressiever verkoopbeleid ge- goed zakenman. Er zijn bedrijf voerd moeten worden. De oude ven die dat dagelijks be wij-, klanten van de Coöp bleven zen."

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1