Renovatiepremie gaat vr zeker omlaag Eerst volleyballen, dan schaatsen Hafkamp opent sportzaal Oost 'Coalitiepartijen weten meer' St. Jozefwoningen worden onderzocht Yabancilar ipin Bllgl Brosürü m lilü Twee nieuwe bladen - op Schledamse markt Diefstal Concert van Ritchie Family 'Gijs de Wen enwurger dient op te stappen9 Ü3 WS (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM De verhuls* .kostenvergoeding bij renova ties en sloop gaat vrijwel ze- i ker omlaag. Dat geldt echter .niet voor projecten, waarbij 7 gemeente en bewoners eer der al hebben afgesproken dat de gebruikelijke 4.000 gul- den zal worden uitgekeerd Een en ander valt af te leiden uit opmerkingen, die wethou der Van Tllborg gisteravond maakte in de raadscommis sie voor stadsvernieuwing. Van Tilborg wilde zijn op merkingen niét' toelichten, omdat zijn collega Zijdeveld "de eer" heeft gekregen het collegebèsluit over de reno vatiepremie volgende week in de raadscommissie ruim telijke ordening te presente ren. Maar letterlijk zei.Van; Tilborg over dat besluit' .Het komt erop neer dat aangega ne verplichtingen worden na gekomen en dat nieuwe- af spraken onder een nieuw re gime komen te vallen. -Wel was de wethouder be reid te bevestigen dat bewo ners van renovatiepanden aan de Van Leeuwenhoecks- traat en de Sint Ludulna- straat zich verder geen zor- gen hoeven te maken. Die be woners verkeerden al ruim een maand in onzekerheid. Zij waren bang dat zij de du pe zouden worden van het feit dat per 1 januari niet lan ger het rijk maar de gemeen te vergoedingen betaalt In hoeverre de raadsfrac ties genoegen zullen nemen met een verlaging van de re novatiepremie in de toe komst is vooralsnog onduide lijk. Wethouder Van Tllborg heeft al eens eerder tever geefs geprobeerd aan de 4.000 gulden per woning te tomen. De kritiek was toen echter dat hij onderscheid wilde maken tussen bewoners die één keer en die twee keer moeten verhulzen. Nu lijkt de vergoeding voor alle bewo ners lager te worden. 1 - Van Tllborg deed zijn uit spraken over de renovatie premie (formeel: verhuls- en herinrichtingskostenvergoe- ding) op verzoek van het D 6S raadslid Adri Reijnhout. Deze vroeg of de wethouder vast "de grote lijnen van het besluit wil vertellen omdat ik volgende week niet bij de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening kan rijm" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/LEEUWARDEN Het bevalt hem in Leeuwarden beter dan ooit. John te Loo (56) een paar jaar geleden nog burgemeester van Schiedam en nu eerste burger van de Friese hoofdstad, wordt "meegezogen in de Elfsteden- koorts." Hij heeft het er razend druk mee, want zijn gemeente is zo wel start- als finishplaats van de 200 kilometer lange schaatstocht. Gisteren, toen hij van de ene bespreking naar de andere moest hollen, zei hij in een te lefoongesprekje tussendoor: „We gaan een grandioos eve nement tegemoet. Je voelt het hier, eris een enorme sfeer aan het groeien. Als je al die duizenden mensen zag die hier vanochtend voor een startbe wijs bij de VW stonden... En dan die ongelooflijk grote be langstelling van dé media, zelfs van ver buiten Neder land." y77 De Leeuwarder wethouders moesten gisteren hun weke lijks collegeberaad grotendeels zonder hun burgemeester voe- ren. John te Loo: „Ik hen van morgen even een half uurtje wezen vergaderen, en toen: daag. Net ben Ik weer langs al le sleuteposltles in de stad ge weest Vanmiddag moet ik het startsein geven van een schaatsmarathon, en om vier uur zit ik weer met de organi satie van de Elfstedentocht rond de tafel." Te Loo somt op wat daar zoal bij kómt kijken: het ma ken van afspraken met politie-, brandweer- en ambulanceper soneel; bet plaatsen van drang- John te Loo (56), op de foto nog met de Schie- 'daméebur gemeesters ketting om zijnnek: „We gaan hierin. - Friesland een gran~ dioos evene ment tege moet". hekken ("niet 30 hekken zoals in 1963, maar 2.000"); het uit stippelen van verkeersreutes ("ik hoop niet dat iedereen met de auto komt"); overleg plegen met de vliegbasis waar een "helicoptervloot" is gesta tioneerd; regelen van opvang Bijna geen enkele ingeschre ven scholier liet het gisteren afweten in de Margriethal, hoewel het schaatsen in deze dagen ^wellicht populairder .is dan het volleyballen. Maar schooltoemooien hebben de naam gezellig en spannend te zijn. reden genoeg voor naar schatting 330 jongens en meis jes om de gymschoenen aan te trekken en achter het net plaats te nemen. Het toernooi, waaraan scholen uit het voort gezet onderwijs deelnamen, duurde van negen tot vier uur. De wedstrijden trokken veel publiek. Alleen bij de prijsuit reiking bleken enkele ploegen die recht hadden op een stan daard al te zijn verdwenen (niet de winnaars!). Wie in de Hal voor de kleedkamers even luisterend stil stond kon horen waarom. "Ga je gauw mee, dan gaan we nog even schaat sen," klonk het na afloop van de wedstrijden. De winnaars waren gisteren: meisjes 1415 jaar: 's-Graveland 3; 16—17 jaar: Spieringshoek 4; 18 jaar en ouder: 's-Graveland 1; Jon gens 14—15 Jaar: Nieuweland 4; 16—17 jaar: Spieringshoek 5; 18 jaar en ouden Spierings hoek 1. 7'. van rijders en toeschouwers. „We verwachten een nr.Ijoen mensen in Friesland, waarvan 100.000 in Leeuwarden. Het grootste probleem Is 'de over nachting. Daarom heb ik allé Briezen gisteravond via de te levisie opgeroepen om zoveel mogelijk mensen onderdak te verlenen.": Wat dat betreft geeft burgemeester Te Loo het goede voorbeeld: hij krijgt vandaag zes logés thuis. Uniek John te Loo erkent dat hij met zijn neus In de boter is ge- valen. „Ik ben in Leeuwarden nog geen twee jaar burge meester, het is natuurlijk fan tastisch om zo snel zo'n uniek evenement mee te maken. AI- lésleeft hier naar die tocht toe, en Ik ook! Ik heb de moed niet verloren toen 'ie vorige maand nét niet doorging. Van de 13" elfstedentochten die ooit zijn gehouden waren er zeven in fe bruari." Niet verwonderlijk mag zijn (Yah een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Sex-lltera- tuur, sigaretten, aanstekers, wisselgeld en snoepgoed? met een gezamenlijke waarde van 1830 gulden zijn gestolen uit een benzinestationaaii de Nieuwe Damlaan. Dat gebeur de in de nacht van maandag op dinsdag. De dieven verniel den een draadglasrulb Uit een geparkeerde auto aan het Emmapiein ls een ra dio-cassetterecorder ter waar de van 700 gulden gestolen. Het linkervoorportier werd open gebroken. De auto is eigendom van een 28-jarige Schiedam mer. dat John té Loo enthousiast is oyer de baan waarvoor hij (na vier jaar) Schiedam verliet. Vjk vind het heerlijk om in Leeuwarden, te werken. Je kunt goed merken dat dit een provinciehoofdstad Is, allerlei lijnen; komen; hier samen. Het Is? een boeiende enafwisselen- dé gemeente waar veel in om gaat, mét een meer dan com pleet voorzieningenpakket Ik ga hier ook niet meer. weg," il- dus de 56-jarige burgemeester. Met de Friese taal heeft hij niet zo gek veel moeite meer. Als geboren Harlinger kan hij de taal in elk geval lezen en verstaan, alleen het spreken laat nog wat te wensen over. En wat het schaatsen betreft: - „Ja hoor, dat kan ik aardig. Ik héb vroeger heel .wat afge- schaatst op de ijsbaan in Schiedam (inmiddels wegens bezuinigingen gesloten red.)." Helaas heeft hij het te druk voor bet rijden van dë Elfste dentocht» Discotrio The" Ritchie Family treedt morgenavond 21 februa ri op in de discotheek Blüetiek- in aan de Karei 7 Doorman- straat De liefhebbers van deze muzieksoort mogen dit Rotter- damse optreden niet missen. De meest bekende hit scoorden de dames met "The Best Disco in Town". Ook speelde het trio een behoorlijke rol In de film" "Can't stop the music". De en tree voor dit concert kost tien gulden- Wethouder Luub Hafkamp (41) SCHIEDAM Wethou der Luub Hafkamp zal op woensdag 27 februari de officiële opening verrich ten van de nieuwe sport accommodatie aan de Fahrcnheitatraat in Schie- dam-Oost. Evenals bij de creommodatie aan de Aleldastraat in Schicdam- Wtjt 's naast een sport- ook eon bewonersvoorzie- ning aangebracht De ope ning vmdt pUats om 12 ^s75Dé;sp<ytiaaJ, die al enl-; ^fei^jd.W-gBhriiüt1 is,-heett. «VPeiyJtlttö vee 22 bij :S287mewr. .De zaal is ge schikt voor wedstrijden badminton, basketbal en volleybal. Door een op- trekbare scheidingswand kan de zaal in tweeën wor den gedeeld. Het buurt centrum omvat een ont moetingsruimte, een ver gaderruimte" en een kan toor. V v«' Met de bouw yan de ac commodatie is een totaal bedrag van- 3,5 miljoen gulden gemoeid. De kos ten werden gedragen door de gemeente; -Schiedam '(2A miljoen) «1 het minis terie. van r VBO-; (zeven ton). ,77. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Is Luub Haf kamp de Brinkman van Schie dam? De Jeugdige welzijnswet- houder is sinds vorige week de meest omstreden politicus van de stad. Even onverstoorbaar als de cultuurminister trot seert hij de stortvloed van kri tiek op zijn functioneren. Als hij zich verweert praat hij op vlakke toon en tracht hij in lange opsommlgen van feiten zijn gelijk aan te tonen. Te rugslaan doet hij koelbloedig en "verpakt". "Ik denk dat je als politicus altijd Je boodschap wat pro beert te verpakken." zegt de 41-jarige VVD'er Luub Haf kamp. "Want voor je het weet komt wat Je zegt verkeerd over." Een uitschieter was wellicht wat hij het PPR- raadslid Noordegraaf vorige week aanwreef: *ïk moet den ken aan een mug in het nudis- tenkamp; alleen die mug weet waar 'ie prikken moet. U steekt In het wilde weg om zich heen." Maar hij zei dat "op z'n Hafkamps": toonloos, zonder stemverheffing. i De kleine linkse fracties in ide gemeenteraad zullen de laatste zijn die hem ooit écht kwaad kunnen krijgen. "Ik lig niet wakker van hun kritiek, paar slaan ze veel te vaak de plank voor mis. Als men onge motiveerd wat kreten slaakt, zal ik mij daar niet druk om maken," zegt Hafkamp, die itoch telkens weer bereid blijkt om alle aantijgingen te ontze nuwen. En daarbij deelt hij rustig wat "tikjes" uit. "Kijk, de reac tie van klein links op mijn be leid is er ten principale één van: Hafkamp doet het niet goed. Dat begon al aan het be-' gin van mijn ambtstermijn. Toen vroeg Bruseker (CPN) zich af: wie zet er nu een WD- wethouder op welzijn? Nu roept hij: de wethouder loopt alleen de eerste palen af. Als ik 'hem dan kretologie verwijt, zit ik verkeerd." Hafkamp erkent dat hij de meest politiek gevoelige be leidsterreinen beheert Maar waar die gevoeligheid van daan komt weet hij ook niet. Kinderopvang, woonwagenpro* blematiek, opbouwwerk, jonge renwerk, zwembaden en ande re zo veelvuldig besproken za-, ken ziet hij dan als "terreinen waarop de oppositie in de raad zich kennelijk probeert te pro fileren. Daarin word ik dan als wethouder meegesleept." De vraag dringt zich op of de VVD-wethouder wellicht als "bliksemafleider" voor de PvdA/WD-coalitle fungeert. Dan wordt hij weer wat voor zichtiger. Bedachtzaam: "Ik begrijp dat het daarop lijkt Maar het is geen bewuste tac tiek, als men dat soms denkt Ach, Je ziet toch overal dat welzijnswerk gevoelig ligt Wat wij daar in Schiedam op bezuinigen, is kinderspel ver-; geleken bij wat in sommige andere steden gebeurt" Het valt hem op hoe gemak kelijk de raad vaak instemt met miljoenenkredieten voor bepaalde gemeentewerken, ter- wijl „over de aanschaf van een pauzebei in een wijkcentrum uitvoerig wordt gediscus sieerd. Zo'n kwestie is voor raadsleden overzichtelijker. Men waagt zich niet zo gauw aan een discussie over de ma nier waarop een weg geasfal teerd moet worden, met het ri sico ernaast te zitten." Terughoudend Toch is het ook de wethou der opgevallen dat de coalitie partijen zich vaak afzijdig houden, als hij het weer eens met de oppositie aan de stok heeft. Verwacht hij van PvdA en WD niet meer steun? „Ik krijg voldoende steun van ben voor mijn beleid, alleen in de raad gedragen zij zich wat te rughoudend. Van mij mag een PvdA-raadslld beat Bruseker een veeg uit de pan geven als hij ten onrechte zegt dat mijn nota over kinderopvang uit acht flutkantjes bestaat." Als Hafkamp gewóón raads lid was dan zou hij zijn wet houder hardop verdedigen. Dat eenmaal gezegd hebbende komt hij er niet onderuit toe te geven dat PvdA en VVD vori ge week bij de begrotingsbe handeling „hadden moeten reageren op de kritiek", die immers de hele coalitie raakt. Maar, voegt Hafkamp daar dan snel aan toe: Jk wil me niet verschuilen. Ik kan mijn eigen boontjes doppen." Dat de coalitie alles voorkookt en de oppositie buiten de dis cussie plaatst, bestrijdt de wethouder. Hoe verklaart hij dan dat PvdA en VVD in hun algemene beschouwingen met geen woord reppen over de woonwagenproblematlek, ter wijl de oppositie zich ernstig bezorgd toont over het uitblij ven van een -oplossing? Be schikken PvdA en VVD soms over meer informatie? Hafkamp: „Het Is natuurlijk altijd zo dat coalitiepartijen meer op de hoogte zijn van wat er gaande is. Als wethou der ben je ook raadslid, Je woont fractievergaderingen bij. Dan ontkom Je er niet al tijd aan om wat meer achter grondinformatie te geven, zon der direct in details te treden. Ik zeg er wel bij dat dit op an dere terreinen minder speelt dan bij de woonwagenproble- matlek." De wethouder In de verdedi ging: „Een woonwagenplan is in de maak, in open overleg met de woonwagenbewoners. De kinderopvang, daar nat geld bij. De zwembaden krij gen geen klappen, en het moet nog maar blijken sis bet 8portfondsenbad -.eventueel dicht gaat of dat een klap Is, Het OJC in Noord Is van de baan, maar er Is daar nog aardig wat jongerenwerk over. Oké, In het opbouwwerk Is dan fors bezuinigd en dat zit men kennelijk nog steeds dwars." Luub Hafkamp gaat onver, droten door naar de volgende ronde. m. SCHIEDAM "Laat de men sen zelf maar uitmaken wat mijn werken voorstellen," al dus de 48-jarige Belgische r kunstenaar Gilbert Swimber- ghe. Tot 18 maart is een ten toonstelling van zijn reliëfs, potloodtekeningen en schilde rijen Ingericht in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Het gaat de Belg meer om de kunst dan om de boodschap. En zijn kunst mag er zijn, min stens In die zin dat zijn werk de moeite van het bekijken - waard is.- Swimberghe maalct^? zonder kleuren, met fraaie vlakverdelingen en nauwelijks waarneembare lijnen órginele,*4 rustige produkten (foto). Behal- ve van' hem zijn de komende" weken ook werken van Damën, Klapwijk en Plèrsma geëxpo- fe seerd in het Stedelijk Museum. SCHIEDAM De CPN-Schle- dam heeft een "openbare ver gadering'! georganiseerd over de RSV-alfaire. Deze wordt ïis morgenavond vanaf acht uur in zaal Irene gehouden. Als spre kers zijn uitgenodigd het com munistisch kamerlid Evelien Eshuis en haar partijgenoot in de Schledamse gemeenteraad Ulfert Bruseker. Eshuis was destijds één van de Initiatiefneemsters voorde par lementaire enquête, die naar het reilen en zeilen van het - RSV-concern is ingesteld. Cen trale vraag bij de bijeenkomst morgenavond zal zijn: „Wat zijn de lessen die we uit die en quête kunnen leren?" Oe toe- gangsprijs is een gulden. Opeen pamflet dat de CPN->*>ï>> Schiedam voor de vergadering heeft verspreid laten de com- reünisten geen twijfel bestaan '7' over hun visie: „Twee miljard dat zijn dus ook onze belas-"-'" tingcenten, pleite; 18.000 mén-Té sen dé straat opgeschopt. Van"- Aardenne, de wervenwurger -- dus, vindt het nfet nodig om op— te stappen. Wij well" SCHIEDAM Er zijn deze maand twee nieuwe bladen op de Schledamse lezersmarkt verschenen. Het gaat om - "HOS Aktueel", een maand- blad voor. Schledamse horeca- ondernemers, en "Rood gloeiend", een uitgave van dë her-opgerichte plaatselijke af deling van de Jonge Socialis ten (een beweging van jonge ren in de Partij van de Arbeid). Op de omslag van "HOS Ak tueel" staat kort aangegeven wat hét blad, onder redactie van Joop van Hees, van plan is te gaan brengen: informatie, reportage, actueel nieuws en Schledamse niéuws (alsof tus sen die laatste twee "ingredl enten" verschil zou zijn). Tér Introductie is in liet blad te lezen.dat ."door de vaak.wis selende ontwikkelingen in dé. horeca het werkterrein van de ondernemer vaak ook onover zichtelijker wordt. HOS Aktueel tracht deze ontwikkelingen op te sporen én in kaart te bren gen." Verder hoopt men dat de onderlinge samenwerking van de horéca-ondememers^l, erdoor wordt bevorderd Indé "eerste jaargang num-.; meréén" van HOS Aktueel staan artikeltjes over de cama*. valsvereniging de Kasteleiners, het afscheid van Rinus van,dé7r Most als actief kastetijn en de/tr problematiek' van het openhóip' den van cafés na sluitingstijd. Wat dat laatste betreft: de gé4l meente bestudeert die kwestie nog, maar dé horeca-onderne-' mers voelen wel voor de regel: "Gezellig en druk? Oké, draal maar door," '7 De Jonge Socialisten begin nen wat algemener in hun eer ste "Roodgloeiend"; De vier kersverse bestuursleden stel len zich voor. Hun artikeltjes beginnen steevast met: "Hallo, ik ben Verder legt Menno- Siljee uit wat hem zo ergert aan het koninklijk huis (de dure verjaardag van de Koningin, de jaartijkse toelage van het Prinsje). Ook Roodgloeiend zal in principe maandelijks vefë schijnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM SSSW (woning bouwverenigingen) en gemeen te zijn bezig met een onder zoek naar de "haalbaarheid", van het opnieuw opknappen van 213 St. Jozefwoningen In Schledam-West. Dat onder zoek wordt naar verwachting over drie weken afgerond. Pas als de hulzen technisch zijn be keken zuilen SSSW en ge meente zich gaan buigen over de kosten. Wethouder Van Tilborg zef gis teravond in de raadscommissie stadsvernieuwing: „We willen eerst duidelijkheid scheppen. Het kan best dat we dan in een situatie terecht komen waarin renoveren technisch kan/maar financieel niet Dat moeien we dan eerlijk zéggen, daar héb- ben de bewoners recht op. ,J ledereen moet kunnen mee- denken over een oplossing;van de problemen." Oie problemen zijn deze winter keihard duidelijk geworden. De eerder gerenoveerde huizen in West bleken niet bestand te* gen de vorst, die voordeuren deed vastvriezen en ramen-aan de binnenzijde met een dikke laag Ijs bedekte. Het gaat om woningen aan en rond de An tony Muysstraat. VLAAROINGEN Het eerste nummer van het Informatie blad voor Migranten (in het Turks: Yabancilar igin Bllgl Brosürür) is in een oplage van 1500 exemplaren van de per sen gerold. Het is bestemd voor de in Vlaardlngen wonen de Turken. Marokkanen en Pa- festljnen; reder) waarom het In twee versies wórdt uitgegeven: een Nederlands/Turkse en een Nederlands/Arabische editie. Nummer 1 bevat een artikeltje over de geschiedenis van de stad, de nieuwe voorlichtster voor etnische minderheden, de 21-jèrigeMahaAbuAwad, huisvesting, schoolgaan en een cursus voor buitenlandse'meis- jes, die wordt gegeven in de-" Streekschool Rijnmond-Nóotd.'- Het blad zal 5 6 keer perjaac worden uitgegeven door de-ge- meente Vlaardlngen. Het wordt verspreid via de organisaties^^ van buitenlanders, het Plaatse-' lijk Educatief Centrum, de buurthuizen, de filialen van de gemeentebibliotheek en de - buitenlandse onderwijzers, die werkzaam zijn in het lager on derwijs. in de redactfecommis-, sie zitten vertegenwoordigers; van het Overlegorgaan Migran ten. Het is de bedoeling in ko- mende nummers aandacht te l; besteden aan onderwerpen als; gezondheid, onderwijs, cursus-' sen, kiesrecht enz. - - V.-i HET VRIJE VOLK Schiedam tC .'ülSiii,".-i'/v,*j!'y-'h' V•''•IrKV* J WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 Elfstedenkoorts "..h.'W '-l/.;' ,v -- v.'.,.' r' 'vi.y.7 '%77' .V- ,-7- V7-477v';. grijpt Te Loo sum mmmm mzm - '1 •1 v f

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1