wie verhuist krijgt minder Blijven bouwen' Dagkliniek Sint Joris over twee weken open 17995; IJZERSTERK AUTOMERK Van Sch|jndel stopt ermee Woningbedrijf in 5 jaar op de fles Overlast Belofte Sinf Joris heeft zich gevestigd aan de Stadhouderslaan in het voormalige gebouw van de Schiedamse Tubercu- losevereniging. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 FEBRUAR11985 Schiedam NIVON De afdeling Schiedam van het Nederlands instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk houdt woensdag 27 februari een muziekavond in dienstencentrum de 4Mo- lens. Nieuwe Damlaan. In zaai 5 treedt het Schiedams Man doline Orkest op vanaf 20 uur. Toegangsprijs 1,50 leden, niet-feden f2,50. •SSSN De Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord geeft advies over het invullen van de beiastingpapieren op vrijdag ochtend van 10 tot 11 uur in ontmoetingscentrum de Blau we Brug, Bachplein. Vanaf 5 maart wordt er in de sportzaal van de Kon. Julianaschool ach ter Spaland gesport. Het trim men is van 20 tot 21 uur onder leiding van een recreatie-sport- leidster. Kosten ƒ2,50 per keer.-' •BEJAARDEN De Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk houdt dinsdag 26 februari in de grote zaai een middag over gezonde voeding. Een diëtiste van de Nederland se Hartstichting komt verteilen over gezond eten. Zij neemt hapjes mee en die mag u proe ven. Gratis toegangsbewijzen af te halen bij de receptie van de 4Mo!ens. 4MOLENS De zangclub 'Motenmerels' van het Dienstencentrum de 4Mo- lens geeft op donderdag 28 fe bruari een concert in het dienstencentrum. Van 13 tot 14 uur zingen de 'merels' ge zellige mee-zinglledjes. Toe gang gratis. 4Molens, Nieuwe Damlaan. Inlichtingen, tel. 705500. SALVADOR In de Openbare Bibliotheek in wijkcentrum de Blauwe Brug zijn de hele maand februari fo to's te zien die beroepsfoto graaf Coen Wessing maakte in het Midden-Amerikaanse land El Salvador. Zijn foto's, date rend uit 1981, geven een schrijnend beeld van het leven in de vluchtelingenkampen, ge bombardeerde gebouwen en vermoorde vrijheidsstrijders. Toegang gratis. Dagelijks ge opend. BLAUWE BRUG Met ingang van maandag 11 maart is er weer bloemschik ken in wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein. Kosten ƒ30,-. Van te voren opgeven aan de balie van de Blauwe Brug. Iedere vrijdagavond kan er om prijzen worden geklaverjast. Kosten ƒ2,- per persoon per avond. Aanvang 20 uur. Infor matie, tel. 701049. INSTUIF Cor draalt zondag 24 februari de plaatjes in sociëteit de In- Redactie Het Vrije Volk, edi tie Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam, Telefoon: 266646 pf 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan dé plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. Het college van burge meester en wethouders, dat de nieuwe regeling heeft ont worpen, neemt hiermee ëeri risico,Anderhalf jaar géle- den heeft wethouder Van Til- borg al eens voorgesteld om de renovatiepremie voor ver huizers te halveren. Dat kwam hem ioen op een bot sing met de raadsfracties te staan, met name die van de PvdA. De nieuwe regeling is wel minder rigoreus. Bewoners van renovatiepanden die j (Van een ónzer -verslaggevers) SCHIEDAM Wie bij re novatie verhuist krijgt een lagere vergoeding dan iemand die naar een wissel- woning gaat. Dat principe wordt' in Schiedam ingevoerd als dé raad akkoord gaat met de!nieuwe regeling voor ver huis- en herinrichtingskos ten. Een ander, opmerkelijk gegeven is dat de uitkering die één bewoner krijgt bij sidop duizend gulden lager wordt. \j: naar een wisselwoning gaan blijven 4.000 gulden krijgen, terwijl bewonersdie vlak voor de renovatie permanent naar een ander huis gaan 3.000 gulden krijgen. 3.000 gulden verhuls- en herinrich tingskosten ook voor bewo ners die in verbahd met sloop hun huis moeten verlaten (was 4.000 gulden).- woningen die ingrijpend wor den verbeterd. AI naar ge lang de renovatie minder in grijpend is én minder over last bezorgt kan de vergoe ding lager zijn. Ook voor na oorlogse woningen gelden la gere uitkeringen. Eigenaar bewoners van slooppanden krijgen in het vervolg hele maal' geen uitkering meer. dat zij "andere financierings bronnen" kunnen aanspreken. In overeenstemming met de verwachting van de Bewo nerscommissie Hogebanweg wordt ook bij groot onder houd weer geld aan bewoners uitgekeerd, een bedrag tus sen de 800 en 1500 gulden. De stelling dat bewoners van een groot onderhoudsproject aan de Hogebanweg, de Lo- rentzlaan en de Daltonstraat "tussen wal en schip" vallen wordt hiermee vooralsnog bewezen. De nieuwe regeling voor verhuis- en herinrichtings kosten is noodzakelijk gewor den doordat het rijk per 1 ja nuari belangrijke bevoegdhe den aan de gemeente heeft overgedragen. De gemeente is bij het ontwerpen van de regeling ervan uitgegaan dat reeds "gedane beloften en ge wekte verwachtingen" moe ten worden nagekomen. Dit om overgangsproblemen te voorkomen. stuif. Nieuwe Haven 155, zaal Irene. Entree 5,-. Aanvang 20J30 uur. Inlichtingen, tel. 621274. v.- Bovengenoemde bedragen gelden voor voor-oorlogse De gemeente gaat ervan uit KOETSHUYS Jj Tot en met zondag zijn de pa pieren objecten van Lily Korver nog tëzien in galerie 't Koets- huys, Lange Haven 78. De ga lerie is alleen In de weekeinden geopend. Inlichtingen, tel. 739950. V - DORPSKERK ■-!!■!;!; De Rotterdamse organist Ge- ,..Cy rard Leglerse bespeelt vrijdag 22 februari het orgel van de Dorpskerk te Kethel. De be- mï speling begint om 19.30 uur en eindigt drie kwartier later. De toegang is vrij. Op het pro- gramma staat muziek van Han del en Bach. WETENSCHAP De Wetenschappelijke Kring te,! Schiedam en Vlaardingen gaat maandag luisteren naar de zie- kenhuispastor in het Dijkzigt- ziekenhuis Ds. A. van der Klauw. De pastoor komt spre- 'r ken over het'Veranderde jij. Godsbegrip'. De lezing wordt gehouden in het gebouw van de Nederlandse Protestanten ï-~' Bond, Westvest 92, tel. 266681. Aanvang 20 uur. Intro- ducee's toegestaan. HUISVROUWEN 'S' De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen 'f" gaan dinsdag 26 februari op excursie naar 't Hofje van Aer- den in Leerdam. Donderdag 28'! februari is er een spelletjes- t middag in gebouw Soc. Beian-T.! gen, Nieuwe Haven. Aanvang 14 uur. •JAZZ Reisbureau Brlele houdt zon- dag 24 februari In hotel Rijn- mond. Nieuwlandpleln 12, een"'*' Jazzmiddag. Ted Easton's Hot c Shots met als speciale gaste de Engere zangeres Beryl Bry-? den treden vanaf 14.30 uur op.; WEEKEINDDSENSTEN C. Het Schlelandzlekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit - weekeinde EHBO-dienst, tel •ïi» 733733. Ambulance, tel. 3C3300. Hulsarts. boodschap- r pendienst, tel. 206611. Spoedt; recepten, tel. 261480. Tand- y arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur Dr. J.H. Dalstra, Lange Nieuwstraat 137, tel. 268303. V Zwartwerkers eerste V-V;-;:;. - -• r'' V-/.'-; :v' r...- V !;h:'v!:V;:!V-V V'"; V V'!. V v''.' V'h .V",-';'-; !-!'■■■ 'r v; doelwit controleurs De controleurs zullen uitslui tend op pad gaan als de Socia le Dienst daarvoor een op dracht verstrekt Dus zal bij de Sociale Dienst eerst een sterk vermoeden van fraude moeten bestaan. Smits: „Er komt beslist geen heksenjacht waarbij de controleurs in het wilde weg om zich heen speu ren." Tips van fraudezaken uit de bevoking zullen eerst bij de Sociale Dienst worden „gewo gen". Het is ook de Sociale Dienst die straks de sollicitaties naar de functie van „extern contro leur" gaat regelen. Welke eisen worden straks aan de sollici tanten gesteld. Directeur Smits: „Ze moeten bekend zijn met sociale wetten, opspo ringservaring hébben, en in teamverband kunnen opere ren." SCHIEDAM Directeur J. van Schijndel van Gemeentelijk Woningbeheer gaat weg. Het college van burgemeester en wethouders heeft ermee inge stemd dat de 58-jarige Van Schijndel op 1 september ge bruikmaakt van de VUT-rege- ling. Hij zal er dan 42 dienstja ren bij de gemeente Schiedam op hebben zitten. Van Schijndel verklaart desge vraagd geen bijzondere motie ven voor zijn vroegtijdige ver trek te hebben. „Mijn gezond heid is goed. Maar de kans om met de VUT te gaan dient zich Sociale Dienstdirecteur G.A.A. Smits: yrEr komt beslist geen heksenjacht waarbij de controleurs in het wilde weg om zich heenspeuren." aan, waarom zou je daar dan géén gebruik van maken? Vele!' anderen doen dat ook." Hij is sinds 1978 In zijn huidige' functie. Van Schijndel begon In!, 1943 als jongste bediende op de afdeling betaslingen, werkte vervolgens op het bureau mili- taire zaken en kwam in 1956 voor het eerst bij Woningbe heer terecht, eerst als finan cieel administrateur. „Ik zal niet zeggen dat ik eraarQ toe ben om te stoppen." zegt Van Schijndel. „De VUT is er ook juist om jonge mensen te 1 laten doorstromen." ~*S. (Vanéén onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een nieuwe dagkliniek voor psychiatrische patiënten zal naar verwach ting bp 4 maart worden ge opend.- Het Delftse gasthuis Sint Joris, die de nieuwe dag- kliniek aan de Schiedamse Stadhöuderslaan gaat "run nen", zegt bijna klaar te zijn met db voorbereidingen. In het gebouwtje, dat jarenlang heeft leeggestaan, was ooit de Schie damse Tubercolosevcroniging gevestigd. „Het- pandje is gebruiksge- reed," aldus Sint Joris-direc- teur W. H. J, van Buren. „We hebben het helemaal opge knapt en geverfd. Er zit af en toe al een secretaresse bij een telefoon, om de eerste aanmel dingen op te vangen." Volgens Van Buren is de belangstelling voor de dagkliniek enorm groot, omdat haar soort op vang tot dusver ontbrak ln het Waterweggebied, Op het gebied van de geeste» tljke gezondheidszorg bestaan tot dusver alleen de RIAGG en de psychiatrische afdelingen van de ziekenhuizen. Van Bu ren: „In de dagkliniek kunnen hoofd van de afdeling volksge- we allerlei soorten behandelin- zondheid, voorziet de dagkli- gen geven. De mensen over- nlek "in een leemte. Wij zaten nachten er niet, in tegenstel- er met smart op te wachten." ling tot in een ziekenhuis waar dat eigenlijk vaak niet nodig is." De nieuwe kliniek zal offi cieel 24 patiënten kunnen plaatsen. Maar door te werken met behandelingen in dagde len verwacht Van Buren er ze ker 32 "binnen te halen". Ook de gemeente Schiedam is blij met de komst van Sint Joris naar Schiedam. Volgens G. W. J. van Marsbergen, Overigens is de vestiging van de dagkliniek een eerste aanzet voor veel grotere plan nen. Uiteindelijk hopen het Schieland Ziekenhuis, de RIAGG en Sint Jores geza menlijk een Algemeen Psy chiatrisch Ziekenhuis te kun nen stichten, in het gebouw van het voormalige Nolet-zie- kenhuis (ook aan de Stadhou derslaan). VLAARDINGEN - Het Gemeentelijk Woningbedrijf van Vlaardinaen drpjgt op de fles te gaan. Dit voorspelt direc teur C. dan Bakker. In een brief aan het college van B en W doet hij voorstellen om zijn woningbe drijf te redden. Als niet snel wordt in gegrepen, zo stelt Den Bakker, zullen de woningen van de gemeente Vlaar dingen verpaupe- ren en is het faillis sement in 1990 een feit. In dat jaar zal de reserve van het wo ningbedrijf zijn ge slonken tot 1,2 mil joen terwijl het GWB nu nog meer dan 10,7 miljoen achter de hand heeft. Volgens de Nationale Woning raad is maar liefst 80 miljoen nodig om het huidige wo- nlngbezit in redelij ke staat te bren gen. Daarbij zijn de 894 MUWM-wonln- genende410 noodwoningen die tijdens de oorlog zijn gebouwd In de Babberspolder nog niet eens meege teld. Directeur Den Bak ker wijt de hachelij ke positie van zijn bedrijf aan de nieu we spelregels van het rijk. Zo keert het rijk minder ver goeding uit voor het renoveren van - na-oorlogse wonin gen. Bovendien wordt de vergoeding pas na de werkzaamhe den uitbetaald aan" het woningbedrijf en niet langer voor- af. Hierdoor moet het GWB de reno vatiegeiden uit eigen zak voor- schieten en verliest het rente. Tweede tegenvaller is het afschaffen van de renteloze leningen die het rijk In het -! verleden nog ver- 1 strekte. Een derde klap Is de vermin- derde huurverho ging na renovatie; een voordeeltje voor de huurders maar een aanslag - op de kas van het woningbedrijf; Den Bakker heeft samen met een ge meentelijke werk- groep een aantal oplossingen aange dragen. Zo zou het GWB zich moeten gaan storten op dé nieuwbouw, haar - goed lopende win kelbestand moeten uitbreiden, sommK ge panden die no-,, dig aan een op knapbeurt toe 2ljn moeten verkopen en bezuinigen óp het onderhoud. ♦Vraag naar de komplete garantievoorwaar- I den.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1