Brug dicht fit 5 Toch premie voor Hogebanw Geen sponsor 'Bols Brothers' 'Stop Je zenderuitbrèiding' ;kjfariéh Platenverknipper maakt't in USA vmnaiaK Slotconcert met winnaars muziekweek WÉÊÈê Grafische cursus Bibliotheek houdt foto wedstrijd De dreiging dat bewoners aan de Hogebanweg, waar dit jaar waarschijnlijk wordt gerenoveerd, tussen wal en schip vallen is verleden tijd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 65 tót 80 miljoen gulden is nodig om' het Schiedamse industriegebied Mathenesse weer tot een "aantrekkelijk visitekaartje" te ma keri; Aldus een voorzichtige schatting van het Openbaar Lichaam Rijnmond, dat een onderzoek heeft verricht naar de staat van "droge bedrijfs terreinen" en tot schrikbarende conclusies is ge kómen. Gigantisch Deltadijk Efficiënt 'Weten de raadsleden wel naar welke televisieprogramma's de bevolking wil kij ken?" vraagt de bewonerscommissie van het Bachplein zich af. S traal'verbinding Henk van Vuren uit Maassluis. Eerst een ".kranten jochie", straks een miljonair? j Illegale sfeer Unieke situatie knappen Mathenesse t ruim 65 milioen 'dat het rijk voor bijvoorbeeld sloop en groot onderhoud wei- nlg geld uittrekt, terwijl de ge meente toch nog behoorlijke vergoedingen zal verstrekken. Schiedam Zo'n kwart van die bedrijfs terreinen in het. Rijnmond-ge bied: - zijn op zijn zachtst ge zegd. "hard aaneen opknap beurt" toe, aldus het Openbaar Lichaam. Het gaat om 17 ter reinen-waarvan een drietal op Schiedams grondgebied. Naast Mathenesse zijn dat een ge biedje: rond ;de Nieuwe Water wegstraat en de Spaanse Pol der. Dit worden droge bedrijfs terreinen genoemd omdat zij buiten het havengebied liggen. Wat Ket Schiedamse indus triegebied Mathenesse (tussen de'Bultenhaven en de Merwe- haven) betreft: daar mankeert volgens'Rijnmond van alles aan.; Voorlichtsters Aukje van der Hoek somt op: „Veel ter rein ligt braak. Delen van op stallen zijn 'verpauperd. Er heerst een langdurige leeg- stahd. De ontsluiting van het gebied is matig, het verkeer kan de rijksweg alleen via de binnenstad of een woonwijk be reiken." Voor de bedrijven die in Ma thenesse zijn gevestigd is de situatie allesbehalve ideaal. Door het verval in het gebied ontstaan soms problemen bij laden en' lossen..-Verder "be hoeven bestrating en riolering dringend-verbetering. Sommi ge bedrijven lozen nog recht streeks, in de, Nieuwe Maas," aldus Van der Hoek. Ook merkt, zij op dat de kademuren van de voormalige Gusto-wèrf in zeer slechte staat.zijn. Zorgt Schiedam slecht voor zijn:industriegebieden? Econo misch ambtenaar R. Vrede- bregt vindt van niet. ,De pro blemen geiden specifiek Ma thenesse, dat een oud terrein is van vlak na de oorlog. Elders is de situatie in de stad hele maal niet zo alarmerend.' Evenmin ligt hierin een oor zaak voor het feit dat bijna vijf procent van de Schiedamse be drijven de stad wil verlaten. Hoe heeft Mathenesse zo kunnen verpauperen? „Het is net als bij stadsvernieuwings gebieden. Zo staan oude wijken er nog goed bij, en ineens treedt sterk verval op. Be- drijfsverpla&tsingen, sluitin-, gen. Inkrimping, alles kwam in Mathenesse tegelijk en in kor te tijd staat de gemeente ineens voor gigantische inves teringen om het industriege bied weer op te knappen. Wat betreft dc bestrating en riolering van het gebied merkt Vredebregt op dat in verband met de aanleg van de naburige Deltadijk bepaalde werken zijn opgeschoven. „Er gaat wel de gelijk weer het één en ander gebeuren." Rijnmond is van plan om van Mathenesse, dat 56 hecta re groot is, een proefproject te maken. De komende maanden wordt geïnventariseerd met welke maatregelen en kosten het industriegebied weer opge pept kan worden. Door dat in kaart te brengen hoopt Rijn mond het rijk te interesseren ■voor. het verstrekken van sub sidie. Schièdam ondersteunt dat van harte, al is het alleen al omdat een investing van 65-80 miljoen gulden een te grote is voor de gemeente. Rijnmond streeft ernaar om het vestigingsklimaat voor nieuwe bedrijven in het Rijn mondgebied te verbeteren. „Het is vooral belangrijk dat grond weer goed en efficiënt gebruikt gaat worden," zegt Rijnmond-voorlichtster Aukje van der Hoek. „Zoals sommige terreinen er nu bij liggen, dat zijn geen visitekaartjes. Je moet niet raar opkijken als be drijven om die reden wegblij ven." MAASSLUIS In het Schuurkerktheater was de sfeer gisteren bijna net zo jui chend als in de Frieslandhal in Leeuwarden. Aan het eind van de Maassluisse muziekweek maakte iedereen iedereen complimenten. Joost van Beek, overhandigde gisteren de prijswinnaars uit alle catego rieën hun juryrapporten- in ëlgèn persoon. Alle 175 deelne mers prees hij alleen al omdat ze hebben meegedaan aan het Maassluisse muziekconcours. De eerste prijs voor de aller jongste. deelnemer was voor Yvonne Smeulers uit Zwijn- rirécht. Haar vioolspel was goed voor 86,5 punt. De tweede iri dié leeftijdsklasse werd Maile Stam uit Gouda met 86 punten, derde Jeroen Hooger- yorst uit Maasland met 78 pun ten. -In de tweede leeftijdscatego rie, dé 10-jarigen, haalde Leti- tia Scfarone met haar viool spel 92 punten. Zij werd daar mee de eerste. De tweede van de; 10-jarigen werd Pepijn Go- defroy uit Delft, derde Pascal Schoonderwoerd uit Brielle. Van de U-jarigen haalde Rosa Torrico uit Delft met 82,5 punt de overwinning. Zij speelde op haar viool een concert van Vi- valdL Indra Prins uit Maas- sluis .werd tweede, Eveline van der Putten uit Voorburg derde. - r-Dorien Meysing won met. haar dwarsfluitspel 90,5 punt, waarmee zij van alle 12-jarige deelnemers als beste uit de bus kwam. Elzeiiquë Hoogervorst ult'Maasaluis was tweede. /(Van een onzer verslaggevers) „SCHIEDAM- - Volgende weék .zal de Westerhavenbrug enkele- nachten dicht gaan in verband- mét reparatiewerk zaamheden.: Het gaat om de nachten van maandag 25 op dinsdag 26, en van dinsdag 26 op woensdag 27 februari. Het doorgaand verkeer wordt om- geleid via de Willem de Zwij gerlaan, de Havenwijk en de Lekstraat' Een en ander wordt met de bekende oranje borden aangegeven: - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De proble men rond een renovatiepremie voor de bewoners van de Hoge banweg. Lorentzlaan en Dal tonstraat zijn uit de wereld. Net als bij renovaties elders in de wijk (Schiedam-Oost) zul len deze bewoners een onkos ten vergoeding van 1200 gul den krijgen. Dat zegt R. W. J. van der Noll, hoofd huisves-, ting, in een toelichting op de nieuwe regeling voor verhuis- en herinrichtingskosten. "Deze mensen dreigden tus sen wal en schip te vallen," al dus Van der Noll. "We kunnen hen in de nieuwe regeling toch meenemen, omdat de renova- tie daar nog moet beginnen. De regeling gaat, als de raad er mee instemt, op 1 januari 19$5 in." Voor de bewonerscommis sie Hogebanweg Was het niet- krijgen van een renovatiepre mie vorig jaar nog aanleiding om medewerking aan de voor bereiding van de renovatie te staken. De nieuwe regeling kan op geen enkel punt "overgangs- problemen" gaan geven. Het uitgangspunt is steeds dat "ge dane beloften en gewekte ver wachtingen" worden nageko men. Waar plannen voor sloop of renovatie al in een ver ge vorderd stadium zijn, hoeven de bewoners niet bang te zijn voor een verlaging van de ver goeding dié tot dusver gebrui kelijk was. Maar nieuwe plannen vallen van nu af aan onder een "nieuw regime". Zo zullen be woners die vlak voor een reno vatie verhulzen 1.000 gulden minder vergoeding krijgen dan bewoners die naar een .wisselwoning gaan. Van der Noll over de filosofie daarach ter: "De eerste groep verhuist maar één keer en heeft dus minder kosten. Bovendien: wie de renovatie niet meemaakt, heeft daar ook de overlast niet 'van." Het verschil van 1.000 gulden (verhuizers krijgen 3.000 gul den. blijvers 4.000 gulden) is volgens Van der Noll niet op nauwkeurige berekeningen ge baseerd. "De bedragen zijn vastgesteld op grond van wat wij redelijk vinden." Van der Noll geeft toe dat de onkostenvergoedingen hier en daar lager worden dan voor heen. HU tekent daarbij aan i HET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 FEBRUAR11985 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "De lezende mens" is het thema van een fo towedstrijd die de Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek houdt in verband met haar naderend 65-jarig be staan. Dat jubileum Is pas In september, maar vooruitlo pend daarop zijn de reglemen ten van de wedstrijd bekendge maakt „Teneinde belangstel lenden vroegtijdig de gelegen heid te geven om mee te doen." Met het thema "de lezende mens" mogen de (uitsluitend) amateurfotografen alle kanten op. De jury die nog moet wor den geformeerd, zal het thema "ruim" Interpreteren. Er komt een aparte prijs voor kleuren-- en zwart-wit-foto's, die een voorgeschreven formaat die nen te hebben. Iedere deelne mer mag maximaal zes foto's insturen. De prijzen die op het spel staan zijn 100 gulden voor de winnaar. 75 gulden voor de nummer twee en 50 gulden voor de derde. Ook zijn enkele kleinere prijzen ter beschik king gesteld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners commissie van het Bachplein heeft het ministerie van Eco nomische Zaken gevraagd om het Schiedamse raadsbesluit over de zenderuitbreiding te torpederen. Vooral het feit dat de Schiedammers meer voor het kabeltelevisie-aanbod moe ten gaan betalen is de bewo ners een doorn in het oog. "Dat is een eenzijdig besluit. Weet. de raad wel of de Schiedam mers dat wel willen?" Bedoeld wordt de zenderuit- brelding met de satellletpro- gramma's Music Box en TV5, waartoe de raad in december besloot. Maar dat het kabelta- rief met 1,75 gulden is ver hoogd had volgens wethouder Zijdeveld grotendeels te ma ken met de financiële eisen van de auteursrechtenorgani satie BUMA. die eind vorig jaar werden verscherpt- Hoe het ook zij, de bewoners van het Bachplein vinden het "ondemocratisch". Een woord voerder van de bewonerscom missie: "Het antal mensen dat al die bui' .indsc zenders niet wil. groe. ^eker minima, of ouden van dagen, hebben er niet zoveel geld voor over. Zij zijn vaak al tevreden met Ne derland Ten 2. Straks zitten we aan 20 d 30 zenders, onbetaal baar gewoon." De bewonerscommissie vraagt zich af of de gemeen teraad wel serieus heeft geke ken naar de mogelijkheid om het zenderaanbod voor bepaal de groepen te "filteren". "Men zegt wat al te gemakkelijk: wat op de kabel zit, moet je ac cepteren. het ls alles of niets, technisch is een keuzepakket mogelijk, hoe dat op z'n voor deligst kan, kan worden onder zocht." Behalve het ministerie heeft ook de raad een brief ge kregen. Ander kabelnleuws is dat de PTT vandaag een nieuwe straalverbinding tussen Schie dam en Rotterdam tot stand heeft gebracht. Schiedam krijgt nu zijn signalen voor de zenders Duitsland 1, 2 en 3 via het zendstation op het meer dan 100 meter hoge gebouw van de Erasmusuniversiteit aan de Rotterdamse Westzee dijk. Vanmiddag zijn medewer kers van de nutsbedrijven in Schiedam op de twintig en ho ge flat aan de Laan van Bol'Es geklommen, waaróp de para boolantenne staat die de Rot terdamse signalen opvangt. Die moest enigszins worden gedraaid, omdat de signalen voorheen van een flat in Rot terdam-Ommoord werden overgeseind. Onmdat het universiteitsge bouw veel hoger is wordt ver wacht dat ontvangstkwaliteit van de "Duitalanden" nu sterk is verbeterd. Die liet in het verleden, vooral bij slecht weer. zo nu en dan tc wensen over. stad van Nederland, want dat was Ljouwert. - En dan beklemt me toch een gevoel van weemoed, wantik heb Te Loo altijd de beste bur gemeester gevonden van déze stad aan de Waterwég. Altijd had hij een woord van waarde ring voor hij of zij die het ver diende. Zijn speeches heb ik ademloos gevolgd, doorspekt als zij wa ren met zijn eruditie. Zijn ken nis van de poëzie wenst navol- ging.*x Toch heeft hij aardig wat on recht meegemaakt in deze stad- Verguisd door zijn eigen partijgenoten werd hij binnen gehaald, maar hij zorgde er zelf voor dat zijn populariteit snel omhoog ging. Toen hij wegging lieten de Schiedam mers dat met enige spijt toe. Ar ie Lems, zijn voorganger, én nu burgemeester van Zaan-i stad. zie ik nog niet snel zés. om met één van de verslagge vers van de Nos te spreken.? sterk schaatsende agrariërs in huis halen. Reinier Scheeres zie Ik dat nog wel doen. maar of hij dezellde stijl zal verwerven als,Te Loo yvaag ik te betwijfelen, maar, het kan nog makkelijk,, hij is? nog niaar net burgervader. Misschien lukt het hem als hij bedenkt -dat,het ambt van byr- gervader éen zelfde weg volgt als de schaatsenrijders van J gisteren.- Maar je behaalt ooit een keer de eindstreep. ...j Voordat je daar bént Is, hét af zien maar vooral kliinen. Meindert Buytèrisluyser (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Nee, we worden, niet gesponsored", zegt Thom Borsboom, de 28-jarige zanger van de nieuwe Schiedamse pop groep „The Bols Brothers". Nadat de naam van de aehtmansformatle was be dacht heeft Thom wel een telefoontje aan Bols ge waagd. maar „er vielen geen sluitende spónsoraf- spraken te maken. Ach, d'r ziet misschien wel een kruikje jenever in en die ga ik dan natuurlijk halen." „Een feestband", zo om schrijft Thom.de popgroep. Zondag treden dc Schie damse muzikanten voor het eerst op, op „eigen terrein", in het Schiedamse café Qui- bus aan de Lange Haven. Met de naam van de band hebben ze ook alleen willen aangeven dat het hier om een typisch Schiedamse ac tiviteit gaat. De acht leden van de nieuwe band hebben allen eerder in andere Schiedam se popgroepen gespeeld. Volgens Thom Borsboom is het aantal plaatselijke pop groepen de laatste jaren schrikbarend teruggelopen, wat naar zijn smaak de op richting van de „Bols Bro thers" extra glans geeft. Naast een zanger treden op: twee blazers, een drummer, een „toetsenman", twee gi taristen en een bassist En wat zij spelen? „Alle maal covers" zegt Thom. Daarmee bedoelt hij num mers die eerder al door an dere muzikanten zijn uitge bracht. Zo zal het publiek- zondag bekende klanken ho ren van Little Feet, Joe Cocker en, wat r .ger.tïjdser. Hall and Oa'.es en Paul Young. Be siijl van de Bols Brothers Is te vergelijken met die van de Rotterdam se groep „De Dikke Pret- band". De „première" van de Bols Brothers begint zon dagavond rond kwart over tien. Klunen ik had er nog nooit van gehoord. Nu zegt dat na tuurlijk niets, want zo'n fanate schaatser ben ik niet. Ik trek zo af en toe wel een baantje, en de laatste weken was ik ook dagelijks óp de Polder-of Vlaardingervaart, maar het moest wel mooi weer zijn. Of ik niet in de ban was van de eltstedenkoorts, zult u zich af vragen? Zeker weten. Ik heb gisteren ademloos gekeken naar de televisie. Technisch klopte het waarschijnlijk wel maar het commentaar was Van lik-me-vestje. Node heb ik de stem gemist van Theo Koom- en. zeker bij de laatste kilome ters. Wat had hij dèar niet van gemaakt. Het zou op. de plaat gezet zijn en voor eeuwig zou den wij het ons herinneren. Toch heeft die finale iets heel speciaals voor mij gekregen. In het heetst van de strijd, draai de de camera naar.de finish en onmiddellijk' haalde ik hem er- .uit: Johri te Loo, burgemeester van Leeuwarden maar nog steeds een beetje mijn burge meester. Als een echte hoogwaardig heidsbekleder stond hij op het ijs.' Nóg niet geheel aangekleed j want zijn ambtsketen werd nog snel omgedaan. Zo'n bewijs lv. van waardigheid staat toch heel wat beter darrdat lintje in het knoopsgat van Hans Wie- gel. Je zag aan het gezicht van Té Loo dat hij het naar zijn zin j had en dat het hém goéd gaat. Je zag aan zijn houding dat hij - wist dat hij gisteren even bur gemeester was van de hoofd- MAASSLUIS Zijn eerste kennismaking met de muziek dateert uit z'n prille jeugd, toen hij ademloos luisterde naar de platen van zijn vader. Naarma te zijn leeftijd vorderde, groei de ook zijn belangstelling voor het kopen van LP's en het stoeien met zenders. Hij stampte het reeds, terziete ge- gane piratenstation Studio'62 ujt de grond en verwierf als amateur disc-jockey regionale faam en veel ervaring. Deze grondlegging, mede oorzaak van zijn totale overgave aan de zwarte schijven, heeft ertoe ge leid, dat er bij de Amerikaanse platenmatschappij Hot Tracks inmiddels een plaat van hem onder de pers ligt. Een primeur voor Hans van Vuren. Hij is de eerste Europese disc-jockey die op dat label een remix uit brengt. Ti|dens zijn verblijf in de Arabi sche stad Muskat medio 1980, namen de ambities van de nu 23-jarige Hans voor het eerst vaste vormen aan. Hij verzorg de daar de muziek tijdens gro te feesten voor het personeel van de Shell, waaronder zijn vader. Na 6 maanden keerde hij terug en richtte met vrien den de radiozender Studio'62 op. „Ongelofelijk veel geleerd in die periode. Alles moesten we zelf ondervinden. Van het verwerken van verzoekjes, het maken van reclame-jingles tot aan het bloemetje-van-de- week toe." Na een paar keer uit de lucht te zijn gehaald, besloot men eind 1984 te stoppen. „On danks de toenemende belang stelling van zowel de adver teerders als luisteraars, kreeg de illegale sfeer de overhand." Mede door zijn werk als pla- tenpresentator In diverse jeugdcentra, is hij toen de mo gelijkheden van h remixen gaan bestuderen. „Remixen behelst niets meer, dan een bestaand nummer zo te ver knippen, dat er een nieuwe. krachtigere versie'ontstaat, waarbij de oorspronkelijke-) context van de song bewaard moet blijven. Dit lijkt eenvou dig, maar het vereist veel óh- derzoek en bestudering van het materiaal." - Hoewel de cracks-hem vertel den, dat het normaliter jaren duurt eer je het remixen onder de knie hebt,-is bet hem iri kor te tijd gelukt óm met z'n eerste produkt in de roos te scoren. „Met twee draaitafels ben'ik gaan oefenen. Elke plaat heeft een ritme die verschilt vart'BO tot 200 beats pér minuut? Door te tellen en de snelheid asè te passeri kun je feilloos rnixén. Toén dit geen probleem méér was, héb ik van de groep Fun Fun een remix gemaakt. tSO keer geknipt en 8 uur aan ge werkt met als resultaat 6 minu ten tape. De demo heb ik naar Veronica's Thuismix opgé-* stuurd en ik kwam als winnaar uit debus.- Na dit onverwachte succes, werd hij door vele discotheken uitgenodigd en ontstond de 'drang om eigen werk op het vinyl uit te brengen. „Eercaan- tal platenbonzen heb ik bena derd, waaronder het comeper- ciëlé label Hot Tracks. Deze op disco gestoelde maatschappij, die voornamelijk d.j.'s als le den kent en afnemers over de halve wereld heeft, was erg In genomen met mijn produkt. Eind maart verschijnt er dan ook een plaat van mij met.twee nummers van de groepem Love and Kisses en Tanzdele. Een geweldige ervaring en unieke situatie, daar ik de eerste Europeaan bén, die op dit USA-label zijn naam laat bij schrijven. Iets waar ik erg trots óp ben." - Onder het draaien van zijn - reeds geëxporteerd stokpaard je legt hij uit, „Een "goede re^ mixer heeft niets te maken met een goede disc-jockey." Wat in dit geval zoiets betekent als een paradox met een knipoog. ROTTERDAM Hét NIVON Rotterdam start eind deze maand een nieuwe cursus zeefdrukken en een cursus Be ter Orukwerk. Op donderdag 28 februari begint de Zeef drukcursus, die tien lessen om vat. Op dinsdagavond 26 fe bruari gaat de cursus Beter Orukwerk van start, eveneens In tien lessen. Oie behandelt ondermeer het vormgeven van drukwerk, het gebruik van dW verse grafische technieken «ri het werken met een reproca mera. Beide cursussen kosten negen tig gulden, waarbij de mate riaalkosten zijn inbegrepen- Het NIVON-adres isDirk Smitsstraat 76 in Rotterdam. Nadere informatie Ts vla tele foonnummer f 18824 te krijgen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1