'Netjes nootjes spelen niet genoeg' 'Verhoog de huren dit Jaar niet' Samen doen is kern van muziekweek Koetshuys gaat stunten met kunst Buitenlancïsen Ieren fietsen Apparatuur weg uit radiowinkel Maasslulsse geëerd met verzetskruls Brandweer haalt Jongen van schots Buschauffeur gaat weer stempelen wasËmÈÊMmtÊm8 WS msm C~J r&JvÊÊÊi& tm P w r - (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zorgvuldig geordend liggen opbaar tafel zijn foto's. Als in een. waaier, elkaar voffir de helft overlappend zodat op iedere afbeel- difldf telkens één Oog net zichtbaar is. Het zit vol dröefenis. Arvo Pesti (28) heet hij. De Vlaarding- se vrouw bij haar salontafel is niet zijn moeder. De jongeman is geen laatste mohikaan van de flower-power beweging al doet zijn lange haar het wel vermoeden. Zij hebben elkaar nog nooit gezien. Geen obsessie Geen antwoord §§|p^f9| v.l.n.r. XJlco Dielemans, Astrid Brouwer en voorzitter Peter Zwambom: 'jongeren politiek bewust maken. Dat is hard nodig.' Verslingerd Tempo Meeuwis Rebel, de man die op korte termijn een kinderorkest in elkaar kan timmeren. Nooit zal hij een aankomend orkestlid wegsturen, al kan hij maar twee noten spelen. HET VRIJE VOLK Schiedam 10 ZATERDAG 23 FEBRUAR11385 n Kaartje zal leuk vinden Op het tafelkleedje, naast de uitgewaaierde foto's, staat een kaartje rechtop met de tekst: Arvo Pesti is veroordeeld we- gens anti-Sovjetagitatie en -propaganda tot vijf jaar straf kamp en twee jaar Siberië. Devrouw Is Henny Schilte (59) en maakt deel uit van vier Vlaardingers, allen lid van Amnesty International, die Pesti: hebben "geadopteerd". Zij proberen hem vrij te krij gen' uit zijn strafkamp te Perm, zo'n 4000 kilometer van zijn woonplaats Tallinn te Est land. In '79 werd' hij van de uni versiteit van Tartu In Estland "verwijderd". Hij had als stu dent Russische taal enkele ar tikelen geschreven in een on dergrondse krant. De KGB kreeg nog meer aandacht voor hem na zijn pleidooi ivoor een kernwapenVrije zone in Noord- Europa. In april. '83. werd hij uit een trein gehaald en mee genomen voor verhoor. In de cember van dat jaar volgde het vonnis. Al enige tijd daar voor wierp de Vlaardingse adoptiegroep zich in de strijd met voorbedrukte fotokaarten van hem en brieven aan Russi sche partijbonzen, rechters en aan Tsjernenko, de huidige Sovjetleider. Op Henny Schiltes tafel ligt ook een duimendik dossier van Pqgti, opgestuurd door het Am nesty hoofdkantoor in Londen. Zé.kent de gegevens van haar "zoon" bijna uit het hoofd. "Maar hij is geen obsessie voor me. Ik sta er niet iedere morgen mee op", zegt ze. "Ik doe ook nog andere dingen voor Amnesty". Dan, met een blik naar Pesti op tafel,: "Ach, hij -is nog zo jong, hè. Hij wprdt gestraft voor zijn kem- wapenvrlje gedachte. En ik heb in de krant gelezéh dat Tsjernenko onlangs precies hetzelfde heeft voorgesteld. Maar Pesti moet er voor naar een strafkamp en naar Siberië. Het is krankzinnig.id: Ze ls twee keer In de Sovjet Unie geweest Mét een reisge zelschap onder: leiding van Russische tolken: ("dat zijn ge woon KGB-ers") naar Moskou en Leningrad. Een Nederland-, se juriste in het gezelschap wilde iri een hotel een oude correspondèntlevriendin op zoeken die daar kamermeisje was. Aan de balie vroeg de ju riste of ze er was. "Even later kwam die vrouw naar beneden met een knalrood hoofd", her innert Henny Schilte zich. "Ze siste: gaat uweg, snel. U brengt mij in de grootst moge lijke moeilijkheden". Even la ter Is ze ontslagen, dat kamer meisje. Die juriste wilde zich bij die tolken nog beklagen. Ze had niet in de gaten dat die mensen1 natuurlijk al lang op de hoogte- waren-van-hét - ge beurde". Het heeft'Henhy Schilte flink aangegrepen. "Het verschil met onze samenleving is on- voorstelbaar. Terv ijl de funda mentele rechten van de bur gers in Rusland goed zijn ge regeld. Je hebt er volgens de wet recht op vrije menings uiting, op recht van vereniging' en vergadering, ja, zelfs pers vrijheid. Maar al die vrijheden wor den teniét gedaan door een ar tikel in de wet dat anti-Sovjet agitatie en -propaganda ver biedt. Velen zijn door dat arti kel in Siberië beiand of in psy chiatrische inrichtingen. Dat is trouwens een toene mende zorg van Amnesty, die klinieken. Ik heb begrepen dat de zogenaamde patiënten zwa- velverblndingen krijgen toege diend. Dat geloof ik wel, want Amnesty doet maandenlang research voordat zij met een dergelijke beschuldiging komt. We zitten er zelden of nooit naast". Nooit heeft Henny Schilte antwoord gekregen van de Russische authoriteiten op voorbedrukte fotokaarten. Wel van de gevangenen die zij voorafgaand aan het geval Pesti heeft geadopteerd. Maar Henny Schilte: "De Russen zeggen het zelf: schrijven, schrijven en nog eens schrijven. Het helpt echt". dan pas naderhand, wanneer j uitgezeten. Alle in de loop t der de gevangene zijn tijd heeft j jaren opgestuurde post wordt daarginds meestal bewaard en na de straftijd overhandigd. Schrijven heeft zin, stelt Henny. Vorige week heeft zij een Rus ontmoet die ook jaren lang heeft vastgezeten en nu in het westen woont. "Zijn behan deling in de psychiatrische in richting werd plotseling beter. Hij is zelfs eerder vrij geko men. Dat komt zelden voor ln Rusland", weet zij. "Die man bleef er op hameren: schrijven, schrijven en nog eens schrij ven. Het helpt echt. Iedere dic tatuur is er op de een of andere manier gevoelig voor". Ze heeft diverse malen gedemon streerd bij de Russische am bassade in Den Haag. Een en kel keertje een petitie overhan digd. "Nee. nooit heb ik de nei ging om zo'n ambassadeur of collega een klap te geven", zegt ze. "Het zou de zaak geen goed doen. We doen dat heel gedisci plineerd. Als Amnesty zegt: pak de spandoeken, dan pak ken wij de spandoeken. Als ze zeggen: nu weer oprollen, dan rollen wij ze weer op. En als ze zeggen: nu naar huls, dan gaan wij naar huls". Ze pakt een foto van "haar" Arvo Pesti met achterop een dringend verzoek aan Tsjer nenko hem vrij te laten. Het adres van één van de mach tigste mannen ter wereld staat er bij. "Stuur 'm op", zegt Hen ny. 'Tsjernenko is naar ver luidt ernstig ziek. Een kaartje zal die wel leuk vinden. XVan onze verslaggeefster Lelia Kuiper) - MAASSLUIS Voor de jonge deelnemers aan de Maassluise Muziekweek is de samenspelgroep onder lei ding van Meeuwis Rebel een begrip geworden. Tot ze een jaar of dertien zijn komen ze elke dag van de muziekwed- strijd enthousiast oefenen. Dan deinzen de meesten te rug, hun leeftijd gaat het parten spelen. Hoe jonger, hoe onbevangener, Is de erva ring tijdens de Muziekweek steeds weer. Nooit zal Meeuwis Rebel dan ook een orkestlid-in-spé wegsturen, zelfs al kan hij maar twee noten spelen. Ik houd altijd openingen voor kinderen die niks kunnen', zegt Rebel tijdens de tweede dag van de zesentwintigste Maassluise Muziekweek. De tweede repetitie van zijn 'or kest' zit er net op. Rebel zegt opgewekt: 'Het ging veel "slechter dan gisteren. Er wa ren twee keer zoveel kinde ren, maar nog steeds geen violen. Morgen gaat het be ter, zo niet dan repeteren we donderdag ook nog. En vrij dag vèdr de uitvoering. Die afspraak staat. Daar kan je met kinderen op rekenen. He le huishoudens worden er voor omgegooid. En dan gaat het goed'. Omdat Rebel componist is van zijn vak is het transpone ren van partijen voor hem geen enkel bezwaar. Hij past de muziek helemaal aan bij de uitvoerenden. Voor hem is maar één ding belangrijk, en dat ls hst tempo. Vanaf *72, toen Meeuwis Rebel in Maassluis kwam te wonen, is hij al verslingerd aan de Muziekweek. Hele da gen was hij aanwezig. Maar nooit als deelnemer: Ik heb altijd via anderen muziek willen maken', weet hij heel zeker, 'ik heb wel eens over wogen om een compositie in, te sturen, maar die moet dan ook weer worden uitgevoerd.' Tijdens de jubileum-Mu- ziekweek vorig jaar, heeft Rebel z'n samenspelgroep trouwens wel een 'eigen werk laten uitvoeren: een canon die tenslotte ook door het pu bliek werd meegezongen. Terugkomend op de sa menspelgroep mijmert Re bel: "Trompetten bij de groep, dat zou ik dol vinden, of een hoorn, dat zou ook leuk zijn. Iedereen kan meedoen, hoor. Kinderen vinden het alle maal prachtig. De nieuwelin gen worden door de ouderen geholpen. Ze luisteren naar elkaar. Met z'n allen kunnen ze meer dan ieder apart. Noem dat maar de collectie ve Intelligentie.' Bij het repeteren hamert Rebel steeds weer op het tempo, het tellen. Als dat goed gaat, komt de rest van zelf wel, is zijn ervaring. *Het gaat niet om de noot jes, het gaat om de grote lij nen. Fouten maakt leder or kest, zelfs het Concertge bouworkest.' Bij het praten over muziek maken komt Meeuwis Rebel gauw terecht op wat een stokpaardje van hem lijkt te zijn: Ik hoor zo vaak dat de mensen alleen de noten spe len, dier er staan. Het ver schrikkelijkste wat ik ooit ge hoord heb,:, was iemand die- een blad uitspeelde, stopte, omsloeg en doorging. Dat ls a-muslcaaL Docenten moeten hun leerlingen leren de mu ziek te intepreteren. Er is nu eenmaal een wezenlijk ver- schil tussen Mozart en Bach. Netjes de nootjes spelen is niet genoeg,' Het samenspel is voor Jon ge kinderen van groot be lang, vindt Rebel: 'Zij voelen het ritme van de muziek gauw aan, ze krijgen ook sneller gevoel voor hun eigen ritme, zetten hun verstand eerder opzij dan volwasse nen. Ze kunnen met z'n allen (gewoon meer dan alleen, zelfs al spelen ze maar de eerste noot van elke maat' Weer heeft de Maas sluise dirigent en com ponist Meeuwis Rebel het voor elkaar gekre gen: enkele tientallen jeugdige deelnemers van de Muziekweek zijn in een paar dagen tijd tot een 'orkest' ge worden. Deze samen spelgroep heeft gister avond tijdens het slot- concert van de Muziek week vier stukken van Bartok ten gehore ge-, bracht Een aantal orkestle den heeft nog maar een paar maanden muziek les, een enkeling kan slechts drie noten strij ken. De vele blazers - fluitisten, klarinetisten, hoboïsten- de pianisten guitarlstcn en de cel list ze hebben hun par tij Ingestudeerd en met z'n allen muziek ge maakt Juist dat samen doen is volgens Meeuwis Re bel de kern van de jaarlijks Maassluise Muziekweek. Hij heeft de samenspelgroep vijf jaar graag begeleidt maar hij koestert een grootsere droom— Hij vindt dat de Muzlek- weekdeelnemers eigen lijk drie dagen indivi dueel moesten musice ren. En dan op de vier de dag met z'n allen één groot orkest gaan vormen. Rebel wil die dag keihard werken om met die musici 's avonds een fantastisch slotconccrt te geven- Van onze medewerker ARNO VAN DER HOEVEN SCHIEDAM "Het la mij opgevallen dat er maar weinig Jongeren zijn, die zich voor po litiek interesseren. Dat vind ik nogal jammer en ook vreemd, als je toch bedenkt dat heel veel dingen door de politiek be slist worden, ook de toekomst van ons jongeren', zegt Astrid Brouwer, de secretaris van de onlangs opgerichtte groep de 'Jonge Socialisten' JS). Nadat enige Jaren geleden een groep jonge socialisten door verdeeldheid binnen de gelederen ter ziele was ge gaan, is nu een nieuwe groep ontstaan. Deze groep ls nieuw leven ingeblazen door Cor Huljken, als jongerenwerker aangesloten bij de PvdA. Al snel vond hij een viertal jonge mensen bereid het voortouw te nemen. Voorzitter Peter Zwambom, een 21-jarlge student electroni- ca, ls overduidelijk de woord voerder van het gezelschap. Zijn naaste medewerkers zijn Astrid Brouwer, een 18-jarige scholiere bezig in haar laatste Jaar op de HAVO, en Ulco Die lemans (onlangs nog te bewon deren op tv tijdens een inter view voor de VPRO) en met zijn 17 jaar ook nog scholier. De vierde is Menno Slljee-de Waard. Via ouders in de politiek of door in te zien dat de politiek ook over hun toekomst beslist, waren zij snel bereid om zich In te zetten voor de nieuwe groep. Inmiddels telt de groep twaalf leden en een behoorlijk aantal donateurs. Het doel van de 'JS' ls een bijdrage te leveren aan een de mocratisch socialistische sa menleving. *De bedoeling is jongeren politiek bewust te maken. Dat is hard nodig, want als ik om me heen kijk, zie ik bij sommigen onver schilligheid van gezichten stralea Ondanks dat politiek met hoofdletters in Den Haag zit, kunnen we toch proberen plaatselijk iets te veranderen', zegt bestuurslid Ulco Diele mans. 'Wc kunnen niet alles veranderea maar toch onze stem laten horea zodat we het ln ieder geval geprobeerd heb ben', valt voorzitter Peter zijn partijgenoot direct bij. Om andere Jongeren zover te krijgen om over hun eigen toe komst na te gaan denken en mee te besllssea hebben de so cialistische jongeren een klein programma opgezet 'Aller eerst moeten we publiciteit krijgea Dat doen we onder an dere door het uitgeven van pamfletten en het blad Rood gloeiend. Ook houden we ver schillende thema-avonden, waar we onder andere willen praten over zaken die speciaal de jeugd aangaan, zoals ar beidstijdverkorting, jeugd werkloosheid, jongerenhuis- vesting, enz. Ook binnen de PvdA moeten ze gaan weten dat er weer een jongerengroep is, daarvan zui len we ze op de hoogte brengen bij de volgende ledenvergade ring. Dat zal wel moeilijk wor den, omdat de vorige groep geen beste naam had en wij dus nu tegen een aantal voor oordelen zullen moeten knok ken', zegt Peter. Hoewel de bestuursleden geen Idee hebben hoe het in de toekomst zal gaan lopen, blij ven de leden toch zeer optimis tisch. 'Allereerst moeten we onder de PvdA-leden meer be-' kendheld gaan krijgen, daarna zullen we ons zeker ook gaan richten op mensen van daar buiten. En dan kijken wie er komt'. SCHIEDAM Bevries de hu ren dit jaar. Dat verzoek heeft de bewonersvereniging Schle dam-Oost gedaan in een brief aan de commissie Volkshuis vesting van de Tweede Kamer, Een huurverhoging, zoals de laatste jaren gebruikelijk was, ls nu onverantwoord, zo vindt de bewonersvereniging. ZIJ wijst op de specifieke proble men In de wijk Oost. Een groot deel van de bewo ners slaagt er nog maar nau welijks In de "eindjes aan el kaar te knopen". Veel bewo ners in Schledam-Oost leven van een sociale uitkering, vol gens berekeningen van de be wonersvereniging zelfs een kwart. „Het nog werkende deel van de bewoners heeft een laag Inkomen," staat ln de Schiedamse brief aan de Tweede Kamer. De bewonersverenigtng atten deert de kamerleden op een onderzoek van de Nationale Woningraad, waaruit blijkt dat de huurschulden sinds 1981 fors zijn opgelopen. Dat vindt de vereniging strijdig met het streven van de politieke par tijen om de minima in onze sa menleving te ontzien. Andere "pijnpunten" zijn de onzeker- held rond de huursubsidie en de sterk stijgende gasprijzen. Ais de huren omhoog blijven gaan zouden de bewoners van Schledam-Oost zich genood zaakt kunnen zien om hun me dewerking aan de stadsver nieuwing, die zij "keihard no dig" noemen, te staken. „Of moeten wij mee gaan werken aan een zwerftocht van de ene afbraakwoning naar de andera, van de ene regio-stad naar de' -> andere?" Tegelijk tekent de bewoners- - vereniging in haar brief be zwaar aan tegen het heffen van leges voor beroepszaken bij de 7 huurcommissle. Bewoners moeten straks 25 gulden per 7- zaak gaan vragen. Dat leidt er volgens de bewonersvereni ging toe dat minder huurders "hun recht kunnen halen, te meer daar de huurcommissle r zich nogal eens vergist in haar uitspraak". SCHIEDAM Galerie 't Koetshuys gaat volgende week kunstwerken verkopen tegen lage prijzen. Van 1 tot 17 maart kan het publiek een keu ze maken ultetsen, litho's, zeefdrukken, tekeningen, pas tels, bronzen en keramiek voor bedragen die volgens de gale- VLAARDINGEN Buurthuis De Haven helpt buitenlandse vrouwen op de flets. Llesbeth Zoetmulder van het buurthuis heeft gemerkt dat veel buiten landse vrouwen niet de kunst van het tweewlelen machtig zijn. Ze heeft een cursus be dacht die half april zal begin nen. SCHIEDAM Bij een Inbraak In een radiowinkel in de Hoog straat Is gisternacht voor dui zenden guldens aan appara tuur gestolen. Twee televisie toestellen, een videorecorder. twee computers, twee eom- pact-dlscapparaten en twee antennes verdwenen uit de winkelruimte, waar de dieven konden binnendringen door een deur open te breken. MAASSLUIS Mevrouw A.E. Suyderhoud-Brulnler (69) heeft een verzetsherdenklngskruis gekregen van het Nationaal Comité Verzetsherdenklngs kruis. Mevrouw Suyderhoud werd geboren In Makassar en het voormalige Nederlands Oost-lndiö. Sinds 1958 woont zij In Nederland. Haar man kreeg een herdenklngskruls vorig jaar voor zijn aandeel In rle dertig procent lager liggen dan gebruikelijk ls. De ver kooptentoonstelling wordt vrij dag 1 maart om 20 uur ge opend. Er Is werk te zien van. Koedam, Corver, Eten baas, Oderkerk, Oudshoorn. Retera, Voskuil. Zlelstra en Abramsen. Het buurthuis zoekt Neder landse vrouwen die willen hel pen. Naast de praktische les sen wordt er ook aandacht be steed aan de theoretische kant van de zaak. Dit gebeurt onder leiding van een vrouwelijke agente. Meer informatie: tel. 344539, Llesbeth Zoetmulder. SCHIEDAM Een 12-jarlge Schiedamse jongen heeft tien tallen minuten "gevangen" ge zeten op een Ijsschots In de Buitenhaven. De schots was af gebroken op het moment dat hij zich te ver op het Ijs had gewaagd. Spoedig was hij af gedreven en zijn schots omge ven met water. De politie, die ROTTERDAM Op maandag avond 4 maart zullen de stem pelautomaten ln de Rotter damse stadsbussen na 's avonds zeven uur niet meer werken. Vanaf dat tijdstip moeten reizigers voortaan als vanouds hun stempeltjes halen bij de bestuurder. Wie na ze ven uur Instapt en nog een gel dig plaatsbewijs heeft, moet dat aan de chauffeur laten zien. De RET wijst er met na druk op dat ledereen die met de bus reist verplicht ls zijn kaartje te laten controleren. Deze nieuwe instapregellng geldt ook voor de nachtbussen die In de weekeinden rijden. Vanaf april zal eenzelfde rege ling ook overdag gaan gelden op een nog nader te bepalen aantal buslijnen. Een en ander gebeurt voorals nog op proef. Na verloop van tijd zal de RET onderzoeken of met dat systeem, zoals dat ook In de jaren zestig werd toege past, het aantal zwartrijders vermindert en of de wachttij den bij de haltes korter wor den. Als de proef slaagt wordt in 1888 het afstempelen en controleren door de chauffeur Ingevoerd op alle buslijnen, zo- het verzet tegen de Japanse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog in Bandoeng en omgeving. Mevrouw Suyderhoud kreeg haar kruis vla de post uitge reikt. Sinds 1 januari 1984 worden de kruisjes niet meer officieel overhandigd. Burge meester J. van Es heeft haar eveneens In een brief geluk ge- wenst met de onderscheiding. door omwonenden werd ge alarmeerd, riep op haar beurt de hulp In van de brandweer, Die kwam met een ladderwa gen en wist de Jongen van de schots te bevrijden. Om van de schrik bij te komen nam de po litie de jongen even mee naar het bureau, waar hij later door zijn moeder werd aigehaaid. lang deze rijden. De RET zegt soortgelijke plannen niet te hebben voor tram en metro. Het Gemeentelijk Vervoerbe drijf In Amsterdam heeft Inmid dels een proefperiode met stempelende buschauffeurs af gesloten. Amsterdam spreekt van een succes. Het aantal zwartrijders Is daadwerkelijk afgenomen en bovendien ver kocht het GVB meer strippen kaarten dan voorheen. Vanaf 1 maart verdwijnen In Amster dam de stempelautomaten uit alle stadsbussen. Dat laatste is vooral gebeurd onder druk van de Amster damse buschauffeurs. Tijdens de proefperiode bleek dat niet alle reizigers op de hoogte wa ren van het experiment op sommige buslijnen of dat veinsden en ontstonden er Incidenten. De GVB-chauffeurs hebben geen problemen met het extra werk dat het stempe len met zich meebrengt i

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1