NNMHI AMATEURS KOMEN MET KUNST TERUG 7e concentreren ons alleen op de roos Geen 'breed' anti fascisme met de CPN Wm^:Mh^i Radius en Ebbelaar mogen terug komen Jongetje in wak verdronken mm Geen boodschap maar kunst rr Huilerige grimas rond Wally Preyll -*Ui m Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De spandoeken zijn voorlo pig opgeborgen, de schadeclaim bij de ge meente Schiedam weer ingetrokken. De winke liers op het Broersveld zijn hoopvol gestemd nu het gemeentebestuur serieus de problemen in deze winkelstraat wil aanpakken. Nadat de middenstanders met le de ogen hebben gezien hoe wel de Broers vest en Hoogstraat zijn op geknapt, geloven zij nu ook aan de beurt te zijn. Na de Broersvest en de Hoog straat is nu ook de Broersveld aan de beurt voor een op knapbeurt, zo geloven de midden standers. mmm Nijs: „Het is hier een parkeer jungle." De goede mens van Sezuan, of wel Stan Ro mers (rechts) 9 Zaterdag zal voorzitter Leen van Pelt de eerste schutlersprijs uitreiken. Ballotage Zonde om felfp Chris Smit en Jolie Hakkert: samen naar het Duitse verzet. Broersveld bergt spandoek weer op Waar een enquête over de bedrijvigheid in de Rijnmond allemaal niet toe kan leiden. Bijna vijf percent van de Schiedamse' bedrijven wil de gemeente verlaten. Burge meester Reinier Scheeres was onlangs flink geschrokken van dit cijfer dat aanmerkelijk ho ger Ugt dan in buurgemeentes Vlaardingen en Maassluis. Een advertentie van de ge meente waarin de bedrijven werden uitgenodigd him grie- Wmmm ven uit te leggen, was het ge volg. En dat hoefden de winke liers langs het Broersveld zich geen twee keer te laten zeggen. Het klimaat is rijp voor een verbetering, zo filosofeerde voorzitter W.G. Nijs van de winkeliersvereniging Broers veld. Wat hij van de goodwill van de gemeente vindt? „Geen idee', zei hij afgelopen zater dag. „We hebben de plannen nog niet tot in de details voor ons liggen." Een verlanglijstje van de winkeliers ligt al wel klaar, reeds een jaar of acht. De kaalslag in de winkelgalerij moet worden opgevuld met nieuwe winkels. Grootste steen des aanstoots is de doorbraak van Bolmers, genoemd naar de oud-wethouder van Schie dam die een aantal panden ter hoogte van nummer 116 liet 3lopen, politiek ten val kwam waarna het van nieuwbouw niet meer is gekomen. Wan neer ook de verzakte pandjes bij de afrol vanaf de Hoog straat, bij het Herenpad en bij de Passage worden aangepakt, krijgt het Broersveld een beter aanzien. „Verder is het hier een par- keerjungle", zegt Nijs. Dat Is te zien. Hij wijst ten overvloe de' naar de massa gebods- en verbodsborden op de hoek Broersveld-Lange Kerkstraat. Automobilisten veroorzaken al een file door eerst een minuut stil te staan om de dreigende taal In zich op te nemen. Op dit punt is de gemeente al actief. Binnenkort zal zij, weliswaar met nog meer borden, een par- keerroute aangeven. Men rijdt straks net zo lang rondjes, tot een vrij plaatsje wordt gevon den. Derde ergernis, niet minder belangrijk, is de straatverlich ting. Met een paar gloeilamp jes moeten de winkeliers en publiek het doen. „Walletjes- achtige toestanden", schreven de middenstanders vorige week nog aan de gemeente. Maar dat dient men niet al te letterlijk te nemen, zo verze kert Nijs. Toch blijft het een sinister sfeertje hebben, zo weilig licht. „Vooral de sil houetten van de mensen die donderdagavond, tijdens de koopavond, de markt opbou wen aan de Lange Kerk straat", zegt Nijs. SCHIEDAM Toen kwam Ge rard Heystee en sprak: "in Ne derland is geen ballettraditie"1. Wanneer de oud-radiopresen tator van o.a. "Moeders wil is wet" en "Negen heit de klok", bedoelt dat we niet kunnen tip- pen aan de traditie van de Fransen of. de Russen dan' heeft hij ongetwijfeld gelijkt De romantiek heeft nauwelijks postgevat in ons calvinistische landje aan de zee, maar de laatste halve eeuw is er be hoorlijk wat veranderd. Wie denkt aan het Nederlands Danstheater of het Nationaal Ballet moet welhaast direct denken aan het echtpaar Alexandra Radius en Han Eb belaar dat vrijdagavond in het goedbezette Passagetheater, in Schiedam optrad. Vijfentwintig jaar lang staat dit echtpaar reeds op de planken. Om dit feit te vieren trokken zij het land in met een solopro gramma uit de romantische ballettraditie. Vijf Pas de Deux, uitgelegd en aan elkaar ge praat door de bovengenoemde Gerard Heystee die ooit, meer dan 20 jaar geleden, een dans- serie presenteerde van het Ne derlands Danstheater voor de VPRO. Handig opgelost maar toch leek het te veel op een schoóluitvoering voor gevor derden in dè provincie. Maar he* optreden van dë bei de solisten maakte dat snel goed. Begon men wat aarze lend, wat wellicht te wijten is aan de beperkte.bewegings- ruimte die het toneel van hef theater toelaat, kwamen zij steeds meer op hun veel ge- roemde niveau. Alexandra is van een onaardse schoonheid. Haar bewegingen zijn vrijwel volmaakt. Elegant 5 en geïnspireerd danst zij het Zwanenmeer van Tchaikofsky, onder de choreografie van' Ivanoff. Speels en uitbundig snelt zij ais Esmeralda ovér de wat krakende vloer van het theater.; Als de prachtige prin- ses Doornroosje in Wright's "Sleeping Beauty" vleit zij zich in de armen van Han Ebbelaar die met een aandoenlijke zorg zaamheid haar hoog boven zijn hoofd tilt. Maar vooral in het bëróemde Giselje, één van de hoogtepun ten uit haar carrière, zag men weer wat een samenballend vermogen dit echtpaar nog steeds heeft. Het was niet voor niets dat het publiek minutenlang na afloop applaudisseerde en dat de bloemen met handenvol aan- gerijkt werden door ballerina's in de dop. Rest nog een woord van waar dering te schrijven over de mu zikale intermezzo's van pianis te Regina Albrink. Ingetogen, muzikaal en met een fraaie techniek bracht zij rust in hef programma. Vooral haar ver tolkingen van drie Mazurka's van Chopin zijn vermeldens waardig. MAASSLUIS Het 7-jarige jongetje Fekri Amakran is gis termorgen op weg naar de moskee aan de Groen van Prinstererkade in een wak ge vallen en verdronken. Duikers van de vrijwillige brandweer vonden zijn lichaam enkele uren later. Fekri werd vermist toen zijn oudere broer bij de moskee ar riveerde en daar Fekri niet aantrof. Het jochie was 's och tends om half negen vooruit gelopen. Omstreeks twaalf uur wendden zijn ouders zich tot de politie. f V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het piep kleine roosje zwabbert vro lijk heen en weer voor mijn vizier. Zo lijkt het tenminste. Het is natuurlijk andersom. Het va!, waarachtig niet mee om een luchtgeweer stil te houden. Voor een beginne ling blijft het een beetje gok ken wanneer de trekker over kan worden gehaald. De overige deelnemers de den het zaterdag een stuk beter. Uit het hele land kwa men zij naar het jubileum- kampioenschap van de Schietsportvereniging Schie dam. Vijfentwintig jaar gele den begonnen de heren P. Drenth, G. Bosman en K. van Hartingsveldt met een bescheiden schietbaan in de Korenbeurs. Nu h^eft de ver eniging zeven banen aan de Lange Haven 57a en is de grootste schietvereniging op het gebied van luchtgewe- ren. En zeg in hemelsnaam geen luchtbuksen want dat is voor de Schiedamse schut ters schuttingtaai. Een buks is zo'n goedkoop dingetje van nog geen 100 gulden- Hun luchtgeweren zijn vele malen duurder, nog niet eens de speciale petten die hin derlijke lichtval wegnemen meegerekend. Met lucht schieten ls des ondanks de goedkoopste tak van schietsport. Maar tevens de moeilijkste. Voorzitter Leen van Pelt: „Je moet het staand doen, uit de losse Jiand. Dus niet ligend of ge knield, zoals met vuurwa pens. Staand heb Je weinig om het geweer stil te hou den." Rinus Visser, de secretaris ènwedstrijdleider liico Dingier, haasten zich te ver klaren dat het bij de ware schutter uitsluitend om de roos gaat, De buitenwacht mag wel eens denken dat de verenlgingslcden ook andere doelen voor ogen hebben. „Absolute onzin," zegt Ding ier. „We concentreren ons al leen op de roos." Er Is dan ook een strenge ballotage voor adspitant-le- den. Zij draaien twee maan den proef. „Uit gesprekjes kun Je opmaken wat voor vlees je in de kuip hebt," zegt Van Pelt. „En bij twij felgevallen vragen we ad vies van de politie. Als iemand wel eens met de poli tie in aanraking Is geweest in verband met verboden wapenbezit, komt hij er niet in. Meestal is dat niet nodig. De leden voelen op hun klompen aan wanneer iemand niet te vertrouwen is." De wedstrijden zullen nog de hele week duren. Zater dagavond om acht uur wor den de prijzen uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met bij na 700 bezoekers een daverend succes. De manifestatie Kunst door Amateurs, die na drie da gen van toneel, muziek, film en exposities gisteren werd afge sloten, mag van directeur Marten Putman .van. de, Stads gehoorzaal/Harmonie volgend jaar weer terug komen. Hij heeft er de ruimte op zijn over volle agenda al gereserveerd. Het was een massaal groeps gebeuren. Putman wil dan ook de volgende keer de solo-ama teurs meer de kans geven. Topper op het programma was de voorstelling van zater dagavond, van toneelgroep Ar gus. Zowel qua tijdsduur (drie uur toneel) als qua voorberei ding van zeker één jaar. Regis seur Cees Romers liet zijn Ar- gusleden "een sprong in het diepe" maken met -het stuk "De goede mens van Sezuan" van Bertold Brecht met in de i hoofdrollen onder meer Krijn van Rossen en £>;«in Romers, vrouw van de regisseur. Ze op voortreffelijke wijze de dubbel rol van prostituee en haar neef. De hoer geeft onderdak aan drie goden die daardoor "een goede mens" hebben ge vonden. Ze wordt echter be laagd door dorpelingen. Zo veel, dat alle leden van Argus een rol kregen toebedeeld. Net als de manifestatie Kunst door Amateurs was het voor Argus ook de. eerste keer dat zij met zo'n loodzwaar stuk kwamen. En meteen ook de laatste keer. Cees Romers: „Dat Is het grote verschil met professioneel toneel. Wij vin den het fijn om met het stuk bezig te zijn. Na de première is het klaar, al ben je nooit tevre- dr.. Het is dus niet logisch om ,i'. t nog een keer op te voeren. Ai ben ik één van de weinigen binnen Argus die er zo over denkt." Toch is het zonde. De zaal was zaterdagavond niet' hele maal gevuld omdat tegelijker tijd in de naburige Harmonie het gemengde koor van Ani- mato optrad, evenals Hans Treurniet (clavecimbel) en Ada Jumelet (blokfluit), het Dubbelmannenkwartet en Tha- ïita. Zo bleven voor veel Vlaar- dingers het mooie decor van Argus en de bijzondere disso nanten in het zangspel van Brecht, volgens Romers "te gen het vals aan maar zorg vuldig ingestudeerd", onopge merkt. Het is trouwens de vraag ot de volgende keer opnieuw zo veel dingen tegelijk moeten gebeuren. De blaassectie van Thalita drong zo hard door in de muisstille Stadsgehoorzaal dat Argus de pauze een kwar tier langer liet duren om het tweede deel van Brecht in alle rust te kunnen afmaken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Pogingen van de Schiedamse CPN om een „breed anti-fascismecomité" op te richten zijn mislukt. De aparte Schiedamse groepen die zich met dit onderwerp be- zig houder, blijven liever zelf standig. De CPN hield daarom afge lopen zaterdag in haar eentje een bescheiden manifestatie over antl-fascisme in zaal Ire ne. En wel in het kader van de februaristaking van 1941 die vandaag door duizenden men sen wordt herdacht bij het mo nument De Dokwerker In Am sterdam. Waarom eigenlijk die her denking en waarom werd er in '41 gestaakt? Vragen waarop Amsterdammer Chris Smit, secretaris van Verenigd Ver zet 'i'J-'iS, een antwoord gaf. Voor wie de geschiedenisboek jes er op heeft nagelezen had Smits betoog weinig verras sing en meer. Toch maakte de ze 77-jarige oud-verzetsstrij der diepe indruk op het hand jevol aanwezigen met zijn ver halen. gebaseerd op drie jaar lijden in het concentiaekamp van Sachsenhausen. Maar het antwoord op de vraag wat de strijd van toen nog te.maken heeft met de si-, tuat'.e van nu, bleef voor een groot deel onbeantwoord. Smits hield het bij zorgvuldig geconserveerde anekdotes. Over hoe Hitier zijn volk kon manipuleren, ondanks het ver zet ook in Duitsland, hoe de fe bruaristaking kon ontstaan met een oproep van de toen il legale CPN als aanzet en hoe de nazi's te werk gingen tij dens twaalf Jaar onderdruk king. De aanwezigen konden niets i A anders dan constateren dat de nazi's van toen dan wel hun aanhangers, nog steeds be staan. Op de overeenkomsten en verschillen met moderne varianten op het fascisme werd nauwelijks in gegaan. Jolle Hakkert. lid van de CPN, concludeerde slechts dat de ervaring van oud-verzets strijders belangrijk is voor jongeren nu het fascisme her leeft Overigens zal zij op 5 april met Chris Smit naar Dort mund gaan om samen met de Duitse oud-verzetsstrijders de dood van duizenden Duitsers te herdenken op Goede Vrijdag 1945, vlak voor de bevrijding. Deze beschilderde papieren wir war op éen houten ondergrond is gemaakt door Peter Klapwijk. Zijn werken zijn te zien in het Stedelijk Museum in Schiedam, samen met kunst van Wouter Piersma, Louis Damen en de Belg Gilbert Swimberghe. Vier kunstenaars op een rijtje met één ding gemeen. Zoals Swimberghe onlangs verklaarde: het gaat meer om de kunst dan om de boodschap. Deze laatste houdt het dan ook heel strak. Geen kleurige franje maar hagelwitte, kaarsrechte vlakverdelingen. Louis Damen's; werk bestaat uit marmerende-^ menten die hij ui' één blok heefL gezaagd. De onderdelen stapelt; hij zodanig dat een ..ritmisch" effect is te zien. De schilderijen, tekeningen en gouaches van Wouter Piersm- zijn wellicht het; minst abs'"" dschappen rond h- -rranse plaatsje Mirabel. Daarin voelt Piersma - naar zijn eigen zeggen zich hetëj; maal opgenomen. De tentoonstelling is tov en met 17 maart te zien. Hoogstraat - 112. VLAARDINGEN Afgezien van het feit, dat er afgelopen zaterdag in o.j.c. Summer- street een grote schare fans zich had verzameld voor het regionale idool Wally Preyll, lijkt de resolute verandering in programmering van het cen trum een goede zet. De vier optredens per maand die er normaliter plaatsvonden, zijn nu teruggebracht tot één be kende act. Hiermee denkt men het thans verlepte, doch van alle faciliteiten voorziene ge bouw, een bloeiender bestaan te geven. Door groepen te kontrakteren als Herman Brood, Roberto J. the Scoot ers en Social Security, wil men de opinie van de huidige be zoekers pellen en nieuw pu bliek aantrekken. Ca Vlaardingse vier-mans for matie The Repeat had, de door muzikanten niet altijd op prijs gestelde eer de spits af te bij ten. Het repertoire van deze rockband, bestaat hoofdzake lijk uit covers van prominente vertegenwoordigers van de 70*er jaren muziek. Hoewel je bij een covergroep moeilijk over originaliteit kunt spreken, is de wijze waarop The Repeat- leden hun eigen kunnen Inte greren in bestaande muziek,. verfrissend. Hierdoor werd het ruim anderhalf uur durend con-, cert een net niet fatigante voorstelling. Dave Edmunds, Rod Stewart en Bob Seeger, vormden een klein onderdeel van het oeuvre van deze groep, die begonnen is met het spelen van covers om zo snel mogelijk te kunnen optreden. De her kenning die hun muziek bij het wat oudere publiek zal oproe pen, werd door de jonge be zoekers, die uitsluitend voor het huidige hit-werk gevoelig zijn, i iet echt geapprecieerd. Kenmerkend voor de idolate aanhang van rocker Wally Preyll. waren de petticoats, witte sokjes en de door brillan tine verkregen kuiven. Direkl bij zijn opkomst verdrong men zich voc- het podium, waar menig m» sjesgezlcht vertrok in een huilerige grimas. Ooit begonnen als imitator van B- vis, werkt hij sinds een jaar aan een eigen gezicht. Dat dit nochtans Is gebouwd op de grondvesten van wijlen The King, komt expliciet tot uit drukking tijdens zijn optreden. RENÉ DE HEIJ

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1