Amusant vermaak Randweg vervangt duister 'bospad' Scholen In actie voor schonere stad 'Arbeldersgym' viert Jubileum Gratis hulp bij Parkeerwachters in nieuw pak Gemeente wilgeen postbodes in eigen loondienst Nu al dief in gymzaal TV5 is weer terug op Schiedamse buis ;:j; Dief steelt personenauto !g»% Radio (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMSchiedam heeft zijn eerste finan ciële tegenvaller voor dit jaar binnen. De stad krijgt drie ton minder uitgekeerd uithet Gem- meentefonds. De post Onvoorzien is zodoende al aan het begin van het jaar opgesoepeerd. De kor ting is het gevolg van nieuwe rijksregels die wet houder Cor van Tilborg danig de keel uithangen „Het houdt een keer op hoor," vindt hij. „Dat na- druppelen van nieuwe regels moet maar eens af gelopen zijn." Gorkum Scholen Kinderopvang In vrouwen- centrum, Barrika werd de scheidende emancipa tiewerkster gistermid dag bedol ven onder cadeau's en afscheids zoenen. Veel verenigingen in het Hargapark kampen al jaren met een slechte "ontsluiting" naar de Hargalaan. Vrouwen en jeugd zouden 's avonds de route uit angst mijden. S W-ingang nieuwe iatie in HET VRIJE VOLK WMMissï'êSM Schiedam Fta de schotelantenne op het terrein van de nutsbe drijven komt sinds woensdag TVS weer in de huis-j kamers. Over radio-uitzendingen van Sky Channel bestaat nog onzekerheid. SCHIEDAM TV5, de Frans talige zender, is weer terug in de Schiedamse huiskamers. Na afwezigheid van ruim een half jaar zijn de cultuurpro gramma's sinds afgelopen woensdagavond weer te zien. De zender is in de plaats geko men van 8e!glë/Frans I. Met deze ruil heeft de gemeente een tariefsverhoging weten af te wenden en is de Schiedam se kabelabonnee toch verze kerd van Franstalige program ma's. Door een uitspraak van de Ho ge Raad In mei vorig jaar moe ten kabelexploitanten, waaron der de Schiedamse nutsbedrij ven, vanaf begin dit jaar voor hun buitenlandse programma's auteursrechten betalen. De or ganisatie die deze penningen int, de Buma/Stemra. heeft haar tarieven In de categorieën 1 t/m 5 zenders en 6 t/m 10 zenders verdeeld. Door Belgi- e/Frans af te stoten valt Schie dam nog In de laatste groep. Voor de zenders TV5, Music Box en Sky Channel hoeft de gemeente echter geen auteurs rechten te betalen. De exploi tanten van deze stations doen dat zelf. De auteursrechten die de ge meente sinds 1 januari voor haar vijf buitenlandse zenders i V betaalt, bedragen 98 cent. Als '"- Schiedam zes buitenlandse 'J0 zenders had behouden zou dat, bedrag op 1,30 zijn beland. „Een besparing van 32 cent per maand per abonnee", zegtVirT de gemeente nu. h Hoewel de nutsbedrijven de ontwikkelingen "op de voet f'i- volgen" worden er nog geen voorbereidingen getroffen om f - de zender Sky Channel ook op; de radio toe te laten. De Engel-;'/ se exploitanten van de zender willen binnen twee maanden in*""/ enkele nog onbekende ge- meenten met radio-uitzendln- gen beginnen. fï>. Nog niet bekend is of radio-uit-- zendingen van Sky Channel In Schiedam technisch wel moge-;// lijk zijn. „Als daar aanleiding voor bestaat, zullen we dat on-. Z/ derzoeken," zegt voorlichter Mari Dingenouts van de nuts- bedrijven. SCHIEDAM Driefindertlg scholen doen mee aan het pro ject „Schiedam Schoon Na tuurlijk" dat komende dinsdag ochtend officieel van start gaat. Aan de hand van een les- brief zullen de leerlingen alles te weten komen over het schoonhouden van de stad en natuurlijk de oorzaken van de vervuiling. Tot voor kort hadden diverse diensten van de gemeente hun eigen acties. Zo hadden de nutsbedrijven hun milieupro jecten met excursies en Ge meentewerken de actie Schoon Schiedam. De krach ten zijn nu gebundeld in de nieuwe actie. Een van de onderdelen van óp lesbrief Is een vragenlijst die de leerlingen na wandelingen n door hun wijk moeten Invullen.- "5 Verwacht wordt dat de kinder *T'-. ren daardoor In aanraking kor men met bij voorbeeld de plaatselijke milieucontroleur, in mei moet er een afsluitende wandeling worden gemaakt waaruit moet blijken of de kin-gf deren dan inderdaad anders M tegen hun leefmilieu aankijken.*» Wethouder Herman Posthoorn"®*" (Onderwijs) zal dinsdagochtend om half tien de eerste lesbrief uitreiken in het gebouw van kleuter- en lagere school Het - Startblok. J|'. SCHIEDAM De gymnastiek vereniging Arma (een alkortlng voor: Arbelderssport is Massa sport) vlerl haar 55-jarlg be staan. De vereniging doet dat met een receptie morgen en een reeks sportieve evenemen ten In de loop van het voorjaar. Arma teil momenteel 90 leden, waarvan het merendeel woont in Schledam-Zuid. Arma Is ooit voortgekomen uit de Nederlandse Arbeiders Sportbond. De vereniging kwam feitelijk tot stand door een samenwerking van een groepje vrouwen en een groep werkloze mannen, die eerder zelfstandig aan gymnastiek de den. Het eerste hoogtepunt In de geschiedenis van Arma was een uitvoering in het Passage Theater in 1934, In de ver trouwde rood-witte kledij. In een blad, dal ter gelegen heid van het Arma-jublleum aan de leden is aangeboden, haalt ex-voorzltter M, Boom sluiter herinneringen op. Zo blijkt hem het bezoek van een Finse damesgymnastiekverenl-.-i ging in 1962 nog vers In het S;' geheugen te liggen. „De uit- /in voering die de Finse en onze -j-.i dame3 gezamenlijk gaven In het Passage Theater zal door de toenmalige leden niet spog-r.,- dig zijn vergeten," schrijft Boomsluiter, De receptie vindt morgenmid dag van 17-18.30 uur plaats lp de Bethel-kapel aan de Nieuwe—" Maasstraat, waar het bestuur van Arma leden en oud-leden ontvangt. Andere festiviteiten later dit jaar zijn: een prestatieioop va/vS. Arma en twee andere vereni gingen, die net als Arma Km aangesloten bij de Nederland- se Culturele Sportbond (9 maart): een Jeugd-driekamp lp* Zutphen (24 maart); een meer kamp In Dordrecht (30 maart); turnkampioenschappen In de Margriethal (11 melk ctubwed-5%-- strijden (1 juni)jubileum ge sport- en speldag (8 juni) en - een Arma-kamp in Bennekom^,^ (van 10-17 augustus). SCHIEDAM - De 8elastingwinkel aan het Broersveld 142 vult gratis aangifte biljetten voor de In komstenbelasting in. Belangstellen den kunnen daar toe de komende weken op dinsdag tussen zes en ne gen uur 's avonds terecht. Ook kun nen de bezoekers advies krijgen over de Wet Tweever dieners, die voor veel mensen pevol- mi r;sh ■Ttta"" "JO "I ixoj' gen blijkt te heb- ben. In een persbe richt merkt de ';(v Stichting Belasting-, winkel nog op daf mensen die meer dan 35.000 gulden',' verdienen, niet go-';':/ holpen zullen worden. VLAARDINGEN De twae Vlaardlngse parkeercontro- leurs zijn "zeer tevreden" over hun nieuwe uniforms dal slerk lijkt op het uniform van een po- litie-agent. Het heeft trouwens enkele jaren moeten duren voordat de heren Companjen en Poot hun oude grijze uni form konden opbergen en Iets .-.oar vlotters aan mochten trekken.../ Dit staat In het laatste corps- blad. r'X Er bestaat geen landelijk voorschrift voor de juiste kle- ding. Zo adviseert de Verent» ging Nederlandse Gemeenten'.'/ een zwarte tuniek met blauwe,/; broek en Binnenlandse Zaken blauwe tuniek met zwarte pom talon. De forse tegenvaller was aan Van Tilborg tegen de 'volgens het .begin van dit jaar al be- hem verkeerde handelwijze Kend maar is met opzet buiten van het rijk. de begrotingsbehandelingen Op de takken van dienst na gehouden. Hiermee protesteert ia de uitkering uit het Gemeen tefonds dé grootste bron van Inkomsten voor Schiedam. Dit jaar werd gerekend op een be drag van ruim 64,7 miljoen gulden. Dit was al een kleine twee miljoen gulden minder dan in '84. Uit de post Onvoorzien wor den ondermeer de incidentele subsidies bekostigd. Vorig jaar was dit potje na ruim een half jaar leeg. De afdeling Financiën zit on danks de tegenwind niet bij de pakken neer. „Er zullen onge twijfeld nog wel enkele mee vallers komen in de loop van het jaar. We zullen in mei een balans maken van de mee- en tegenvallers," aldus afdelings chef A. B. van den Bout. I - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De sug gestie van Adrie Reijn- hout (D'66) om als ge- fneente zelf enkele post- bestellers in dienst te ne- tnen, wordt niet overge nomen. Reijnhout was op het idee gekomen door de gemeente Gor- kum. •I Daar wordt de ge meentelijke post besteld door drie part-time amb tenaren. Volgens de ge meente is Gorkum niet te vergelijken met Schie dam en zouden de bespa ringen nihil zijn. Reijnhout deed de sug gestie naar aanleiding van de discussie rond de Stadspost. Na ongeveer een jaar te hebben sa mengewerkt, zegde de gemeente deze week de finitief haar samenwer king met het Jonge be drijf op. Tijdens de begrotings behandelingen vorige maand was dat al min of méér bekend en kwam Reijnhout met zijn idee op.de proppen. De gemeente Schie dam heeft Jaarlijks voor ongeveer 240.000 gulden aan lokale post. Volgens chef E. S. Beljncs van de onderafdeling Post- en Archiefzaken zijn er ze ven mensen nodig om dit (op part-time basis) rond te brengen. „Dan .heb je automatisch ook •een full-time hoofdbe» Jsteller nodig waardoor .de besparing te niet ;,word|t gedaan." Zo verwacht Van den Bout een hoger bedrag te kunnen opstrijken voor de Schiedamse scholen. „Rotterdam krijgt per school meer uitgekeerd. In we zen ls dat niet eerlijk en wordt daar ook tegen geprotesteerd. Een speciale commissie heeft er een onderzoek naar gedaan. Ik verwacht daar wellicht dit jaar nog Iets van." De extra toelage, die dan van het rijk meet komen, zou wel eens en kele tonnen kunnen bedragen. Verder gloort er -volgens Van den Bout ook nog hoop wat betreft de uitkering uit het Gemeentefonds. Het, rijk heeft vorig jaar fors bezuinigd op de bijdragen aan de gemeenten. „Het argument om dat te doen was dat de steden hun belas tingen en tarieven moeten ver hogen. Vooral de grote steden hebben daar tegen geageerd. Misschien wordt heel de kor ting wel terug gedraaid," kijkt Van den Bout in de toekomst. SCHIEDAM Nog geen 24 uur na de officiële opening is de gloednieuwe gymzaal aan de Fahrenheitstraat in Oost doelwit van inbrekers gewor den. Na dat surveillerende agenten rond twee uur woens dagnacht een man In het pand zagen lopen, omsingelde de po litie het gebouw. Na enkele minuten kwam een 28-jarige Schiedammer naar bulten die. direct werd aangehouden, De politie kon niet vertellen of de man ook in derdaad iets mee wilde nemen. Ook de identiteit is niet duide lijk. v VRIJDAG'1 MAART 1985 1 zoals de Wet Tweeverdieners en het' afbrokkelen van het zelfstandige recM op een uit kering," aldus Lla Berben. Het Schiedamse gemeente bestuur daagde zij uit aan te tonen "hoe serieus het de kin deropvang neemt. Dat moet een basisvoorziening zijn als men emancipatie wil bevorde ren." Ook pleitte zij voor de aanstelling van een tweede emancipatiewerkster bij de SVO, al noemde zij het een be langrijk winstpunt dat de be zetting van de post die zij ver laat voor minstens vier jaar is gegarandeerd. Lia Berben heeft in Schie dam talloze projecten voor vrouwen 'bcgcicit' ^oora! op educatief gebied Uit het suc ces van cursussen zoals "Vrou wen in technische beroepen" en "Vrouw en beleid" leidt zij af dat vrouwen steeds meer willen "doordringen in het mannenbolwcrk" Zij gaat straks In Nijmegen meewerken aan het opzetten van een zogeheten "BKE-pro- ject", een vorm van tweede kansonderwijs. MAASSLUIS „Voor een knaak amusant vermaak", de slogan die ls gelanceerd oij de start van do open podium avonden in het Maassluise Schuurkerktheatcr, begint meer te worden dan een holle frase. De muziek, die conservato rium-student Rob Franken uit Vlaardlngen ten gehore bracht, klonk prima. HIJ speel de niet alleen klassieke plano stukken, maar ook moderne composities, waaronder Fan tastic Dream dat Franken zelf heeft gecomponeerd. Het psychischo wel en wee In de Hedon-klinlck kwam aan bod tijdens de theater-feuille ton. Ook tijdens de volgende open podium avond, op 13 maart, treedt dit Hoekse- Maassluisc toneelgezelschap weer op met de gebeurtenissen in de kliniek voor psychische hygiëne. Bij het laatste optreden van de avond door de Maassluisc formatie Botlek Bonzo, werd het publiek echt enthousiast. Erik Stigtcr, Peter de Moor en Ron van Slobbe speelden een mengeling van Blue Grass, Rock 'n Roll, Swing en Folk muziek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Lia Berben (32) zag ruim twee jaar gele den een vacature hangen op een prikbord in een café in Nij megen. De Schiedamse Vrou- weneroancipatie Organisatie (SVO) zocht een emancipatie werkster. Gisteren keek ze al- ywéer terug op die baan, die ze destijds daadwerkelijk gekre gen heeft. "Er is in die twee Jaar veel gebeurd, maar er moet nog veel gebeuren," luidt haar boodschap bij haar af scheid. Gedurende haar twee Schie damse jaren is Lia Berben op en neer blijven reizen vanuit '/Nijmegen. Wellicht uit prak tisch oogpunt heeft zij nu een baan in haar woonplaats geac- cepleerd. Maar zo gemakkelijk is zij er niet vanaf gekomen. Twee uur lang was zij glster- w. middag het middelpunt van een vrolijke bijeenkomst in vrouwencentrum Barrika, V waar zij werd bedolven onder cadeau's en afscheidszoenen. Sn, ai ging dat dan op vrolij- SpfewljM,;Ua Berben .zalge-: voetd hebben dat dé Schiedam- Pee vrouwen haar niét graag la- ten gaan. Dai mocht blijken uit een lied dat de tientallen aan wezigen voor haar zongen, waarin de passage voorkwam: "Bijna twee jaar gingen heen, toen een berichtje heel gemeén Jammeren, helpt allang niet meer, zij heeft gekozen en dat doet zeer" De scheldende emancipatie- werkster bleef er breed bij la' chen, soms één tikkeltje opge laten. Maar in haar afscheids woord zegevierde de nuchter heid, wellicht doordat zij het emancipatiewerk uiterst se rieus heelt genomen. Lia Bcr- f en noemde zichzelf "Iemand die wil knokken" en zij hield de vrouwen in Barrika (het aan- tal aanwezige mannen was op één hand te tellen) voor dat ook zij nog lang door zullen moeten gaan met knokken. "De vrouwenemancipatie staat behoorlijk onder druk. De werkloosheid onder vrou wen is groot. De arbeidsvoor waarden worden steeds slech ter. Bovendien zijn vrouwen de dupe van allerlei maatregelen. De eerste financiële tegenvaller is binnen SCHIEDAM Van het be drijfsterrein van autohandel Content is een personenauto gestolen. De wagen was onge veer 5000 gulden waard. Vol gens de politie ging het niet om iemand die een proefrit maakte maar om een dief die simpel het terrein aan de Overschiesestraat af reed. Een radio-cassetterecorder, een fotocamera en een flitser zijn gestolen uit een gepar keerde wagen aan het Emma- plein. De buit had een waarde van zo'n 1375 gulden. De da ders hadden het slot van een van de portieren opengebro ken. Het schadebedrag is onbe kend. Na veel kritiek van raads leden die dat een onnodige uitgave vonden (men sprak wat smalend van „drommen SW-toeschouwers"), zet ook wethouder Hafkamp „bij na der inzien" van het plan af te willen. „We kunnen beter maar even wachten, zeker gezien alle berichten over een wankele financiële posi tie van SW". aldus de wet houder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik kan me voorstellen dat vrouwen en jeugd er weinig voor voelen om 's avonds door dat stik donkere park te- lopen", zo motiveerde wethouder Haf kamp deze week zijn voorstel tot de aanleg van een nieuwe randweg in het westelijk deel van het Hargapark. Met daarbij het argument dat een aantal voetbalverenigingen het zonder die weg erg moei lijk krijgt, trok de wethouder de meeste raadsfracties over de streep. Met name het CD A-raads lid R. van Raalte toonde zich deze week in de raadscom missie Welzijn een w.,rm voorstander van de weg. De huidige situatie het westen van het park is er volgens Van te één van „gigantisch, onbe schrijfelijk verdriet. Het gaat om een vergeten hoek, waar het door het uitblijven van maatregel»* altijd een chaos is." Een reeks voetbalvereni gingen, zoals SVDPW, Schie damse Boys, SV Nieuwland, HBSS en VV Schiedam kam pen al jarenlang met een slechte „ontsluiting" naar de Hargalaan. Hier en daar is de route niet meer dan een schaars verlicht bospad, waardoor veel mensen trai ning in de avonduren laten lopen. Door gebrek aan par keerruimte staan bij wed strijden in het weekeinde auto's op recreatievelden. „Ze staan zelfs in de strui ken", betoogde Van Raalte. .Als die nieuwe weg plus de nodige parkeervoorzieningen er niet komt, zijn we bezig met vernietiging van groen." De nieuwe weg, die parallel zal lopen aan rijksweg 19. gaat enkele tonnen kosten. Desgevraagd bevestigde wet houder Hafkamp dat bij de kosten rekening Is gehouden met een goede verlichting van de randweg. Aanzienlijk meer moeite hadden de raadsfracties met een voorstel om voor een be drag van 21.000 gulden de hoofdingang van eerste divi sieclub SVV te verplaatsen. Ambtenaren hadden dat ge koppeld aan de randweg, om dat die vlak langs de SVV-in- gang komt. Dat zou riskant kunnen zijn al3 SW bij be paalde wedstrijden een paar duizend toeschouwers te ver werken krijgt. Wethouder Hafkamp is afwachtena "gezien alle berichten over een wankele fi nanciële po sitie van SVV."

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1