Geen hogere premie gedwongen verhuizers Broersveld tevreden met verkeersplannen mm Lekstraat ontlast door nieuwe dijk Fietsendief zakt ineen Alcoholcontrole: 7x raak Rode wijn zorgt voor waterballet PPR: samenwerking doorzetten met PSP Onbekende meester (80.000.-) weg 'De zee zat nog vol met mijnen' Uit op komst è'r.'è - Duizend gulden voor ADAF Jongen overnacht in recreatiezaal t$';A Amnesty International schrijft iSlisfe Y^mÉk&4B^^éSM M Él WéM^A Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gemeenteraad heeft gister avond de beslissing om het Passage-theater voor ruim 1,2 miljoen gulden te verbouwen voor min stens een maand uitgesteld. Tot grote verrassing van het college van Burgemeester en Wethouders kwam PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer met een voorstel in die richting. "Wethouder Chris Zijde- veld: „Dit gaat buiten de lengte van onze roeiriemen." m Het Passa getheater moet nog even wach ten met ver bouwen. De PvdA hield gisteravond de beslissing over de werkzaam heden a '1,2 miljoen gul den tegen. De winkeliers aan het Broersveld (foto) zijn voorlopig tevreden over de nog summiere verkeersplannen. Een parkeergarage moeten zij voorlopig echter ontberen. Garage „Over het circulatieplan bestaat geen verschil van mening," zegt Hans van der Viist (foto), de gemeentelijke verkeers- deskundige. r'A DINSDAG 5 MAART 1985 -.-■•■x-r&'-s,' WÊM'WM?& ■'4-Xfv>A R« WWwk-%>$ 0s4i&/'y'^*'^&y$b f 4 wr* Besluit over Passage maand uitgesteld In de commissie-vergade ring eind vorige maand had PvdA-raadslid Lou van der Stel ingestemd met de verbou wing. Het college trok zich in een geïmproviseerde pauze on geveer een half uur terug om het voorstel uiteindelijk aan te nemen. „De informatie in het voor stel is gebrekkig," beargumen teerde Brouwer het uitstel. „Wij missen een degelijke pre sentatie van voor- en nadelen. De commissie heeft nauwe lijks de tijd gehad om de ver- bouwingsplannen te bestude ren. Ais we daar nu over dis cussiëren, zitten we hier van nacht nog." Brouwer kreeg steun van on dermeer Herman Verhulsdonk (WD). „Ik heb deze week de bouwval van het passage-thea ter bekeken. Er moet zo snel mogelijk iets aan gedaan wor den maar ik heb niet de indruk dat het theater op instorten staat." Met de 1,2 miljoen gulden moet ondermeer het podium van het theater een indruk wekkende face-lift ondergaan. De installatie waaraan de be lichting is bevestigd is afge keurd. Verder klaagt menig artiest over de beperkte ruim te op het podium. Theater-di rectrice Connie Eggink hoorde gisteravond op de publieke tri bune hoe zij nog enkele weken geduid moet hebben met de verbouwing. De bedoeling waa de zomermaanden' voor de werkzaamheden te benutten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eef Colïé -(CPN) heeft gisteravond in de ^gemeenteraad tevergeefs aan- gedïongen op een verhoging van de „renovatiepremie" voor mensen die wegens sloop hun huis uit moeten. „We weten al lemaal dat dat over het alge meen mensen met een kleine beurs zijn. Waarom krijgen juist deze mensen door de nieuwe regeling duizend gul den minder uitgekeerd? Uit mijn berekeningen blijkt dat zoiets makkelijk betaald kan worden," drukte hij de raad op het hart. In de nieuwe regeling voor verhuis- en herinrichtingskos ten van de gemeente is de maximum uitkering van vier- naar drieduizend gulden ver laagd. Colïé meende dat het rijk juist voor gedwongen ver huizingen ruim 4000 gulden per geval subsidieert. Wethouder Chris Zijdeveld bestreed dit. „Als we besluiten meer uit te keren, moet dat er gens anders worden bezuinigd. Dit idee gaat buiten de lengte van onze roeiriemen." Volgens Zijdeveld is de rijksbijdrage moeilijk in vak jes te vangen. Het is niet meer zo dat voor een bepaalde cate gorie bewoners, een r"-~rt be drag wordt gegeven." Sinds be gin dit jaar moet de gemeente zelf bepalen wie er een premie krijgt en hoe hoog die is. Tot voor kort lag deze beslissing in Den Haag. SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedammer is in het Noiet- ziekenhuis beiand nadat hij op de Viaardingerdijk "niet meer overeind kon komen". Achteraf bleek een te grote hoeveelheid ^genuttigde alcohol de oorzaak. --De man had eerder geprobeerd t:een fiets, die tegen de muur stond, mee te nemen. De eige naar van de twee wie Ier zag de jongen aam het slot rommelen en kwam "tussenbeide". Op een gegeven moment begaven de benen van de fietsendief het en zakte hij ineen. Gealar meerde agenten wisten niets beters te doen dan de man mee te geven aan een ambulance. De Schiedammer schijnt later, zonder behandeling, het zie kenhuis te zijn "uitgewag- geld". SCHIEDAM Zeven pro cessen-verbaal heeft de Schie- damse politie uitgedeeld bij een alcoholcontrole vrijdag op zaterdagnacht. Vanaf elf tot drie uur werd met een busje rondgereden. Deze nieuwe tak- tiek werkt volgens de korpslei ding beter dan een controle op een vast punt. Zo kon het ge beuren dat een van de verbal isanten midden In het indus triegebied 'a Graveniandsepol- der tegen de lamp "reed". De zeven automobilisten kregen allen een rijverbod van acht uur. XMéX Naunens de kleine linkse par tijen drong Eef Collé (CPN) aan op een beslissing tot ver bouwing. „Het verwondert mij ten zeerste dat er nu ineens stemmen opgaan om het voor stel uit te stellen. Hoe eerder er begonnen wordt met ver bouwen, des te beter. Ik heb in de commissie niemand kritiek horen leveren." Het verbouwingsplan zal in de eerstkomende raadsverga dering wederom op de agenda prijken. SCHIEDAM Een ge nuttigde fles rode wijn, even voor hij in bad wilde stappen, ia de 30-jarige be woner van een woning aan de Zwammerdamsingel 'noodlottig" geworden. Terwijl hij wachtte tot zijn bad waa volgelopen, werd de Schiedammer o> er- mand door de slaap. Niet veel later liep de badkuip over en kregen de beneden buren te maken met water overlast. De buren aarzel den geen moment, klom men op het dak en wisten zodoende de woning van de slapende man te betreden. Op de valreep meldde zich ook nog iemand met de sleutel van de woning. De man was inmiddels al wak ker geschud en had de kraan dichtgedraaid. Het schadebedrag is niet be kend. SCHIEDAM Een 19-jarige Schiedammer, die was wegge lopen van huis, heeft zich vrij dagnacht in laten sluiten in de recreatiezaal van een flat aan het Griegplein en daar vervol gens de nacht doorgebracht. Een medewerker van de wijk- vereniglng ontdekte de dakloze jongeman rond half acht za terdagmorgen en alarmeerde de politie. eteburoVi *0$ T (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gemeente en winkeliers zijn het eens over een verkeersplan voor het Broersveld. Zo snel mo gelijk worden plannen voor een herinrichting van de win kelstraat gepresenteerd. De winkeliers hoeven voorlopig echter niet te rekenen op een "parkeergarage" en een nieu we aansluiting op de Broers- vest Zo luidt de uitkomst van een eerste gesprek dat een delegatie van de winkeliers gisterochtend had met onder meer de gemeentelijke ver- keersdeskundige Hans van der Vllst. Vooraf werd door beide partijen al bepaald dat de garage en de ontsluiting niet in het gesprek zouden voorkomen. "Over het cireulatieplan bestaat geen verschil van mening," zei Van der Viist na afloop van het gesprek. De winkeliers krijgen hun zin wat betreft de rijrichting in de toekomstige eenrichtings- weg Broersveld: richting He- ma-plein en niet andersom. Dit laatste was een voorstel van het Stadskantoor. De situatie op het Broers veld vormt het tweede deel van het gemeentelijke circu latieplan voor het centrum. De definitieve voornemens voor het eerste deel worden in april verwacht. "Het ge sprek was onderdeel van de inspraak die wij bij het tot stand komen van de tweede fase geven," aldus Van der Viist. De winkeliers hebben deze inspraakronde intussen al voorbereid door diverse wensen in openbaarheid te brengen. De aanleg van een parkeer garage op een terrein aan de Grofbaan (achter het vroege re internaat De Uitkijk vanaf de Hoogstraat gezien) is wel het meest revolutionaire idee waarmee de winkeliers hun straat levendig wilien hou den. „Wij zij het hart van de stad, dat moet je kloppend houden," zegt W. G. Nijs, voorzitter van de winkeliers vereniging in de straat "De parkeergarage kun je in dit verband een pace- maker noemen". Aanvankelijk dacht de ver eniging dat de gemeente op de plaats van de garage een parkje wilde aanleggen. Op het dak van de parkeergara ge zou daarvoor in de plaats een klein dierentuintje kun nen worden aangelegd. Het tweede voorstel waar mee de winkeliers voorlopig bakzeil halen is een nieuwe verbinding met de Broers- vest die ongetwijfeld ook een drukkere Broersveld tot ge volg zou hebben. Het college van Burgemeester en Wet- houders voelt niets voor bei de voorstellen en heeft ze dan ook afgewezen. Nijs noemde de uitslag van de gesprekken gisteren desalniettemin "po sitief. SCHIEDAM Door het in gebruik nemen van de nieuwe dijk langs de Voorhaven krij- gen de bewoners van de Lek- 'straat het een stukje rustiger. Al menigmaal hebben de bewo- ^nerslaten. blijken de vrijwel ^constante verkeersstroom 'riangs hun voordeur beu te zijn. Wij,.If, f De dijk is een van de schakels In de zogenoemde „randweg" langs Zuid. Het verkeer, dat voornamelijk naar de Indus triegebieden moet,- hoeft zo doende niet, meer door de Lek straat. 4 Toch zullen de bewoners nog enige tijd geduld moeten heb- 3 ben voordat hun straat er weer in voile glorie bij ligt. Met het openstelien van de dijk, dat voor zes maart op het pro gramma staat, wordt meteen een begin gemaakt met de re constructie van de Lekstraat. Dat betekent dat de straat wordt opengebroken en ver nieuwd. Een Karwei dat vol gens de prognoses een week of zes in beslag zal nemen. Het gaat om het stuk Lek straat tussen de Hoofdstraat en de Nieuwe Maasstraat. Ook het kruispunt met de Rijn straat en de Nieuwe Maas straat komt open te liggen. SCHIEDAM De schending van de mensenrechten in Joe goslavië is een nieuw aan dachtspunt voor de afdeling Schiedam van Amnesty Inter national. Volgens de organisa tie zitten er op z'n minst veer tien mensen in dat land al lan gere tijd gevangen omdat zij kritiek hebben geuit tegen het regeringsbeleid. Amnesty houdt vanavond haar maande lijkse schrijfavond in De Blau we Brug. Deelnemers hieraan kunnen dan meteen een kaart schrijven of een petitie teke nen die tegen de situatie in Joegoslavië protesteert. Ver der wordt met de schrijfavond aandacht besteed aan twee ge vangenen ir Zuid-Korea en de Sovjet Unie PASSAGE THEATER Op woensdag 6 maart komt Wieteke van Dort met een kin dervoorstelling „Wieteke staat voor aap". Voor kinderen in de leeftijd van vier tot elf jaar. Toegang:/5,-. Aanvang: 15 uur. Donderdag 7 maart is In thea tercafé de Tender het Nico Langenhuizen Kwintet te be luisteren. Toegang: gratis. Aanvang: 21 uur. Op vrijdag 8 maart komt het splegeltheater-met „Vriendin nen' van Fay Weldon. Drie vrouwen die elkaar tijdens de Tweede Wereld Oorlog op het Engelse platteland leerden kennen en samen opgroeiden, blijven, ook al zijn zij ieder hun eigen weg gegaan, sterk met elkaar verbonden. Toegang: ƒ3.50. Aanvang: 21.30. Passa ge 9-13, Schiedam. 0E TEERSTOOF Vrijdag 8 en zaterdag 9 maart. Heddy Lester in een nieuw theaterprogramma, begeleid door haar broer Frank Atfolter. Hij begeleidt haar op de vleu gel en treedt naast de cross talks ook vocaal op' de voor grond. Toegang: 12,50; pas 65/CJP ƒ10,-. Aanvang: 21 uur. Zaterdagmiddag Felicia van Deth met „De Koningsdoch ter". De Koningsdochter en het Tovermannetje is een verhaal waaruit blijkt dat geen mens kan leven zonder geluk. Voor jonge mensen van zes tot twaalf jaar. Toegang: 3,50. Aanvang: 14.30 uur. Nieuw- straat 12, Schiedam. STADSGEHOORZAAL Op vrijdag 8 maart speelt Nooy's volkstheater „Hadieme- maar". Een verhaal, naar het leven van een populaire Am sterdamse straatfiguur uit het begin van deze eeuw. Een schilderachtige zwerver die het als bedelaar presteerde voor de Amsterdamse gemeente raad gekozen te worden. Hoe kon dat gebeuren en waarom? Vragen waarop deze produktie antwoord probeert te geven. Toegang: 22,50; 20,-; ƒ17,50; Pas 65/CJP 17,50. Aanvang: 20.15 uur. Op zaterdag 9 maart de opera De parelvissers van George Bi- zet door de West-Nederlandse Opera. Voor deze produktie zijn aangetrokken de Italiaanse» sopraan Lolita Salvat, de tenors Guiseppe Milana, de bariton Antonio Hacko en de Necfgr- landse bas Chris de Moor.-Toe- gang: ƒ20,-; 17,50;/15:3 Pas» 65/CJP 15,-. Aanvang: 20.15 uur. Schiedamseweg 51,,Vlaar- dingen. HARMONIE Op donderdag 7 maart komt Jan Declair met „Obscene Fa- beis" van Dario Fo. Het zijn provocerende verhalen, die zo?" wel inhoudelijk als qua taalge bruik recht voor de raap zijiff Ze rekenen af met sexisme en valse deftigheid en winden er letterlijk en figuurlijk weinig doekjes om. Toegang: 9,-; pas 65/CJP ƒ7,50. Aanvang: 20.30 uur. Schiedamseweg 51» Vlaardingen. -a HARMONIE FILMHUIS rat a**. «4» Donderdag 7 maart. The Bordët van T. Richardson. Jack Ni- - cholson z'n werk bestaat voor namelijk uit het verhinderen dat Mexicaanse arbeiders ille gaal de grens overtrekken om als goedkope arbeidskrachten* voor Amerikaanse onderne- - mingen te gaan werken. Hij krijgt te maken met corruptie van zijn collega's die er juist aan willen verdienen. Toegang; ƒ6,- Pas 65/CJP ƒ4,-. Vrijdag 8 maart. One flew over* the cuckoo's nest van M. For- -» man. Jack Nicholson in de rol van de individu die het op-- neemt tegen het systeem. Plaats van de handeling een -4 psychiatrische inrichting. Hij 'kan niet begrijpen dat mensen" eenmaal opgenomen in de in richting een totaal geïsoleerd leven zouden moeten gaan lei den. Hij probeert hier verande ring in te brengen. Toegang: ƒ6,-; Pas 65/CJP: 4,-. Aan- vang: 20.30 uur. Zaterdag 9 maart. The postmari always rings twice van B. R af el- son. Frank Chambers, een zwerver, krijgt een baantje aangeboden van de Griek Nick Papadakis. Slechts met de be doeling Nick's jonge sensuelé - vrouw te verleiden wordt het aanbod aanvaard. Cora gaat al snel in op de toenaderingspo-r gingen. Nick staat hun geluk in de weg, daarom besluiten zij hem te vermoorden. Toegang: ƒ6,-; Pas 65/CJP ƒ4,-. Aan vang: 20.30 uur. Schiedamse weg 51, Vlaardingen. SCHIEDAM Duizend gulden subsidie heeft het gemeente bestuur over ter ondersteuning van het Anti Discriminatie en Anti Fascisme comité. Het ADAF-comité had gevraagd om een bijdrage van vijfdui zend gulden. Volgens het colle ge var» Burgemeester en Wet houders is hier echter geen fi nanciële ruimte voor. in ver band met de herdenking van de bevrijding, dit jaar veertig jaar geleden, wil het college het comité echter niet hele maal met lege handen laten zitten. Het gemeentebestuur noemt 1985 "een belangrijk jaar voor de bestrijding van facsisme en discriminatie." SCHIEDAM De samenwer king in de gemeenteraad (en daarbuiten) tussen de PPR en de PSP moet voorlopig blijven bestaan. Dit advies geeft het bestuur van de eerstgenoemde partij aan de vooravond van de algemene ledenvergadering op 19 maart. De twee partijen werken sinds het begin van de zittingsperio de var» de huidige gemeente raad (1982) nauw samen. Zo wisselen de raadsleden Her man Noordegraaf (PPR) en Bart de Leede (PSP) bij de be grotingsbehandelingen eikaar jaarlijks af. Vorige maand was het Noordegraaf die namens -1 de dubbele fractie het woord voerde. Het bestuur van de PPR noemt de samenwerking tussen de fracties "uitstekend". Zij wijst er verder op dat er nimmer kri tiek is gehoord van PSP-zijde,« Ook verbreding van de samen werking wordt door het be- l stuur toegejuicht.. - Het bestuur doet haar ultspra-* ken als voorbereiding op de - verkiezingen voor de gemeen-* teraa'd die volgend jaar worden gehouden en waarvoor nu al de voorbereiding worden ge- -f troffen. SCHIEDAM Een schilderij met een waarde van zo'n tach tigduizend gulden is gestolen uit een woning aan de Strljen- sestraat in Schiedam Zuid. De daders wisten de woning bin nen te komen door een raam dat niet was afgesloten. De po litie kon niet vertellen wie het schilderij, dat een landschap ié West Duitsland voorstelt, heeft vervaardigd. Behalve het schiij derij gingen de dieven ook aan de haal met een geldbedrag i van zevenduizend gulden. De - bankbiljetten zaten in een geldkistje dat werd opengebro-' ken. VLAARDINGEN De zee zat nog vol mijnen", herinnert D. van Vliet (81) zich. Als jochie van vijftien zat de Vlaardlnger kort na de Eerste Wereldoor log op de Maassluis 53, een houten logger. Op zich al iets wat een normaal mens zijn he le leven bij blijft. Maar het feit dat de Maassluis 53 zo lek als een mandje was, is iets dat Van Vliet helemaal niet meer kan vergeten. Gisteren was voor hem en zijn vrouw L. van Vliet-Oprel (81) een dag van herinneringen. Zij waren op de kop af zestig jaar getrouwd. Loco-burgemeester IJsbrand van der Velden kwam langs om hen te feliciteren. „Het schip leek wel een har monica", zegt Van Vliet weer. Maar ja, ik heb het er levend van af gebracht". Zijn vroege carrière, hij begon al op z'n twaalfde bij de Maas- slulse zaagfabriek Poortman aan het Oude Zandpad, werd gekenmerkt door snelle veran deringen. Zo reisde Van Vliet na zijn hachelijk avontuur met; de Maassluis 53 met de trein - naar IJmuiden om aan te monsteren op de stoomlogger. Maassluis 3 die op haring vis-, te. Aan boord was hij afhou- - der, later afsnijder en InbaK- ker, - - Ais jongen van nog geen twin? tig kwam hij bij Smit in Maas-; sluis. Eén van zijn eerste'zwarè klussen was een vastgelopen schip van de Rotterdamse Lloyd, op de Noorderpler, Hij bleef tien jaar bij Smit, ge-' voigd door de werf Wilton 'en oliegoedfabriek Van Toor In Maassluis. Nu, vanuit hun'flat. aan de Biliitonlaan, kunnen de. heer en mevrouw Van Vliet te vreden constateren dat het op zee niet altijd mee zat, maar - dat hun eigen huwelijksbootje, de klippen heeft omzeild. jf 'i

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1