S' ïl-j sdair 18 'Geen concurrentie van Vlaardingen Jacob Wiersma stelt vragen in raad over WWV I Connie Eggink noemt uitstel teleurstellend Voel je je wel goed Prozaïst Detop in Malie Molen iTpÏmwI Kabel krijgt geen filters 'ik heb niemand 'n cent toegezegd' 'Hoek van Holland niet gewaardeerd' ws DHZ geen lid «f-r.SlktSËJ^&A (Van een onzer verslaggevers) 1 SCHIEDAM De Stichting Stadsomroep (SOS) vfctwacht na de zomer met lokale radio en televi sie! te' kunnen beginnen. Een zendmachtiging ligt theoretisch in het verschiet, nu de gemeenteraad dh: stichting formeel groen licht heeft gegeven. Qrti uitzendingen technisch en financieel mogelijk te maken gaat de SOS overleggen met de stichting ledenomroep en de gemeente Schiedam. Jacob Wiers ma (PvdA) wil weten of het collége de richtlij nen van de EEG voor WWV-uitke- ringen aan getrouwde vrouwen ook nakomt. vmpM ,,Het argument dat de Teerstoof in gevaar komtis naar mijn mening nu wel achterhaald," zegt directrice Connie Eggink. Afgevoerd Huisvesting Moskee Jas weg HET VRIJE VOLK WOENSDAG 6 MAART 1985 a Iptadsomroep gaal na de i ?omer snel aan de slag ;0,mdat er voorlopig geen geld is zou de SOS in het begin gébruik moeten maken van be staande faciliteiten. Op radio- gétiied kan de stichting Zieken omroep soelaas bieden, die be- sch'ikt over een studio en appa ratuur. Op televisiegebied ligt eêri samenwerking met de ge meentelijke Nutsbedrijven voor de hand, die zelf al kabel- nieüws uitzenden. Zowel de stichting Zieken- opifcoep als de gemeente Schie dam zeggen te willen meewer ken. Beide denken daarbij ook aan hun eigen belong. Onder de paraplu van de Stichting Stadsomroep zouden zij wel licht van de kabel gebruik kun nen maken. Hans Boom (ziekenomroep): "De ziekenomroep bereikt haar publiek nu via dure PTT- kabels. Uitzenden via de kabel van. het CAI-bedrljf zou voor ons een aardige kostenbespa ring kunnen opleveren." Boom ontkent dat de ziekenomroep de ambitie heeft om in alle "Ut (Van een onzer verslaggevers) [SCHIEDAM Schiedam vreest vooralsnog geen toene mende concurrentie van buur- gême'ente Vlaardingen, die vol gens -(berichten haar erfpacht stelsel voor bedrijven gaat hërzien. In Vlaardingen over weegt het gemeentebestuur otn grote bedrijven te lokken door .grond te koop aan te bie den. Het ontbreken van die mo gelijkheid in Schiedam was onlangs vpop iextjelgijant Van Heelsoergen reden om deze stad te verlaten. [Volgens economisch ambte naar R. H. Roep (Schiedam) nioet "eerst maar eens blijken óf de Vlaardingse maatregel, als "die inderdaad wordt geno men, gevolgen heeft voor Sjihiédam." De ervaring in Schiedam leert, aldus Roep, dat -"bedrijven de erfpachts kwestie van ondergeschikt be lang vinden en veeleer gevoe lig zijn voor «en gunstige lig ging. Wat dat betreft zou Schiedam goed in de markt liggen. In het Schiedamse Stadskan toor beschouwt men textielgi- gant Van Heelsbergen als een uitzondering. Schiedam is mo menteel actief bezig de proble men van het plaatselijk be drijfsleven te inventariseren en die wijzen volgens Roep niet in één bepaalde richting. Met welke problemen bedrij ven zoal komen wil hij nog niet zeggen, omdat de gemeente met de meeste de komende we ken gesprekken gaat voeren. Aanleiding voor het aanha len van de banden met het be drijfsleven was een onderzoek van het Openbaar Lichaam Rijnmond, waaruit vorige maand bleek dat bijna vijf pro cent van de Schiedamse be drijven (goed voor ruim 700 arbeidsplaatsen) overweegt te verhuizen. De gemeente schrok daarvan en plaatste ad vertenties waarin zij bedrijven opriep eventuele verhuismotie ven bekend te maken. r" A (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aanvragen van getrouwde vrouwen voor een WWV- uitkering moeten zeker na 1 maart zondermeer worden gehonoreerd. Dit zegt het kersverse gemeenteraads lid Jacob Wiersma (PvdA) in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Wiersma. in het dagelijks leven naaste mede- wgWfer van Europarlementari ër Piet Dankert, beroept zich op"Ófen richtlijn van de EEG. riïërin staat dat vrouwen, ook'al zijn zij geen kostwinner, vanaf 23 december vorig jaar al~-aanspraak kunnen maken op if&n WWV-uitkering. Op dit moment stoeit de regering met een voorstel om de WWV- richtlijnen te veranderen. Tot nu toe kunnen alleen vrouwen die kostwinner zijn aanspraak maken op de WWV. De regering lijkt dit alleen te willen veranderen als dit kos- ten-neutraal kan worden inge voerd. „Er moet dus ergens anders geld vandaan komen," aldus een woordvoerder van de Schiedamse sociale dienst. „Wij hanteren nog geen nieu we regels. Er zijn in ons land echter wel gemeenten die de Europese regels boven de lan delijke stellen." In zijn vragen wil Wiersma weten of het college ook van plan 16 de Europese regels in te voeren voor de Sghiedamse situatie. Schiedamse huiskamers te be- iuisteren te zijn. "De doelgroep die wij nu bereiken zijn de zie ken en de bejaarden en dat is voldoende, daar zijn wij voor." Die ambitie heeft de ge meente Schiedam wei, zo blijkt uit de woorden van gemeente lijk voorlichter Theo Reijpian. De wettelijke beperking dat de gemeente alleen kabelnieuws mag uitzenden, is hem een doorn in het oog. Samen met de SOS zou dat naar zijn smaak kunnen worden uitge breid met bijvoorbeeld "Stads- tekst" en informatieve video programma's. De Stichting Stadsomroep zelf ziet wel wat in alle sugges ties. Zij komt binnenkort bo vendien met een plannetje, dat geld voor lokale omroep zou kunnen opbrengen. Gedacht wordt om een tijdelijke verho ging van het kabeltarief (26 cent per maand per abonnee, in verband met een navorde ring van de BUMA-Stemra) om te zetten in een permanen te verhoging. SCHIEDAM „Voel je je wel helemaal goed Bart?" Vanzelfsprekend was het VVD'er Gerard Verhulsdonk die deze ge vleugelde vraag stelde aan PSP'er De Leede. Bart haalde zich de hila riteit op de hals van de voltallige gemeenteraad door te vragen of er in Schiedam geen „flexibel zwangerschapsverlof* kan worden ingevoerd. Op zich helemaal geen rare vraag, maar er werd desondanks luid geschaterd. De verantwoordelijke wethouder Posthoorn zegde trouwens toe het onderwerp te zullen on derzoeken. Gebleken is dat veel vrouwen liever twee weken vóór en zes weken na de bevalling vrij zijn dan alleen acht weken vóór de bevalling. SSI sC/s, mswmz De brand op de bovenste etage van dit pand aan de Lange Ha ven is al lang uit maar ge ruchten doen nog hardnekkig de ronde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het onder zoek naar de oorzaak van de brand in het pakhuis aan de Lange Haven vorige week don derdagavond is afgesloten. Zo wel de politie als brandweer hebben geen aanwijzingen voor eventuele brandstichting kunnen vinden. Sinds de vlam menzee is gedoofd, is er echter wel een fikse geruchtenstroom over het met de nodige myste rie overgoten pand op gang ge komen. Een van de aanleidingen voor de geruchtenstroom is een inval van de Fiscale Op sporing en Inlichtingen Dienst (FIOD) die enkele maanden geleden heeft plaatsgehad. De FIOD zelf verstrekt geen in lichtingen over haar werk zaamheden terwijl de Schie damse politie zegt dit niet meer te kunnen achterhalen. Eén van de geruchten is dat de vroegere eigenaar van het pand op gemaakte foto's van de brand "spullen mist". De politie schijnt daar een onder zoek naar te hebben gedaan al wordt dit niet bevestigd. De vroegere eigenaar, R. Mel- ehers, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Dat geldt tevens voor de huidige eigenaar, P. A. Vonk in Drie bergen. „Het onderzoek is gestopt zonder aanwijzingen van brandstichting," zegt plaats vervangend commandant ing. A. P. M. van Leeuwen van het Schiedamse brandweerkorps. „Er is gespit in de ravage en er zijn geen aanknopingspun ten gevonden. Maar ook al is het onderzoek afgerond, je weet maar nooit" De felle brand veroorzaakte vorig week tijdens koopavond een ware volksoploop op de smalle kades van de Lange Haven. De brand legde de bo venste verdieping van het his torische pand in as. De brand weer had bij de bluswerk zaamheden de grootste moeite om bij de plaats des onheils te komen vanwege de enorme drukte. SCHIEDAM In te genstelling toti wat wij eerder berichten is de Schiedamse voetbalver eniging DRZ géén lid van de Culturele Sport bond. De bond kwam ter sprake in een artikel af gelopen maandag over de. vijftigjarige Arbei ders Gymnastiekvereni ging Arma. SCHIEDAM De zenderuit breiding op de Schiedamse ka bel wordt voor iedereen inge voerd. Wethouder Chris Zijde veld (Nutsbedrijven) is, on danks druk van bewonersgroe peringen en de Schiedamse CPN, niet van plan filters te plaatsen bij mensen die geen buitenlandse zenders willen. „Dat is voor deze abonnees bij na even duur als de uitbrei ding van het aantal zenders", antwoordde Zijdeveld deze week op vragen van Ulferd Bruseker (CPN) in de gemeen teraad. Volgens de communist wordt er in Den Haag met suc ces geëxperimenteerd met fil ters die per stuk honderd gul den kosten. „Is dat duur?" vroeg hij zich af. Met zijn be toog schaarde Bruseker zich achter de bewonerscommissie Bachpiein. Deze heeft het mi nisterie van Economische Za ken verzocht de zenderuitbrei ding en de daaruit voort vloeiende tariefsverhoging van ƒ1,75, tegen te houden. „Het aantal mensen dat al die bui tenlandse zenders niet wil, groeit", meent de commissie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Uitermate teleurstellend" noemt directri ce Connie Eggink van het Pas sagetheater de reactie van de gemeenteraad op de verbou wingsplannen voor het theater. Op een voorstel van PvdA- fractievoorzltter Gé Brouwer werd de beslissing om voor 1,2 miljoen gulden te vertimme ren een maand uitgesteld. Brouwer vond de informatie in het oorspronkelijke college voorstel gebrekkig. „De erkenning voor het ge voerde theaterbeleid, die ik verwacht had, blijft zodoende uit," meent Eggink die de ont wikkelingen in de gemeente raad op de publieke tribune ga desloeg. Volgens de theaterdirectrice heeft de beslissing alles te ma ken met een ander theater in Schiedam, de Teerstoof. „Het argument wordt nog steeds ge hanteerd dat door de verbou wing de Teerstoof in gevaar zou komen. Een theorie die nu wel achterhaald is, lijkt me." Een onderdeel van de Passa ge-verbouwing is het verande ren van de bioscoop Passage Bio in een theatertje. De lang zaam omhooglopende zaal wordt daartoe „afgevlakt." o srJ> W-W* „Er zijn met het Teerstoof bestuur duidelijke afspraken gemaakt over het gebruik van dit kleine theater," zegt Eg gink. „De Teerstoof heeft een vertegenwoordiger in het be- Vprhfïnsrl stuur van Passage en kan daar dus zelf op letten. Het Passa getheater heeft trouwens niet eens geld om in de kleine zaal optredens" te financieren. Er leeft onder de Schiedamse ver enigingen een grote behoefte aan een kleine zaal als oefen ruimte." Niet alleen Eggink was ver baasd door het PvdA-voorstcl. Het college van burgemeester en wethouders was even voor de vergadering van het „orde voorstel" op de hoogte ge bracht. Waarschijnlijk op voorspraak van wethouder Herman Posthoorn, die Passa ge in z'n portefeuille heeft, ging het college in conclaaf. Dit samenzijn resulteerde uit eindelijk in een fiat aan het uitstel. SCHIEDAM „Koeien en Mannenpraatgroepen", „Ent housiast en bovendien ontzet tend doof", „Geen Bommen, maar Balten" zijn enkele van zijn bundels. Hij treedt op door het hele land en maakt deel uit van de dichtersgroepen „J. H. van de Bij!" en „Stepping Sto ne Poetry Service". Vanavond draagt hij zijn "kontra-proza" voor in Lokaliteit de Malle Mo len aan de Vlaardingerstraat in Schiedam. Daar verzorgt hij het voorprogramma van Peter Oole, die zijn nieuwe bundei zal presenteren. Ik heb het hier over A. H. De- top, literair typist, romanticus en bovenal Rotterdammer. „Peter Oole vroeg mij het voorwoord voor zijn boek te schrijven," verklaart Detop, „omdat hij net zo beroemd wi! worden als ik: die jongen ver dient de PC Hooftprijs. In het werk van A. H. Detop komen twee zaken steeds weer terug: zijn kritiek op de zachte sector en zijn diep tragische jeugd. Uit zijn carrière in wel- zijnsland stamt de volgende grap. „Lopen er twee welzijns werkers in de derde Crooswijk- sedwarsstraat, vraagt die ene: „Weet jij hoe laat het is?" Zegt de ander: „Wat denk je er zelf van?" Een mengeling van tragiek en zwartgallige humor is te vinden in het stuk "Kinderleed": „Op vierentwintig december werd ik altijd plotseling om ongeveer elf uur 's avonds wakker ge schud, mijn meedogenloze moeder duwde mijn rechter schouder heen en weer en riep dan: „Opstaan! Opstaan!" Ter reur van een volwassene. Ik pakte dan de weggetrokken dekens weer terug en trok die over mijn hoofd. A!s een aal vluchtte ze dan naar het voeteneind en trok wild alle dekens eraf. En daar lag ik dan, temperatuur min twee, ontbloot, als een banaan in de foetushouding, die z'n - schil kwijt is. Na enkele vloe- - ken stapte ik aan de rechter kant uit bed, omdat aan de lin- I kerkant het laken alsmede het matras doordrenkt was van dampende urine van m'n broertje. Naar de kerk, het is kerstnacht. Wat heb ik geleden^ als kind." 'f Iemand met zulke ervaringen i moet toch de moeite van het j, aanhoren waard zijn. De avond| in de Malle Moien begint om acht uur. RON BOERS. SCHIEDAM „Ik heb nie mand een cent toegezegd," riep wethouder Luub Hafkamp tijdens de gemeenteraadsver gadering uit. Hij antwoordde hiermee op insinuaties van CDA'er Luud Snel. De christen democraat beweerde dat de wethouder eerst geld had toe gezegd aan de stichting die de wielerbaan in Sportpark Harga beheert, en dat nu ook nog door de gemeenteraad wilde loodsen. Zes leden van de acht mensen tellende CDA-fractie stemden uiteindelijk tegen het voorstel om de stichting een subsidie van 34.000 gulden te geven. Tijdens de besprekingen over de wielerbaan werd alom de zelfwerkzaamheid van de stich ting geroemd. Onder aanvoe ring van K. van der Geest, di recteur van de Bondsspaar bank, werd begin vorig jaar een ambtieus plan om de wie lerbaan uit het slob te haien gepresenteerd. De kosten voor de gemeente werden meteen rlgoreus gelimiteerd: van onge veer vier.ton naar 34.000 gul den. De wielerbaan die jaren lang heeft stilgelegen, werd maanden geleden al door Haf kamp zelf geopend. „De Wielerbaan lis van de lijst met uitgaven afgevoerd. Het is niet juist als nu ergens anders geld vandaan wordt gehaald, om toch een bijdrage te leve ren," meende Snel.~ „De wethouder heeft wellicht op persoonlijke titel geid toe- t gezegd. De gemeenteraad heeft eerder "nee" gezegd en het moet daarbij blijven," al- dus de CDA'er die meteen zei- - "niet tegen de hele wielerbaan.' te zijn." Hafkamp stipte het enthousias-, me aan waarmee de baan al enige tijd wordt gebruikt. „We hoeven nu slechts een relatief. klein bedrag te geven. In het oude plan zouden de kosten wel eens boven de zes ton uit- gekomen kunnen zijn." Vooral door een "leger van vrijwilli- gers" is de Stichting Wieier- baan Schiedam er In geslaagd de kosten te drukken. Tot de opknapwerkzaamheden be hoorde ondermeer het volledige opnieuw asfalteren van de baan. HOEK VAN HOLLAND "Wanneer de verschillende overheden een beetje uit hun doppen hadden gekeken dan hadden ze een recreatiegebied kunnen ontwikkelen dat zijn weerga niet vindt. Ik heb nooit kunnen begrijpen waarom zo wel Rotterdam als Rijnmond Hoek van Holland er in recrea tief opzicht altijd maar zo'n beetje bij laten hangen". Praat met Miep Jansen over recreatie in Hoek van Holland en het is alsof er een informa tiekraan wordt opengedraaid. Wat zij niet weet over de Hoek is de moeite van het weten niet waard. Niet zo verwonderlijk natuurlijk als men weet dat zij sinds maandag vijfentwintig jaar in dienst is bij de Vereni ging voor Vreemdelingenver keer. waarvan 23 jaar als di rectrice. Mevrouw Jansen, algemeen bekend onder haar voornaam Miep, werd op 4 maart 1360 aangesteld als inform ",:rlce bij de WV, toen noa ^c-nuisvest op het oude adres in het qua rantainestation aan de Riet dijkstraat. Zij moest al snel het werk van de direkteur overnemen en werd na het behalen van de nodige diploma's twee jaar la ter als zodanig aangesteld. In de wintermaanden werkte ze alleen, 's zomers kreeg ze hulp van twee informatrices om op die manier de stroom buiten landers te kunnen verwerken. Het was een periode waarin vooral de Duitse vakantiegan gers nog een duidelijke voor keur hadden voor "Zimmer mit Frühstüek", dat wil zeggen particuliere kamers. In het VVV-bestand kwamen toen honderden kamerverhuurders voor en bij goed weer waren die allemaal volgeboekt. "Maar met het toenemen van "f de welvaart werden ook de va-' kantie-eisen verlegd. Er was een grotere vraag naar hotel kamers, naar bungalows en zch merhuisjes", herinnert Miep Jansen zich. "En dat was nu j precies wat we in de Hoek niet' hadden. Op dat gebied zijn we'; achtergebleven, of misschien moet ik wel zeggen achterge- steld. Een goed bungalowpark en hotels in de omgeving van het strand hadden toen een goudmijn betekend. Je kunt overal reklame maken voor Hoek van Holland, maar als Je niet de nodige faciliteiten te bieden hebt, dan helpt dat na-' tuurlijk weinig^ Dan blijf je een1' plaats voor dagjesmensen, hoe nuttig dat op zichzelf ook is." Ondanks de betrekkelijkheden* van Hoek van Holland als bad plaats zag Miep Jansen toch kans om veel reisburo's te in teresseren voor een trip naar Hoek van Holland en op die manier bleven hotels en pen- slons steeds goed bezet. Haar Interesse beperkt zich overigens niet alleen tot het VVV-kantoor. Als geboren Hoekse werd zij regelmatig in geschakeld voor allerlei com missies en organisaties, sei zoenfeesten en dergelijke. Het VVV-werk wordt nu alweer ja-' ren gecoördineerd in het ge bouw aan de Hoekse Brink waar ook de eigen Hoekse in woners allerlei informatie kun nen krijgen en boekingen kun nen verrichten. Hoewel zij zelf om persoonlijke redenen het zilveren jubileum het liefst zou overslaan zal er, op aandrang van het bestuur, toch een bescheiden fees.tje worden gegeven op vrijdag 8 maart met de VW-direkteur ais terecht middelpunt. Het aantal woningzoekenden is in de maand februari iets ge stegen: van 7760 naar 7839 mensen. In deze maand von den 240 mensen een woning. De grootste groep bleek de zelfstandig wonenden waarvan er 75 een nieuw onderkomen betrokken. Deze categorie vormt met 2741 zoekers met een de grootste groep. De moskee aan het Raam Is doelwit van inbrekers gewor den. Onbekenden gingen er, na het ingooien van een raam, vandoor met een spaarpot met enkele honderden guldens. Een jasje, een portemonnee, persoonlijke papieren en een geldbedrag van enkele honder den guldens vormden de buit van een inbraak in een woning aan de Tuinlaan. Het gehele 4 pand werd doorzocht. Een ruit aan de achterkant werd inge- gooid waarmee een schade van zo'n 100 guldén werd aan gericht.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1