Scholen in de ban van afval Fabels in isölatie- wereld Inval videotheek Bevrij dingsrevue herleeft op 3 mei Cekadak BV ERVAREN ASSISTENT(E) BINNENDIENST Doele heeft een tekort aanrommel Vrouwendag in Barrika (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zo sterk trekt de computer hen aan dat zij er met alle plezier een stukje vrije tijd voor opofferen. 32 leerlingen en vier docenten van de'scholengemeenschap Buiten de Veste nemen elk&X woensdagmiddag plaats voor het beeld scherm. Even is het „vrij spelen", met de „joy stick!", vervolgens werpt ieder zich in volle con centratie op het ingewikkelde maar boeiende vak van programmeren. Verbluffend Een computer is een nuttig apparaat zolang je het de baas ben, ervaren leerlingen tijdens de computercur sus. Het afval is een van de onderdelen van „Schie dam Schoon... Na tuurlijk" dat de komende tijd 33 scho len in haar ban heeft. Drie delen Han van der Horst be dacht een nieuw the ma: mensen die in de oorlog bezig zijn met het schrijven van een re vue voor na de bevrij ding. Cekadak BV, een vooraanstaande onderneming op het gebied van bitumineuze dakbedekking zoekt op korte termijn vóórhaar kantoor te Maassluis een: orders en correspondentie met daarnaast het bijhouden van de vertegenwoordigers- planning en de magazijnadministratie, het verwerken van weekrapporten en archiveren. Uw uitgebreide schriftelijke reactie, welke wij graag binnen 7 dagen ontvangen, kunt u richten aan: Cekadak BV, afdeling Personeelszaken, ta.v. mevrouw F.S. Hakvoort, Postbus 29, 3140 AA Maassluis. Met laatstgenoemde kunt u zich tevens in verbindinq stellen voor nadere informatie: 01899-15411, toestel 186. Beschikt u over een uitstekende type vaardigheid en een redelijke kennis van de Duitse taal? Heeft u een middelbare opleiding en reeds een aantal jaren ervaring in een vergelijkbare functie? Bent u tussen de 25 en 30 jaar? Heeft u een fiexibeie instelling en bent u geïnteresseerd in een full-time job (36-40 uur)? Dan bent u wellicht de kandidaat die de binnendienst medewerker kan ondersteunen bij zijn werkzaamheden, waarbij uw taak voor 50% zal bestaan uit het typen van facturen, HET vrije VOLK DONDERDAG 7 MAART ,1985 wegwijzer HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen gaan woensdag 13 maart op excursie naar het Muziekmu- seum van Ton Stolk, Westha- venkade 45 te Vlaardingen.' Aanvang: 10 uur. Te bereiken vanuit Schiedam met bus 59. Wel opgeven voor 12 maart aan mevrouw M. Hoogslag, tel. 705971. Donderdag 14 maart krijgen de Schiedamse dames bezoek van Surinaamse vrou wen in zaal Chr. Soc. Belan gen, Lange Haven. Aanvang 14 uur. Inlichtingen, tel. 705971. NIVON Donderdag 14 maart bezoeken de Schiedamse leden van het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk een groothandel in handwerkmaterialen in 's Hertogenbosch. Vertrek 9.23 uur vanaf Centraal Station te Rotterdam. Opgeven voor 10 maart bij tel. 738486. •4 MOLENS In het dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, is het aanstaande zondag van 13.30 tot 16 uur weer Vrlj-En- tree. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Harmonie Ambrosius. In kamer 2 ruil beurs van munten en postze gels. Toegang gratis. Inlichtin gen, tel. 705500. INSTUIF Zondag 10 maart draait dlsc- jockey Ferry de platen in de In stuif, zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.30 uur. Toe gang/5,-. De kaartjes voor het 30-jarig jubileum Instuiffeest in sporthal Margriet zijn al te koop. De kaarten zijn 12,50 in de voorverkoop aan zaal Ire ne te krijgen. SCHIELAND Deze week is een expositie van Piet Retera, gemengde tech nieken en Rob Neef, keramiek, geopend in de Schielandzie- kenhuis Galerie,- Stadhouders laan 98. De galerie is dagelijks van 9 tot 20 uur open. Toe gang vrij. FILMCLUB De Stichting Filmclub Schie dam vertoont vrijdag 8 en za terdag 9 maart de Franse film Prenom Carmen van de regis seur Jean-Luc Godard. In de hoofdrollen een Nederlands meisje uit Drenthe: Maruschka Detmers. De filmvertoning be gint om 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang leden 3,50. Filmclub,' gebouw, de Redactie Het Vrije Volk, edl- tie Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend^ voorafgaand aan de donder- dag van plaatsing in ons be zit te zijn. Computer in opmars t pp Builen de Veste Teerstoof, Nieuwstraat 12. JONGERENWERK De werkgroep Jongerenwerk van de SSSN heeft voor vrij dag 8 maart êen Inloop-avond georganiseerd in ontmoetings centrum de Blauwe Brug, Bachplein. Er is 's avonds van alles te doen van 19 tot 22 uur. Toegang gratis. VROUWEN De werkgroep Politieke Vor ming voor Vrouwen geeft een cursus Politieke Vorming. De opzet van deze cursus is deel nemende vrouwen inzicht te geven in hun politieke situatie als vrouw in de maatschappij. Cursusduur: 12 weken. Prijs 50,-. Bij voldoende deelne mers gaat de cursus van start. Interesse. Alien den Duik, tel. 732318 of Tilly Noort, tel. 731909. SINGELKWARTIER Klaverjasvereniging het Sin- gelkwartier houdt op dinsdag 12 maart een kaartavond in zaal Marijke, Broersveld 121. ledereen Is van harte welkom. De koffie staat om 20 uur klaar. •KREEK/BEVER In de wijkcentra de Kreek, Lange Haven en de Bever, Van Beverenstraat, vinden de hele week door activiteiten plaats voor peuters, kinderen, tieners, jongeren, volwassenen en' ouderen. Er zijn vele activitei ten op het gebied van de mu ziek, creativiteit, fotografie en sport. Inlichtingen of inschrij vingen voor alle activiteiten, tel. 267767. WEEKEINODIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed-, recepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur Dr. R. J. van den Berg, 8oter- straat 76, tel. 264062. Waar halen de docenten de motivatie vandaan om zonder vergoeding extra lessen te ver zorgen? Van Dijk: „Het gaat om ieraren die er het nodige vanaf weten en ook privé appa ratuur bezitten. Het omgaan met een computer wordt al gauw een hobby, waar je van zelf mee behept raakt. Dan is het aardig als je die kennis. die vonk, op jongeren kunt overbrengen". De scholengemeenschap be schikt over acht computers, „met alles erop en eraan": beeldschermen, printers, „flop- py-discs", toetsenborden. Voor dat het groepje docenten op het idee kwam voor de cursus buiten schooltijd, werd de ap paratuur alleen gebruikt tij dens de reguliere lessen kan toorpraktijk. „Zulke dure ap paratuur moeten we intensie ver gebruiken", vonden de eco nomisch geschoolde leraren. Aanmeldingsformulieren werden onder de leerlingen verspreid met als verbluffend resultaat 176 belangstellenden, uit zowel lage als hoge klas sen. De eerste wachtlijsten konden op de computer wor den ingevoerd, gezien het be perkte aantal plaatsen (32). Mogelijk wordt de cursus spoedig ook op de vrije vrij dagmiddag gehouden. Wordt het langzamerhand geen tijd om computerles net als vakken als Nederlands en geschiedenis In het gewone rooster op te nemen? Adjunct directeur J. van Berge van Buiten de Veste: „Acht compu ters Is daarvoor nog te weinig. Als we het dubbele aantal zou den hebben, dan kan er een volledige klas mee werken, want er kunnen twee leerlin gen achter één computer". Maar de computer is onmis kenbaar in opmars op Buiten de Veste. Alle nieuwe brugkla sleerlingen krijgen een klein kennismakingsprogramma, „om even aan de computer te ruiken", aldus Van Berge. Bo vendien werkt- de scholenge- Leerlingen en docenten blij ven Itvhun roi, want de weke lijkse computeruurtjes hebben het strikte karakter van een cursus. „Ons doe) is dat de leerlingen doorkrijgen dat een computer een nuttig apparaat is", vertelt A. van Dijk, docent kantoor- en verkooppraktijk. „Bepaald geen apparaat om angstvoor te hebben, zolang je het maar de baas blijft". toe groepjes leerlingen langs sturen die een eenmalige les in de computerklas bijwonen. meenschap (aan de Van der Leeuwlaan) samen met omlig gende lagere scholen, die af en SCHIEDAM Ontmoetings centrum Joris Doele heeft een rommelmarkt van haar pro gramma moeten schrappen wegens gebrek aan rommel. Wat kleding, huishoudelijke spullen en "andere kleine din getjes" werden bij het centrum afgeleverd maar bleken lang niet voldoende om een gezelli ge markt mee te vullen. „Je kreeg er niet eens één kraam mee vol," aldus beroepskracht Johan Jansen. De markt zou zaterdag worden gehouden maar is verplaatst naar de dag waarop het centrum haar seizoen afsluit. De opbrengst, die is bedoeld voor ondermeer het jaarlijkse zomerkamp, Js dan nog net op tijd binnen. Welke hoort in het rijtje niet thuis Stadskantoor Stadspost Stadserf Stadsomroep Stadstekst Stadsblad Stadscafê Stadsvernieuwing Stadsrage? SCHIEDAM Liefhebbers van de schaaksport kunnen maan dag 18 maart hun hobby be kroond zien met een diploma. Op de dag geeft de Schiedam se Schaakvereniging iedereen de kans om een Pionnen-, To ren- of een Koningsdiploma te halen. Deze drie "brevetten" zijn ingesteld door de Neder landse Schaakbond. Het is de bedoeling dat de deelnemers een schaakprobleem oplossen. Voor het lichtste diploma, het Pionnendiploma, moet na twee zetten de tegenstander mat staan. In de hoogste categorie, voor het Koningsdiploma, is de kennis van minstens tien ope- ningstactieken vereist. "Dit is bedoeld voor de echte door zetters," waarschuwt de f schaakvereniging al bij voor- baat. De examens worden vanaf kwart over zeven in het dub- belgebouw op het terrein van scheepswerf Wilton Fljenoord afgenomen. Komende maan- dagavond Is er vanaf zeven uur; in hetzelfde gebouw een bé- 1 spreking van "proefexamens" die enkele schakers al hebben:; afgelegd. Inlichtingen bij secre taris Groeneweg, tel. 70.12.15., (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De interna tionale Vrouwendag krijgt morgen ook in Schiedam ge stalte. Vanuit vrouwencentrum Barrika aan de Lange Kerk straat worden van 's ochtends vroeg tot in de nachtelijke uurtjes evenementen georgani seerd. Het volledige program ma luidt als volgt: 9.30-11.15 uur: toneel (Spie- geltheater) in Passage Thea ter. 11.30-12.30 uur: napraten over toneel in Barrika. 12-14 uur: koffie met brood jes in Barrika. 14-16 uur: informatie en vi deofilms in Barrika. 14-17 uur: ontspanning in een plaatselijke sauna. 17 uur: vrouwenborrel in Barrika. 18 uur: gezamenlijke maal tijd in Barrika. 20-1 uur: Vrouwenleest in zaal Beatrix, Lange Kerk straat 68. SCHIEDAM In de wereld van het energiebesparen wor den heel wat fabels verteld, ge tuige een nieuwe folder bij de nutsbedrijven. In deze folder wordt met een aantal sprook jes. kprte metten gemaakt. On dermeer de kleuren van de ve,t$rjt£ming, de vochtigheid van'3e lucht, en de ademende wapj^komen aan bod. "Fabels in isolatieland" is een uitgave vart'"de stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland. Eén andere nieuwe folder gaat diep in op het begrip "warmtekrachtkoppeling". On der deze noemer werden de laatste tijd installaties op de markt gebracht waarmee te gelijkertijd electriciteit en warmte kan worden opgewekt. Door middel van een bereke- niHg"wordt aangetoond dat, on dank*1 een groter gasverbruik, topii!'.cwordt bespaard op de energiekosten. dacht wat betreft de bomen en vogels. In de periode dat de lesbrief moet worden afge werkt (maart en mei) valt ook de nationale boomplantdag. Na een stuk over "de straat" volgt een verhandeling over Schie dam en haar bodem. Funderin gen, rioleringen en andere grondzaken worden door Ge meentewerken op een rijtje ge zet. Aan het project Schiedam Schoon... Natuurlijk doen maar liefst 33 scholen mee. Het is de eerste keer dat de gemeentelij ke diensten hun krachten bun delen. Elke Instelling had haar eigen project. sant uit. Veel: facetten van Schiedam worden door de vier gemeentelijke instellingen aangestipt. Dat kan ook niet anders. Het Stedelijk Museum, de dienst Gemeentewerken, de nutsbedrijven en het Bureau gemeentelijk onderwijs consu lent zijn er verantwoordelijk voor. De lesbrief is ruwweg in vier delen te splitsen. Allereerst is cr een inleidend verhaal over het ontstaan van Schiedam. Dat wordt gevolgd door een impressie van delen van de stad. De natuur krijgt aan- zijnde glasbak voor mensen die in de Loefstraat wonen?" zo luidt één van de vragen voor leerlingen in Nieuwland. Een manier om de wandelaars attent te maken op de maatre gelen die worden genomen ons milieu te verfrissen en geld te besparen. Een van de onderdelen van de lesbrief is het relaas van "Rein Veger", een imaginaire medewerker van de nutsbe drijven. "Eer. straatveger is zijn geld meer dan waard," meent deze ambtenaar in een verhaal dat uiteraard ook in gaat op de overlast die honde- poep doorgaans veroorzaakt. De lesbrief ziet er vrij impo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bomen, straatvuil, glas- en papierfa brieken zijn onderwerpen die leerlingen van ruim dertig Schiedamse scholen de komen de tijd zullen bezighouden. De ze week werd de eerste lesbrief als onderdeel van het project Schiedam Schoon... Natuurlijk uitgereikt. Met dit gezamelijke initiatief van vier gemeentelij ke Instellingen moeten de leer lingen dadelijk met een andere blik hun stad bekijken. Ondermeer twee wandelin gen aan de hand van vragen lijsten staan op het program ma. "Waar staat de dichtstbij- In samenwerking met de BU- MA, een organisatie voor auteursrechten, worden de films op het bureau op hun rechtmatigheid onderzocht. "Een hele uitzoekerij", aldus een woordvoerder van politie die niet kon vertellen of er ook gloednieuwe films op de ban den staan. SCHIEDAM Bij een inval in een videotheek aan de Lorenz- laan heeft de Schiedamse poli tie enkele honderden banden in beslag genomen. Een 18-ja- rige man werd aangehouden. Het zou gaan om een partij Ille gaal opgenomen films waar geen auteursrechten voor zijn betaald. De 41-jarige eigenaar van de videotheek is verhoord. (Van een onzer verslaggevers) "'SCHIEDAM De Bevrlj- dirfgsrevue. die 40 jaar gele- aën-in het Passage Theater w£fd opgevoerd, zal dit jaar fierfeven. Op 3 mei treden dSSrtoe de Toneelgroep '71, het'- Delta-orkest, de dans- 3gï;3ep Anneke van Gelderen en-een aantal leden van het Rotterdamse Operettegezel schap aan op dezelfde plan ken." De repetities zijn inmid dels begonnen. Omdat zowel tekst en mu ziek van de oorspronkelijke Bevrijdingsrevue na 1945 verloren zijn gegaan, wordt het geen Identieke uitvoering. De Schiedamse publicist Han van der Horst, die als tekst schrijver is aangetrokken, heeft een nieuw thema be- dacht: mensen die in de oor- dog'bezig zijn met het schrij- „wiL-van een revue voor na de bevrijding. JVit i 'Ook de originele Schiedam se Bevrijdingsrevue werd al <ln'de bezettingstijd geschre ven'- en zelfs ingestudeerd. Tekstschrijvers waren des tijds de l&tere burgemeester Het muzikale brein achter de komende Bevrijdingsre vue is Dick Borst. sles In de plaatselijke pers en fotoreportages bewaard ge bleven. Plet Albers en Ben Vincent. Van de opvoering zijn wel het programmaboeltje, recen-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1