©enwonm Noord heeft weer n Autosloopterreiiien zijn voorjaar klaar Politici praten over het minima-beleid 'n Driestedenconcert De Trekvogelziekie Chauffeur klem in eigen auto jVoor 40.000,- ^ookwaar weg 'Basisscholen krijgen naam Aanrijding Martine Is dol op onze haven... Waakhond van slag Kortaf Jongen valt met brommer - I .- 1 ëÊSÊÊÊÊI (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De financiële schade die huizen kopers met gemeentegarantie het Stadskantoor berokkenen, is vorig jaar drastisch verkleind. In slechts één enkel geval werd de garantie aange sproken. Via een '^onderhandse" verkoop van het pand in kwestie bleef het verlies beperkt tot bijna 20.000 gulden. Iri 1983 legde de gemeente nog ruim 260.000 gulden toe op haar gemeentegaranties. In dat jaar konden-vijf eigenaars niet meer aan hun financiële verplichtingen voldoen. Taktiek „Er is geen sprake van een positie ve ontwikke ling," zegt de afdeling Fi nanciën. Toch moest de gemeente vorig jaar slechts in één enkel geval toeleg gen op een gegeven ga rantie. Klachten van luchtverontreiniging komen de laatste dagen uit alle wijken van Vlaardingen en Schiedam. De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) zegt ook meldingen uit te wijken Holy en Groenoord te hebben binnengekregen. Uit voorzorg tegen smogvor- ming is gisteren in het Rijnmond-gebied "Code Twee" uitgeroepen, waarbij bedrijven worden verzocht de uit stoot van gassen te beperken. Waar zeggen Vlaardin- gers en Schiedammers door te worden gehinderd? Een DCMR-woordvoerder: tlMen ruikt van alles en nóg wat. Chloor, olie, bleekwater, zware lucht, prikkelende lucht. Het is een wir-war van allerlei stankjes." Bij de DCMR is geen directe oorzaak van de verontreiniging bekend. Mist pikt de stoffen in de industriegebieden op en voert ze mee naar woonwijken. Omdat er tegelijk weinig wiiid staat blijft de verontreiniging daar han gen. Het komt niet vaak voor dat de DCMR ook klach ten uit de noordelijke delen van Vlaardingen en Schie dam krijgt. „De hinder ontstaat meestal in de wijken aan de Waterweg, tenzij de stoffen uit een hoge schoor steen komen, want dan bereiken se pas na een grotere afstand de grond." Laatste Het mannen- koor-Or- pheus aan het werk tij dens het Re quiem van Verdi. Zater dag over een week speelt het gastheer van koren uit Gronin gen en Ven- lo. Martine Bourgeois voor haar havengezicht van 2 bij S... CDA Damiaan Naaap riET.VRIJE-VOUC Schiedam Rotterdam VRIJDAG 8 MAART 1985 SCHIEDAM Een 29-jarige chauffeur Is be- L kneld geraakt bij het uit laden van zijn vrachtwa gen. Met twee zwaar'ge kneusde voeten werd hij in het Schlelandzieken- nuis behandeld. Het on- geval gebeurde op de - hellende inrit van eer bedrijf aan de Nieuw Mathenesserstraat. De chauffeur, een inwoner van Rotterdam, wilde met een steekwagen een pallet met metalen 'pla ten verplaatsen. Doordat de vrachtwagen scheef -stond kon hij de steek wagen niet meer in be dwang houden. Hij kwam klem te zitten tus sen. de wand van de vrachtwagen en de pal- let. SCHIEDAM Voor ruim Veertigduizend gulden aan rookwaren zijn gestolen uit pen magazijn aan de Regout- straat. De daders moeten vol gens de politie van een vracht wagen gebruik hebben ge- jnaakt gezien de grootte van tie buit. Het pand werd betre den nadat de voordeur was Opengebroken. De gedupeerde eigenaar is de groothandel REO. Weinig huizenkopers in moeilijkheden in '84 Volgens J. Boshuizen van de gemeentelijke afdeling Finan ciën kan er niet van een posi tieve ontwikkeling gesproken worden. „Je kunt per jaar geen gemiddelde uitrekenen. Voor dit jaar verwachten wij nog enkele grote klappers zodat het bedrag weer stijgt. In '84 is het gelukkig beperkt geble ven." Als hulzenkopers aan be paalde voorwaarden voldoen, kunnen zij bij banken leningen sluiten met gemeentegarantie. De. gemeente staat er dan ga rant voor dat hét verschuldig de bedrag terugbetaald wordt. De gemeente loopt dan het ri sico dat de huizenkoper het niet meer kan bolwerken in plaats van de bank. Door een „nieuwe taktiek" probeert de gemeente in geval van executieverkopen de scha de te beperken. Tot begin dit jaar werd het bezit van huizen kopers in moeilijkheden vla vellingen van de hand gedaan. Het rijk heeft de gemeenten toestemming verleend om de panden „onderhands" aan ma- keiaars van de hand te doen. „Dat scheelt duizenden gul dens per woning," weet Bos huizen. „En waarom zou je het niet doen als je weet dat er op een veiling tienduizend en via onderhandse verkoop dertig duizend voor een pand wordt opgebracht." De beperkte schade is vol gens Boshuizen niet ontstaan door een strenger toezicht op het uitgeven van de garanties. „We hebben de naam al om streng te zijn. Dit jaar zijn we juist soepeler. Vanaf 1 januari wordt ook in de eigen financie ringen voorzien in de gemeen tegarantie," legt Boshuizen uit. Dat betekent dat de gemeente ook garant staat voor bijvoor beeld de notariskosten en de provisie die banken vragen voor hun leningen. f SCHIEDAM Als voorbe- 'xeiding op de samenvoeging "per 1 augustus heeft het ge- ,jneentebestuur zeven namen "bedacht voor evenzoveel basis scholen. Nieuw zijn de namen De Singel, De Gorzen, Groene- noord en De Ouverture. Bij de scholen Het Startblok, Het Winda^^Ai-pe- Woudhoek heb-, ben.jidSe lagere ea de. kleuter- schoolbal 'dezelfde naam mee gekregen.- Enkele -nieuwe-ba- slssjüftolénf-' moeten nog éen naam'krijgeü.' "1 -I-V c - r SCHIEDAM Tot zijn grote schrik trof een 23-jarlge Vlaar- dinger/ zijn geparkeerde auto aan de Korte Haven in geha vende toestand aan. Een onbe kend voertuig had tijdens zijn afwezigheid de auto aangere den en vervolgens het hazen pad gekozen. De gevolgen: een opengereten voorband en blik-' schade aan voorportier en spatboard. De eigenaar heeft aangifte gedaan bij de politie. Getuigen zijn niet bekend. Eén en' ander moet woensdagmid dag zijn gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam- Noord is sinds kort weer een oppascentrale actief. Bedoeld voor héél de stad kunnen bij de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) jon geren worden "besteld" die voor ƒ3,50 per uur op het ■kroost passen. Dit alles onder het mom "wie wil er niet eens naar de bioscoop of langer op een feestje blijven." De oppas sers zijn boven de vijftien Jaar oud. „Er Is al eens een oppascen trale geweest maar die is lang zaam verdwenen doordat de medewerkers te oud werden," zegt een van de inltiatlefneem* 'sters voor de nieuwe centrale, Adrie Notenboom. "Toch kre gen wij regelmatig telefoon tjes van ouders die een oppas zochten. Er bestaat een duide lijke behoefte." De Jongeren waarmee de centrale werkt worden na een korte selectie aangenomen. „We vragen bijvoorbeeld naar ervaring. Wat doen ze als er onverhoopt lets met een kind gebeurt. Wij brengen de ouders in contact met een op pas maar zij blijven zelf ver antwoordelijk," zegt Adrie No tenboom die coördinatrice is van de SSSN. Ouders kunnen via telefoon nummer 702.207 een oppas be stellen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouw van zes nieuwe autosloopterreinen bij het woonwagencentrum aan de Schlekade vordert. „Als we deze winter niet zoveel vorst hadden gehad, waren de terreinen inmiddels bijna klaar geweest," aldus een woordvoerder van de gemeen te Schiedam. De terreinen krij gen unieke vloeistofdichte vloeren en elk een loodsje. Vermoedelijk In april zal de bouw zijn voltooid. De sloop- terreinen maken deel uit van een proefproject, waarbij wordt nagegaan of sloopactivl- telten ook zonder milieuver vuiling kunnen plaatsvinden. Voortdurend zal worden ge controleerd of geen verboden vloeistoffen in de bodem te recht komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vertegen woordigers van alle politieke (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Enkele maanden na de grootste opvoe ring van het Requiem van Ver di maakt het Schiedams man nenkoor Orpheus zich op voor een nieuwe happening. Zater dag 16 maart wort in de grote zaal van het Passagetheater een zogenoemd Driestedencon- uit Vênlo' en Gr* »i - deh 'êfen:p ojitrédefo nement dateren van ruim cëh jar geleden," zegt de secretaris van het mannenkoor, mevrouw E. Stouthandel-de Vogel. „Het idee ontstond even na afloop van een congres van het Ne derlands Zangersverbond. Het werd hoog tijd voor een uitwis seling met andere koren." Orpheus heeft al enige erva ring met uitwisselingen. Enke le jaren geleden werden uit- stapjes gemaakt naar en met - koren uit Utrecht en Enschede. „We vonden het leuk om juist koren uit het uiterste zuiden en noorden van ons land te ne men. Uitwisselingen zijn op, zich niet ongewoon." Het c^treden in Passage vorm meteen de laatste ont moeting die de drie koren heb ben. Eind vorig jaar trad Orp heus al op in Vcnlo terwijl be gin dit jaar Groningen werd aangedaan. Het koor uit Vcnlo, de zangver eniging Venona onder leiding van Ger Withag, telt ongeveer 90 zangers. Het koor Gruno Groningen, onder leiding van Chris Verhoog, neemt naast zeventig mannen ook zo'n der tig vrouwen mee. De drie ko ren zuüen niet gezamenlijk zingen. Ieder neemt een deel van het programma voor z'n rekening." De gasten van Orpheus wor den 's middags door de ere voorzitter van het mannen koor, burgemeester Reinler Schoeres, ontvangen. Het Driestedenconcert begint 's avonds om kwart over acht. De entree bedraagt 7,50. partijen en het college van burgemeester en wethouders zijn present ln een forum dat op dinsdagmiddag 12 maart discussieert over de mogelijk heden voor een minima-beleld in Schiedam. Het forum komt op initiatief van de FNV- werkgroep uitke ringsgerechtigden bijeen in dienstencentrum de 4 Molens. Aan de discussie doen mee: wethouder Herman Posthoorn (PvdA), Plet Roosen (CDA), Herman Noordegraaf (PPR/ PSP), Ulferd Bruseker (CPN), Adrl Reljnhout (D'66) en A. A. de Jong Sunderman (VVD). Het publiek mag zich vrijelijk in de discussie mengen. Het begint om twee uur. SCHIEDAM Een 16-jarlge bromfietser is met een gebro ken been in het Schleland zie kenhuis beland na een val. De Jongen, een Inwoner van Schie dam. reed met zijn brommer op de Westerkade toen hij ver moedelijk door de gladheid on deruit ging. Op het Stationsplein is een Ó-Jarïg jongetje door een auto mobilist aangereden. Het Jon getje rende tijden» ,et spelen plotseling tussen twee gepar keerde auto's de weg op. Door' de klap sloeg het slachtoffer met z'n hoofd tegen "het weg dek. Met onbekend hoofdletsel Is hij opgenomen in het Rotter damse Sofla-kinderzlekenhuls. Ik heb het altijd al vermoed maar nu weet Ik het zeker: Al het kwaad en alle ellende ko men uit het Midden-Oosten. Het begon met de zondeval van Adam en Eva in het iand tussen de Eufraat en de Ti gris, de ollesjsiks namen het alras over, zozelfs dat de oudere staatsman Joop den Uyt, de toekomstige minister president, In 1973 uitriep dat het nooit meer zou worden als het geweest was. En hij kreeg natuurlijk gelijk. Nu zijn het de trekvogels. Barstensvol infiuenzabaciflen belagen ze ons, stoere Euro peanen. Als de Birds van Hitchcock storten zij op ons neer. Over Star Wars gespro ken. Net zijn we hersteld van de ontberingen van de Elfste dentocht en lopen we koeste rend met ons gezicht In de spaarzame lentezon die zo tussen de mistflarden en de So2 tevoorschijn komt of daar strijkt een vogeltje op onze schouder. Dat lieve vriendje kijkt je aan en blaast wolken griepbaclllen In Je opengesperde mond. En dan lig je opeens 's avonds koortsig In bed. 's Morgens ontdek Je dat je 41.3 hebt, dus moet Je de kou In naar de hulsarts. Overvol zijn de wachtkamers en als je aan de beurt bent krijg je wat recepten In je hand geduwd en de raad; naar bed. Je loopt ver dwaasd naar de apotheek. Na betaald te hebben ont vang je een buisje met pe perdure antibiotica, een fles je hoestdrank waar je nog zieker van wordt en een doosje pijnstillers omdat je van die lastige spierkrampen hebt. Thuisgekomen haal je een extra deken uit de kast, trek Je een paar geitenharen sok ken aan en kruip je diep on der de wol. Je zweet koorts uit al je poriën. Je pyama wordt drijfnat, het slijm bor relt met hevigheid uit Je bron- chlën er» niets interesseert je nog. Overdag luister je naar de terreur van Radio Rijnmond, het gewauwel van NCRV's globaal, de waanzin van Frits Spits en de ongein van de parlementaire verslaggever van de VARA, Dolf Brouwers. Maar Ja, je bent ziek. Opeens voel je je wat beter worden. Schuchter grijp Je naar de kranten die de afge lopen twee weken regelmatig In de bus zijn gegooid. Even kijken of ik Iets gemist heb. Jawel, de brand op de Lange Haven In het voormalige pand van Melchers. Ooit werd daar de zachtste oude. jenever geproduceerd van de hete wereld: Locomotief was een begrip. Je bekijkt de fo to's van Henk Vos en weet dat weer een stuk historie in vlammen is opgegaan. Je slaat die pagina's dicht en pakt een nieuwe krant op. Nee, er Is niet zoveel veran derd. In het culturele goed van Schiedam zit ook nog steeds de klad. Galerie 't Koetshuys heeft behoorlijk veel waterschade, hoe moet dat nu verder? Mevrouw Eg- gingk moet al weer wachten." op de verbouwing van het -u .- Passagetheater en het mur"; seum schijnt weer een nieuw -- beleid te moeten ontwlkke- ten. Ach. denk ik dan, alles is zo relatief, en met een beetje koorts kan je je daar nau- weljks meer over opwinden. Ik leg de kranten weer weg. Duik weer onder de wol en trek een nieuw boek naar ma toe. Het heet de "Lokvogel". Als ik het uit heb ben ik vast weer beter, maar dat duurt,, nog 343 pagina's. MEINDERT BUYTENSLUYSER „Mijn kontakt met de Rotter damse haven was liefde op het eerste gezicht, terwijl ik amper een jaar in jullie stad heb ge woond. Ik kan m'n gevoel niet precies verklaren, maar wan neer ik al die schepen zie va ren bezorgt me dat een enor me kick en wil Ik ze zo helder en dynamisch mogelijk in olie verf op een doek zetten. Noem het maar een nautisch-artlstie- ke afwijking..." De Belgische schilders Martine Bourgeois (40) uit Ophemert raakt niet uitgesproken over het dagelijkse havenbeeld en in haar enthousiasme heeft ze het afgelopen jaar tientallen havengezichten geschilderd die vanaf vandaag worden geëx poseerd in het Parkhotel. Martine: „Vorig jaar heb ik bij toeval F. W. Rogaar ontmoet, direkteur van de B.V. Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst. Hij nodigde me uit om een weekje mee te varen op eert sleepboot In de Europoort, een buiten kansje dat Ik gretig aanvaard de. In het begin keek de vijf koppige bemanning een beetje vreemd tegen m'n potloden en penselen aan, maar na twee dagen was het Ijs gebroken en op het laatst vertelden ze hun hete leven, gelukkig met veel Rotterdamse humor." Trots toont Martine het pronkstuk van de expositie. een havengezicht van twee bij drie meter. In felle, realistische kleuren heeft zij de dynamiek van de Europoort weergege ven. „Het was nog een hele klimpartij", zegt Martine la chend, „ik ben zelf maar' 1,60 meter lang dus een laddertje was noodzaak. Hoeveel dit doek moet kosten?/17.000 - gulden, ik heb er m'n hele ziel ingegooid." Voor de minder draagkrachtlgen biedt Martine ook doeken aan van rond de duizend gulden inclusief het lijstje. Martine, die aan de aca demies van Brussel en Madrid een opleiding volgde, hoopt in 1 oktober haar havengezichten In New York te exposeren. - „Daar zijn enorm veel haven freaks, ik verwacht er goede zaken te kunnen doen." A propos, waarom gaat Mar tine hier niet gezellig in een flatje aan de Maas wonen? „Oh, ik zou het dolgraag willen, maar mijn echtgenoot heeft z'n werk nu eenmaal In Nijmegen, Ik moet hem volgen". Is de bemanning van de sleep boot 'Banjaardsbank' vandaag bij de opening óók uitgeno digd? Martine Bourgeois: „Na tuurlijk, je weet niet half wat voor stimulans die kerels voor m'n schilderwerk waren. Voor al hun nuchtere taal is me voor altijd bij gebleven..." Bijdrage: Joris Boddaert DORDRECHT Een werk neemster van het bedrljl Cebo- tex aan de Kllkade Is met ver wondingen aan haar gezicht en lichaam per ambulance afge- De afdeling Schiedam van het CDA kiest volgende week vrij dag op haar algemene leden vergadering een nieuw be stuur. De vergadering is In boerderij Landvreugd en be gint om acht Uur. Vanzelfspre kend komt ook de Schiedamse politiek In het algemeen tor sprake. Het oostelijk deel van de Nieu we Damlaan, ter hoogte van dienstencentrum de 4 Molens, zal vanaf maandag worden al- gesloten. Het verkeer wordt vla het westelijk deel afgewikkeld. voerd naar het Refaja-zleken- huis. Zij werd op het terrein aangevallen door de waak hond, die ontsnapt was uit de kennel. De reden is de verdere asfalte ring van de weg. Verwacht wordt dat de werkzaamheden half mei worden afgerond. Op donderdag zeven novem ber dit jaar wordt voor de tweede maal de „naëaptrofee" uitgereikt. Dit Is een prijs in het leven geroepen door de Publi city Club Rotterdam en be doeld voor diegene die op de meest smakeloze en gemak zuchtige manier een reclame van een ander heeft geco- pleerd. Ideeën kunnen worden opgestuurd aan PCR, Postbus 30025, 3001 DA In

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1