Fernando Turia wilgeen imitator zyh "Hét is knap lastig geworden' Vlaardingen 1 Herrie en spelen bij Mickey Mouse V Herbestrating krijgt voorrang m Videoset gestolen De Vlsmaats maken hun hengels zelf Heddy Lester verdient veel meer publiek ws Bekers Apart Spanning iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiuiiiiiiRiintioiniiiniiniiiiniiiiifimuiiiiimiifiiiiiiiiiiiiiiniiiiiNiiiiiiiiiiiiini ar o/?: jh li - Aan9ifteb,lht v" ?9$4 Een nieuw tje dit jaar in belasting- land. Naast het A-biljet, is er het Efenvoudi- ge)-formu lier. Terug Mickey Mouse was zaterdag vijf jaar. In een van de zalen was een kleine markt met ondermeer tweedehands speelgoed ingericht. Jos Noordhuizen van Kunst zag zijn omzet met sprongen stijgen. De men sen kopen meer en duurder". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN Het kunstmin nend publiek in Schiedam en Vlaardingen rea geert totaal verschillend op de actie "Mooi Mee genomen" waaraan twee galeriën in die steden meedoen. Terwijl het in 't Koetshuys aan de Schiedamse Lange Haven niet noemenswaardig drukker is, haalt Kunst in Vlaardingen grootse omzetzijfers. Omzet Galerie 't Koetshuys in Schiedam heeft het niet drukker gekregen door Mooi Meegenomen. Het is teveel op Rotterdam ge richt", vindt An Brandt. 'v8fp lil De vismaats René Wolffers (links) en Floor van Dijk zorgen sinds zaterdag voor tweedehands dob- i bers en zelfgemaakte (goedkope) heyigels. Heddy Lester en Frank Affolter HET VRIJE VOiLk Schiedam 4 MAANDAG 11 MAART 198S inilllllfilllllillilf!llii!]fllllill!llllllillll|f!l|||||)ltlllllll||II|||tJliIlilllllllllllfllllllfllllii!!lt:illlllllll {Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vlaar dingen heeft haar eigen Julio Igleslas als is deze niet blij niet de vergelijking. Fernando Ortiz (24) maakt morgen avond zijn televisiedebuut. Bij- gestaan door een charmant achtergrondkoor zal de Vlaar- dinger van Spaanse komaf live een nummer ten gehore bren gen in de Flay Back Show van de KRO. Het begin van een carrière als professioneel zan ger? „Laten we het hopen," zegtde wat verlegen overko mende Fernando. In artiestenland gebruikt Fernando "Turia" als achter naam. Een knipoog naar zijn geboortestad Valencia die door een rivier met dezelfde naam (maar wel bijkans uitge droogd) wordtdoorkruist. De zanger doet alle moeite vergelijkingen met Julio Igle slas te voorkomen. „Ik wil niet bekend worden als een imita tor van Julio," zegt hij. „Ik heb vroeger wel veel nummers van hem gezongen. De laatste tijd probeer ik eigen nummers te maken." Fernando zal in de Play Back Show het nummer 'Pobre Diablo' (arme duivel) zingen, een compositie overigens van Julio zelf. Fernando timmert- al zo'n twee jaar aan de weg al zijn zijn prestaties voor he'c grote publiek nog verborgen geble ven. Vol trots laat moeder Or tiz de bekers zien. die zoonlief heeft gewonnen. Talentenjach ten in ondermeer Rotterdam hebben de jonge zanger al in contact/gebracht met diverse platenbonsen. „Ik ben van de week nog op gebeld door iemand die een plaat met me wilde maken. Hij zou terugbellen," zegt Fernan do.. „Ik ben al twee keer bena derd voor opnamen maar steeds kwam er iets tussen." Ketopnemen blijft zodoende voorlopig nog beperkt tot pro visorisch gemixte cassettes vervaardigd in de slaapkamer. Een apart verhaal is de ge boorte van het achtergrond koor dat Fernando-vol enthou siasme bijstaat Dolores Bosco, Fatima Lodeiro en Maria-Be- len Cantero, afkomstig uit het zonnige noorden van Spanje, hadden slechts drie weken de tijd om voor de televisie-opna mes een nummer in te stude ren. De opnames zijn al in ok tober vorig jaar geweest. „Fernando vroeg ons mee te doen. Na een week vertelde hij tussen neus en lippen door dat er televisieopnames werden gemaakt. Wij wisten nergens van!" vertelt Dolores. De opna mes waren volgens het drietal "spannend" maar /vielen aan de andere kan ook weer mee. In spanning wachten Fer nando en de drie zangeressen de reacties op. het 'televisie-op- treden af. Vanzelfsprekend dromen ze alle vier van een professionele carrière. „Ik heb het van tevoren gezegd. Als jullie mee willen doen, moeten jullie wel serieus zijn," zegt Fernando. Op een énkele gie- chelbui na zal, het niet aan zijn achtergrondkóor liggen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Tweever dieners in Schiedam die geld terugkrijgen van de belastin gen, krijgen uiterlijk in juli bericht. Vóór 1 december denkt inspecteur van Belas tingen in Schiedam, F. B. H, Roebroek, alle terugbetalin gen te hebben gedaan. Hij doet deze twee „goede voor nemens" aan de vooravond van een kleine stormloop van mensen die hun formulier bij het kantoor aan de Lange Nieuwstraat willen laten in vullen. Roebroek geeft zelf de reden voor de drukte: „Het is allemaal knap lastig gewor den." De nieuwe wet voor de tweeverdieners, het Invoeren van een nieuw formulier, het wordt er voor dé belasting betaler niet makkelijker op. „Toch is het niet té moeilijk. Vooral over de tweeverdie ners wet zijn de laatste tijd Indianenverhalen In omloop gebracht. Als mensen twijfe len, kunnen ze bij ons terecht voor informatie," aldus Roe broek. E °>Oa Zo'n achtduizend Schie- damse belastingbetalers heb ben dit jaar het E-formulier in hun bus gevonden. Dit is een „Eenvoudige" uitgave van het vertrouwde A-biljet. Het E-formulier is onder meer bedoeld voor mensen zonder bijzondere aftrekpos ten zoals een eigen woning. Uit de naar schatting vijf tienhonderd telefoontjes die de belastingen te verwerken kregen, blijkt dat ook Schie dam in de „ban van de twee- verdienerswet" is. Via een formulier kunnen mensen die onder de nieuwe regeling val len in ieder geval de zoge noemde „voetoverheveling" terugvragen. Zij krijgen dit bedrag terug in de vorm van een „negatieve voorlopige aanslag". De belasting verwacht dit jaar in totaal zo'n zevendui zend verzoeken tot teruggaaf. Als de indieners aan bepaal de voorwaarden voldoen krij gen zij voorrang. Zo moet het bekende driehoekje rechtsbo ven op het aanslagbiljet wor den afgeknipt. Verder is het voor de aanvragers belang rijk een copie van hun jaar opgaaf bij hun formulier te stoppen. Om rijen voor de loketten te voorkomen worden men sen die telefonisch een af spraak maken sneller behan deld. Vorig jaar werden door medewerkers van de belas tingen zevenhonderd formu lieren ingevuld. Zo'n twee honderd mensen brachten een bezoekje aan het kantoor terwijl negenhonderd tele foontjes werden verwerkt. Het zijn volgens de belastin gen vooral gepensioneerde Schiedammers die bij de Lange Nieuwstraat aanklop pen voor hulp. Een andere instantie die bij het invullen helpt is de Belastingwinkel aan het Broersveld. Deze houdt weke lijks spreekuur op dinsdag avond. 'Mooi Meegenomen' niet overal succes Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Grote puzzels op de grond, af- en aanrijden de driewielers, her en der verspreide tekenin gen en een voor de hand liggende herrie. De speel-o-theek Mickey Mouse in Vlaardingen liet zaterdag duidelijk weten dat het haar vijf jarig bestaan vierde. Tot het begin van de middag was het een drukte van belang in de twee ruim ten die de speel-o-theek rijk is. Het spreekt voor zich dat speelgoed en spelle tjes de belangrijkste in grediënten voor het feest waren. In één van de twee ruimtes was een kleine markt ingericht waar naast tweedehands speelgoed ook allerhan de behendigheidsspelen werden beoefend. Het leek wel of de hal tussen de twee zalen, waar ook de sjoelbak was neergezet, voor de races was gereserveerd. Bestuurd door jongelin gen onder de tien be laagden diverse driewie lers de argeloze volwas senen. Bij monde van voorzit ster Anne van der Horst kijkt Mickey Mouse te rug op vijf succesvolle jaren. „Uit de 350 leden die we hebben blijkt wel een duidelijke behoefte." zegt ze. „Goed speelgoed is duur. Door de speel- o-theek hebben mensen de kans hun kinderen op een goedkope manier ge varieerd speelgoed te geven." De speel-o-theek biedt de ouders een ruime keuze. Zo'n 700 stuks speelgoed zijn onderge bracht in zeven catego rieën variërend van „fantasiemateriaal" tot „ontwikkelingsmate riaal". Uit de statistie ken blijkt dat er door de jaren heen niet echt veel veranderd is in de inte resse van de kinderen. Autootjes, poppen en de peppenhuizen en minia tuur dorpjes blijken nog steeds het meest tot de verbeelding te spreken. 'HOEK VAN HOLLAND De herbestrating van de Hoekse ;Mahustraat en de le Scheep vaartstraat moeten voorrang ^krijgen. Hoewel cr van de ge- imeente Rotterdam nauwelijks i extra geld te verwachten is t voor de herbestrating is de l deelraadscommissie voor ver- keer, openbare werken en groen van mening dat cr dan ■maar in het deelraadsbudget ruimte gemaakt moet worden voor de herbestrating nadat de twee straten nauwelijks een behoorlijk wegdek hebben overgehouden als gevolg van renovatiewerkzaamheden. De strijdvraag is nog steeds of gemeente Rotterdam ver zuimd heeft een renovatiesub- sidic van anderhalf miljoen binnen te halen, uit een minis teriële pot die inmiddels is op geheven. De commissie ging verder "accoord met de plaatsing van :;in totaal vijftien wijkkaarten. iDie worden geplaatst In kubus sen en dankzij reklames op de andere zijden zal het hele pro- Jekt geen geld kosten. De wljk- -kaarten worden geplaatst bij bushalten, bij het NS-station, «jnaar. ook op belangrijke krui spunten bij autowegen cn fiet spaden. Tenslotte gaf de commissie haar fiat aan het aangeven via borden van een doorgaande route voor vrachtauto's naar het industrieterrein. Nog al te vaak komen vrachtwagens on nodig in het centrum terecht omdat ze niet weten waar ze naar toe moeten. In Rotter dam, waar tien tallen galerieën aan de actie meedoen, werd in de afgelopen weken voor ton nen aan kunst verkocht. Ge durende de ac tie zijn de wer ken dertig pro cent goedkoper. "Mooi meege nomen" is een initiatief van de Rotterdam se Kunststich ting. Volgens An Brandt valt haar Koetshuys in de publiciteit een beetje bui ten de boot. „De actie is teveel gericht op Rot terdam," noemt zij een oorzaak voor het uitblij ven' van klandizie. „Het ligt voor de hand dat het daar wel erg druk is. Er zijn veel meer galerieën en die liggen bij el kaar in de buurt. Het publiek kan een route langs al die ga lerieën uitstippelen. Ondanks het geringe succes in Schiedam juicht An Brandt dè actie toe. „Het is een goede manier om kunst te verkopen. De gemeente Schiedam heeft eind vorig jaar op een wille keurige manier kunst inge kocht. Nu doet het publiek dat. Dat is een stuk eerlijker," al dus de galeriehoudster. In 't Koetshuys is het (bron zen) werk van Per Abramsen uitgestald en hangen er etsen van Berry Koedam. Het werk van nog eens zeven Rotter damse kunstenaars is opgesla gen. Jos Noordhuizen, houder van Kunst ziet vol tevredenheid zijn omzet met sprongen stij gen door de actie. „Ik heb dit weekeinde voor een bedrag verkocht, waar lk anders een hele tentoonstelllngsperlode over doe," zegt hij. „De men sen kopen duurder en meer. De actie is een succes." Volgens Noordhuizen zijn de galerieën in Rotterdam ook zonder speciale actie, drukker dan in Vlaardingen of Schie dam. „Als je ln een van de ga lerieën in Delfshaven gaat kij ken, zie er altijd honderden mensen. Maar dat zegt op zich niets. Misschien koopt er nie mand wat." De actie "Mooi Meegeno men" duurt tot zeventien maart. In galerie Kunst zijn het Leo de Jong, Joke de Vries en Ad Timmermans die expo seren. MAASSLUIS Uit het ge bouw van de Gilsschool in de Maassluise Steendljkpolder is een videoset gestolen. De da ders zagen kans via een inge gooid raam de school te betre den. Eenmaal binnen braken zij de deur van het magazijn open waar zich dc set bevond. Het gaat om een kleurentelevi sie en een videorecorder met een gezamenlijke waarde van zo'n 3500 gulden. De appara tuur is voorzien van het brand merk „Scholen Maassluis" en een postcode. Bij de Inbraak werd een schade van ongeveer 500 gulden aangericht. Ze vond plaats in de nacht vrijdag op zaterdag. t uit is gegroeid tot een profes- sioneel bedrijf zonder gemeen-i testeun. Behalve de verkoop van visar- tikelen, willen de Vlsmaats de sport promoten in de vorm van - voorlichting en informatie. „Vooral de jongeren hebben nog al eens een gebrek aan i kennis. Ze weten niet hoe ze met een vis om moeten sprin- gen", zegt René. „Dan trekken ze zomaar een haakje uit de bek van een vis of ze rukken i een beest wild de kant op". Volgens Wolffers zorgen de beroepsvissers er nogal eens voor dat sporters een slechte naam krijgen. „Ik ken voor beelden van mensen die met een dreg vissen. Een lijn met haken waaraan de vissen wor- den gespiest. Een pijnlijke en stuitende gebeurtenis die ik" niet goedkeur". De informatie over het vissen is na te slaan Iff enkele boeken die bij het werkproject te leen zijn. Renè denkt niet dat het werk- - project voor concurrentie voor bestaande viswinkels zal zor- gen. „De hengels maken wij al-* leen op afspraak. Verder ver kopen wij alleen tweedehands- spullen. We hebben dus geen voorraad. Niet alles is bij ons - verkrijgbaar". Volgens René is het project van tevoren met enkele winke liers doorgesproken. Deze heb ben geen bezwaar gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor een twee dehands dobber of een hand gemaakte hengel kan de Schiedamse vissporter sinds zaterdag terecht bij de Vis maats. In hun strijd tegen de volgens hen hoge prijzen heeft het duo René Wolffers en Floor van Dijk in één van de ruimten van het Sjop-pand aan de Lan ge Kerkstraat een winkeltje ge opend. De twee fervente vis sers handelen onder de vlag van de gemeente. De Vismaats is een werkproject en mag dus officieel geen winst maken. Hun eigen ervaring bracht het tweetal er toe ruim een jaar geleden een verzoekje voor fi nanciële steun bij de gemeente in te dienen. „Wij zijn allebei gek van het vissen. De sport wordt zo langzamerhand onbe taalbaar. Voor een beetje hen gel moet je toch al gauw vier a vijfhonderd gulden neer tel len", zegt René. Hengels kos ten bij de Vismaats zo'n 200 gulden. Niet alleen de hoge prijzen, ook de werkeloosheid speelde een belangrijke rol. „Ik ben on geveer vier jaar zonder baan. Het werd tijd om iets te doen. Het is natuurlijk hartstikke goed als je van je hobby je baan kunt maken", zegt de Vismaat die hoopt dat het werkproject over enige jaren Van onze medewerker Waarom het Schie damse publiek weg bleef bij de uitste kende voorstelling vn Heddy Lester en haar broer Frank Affolter zal wel een onopgelost raadsel blijven. Hooguit 20 mensen, en dat is veel te weinig, ver zamelden zich af gelopen vrijdag avond in Theater de Teerstoof. Heddy Lester is bij het grote publiek nog altijd bekend als winnares van het Nationale Songfestival in 1977 met het, door broer Frank ge componeerde en geschreven, liedje "Mallemolen". Nou niet het hoogtepunt uit haar carrière. Gelukkig heeft Heddy Lester heel wat meer in haar mars. In de afgelo pen tien jaar dat zij, samen met haar broer, op de plan ken staat is zij uit gegroeid tot een artieste van for maat, die heel wat te zeggen heeft. Die fraaie typetjes neerzet als de op een jazzpianist ver liefde bezoekster, als de Surinaamse vrouw die op een portiek woont met allemaal blanken met "spruitjesge uren" en als een verloederde oude zwerfster zonder Maar vooral komt Heddy Lester tot haar recht wanneer zij liedjes neerzet van Rob Crispijn. Het openingsnum mer "Poppenspe ler" kan ais een hoogtepunt be schouwd worden. Er gaat Iets uit van Heddy Lester. Soms doet ze je denken, door, haar stembuigingen en brutaliteit, aan Jen ny Arean. Zij be weegt zich soepel en brengt haar liedjes met een lij felijkheid die vreemd aan doet omdat het zo on- hollands is. Een dergelijke wijze van acteren zien we meer bij wereld sterren als Liza Mi- nelii, waar zij na tuurlijk (nog?) niet aan kan tippen, Hoe zorgvuldig zij haar programma voorbereidt, Is af te lezen aan haar schitterende kos tuums. Niet voor niets deelt zij een compliment uit aan haar ontwerper: de Ansterdamse mo dekoning Frank Govers. Daardoor is het zo opvallend dat zowel het geluid als het licht niet pasten bij een voorstelling van een dergelijk niveau. Zou dat nu komen omdat zij zelf, zoals werd op gemerkt, haar eigen programma regisseert of kwam het omdat Teer- stoof-beheerder Henk Holmers niet In staat was. door ziekte, zeil de mengpanelen te bedienen? Vooral de over sturing van de ge luidsinstallatie was storend bij de solo- optredems van Frank Affolter. Hij is een begenadigd pianist, oen prima begeleider, heel muzikaal en met een verrassende touché, maar bij zijn zangkwaliteiten moet een vraagte ken gezet worden. Heddy Lester zou er goed aan doen om iets minder in breng van haar broer te tolereren. Zijn kwaliteiten ko men het best tot uiting in de muziek die hij componeer de bij de teksten van vooral Rob Crispijn, Maar "Wie deelt?" zoals het program ma heet, heeft recht op veel meer mensen. Juist de vrouwen hadden op de internationale vrouwendag mas saal moeten ko men. Want er is veel herkenbaar heid in de proble matiek die uiterst speels wordt ge bracht door talent v/at alleen maar beter zal worden. wiöHwue;

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1