4 1 9 We hebben hei niet geweten9 Fantastische realist in De Duig vangt meer Huiswerk- boetiek 'n schot in de roos Simpele foefjes voorouderen I Driestedenconcert mag nog 'rikeer |m*&; -ibhMM s Jenny Arean: vakwerk in Schuurkerk Omroep ronselt vrijwilligers wMïMmMmÊÊÊmk m Nul bezoekers voor popavond l (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alle Schiedamse grasvelden en groenstroken kunnen in moestuinen worden omgezet. De gemeente zal geen „nee" verkopen aan groepen Schiedam mers die ergens in de stad op openbaar groen gewassen en groentes willen kweken. Wethou der Chris Zijdeveld zei dit zaterdagmiddag tij dens de officiële ope ning van het eerste in een grote moestuin ver anderd stuk groen aan de Westfrankelandse- dijk. Spade f. wmÊSm Wethouder Chris Zijdeveld zet de spade in het nog maagdelijke grasveld aan de Westfrankelandsedijk. De moestuinders némen het onderhoud over, dat scheelt de gemeente Schiedam in de portemonnee, zo lijkt de wethouder te denken. Annabel Englës (links) en Anneke Molenaar. De hond van Anneke hoéft niet over de tuintjes heen té lopen maar kan buiten om. Bij een oorlog horen wapens. Hans Deuss. Te laat Het idee aan een bar in Veldhoven in levende liföe in het Stedelijk Museum te Schiedam: drie korén uit Venlo, Schiedam en Groningen bij elkaar. ;j£ ^^^^AG^ISMAARTW^" HET VRIJE VOLK sdiieclam Openbaar groen goed voor moestuintjes Zesendertig leden van de be wonersvereniging Zuid hebben het veld vrijwel voor niets van de gemeente gekregen en in kaveltjes verdeeld. Sommigen van hen willen op hun stukje land van circa tien bij vijf me ter „biologisch-dynamisch" te werk gaan. Zij zullen zaaien en oogsten tijdens gunstige maanstanden, met een speling van zeven uur. Volgens dit principe groeien de produkten beter, zo geloven de volkstuin ders uit Zuid. De bewoners hebben in goed overleg een indeling gemaakt van het hellende grasveld. „Er is genoeg' ruimte voor ieder een," zei zaterdag één van de: bewoners. „Er is zelfs ruimts voor nog meer tuintjes." Anneke Molenaar, één van de aanhangsters van biolo- gisch-dynamische produkten, heeft een stukje grond aan de buitenkant van het proviso risch ingerichte terrein gekre gen. Zij zal haar hond tijdens het tuinieren meenemen. De viervoeter hoeft niet over an dermans. moestuintje te lopen en zo worden„onnodige ruzies; vermeden. j Wethouder Chris Zijdeveld verscheen zaterdag voor de opening in een fel oranje ketel- pak met spade. Nadat hij de eerste grasmatten had uitge graven-merkte hij speels op dat; de bewoners de plaggen zouden kunnen verkopen. „Mis schien heeft de gemeente wel 'belangstelling," opperde één van de bewoners.Zijdeveld weer: „Ja ja, eerst krijg je grond van de gemeente en er dan nog geld, voor vragen ook!" De wethouder zei zichzelf als een echte stadsmens te zién met een klein beetje ervaring met eèn moestuin. „Met vreug de heb ik mijn zelf geplante krokussen zien opgroeien».en mijn radijsjes gegeten. Dat zijn.de kleine genoegens van de stadsmens,", aldus Zijde veld.:;'?-'-'5'-: 'M'"'"'". Hij zei niet veel aanvragen te verwachten voor moestuin tjes op openbaar groen. „Er :is nog altijd een psychologische barrière. Als je eenmaal een moestuin hebt, moet je er ook geregeld in werken."' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De "huis werkboetiek" van vijf werkloze onderwijzers In de Lange Kerkstraat lijkt een schot in de roos. Zonder er enige rucht baarheid aan te geven, trekken de bijlessen van de onderwij zers 38 leerlingen van middel bare scholen. De opgaande lijn van een grafiek aan de muur van de "boetiek" loopt stijl om hoog. De organisatie schijnt twee vliegen in één klap te hebben geslagen. De leerlingen beha len betere resultaten op school en de voormalige studenten aan de Pedagogische Acade mie hebben door hun ervaring met bijlessen en hun getoonde interesse in het vak meer kans op een baan. Drie van de vijf werklozen zijn inmiddels aan de slag gekomen. En wel dank zij hun eigen Initiatief om flink aan de weg te timmeren, zo denken zij zelf. De naam "Huiswerkboetiek Punt Uit" zegt het al: het pand je In de Lange Kerkstraat 60 ziet er van binnen niet schools uit. "Maar," zo zegt één van de onderwijzeressen Sylvia Blom: "er moet wel gewerkt worden. Babbelen mag tot op zekere hoogte." Haar collega Xander Vrede- bregt vindt het begrijpelijk dat de Schiedamse scholen te kort schieten in het helpen van leerlingen met huiswerk-pro blemen. Het euvel kan al ont staan bij de overgang van de lagere naar de middelbare school. "Daar zit soms een enorm gat tussen. De lagere scholen hebben hun eigen leer programma. Kinderen die niet goed hebben leren ontleden of rekenen, komen op de middel bare scholen in de problemen. Soms omdat ze maar één din getje niet geleerd hebben dat toevallig heel belangrijk Is voor verdere studie," zegt Vre- debregt Zijn afstudeer-scriptle voor de Pedagogische Acade mie is aan dit onderwerp ge wijd. In de huiswerkboetiek (ƒ2.50 per uur) kunnen niet alle leer lingen terecht. De onderwij zers kunnen geen problemen aan op atheneum vier-niveau. "Wij kennen onze eigen gren zen," zegt Silvia Blom. "De materie beheersen we wel maar we weten niet hoe we het duidelijk kunnen uitleggen." De huiswerkboetiek is sinds januari open. De onderwijzers helpen bij huiswerk, examens en geven individuele bijlessen. Zij hebben onlangs een subsi die van ƒ8110 ontvangen van de gemeente Schiedam. VLAARDINGEN "Wir haben es nicht gewusst. Dat' kun je ook in het Neder lands zeggen: we hebben het niet geweten. Want het waren Nederlanders die de joden hielpen onderduiken en Nederlanders die ze ook weer weghaalden." Met deze woorden opende wethouder Arij Maarleveld van Vlaardingen gisteren de tentoonstelling Nooit Weer in het Streekmuseum van Jan Anderson. Deze Vlaardingen heeft Ui de loop der jaren Nederlands grootste collectie voorwer pen uit de Tweede Wereld oorlog verzameld, op het Oorlogsmuseum in het Bra bantse Overloon na. Samen - met de stichting Nationale Gedenkdagen heeft Anderson zijn voor werpen uitgestald in zijn Streekmuseum. De collectie Is vooral afkomstig van Vlaardingers en heeft daardoor een plaatselijk karakter. In het museum zijn foto's té zien van het Engelse bombardement op Vlaardingen, patrouilleren de Duitsers en de jacht op "moffenmeiden" vlak na de bevrijding. Streekmuseum, Kethel- weg 50. Geopend op zater dag en Iedere eerste zondag van de maand van 14 tot 16 uur. S: (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Fantas tisch realisme. Daar zit het 't dichtste bij. Zo beschrijft Am sterdammer Hans 'Deuss zijn schilderijen die sinds zaterdag in galerie De Duig in de Land- straat hangen. "Nee, nee. ik heb geen verre reizen ge maakt," zegt hij er snel bij. Zijn 'doeken doen dat wel ver moeden. Beelden van ravijnen, kloven, puntige steenpilaren en vreemde bomen. De lichtval op deze landschappen vol science fiction geven het geheel een beetje bizarre uitstraling. En, dat moet gezegd, het is alsof je er werkelijk rondloopt. Hans Deuss is er in ieder ge val nooit geweest. "Gek, dat denken de meeste mensen," zegt hij. "Ach, ik heb wel eens foto's genomen van kloven in de Ardeche, in Frankrijk. Maar verder ook niet. Het zit allemaal in mijn geheugen." Wellicht aangevuld met een flinke dosis fantasie. Deuss kreeg als kind een verfdoos, zo Is het begonnen. Maar eerst doorliep hij de Rietveld Academie met als hoofdvak grafisch ontwerpen en heeft hij een tijdje in die richting gewerkt. Halverwege de jaren zeventig koos hij toch voor het schilderen, zijn bijvak op de academie. In Amsterdam is hij vaste exposant van galerie Mokum. Voor hét eerst is hij te zien in Vlaardingen. "Het is leuk om eens voor een ander publiek te exposeren. Niet voor vrienden en vaste klanten," zegt hij. De Duig, Landstraat 29. Ge opend op donderdag tot en met zaterdag van 13.30—16.30 uur. Tot en met 13 april. SCHIEDAM Wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam heeft zaterdagavond een laag terecord geboekt in de popmu ziek. Voor het concert van een Wassenaarse band kwamen maar liefst nul bezoekers. Het was het eerste concert in de Blauwe Brug slnd9 anderhalf jaar. VLAARDINGEN/MAAS- SLUIS De politie Vlaardin gen en Maassluis vangt meer. dronken automobilisten door juist niet te posten langs de weg. Agenten die 's nachts door de stad surveilleren kun nen heel gemakkelijk bestuur ders met een borrel te veel op betrappen. Dit weekeinde zijn In Maasluis op deze manier drie mensen gepakt, in Vlaar dingen vier. Een 23-jarlge man probeerde te ontsnappen maar werd op de Westlandseweg klem gereden. De corpsen langs de Water weg zijn wel gedwongen het posten langs de weg op te ge ven. Dc alcoholcontroles bete kenen een te grote aanslag op de nachtelijke corpssterkte. Inspecteur G. Laurens in Vlaardingen: „Je bent al gauw een mannetje of vijf kwijt. Dan blijven er maar weinig over voor de gewone surveillance. Enige tijd geleden hebben de corpsen langs de Waterweg en het Rotterdamse corps met el kaar afgesproken de alcolhol- controles terug te schroeven." De bezuinigingen bij de politie hebben een grote rol gespeeld bij deze stap. Tevens Is gebleken, zo zegt inspecteur Laurens, dat een al- colholfuik binnen een mum van tijd bekend is in de Vlaar- dingse kroegen. Meestal waar schuwen de nachtbrakers el kaar telefonisch. ln de praktijk blijkt dat sur veillerende agenten meer suc ces boeken. Laurens: „Als zij iemand midden in de nacht op straat zien rijden, roept dat vraagtekens op. Of het is iemand op het slechte pad, ot iemand die van een feestje komt. Als je even achterop rijdt, kun Je meestal aan het rijgedrag beoordelen of Iemand te veel op heeft." Bij een 21-jarlge man uit Poortugaal werd te laat ont dekt dat hij onder invloed van alcolhol verkeerde. Hij ramde dit weekeinde een auto op de Burgemeester Prulssingcl. De man kwam van de Maassluis- sedijk en gaf geen voorrang. Beide voertuigen raakten total loss. Er vielen geen gewonden. Het aantal van vier aange houden automobilisten met een borrel te veel ln één week einde noemt Laurens "lets bo ven het gemiddelde". Zijn col lega adjudant W. R. van Leeuwen van het Maassluisse corps noemt drie gevallen in zijn gemeente "normaal". Vol gens hem neemt het alcoholge bruik bij het rijden ln Maas luis toe, net als het landelijke beeld. Het Is zo simpel. Veel bejaarden zijn wat duizelig na een nacht je slaap. Dus: maakt een lichtschakelaar bij het bed en maak— de vloerbedekking stroef. Ouderen struikelen gemakkelijk.,v Dus: houd voldoende loopruimte tussen tafels en stoelen. Je moet er maar op komen. 'ïf In de Grote of Sint Janskerk In de Schiedamse Lange Kerk straat zijn meer van dit soort foefjes te zien. In de kerk is de tentoonstelling 'Wonen als je ouder wordt ingericht. Maar het belangrijkste deel van de expositie, betaald en samengesteld door de provincie, is laten zien dat er ook nog wel meer be staat dan een doorsnee bejaardenflat. Ouderen vertellen hun - ervaring met wonen in een groep, in een gebouw met jongeren en hoe het is om op jezelf te wonen van af en toe wat hulp. Uit hun verhalen blijkt dat wonen' in een bejaardentehuis het mln^t ideaal is. Rond de tentoonstelling, die zaterdag werd geopend door wet houder Hafkamp, is een manifestatie georganiseerd. Deze be-r. gint dinsdag om 14 uur met orgelspel van de heer C. Passchiër in de Grote Kerk. De tentoonstelling laat ook de nieuwe alarm installatie zien waarop een aantal Schiedamse tehuizen is aan gesloten. MAASSLUIS Jenny Arean heeft haar Maassluise publiek vrijdagavond in het Schuur- kerktheater vergast op amuse ment van grote klasse. Haar eerste solo-programma 'Ge- schelden vrouw op oorlogspad' boeide het volle theater tot op de laatste man. De teksten, van een prettige feministische soort én door mannen ge schreven, noopten tot muisstil le aandacht en tot luid schater lachen. In het Schuurkerktheater was vrijdag een vakvrouw bezig en dat heeft het publiek zeer ge waardeerd. Mei zulke pro gramma's als dat van Jenny Arean kan het uitgaan in de Schuurkerk voor velen een,* vaste gewoonte worden. Ook de artieste zelf toonde', zich na afloop van haar optre den zeer ingenomen met de outillage in de Schuurkerk. „Beeldig Is het hier, het is óok heel mooi verbouwd met rripgie kleurencombinaties. En geluk kig niet zo modern multifunó; tioneel dat het nu weer moet worden omgebouwd voor ee4 korfbaltournooi. Er heerst ook een goeie sfeer, dat merk jé zo. Jullie moeten dat zo zien té houden," zei Jenny Arean na. haar optreden in de foyer van het theater een glaasje bier drinkend. - Van een onzer medewerkers Aan de vooravond van hun ne gende toernee, deze keer naar Hongarije in mei, organiseerde het Koninklijk Schiedams Man nenkoor, zaterdagavond In het Passagetheater dat goed bezet was, een Driestedenconcert. Een idee dat in 1983 geboren was aan een bar in Veldhoven, waar verschillende vertegen woordigers van koren uit Ne derland congresseerden. Drie koren, alle met het predi kaat Koninklijk in hun naam, lieten met verve en veel kunde een deel van hun uitgebreide repertoire horen, wat met veel gevoel voor nuances deskun dig werd gepresenteerd door Ruud Plllard, dierecteur van de Stichting Schiedamse Ge meenschap. Orpheus, onder leiding van Ri chard Ram, mocht als gastheer de spits afbijten. Voor de eer ste keer werd het door Richard Ram gecomponeerde 'Ode an Orpheus' ten gehore gebracht. Het koorstuk, op basis van een gedicht van Rllke, was vorig jaar door Piet Smit, voorzitter van Orpheus, aan het koor aangeboden toen hij zijn 25-ja- rig jubileum als voorzitter van het koor vierde. Des te jammer was het, dat hij, door ziekte, niet aanwezig kon zijn bij 'zijn' première. Het doet een mens goed om amateurkoren, onder leiding van professionele dirigenten zo'n veelheid aan stijlen en op vattingen te hören uitdragen. Vooral de Koninklijke Zangver- reniging „Velona" viel in de-r smaak van het Schiedamse publiek. De energieke dirigent, Ger Withag, liet duidelijk uitko men dat het in Venlo, waar het koor vandaan komt, anders-.- zingen Is dan in Schiedam.: Hun laatste optreden, een se lectie uit-,.Maske in Blau" in-- een bewerking van Plet Winn kens, werd enthousiast verwel komd en uitgeklapt. Het uiLw meer dan honderd leden tel-.;- lende mannenkoor moest dan ook een toegift geven. Een heel ander geluid kwam uit de stad Groningen. Het Ko- rf nlnklljk Mannenkoor 'Gruno^ Groningen" onder bekwamen leiding van dirigent Chris Ven» hoog. die voor Richard Ramde leiding had over Orpheus, maakte een gedegen indrukken ook zij gaven nog een korte toegift. Het publiek genoot zichtbaar en was gul met applaus. Eri dat verdienen de koren ook. Vêfjlo en Groningen tlggen niet naaist de deur. De zangers hebben er heel wat voor over; veel repe teren, lange reizen, late optre dens, nog een gezellig samen zijn in de kantine van Wiltoa na afloop van het cohceert en tjan pas naar huis. Heel wat koorle den zullen pas diep in de nacht zijn thuisgekomen. Het l3 Jammer dat zo'n drieste denconcert maar één maal; voorkomt In de zoveel jaren.- - Het zou een jaarlijkse traditie, mogen worden in het Passage- theater. v VLAARDINGEN De lokale omroep van Vlaardingen heeft zaterdag ln zaal Prikkewater veertig vrijwilligers geworven. In totaal beschikt de stichting Lokale Omroep Vlaardingen (SLOV) nu over zo'n 70 vrijwilli gers. De lokale omroep van Vlaar dingen wil op Koninginnedag voor het eerst uitzenden vla de kabel. Het ministerie van WVC zal een zendmachtiging géven als ook de Vlaardlngse ge-- - meenteraad akkoord gaat in april. De vrijwilligers zijn verdeeltfHn een groep presentatie. techJ niek, beheer en sportredactie. Voorzitter J. Barendregt ven de omroepstichtlng: „De mees te belangstelling gaat uit haar de presentatie van program ma's." -'r

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1