14 extra dimensie SSSW klimt uit 9t dal Nationale Bowie-dag Uit op komst Zwager koelt woede op bestelbusje Koe rent voor leven ■•-mé "■m Culturele avond loopt uit op een knokpartij Stroom valt uit in Zuid Nieuwe bestemming voor Jongerenhonk Volkstuinen te smal voor brandweer Jongen beroofd ®sm®k (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIED AM/MAASSLUIS „We willen het gezondheidsonderwijs hoven het simplisme uittillen van: snoep gezond, eet een ap pel. Een kind moet méér weten dan alleen hoe het zijtrgebit goed houdt." Aldus GGD-directeur E. H. E. Wolfs bij de presentatie van de werkmap "Be vorderen van Gezond Gedrag", die de GGD heeft vervaardigd voor basisscholen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. 4-, GGD-direc teur E. H. E. Wolfs en ge zondheids voorlichtster Marja van Houten: gezond- heidsles straks net zo normaal als rekenen en taal m\mÊT lichtpunt Onder begeleiding van knallend vuurwerk onthulde wethouder Cor van Tilburg gistermiddag een bord dat de renovatie van 69 woningen aan de Wattstraat aan kondigt. SCHIEDAM Juist in de molenmaand mei wil len de nutsbedrijven Schiedam in Zuid de derde windturbine in de stad aan het draaien hebben. De bijgaande foto laat zien dat het begrip "molen maand" in Schiedam al enigszins een dubbele be tekenis heeft. In samenhang met de grote schotel antenne "in de tuin" van de ONS geven de twee windmolens in de 's Gravenlandsepolder een futu ristische aanblik. De molen in Zuid wordt voorlopig de grootste en krachtigste in Schiedam. Het gevaarte is 35 meter hoog en zal jaarlijks, uitgaande van een gemiddel de windsnelheid, zo'n 300.000 kilowattuur produce ren. De molen komt op het terrein van Wilton Fyenoord waar nu al de betonnen fundering ligt. Het wachten is op het bedrijf FDO Wind Ener gie Systemen dat voor de bouw van de molen te kent. Het in Amsterdam gevestigde bedrijf heeft op dit moment drie molens onder handen. Eén daarvan wordt verscheept naar Curasao en is even groot als die van Schiedam. De derde heeft een capaciteit van één megaton en gaat naar de gemeente Medemblik. Het spreekt voor zich dat de aankomst van de molen in Schiedam, waarschijnlijk begin mei, heel wat bekijks zal trekken. De politie zal het transport moeten begeleiden. De gemeente Schiedam heeft "voor de zeker heid" nog een hinderwetvergunning voor het draaiende gevaarte aangevraagd. Men ging er vanuit dat de molen onder de vergunning van de werf Wilton Fijenoord kon worden neergezet. Een medewerker van het Openbaar Lichaam Rijn mond gaf de raad toch een aparte vergunning aan te vragen om alle misverstanden te voorkomen. De toestemming komt waarschijnlijk toch later dan het tijdstip waarop de molen in bedrijf wordt gesteld. David Bowie Passage theater Teerstoof Quibus Stadsgehoorzaal Schuurkerk Het jongerenhonk in Noord dat er al geruime tijd ongebruikt bijstaat. Twee medewerkers van dë Trechter beginnen er binnenkort een sleutelwerk plaats. Uitbouwen HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 MAART 1985 n schie titer n Verstandig snoepen is niet 't hele eieren eten Gezondheidszorg wordt vol gend schooljaar een verplicht onderdeel van het basisonder wijs in Nederland, zo heeft de regering bepaald. De GGD- Nieuwe Waterweg Noord wil mef 'de werkmap de leemte gaan vullen die er op dat punt bij dé scholen bestaat. Leraren kunnen uit de map uitgebreide informatie en tips voor lessen putten. Gezondheidsvoorlichtster bij de GGD Marja van Houten: „Je^Komt in het onderwijs wel eens'projecten tegen zoals ge zond eten en tanden poetsen, maar daar houdt het vaak mee op. Er is geen aandacht voor psycho-sociale thema's als kin deren en echtscheiding of om gaan met elkaar. Ook versla vingen komen niet aan de or de. Op die punten zit het onder wijs^,inhoudelijk met de han den in het haar." De ,GGD-Nieuwe Waterweg Noord is de eerste in Neder- „„SCHIEDAM Een losgeslagen koe heeft het personeel van het Schiedamse slachthuis en de politie handen vol werk bezorgd. Hoewel hét- dier ai een kogel door z'n hoofd had ge kregen, rukte het zich los, en rende het naar bulten. Op de binnen plaats van het slacht huis rende de koe tegen twee geparkeerde wa gens aan die zwaar be schadigd werden. Ver volgens vluchtte het dier de Slachthuislaan en de Vlaardingerdijk op. Met behulp van agen ten wist het slachthuis- personeel het dier even later het terrein weer op - te jagen waar een agent met een dienstpistool oen einde aan het leven van de koe maakte. land die werk maakt van het gezondheidsonderwijs. Direc teur Wolfs sluit dan ook niet uit dat er ook van buiten de re gio vraag komt naar de werk map, die zeer helder en over zichtelijk lijkt samengesteld. Er zijn nu 3200 mappen klaar, maar dat aantal kan desge wenst worden opgevoerd. Gezondheidsvoorlichting is een betrekkelijk nieuwe taak voor de GGD. Marja van Hou ten is sinds 1980 bij de GGD- Wm. V' 'CV V;'" - "t t "v- -■/ aj - Nieuwe Waterweg Noord in dienst. Ook andere "GGD-en" in Nederland hebben soortge lijke medewerkers gekregen, maar volgens Wolfs is de over heid nog niet geheel van hun waarde overtuigd. Wolfs zélf wel: .Alle eer voor de werk map komt Marja van Houten toe." De GGD hoopt dat de werk map ertoe zal bijdragen dat gezondheidszorg over een paar jaar "net zo normaal in het on derwijs zit als rekenen en taal". In samenwerking met de Onderwijs Begeleidingsdienst zullen leerkrachten worden bijgeschoold. De eerste werk mappen worden morgen om één uur in het Vlaardingse stadhuis overhandigd aan een tweetal scholen. 'S •v V BJpi mwiïmm (mm (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM De SSSW is herstellende. De vijf woning bouwverenigingen maken zich langzaam op voör de fusie in 1987. Met deze tweeledige boodschap kwam directeur Cees-Kamminga van het werk apparaat gistermiddag op de proppen. Hij voerde het woord tijdens de officiële start van de renovatie van 69 woningen in dë Wattstraat en omgeving. J.Dat de SSSW herstelt zal binnenkort wel blijken uit tal van zaken. Je ziet het nu in de renovatie," aldus Kamminga die tijdelijk het bewind voert owr'de SSSW en in dienst is van óe Nationale Woningraad. Binnenkort moeten de leden vgn 'de vijf verenigingen zich uitspreken over een fusie van d§ 'woningbouwverenigingen. Verwacht wordt dat binnen vifcr maanden een beslissing valt.- 5»Dé' statuten voor de fusie liggen ai klaar," vertelde Kamminga. Als de verenigin gen met elkaar in zee gaan wordt er één vereniging opge richt-waarin de vijf organisa ties opgaan. Beslist moet nog worden wie er lid kunnen wor den ^van deze vereniging. Het model lijkt op de organisatie vorm van woningbouwvereni ging Schiedam Vooruit. Bij de ze vereniging zijn alle bewo ners-automatisch lid en wordt hét bestuur door die leden be noemd. *Kamminga Was vorige week -zaterdag precies één jaar di- Tecteur van de SSSW. Hij l kwam destijds in deze functie -nadat de eigenlijke directeur perst op non-actief en later door het bestuur werd ontsla- géniCEen geruchtmakend rap port over téveel betaalde gel aden aan aannemer» was hier de öorzaak Van. De start van de renovatie in de Wattstraat, de tweede fase van in totaal 305 woningen, werd algemeen ats een licht puntje gezien. De renovatie kwam vorig jaar ernstig in ge vaar door een verschil in de berekeningen van het rijk en de gemeente. Door dit verschil zou de ge meente miljoenen guldens minder krijgen om de renova tie te financieren. Doordat dc gemeente zich volgens Kam minga op „onnavolgbare wijze uitsloofde" werd de renovatie uiteindelijk gered en kwam het geld op tafel. Volkomen onzeker is echter het lot van nog eens ruim hon derd woningen die op een reno vatie wachten. De gemeente wil per huis 85.000 gulden uit geven maar het rijk gaat (voorlopig) niet verder dan 60.000 gulden. „De 305 woningen moeten al lemaal gerenoveerd worden," sprak wethouder Cor van Til- borg (Stadsvernieuwing) een vurige wens uit. „Het rijk denkt nog na over de derde fa se. Er is in ieder geval nog geen 'nee* gezegd." De wethouder gaf het start sein voor de tweede fase door met veel knallend vuurwerk een bord op de kop van de Wattstraat te onthullen. Dit bord kondigt de werkzaamhe den aan. De wethouder werd gadegeslagen door zo'n 35 te vreden bewoners. Van Tilborg zei later een zucht van verlich ting te hebben geslaakt toen de renovatie uiteindelijk door kon gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nationale Bowie-dag is dit jaar een Schiedamse aangelegenheid. De fanclub van het Britse popi dool houdt op zondag 31 maart een bijeenkomst voor haar le den in clubhuis De Kreek aan de Lange Haven. De gehele dag worden er onder meer vi deoclips gedraaid, is er een ruilbeurs en zijn allerhande Bowie-ertikelen te koop. Dc popster zelf komt niet naar Schiedam. Aad van Rijnsbergen, fan in hart en nieren, heeft ervoor ge zorgd dat De Kreek voor de fanclubdag wordt gebruikt. Van Rijnsbergen is een van de medewerkers van het clubhuls. „Ik schat dat er zo'n 2 A 300 mensen op af komen. Ook niet- leden zijn welkom," aldus de David Bowie-fan. De fanclub telt ongeveer 650 leden verspreid over het gehe le land. Behalve het verkopen en ruilen van de Bowiespullen zal er ook een popgroep optre den. Deze groep, die officieel geen naam heeft, brengt van zelfsprekend enkele nummers van Bowie ten gehore. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een jaarlijk se bijeenkomst van een Suri naamse vereniging is vrijdag avond in het Passagetheater geëindigd in een vechtpartij. Waarschijnlijk drie bezoekers kregen rond één uur 's nachts ruzie over de sluitingstijd. Eén van hen zou daarbij een mes hebben getrokken. De gealarmeerde politie zag bij aankomst twee mannen wegrennen. Zij konden worden aangehouden. Een derde man „gedroeg zich agressief' en verdween, eveneens in een poli tiewagen. Ondanks een verhoor kon de politie niet achter de ware toe dracht van de vechtpartij ko men. De drie mannen werden vrijgelaten. Niemand heeft aangifte gedaan van eventuele misdragingen. SCHIEDAM Een groot deel van Schiedam Zuid heeft zaterdagavond geruime tijd zonder stroom gezeten. Kort sluiting in een hoogspanning kabel zorgde er voor dat in het zuidelijke deel van de Gorzen rond half elf de stroom uitviel. Volgens de politie belde "ieder een" vrijwel meteen naar de politie. Ook bij de nutsbedrij ven stond de telefoon rood gloeiend. Personeel van de ONS was tot kwart voor één bezig met het verhelpen van de stroomstoring. Vooral het lokaliseren van de kortsluiting nam enige tijd in beslag. SCHIEDAM Een 15-jarlge Rotterdammer Is op klaarlich te dag. in Schiedam beroofd. De jongen fietste op de Vij- gensteeg toen een 17-jarlge Schiedammer naast hem kwam fietsen en hem even la ter klemreed. De Rotterdam mer werd daarop bedreigd met een pak slaag als hij zijn geld niet aan de overvaller zou geven. De "struikrover" werd tevreden gesteld met enkele guldens die de Rotterdammer uit z'n portemonnee haalde. Hij mocht verder rijden. De overvaller werd later door de politie aangehouden. De over val vond rond elf uur 's och tend plaats. SCHIEDAM Een 21-jari- ge Schiedammer heeft zon dagnacht zijn woede afge reageerd door het busje van zijn zwager met een krik te "lijf" te gaan. Even tevoren hadden de twee mannen ru zie gekregen in wijkcentrum het Trefpunt aan de Celslus- straat. Bijna alle ruiten van het bestelbusje werden ver nield. De zwager reed na de vernielpartij naar het hoofd bureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. Daar verscheen na enige tijd ook de boosdoener. Na enkele sussende opmerkingen van dienstdoende agenten verliet het duo te voet. het bureau. Het gehavende busje lieten zij op aanraden van de poli tie achter. in het theatercafé staat ko mende donderdagavond Het Werken Trio op het podium. Om negen uur begint het trio haar programma vol improvi saties. De toegang is gratis. Het dansgezelschap Djazzex geeft zaterdagavond een op treden. Deze groep werd in 1982 opgericht door drie werkeloze dansers. De groep is intussen uitgegroeid tot tien mensen. Dit seizoen ver zorgt de groep een program ma dat onder de choreogra fie staat van Alvin Mcduffie en Warren Spears. In de we reld van de moderne dans gerenommeerde namen. De muziek waarop gedanst wordt is ondermeer van Al Jarreati en Miles Davis. Het programma bestaat uit vijf verschillende dansen en be gint om negen uur. De toe gang bedraag tien gulden. Zoldertheater De Teerstoof begroet donderdag en zater dag een oude bekende: Ca baret Purper. Een illuster vijf tal dat haar nieuwe program ma Purper 3 op de planken brengt. Het cabaret moet het hebben van haar opvallende teksten, a capeila zang en haar doldwaze situaties. Pur per begint op beide avonden om negen uur. De toegang bedraagt vijftien gulden. Op zaterdagmiddag staat het clownsduo Koeki en Nopi op het programma. Om half drie beginnen de clowns hun vro lijke toeren. De toegang be draag ƒ3,50. Het optreden is bedoeld voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De Turks/Nederlandse groep Turquoise is zondagavond te gast in Café Quibus aan de Schiedamse Lange Haven. Een groep die veel gebruik maakt van de synthesiser en zodoende een "brug slaat tussen Nederland en Tur kije." Het optreden begint om half tien en kost 2,50. Op zaterdag 23 maart staat f de Vlaatrdingse toneelvereni ging Varia op de planken in de Stadsgehoorzaal. Zij brengt het toneelstuk "Een spelletje moord". Een pruik, een nertsmantel en een on verwachte gast zijn de ingre- diënten voor dit stuk dat boeit van het begin tot het einde. Het verhaal is ge- - schreven door Constance Co,' schrijfster van misdaadro mans. De vier spelers van Varia staan onder regie van Hans Abma. Varia is het oudste toneelgezelschap in Vlaardingen. Om kwart over acht begint de voorstelling die wordt gevolgd door een bal. Toegang: 7,50. De rock-musical Hair wordt donderdag twee keer in thea ter De Schuurkerk vertoond, i Het behelst de verfilming van' een Amerikaanse rock- opera door regisseur Miles Forman. De rock musical dateert uit 1967 toen zij voor het eerst op de planken werd ge bracht. De middagvoorstel- ling (aanvang twee uur) kost vijf gulden. De avond voor stelling, die om half negen begint, kost 7,50. Op initiatief van de Werk- groep Theater en Stigesama geeft de Antilliaanse muziek groep Grupo Issoco op vrij- jj, dag 22 maart een optreden. De groep brengt de zoge noemde Muzik di Zumbi, or- ginele volksmuziek van voor-, al Curapao. Zij gebruikt in-l,;ï' strumenten als benta, tambu grandi en matrimonial. Het optreden begint om acht uur. Het optreden wordt gevolgd door de vertoning van de film "Gandhi" die ook op zater dagmiddag vanaf twee uur wordt gedraaid. De rolprent vertelt het levensverhaal van de legendarische Mahatma Gandhi. De toegang tot het avondprogramma bedraag 7,50. De middagvoorstelling van de film kost zes gulden. SCHIEDAM Het jongeren honk In Noord, dat al maanden ongebruikt in de bossen achter de Blauwe Brug staat, krijgt waarschijnlijk een andere be stemming. Twee medewerkers van de Trechter, het Schie damse werklozenproject, willen een "sleutelwerkplaats" in het pandje vestigen. Dit gebeurt in navolging van vergelijkbare ini tiatieven in Zuid, Nieuwiand en het centrum. De sieutelwerkplaats moet zich richten op ondermeer de "soft- electronica" zoals home-com puters. Verder zal er aan hout bewerking worden gedaan en kan er allerhande apparatuur worden opgeknapt. „Het gaat erom wat de jongren die mee doen, willen. Dat Is een klein verschil met de andere projec ten," zegt Hans Verlinde, coör dinator van de Trechter. Verlinde is optimistisch over het welslagen van het project. „Ik denk dat er na enkele maanden wel zo'n tien jonge ren aan mee zullen„doen. Dat is misschien vrij veel gezien de situatie in Noord. Er wordt al een hele tijd niets meer aan jongerenwerk gedaan dus de de groep moet van onderaf be ginnen." Het pandje is in het verleden gebouwd als honk voor zoge noemde randgroepjongeren. Onder leiding van jongeren- werker Edgar Kerssenberg werden er activiteiten als dis- co-avonden georganiseerd. De jongerenwerker is vorig jaar ontslagen en vervangen door Betty van Apeldoorn. Het ligt in de bedoeling dat de sleutelwerkplaats zich voorlo pig op eigen spullen "uitleeft"»' „Dat kan later worden uitge- bouwd," meent Verlinde. „Ik sluit niet uit dat er dan ook voor andere mensen spullen worden gerepareerd." De twee medewerkers hebben volgens de Trechtercoördina tor voldoende kennis in huis om het project te begeleiden. „Ze zijn al enige tijd aan het 'hobbyen' met computers. Wat de andere takken betreft heb ben zij hun sporen bij de Trechter meer dan verdiend.'-'. VLAARDINGEN Bij brand in een volkstuinen complex staat de brandweer doorgaans machteloos, van wege het ontbreken van bre de paden. Zaterdagavond brandde een tuinhuisje in een complex aan de West- lAttdseweg geheel af, met als vermoedelijke oorzaak over verhitting van een houtka- cheltje. De brandweer moest noodgedwongen optreden met een klein draagbaar spuitje. Volgens brandweercomman dant P. de Jong doet zich bij vrijwel alle volkstuincom plexen het probleem voor dat voertuigen de tuintjes niet kunnen bereiken. Maat regelen zijn echter niet no dig, zo zegt hij. „Brede pa den aanleggen is ondocn- lijk." Het huisje van zater dag zou waarschijnHJk in elk geval zijn afgebrand, omdat alles van hout is. Risico dat brand door over* te slaan een heel volkstui- nencomplex zou verwoesten, bestaat er volgens De Jong niet. „De huisjes staan veelal ver uit elkaar, omdat elke volkstuinder een lap grond heeft."

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1