Steendijkpolder moet OGB betalen Sponsors voor Stedelijk Museum mn Amnesty wil toegang tot de gevangenen DJAZZEX is fascinerend i Eerste heitje binnen 1 Social Security was soms furieus Inbrekers gepakt 181 ligplaatsen M fii^^'l'iip^ li tl •>"iTtc r* m m WS mf.'J/Z/rX.' 1-7*7/7 7" 77 ^rrTm' IIIIIII 4, mrw y 'Al' ^rZïQ<&,yzr-/^h0% (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN/MAASSLUIS Gevaarlijk, onverantwoord en belachelijk! Het ambulancepersoneel van de GGD Nieuwe Water weg Noord is ronduit verbijsterd door de dreigen de bezuinigingen. „Mensen die geen verstand heb ben van ons werk, hebben nog steeds de indruk dat wij wel voor niets willen werken," zegt een verontwaardigde verpleger Rob Suurendonck. Als het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) haar zin krijgt, werken de verplegers bin nenkort *s nachts inderdaad voor niets! ar Onder aanvoering van Rob - Suurendonck (rechts) en Joop van Papenveld (derde van rechts) van de Abva/Kabo beraadt het ambulancepersoneel zich op wellicht gerechtelijke stappen. Realiteit - j-jSUE 'J 7 Nog zonder de bemoeienis van een sponsor is het werk van Daan Padmos uitgestald in het Stedelijk Museum. De Amnesty International-afdeling Vlaardingen, die zaterdag met een stand op het Liesveld (foto) stond, richt haar actie op Turkije. HET VRIJE VOLK schïedam MAANDAG 25 MAART 1985 v'J&A V/ïy. v A 5 mK< friï fB M tWMh'A «^a. Ma. m ■nfckTt'Tl ^4'y< -x- v - Jy"rv^r^r* '^T?C Een ander bedrijf zou allang staken' Degenen" die verantwoorde lijk zijn voor dit beleid, niet in de laatste plaats de besturen van de gemeenten waarin de ambulancedienst werkzaam is, wordt slapte verweten. „Men durft de verantwoordelijkheid niet te nemen," zegt Joop van Fapenveid van de Abva/Kabo. „Aan het grote publiek is het niet te verkopen dat de paraat heid bij de ambulancedienst vermindert. Tegelijkertijd moet er bezuinigd worden. De zwartepiet wordt nu bij het personeel gelegd." Het COTG verbaasde vorige week de verplegers door te stellen dat de dienst het best met minder personeel aankan. In de minder drukke tijden, 's nachts en in het weekeind, kan het aantal ambulances worden teruggebracht van twee naar één. Het aantal personeelsle den moet worden ingekrompen van 26 naar 22. En dat terwijl de dienst, volgens. de provin ciale richtlijnen al onderbezet én niet paraat genoeg is. Als de dienst de paraatheid in het weekeinde en in de nachtelijke uren wil handha ven, zal er. één ploeg voor niets, zonder de vijftig procent uurloon, op moeten draven. „In eerste reactie zeg Je, de poort dicht, we stoppen er- mee", geeft een van de verple gers, Pieter Wijnhoff, de ge moedstoestand van het perso neel weer. „Als dit soort maat regelen bij een scheepswerf hadden gedreigd, was het per soneel allang gestopt. Wij kun nen dat niet maken." De ambulancedienst zal nooit haar verantwoordelijk heid jegens het publiek ui+ het oog verliezen. En dat maakt het actievoeren tegen de maat-, regelen nu juist zo moeilijk. „We onderzoeken of gerechte lijke stappen iets kunnen uit halen," zegt Joop van Papen veld. „We moeten zorgen het publiek achter ons te krijgen. Dat is onze enige mogelijk heid." Al het onheil valt terug te voeren op de cijfers die het COTG hanteert bij het bereke nen van de personeelssterkte en het aantal ritten. De instan tie gaat ervan uit dat in een drukke periode 76,5 ritten in twee uur worden gemaakt. Een gemiddelde dat volgens de instantie in de weekeinden en 's nachts niet wordt gehaald door de ambulancedienst Wa terweg Noord. Volgens de verplegers deugt hier echter niets van. Regel matig komt het voor dat het weekeindpersoneel slechts tien minuten de tijd heeft om snel wat te eten. De verplegers vrezen nu al de gevolgen van de eventuele personeelsimkrimping. „Als wij dadelijk later bij een slachtoffer aankomen, krijgen wij de kritiek op ons bord," zegt verpleger Joop Brokaar. „Niemand beseft het maar ledereen komt eens in zijn le ven in aanraking met een am bulance. Is het niet om zelf te worden vervoerd, dan is het als je alarm slaat voor iemand anders." 'ft Net als de mogelijkheden in het schaakspel zijn de uitvoe ringen van de stukken vrijwel onbeperkt. An van den Brand, eigena resse van Galerie 't Koetshuis aan de Lange Haven in Schie dam heeft er een twintigtal van in huis gehaald uit diverse landen in de wereld. Een schitterend Russisch schaaks- tel met schaaktafel en stoelen, zwart lakwerk met goud be schilderd. Een genot om naar te kijken en wat een plezier moet het zijn om daar een wedstrijd mee te speten. Maar het onmiskenbare hoogtepunt van de expositie is het schaakspel dat spottend genoemd wordt de "Pople Jo- pie's". Het is gemaakt door de keramiste Paula Mosmans uit Lekkerkerk. De stukken stel len Paus en Bisschoppen voor. Spottend kijken zij je aan. De pionnen lijken op pinquïns. De kardinaalshoeden van de lo pers staan frivool op de hoof den van de kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. Henk Spaan kon model gestaan heb ben voor de witte paus. Met een beetje fantasie kan je de strijd volgen van de Paus uit Vaticaanstad 'tegen de valse pausen uit Avignon. En wit hoort natuurlijk in Frankrijk thuis, want is het pausenpaieis in de stad aan de Rhöne niet spierwit? De expositie is nog tot en met 7 april. Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS Het Maas- sluise gemeentebestuur geeft geen krimp: tot op de laatste cent moeten de bewoners van de verontreiniging Steendijk polder hun Onroerend Goed Belasting (OGB) over 1983 be- .talen. Dat is de 1019 bewoners, die daartegen bezwaar had den, vorige-weeks schriftelijk aangezegd. De ..zeer formele mededeling van het gemeente bestuur is bij de bewoners erg slecht gevallen. 'Formeel heeft de gemeente gelijk, de wet is heel "strikt ge hanteerd.' verzucht Piet van Koppen van de Commissie Bo demonderzoek, 'wij hadden ge hoopt dat het gemeentebestuur begrip voor ons zou opbrengen en dan een percentage van de OGB zou aftrekken. Het kan wel, in Dordrecht en Lekker kerk is dat ook gebeurd.' De commissie Bodemonder zoek is zich aan het beraden op de mogelijkheden, die de bewo ners nu nog hebben. Volgens het schrijven van de gemeente hebben de bewoners; nog twee maanden de kans beroep aan te tekenen bij het Gerechtshof in Den Haag. In 1983 is de bodemveront reiniging van de Steendijkpol der aan het licht gekomen. In augustus is toen bekend ge worden dat het havenslib, waarop de huizen zijn ge bouwd, zeer ernstig vervuild is. De peildatum, waarop de OGB is gebaseerd, is echter 1 4anuari 1983. Dit is de reden waarom de gemeente verlaging van de OGB over 1983 niet wil overwe gen. Of de OGB over 1984 en 1985 wel omlaag kan, moet de gemeenteraad bepalen. Vanaf het bekend worden van de bo demverontreiniging zijn de prijzen van de koopwoningen in de Steendijkpolder gekel derd. Ook huurders voelen zich in de Steendijkpolder niet lekker. Zeker de bewoners van dc Steenen Dijck, een straat in de wijk, waar kortgeleden over bekend is geworden dat vlie- - gas is gebruikt bij het bestra- ten. Vliegas is licht radio-ac- tief, omdat er uranium in zit. Inmiddels is de afgelopen week gebleken dat vijftien huurders van woningen aan de Steenen Dijck gaan verhuizen naar in de Steendijkpolder Noord. Zij vertrekken naar een aangrenzend deel van de Steendijkpolder, dat volgens Rijnmond „schoon" is. T De huizen die daar nu wor- den gebouwd door de Stichting 1 Pcrsoneelsbouw, zijn inmid- dels allemaal verkocht. De grond in dat deel van de polder is niet opgespoten. Er is ook een strook grond vrij gehou den tussen het vuile deel van de Steendijkpolder en het scho ne. Dc vraag blijft echter of het gif dat ook in het grondwa ter is geconstateerd, alleen maar onder de huizen in de Steendijkpolder-Noord zal blij ven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM ~- Het Schle- damse Stedelijk Museum gaat met sponsors werken.Rond oktober dit jaar moet de eerste tentoonstelling gesteund door particuliere geldschieters wor den ingericht. De wethouder voor Cultuur, Herman Post hoorn, zei dit zaterdagmiddag bij de opening van een exposi tie van drie Schiedam se kun stenaars en de Amateur Foto grafen Vereniging '80 Schie dam. Volgens de wethouder is er een stichting in oprichting die het contact tussen het bedrijfs leven, de gemeente en de mu seumleiding in goede banen moet leiden. Deze stichting zal een fonds beheren waarin de sponsorgelden worden gestort. Ook de „Vrienden van het mu seum" krijgen een belangrijke stem in de op te richten stich ting. Posthoorn wilde geen na men noemen van diegenen die met de stichting bezig zijn of bedrijven die interesse hebben in sponsoring. „Je kunt het niet vergelijken met bijvoorbeeld de reclame in het voetbal," zegt Post hoorn. „We moeten voorzich ting zijn. Kunst roept soms weerstand op. Dat mag zich niet op de sponsor richten." De reclame zal niet al te op- zichting zijn. Kleine naam bordjes bij bijvoorbeeld schil derijen. of affiches met de na men van de geldschieters. „Het is niet zo dat een onder nemer gaat bepalen wat er in het museum komt te hangen," waarschuwt Posthoorn. Vol gens de wethouder is het aan trekken van geldschieters re volutionair al zijn ook andere 'S k Z'Vi gemeenten al in zee gegaan met sponsors. De tentoonstelling die zater dag werd geopend moest het nog zonder geld „van buiten" doen. De drie Schiedamse kunstenaars Daan Padmos, Je roen van Rijn en Albert Verka de hebben delen van hun werk uitgestald in drie zalen van het museum. In een aparte ruimte is het werk van de Amateur Fotogra fen Vereniging '80 Schiedam opgehangen. Deze vereniging bestaat vijf jaar. Het museum toonde zich verheugd met de combinatie van Fotografie met de schilderijen, sculpturen en objecten van de drie kun stenaars. Volgens wethouder Post hoorn is het „het overwegen waard" om de fotografie als onderdeel van de kunst te zien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN „Het gemene van de martelingen is dat het alle maal verborgen gebeurd. Daarom is ons motto deze week „Toegang tot de gevan genen". Dit zegt Wlm Schwüs- te van de Schiedamse afdeling van Amnesty International. In heel Nederland brengt de orga nisatie deze week de martelin gen in vijf zogenoemde doel- landen onder de aandacht. De regeringen van Chili, Zaïre, Turkije, Iran en de Sovjet Unie kunnen, als de actie slaagt, he le scheepsladingen vol kaarten tegemoet zien die pleiten voor een stop op de martelingen. Burgemeester Reinier Scheeres van Schiedam was vorige week vrijdag één van de eerste schrijvers. Een door Amnesty samengesteld schrij ven werd voorzien van zijn handtekening op de post ge daan. In deze brief aan presi dent Mobutu Sese Seko van Zaïre brengt de eerste burger twee inwoners van dat land on der de aandacht die volgens Amnesty zijn gemarteld. In heel Nederland deden collega's van Scheeres hetzelfde. Zowel de Schiedamse als de Vlaardingse afdeling van Am nesty brachten afgelopen za terdag in hun stands de actie onder de aandacht van het ij vï >nLw"' grote publiek. In Vlaardingen is de actie gericht op de vrijla ting van Medhi Zana, een voor malig burgemeester in Tur kije. Deze man werd in 1980 gearresteerd en is sinds die tijd volgens Amnesty regelma tig gemarteld. „Dagelijkse schoppartijen, behandelingen met electrische schokken en het ophangen aan dc voeten," doet Amnesty een greep uit de gruwelijkheden. „Doordat de martelingen op plaatsen gebeuren, waar nie mand weet van heeft, wordt het werk van Amnesty bemoei lijkt," zegt Schwüstc. „Mensen worden soms gevangen gehou den in gebouwen waarvan de buren zcifs niets weten. Dat geeft de machthebbers de kans om hun onmenselijkheden te blijven plegen." 'SCHIEDAM Een'stroom van dansers en danseressen glijdt uit de coulissen alsof het het koor is van een enorm gezel- schap en niet Djazzex dat •slechts bestaat uit acht dan sers en danseressen. Djaz- zex,opgericht door drie werklo ze dansers en officieei door de gemeente Den Haag erkend ais werklozen-project, trad za terdagavond voor een beperkt maar zeer enthousiast publiek op in het Passagetheater. Zei- den heeft het Schiedamse pu bliek zo'n speels, humoristisch, strak en verrassend'ballet ge zien. Jonge dansers, afkomstig van verscheidene balletacademies in den lande en daar buiten, lieten zien dat zij een plaats verdienen in het door talent begiftigde danswereid. Ge bruikmakend van de vele stro mingen in de moderne jazz dansten zij zonder valse glitter, zonder onechte pretenties hun indrukwekkend repertoire. Eén van de hoogtepunten was het ballet 'So long giri' op ge lijknamige muziek van Ai Jar- reau. Een pas des deux ge maakt door Frank Montoya, gastdocent aan de Rotterdam- se dansacademie en afkomstig uit Californië. Overtuigd van eigen kunnen^ met veel gevoel voor humor* wordt 'So long girl' gedanst,. Het lijkt soms alsof het paar'de zaal inkomt door de snelheid en het enthousiasme.- Dat de dansers en danseres sen klassiek geschoold zijn is niet alleen duidelijk te merken aan de discipline die aan de dag wordt gelegd, maar ook aan de schitterende kostuums en fraaie belichting. Modern? Jazz Dance Company 'Djazzjpx' is een balletgezelschap dat va ker naar Schiedam mag ko men. Jammer dat de voorstelling wat aan de korte kant is. Aan de reacties van het publiek te horen mccht het nog wel wat-; langer duren, maar dansen is' een zwaar beroep en met dé/ inzet zoals DJAZ2EX die zater dagavond toonde in het Passa getheater, niet geheel van risf- co's voor blessures ontbloot! Moderne jazz en ballet op d&e wijze tot één geheel gesmeed, is fascinerend, hartverwar- mend en bewijst eens te meer dat Nederland een echt ballet- land is. VLAARDINGEN Ondanks een prima programma met als hoofdact de Groningse forma tie Social Security, was de ani mo tijdens dit optreden afgelo pen zaterdag in jongerencen trum Summerstreet in Vlaar dingen, dat geldt als een der mooiste podia in de regio, maar povertjes te noemen. Dat dit nagenoeg een vertrouwd verschijnsel blijkt te worden, is juist bij een steeds meer om zich heen grijpend fenomeen als popmuziek, dat nu zelfs door de meest conservatieve dixieland-aanhanger ais een volwaardig cultureel onderdeel wordt erkend, een raadsel. Zipper is de naam van een nieuwe Maassluis/Vlaardingse groep, die als opwarmertje** diende voor de met veel publi citeit omringde Social Security. Slechts drie maanden hebben de Zippers nodig gehad om zich onderling muzikaal af te tasten en zich middels een uur durend repertoire van eigen hand te kunnen manifesteren. Het als Funk aangekondigde maar Nederpop spelende vier tal, maakte simpele doch vrolij ke muziek die een. ietwat her- -kenbaar geluid herbergde. Dat hun oeuvre zich liet kenmerken door een steeds herhaald the ma, dezelfde opgebouwde in tro's, een weinig geschakeerd stemgeluid en geen of zelden overdonderende climaxen, ligt waarschijnlijk aan hun snelle opmars. Social Security laat zich niet vastleggen in een van de vele vast omschreven muziekstro mingen. Eerlijk, persoonlijk en eigen, dat zijn de belangrijkste karakterlstrieken die zanger en ideeën aandrager Jos Haijer de groep wit meegeven. Al vijf jaar bestaat de band, maar ope reert sinds medio '83 in de hui dige bezetting, die gezien het verschenen plaatwerk en natio nale bekendheid, als belang-^' rijkste uit hun periode mag worden bestempeld. Haijer: „Wij proberen ons te"> ontrekken aan de drang bij een trend te raken. In het be gin werd het dan ook een wat, krampachtig streven, maar nb gaat het losser. Originaliteit is' tegenwoordig een steeds moeilijker wordend probleerri; Gezien echter de gemeleerd-'; heid van onze radio-optredens bij omroepen als Veronica, .1 VPRO, KRO en binnenkort dé NCRV lijkt onze opzet ge- - slaagd." ■j Als motor bleek Haijer, wiens1 stem een wat ielere uitgave" van het bekende Roger Chao- man-geluid leek te zijn in zijn, soms furieuze optreden, de-^ aangewezen man om de barïd naar steeds weer verrassende wentelingen te voeren. Gèen nummer van deze waverock-' groep bevatte een gericht uit-; gangspunt. Hoewel de digitate drum een overheersende plaats innam en hoofdzakelijk in 1/8 maat het tempo aangaf, was dit geen hinderlijke com ponent, maar een gedegen-ba sis die in de context van het geheel paste/ De gitaar die zich als een vlijm scherp mes in een ondoor- dringbaar oerwoud een slinge rend pad baande, was ronduit innemend. Het overwogen 7 toetsen- en basspel comple-, teerde de band, die van vele invloeden een hecht produkt op eigen wijze wist uit te dra gen. RENÉ DE Fjf U De scouting in Vlaardingen en Schiedam hebben hun eerste "heitjes" verdiend. Met ver eende krachten werden achter eenvolgens de dierenasiels in de beide steden én de kinder boerderij in het Schiedamse Beatrixpark opgeruimd. Wan delaars in dit laatste stukje na tuur zullen waarschijnlijk raar op hebben gekeken toen zij ondanks een druilerig weertje in de speeltuin tientalten jonj gens en meisjes gebukt rond de speeltuigen zagen lopend? Ook de speeltuin hoort bij de kinderboerderij en moest düs worden schoongemaakt en taij- gewerkt. De actie in de asieifc was gericht op het schoonma ken van de hokken van de honden en katten. Op de foto krijgen enkele padvinders hun aanwijzingen. "J MAASSLUIS De politie van Maassluis heeft twee inwoners van deze stad aangehouden op verdenking van inbraak. Het duo zou verantwoordelijk zijn voor de diefstal van een ge luidsinstallatie uit het buurthuis Polderhuis aan de Maassluise Rozenlaan. De installatie had een waarde van zo'n 2500 gul den. De twee aangehouden I mannen zijn 20 en 18 jaar oud. Uit caté Mon Ami aan de Ha- ,ven in Maassluis is 300 guldbn kasgeld ontvreemd. i MAASSLUIS In het onlangs gereedgekomen plan voor de verdeling van ligplaatsen voor plezierjachten in Maassluis is voor 181 vaartuigen plaats. Het college van burgemeester en wethouders honoreert hiermee alle aanvragen voor een plaats die zijn binnengekomen. De verdeling is verplicht nu de verleden jaar vastgestelde Ple ziervaartuigenverordening van kracht is geworden. Aan de; hand van het verdelingsplan kunnen de booteigenaren,,die een ligplaats aan de vaste-ka de hebben toegewezen gekre gen, ai hun nieuwe stek opzoe- ken. De rest za! moeten wachten tot een'nieuwe kade is aangelegd. De bouw hiervan is door de koudeperiode vertraagd. - -

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1