Neutraal Bijzonder Onderwijs in Vlaardingen dichtbij ■IwËkmwjmm Jan Gordijn vindt het na een kwart eeuw welletjes Jongen (10) vermist Gemeenteraad gaat te snel Man (40) gewond na aanrijding Konijnen In beslag genomen op boerderij Mllleugrens' dichter b|J Nieuwe Waterweg Ambulancepersoneel houdt spreekuur 'WD-wethouders zJJn niet van bovenmatig kaliber' ifKi mÊÊÊmÊÊÈÊ-- m (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS De uitbreiding van de Maasslui- 3e Centrale Antenne Inrichting (CAI), waarvoor de gemeente 1,75 miljoen gulden heeft neergeteld, is technisch rond. De ruim 11.000 huishoudens in Maassluis die op de kabel zijn aangesloten, be schikken nu over 16 televisiestations en 25 radio kanalen. Het ontvang station in de Maassluise Seringenflat vertoont een keur aan moderne elektroni sche appara tuur. mrnmmm Willie Hek- kenberg: „We zijn de enveloppe self gaan overhandi gen, dan weet je ten minste ze ker dat hij aankomt." Petten Stille getuigen mm mmm mm Jan Gordijn houdt de „deur" van de Wielerbaan open. „Ik verlaat geen zinkend schip, integendeel." Tegenslag Revanche assluis een 'kabelkrant'? Ongeveer 900 kabelabonnees -hebben hun voorkeur uitge sproken voor een beperkter pakket; radio- en TV-stations. .De doorgaans slechte ont- - vangst van de vier Engelse te levisiezenders is daar mede schuldig aan. Toch heeft de ge meente goede hoop dat ook de ze 900 over te halen zijn om alsnog 79 cent per maand meer té willen betalen voor het uitgebreide pakket. Voor de gemeente Is het fi nancieel gunstig als alle CAI- abonnees daaraan meedoen. Voor het incidenteel beperken van het zenderaanbod moeten namelijk per woning extra voorzieningen worden getrof fen die dan meer geld kosten. Aan de slechte ontvangst van de Engelse zenders is voorlopig niets te doen. Het hangt helemaal van de weer somstandigheden af hoe Enge land in Maassluis wordt ont vangen. Het info-kanaal, dat ook op de kabel zit, geeft Maassluis allerlei nieuwe mogelijkheden. Nu wordt er alleen nog maar informatie op gegeven over de CAI zelf. Met het nieuwe ontvangst station in de Seringenflat is het nu mogelijk de kijkers via alle stations op de hoogte te brengen van bijvoorbeeld een ramp. In de nabije toekomst zou een plaatselijke kabelkrant ook tot de mogelijkheden beho ren. De drukkerij en uitgever Embede is hierover al met de gemeente aan het onderhande len. Dat zou de uitgever 70.000 gulden gaan kosten. Die kabel krant beschikt dan over 900 pa gina's, Het gemeentebestuur kan, in ruil voor de vergunning aan de uitgever, honderd pagina's voor zichzelf bedingen. De ka belkrant kan overigens alleen worden ontvangen door men sen met een teleteksttoestel. Er wordt van uitgegaan dat 7- mem over vijf jaar bijna Iedereen zo'n toestel.heeft. Het on vangststation in Maassluis is in de Seringenflat gevestigd. Achter een eenvou dige houten deur gaat een keur aan moderne elektronische ap paratuur schuil. Dat ont vangststation heeft een regio nale functie. Vla deze appara tuur worden Belgische pro gramma's doorgegeven aan Hellevoetsluls en Spijkenlsse. De Engelse programma's ko men er vla een kabelverbin ding met Maasland binnen. Van onze medewerker Ron Boers VLAARDINGEN Na een voorbereiding van een Jaar heeft het bestuur van de Stich ting ter Bevordering van het Neutraal Bijzonder Onderwijs in Vlaardingen haar taak voor elkaar: Deze week.werd de of ficiële aanvraag voor een nieu we Vlaardlngse basisschool bij Burgemeester en Wethouders ingeleverd. „Het was zo span nend," vertelt Willy Hekkon- berg, secretaresse van de stichting, "dat we de enveloppe zelf maar zijn gaan overhandi gen, dan weet je tenminste honderd procent zeker dat hij ,aanJ®mt." Ms' Uifërlijk 1 april aanstaande moest de aanvraag binnen zijn. Snaar dat wil niet zeggen dat er niet meer gewerkt hoeft te wSrden. De stichting is nog op zoek naar een geschikt on derkomen voor de school. Als -dat gevonden wordt, is het de bedoeling dat de eerste leerlin gen tn augustus van het vol- gencCjaar beginnen. De oprich ting J^van een nieuwe basis school komt voort uit de nieu we wet op het basisonderwijs. Die wet zegt dat de bestaande kleuhsr* en lagere scholen per ,1 augustus van dit jaar moeten worden samengevoegd tot een basisschool. Nu bestond er in Vlaardingen al jaren een kleu ter school waar neutraal bij- zondgr onderwijs werd gege ven. Maar omdat de lagere school op diezelfde basis nog ontbrak was er geen samen voeging mogelijk. Willy Hak kenberg daarover: „We hebben toen nog met de gemeente scholen onderhandeld, maar daar kwam niets uit. Onze kleuterleidsters hadden name lijk zoveel dienstjaren dat bij eventueel ontslag, de gemeente het éigen personeel op straat zou moeten zetten. Daardoor -zijn we nu In de situatie geko men dat we de kleuterschool die na dé brand van vorig jaar is ondergebracht in Holy- Zuld een jaar moeten stil leggen." Als de aanvraag voor de nieuwe school gehonoreerd wordt, hoopt men in 1986 mét de nieuwe basisschool te be ginnen. Wat dat betreft heeft het bestuur, dat geheel bestaat uit ouders, goede hoop. Emilie van Sèntum, die haar kind ook op de 'Kleuterkeet' heeft zitten: „Kijk* de gemeente staat na tuurlijk geen hoera-te roepen, begrijpelijk. Die ziet de kinde ren natuurlijk het liefst door stromen naar hun eigen openbare scholen.'Maar met ónze aanvraag voldoen we aan alle gestelde eisen, dus hebben we het volste vertrouwen." Voor wie een nieuwe basis school wil oprichten geldt als één van de voorwaarden het verzamelen van vijftig handte- keningen van ouders die' voor de nieuwe schooi kiezen: De stichting voor Neutraal Bij zonder Onderwijs heeft dat ge tal gemakkelijk weten te halen en kwam met haast het dubbe le aantal Geen wonder, vol gens Emilie van Bentum, want het Neutraal Bijzonder Onder wijs Js de laatste tijd nogal in de publiciteit- En terecht meent zij: ,;Als je toch ziet wat yooróiinviócdj' ctjzc; kleuter-r school éóptdë kinderen" heeft; OiigplTOflljk! Sommige kinde?.. ren komen- hier binnen als ver?': a krampte muisjes en in twee jaar tijd zie je ze dan helemaal opbloeien. Deze manier, van onderwijs benadert de kinde ren dan ook heel anders dan op een gewone school. De kinde ren komen absoluut op de eer ste plaats te staan. Als de ouders 's ochtends hun kindc- ren brengen hoeft er niet ab rupt afscheid te worden geno men, maar kunnen de ouders een uurtje blijven en een kop koffie drinken. Tussen de mid dag blijven de kleutersóver op school. Dat heeft trouwens ook het voordeel dat het schoolgaan makkelijker kan worden ge combineerd met een eventuele baan van de ouders. Ook op het lagere school gedeelte van de basisschool zal het volgend Jaar op een dergelijke manier es worden gegeven. Er zal worden ingehaakt op de spon tane motivatie van de kinde ren, de school wórdt zóveel mogelijk ingericht ais thuis, er komt een intensief contact tus sen leerkrachten, ouders en be stuur, en de school zal zoveel mogelijk inhaken op niaat-, schappelijke ontwikkelingen. Daarnaast zuilen natuuronder zoek en excursies een belang rijke rol gaan spelen in het on derwijs. Omdat het Neutraal Bijzon der Onderwijs dus nogal ver schilt van het gangbare, kun je je afvragen of de kinderen na de basisschool wel op een 'ge wone' middelbare school te recht kunnen. Willy Hekken- berg zegt daar tot slot over: „Ach, ik neem aan dat een deel van de leerlingen zal doorstro men naar een Montessori school of een Vrije School. Maar echt noodzakelijk is dat niet. Ook een gewone middel bare school zullen de kinderen zeker aankunnen. Door het Neutraal Bijzonder Onderwijs worden ze erg zelfstandig op geleid en staan ze sterk genoeg in hun schoenen om zo'n over gang te maken." Van onze medewerker Norbert Kleinherenbrink SCHIEDAM Liefst 23 Jaar lang stevige bemoeienis met het regionale wlelerge- beuren en toch nooit zelf in westrljdverband op het zadel gezeten. Jan Gordijn, de scheidende penningmeester annex beheerder van de wie lerbaan in sportpark Harga moet er zelf om lachen. "De enige keer dat ik in clubver band op de fiets heb gezeten, was bij het innen van de ach terstallige contributie. Op een geieendc fiets ging ik toen bij de léden langs om 35 cent (per week) op te halen." De tijden zijn sterk veran derd. Wat dat betreft spreken dé zorgvuldig bijgehouden plakboeken voor zichzelf. Twee dingen vallen bij het bestuderen van het unieke privé-archief van Gordijn op. De enorme publiciteit die de wielerbaan in de Jaren zeven tig ten deel viel en de rol van Gordijn in de laatste decen nia in het wielerwereldje. Je kunt veel' van hem zeggen maar bepaald anoniem zijn die 25 jaar voor Gordijn niet verlopen. Daarvoor staat zijn naam teveel in de "kop". „Ik had altijd een goed contact met de journalisten", zegt hij. „Dat heeft de wieler baan geen windeleren gelegd. Ik zit nooit om een praatje verlegen en als er eens wat was, dan zei ik altijd eerlijk m'n mening. Dat is me in de loop der l-jaren niet door iedereen.in dank afgenomen maar daar heb jik maling aan. Wit is bij mij wit, en zwart is zwart. Daar valt niet over te discussiëren." Gordijn (48) was dan ook soms een controversieel fi guur binnen de regionale wielersport maar overleefde vrijwel elke "aanval" moeite loos. „In de eind jaren zeven tig had ik eigenlijk drie pet ten op. Ik was voorzitter van de Schledamse Wielervereni ging Harga (SWH), beheer der van de wielerbaan en penningmeester van die ovaal. Genoeg reden voor kwaadwillende mensen om te beweren dat zoiets niet kon. Dat ik m'n zakken liep te vul len. Nou, daar lachte ik dan smakelijk om. Ik wist don dersgoed waarmee ik bezig was Ik kon de zaken goed uit elkaar houden. Bovendien controleerde een onafhanke lijk accountantsbureau elk Jaar de boeken en daar was niets op aan te merken. Kort om, flauwekul allemaal." Het wordt de hoogste tijd de loopbaan van' Gordijn, voor zover dat mogelijk is, chronologisch op een rijtje te zetten. Waar hij dat zelf niet meer weet, brengen de stille getuigen uitkomst. Begonnen in 1959 als twee de penningmeester van P.en- ners-clüb Schiedam (RCS) onder voorzitter en voorvech ter Henk Breur. Een jaar la ter trad Gordijn toe tot het dagelijks bestuur van de RCS I man zitting had. Toen al wer- waar naast Breur de al even den de eerste besprekingen legendarische Melis Letter- I over een wielerbaan in Schie dam gevoerd die er uiteinde lijk ruim tien jaar later pas kwam. De officiële opening was op 30 april 1971. „We hebben ontzettend veel tegenslag gehad", weet Gor dijn nog als de dag van giste ren. „Door vandalisme van de Jeugd werd de zaak enorm vertraagd terwijl de mede werking van de leden toch al minimaal was. Mijn vróuw en kinderen heb ik in die pe riode nauwelijks gezien." Intussen was Gordijn al op gestapt als bestuurslid en erelid van RCS en was hij voorzitter geworden van de nieuwe club SWH. Korte tijd later stopte hij alweer omdat de fusiegedachte tussen de twee verenigingen hem niet aanstond. Hij bleef wel aan als penningmeester en be heerder van de stichting Wie lerbaan hoewel de baan in 1976 werd gesloten vanwege wortelafzetting en afkavellng van het talud. Gordijn kreeg "zijn" revan che. Samen met "supervisor" Klaas van der Geest, wethou der Luub Hafkamp en de hulp van de vele vrijwilligers werd de baan in no-time weer in gereedheid gebracht. Op acht mei vorig jaar was de officiële heropening en na het eerste, succesvolle jaar vindt Gordijn het welletjes. „Ik heb altijd zelf het mo ment gekozen om ergens weg te gaan. Nooit liet ik me lei den door m'n omgeving. Nu is mijn tijd gekomen. Het is mooi geweest, ik verlaat geen zinkend schip. In tegen deel. Ik blijf alles met grote interesse volgen." VLAARDINGEN Sinds don- derdagmiddag vier uur wordt f de 10-jarlge Randy Schénke- veld vermist. Hij is geestelijk gehandicapt en woont aar» de Koningstraat 45 in Vlaardin gen. Randy verliet die middag zijn ouderlijk huis op zijn blau we BMX-crossfiets, waarvan de banden oranje geschilderd zijn. De politie van Vlaardingen ver-:; zoekt ménsen die Informatie omtrent Randy's verdwijning kunnen geven, contact óp te nemen (tel: 342355) Randy Is klein van postuur, ziet er jon- gërdan 10 Jaar, heeft donker blond kortgeknipt haar, droeg een groene broek en had een geel/beige jasje aan. De politie is al sinds donderdagavond met een uitgebreid onderzoek bezig, maar dat heeft tot dus ver geen aanwijzingen opgele- verd. -X.-' VLAARDINGEN De Vlaar dlngse gemeenteraad gaat te snel voor de bewoners van hst centrum. Terwij! de Inspraak over de Parkeernota nog in volle gang Is, neemt de raad woensdag al besluiten over on derdelen van die nota. Bewo ners hebben daarom bedon gen dat ambtenaren nü al aan de raadsleden laten weten hos zij denkenóver het betaald parkeren In do binnenstad. De gang van zaken rond de Parkeernota (daarin staan voorstellen voor de bouw van een parkeergarage aan de Af rol en voor het aan banden leggen van parkeren elders in het centrum) wordt steeds chaotischer. Eén en ander Is een gevolg van het feit dat het college de behandeling van de nota in de raad in twee delen heeft geknipt. Deel 1 komt woensdag aan de orde, deel 2 pas over drie maanden. in deel 2 zit een plan om voor bewoners een belanghebben den regeling in te stellen, waarbij zij 240 gulden per Jaar voor een parkeerplaats moeten gaan betalen. De bewoners zijn daar fel op tegen. Zij hebber» echter ontdekt dat de Invoe ring van de belanghebbenden- regeiing ook in deel 1 ver sluierd zit. Daarom willen zij dat de raadsleden nu al weten dat zij niet bereid zijn één cent voor hun parkeerplek te beta ler». SCHIEDAM Een 40-Jarige automobilist uit Schiedam is gewond geraakt bij een aanrij ding met een vrachtauto, op de kruising van de Zwaiuwiaan en de Schiedsmseweg. Hij heeft vermoedelijk verzuimd voor rang te verlenen, HIJ Is met zijn verwondingen (een hersen schudding en enkele gekneus de ribben) opgenomen in het Schieland Ziekenhuis. In Schiedam Is verder op twee plaatsen Ingebroken. Van het terrein van de kwekerij van de sociale werkplaats' aan de Fok kerstraat zijn 60 aluminium 'raamroeden en 60 aluminium onderdorpéis weggenomen met een waarde van 7500 gul den. Uit een brandkast van een bedrijf eveneens aan de Fokkerstraat is een geldbedrag van 8.000 gulden gestolen. HOEK VAN HOLLANDDe Hoekse politie heeftrdeze week dertien konijnen in beslag ge^ J nomen óp een tuinderij aan de Kaapweg. De dieren warén sterk vermagerd en zaten ken nelijk al dagenlang zonder voedsel en water. Twee koni|nen lagen dood In het hok, de anderen waren er veelal slecht aan toe. Onder zoek bij een dierenarts beves- tigde het,vermoeden dat de konijnen inderdaad waren ver waarloosd. De ell nóg levende konijnen zijn tijdelijk in het vo gelasiel: "De Hotsnip" onder gebracht. Tegen de tuinder wordt proces verbaal opgemaakt. VLAARDINGEN Vlaardingen krijgt een soepeler behande ling bij het bepalen van de "milleugrens". Woningbouw zal dan niet verboden zijn tot een afstand van een kilometer vanal de Nieuwe Waterweg, maar tot een halve kilometer. Dat zegt G. Slob, hoofd bureau regionale planning bij het Openbaar Lichaam Rijnmond. Wethouder Bas Goudriaan zegt formeel niets te weten van een op handen zijnde versoepeling. "Ik heb wel zoiets gehoord, maar je,hoort wel vaker iets." Vlaardingen Is een groot te genstander van de invoering van de mllleugrens. Het vreest voor miljoenen guldens in de boot te gaan omdat open plek ken niet meer kunnen worden volgebouwd. Al zou de grens voor Vlaardin gen iets gunstiger worden ge situeerd, dat doet niets af aan de Vlaardingse kritiek. "Ook dan blijven we tegen," aldus Goudriaan. "Wij bestrijden het principe achter de Rijnmond plannen." Rijnmond wil dat er dichtbij de industrie op de zui delijke Maasoever geen nieuwe huizen meer komen, omdat de "milieubelasting" voor de be woners daar te groot zou zijn. VLAARDINGEN Het ambu lancepersoneel van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord houdt spreekuur. Niet voor pa tiënten, maar voor Schledam se, Vlaardingse en Maasslulsse gemeenteraadsleden. Die moe ten namelijk woensdag een be slissing nemen over drastische bezuinigingen bij de ambulan cedienst. "We willen dat de raadsle den zich eerst goed laten infor meren," aldus woordvoerder R. Suurendonck. Maandag-, dinsdag- en woensdagmiddag zitten hij en andere verplegers klaar in de ambulancegarage aan de Vlaardingse Hoflaan. De raadsleden tevens lid van het algemeen bestuur van de GGD zijn per brief uitge nodigd. De bezuinigingen zouden een inkrimping van het ambulance personeel van 26 naar 22 tot gevolg hebben. Bovendien zou regelmatig een ploeg 's nachts zonder loon dienst moeten doen. De verplegers hebben Intussen steun gekregen van de Vervoersbond FNV. Moge lijk worden hun acties ge steund door personeel van particuliere ambuiancebedrij- ven In Rotterdam. VLAARDINGEN "De WD-wethouders zijn niet van bovenmatig kaliber," stelt D'66 secretaris Joop Jongeneel vast in het maart nummer van de D'66-nieuws- brief. Waren zij dat wel ge weest, dan zou de overmacht van de PvdA in het college zich minder kunnen laten gelden. Nu meent Jongeneel geen andere conclusie te kunnen trekken dan dat de WD bij de vorming van het college "dom" is geweest. Ruim een jaar nadat de sa menwerking van PvdA en WD een feit is laat Jonge neel zijn licht nog eens schij nen over de onderhandelin gen van toen, "al is het na kaarten", tekent hij daar zelf bij aan. Uit zijn artikel blijkt dat de democraat de WD als verliezer van die onder handelingen beschouwt. Dat zou blijken uit de behande ling van de uitbreiding van winkelcentrum de Loper. "De WD nam daarbij een minderheidsstandpunt in in het college en ging roemloos ten onder." Volgens Jonge neel zal het niet bij dat inci dent blijven. Hij voorspelt ook een PvdA-hegemonie bij de naderende behandeling van de Parkeernota.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1