Lunchconcerten nog onzeker Zendpiraat neemt 't op tegen 'kwallen' Stadsomroep maakt kennis met burgers Joop tevreden mét de Paaseditie Jeugdland Lamme buizerd op Open Dag Kermis is er Mieer! Han, Eigen centrum minderheden Nachtbus rijdt anders mmmmmmem- Beste Zelfstandigen ook in Frankenland .....J Kwallen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Betty van Apeldoorn, de nieuwe jongerenwerker in Schiedam Noord, maakte zich geen illusies. „Ik moet met niets beginnen. Aan de ene kant is dat een uitdaging. Aan de andere kant werkt het ontzettend traag," zegt ze na twee maanden bij de Stichting Samenlevingsopbouw -Schiedam Noord (SSSN) te hebben gewerkt. Verkeerde cij fers Bewoners van het Schiedamse Bachplein werden gistermiddag flink "wakkergeschud'": de jaarlijkse kermis opende "haar deuren". De draaimolens, gokma- chines, botsautootjes enzovoort lieten duidelijk merken 'ze er weer waren. Binnen korte tijd kwamen van di verse kanten de klanten toestromen. Voor de jeugd be tekent de kermis een aangename afwisseling in de paasvakantie. De omwonenden zullen daar wellicht an ders over denken hoewel de kermis zich wel aan "slui tingstijden" moet houden. Op de foto testen twee Schie dammers, even voordat de kermis begon, de poliepvor- mige draaimolen. Ze beviel blijkbaar. Behoefte afscheidsbrief aan. Jouw stad, al vei mild eh kn (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Het Is nog onzeker of de wekelijkse lunchconcerten fn het Ste delijk Museum ook volgend jaar worden gegeven. De Schiedamse Gemeenschap (SG), die voor de subsidies zorgt, houdt dit jaar bij hoe de publieke belangstelling voor de concerten is. Jaar lijks legt de SG 4500 gulden op tafel om de concerten te financieren. Het dagelijks bestuur van de gemeen schap heeft besloten de subsidie voor volgend jaar niet automatisch uit te ke ren. Als de SG besluit te stoppen met de concerten, zal de gemeente het bedrag dat dan overblijft terugei sen. Jongerenwerker in Noord begint met niets Sinds 1 februari heeft Noord weer een jongerenwerker al is daar in het plaatselijke ont moetingscentrum De Blauwe Brug nog weinig van te mer ken. Tevergeefs heeft Betty van Apeldoorn de afgelopen weken geprobeerd jongeren om zich heen te verzamelen. Al snel bleek dat het jaar stil stand, het jongerenwerk in de wijk fataal is geworden. „Het is verbazingwekkend maar op de door mij georgani seerde activiteiten is nog nie mand af gekomen. Toch wonen er In Noord tussen de 3500 en 4000 jongeren tussen de dertien en 25 jaar oud," zegt ze. Een popgroep, enkele films en een „loop-in" werden door de jon geren in ieder geval gene geerd. De hoop van de Vlaar dingse is nu gevestigd op het werkproject Wesp dat in het voormalige jongerenhonk in het „Bachbos" van start gaat. Het jongerenwerk in Noord maakt een moeilijke periode door. Nadat de problemen bij de SSSN enkele jaren geleden al voorde nodige negatieve pu bliciteit zorgden, werd vorig jaar de jongerenwerker aan de dijk gezet. Sindsdien werd er niets meer georganiseerd, en stond het jongerenhonk leeg. Betty van Apeldoorn heeft nu de grootste moeite de jon- tafel gelegd om de grootste werf van Schiedam te kunnen behouden. Hebben we straks niet drie theaters, Han, waardoor al die thuiszitterige Schiedam mers opgewekt door de publiciteit en door hun eigen kinderen wel hun huizen uit moéten komen. Jij plant toch ook een hele serie voor stellingen voor jouw bevrij dingsrevue? Nee Han, je bent niet eerlijk tegen de stad waar je zo markant door het leven bent gegaan en die jij nog steeds een warm hart toedraagt. Jouw gezicht en gestalte Is bekend bij menig uitbater. Tot diep In de nacht heb je je thuisgevoeld met een gouden korenwijntje op terrassen en proeflokalen. Met vreugde ben je in klein en groot gezel schap opgetreden met faits divers en colleges. .X' Jij weet, net zoals ik, dat wie het echt wil zien er een renaissance in Schiedam aan de gang is. Die renais sance moet wei gedragen worden en niet ontkend kan worden dat het daar niet zo best mee gesteld is. Dat is jammer, maar daar kan de stad niets aan doen. Maar met een beetje make up, hoe noodzakelijk ook, zal geen enkele stad het kunnen redden. Ook de stad niet Han, waar men al veertig jaar lang noodgedwongen aan het wederopbouwen is en die jij nu aan je borst koestert. Wat Schiedam nodig heeft is nog meer sfeer en nog meer warmte, want dat doet inge vallen wangen opbloeien als rozen in de ochtendzon en protheses stralen als gouden koepels in een overigens ver der gaaf gebit. Je bent te vroeg vertrokken stadgenoot. Meindert Buytensluyser Han van der Horst is naast medewerker van deze krant, historicus en schrijver van de bevrijdingsrevue. Zijn af scheidsbrief stond vorige week donderdag in de Ha venloods. VLAARDINGEN Radiopiraat Marathon, die deze week voor de derde keer uit de lucht is "geplukt", laat het er niet bij zitten. Binnen enkele maanden willen Monique Romein (ofwel Moos Werkeloos) en haar broer Johan (pseudoniem: Jo- han de Wit) weer een nieuwe zendinstallatie. Dit ondanks op wraak beluste collega-piraten die de Marathon-uitzendingen via de "duplex-methode" sto ren en een immer op de loer liggende Vlaardingse politie en de Radio Controle dienst. Broer en zus Romein gingen in november vorig jaar in de tucht en kreeg al vrij snel een be scheiden aantal Vlaardingse luisteraars. Na zes weken kre gen de twee voorvechters van het Nederlandse lied, waar Hil versum naar hun zeggen te weinig aandoet, de eerste te genslag. Twee ambtenaren van de RCD belden drie keer aan de deur van hun woning achter de Van Hogendorplaan. Drie maal bellen, dat was het wachtwoord voor vrienden en bekenden. Conclusie: ergens In hun kennissenkring bevond zich een verrader. "Maar ja. we wisten niet wie. Dat is niet te bewijzen," zegt Monique achteraf. De beambten zetten een boom op, het was heel ge zellig, maar de spullen werden wel in beslag genomen. In februari kwamen zé weer te rug, met drie man er bij. Er werden geschopt en gebonkt tegen de deur, al was dat niet het wachtwoord. En deze week was het voor de derde keer raak. Ditmaal wisten twee ambtenaren van de politie wel het wachtwoord: vijf keer bel len. Niet alleen de zender werd in beslag genomen, ook de ta pe-deck en draaitafel moesten mee. Johan de Wit: "Dat laat- ste begrijp ik niet. Wat hebbent die spullen nou met de zender - te maken?" Monique weer: "Alle eilende Is begonnen door andere piraten die geen programma's of mu- - ziek draaien maar het gewoon, leuk vinden om te vloeken en te schelden. Die zitten gewoon, te kwallen. En soms pikken zé.,, ons signaal op en zenden het weer door op een andere fre- -• quentle, het liefst bovenop een. andere piraat. We hebben één, keer op de frequentie van ra- dio Atlantic In Schiedam geze- ten. Die dacht meteen dat wij.f dat expres deden." Broer Johan: "Ze vinden het 't, mooist als ze ons naar de poli-j tieband kunnen doorsturen. Dan horen alle agenten dat ra dio Marathon de politie stoort. Dus dan gaan ze achter ons ,v, aan." Volgens hoofdinspecteur I. var); der Zee van het Vlaardingse corps reageert de politie ech- ter alleen op klachten van me-; de-burgers. "En bij uitzonde- ring wanneer het een piraat betreft die telkens opnieuw de-, lucht in gaat. Daar willen we ook wel eens achteraan gaan, zonder dat er klachten zijn bin nen gekomen." ;a. Maar radio Marathon Is me- mand tot last, zo verzekeren - Monique en Johan. Ze zitten verweg van de Hilversumse -- frequenties (op 193.8 FM). Al- leen de "kwallen" kunnen het verpesten. Johan: "Dat die mensen niet worden gepakt, begrijp ik ook niet. Ze zitten vaak lang genoeg in de lucht .- met hun gevloeg en gescheld y om ze uit te peilen." - '''""v:V' (Van een onzer veralggevers) SCHIEDAM Minderheden in Sèhiedam betrekken binnen kortteen eigen onderkomen. Op 20 april houden enkele vereni gingen een open middag in het nieuwe Sociaal- Educatief Cen trum Migranten aan de Park- _weg' De vereniging van Turk se Werknemers, de Marok kaanse Arbeiders Vereniging de ABC-taalcursu3 cn het Op bouwwerk Migranten zullen er gebruik van gaan maken. Het centrum wordt overigens pas op drie mei officieel geopend door wethouder Luub Haf kamp (Welzijn) en hét -hoofd vande directie Welzijn Min derheden van het ministerie, B.J.W. Bethe. "-7: v1. :-v ";U- -vv." Behalve als thuishaven voor de genoemde instanties, is er ook Tuimte gemaakt voor kin deropvang, buitenlandse jonge ren een kantine en enkele ver- gaderruimtes. Elke groep heeft de beschikking over een -eigen leslokaal waar de cur sussen worden gegeven. Ook is er een aparte vrouwenrutmte. Op de open middag van het centrum, dat is ondergebracht in het voormalige pand van de Albért. Magnusschool, is er de mogelijkheid een aantal cur- sussen mee te maken. Vanaf "twaalf uur is. er verder een tentoonstelling te zien met in formatie over de landen waar de migranten vandaan komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Al enkele maanden kunnen zelfstandig wonende bejaarden in Schie dam gebruik maken van de fa ciliteiten van verzorgingste huis Frankenland. In het kader van het zogenoemde flanke rend bejaardenbeleid krijgen zo'n 23 ouderen ondermeer warme maaltijden in het te huis. Verder kunnen zij van de recreatiemogelijkheden ge bruik^ maken en van de badge legenheid. Het „voor Schiedam nieuwe project is mogelijk dankzij overheidssubsidie. De bejaar den-moeten slechts een kleine financiële bijdrage leveren. Het verlichten en verlengen van de thuissituatie, kennis making met het verzorgingste huis, het voorkomen van af glijden naar een zwaardere voorziening en de vltallseren- de werking worden als de voornaamste redenen ge noemd om de bejaarden "in huis" te halen. In het project werkt Huize Frankenland sa men met de stichting Gezins verzorging Schiedam. Kömende woensdag ia er in het.-«-verzorgingstehuis een vooriichting3middag over het project. Deze begint om half vier?Huize Frankenland is ge vestigd aan de St. Liduina- straat' 10. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De nachtbus van-en naar Rotter dam (de N"3) rijdt vanaf van- daagxdn dé Rotterdamse bin nenstad een andere route. Dit in verband met afsluiting van de Claes de Vrieselaan. Sb Vanaf 'de Mathenesserlaan rijdt-de N >3 ala volgt: 's-Gra- -vendijkwal, Rochussenstraat, Plétèr de Hoochweg en vérder via dé bestaande route. Dc ver andering geldt; voor béide rij richtingen., Vorige week, mijn vriend, heb jij je eigen stad geloochend maar de haan heb jij niét meer horen kraaien. Je hebt, pijn lijdend en met een hart vol weemoed zonder troost, de laatste sacramenten toe gediend aan de stad van jouw jeugd. Ik kreeg het ge- voel dat je dat moest doen omdat Schiedam eerst voor jou gekruisigd moest worden, voordat je haar echt, en nu voorgoed, in de steek kon la ten. Je hebt je, terecht, weg laten lokken door al wat mooier, jonger enhoopvoller;is, maar het is jammer dat je de we- deropstanding van deze eeuwenoude brahdersstad niet in de moederschoot wil de overleven. Je hebt mijn, maar het blijft ook jouw stad vergeleken met een verlepte, uitgewoon de diva. Tandeloos met nog een vlaag van vergane char--Y me. Uit de verte lijkt het nog heel wat, maar kom je dich terbij dan wend je walgend je hoofd af en knijp je je neus stijf dicht vanwege haar ver schraalde, zij het exquise parfum. Dat Is het beeld dat jij in je in de Haven loods vorige week bij mij deed leven. Dat komt hard verwijten aan mijn verpak je het nog zo knap, dreunen als heimachines door mijn hoofd. Beuken ais slopershamers te gen mijn veel gebruikte nie ren. - Maar je vergist je, mijn beste vriend. Je bent bedrogen door je eigen valse schijn. Je hebt je laten verblinden door al die lokkende verten. Je bent vergeten om de splin ters van zwartgalligheid en zwaarmoedigheid uit je ogen te halen zodat je de balken die de toekomst stutten kon ontdekken. Dat verplicht mij bijna om ze té ontzenuwen, ze weg te werpen op de mestvaalt waar ze thuis ho ren, zoals alles wat de veer kracht en optimisme in de stad te niet doet. Jouw vetbulten aan het kno kige lijf van Schiedam zijn voor mij de nieuwe wijken in Noord, die ais ontluikende borsten de steeds vernieu wende tors van Schiedam omlijsten. Nieuwe generaties spelen daar en realiseren zich nog niet dat zij mijn stad, nu in de wassende len te, zullen voeren naar een stralende zomer zodat jij en ik genieten kunnen van de schoonheid van een alcoho lisch verleden. Jouw verwijt, beste Han, dat het allemaal voor een koopje moet is niet terecht meer, anders had de stad toch nooit 40 miljoen op Johan de Wit (links) en zijn rech terhand Re ne de Jong die het pira- tenduo met raad en daad bij staat in deze moeilijke tijden. Moni que in het midden: „De ellende is begonnen door die an dere piraten die gewoon zitten te kwallen." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De burgers van Schiedam kunnen volgen de week dinsdag kennis maken met de Stichting Schiedamse Stadsomroep (SOMS). In Jeugdhaven Nieuwland ver zorgt de omroep een avondvul lend programma waarin uit de - doeken wordt gedaan wat loka le omroep nu precies betekent. In ieder geval worden de men sen verwacht die al een gooi hebben gedaan naar een "baantje" bij de stadsomroep. De uitleg gaat gepaard met onder meer een videoband van elf minuten en zo'n 250 dia's via vier projectoren gebracht. De informatie-avond begint om acht uur. Op maandagavond krijgen de gemeenteraadsleden voor dat, hun vergadering, begint hetzelfde informatiemateriaal, voorgeschoteld. Volgens dé SOMS wordt zij vaak ten on rechte in verband, gebracht met Hilversum, Radio Rijn mond of de piraterij. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAMOndanks de concurrentie van andere acti viteiten was Joop van Broek hoven gistermiddag uiterst te vreden over de Paaseditie van Jeugdland dit jaar. „Doordat ér elders dingen werden geor ganiseerd, kreeg ik voorname lijk de kleintjes op bezoek. Heel leuk," zegt de grote drijf veer achter de rondreizende karavaan. „Met vijfhonderd deelnemers in de afgelopen twee dagen mag ik bepaald niet klagen. Het loopt allemaal grandioos." Toch ondervond Jeugdland gistermiddag enige tegenslag. Zowel het spelcircuit in Noord als de creativiteit in Oost moesten in alle haast worden opgebroken wegens de regen. „We hebben in Oost nog tien vliegers kunnen maken maar die konden toch de lucht niet in," aldus Van Broekhoven. „Toch blijven die kinderen ko men hè. Door weer en wind ko men ze op Jeugdland af. Dat is toch geweldig". Voor vandaag stonden er een wandelspeurtocht en een pan- nekoekeetfestijn in het Bea- trixpark op het programma, gevolgd door een optreden van het Limburgs Jeugdtheater in het Passagetheater. De kinde ren zullen tot 9 juli geduld moeten hebben voor zij de Jeugdland karavaan weer door de stad zien trekken. „Het wordt dan een echte knaller," voorspelt Van Broekhoven nu al. .-Y"Y-Y Y;YvY SCHIEDAM In ons artikel over sancties van de sociale dienst afgelopen donderdag zijn helaas enkele verkeerde cijfers genoemd. Mensen die een WWV-uitkerlng hebben, en in gebreke blijven, krijgen een korting van drie procent gedu rende 26 weken. De straf van vijf procent over dertien we ken geldt alleen voor de RWW. Bij een herhaling volgt voor de WWV een korting van zes pro cent over 26 weken. Voor de RWW is dat tien procent over dertien weken. Wij schreven dit laatste ten onrechte toe aan de WWV. SCHIEDAM Een buizerd met een geblesseerde vleugel zal waarschijnlijk komende zaterdag in het Vogelasiel Schiedam heel wat bekijks hebben. Het asiel houdt dan haar jaarlijkse Open Dag. De buizerd is een van de vele vo gels die in het asiel terecht zijn gekomen om daar te gene zen. Behalve dc "gewone" olie slachtoffers zijn er bergeen den, torenvalken en brandgan- zen. Hoewel de lente nog niet echt is doorgebroken, treffen de gasten van het vogelasiel al de nodige voorbereidingen op het broedseizocn. Zo vliegen torenvalken af en aan met "bouwmaterialen". Ook de fu ten In dc langs het asiel gele gen Poldervaart zijn druk doende met het bouwen van hun nest. Op de Open Dag kunnen dc bezoekers de nodige uitleg krijgen van een aantal vrijwil ligers. Behalve de levende ha ve is in de molen op het terrein van het asiel ook een diorama met ondermeer opgezette vo gels te zien. De Open Dag begint om twee uur 's middags en duurt tot vier uur. De toegang is gratis. Het Vogelasiel is gevestigd naast het volkstuinencomplex Vijfsluizen. Het diorama (foto) vormt een van de bezienswaardig heden die op de Open Dag te zien zijn in het Vogelasiel. geren te bereiken. „Tijdens een wandeling door de wijk heb ik'? eens wat jongeren aangeproY ken. Twee vonden de Blauwe Brug maar niets, een ander kon zijn tijd .beter gebruiken; door geld te verdienen en weeri anderen gingen liever naar het centrum. Ik denk inderdaad; dat de Blauwe Brug niet ideaal is voor de jongeren. Om iets van de grond te krijgen is een- aardige ontmoetingsplaats' toch wel een eerste vereiste." „Ik ga ervan uit dat er weP degelijk behoefte bestaat aan' jongerenwerk," gaat Betty ver der. Behoefte aan gezelligheid,;, contacten met leeftijdgenoten'; en antwoorden op vragen die" er bestaan. Als er geen behoef- te aan jongerenwerk zou zijn, zou de wijk een uitzondering:; vormen. De jongeren zijn er genoeg, gezien de drukte op straat." y Betty van Apeldoorn is haar: professionele carrière begon-i nen als opbouwwerker in de Hoekse Waard, Daar hield zij zich bezig met diverse soci-, eteiten in enkle gemeenten en; met volwasseneneducatie. Na' vijf jaar raakte ze werkloos omdat het werkgeversinstituut werd opgeheven. Na twee jaar?; werkloosheid werd zij uitein delijk bij de SSSN aangeno men. „Ik probeer via het werkpro-; ject belangstelling te wekken. Van daaruit kun je verder ac-f1 tivitelten opzetten," aldus dé Vlaardingse. Y Twee medewerkers van de Trechter zijn intussen al be gonnen met de opknapbeurt? van het deels verpauperde jon-, gerenhonk in het „Bachbos".; Het voorma lige jonge renhonk in het Bachbos wordt door drie mede werkers van de Trechter onder han den geno men. Er komt een werkplaats. Inzet: Betty van Apel doorn was hoogst ver baasd toen er op de door haar georga niseerde ac tiviteiten niemand af kwam. „Er zijn toch jongeren ge noeg." Het ligt in de bedoeling dat er een sleutelwerkplaats komt. De deelnemers hieraan kunnen kiezen uit drie richtingen; homecomputers, een fiets- werkplaats en houtbewerking „Ik zie het als kans voor jeugdige werkelozen om een keuze te maken uit de diverse richtingen waarin zij willen werken. Door het werkproject kunnen zij daar kennis mee maken," zegt Betty. De werk plaats is bedoeld voor werklo ze jongeren tussen de zestien en 25 jaar.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1