'Haute-couture' 1 Big Band is grote klasse jVbgelasiel is verbaasd over belangstelling >r I' I: Fietspad door Kralingse Bos Verwarrend cabaret van Joke van Leeuwen Gigairtjes blijken schot in de roos i Alleen Vlaardingse scouts waren actief f IïmMÊmm -i u WS Met een ouderwetse stoomwals sloot wethouder Chris Zijdeveld symbolisch de werkzaamheden in Kethel Noord af. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van het Schiedamse Kethel-Noord, die pas zijn aangesloten op het gas net, moeten maar niet op de energie gaan bezuini gen. De investering 5,5 miljoen gulden, om zo'n 140 woningen op diverse nutsvoorzieningen aan te sluiten, wordt er alleen maar onrendabel door. On dermeer met deze mededeling sloot wethouder Chris Zijdeveld (nutsbedrijven) zaterdagmiddag de werkzaamheden in het landelijke stukje Schie dam af. Meeleven ,JBaute-cou- ture" in 't Koetshuis WMm Wmmm Onder begeleiding van boerenkapel „De Blauwe Bloar Bleppers" keken zo'n honderd Kethellappers toe hoe de wethouder het stukje asfalt plette. John Ek geeft uitleg bij enkele van zijn emaille kunstwer ken. - W' •f* SSmf'k Futuristisch Joke van Leeuwen slSl j-'ll Duiven Het diorama (foto) op de zolder van de asielmolen vormde zaterdagmiddag een van' de trekpleisters op de Open Middag. Enthousiasme /f 1 i' m HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 15 APRIL 1385 Kethel Noord mag niet Op energie bezuinigen Een achterstand van jaren is in de afgelopen maanden in gelopen. Tot oktober vorig jaar moesten de bewoners van de woningen het doen met buta- gasstelien, olielampen en elek trische fornuizen. Ook aanslui tingen op het CAÏ-net, een fat soenlijke riolering en zelfs elektriciteitskabels werden ontbeerd. De bewoners van het gebied hebben jarenlang actie ge voerd om de voorzieningen, maar vooral het gas, in huis te krijgen. „Wij willen gas" was de simpele slogan van die ac ties. Dat de wijk met de werk zaamheden heeft meegeleefd, was te zien aan de publieke be langstelling bij de officiële af- (Van één onzer medewerkers) Inventiviteit en vakman schap zijn tenminste twee voorwaarden wil een beeldend kunstenaar opvallen en erken ning oogsten. In Galerie Het Koetshuys aan de Lange Ha ven is dit vaak te vinden. Afge lopen weekend opende An van den Brand, de eigenaresse van het charmante galerietje haar deuren voor een wel zeer op vallende expositie: handbe schilderde mode in vrolijke kleuren Is een wel zeer bijzon dere toepassing van de beel dende kunsten. Onder de naam Mirjam Sylvine introduceren Mirjam Theuwlssen en Sylvine Royaards hun exclusieve col lectie. Sylvine, schilderes van huis uit en afgestudeerd aan de Academies van Rotterdam en het Franse Aix-en-Provence tekent eerst in voorstudies haar motieven, die af en toe wat doen denken aan cobra- werk. Daarna brengt zij deze over op stoffen die varieren van katoen tot zijde. Mirjam, eveneens afkomstig van de Rotterdamse Academie, ver werkt de stoffen daarna tot fraaie haute-couture. Haar mo de-ervaring deed zij op bij het kostuumatelier van het Neder lands Danstheater en op de Rotterdamse Snijschool. Het lijken eenvoudige ontwerpen maar het is meer een even- wichte symbiose van twee ta lentvolle kunstenaars. De expositie wordt gecom pleteerd door tekeningen van Otto Egberts. Vooral een vijf tal in de achterzaal passen goed in het geheel. Met een voudige lijnen met hier en daar een sprekende kleur, zet Egberts herkenbare vormen neer die snelheid en evenwicht uitdrukken. De expositie wordt tot en met 5 mei gehouden. y-y v<,> ArS MMÉ- jw*#** ppj'/ï. sluiting. Onder begeleiding van de boerenkapel „De Blau we Bloar Bleppers" keken zo'n honderd Kethellappers toe hoe Zijdeveld de stoomwals han teerde. Een klein stukje zacht asfalt was voor de wethouder klaargelegd. Toch was het niet allemaal tevredenheid was da klok sloeg. Een woordvoerder van het actie-comité bracht het groepje woningen aan de afge legen Groenelaan in herinne ring. De bewoners hiervan zijn niet op de nutsvoorzieningen aangesloten omdat het in hun geval té onrendabel zou zijn. De woordvoerder noemde dit "teleurstellend maar begrijpe lijk". Het actie-comité werd overigens bij de afsluiting van het werk maar meteen ontbon den. Burgemeester Reinler Scheeres had op 18 april vorig jaar het startsein voor het werk gegeven. Twee maanden later werd de eerste nieuwe aansluiting op het gasnet opge tekend. Net voordat de eerste koudegolf zich aandiende, wa ren eind oktober alie 143 wo ningen van gas voorzien. - Omdat de wegen "toch open moesten", werden er meteen enkele andere leidingen zoals riolering, waterleiding en der gelijke vernieuwd. 1 Van de 143 woningen, zijn er 114 op het CAI-net aangesloten. „Voor een investering van 660.000 gulden toch wel een beetje jammer," vond hij. De bewoners hadden jarenlang een gebrekkige ontvangst moe ten dulden. Door onvoldoende spanning op het elektriciteits net werd maar al te vaak het beeld "verkleind". Het was de wethouder opge vallen dat er zo "weinig"! klachten op het stadskantoor waren binnengekomen over overlast. MAASSLUIS „Het beste wat er ooit in de Sehuurkerk is geweest. Grote klasse." Dat riepen de liefhebbers van de amusementsmuziek A la Glenn Miller vergenoegd uit bij het optreden van de Big Band van de streekmuziekschooi Water weg Noord. Ze zaten verlek kerd te genieten, de veertigers en vijftigers, vrijdagavond in het Maassluise Sehuurkerk- theater. De Big Band was dan ook goed op dreef. Dirigent Cees Malta stond letterlijk voor zijn band te swingen. De leerlingen cn docenten van de-streekmu ziekschooi bliezen de populaire melodieen van toen en nu met veel plezier het theater in. Het publiek zat wat stijfjes op de tribune, hoewel dat een aantal toehoorders er niet van weerhield toch spontaan met populaire nummers als "In the mood" en "Moonlicht serena de" mee te klappen en te dei nen. Het stemde ook tot tevreden heid dat deze muziek uit de ja ren veertig en vijftig dankzij een goede akoustiek prima klonk in het Schuurkerkthea- ter. Het einde van de avond kwam voor het publiek dan ook. te vroeg, maar de muzi kanten zetten er na twee uur enthousiast spelen onverbidde lijk een punt achter. ROTTERDAM Binnen kort kunnen fietsers gebruik maken van een fietspad, dat door het Kralingse Bos wordt aangelegd. Een gedeelte van het voetpad, dat parallel aan de Beatrixlaan loopt, wordt voor dit doel opgeofferd. Het rijwielpad steekt de Plaszoom over en gaat verder in het 'nieuwe' bos. Het college van B. en W. heeft al toestemming verleend om met de aanleg te beginnen. De kosten voor de aanleg van het fietspad bedragen vier ton. Het ministerie van CRM neemt 75 procent van dat be drag voor haar rekening. De fietsroute is namelijk opgeno men in de recreatieve routes Rechter Maasoever, die geheel of gedeeltelijk uit het omslag-- fonds gefinancierd moeten worden. ï.v.Coxi c-'-n my, ••«SM tr*s/ï a> A VLAARDINGEN De zui verheid van de kleuren valt het eerst op bij het zien van de emallle kunstwerken in het Vlaardingse 't Aards Goed. Tot 27 april exposeren daar vijf tien leden van de Nederlandse Vereniging van Emailleurs. „Het werken met emaille is se- condenwerk," zegt John Ek. een van de exposanten. Hij was zaterdagmiddag in de ga lerie om uitleg te geven bij de zeven kunstwerken die hij had opgehangen. Het maken van een emaille kunstwerk begint over het al gemeen met een koperen plaat. Op de achterkant wordt een „contralaag" om het bulgen la ter in de oven te voorkomen. Vervolgens brengt de email- leur het emaille poeder in diverse kleuren op de plaat aan. „Voor elke laag moet de plaat enkele minuten de oven in," legt Ek uit. „Een kunst werk kan soms wel zeven of acht keer de oven in." Het poe der smelt door de hoge tempe raturen (850 tot 1100 graden Celslus) waardoor het geheel gaat glimmen. Eventueel kan er nog een transsparante emaillelaag aan toegevoegd worden. „Je moet bij het in de oven rs,i>i.r. AW i tiel? doen heel precies op de tijd let ten," zegt Ek. „Het is echt een kwestie van seconden of iets er goed of slecht uitkomt" Door de zuiverheid van de kleuren leent de emaillekunst zich uitstekend voor de wat fu turistische voorstellingen zoals fragmenten van het heel al. Vooral de diverse tinten blauw komen goed uit. Behalve moderne voorstel lingen (van bijvoorbeeld John Ek en Ad van der Berk) zijn er in 't Aards Goed ook de nodig klassieke voorstellingen te zien. Een voorbeeld daarvan zijn de verschillende bloemen van Willem Stavleu. Deze kunstenaar gebruikt zachte kleuren (veel roze) en kleine stukjes koperdraad die als af scheiding tussen de kleuren fungeren. De Nederlandse Vereniging van Emailleurs, die 23 leden telt, houdt eens in de twee jaar een tentoonstelling in 't Aards Goed. p „Cabaret Is professionele lite raire muzikale theaterklein- kunst in een Intieme omgeving voor een intelligent publiek." Deze wat pedante definitie is ooit door Wim lbo neerge schreven in zijn bijbel: 75 jaar Cabaret. Wie deze stelling loslaat op Jo ke van Leeuwen, ooit winnares van het Delftse cabaretfestival voor aankomende talenten „Camaretten", moet welhaast tot de constatering komen dat haar programma „Lappendag" nauwelijks aan de kwalificatie van Wim lbo voldoet. Gelukkig hoeft dat ook niet want ook één van de uitvinders van deze vorm van kleinkunst, Aristide Bruant, zou met deze hypothe se geen raad weten. Volgens overleveringen schold hij zo hard dat het snobistisch pu bliek, aan het eind van de ne gentiende eeuw, met drommen zijn kroeg cabaret) binnen kwam om gekwetst te worden. Wat Joke vanLeeuwen dan wel doet, is niet zo eenvoudig weer te geven. Vanuit een zie kenhuiskamer laat zij haar be schouwingen op de wereld om haar heen los. In hoog tempo afgewisseld met Intieme lied jes, iaat zij haar publiek ken- nes maken met haar opvattin gen. Die zijn niet zo hoopvol, als je oppervlakkig luistert, maar wanneer je haar knappe teksten, doorspekt met woord grappen die soms uitmonden in een woordgolf waar Nico Scheepmaker jaloers op kan zijn, biengt zij haar twijfels zeer indringend. Aan haar programma is niets vrijblijvend. Zij dwingt haar pu bliek mee te denken aan de omkering van haar bewijslast. Zij zoekt de wortels van de problemen eerder bij eigen in stelling en gevoelens dan bij de omgeving die het haar aan doet. Dat brengt haar publiek in ver warring „Bon mots" gaan zo snel dat eerder tot treurnis op roept dan tot lachen. Bijge staan door haar pianiste Caro- lien Deutman zorgt zij voor een avond die niet licht aan de aandacht kan ontsnappen. Een storend element deed de aandacht af en toe afdwalen van het gebodene. Een Schie damse piraat ziet kans op de geluidsinstallatie van de Teer- stoof in te breken zodat, naast aantrekkelijk entertainment, het weinige publiek vrijdag avond verrast werd op enkele hits uit de top veertig. Het enige is om de piraat te peilen en uit de lucht te halen. VLAARDINGEN Om de mensen op'de zondagmidda gen, die zich normaliter op dit tijdstip te pletter zitten te ver velen. uit hun honk te krijgen, besloot het Vlaardingse café D'Oude Stoep tot het organise ren van live'-muziek. Door het aantrekken van het uit Amster dam en omstreken afkomstige zestal "De Glgantjes", bleek het café precies in de roos te hebben geschoten, wat betreft hun idee ovér de behoefte naar vermaak van de Vlaardingse gemeente op dit ongewone deel van de week. D'Oude Stoep zat afgelopen zondag middag dan,ook bomvol met een vrij gemêleerd en zeer en thousiast publiek. Het zijn geen onbekenden die deel uit maken vaü dérsteeds.*- meer furore makende groep "De Glgantjes". Vrijwel alle le den hebben een rijk gescha keerde achtergrond. Zo stond gitarist Arti Kraayeveld aan de wieg van de legendarische rock roll band "De Bintangs" en richtte hij samen met saxo fonist/zanger Rob Kruisman de formatie "Carlsberg" op. Bijna alle musici kennen elkaar uit hun geboortedorp Sant poort, waar'de eerste schreden werden gezet op de ladder naar hun veelzijdige en uiteen lopende Individuele successen, maar ook de bron bleek te zijn voor het ontstaan van Circus Gigantje. Pas wanneer tijdens een sing le-opname de uit Doetinchem afkomstige conservatorium zangeres Mieke de studio bin nen komt wandelen, krijgt de als een vrijblijvend gelegen heids-orkestje begonnen groep haar uiteindelijke vorm. Het gezelschap, dat volgens Kruisman is terugbeland bij haar "roots", het zogenaamde kleine circuit, moest zich dit maal staande zien te houden op een wel zeer klein plekje in het midden van de zaak. Dit kwam de intimiteit van hun somber versterkte, doch zuive re muziekmmakerij ten goede, wat meteen al bij het ope ningsnummer "Down the road" van Smiley Lewis door deze 1 cracks werd bewerkstelligd. De Gigantjes speelden hoofd zakelijk de wat wilde, doch zeer aangename rhytm blues, krult de jaren veertig en vijftig, waarbij vooral de wat minder t bekende werken van promi nente vertegenwoordigers uit die tijd werden gecoverd. Ken merkend aan hun muziek, waarin ook volop aandacht werd besteed aan onvervalste rock roll, was de uiterst aan stekelijke swing die het bevat te. De mooie wisselwerkingen van Kraayevelds gitaar en Kruis- mans sax, getuigden van vir tuositeit zonder de intentie te hebben om op een voetstuk te worden geplaatst. Middelpunt van de groep was toch Mieke Stemerding die vooral met haar beheerste stembuigingen in het wat gevoeligere werk grote indruk maakte. RENÉ DE HEIJ kortaf Reumapatiënten Distrlctsverpleegkundlge Van der Berg is morgenavond gast spreekster in een bijeenkomst van de Reumapatiëntenvereni ging Nieuwe Waterweg Noord. De bijeenkomst begint om half acht in het gebouw De Ark aan het Schiedamse Hargplein. Kerken „Geloof een aflopende zaak of..." luidt het thema van de tweede gemeenteavond ko mende woensdag die wordt gehouden voor de kerkge meenten in Schiedam Noord. Dominee Freed Nijssen steekt om kwart voor acht in wijkge- bouw De Rank van wal over de toekomst van het geloof en de kerk. Nijssen is diaconaal pre dikant in Den Haag. Ruilbeurs In het Schiedamse wijkcentrum De Blauwe Brug wordt morgen een ruilbeurs voor munten, postzegels en ansichtkaarten gehouden. De beurs begint om half zeven 's avonds. De toe gang bedraagt een gulden voor volwassenen en twee kwartjes voor kinderen. tVan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tot grote verbazing van Hendrik Jan Dijkerman was het zaterdag middag een komen en gaan van bezoekers op het Vogela siel in Schiedam. De voorzitter van de beherende stichting Jiad op de Open Middag zijn handen vol aan rondleidingen én bijbehorende uitleg. „Dit hadden we niet meer verwacht gezien de weersomstandighe den," aldus Dijkerman. De re gen weerhield de natuurlief hebbers er echter niet van om ,*de diverse gasten van het asiel te bekijken. 1 Als eerste was daar natuur lijk de "lamme buizerd". Deze "uit de kluiten gewassen roofvo gel kampt met een vleugelbles- •Bure en zal waarschijnlijk nooit meer de oude worden. Een boer aan de Groeneweg vond het dier enkele weken ge leden. Het is waarschijnlijk te gen een hoogspanningskabel gevlogen en neergestort. „De kans is klein dat we hem nog los kunnen laten," legt Dijker man uit "Datzelfde geldt voor twee andere roofvogels. Een manne tjes en een vrouwtjes Toren valk, die samen in één kooi hun gebroken vleugel laten he len. „De enige hoop die we heb ben is dat ze jongen krijgen," zegt Dijkerman. „Er is al een keer een ei gelegd maar dat bleek, niet bevrucht. De vogel3 zullen niet meer in de vrije na tuur kunnen." De meest voorkomende gast op het zonnige stukje veenland van het asiel is en blijft toch de duif. „Dagelijks krijgen wij wel enkele gewonde duiven binnen," zegt de voorzitter. „Ze vliegen meestal Uegen leidin gen aan." De meeste van deze Ongelukkige vogels'komen er, ondanks de goede zorgen van het asiel, niet meer bovenop. De "collectie" van het asiel wordt gecompleteerd door een hele reeks Bergeenden (broe dend op het rietland) enkele Kauwen en Ganzen en een Ko perwiek. In de molen van het asiel, waar ook het veelbezochte dio rama Is gevestigd, is inmid dels de spoelbak voor olie slachtoffers gereed. „We heb ben de bak net na de winterpe riode kunnen testen. Er wer den zo'n vijftig Meerkoeten binnengebracht. De oorzaak was een olievlek bij de Rozen- burgsesluls," zegt Dijkerman. Hoewel medewerkers van het asiel enkel avonden aan het spoelen waren, mocht dat voor de vogels niet baten. „De olie had haar werk al gedaan. Daarbij komt dat de dieren ook door de vorst nog een flin ke klap te verwerken kregen." Het asiel maakt zich nu op voor de ontvangst van zo'n dertig Vlaardingse schoolklas sen die de komende maanden les zullen krijgen. „De school lessen lopen als een trein," weet Dijkerman uit de erva ringen met de Schiedamse scholieren. Volgend jaar zijn de Schiedamse scholen weer aan de beurt. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De landelijke actie „heitje voor een karwei tje" is in de regio Waterweg Noord alleen door de scouts In Vlaardlngen opgepakt. Zo'n vierhonderd padvinders trok ken er zaterdagochtend op uit om een „goede daad" te ver richten tegen de gebruikelijke geldelijke beloning. In Maas sluis stond a! van tevoren vast dat de scouts niet zouden uit rukken. In Schiedam kon de gemeente geen geschikte kius „bedenken" en kwamen de groepen eveneens niet In actie. In deze laatste gemeente stond men al bepaald niet te sprin gen om aan de actie deel te nemen. „Wij hebben de ge- meente verzocht om iets voor ons te verzinnen. We hadden er niet zo'n trek in om langs de deuren te gaan," legt M. Mlentjes, groepsleidster van de TONO groep uit. De groepsleidster vindt zelf dat het langs de deuren*gaan soms als Inbreuk op de privacy van de burgers overkomt. „Wè wil len er juist een beetje vanaf. Daarbij komt dat we al veel ac tiviteiten op het programma hebben staan en de actie ons 1 niet zo geweldig goed uit komt." 1 De welpen, kabouters en ver kenners In Vlaardingen dach ten daar anders over en bel den vol enthousiasme deur aan deur aan. Het lappen van de ramen, het doen van de vaat en het vegen van de stoep wa ren zo enkele goede daden. Een machinefabriek had zelfs een hele groep „ingehuurd" voor het schoonmaken van de machines. „Al met al een vrij uitgebreide toestand," zegt J. Boerdam namens de scouts. Hij noemde, het enthousiasme van de scouts „opvallend. Sommigen vonden het erg om op te moe ten houden," zegt hij. Een on weersbui rond half één maakte" er echter een gedwongen stop i van. De Vlaardingse scouts haalden met hun karweitjes ruim tweeëneenhalf duizend gulden binnen. r V t?*«yS5 ÏV» 1

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1