Concert voor nieuwe vleugel ;ortaf Ergernissen in bouw Schiedammer derde Bewoner slaat paal Jeugdschakers ronden af Spbrtraéd verzorgt aantaltrimuurtjes KI v; tilborg naar den': haag LAAT V. DIJKEN DAAR GILLEN f GEEE HEM OP ZIJN BILLEN I RENOVATIE IS WAT WIJ I willen; '77 7( 7 - d - ::-7-'77 'v v-7K- '7-7 /-K1 7 - 7,;:'7 •■':;:.:'77777.::7'-v\ -• i'.-> Cor van Tilborg (37), Schiedams wethouder financiën en stadsver nieuwing, wordt in de raad,, het meest ge roemd om zijn open hartige manier van po- |;ftjlitiek bedrijven. „Hij is recht voor zijn raap, niet altijd diploma tiek," Vindt zijn partij genoot Gërard Verhul- donk, VVD-fractielei- der. ,„Hij is iemand die; nietrrbang is om zich bloot* te geven en geen enkele discussie uit de weg- gaat," zegt CPN- raadslid Ulfert Bruse- ker, even los van een politieke beoordeling van.rde liberaal. Ook in een interview met Het Vrije Volk kiest Van Tilborg onomwonden voor de aanval. Dit maal is zijn aanval te gelijk zijn verdediging. Hij heeft het image van een succesvolle wet houder hoog te houden, na het afketsen van de renovatie van 135 hui zen in de wijk Oost. Heeft hij in Den Haag zijirtanden niet durven laten zien? Gaat hij te rug naar Den Haag, zoals de raambiljetten in de Van Leeuwen hoeckstraat schreeuwen? Barbertje fpSt&ëeffclti eèsvolle^wethoüder hoog r.te .<nleur.^égÖ en;.waterbouwkun'r. de. Mant kort nadat. hij 'per- "Ik ben met de billen bloot gegaan, dan heb ik recht op een fatsoenlijke behande ling," aldus Van Tilborg. "Soms zoekt men een zondebok en die zit dan hier" Billen bloot ii; (portret) "Als ik nuch ter en onder koeld ben, móet men dat niet ver warren met flegmatiek," zegt wethou der Cor van Tilborg (37) "Bij het Fabri- plein heb ik wel - een paar. keer zitten duimen" Benovatle'van 135 'woningen aan de Van Leeuwenhoeckstraat (Schiedam-Oost) is door het rijk afgewezen. Raambiljetten in'de Van Leeuwenhoeckstraat; bewoners laten geen twijfel bestaan over de vraag: hoe nu verder? Tekst: Bart van Leeuwen Foto's: Arie Wa penaar Kreek Kanker Gemeente SCHIEDAM De Schiedammer, Hans HUI heeft de derde prijs ge wonnen in een landelijke portret- wedstrijd, geor ganiseerd door een groot fotobe- drijf. Dé jury die HUI onlangs een Gutden Camera uitreikte voor zijn prestatie, stond, onder leiding van ex-Schiedams museumdirecteur Pierre Janssen HUI heeft een eigen fotostudio aandeBoter- straat. De onderscheiden foto. twee uur over de partijen. In de ■SM 2 SCHIEDAM Hij ging een keer goed "voor, gaas", in de raadscommissie voor stads vernieuwing. Maar toen was de WD'er Cor van Tilborg ook nog niet zo lang wethouder. In november 1983 kreeg hij alle raadsfracties (inclusief de eigen-liberale) over; zich heen nadat'hij had voorgesteld om mensen die bij renovatie per- manent hun huis verlaten, nog maarkeen halve onkostenver goeding te geven. Een*;-storm vam kritiek stak op (PvdA-raadslid-, Hans van KleeSMiield een.dertigmimiten- betoog, opsommend hoezeer het vborstel in strijd was met de beginselen van behoorlijk bestuur), die Van Tilborg rus- -tig liet uitwaaien. Hooguit iets rodëf^dan normaal verklaarde hij vervolgens helder: „Ik neig ernaar om te zeggen dat het fout is gegaan. Dan mag men mij 'bok aanvallen. Fouten moeten worden rechtgezet, daar draai ik niet omheen." En hij beloofde het voorstel te schrapen. Gerard Verhulsdonk, de kleurrijke WD-fractieleider die al 22 jaar meeloopt in de gemeenteraad, zette een half jaar later uiteen waarom hij Van Tilborg "impulsief vindt „Cor neemt vaak recht toe recht aan beslissingen, met een risico dat't fout kan zijn. Dat zie ik dan wel, denkt hij. Hij heeft het vermogen om een situatie kristalhelder te door zien. Als hij er eens naast zit, dan geeft hij dat gewoon toe." Maar Cor van Tilborg wist na dié ene ervaring in novem ber. 1983 genoeg. Nadien is het niet meer voorgekomen dat hij in het' openbaar hard werd te ruggefloten. Is hij voorzichti ger geworden? Hij zal in elk geval zijn ambtenaren, die vol gens insiders verantwoordelijk waren voor de fout met.de.re novatievergoeding, tot, grotere nauwkeurigheid hebben ge maand. En voor het overige: een gewaarschuwd man telt voor twee "Recht tot recht aan" is de wethouder van Financiën en Stadsvernieuwing echter nog steeds. Hij wil dat ook graag weteh- Dikwijls zijn zijn beto gen doorspekt met termen als "Dat zeg ik u in alle openheid", "Daar wind ik geen doekjes om'VrDat wil ik u best vertel len" en "Laten we nou eerlijk zijn". Zo bedrijft hij politiek: doewalsof hij niets te verber gen heeft. Deg, te feller haalt Van TU- borg uit naar mensen die wél om de hete brij heendraaien. Zoals in de SSSW-affaire, be gin vorig jaar. Het bestuur van de samenwerkende woning- bouwverenigingen zetten de toenmalige directeur aan de kant,' 'op verdenking van wan- - beleid. „Barbertje moet han gen,''.verklaarde de wethouder na de'zaak een tijdje te hebben aangezien. Juist het bestuur is verantwoordelijk voor het be leid? vond hij. Begin deze.week heeft hij op- nieuw "onoprechtheid" gecon- - - stateerd in de stad, nadat be- kendls geworden dat de reno- f vatie >an 135 huizen aan de Van Leeuwenhoeckstraat niet ./door gaat. Van Tilborg trekt alle registers open en beschul- digt'opponenten van "wegdui ken''," "meehuilen met de wol ven ïn het bos" en het trekken van een "farizeeërgezicht". De wethouder in de aanval. Dfttnaal is zijn aanval te- gelijk- zijn verdediging. Hij Ik zing geen twee liedjes voor 'n cent soonlijkbekend heeft gemaakt dat het rijk renovatie in Oost niet ziet zitten, wordt Van Til borg van vele kanten verweten dat hij.in Den.Haag niet zijn tanden heeft durven laten zien. Het'kan verkeren. Nog niet zo lang geleden bracht de wet houder goed nieuws mee uit Den Haag. ditmaal betreffende de renovatie van een kleine honderd woningen aan de Wattstraat (ook in Oost). Ook in dat geval vónd het rijk de renovatie te duur, maar in on derhandelingen. wist Van Til borg het tij te keren. Door een "trucje": de. dure renovatie in Oost.werd gemiddeld met een goedkope in Wést. „Soms zoekt men een zonde bok en die zit dan hier" „Het houdt een keer op," zegt hij in zijn;kantoor op de zesde etage van het Stadskantoor, van .waaruit hij een schitte rend uitzicht j heeft over de vooroorlogse wijk Oost. „Het was een geluk bij een ongeluk dat we bij het indienen van de renovatie van de .Wattstraat net een goedkoop project bij de hand hadden.' We kunnen niet weer zoiets doen, om de simpe le reden dat zo'n project nu ontbreekt." Hij filosofeert over de vraag wat ër fout is gegaan voor de Van Leeuwenhoekstraat, die juist het sluitstuk zou vormen van een grootscheeps stads vernieuwingsproces in Schie dam Oost. „De bewoners heb ben gelijk als zij zeggen dat ze al tien jaar met renovatie be zig zijn. Maar als de zaak wat voortvarender zou zijn aange pakt, dan had men misschien kunnen profiteren van de tijd waarin geld nog volop aanwe zig was. Dat is natuurlijk pra ten achteraf." Toelichtend, toch: „De reno vatie van 305 huizen in Oost is destijds in drie fasen geknipt. De derde- fase. de Van Leeuwenhoekstraat, is de moeilijkste,en de duurste. Die had wellicht beter eerst aan bod kunnen komen. :Maar de SSSW (eigenares van.de.hui zen). koos voor de omgekeerde weg. De laatste loodjes zouden 't zwaarst-.- wegen. Daarbij is het complete project een jaar, te laat begonnen, omdat de plannen niet op tijd, klaar wa ren. Ik moest dat in Den Haag gaan vertellen, dat, was één van mijn zuurste ervaringen als wethouder.". Dat hij, Cor van Tilborg, in Den Haag niet alles op alles zou hebben gezet om deson danks de :"135" erdoor te sle pen, bestrijdt hij., „Soms heeft men een zondebok nodig. Die zit dan hier, op het Stadskan toor. Dat is dan het voordeel van de democratie." Hij ver heft zijn stem niet bij zo'n uit spraak. Zoiets zegt de wethou der glimlachend en zelfverze-: kerd wat achteroverleunend in een stoel.' V „Wat ik deze dagen ervaar is dat mensen toch niet helemaal oprecht zijn. De SSSW, het planteam, dë bewonersdeskun- digc, de opbouwwerker, zij we ten allemaal wat de werkelijke reden is van de Haagse afwij zing. De funderingsproblemen van de huizen zijn ernstiger dan tot nog tóe wérd aangeno men. Dat weet Den Haag ook, dat heeft de. plaatsvervangend hoofdingenieur directeur Van Dijken mij zélf verteld. De 85.000 gulden per huis, waarvoor de renovatie is aan gevraagd, is waarschijnlijk lang niet genoeg. In zo'n onze kere situatie wenst Den Haag niet te stappen. Dan moet iedereen hier eerlijk zijn en de bewoners vertellen wat wel en wat niet mogelijk is.Ik ben met mijn billen bloot gegaan. dan héb ik recht op een fat soenlijke behandeling. Maar men", vindt, het wel best, de ge meente pakt de bui, mooi zo. Ook ik vind die derde fase in Oost heel belangrijk. Nu de re novatie niet doorgaat, verobr- deel'je die wijk in de toekomst tot een "stukje kaalslag. Maar als je alles hebt geprobeerd en het lukt-niet, dan moet je stop pen en niet zielig doen. De ene wethouder reageert anders dan de andere. Als ik nuchter: en onderkoeld ben, moet men. dat niet verwarren met fleg matiek." Gaat Van Tilborg terug naar Den Haag, zoals de raambiljet ten in de Van Leeuwenhoeck straat schreeuwen? „Als ik dat doe, geef ik in feite toe dat ik het niet eerlijk heb gepro beerd. Bovendien wil ik niet de joker zijn die keer op keer. naar Den Haag wórdt ge stuurd. Men moet mij maar geloven. Ik zing geen twee liedjes voor een cent. Maar an deren mogen het van mij best proberen. Ik weet riiet hoe sterk de lobby van de Nationa le Woningraad daar is „Bij het Fabriplein heb ik wei een paar keer zitten dui men" Renovatieproblemen. De "135" in Oost zijn niet de eer ste. Bij de tweede fase waren er al problemen met het sa menvoegen van huizen, bij de eerste fase over de prijs van de aannemer. Dan is er nog de ernstige vertraging geweest bij de renovatie van het Fabri plein In West, en het complex "213 Sint Jozef' in West, dat na renovatie nog allerlei gebre ken .vertoonde. Hoe voelt een wethouder stadsvernieuwing zich daarbij? „Dat hoort er gewoon bij. Ik heb me laten vertellen dat er maar weinig renovatieprojec ten bestaan die 100 procent goed lopen. Gelukkig loopt het meestal goed af. Bij het Fabri plein heb ik heus wei een paar keer zitten duimen. We mogen in Schiedam niet mopperen. Nu is het dan een keer niet ge lukt, maar er is al veel bereikt. Gemeente, woningbouwvereni gingen en bewoners werken.; constructief samen." Over een klein jaar worden er weer gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Cor van Til borg is weer beschikbaar als. kandidaat en eventueel als wethouder, heeft hij zijn frac tie als latenweten. „Ik heb drie jaar geleden mijn baan opge zegd .(hij was "product-mana ger" bij een Luxemburgs, staalbedrijf) en dat heb ik niet gedaan om weer snel wethou- der-af te worden. Maar de kie zers beslissen natuurlijk." Lijsttrekker voor de WD wordt Van Tilborg niet De li beralen hebben daarvoor op nieuw Gerard Yerhulsdonek aangezocht- en die heeft "ja" gezegd. „Het is maar goed ook dat niet een potentiële wethou der de lijst aanvoert, want die zou dan bij de college-onder handelingen over zijn eigen baan zitten praten, dat lijkt mij niet verstandig." Vindt hij dat zijn partij op nieuw voor samenwerking met de PvdA moet kiezen? „Het is eigenlijk een beetje tevroeg om daar wat over te zeggen. Maar de realiteit in Schiedam gebiedt te zeggen dat een colle ge zonder dc PvdA een slecht college is. Dë PvdA heeft hier nu eenmaal van oudsher, een grote aanhang. Onze samen werking is in elk geval uitste kend. Dat college functioneert niet alleen zakelijk goed, maar vooral omdat de wethouders onderling waardering en re spect voor elkaar hebben." Wijkcentrum De Kreek gaat dit "jaar op zmerkamp naar Hattem bij Zwolle, met kinderen in de leeftijd van 5-13 jaar. Er zal worden geslapen in'een groot huis met een zwembad. Op hefprogramma komen onder andere een boottocht over de IJssel en een boswandeling. De kosten zijn 125 gulden per kind. Omdat dat bedrag niet voldoende is, wordt op zater dag 4 mei in de Kreek (Lange Haven 92) een rommelmarkt "gehouden. De afdeling Schiedam van het Koningin Wilhelminafonds houdt woensdag een informa tie-avond over kanker. Daarbij zal de voorlichtingsfilm „Wat is Kanker" worden vertoond. Voortsbeantwoorden mevrouw H. de Boer (Integraal Kanker Centrum Rotterdam) en G. in 't Veld (ex-Schiedams huisarts) vragen van het publiek. De bij eenkomst wordt gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 en begint om 20 uur. De ambtenaren van de ge meente Schiedam werken niet op 30 april en 1 mei. Derhalve zijn alle gemeentelijke diensten die dagen gesloten. Uitzonde ring vormt de Burgerlijke Stand, die op 1 mei is geopend van 9-11.30 uur. SCHIEDAM „Er is niets dat erger is. dan een kleine erger nis. O, verlos ons alsjeblief, van het daaglijks ongerief" Zo vat de Vrouwen Advies Com missie voor de Woningbuw in het jaarverslag 1984 samen waaraan zij het afgelopen jaar tijd aan heeft besteed. De commissie, die sinds 1983 be staat, houdt zich bezig met de kleine onvolkomenheden uit de nleuwbouwplannen, "omdat architecten details vaak over het hoofd zien," vindt de voor zitster. Waar de Commissie vo rig jaar vooral tegen aanliep, is gebrek aan contactdozen voor stekkers. „Met de opmars van video, audio-apparatuur en de homecomputer'', zo staat in het jaarverslag, „moet er bo vendien meer muurruimte zijn", vindt de commissie.'Ver- der maken de vrouwen zich zorgen over de stijging van de servicekosten en vochtigheid in de woningen. De VAC legt be zoeken af en houdt enquêtes; aan de hand daarvan adviseert ze de bouwwereld. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Onder het motto "Een vleugel voor de muziekschool" zullen acht oud-leerlingen van de Vlaardingse St reekmuziek school op donderdag 25 april belangeloos een concert ge ven. De opbrengst komt ten goede aan een nieuwe piano. De oud-leerlingen zijn doorge gaan naar het conservatorium en spelen gitaar, viool, piano, hobo, fluit en saxofoon. Entree: ƒ4, aanvang acht uur. Willem - Beukelszoonstraat 62. SCHIEDAM P. A. Dries, be woner van Schiedam-Nóord, is rfoor de Stichting Samenwer kende Schiedamse Woning bouwverenigingen (SSSW) uit genodigd om de eerste paal te slaan van 50 nieuwe huizen in zijn wijk. Dries heeft dat, vol gens een SSSW-persbericht, te danken aan zijn actieve in zet voor de wijk- en bewoners- vereniging Schiedam-Nocrd. De paai gaat woensdagmiddag om half vier de grond in, aan de Gildeweg in Woudhoek- Noord. De 50 huurwoningen maken deel uit van een project van 170. Vorig jaar kwamen daarvan ai 64 huizen gereed. Het gaat om "maisonnettes", met een gemiddelde huur van 485 gulden per maand. Aanne mer is het Haagse bedrijf WiU ma. SCHIEDAM Na de eerste ronde van het jeugdschaak- kampioenschap van Schiedam kwamen drie jongens, Leo van Steenhoven, Erik van de poel en Ronald van Dijk, bovenaan te staan. Ze deden ongeveer tweede groep deden de scha kers er korter over. De jongens waren er op uit om snel te win- 'nen. In deze groep staan aan kop: Remco Putten, Ralph de Munnik, Dennis Möhring, Pa- trie de Ridder en Marc van ■n SCHIEDAM De Sportraad gaat pogen de Schiedammers in beweging te krijgen. Vanaf drie plaatsen in de stad wor den de komende weken trim uurtjes gehouden met het doef „konditle en uithoudingsver mogen" te kweken bij de deel nemers. Iedereen kan mee doen; men hoeft zich zelfs niet tevoren aan te melden. Wel kost de activiteit twee gulden per keer. Vanaf de volgende plaatsen worden de trimuurtjes gehóuden: gymzaal Frans Halsplein, dinsdag van 19-20 uur; gymzaal Beatrixlaan, 5 maandag van 19-20 uur; gym zaal Koningin Julianaschool, dinsdag 20-21 uur. De eerste uurtjes zijn komende week, de laatste half juni. Deelnemers moeten ouder zijn dan 17 jaar. Was-en kleedgelegenheid is aanwezig. HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 APRIL 1985

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1